ZWUSAL Mensen in het Wit Geen alcohol bij snelverkeer KANTONGERECHT SNEEK Waardering en geschenken bij het afscheid van Mr. de Jong als Kantonrechter te Sneek Sch oo n maak- handen DINSDAG 13 APRIL 1954 „S N E E K E R Brandstichter bekent Het Rode Kruis te Ijlst T.B.C. nog niet overwonnen 71 (Z RISICO Friese arts gaat Siamese tweeling scheiden Prins Bernhard naar Friesland 15 April 1954 Zwemclub Neptunus Geïllustreerde atlas van Europa BIJ SNELVERKEER N i 1- a Vv S B I A D” 1VvE.EDE BLAD iets Advertentie Ingez. Mededeling. Advertentie l.M. Een Sinterklaas-cadeautje. Uitspraken. Het leek zo’n net vrouwtje. overtreden II Vrijdagmiddag, na de strafzitting, werd afscheid genomen van de Kanton rechter Mr J. A. de Jong, wegens diens vertrek naar Delft, waar hy in gelyke functie benoemd is. Voor deze plechtigheid, waarby ook mevr, de Jong aanwezig was, bestond grote belangstelling. Vele leden van de rechterlijke macht, tal van advocaten en notarissen, burgerlijke autoriteiten, o.w. burgemeester Tjaberings van Wym- britseradeel en .11 ns collega’s mr J. van Douwen van Donlawerstal en mr J. Op- pe ijk van Ijlst, alsmede een groot aantal belangstellenden vulden de zittings zaal. Stadgenoten, De 15 April is voor onze stad een bij zondere dag, op deze dag werden wij be vrijd. U kunt uw dankbaarheid voor dit gebeuren tonen door op deze dag de vlaggen te laten wapperen. Wij hopen dan ook dat op deze dag in onze stad „druk” wordt gevlagd. Voor uw mede werking zeggen wij u bij voorbaat dank. 5 Mei Comité. Nederland is op het ogenblik het land met het laagste sterftecijfer onder tu- berculose-patiënten ter wereld: 9.3 per 100.000 inwoners. Dit cijfer is zo sterk gedaald (in het begin van deze eeuw bedroeg het nog 200), dat op het ogen blik het verkeer elk jaar meer doden eist dan de tuberculose. Dat betekent niet dat de tbc in ons land vrijwel bedwon gen zou zijn elk jaar worden nog 13.000 A 14.000 nieuwe gevallen ontdekt. En hoewel in bijna 90 procent van deze gevallen volledig genezing kan worden, bereikt, blijft de tbc-bestrijding dus een omvangrijke medische taak. Daarom ook is het werk van de plaatselijke Kruis verenigingen, dat op dit gebied wordt verricht, nog steeds van het grootste be lang. De Emmabloem-collecte, die dit jaar voor de veertigste maal wordt ge houden, vormt voor deze verenigingen daarbij een onmisbare steun. Morgen, Dinsdag 13 April, wordt deze collecte hier te Sneek gehouden. of 10 d. h.; Pieter M. te Pingjum: On geoorloofd schoolverzuim, 15 of 7 d. h.; Jacob H. te Koudum: Met sneeuwballen gooien, ƒ7.50 of 3 d. h.; Sjerp H. te Koudum: idem, ƒ7.50 of 1 w. t.; Sibbele G. te Koudumidem, 12.50 of 2 w. t.; Anna v. d. W. te Sneek: Woonruimte in gebruik geven zonder vergunning van B. en W., 5 of 2 d. h.; Hendrikus A. te Sneek: Woonruimte in gebruik nemen zonder vergunning van B. en Wf 10 of 4 d. h.; Willem J. te Kortezwaag: Verkeer in gevaar brengen, 15 of 7 d. h.; Jelke H. te Oudega (W.): Met een tractor tegen een personenauto aanrij den, ƒ17.50 of 8 d. h.; Willem de V. te een tijdlang getuige is van het leven daar. In elk geval is door vele kwaliteiten deze film zeker belangrijk en interes sant te noemen. het wist, was het laatst© woord van de weduwe, die zo wreed moest ervaren, - - dat schijn bedriegt. waartoe ook Sneek behoort, een grote propaganda-actie, met het doel de aan dacht van de inwoners van onze stad eens extra te vestigen op het gevaar van het gebruik van alcohol door be stuurders van motorvoertuigen. Te Sneek wordt deze actie van 10 April tot en met 16 April a.s. gevoerd. Tot de