De verkiezingen in België t Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Contactavond Slechthorenden IF met belgelui geopend De „Brio” Meer dan elfhonderd tippelaars in de achtste President Roosevelt mars Dinsdag 13 April 1954 109e Jaargang No. 29 Kerknieuws Rond de Zuiderzee De Skotsploech op weg naar Merano Coöp. Begrafenisver. De Friese Uitvaart Successen van Sneker scholen op de Brio Redactie-adres KLE1NZANL) 7 - Telef 2872 s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Overdracht uniformen „Harmonie” Hein Bos gehuldigd Dubbel feest Dodenherdenking te Sneek Albert Vogel op de ouder- middag Sneker gymnasium Pim Mulier overleden H. C. Stam officiële meter van de N.N.W.B. Nieuwe liederen op het Carillon „Harmonie” marcheert op Paasmaandag door de stad Het afscheid van Mr. J. A. DE JONG Een Engels oordeel over Tuindorp - 1111 Redacteurs L KIEZEBR1NK zaken. •v»-. Wat er te zien is. Na de rondgang District Sneek. een Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nije- haske, ds. B. L. Albada te Ijlst. beide Huizen van het parlement reeds hebben goedgekeurd, een verandering van de grondwet eist. De verkiezings campagne is echter voornamelijk over binnenlandse kwesties gevoerd. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Deze vereniging hield haar jaarverga dering in Fredehiem. Als bestuursleden werden herkozen de h.h. Ruardi en Velt- man. Het ledental bedraagt thans plm. 1600. In het afgelopen jaar verleende de ver. 43 maal haar diensten bg begrafe- nisssen. Op 1 April is de heer M. G. de Boer als bode voor Sneek en Bolsward in dienst getreden. i Omstreeks 4 uur Zaterdagmiddag heerste er reeds een gezellige drukte in het St. Jozefgebouw, waar een receptie werd gehouden ter ere van het gouden stucadoorsjubileum van onze stadgenoot H. Bos bij de firma Wempe. Een unicum in de bouwwereld. Zoals wij reeds eer der schreven, pleit dit voor het goede vakmanschap van de jubilaris en de goede verstandhouding welke er tussen hem en de familie Wempe heeft be staan. Ook in tijden van slapte werd hij nooit ontslagen en behoefde hij zich nim mer op het Arbeidsbureau te melden. Dat Bos bij de zaak behoorde en steeds meer als vriend dan als werknemer werd beschouwd, werd ook door zyn tegen woordige patroon de heer B. H. Wempe naar voren gebracht. Die memoreerde ook enkele aardige voorvallen uit de of- gelopen 44 jaar waarin zij samen werk ten en bood Bos naast woorden van dank voor zijn trouw en plichtsbesef een en veloppe met inhoud aan. Namens het Departement van Nijver heid en Handel werd de jubilaris toege sproken door de heer H. Lampe. Deze roemde eveneens het vele werk door Bos in zijn 50-jarige loopbaan verricht en trachtte zich een voorstelling te ma ken van de enorme hoeveelheid materi aal welke hij in al die jaren versmeerd heeft. Het vererend getuigschrift Bos tot Jiot aangeboden* werd eveneens zeer dankbaar aanvaard. De „oude baas”, de heer Joh. Wempe, die „Hein” destijds als 12-jarige jongen in dienst nam, vertelde op humoristische wijze enkele van diens belevenissen in hun bedrijf, waarna als laatste spreker de heer Bok de gelukwensen van de col lega’s aanbood onder aanbieding van een cadeau, waarbij hij de hoop uitsprak dat ook in de jaren welke Bos nog met hen zal samenwerken de goede verstandhou ding zal blijven bestaan. De oudste zoon van de jubilaris dank te voor de woorden van lof tot hun va der gericht en voor de vele geschenken, van Voor onze stadgenoot de heer P. de Vries is het heden, Maandag, een grote dag. Hij gedenkt niet alleen zijn 35-jarig huwelijk maar ook het feit dat hij 35 jaar geleden bij de firma A. Hoogeveen in dienst trad. Het moment, waarop mr H. Niemeijer namens het O.M. een Fries boek aanbood. door de genodigden volgde nog een bij eenkomst in Amicitia, waar het woord werd gevoerd door de heer H. Pols, voorzitter van' het tentoonstellingsco- mité, dr W. L. Groeneveld Meijer, de Commissaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan, de heer Doorschot, vertegenwoordiger van de Minister van O. K. en W„ Leeuwardens burgemeester mr A. A. v. d. Meulen (tevens als voor* zitter van de Prov. Friese Ver. voor Vreemdelingenverkeer), de heer Joosten» voorzitter van de Hiswa en de heer L. de Boer, namens de Harlinger Water sportvereniging. in eigen kring te doen plaats vinden, en het te machtigen een boottocht te orga niseren. Van de nog uit te werken plan nen zullen de leden t.z.t. op de hoogte worden gesteld ook wat betreft de kos ten, maar vooraf zal men eerst nog in vergadering bijeenkomen. De vereniging telt thans 80 leden en 50 donateurs. Na de pauze hield de heer P. Blok een met veel aandacht gevolgde causerie over de invloed van slechthorendheid op karak ter en persoonlijkheid. De leidraad van sprekers betoog was dat de slechthoren de zich moet concentreren op wat hij heeft en niet op wat hij mist. Spr. gaf ook de tekst „want wie zijn leven zal willen behouden, die zal het verliezen, maar wie zijn leven verliezen zal om Mijnentwil, die zal het vinden”, een voor de slechthorenden belangwekkende toe passing, terwijl hij dezen wees op de keuze waarvoor zij staan: een doof hart of een luisterend hart. Spr. deed voorts een beroep op de goedhorenden om1 steeds langzaam en duidelijk tot de slechthorenden te spreken, terwijl hg er op wees dat het Centraal Instituut on ontbeerlijk is om de slechthorenden de keus van een goed en betrouwbaar boor apparaat te verzekeren. Een tweetal aanwezigen stelde vragen, welke door spr. naar genoegen werden beantwoord. De voorzitter bracht de heer Blok dank Zaterdag werd voor de achtste maal door de President Rooseveltgroep van de Nederlandse Padvinders afd. Sneek, on der auspiciën van de Noord-Nederlandse Wandelsportbond de President Roose- velt-mars gehouden. Nog nimmer waren er zoveel deelnemers als deze keer. Hadden zich bij de voorinschrijving reeds 850 personen gemeld, mede dank zij het mooie weer lieten nog velen zich op de dag van de tocht inschrijven, zodat in totaal 1103 tippelaars (sters) aan deze tocht hebben deelgenomen. Aan de start bij café Sikkens -was het weer een zeer gezellige drukte. Voor de 10 km-tocht hadden zich 15 en voor die van 25 km 16 groepen laten inschrijven. De jury voor het toekennen der groepsprijzen be stond uit de heren C. Swaagman, Leeu- maar waarmee al acht prijzen, w.o. vier eerste, zgn gewonnen. De verffabriek Fa. Gebr. Tjallema, toont een keurcol- lectie verven en lakken, Hans van Wie ren en Techn. Bureau L. Keikes trekken de aandacht met hun uitgebreide sor teringen scheepsmotoren en buitenboord motoren met de eerste exposeren ook de Ford fabrieken terwgl de fa. Brandenburgh Co. en de heer P. Hen- stra in de A.N.W.B.