propagandamiddelen behoort een propa- gandawagen, waarop een met slagzin» nen beschilderde stelling waaruit de waarschuwende hand van de verkeers» politie steekt. Tussen de vingers een rode driehoek waarin het woord alcohol; Voorts zullen op daarvoor geschikte plaatsen spandoeken worden opgehan» gen; de garagehouders en ondernemers met eigen wagenpark affiches worden IJLST. Donderdag deed de afd. Sneek van het Rode Kruis haar best om de IJlstenaren niet alleen te laten zien het voortreffelijke werk dat door het Rode Kruis zowel in oorlogs- als in vredestijd wordt verricht, maar ook om hen voor deze zaak te winnen en te overtuigen dat ieders medewerking broodnodig is. 's Middags 4 uur was er een kindervoor stelling, waar de nieuwste Rode Kruis films werden gedraaid afgewisseld door teken- en lachfilms. De kinderen waren bijna allen present, op straat zag men ze niet, ’s Avonds was het succes niet minder groot. De heer Holtrop vond het een zeer aangename taak aan zoveel aanwezigen (het Gebouw was overvol, zodat ten slotte geen toegang meer kon worden verleend), het welkom te mogen toeroepen en hun het mooie werk van het Rode Kruis voor ogen te stellen. De vergaderihg mocnt kiezen of als eerste film zou worden vertoond de documen taire van de Ramp in Zeeland of iets van het Rode Kruiswerk. De keuze viel algemeen op het laatste en op ontroe rende wijze werd in verband met de be kende hoornvliesactie op het doek ge bracht hoe een vader, die nog nooit zijn kind had kunnen zien, genezing van zijn blindheid vond. De voorstelling werd ge volgd door een oproep tot beschikbaar stelling van hoornvliezen, opdat er nog veel meer blinden het gezicht kan wor den teruggegeven. Daarna werd de hoofdfilm „Achter de wolken” vertoond. Een ontroerend mooie film over het Ro de Kruiswerk na oorlogstijd. Het was een zeer geslaagde avond. Het Rode Kruis mocht 20 nieuwe leden inschrijven. Met een woord van dank sloot de heer Holtrop, het Rode Kruiswerk vergelij kend met hetgeen de barmhartige Sa maritaan verrichtte. Spr. betoogde verder dat mr de Jong nooit eenzijdig was, maar oog heeft ge had voor alle facetten van het leven. Zijn werk in de Gemeenteraad, in Korte- hemmen, in de Wiardi Beckmanstichting en zijp rapport over de wijzigingen van dé rechterlijke macht die op stapel staan, getuigen daarvan. U hebt U niet opgesloten in een Ivoren toren, zo con stateerde mr Niemeijer. Gelukkig het land, dat zulke rechters In zijn midden heeft. Spr. sprak tot slot de verwachting uit, dat ze nog tal van geestesproducten van de scheidende in de jurisprudentie zullen aantreffen en bood naast zijn beste wen sen een Fries boek aan. Mr R. M. W e s t e r i n k, sprekende namens de Griffie, sprak de wens uit dat mr de Jong in Delft voldoening in zijn functie zal vinden. Het speet hem dat hij Sneek gaat verlaten maar hij was dankbaar voor de prettige samen werking. Hij wenste ook mevrouw de Jong geluk met haar mans benoeming in Delft, aan welke stad zij zulke pret tige herinneringen heeft en bood mr de Jong het boek „Pelgrimage” van Prof. Mönnich aan en mevrouw een ets van het Sneker stadhuis. De heer G. M. Gerbrandij roemde de buitengewoon prettige samenwerking met mr de Jong in de Pachtkamer. Ook daar hebt U altijd een open oog gehad voor de praktijk, aldus deze spr. Daarom spijt het ons dat U dit Kanton gaat ver laten al kunnen we blij zijn, dat U deze promotie hebt bereikt. De burgemeesters in het Kanton getuigden bij monde van mr J. van krijg ik daar de mogelijkheid tegen die gevaren te doen. En daar van moet ik gebruik maken in *t be lang van