-stand de Sneker in zendingen completeren. Maar als men op de Brio komt moet men ook vooral niet verzuimen de stands van de N.N. W.B., en de Friese watersportgemeen- ten, de bekroonde inzendingen van de scholen, het gerestaureerde Friese jachtje „Aurelia”, in 1883 door Eeltje Holtrop v. d. Zee te Joure gebouwd, de Valk van Max Breuning (met een fok- kenist zwevend aan de trapege), de overnaadse tweeriemsgiek van de Leeu warder Roeivereniging en het aardige hoekje met seintoren van de Padvinders te bezichtigen. En buiten de Beurs kan men ook nog een bezoek brengen aan de aldaar opgebouwde kampeertenten en kampeerhuisjes, aan de motorkruiser en aan de vier mijnenvegers van de Kon. Marine, die ligplaats hebben gekregen bij de brug over het van Harinxma- kanaal en voor het publiek te bezichti gen zgn. BRUSSEL. Een ernstige achteruitgang van de katholieken, een duidelijl socialistisch succes en een lichte liberale vooruitgang, aldus het Alg. Dagblad. Dit beeld van de uitslag der Belgische verkiezingen tekende zich gisteravond en vannacht steeds duidelgker af naar mate de stemcgfers binnenkwamen. Men durfdin de Belgische hoofdstad zelfs een „linkse coalitie” te voorspellen, die het homogeen-katholieke kabinet van J 'an va Houtte zou vervangen. Paul- Henri Spaak, de leider der B.S.P. Belgische socialistische partg zou in die nieuwe regering uiteraard een belangrijke positie bekleden, waarschijn lijk die van minister van buitenlandse De verliezen van de katholieken wer den vannacht geschat op 10 Daartoe heeft het bestaan van katholieke splin terpartijen (zoals de Christelijke Vlaam se Volksunie), die er in 1950 niet waren, aanzienlijk bijgedragen. De socialisti sche winst zou 12 procent bedragen. De communisten, die zwaar achteruit zgn gegaan, zouden in vergelijking met 1950 30 procent verloren hebben. Deze Belgische verkiezingen waren noodzakelijk, omdat toetreding tot de Europese defenslegemeenschap, welke Advartantieprlji 15 cl per m.m. Bij contract (handaltadv.) lagar. I Abonnamentsprlji I 3. par half I Jaar. Franco par post f 3.75 par half jaar. I Giro 50748 tan name van Firma E. J. Drijfhout. Snaak. Het voorspel tot de opening was zeer suggestief gearrangeerd. Van „Amicitia" tot aan de Beurs stonden aan weerszijden padvinders, padvindsters en zeeverken ners opgesteld en langs deze dubbele „erewacht" begaf het gezelschap, de Commissaris der Koningin, burgemeester v. d. Meulen en Dr Groeneveld Meijer voorop, zich naar de ingang van de expo sitie. Én op de dubbele trap naar de bovenverdieping, geheel in stijl gestof feerd met rietkragen en allerlei water- sport-attributen, stonden aan beide zijden de jongens en meisjes van „Lyts Frisia" te Grouw, met hun modelscheepjes, zodat de binnentredenden dus direct in de wa- tersportsfeer werden opgenomen. bloemstukken en andere blijken waardering hem geschonken. Evenals in voorgaande jaren, sinds Nederland bevrijd werd, zal door het Sneker Cantate Koor op 4 Mei a.s. in de Grote Kerk een aantal concerten wor den gegeven, t.w. twee Jeugd-concerten voor de leerlingen van de scholen en een avond-concert voor iedereen toeganke lijk. Uitgevoerd zal worden de Frys- ke Kantate „Wer binn’ de fjilden grien...”, componist P. Folkertsma, teksten van D. A. Tamminga en Fedde Schurer Dit werk werd indertijd op ver zoek van de heren dr W. J. Roberts en R. J. Sipkens speciaal voor de Doden herdenking geschreven en opgedragen aan het Sneker Cantate Koor. De uit gave werd mogelijk gemaakt door steun van de Fryske Akademy te Leeuwarden. Het doel van de componist, dichters en koor is om hen die in de tweede wereld oorlog door de Duitse bezetting vielen, op waardige, stijlvolle en verantwoorde wijze te gedenken. In het avondconcert wordt bovendien Cantate 120, ott, man lobet dich in der Stille” van Joh. Seb. Bach uitgevoerd. Het Tentoonstellingscomité van de Brio organiseerde ook een wedstrijd voor de Ulo- en lagere scholen, die daarvoor tekeningen, handwerken, scheepjes en diora ma’s konden inzenden. In de afdeling tekeningen werd een prijs gewonnen door de 4e klas van de R.K. Meisjesschool „St. Bonifatius” alhier, terwijl in de afd. scheepjes de inzending van de Sneker Montessorischool bekroond werd. Woensdagmiddag 7 April vond de oudermiddag van het Gymnasium plaats in het gebouw Sint Jozef. Van 13.45 tot 14.45 trad eerst de voordrachtskunste naar Albert Vogel op voor ouders, leer krachten en een groot aantal gymnasias ten, R.H.B.S.’ers en U.L.O.-leerlingen. De heer Vogel is in Sneek geen onbe kende, want reeds enige malen droeg hij voor in de R.H.B.S., waarbij toen even eens verscheidene andere scholen wer den uitgenodigd. De declamator zette in met enkele gedichten, ó.a. „Brederode” van Marsman. Daarna volgde een groot fragment uit Iskander van Couperus, dat de duistere gebeurtenissen rond het stervensuur van Alexander de Grote be schrijft. Besloten werd met de forum- scène uit Julius Caesar van Shake speare. Geheel uit het hoofd voordra gend wist de heer Vogel een doodstil en aandachtig gehoor een vol uur adem loos te boeien met het declameren van toch vrij „zware” litteratuur. Zijn loon was een langdurig e" hartelijk applaus, dat de echte geestdrift vertolkte in menig hart gewekt. Na de voordracht en het vertrek der leerlingen volgden de gebruikelijke besprekingen tussen docen ten en ouders. Op 89-jarige leeftijd is te den Haag de heer W. J. H. Mulier overleden, de man die ontzaglijk veel voor het Ned. sportleven heeft gedaan. Hij was o.a. dè oprichter van de K.N.V.B. en was in 1890 de eerste die de elfstedentocht per schaats maakte. De heer H. C. Stam, instructeur bij de Sneker Zeilschool, is benoemd tot of ficiële meter van de Noord Nederl. Wa- tersportbond. Hij volgt in deze functie de heer S. J. Olij op. De Stadsbeiaardier Flucie van Bergen heeft weer nieuwe liederen op het me chanisch speelwerk van het carillon ge zet en wel: Heel uur: War dy, van Fed de Schurer, muziek van R. Beintema; Half uur: Als de boer wil dansen gaan, E, WettigWeissenborg. De American Express zal in het seizoen elke week ’n vierdaagse tocht door Neder land organiseren onder de titel „Around the Zuyder Sea”. Vorige week is een proeftocht gehouden en het gezelschap was over de derde dag van de toer, toen Friesland werd „gedaan” zeer teveden. Majoor Brooks van de toeristendienst van het Amerikaanse leger in Europa achtte deze toer uiterst geschikt voor Amerikaanse verlofgangers. Hg was in ’t bijzonder getroffen door de prachtige Door het luiden van een scheepsbel opende Dr W. L. Groeneveld Meger, Directeur-Generaal voor Middenstand en loerisrhe, Zaterdagmiddag op wel zeer -oepasselijke wgze de Watersport tentoonstelling „Brio”, die tot en met Donderdag In het Beursgebouw te Leeu. rden wordt gehouden. Direct daarna zette Je Marinierskapel, die voor de