alle Kantongerechten. Ik neem het gevoel mee, dat de Kan tonrechter in de buitengewesten wel eens wat te veel alleen wordt ge laten. Gevolg van een te sterke cen tralisatie. Men streeft naar een wet tisch perfectionisme, maar daarvan mag onze rechtspraak niet het slachtoffer worden. Ik hoop daar iets tegen te kunnen doen. Moge het zó komen, dat men op het plat’ '- land kan zeggen: hier hebben wy nu een man voor enkele tientallen jaren. Want zo behoort het Mr de Jong richtte zich vervolgens tot alle sprekers afzonderlijk om hen te danken voor hun vriendelijke woorden en de cadeaux. Ook dankte hij de ambtena ren van de Griffie en verder allen voor hun samenwerking. Wij hebben hier ook onze moeilijkheden gehad, maar ik hoop dat later de lichtpunten van deze jaren steeds meer naar voren zullen komen, zo eindigde hij. In de benedenzaal bleef men daarna nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij een druk gebruik werd gemaakt van de gelegenheid persoonlijk afscheid van de heer en mevrouw de Jong te nemen. De bakker kwam het de Wed. A. de J.v. d. W. zeggen, dat de huurders van haar woning in de 2e Zomerrakbuurt met de Noorderzon waren vertrokken. Maar er woont ook al weer een ander in, voegde hij er aan toe. Het was geloof ik een driehoeksruil. Ik zei „dat is me ook wat. Dan moet ik zelf maar eens zien”, vertelde de oude dame (79 jaar) nu onder een stort vloed van woorden aan de geduldig luis terende heren achter de groene tafel. Ik had de woning verhuurd aan een man die in een „skipke” woonde. Maar dat was gezonken. En omdat die man vijf kinderen had, vond ik het goed dat zij er in gingen. Uit medelijden heren. Edoch haar goedertierenheid werd slecht beloond. Ze kreeg geen huur en de woning, die er volgens haar keurig uit zag ze had mijnheer v. d. Zwaag er zelf bijgehaald werd in korte tijd ge ruïneerd. Ze hakten hout op de vloer en het behang hing van de muren mijnheer. Maar toen ik aan de deur kwam, zo ratelde ze door, en het vrouwtje van de nieuwe bewoner zag, dacht ik „dat lijkt er op. Het is een net vrouwtje. Ik heb nooit beter gehad”. Maar wonen ze er nu nog in? onder brak de Kantonrechter met moeite. Ja mijnheer, maar ze betalen geen huur. Ik heb nog nooit een cent ge kregen. Dat is erg spijtig voor u, zei de Amb tenaar. U had er nooit moeten intrap pen, vulde zijn linkerbuurman aan. Maar de Ambtenaar bleef toch van mening, Naar het Vrije Volk verneemt zal prins Bernhard in Juni een tweedaags bezoek brengen aan de provincie Fries land. De Sneker Zwem- en Poloclub „Nep tunus” zal dit jaar zijn dertigjarig be staan vieren. Al die jaren heeft de club op verschillende manieren de propagan da voor de zwemsport gevoerd. De eerste jaren, tot 1936, trad het wedstrijd element op de voorgrond en de club be haalde in die tijd een massa successen. Daarna werd meer in de breedte ge werkt en betrok men de scholen en sportverenigingen in het werk om zo doende meer zwemmers en zwemsters te kweken omdat men daarvan de grote noodzaak in ons waterrijk land besefte. Ook het behalen van zwemdiploma’s werd een taak van de clubleiding en mede aan die arbeid is het te danken dat jaarlijks ongeveer 600 diploma’s als geoefend zwemmer konden worden ver strekt en bovendien een aantal hogere diploma’s konden worden uitgereikt. Vergeleken bij plaatsen van gelijke grootte als Sneek is dit een zeer hoog getal. Doordat in Sneek alleen des zo mers kan worden geoefend is het over het algemeen genomen bezwaarlijk om een club in stand te houden door het leveren van top-prestatles door enke lingen. Neptunus legt zich dan ook