Beurs stond aangetreden, een pittige mars in en stroomden de vele genodigden, onder wie tal van autoriteiten en marine-officieren, die zich vooraf in Hotel „Amicitia” hadden verzameld, de tentoonstellingszalen binnen. tig voorjaarsweer. De medische verzor ging was weer toevertrouwd aan de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis afd. Sneek. Elke deelnemer(ster) die de tocht volbracht ontvangt persoonlijke herinneringsmedaille. De voorzitter, de heer Been, bracht na afloop allen die tot het welslagen hadden medegewerkt hartelijk dank. Bijzonder dankbaar was men boekhan del G. v. d. Pijpekamp, waar een stroom van inschrijvingen was verwerkt. De parcoursen waren: 10 km-tocht: Sneek - Leeuwarderweg - Goënga - Goëngamieden - Offingawier (controle bakkerij Tjalsma) - Groenedijk -Sneek. 25 km-tocht: Sneek via Waterpoort - Lemmerweg - Jutrijp-Hommerts - Osin- gahuizen - Lytshuizen - Oudega (W.) (controle) Draaisterhuizen - Nijezijl - (controle) - langs IJlst-Sneek. 35 km-tocht: Sneek via Waterpoort - Lemmerweg - Jutrgp-Hommerts - Osin- gahuizen - Lytshuizen - Oudega (W.) (controle) - Westhem - Blauwhuis - Tjerkwerd - Bolsward (controle) Nij- Zoals reeds eerder gemeld, zullen Donderdag 15 April ’s avonds om 7 uur in het Stadhuis de uniformen van de Chr. Muziekver. „Harmonie” worden overgedragen. Het publiek kan deze overdracht buiten volgen door middel van een radioversterker. Na de officiële overdracht stelt het corps zich voor het stadhuis op en zullen enige nummers worden gespeeld. Daarna volgt een klei ne mars door de binnenstad. De route is als volgt: Marktstraat, Leeuwenburg, Suupmarkt, Ged. Poortezijlen, Ooster- dijk, terug Oosterdijk, Burgstraat, Krui- zebroederstr., N. Noorderhorne, Markt straat, met als eindpunt Waagplein. In de loop van deze zomer zullen de verschillende buitenwijken van de stad bezocht worden, om ook daar de unifor men te laten zien. Op Paasmaandag wordt in Sneek weer de Nationale Prov. Bondsdag van de C.J.M.V. gehouden. Evenals voor heen zal dan door de Chr. Muziekver. „Harmonie” een rondgang door de stad worden gemaakt met als eindpunt Mar- tiniplein, waar gezamenlijk enige liederen worden gezongen. De route van het corps is als volgt: Schoolstraat, Paral lelweg, Overweg, Gysb. Japicksstraat, Napjusstraat, Winsemiusstraat, Kerk- hofslaan, Parkstraat, W. Noorderhorne, Kruizebroederstraat, Burgstraat, Oos- terdijk, Jousterkade, Kleinzand, Suup markt, Leeuwenburg, Marktstraat, Kerkstraat, Martiniplein. De mars begint om 4 uur en eindigt om plm. kwart voor vijf. In een der vergaderzalen van de Bap tisten gemeente, Willem Lodewijkstraat alhier, hield de afd. Sneek van de Ver eniging tot bevordering van de belangen van Slechthorenden, Donderdagavond een contactvergadering. Het bezoek, al dus de voorzitter de heer Siedsma, was niet zo groot als men wel gewend was, maar de oorzaak daarvan zal wel ge zocht moeten worden in het mooie weer en de schoonmaaktijd. In zijn openings woord heette hij voorts in het bijzonder welkom de heer P. Blok, die deze avond als spreker zou optreden. De secretaris, de heer E. v. d. Veen, kreeg gelegenheid tot het lezen der' notulen. Het bestuur stelde ook voor het aftredend hoofdbe stuurslid, de heer Niemeijer opnieuw candidaat te stellen, waartoe de verga dering met algemene stemmen besloot. Van het hoofdbestuur was bericht ont vangen dat het sociale Arbeids-Instituut te Amsterdam voor leden uit Friesland geen kosten zal berekenen voor onder zoek. De reünie, ter gelegenheid van het feit dat het Verenigingshuis te Lunte- ren dit jaar 40 jaar bestaat, zal gehou den worden op Zaterdag 12 Juli a.s. Daar de reiskosten nog al hoog zijn, zal het voor de afd. Sneek wel niet mogeiijk zijn om hieraan deel te nemen, tenzij dit in samenwerking met de afd. Leeuwar- Bij de ingang van de grote tentoon stellingsruimte op de bovenverdiepinp wordt men al dadelgk getroffen door het fraaie diorama van Friesland „eldorado van de watersport”, de stand van de Prov. Waterstaat met een grote ma quette van de nieuwe sluizen en een kaart van de vaarwaters, de inzending van „It Fryske Gea” de bekende ver eniging voor Natuurbescherming, de Brio panelen waarop de Friese water sport in beeld wordt gebracht en de schitterende collectie watersport- en na tuurfoto’s, welke de Leeuwarder foto graaf F. Popken voor de Planologische Dienst vervaardigde. Dit alles vormt een smakelijk voorproefje van het welvoor ziene menu dat de bezoekers wordt voorgezet op deze tentoonstelling, die met recht de naam watersporttentoon- stelling draagt. Want naast de inzen dingen die rechstreeks op deze sport be trekking hebben jachtjes, scheeps- onderdelen, scheepsbeslag, zeilen, touw werk, motoren enz. enz. staat ook het merendeel van de andere er ook direct of indirect mee in verband. Die van het Loodswezen, de Technische Dienst van ’s Rgks kustverlichting, de vuurtorens en lichtschepen (ingezonden door het Ministerie van Marine) onder anderen. En zelfs de Brio Bio van het Bioscoop- en Theaterbedrijf Joh. Miede- ma, waar dagelgks doorlopende voor stellingen worden gegeven met een voor watersportliefhebbers zeer attractief programma. Een volledig overzicht te geven van alles wat boven en beneden te zien is, zou ons te ver voeren. Daarom volstaan we, naast hetgeen we reeds vermeldden, met het noemen van enkele stands dié bijzonder aandacht verdienen. Te be ginnen met die van de jachtwerf Ids Hospes. Daar de aangekondigde plastic boot niet gekomen is, is deze stadge noot nl. de enige die met een nieuw boottype komt, een naar z’n eigen ont werp vervaardigde sterjol van over- naads hechthout met een middenzwaard en een emmerzeiltje van 9 m2. Dit jol- letje, dat men een verbeterde 12 v. jol zou kunnen noemen, is zeer geschikt als volgboot. Er kan ook mee geroeid wor den. Verder exposeert Hospes de Vrij- heidsklasser welke hij voor Sneker re kening bouwde. Beide scheepjes maken een uitstekende indruk. Alberda’s jacht werf toont eveneens een boot van de Vrijheidsklasse, eind Juli 1953 gebouwd, Eén van de vele groepen laat de Waterpoort achter zich. warden, J. Postma, Sneek, beiden offi cials van de N.N.W.B. en de heer P. Hoomans, Sneek. We laten hier de uit slag volgen: 10 km-tocht: le pr. Ned. Herv. School Ijlst 41% pnt.; 2e pr. Openbare Lagere School Makkum 40 pnt.; 3e pr. Wandel- sportver. WATS te Bantega 37% pnt.; 4e pr. Wandelver. Makkum 37 pnt.; 5e pr. R.K. Gymn.Ver. Spirit te St. Nico- laasga 36 pnt.; 6e pr. De Wetterfügels, Sneek, 35 pnt.; 6e pr. Welpenhorde Greate Pier-groep met gelijk aantal punten als de Wetterfügels (35). De wisselprijs voor de 10 km-tocht, aangeboden door de gemeente Sneek, die verleden jaar was gewonnen door de Herv. school te IJlst kwam nu voor de 2e maal weer in 't bezit van deze wan delclub. De beker wordt definitief eigen dom als ze 3 maal achtereen of 4 maal in ’t geheel is gewonnen. 