meer en meer toe op het propageren van de zwemsport als gezonde, nuttige en pret tige ontspanning voor jong en oud waar bij de leeftijdsgrens niet telt. Daarom is in de laatst gehouden bestuursver gadering besloten in dit jubileumjaar wedstrijden en demonstraties te geven zowel voor de jeugd als voor de ouderen onder het motto „Voor de Veiligheid, de Volksgezondheid en meer Levensvreug de, Iedere Sneker Zwemmer”. Van den Bergh en Jurgens N.V. te Rotterdam zenden ons een exemplaar van hun geïllustreerde atlas van Euro pa. De zeventien zeer fraai uitgevoerde landkaarten, de 104 plaatjes waarvoor ruimte is uitgespaard in de tekst en deze tekst zelf zijn speciaal voor deze atlas ontworpen en geven een goede in druk van de nauwgezetheid en vakken nis waarmee dit werk is samengesteld. In de toelichtende tekst zijn in een tabel ook de muntpariteiten, de gemiddelde jaartemperaturen, de data van het toe ristenseizoen der verschillende landen opgenomen. Bij elk land afzonderlijk worden ook de staatsvorm, de opper vlakte, het klimaat, het aantal inwoners, de bevolkingsdichtheid, de godsdiensti ge indeling der bevolking, de hoofdstad enz. vermeld. De plaatjes geven voor stellingen typisch voor het besproken land; en het is prettig op een der eerste bladzijden waar Nederland wordt behan deld, o.a. een plaatje te vinden van zei lende regenbogen op het Sneeker meer. Achterin het werk treft men een uitvoe rig alfabetisch register aan, dat het op zoeken van een bepaalde plaats zeer eenvoudig maakt. Deze atlas is by uit stek geschikt voor de schoolgaande jeugd, maar ze zal stellig ook veel af trek vinden bij volwassenen, een werk als dit is hier te lande nog niet eerder Een zekere J. L. uit Oud Gastel heeft voor de Officier van Justitie te Breda be kend in de afgelopen maanden in Oud Gastel in totaal 12 branden te hebben gesticht. Door deze branden was onder de boeren een grote angst en ontstelte nis ontstaan, die stuk voor stuk hun stro-klampen in vlammen zagen opgaan. Hoe de pyromaan de branden heeft ge sticht, is nog niet bekend. Dokter J. P. S. Wythoff van Oudkerk, die bij de geboorte van de Siamese twee ling te Molenend in begin November van het vorige jaar aanwezig was, is Woensdag naar Engeland gereisd om eens te gaan praten met zijn Londense collega’s, die het geval met de Nigeri- aanse Siamese tweeling hebben meege maakt. Opgetogen over de hulpvaardig heid en het medeleven van deze collega’s keerde hy Donderdag per vliegtuig te rug. Hy was in het bezit van een copie van één van de films welke van de ope ratie te Londen zijn gemaakt. Professor Ian Aird, die in Londen de operatie had verricht, durfde deze films niet verzenden, omdat hy bevreesd was voor diefstal. Filmondernemers zou den er heel wat voor over hebben gedeel ten van deze film in hun programma te kunnen vertonen. Het ligt in de bedoe ling, dat de film binnenkort in een beslo ten gezelschap te Leeuwarden zal wor den vertoond en dat geneesheren die er belangstelling voor hebben daarbij aan wezig kunnen zijn. De reis naar Londen is, naar dokter Wythoff ons vertelde, zeer leerzaam ge weest. Zoals men weet is het geval van de Friese Siamese tweeling heel anders dan dat van de Nigeriaanse. De tweeling uit Molenend is over een oppervlakte van zeven vierkante centimeter met de buik aan elkaar gegroeid; men mag aanne men dat er geen enkele verbinding is tussen compacte organen en misschien alleen de ingewanden met elkaar ver bonden zijn. De tweeling in Londen was met het borstbeen aan elkaar gegroeid. Bij de operatie is een van de twee babies gestorven. Woensdagavond is dokter Wythoff in de gelegenheid ge weest kleuren- en geluidsfilm van het vooronderzoek en de operatie te zien en te horen en verder heeft hij vier genees heren aan het woord gehoord over het Londense geval. Men had veel belangstelling voor het geen hij daarna heeft verteld over de ge boorte van de Siamese tweeling in Friesland. Men heeft zich uitgesloofd om de dokter uit Oudkerk met raad en daad bij te staan. Dokter Wijthoff denkt op timistisch over het resultaat van een operatieve scheiding der tweelingen Folkje en Tjitske de Vries. De tweeling maakt het nog steeds uitstekend, zo ver telde hij ons en heeft thans, dus na vijf maanden, een gewicht van ruim twintig pond. Dokter Wijthoff zei: het zijn twee leuke kindertjes die voorspoedig groeien. De operatie zal, naar hij zei, binnen af zienbare trjd geschieden, aldus meldt het Alg. Dagblad. De betonfabrikant W. J. te Korte zwaag was op de overkluizing bij de Noorderpoort een andere auto voorbij gereden. Dat mocht niet op dit vereni gingspunt van wegen. Verdachte meende dat die voorligger stil stond en had ook geen richtingaan wijzer gezien. Hij is hem toen gepas seerd waarbij het voorste linker spat bord even geraakt werd. Dat laatste wordt u niet ten laste ge legd, zei de Ambtenaar. U mocht op die overkluizing niet op de linkerzijde van de weghelft komen. Maar ik wist niet dat het een over kluizing was, repliceerde verdachte. Dat kan je zo niet zien. Dan had u uw ogen beter de kost moe ten geven, aldus de Ambtenaar. Dan had u het lieflijke, blauwe water aan weerskanten van de brug kunnen zien. De fabrikant bleef er bij, dat hij ook geen richtingaanwijzer heeft gezien. En daar heb ik een getuige voor. Waarom is die niet opgeroepen? Ja hoor eens, was het bescheid van mr Niemeijer. Daar had u zelf voor moeten zorgen. Wij spelen niet altijd voor Sinterklaas. Maar dit krijg ik dan toch maar van Sinterklaas, constateerde verdachte, die zijn vonnis 15 of 7 dagen conform de eis dus nogal gemoedelijk opnam. Jan S. te Bolsward: Fiets zonder ver lichting, 2 x 3 of 2 x 1 w. t.; Durk D. te Workum: Met een buks een wilde me rel doden, berisping vernietiging me rel; Johannes v. W. te Sneek: Zich met een hond in het veld bevinden, 15 of 1 w. t. verb.verkl.; Jan S. te Longer- hou: Rijden over een in staat van op dooi verklaarde weg, vryspraak; Lijckle L. te Balk: Fiets zonder koplicht, ƒ3.50 of 2 d. h. Hendrik L. te Nijemir- dum idem, idem; David V. te Sneek: idem, idem; Cornells R. te Sneek: idem, idem; Jaring A. te Tjerkgaast: idem, idem; Martinus G. te Workum: Fiets zonder achterlicht, ƒ3.50 of 2 d. h.; Jan Z. te Sneek: idem, idem; Jacob Z. te Sneek: idem, idem; Pieter F. te Wor kum: Fiets zonder verlichting, 2 x ƒ3 of 2 x 2 d. h.; Gerben R. te Bolsward: idem, idem; Gerben L. te Oosthem: Bromfiets zonder verlichting, 2 x 4 of 2 x 2 d. h.; Simon T. te Balk: Rijden in verboden straat, 4 of 2 d. h.Tjitske v. d. W. te Wolsum: idem, idem; Minke F. te Hommerts: idem, ƒ3 of 1 d. h.; Annegienus O. te Sneek: Fiets zonder deugdelijke rem, 5 of 2 d. h.; Klaas G. te Golngarijp: Bromfiets zonder deugde lijke remmen, ƒ3 of 1 d. h.Douwe v. d. P. te Rauwerd: Vrachtauto zonder deugdelijke bedrijfsrem, 17.50 of 8 d. h.; Pieter J. te Harlingen: Aanhangwa gen zonder rem, ƒ7.50 of 3 d. h.; Roel V. te Sneek: Parkeren op verboden plaats, 2 x 4 of 2 x 2 d. h.; Marten V. te Hilversum: Geen voorrang verlenen, 10 of 5 d. h.; Ids H. te Balk: Geen rij bewijs hebben, ƒ30 of 15 d. h.; Jan C. Z. te Bolsward: idem, ƒ17.50 of 8 d. h.; Lambertus S. te Waaxensidem, 20 of 10 d. h.; Johannes