25 km.-tocht: le pr. Wandelsportver. WATS te Bantega 40% pnt.; 2e pr. Looft de Heer te Leeuwarden, 39 pnt.; 3e pr. 421e Bat. Inf. Chassee Reg. te Assen, 38% pnt.; 4e pr. Ka th. Arb. Jeugd Bolsward, 38% pnt.; 5e pr. De Kanaries Bolsward, 38% pnt.; 6e pr. De Trekvogels Heeg, 38% pnt.; 7e pr. Wandelver „Rodo” te Echtenerbrug 37% pnt.; 7e pr. R.K. Gymn.ver. „Spi rit” te St. Nicolaasga 37% pnt. De fraaie wisselbeker, beschikbaar gesteld door de fa. J. F. Repko voor de 25 km-tocht kwam dus ook voor de 2e maal in 't bezit van de „Wats” te Ban tega. Voor de 35 km-tocht had zich maar één groep opgegeven, nl. van de RHBS te Sneek, die een eerste prijs won met totaal 35 punten. Eerstaankomende in de 25 km tocht was de 12-jarige W. van der Horst, Lem merweg. Van de 35 km-tocht lieten te half zeven het eerst hun kaart aan de finish afstempelen de dames Hennie Dijkstra en Jannie Moes. In de 10 km-tocht waren 8 uitvallers. Bij de 25 km volbrachten allen de tocht. Bg het binnenkomen der ploegen ge raakte de 8-jr. Jan Reitsma op de fiets in de Westersingel. De drumbandleider van Harmonie, H. Meester, sprong te water en wist de kleine drenkeling spoedig op het droge te brengen. Er is destgds veel gesproken- over het plan van architect Romke de Vries ta Wassenaar betreffende de woonwijk „Tuindorp” in het Sperkhem( Zowel de opzet van het plan als de woningen zelf vonden niet bij alle ingezetenen waarde ring. Ook thans nu het bouwplan vrijwel voltooid is, en een indruk kan worden verkregen van het geheel is de critiek nog niet geheel verstomd. Er zijn echter ook andere klanken, waaruit blijkt, dat de gemeente met de stichting van deze wijk een goede keua heeft gedaan. Zelfs in het buitenland heeft het plan „Tuindorp” de aandacht getrokken hetgeen blgkt uit het feit, dat in het in Engeland verschgnende maandblad „Architecture and Building'1 (Architectuur en Bouwkunst) een uit gebreid en zeer waarderend artikel ia opgenomen over de woonwijk „Tuin dorp” en de bouw en inrichting van de kleuterschool „De Rozeknop”. Het geheel is verlucht met een aantal fraaie foto’s van de Johan Willem Fri- sostraat, de Nassau Dillenburgstraat en de kleuterschool. In het artikel worden plan en opzet van kleuterschool en „Tuindorp” als ge heel, zeer geslaagd genoemd. Abe Brouwer schreef ons Woensdag uit Heidelberg dat de Snitser Skots ploech daar die avond om 6.30 in de beste stemming was gearriveerd. De Z.W.H.-bus was die morgen om 4.15 uit Balk gestart; hier en daar werden de Skotsers ingeladen en om vijf uur ver trok men van Sneek. Moeilijkheden aan de grens waren er niet en zo reed men Duitsland in, waar, na het Ruhrgebied, het landschap met zijn hoogten en laag ten, met zijn op de hellingen met paar den, ossen, soms koeien ploegende boe ren de bijzondere aandacht van het ge zelschap had. In Keulen werd de prach tige Dom bezichtigd en in het zo mooie Limburg a. d. Lahn werd ook even ge stopt. In Heidelberg werd nog een wan deling naar de Neckar-brug gemaakt vanwaar men genoot van het sprookjes achtige uitzicht op de bergen. land - IJsbrechtum - Sneek. De mars werd begunstigd door prach- voor diens leerzame rede. de voor om het jaarlijkse zomerreisje i-; '44

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1