de J. te Woudsend: idem, 17.50 of 8 d. h.; Leendert v. d. W. te Amsterdam: Rijbewijs vergeten hebben, ƒ3 of 1 d. h.; Mink J. te Scharnegoutum: Reclameborden plaat sen zonder vergunning, schuldig zonder strafoplegging; Klaas V. te Sneek: Te lang laten werken, ƒ7.50 of 3 d. h.; Gerlof W. te Scharnegoutum: Geen ar beidslijst aanwezig hebben, 4 of 2 d. h.; Eerde F. te Sneek: Venten zonder vergunning, 10 of 5 d. h.; Botte J. te Scharnegoutum: Fietsen langs de spoor baan, schuldig zonder strafoplegging; Evert W. te Ijlst: Vissen zonder acte en vergunning, 2 x 3 of 2 x 2 d. h.; Klaas D. F. te Gaastmeer: Rijden over een in staat van opdooi verklaarde weg 15 of 7 d. h.; Age O. te Idzega: idem, idem; Auke de B. te Idzega: idem, idem; Tamme C. te Heeg: idem, idem; A. O. te Idzega: idem, idem; Fokke H. te Kubaard: idem, ƒ30 of 15 d. h,; Haye M. G. te Blauwhuis: idem, 15 of 7 d h.; Paulus v. d. M. te Leeuwarden: Volkswagen zonder verlicht nummer bord, ƒ4 of 2 d. h.; Maria B. S. te SneekFiets onbeheerd laten staan, 4 of 2 d. h.; Jan T. te Follega: Openbare dronkenschap, 15 of 7 d. h.Roelof de In het Amicitia Theater. Er is iver de Engelse film „Mensen in het wit", die van Dinsdag t.e.m. Don derdag in het Amicitia Theater draait, onder de vooraanstaande critici nogal het een en ander te doen geweest; de een vond het een meesterwerk, een ge niale schepping van een regisseur, die tot dusver onbekend was in de wereld van de speelfilm, de ander zag er niets anders in dan een aantal nogal cliché achtige verhaaltjes, opofferende dokters, verliefde verpleegsters en meer of min der fortuinlijke patiënten, wier lief en leed werd doorkruist door de witte gangen van het ziekenhuis. Ook hier zal de waarheid, als zo vaak, wel in het midden liggen. Het is een niet te onderschatten ver dienste van de regisseur Pat Jackson, dat hij een boeiende, menselijke, psycho logisch aanvaardbare film wist te ma ken juist met dit vaak zo „verkitschte” ziekenhuis-materiaal. Hij verloochent zijn afkomst als docu mentair filmmaker niet; het is wel dege lijk de sfeer van het ziekenhuis, die ons nader wordt gebracht, een sfeer met on derlinge intriges, kibbelarijtjes, verliefd heden op kleine en grote schaal, kleine en grote drama’s, die zich afspelen op zieken-, operatie- en zusterzalen, enz. En, dat is misschien het belangrijkste van de film, we krijgen nooit het idee, dat al deze intriges nu juist speciaal voor de bioscoopbezoeker zijn bijeenge gaard. Het is of men toevallig op een dag een ziekenhuis binnenstapt en dan Het aantal verkeers ongevallen, dat ieder jaar in ons land plaats vindt, is een vraagstuk, waaraan verschillende verenigingen en tal van deskundigen op allerlei gebied aandacht schen ken. Van belang hierbij is, dat men weet, welke oorzaak aanleiding tot een verkeersongeval is geweest. Soms is de oor zaak direct aan te wij zen, b.v. het gebruik van alcohol door de be stuurder van een motor voertuig enkele uren voor en tijdens het rij den. Alhoewel het aan tal verkeersongevallen, waarbij de bestuurder „onder invloed” was, in verhouding tot het to taal aantal verkeerson gevallen gering is, mag toch worden vastgesteld, dat door deze oorzaak jaarlijks een tiental mensen het leven verlie zen, waarbij dan nog moeten worden geteld een 400 zwaar- en licht gewonden en de materi ele schade, die ongeveer 2.000.000.bedraagt.. Het „onder invloed" rij den heeft ook nog an dere gevolgen, zoals een procesverbaal wegens het van art. 26.1 van de Wegenverkeerswet, dood door schuld en het toebrengen van lichamelijk letsel, met als gevolg: ge vangenisdraf, boete, intrekking rijbe wijs voor een bepaalde tijd, inbeslagne ming van het motorvoertuig. Van de 6112 onherroepelijke veroordelingen we gers overtreding van art. 26.1 van de Wegenverkeerswet in 1952, kwamen niet minder dan 5004 (81 op rekening van de alcohol. In de eerste twee kwar- t .en van 1953 werden in totaal 2679 onherroepelijke veroordelingen uitge sproken, waarvan 2057 of 76.5 we gens het rijden onder invloed van alco hol. Tot de veroordeelden behoorden niet alleen bestuurders van motorvoertuigen, Douwen, burgemeester van Doniawer- stal, eveneens van een samenwerking, die altijd van zeer bijzcndere en zeer begrij pende aard is geweest. Hij haalde daar voor de toepassing van de Woonruimte- wet als voorbeeld aan en sprak tot slot ook nog een persoonlijk woord als vriend van het scheidende echtpaar. De heer F. J. B r u i n s m a uit Bols ward vertolkte de grote waardering van de Notarissen. U hebt onze zaken altijd met buitengewone activiteit afgewikkeld aldus spr. en daarvoor onze grote dank. Het spijt ons dat U gaat, maar wij ver heugen ons over Uw benoeming in Delft. Onze beste wensen vergezellen U en wij hopen dat U aangename herinneringen zult bewaren aan de Friese notarissen. Inspecteur P, Kooistra sprak na mens de „sterke arm” i.c. de Gemeente politie van Sneek en de Rijkspolitie, wel ke laatste door adj. Venema vertegen woordigd was. Ook wij dragen U een warm hart toe, zei de corpschef. U was steeds vriendelijk en toegankelijk voor ons en wij zijn U zeer erkentelijk voor Uw morele steun aan de Politie. De laatste spreker was deurwaarder L. B r o e r s m a, die het eveneens een voorrecht noemde met mr de Jong te hebben mogen samerwerken. Verzoend met zyn „desertie”. Mr de Jong sprak een uitvoerig dank woord. Het is niet goed, dat ik weg ga zei hy. Een Kantonrechter moet eigenlijk groeien met zijn Kanton en daar blijven. De rechterlijke macht moet wortelen in het volk. Maar hij is ook ambtenaar en opgenomen in de ambtelijke molen. Daarom moest ik kiezen: blijden of het spel meespelen. Het spel van de car rière en de promotie, ofschoon mij dat niet ligt. Ik heb het ambt gekozen om dat er wat van te maken is. Maar daar staan verplichtingen tegenover: dat men het werk niet ontrouw wordt. Maar ik moest kiezen, zo herhaalde hij. Sneek moet niet het eindpunt van mijn carrière worden. Ik ben nl. niet helemaal gerust over de positie van de Kantongerechten. Ik zie gevaren aan de horizon en word daardoor wel erg verzoend met mijn gaan naar „Holland”. Want door toevallige omstandigheden Mr H. H. J. van Bottenburg, plaats- verv. Kantonrechter, trad als „ceremonie meester” op en opende ook de rij van sprekers. By Uw installatie heb ik de hoop uit gesproken dat de samenwerking tussen U en de Balie goed zou zijn, zo ving mr van Bottenburg zijn toespraak aan. En dat is inderdaad het geval geweest. Daarna constateerde hij, dat mr de Jong niet vaak een beroep op de plaatsver vangers deed. Het voornaamste motief daarvoor was dat hij een hoge opvatting heeft van zijn ambt. Daarbij hebt U ech ter niet in de eerste plaats gezocht naar de letter van de wet, aldus spr., maar in alle gevallen ook naar de menselijke ver houdingen. En daarvoor zijn alle recht- zoekenden U zeer dankbaar. Dat houdt evenwel niet in, dat U de rechtspraak simpel hebt opgevat. Voor heen waren er .naar drie Kantonrechters van wie geregeld uitspraken in de juris prudentie werden opgenomen. Direct na Uw intrede in le magistratuur waren het vier. Daardoor hebt U medegewerkt aan een nieuwe rechtsvorming in Ne derland. Aan Uw werk was echter ook een plaatselijk belang verbonden. Er is sprake geweest van een reorganisatie van de Kantongerechten waarbij Leeu warden een tweede Kantonrechter zou krijgen die Sneek er bij moest nemen. Maar dat is niet doorgegaan. U werd de nieuwe Kantonrechter in Sneek met waarneming van het kanton Leeuwarden. En door de wijze waarop U deze dubbele functie vervulde, hebt U de Kantonrech- tersplaats in Sneek veilig gesteld, voor Sneek en de Zuidwesthoek buitengewoon voordelig. Er was spr. ook gevraagd de Deken van Advocaten en de Raad van Toezicht te vertegenwoordigen. Dat deed hij met groot genoegen. Want de Friese Balie heeft altijd respect en eerbied voor U gehad. Niet alleen omdat hun ambtseed de advocaten eerbied voor de rechterlijke macht oplegt, aldus spr., maar ook om dat U altijd met de meeste welwillend heid tegenover ons bent opgetreden. Namens het Openbaar Ministerie sprak mr H. Niemeijer, die zeide dat zij in mr de Jong gaan missen een Kan tonrechter die open stond voor het recht met een hoofdletter. Evenals Scholte jaagde U naar het recht en de gerech tigheid. Dat is U gelukt, waarbij U niet alleen hebt opengestaan voor de balie, maar ook voor het O. M. ILCOHOC J. te Tjerkwerd: Geen radioluisterver- gunning, ƒ12.50 of 6 d. h.; Fokke G. te Tjerkwerd: idem, ƒ15 of 7 d. h.; Pier Z. te Tjerkwerd: idem, ƒ35 of 17 d. h.j Wiebe Z. te Hieslum: idem, 15 of 7 d- h.; Wouter K. te Sondel: idem, ƒ12.50 of 6 d. h.; Hendrik v. d. M. te Parrega: idem, 25 of 12 d. h.; Jaring de W. te St. Nicolaasga: idem, ƒ20 of 10 d. h.; Jan B. te Tjerkwerd: idem, ƒ25 of 12 d. h.; Jan L. B. te Parrega: idem, ƒ20 Hiertegen dient iets te worden gedaan. Het is de Vereniging voor Alcoholbe- strijding bij ’t Snelverkeer (V.A.S.), die door middel van woord en geschrift het publiek en dan in het bijzonder bestuur ders van motorvoertuigen en bromfiet sen ervan wil overtuigen, dat het ge bruik van alcohol bij het wegverkeer de onveiligheid op de weg verhoogt. Om dit doel te bereiken voert zij in de zomer van dit jaar in een aantal plaatsen, verschenen. De tekst wordt nergens on derbroken door reclame. Een ieder kan zich op eenvoudige wijze in het bezit van deze atlas stellen en wel voor het uiterst lage bedrag van 2.50 bij de winkeliers, die Planta mar garine verkopen. De plaatjes worden gratis verstrekt, één bij ieder pakje Planta. Door sparen en ruilen kan men dus gaandeweg de atlas volledig illustre ren. in gevaar brengen, 12.50 of 6 d. h.; Annigje v. A. te Rauwerd: Doorgang naast zich niet vrijlaten, 15 of 7 d. h. Geert B. te Balk: Aanrijding onder Ou dega (W.), 15 of 7 d. h.; Tjebbe v. D. te Balk: Personenauto zonder deugde lijke bedrijfsrem, 20 of 10 d. h.; Tjamke W. te Workum: Aanrijding on der Workum, ƒ7.50 of 4 d. h.; Philippus V. d. R. te Makkum: Met een personen auto een rijwiel beschadigen, vryspraak. dat ze eerst vergunning van B. en W had moeten hebben en eiste 5 of 2 da gen. En de huurder, de los werkman H. A., wilde hy straffen met ƒ3 of 1 dag. Met de eerste eis kon de Kantonrech ter zich wel verenigen, maar hij pakte A. (die niet verschenen was) harder aan. Die kreeg een tientje of 4 dagen. Ik kan me niet begrijpen dat ik dat betalen moet. Ze sliepen er al in vóór ik garage of op hun rollend materieel aan te brengen en aan automobilisten zal worden gevraagd een transfer op dé voor- en achterruit van hun wagen te plakken. Wy mogen deze actie zeker wel in de aandacht van het publiek aanbe» velen. Zij is in het belang van de veilig» heid op de weg. «iiooomffloooomiTO

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5