1 ■w5''' De Sterken voor de Zwakken Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Prov. Bondsdag van het CJ.M.V. »’t Nut« leerde schooljeusd eenvoudig timmeren AGENDA Dekenale Missietentoonstelling „Frimitto” te Bolsward Ere medaille voor halve eeuw plichtsbetrachting iM’S J 109e Jaargang No. 30 Vrijdag 16 April 1954 Met de Snitser Skotsploech naar Italië Ruim 6000 eieren ingezameld C.P.V.B. afd. Sneek Eierzoekers namen kinderen eieren af Dure overzet I V aardigheidsproeven Stanfries Twee doden bij botsing in de lucht Verkeersongeluk eist slachtoffer -■•••■= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ongekende belangstelling voor de Matthaus Passion °P Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Te grote boekenliefhebber Speeltuin buurtver. „Maple Leaf” Paasmaandag te Sneek Geslaagd Benoemd Fryske krite Toppenhuzen n Heitje voor een karweitje Ds. Tj. Jonker 50 jaar predikant Zeepost y S Z SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBR1NK Abe Brouwer. AMICITIA THEATER, SNEEK zorgt, de Memisa (genees- en verband- midelen), St. Melania (vorming inlandse zusters), de Indische missievereniging en de missieschool voor jonge vrouwen te Ubbergen. De officiële opening van de te Driewegen Biezelinge Wat nog niet eerder gebeurde is nu bereikt. Bij de voorverkoop zijn alle kaarten voor de uitvoering van de Mat- thaus Passion in de Grote Kerk alhier uitverkocht. (17 April) (22 April) (17 April) zameld, waarvan 2900 in natura. Op Dinsdag 20 April a.s. zal om 7 uur in Hotel Hanenburg de officiële over, dracht plaats hebben, waarbij alle hel. pers en helpsters worden uitgenodigd. We komen daarop in het volgend Don. derdagnummer nog wel terug. 10 en 1917—1920, 1920—1926, Te Utrecht is de student F. N. door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld, omdat hij uit twee boekwinkels tal van werken op kunst gebied had gestolen. Het was de bedien den in beide zaken opgevallen, dat er voortdurend boeken werden vermist met reproducties van schilderijen wanneer de student in de winkel was geweest. Ein delijk kon men hem arresteren, zonder hem evenwel op heterdaad te betrap pen. Toen men voldoende bewijzen meen de te hebben, werd er huiszoeking ver richt, waarbij vijftig zestig boeken te voorschijn kwamen die de jongeman niet had gekocht, ter waarde van ongeveer ƒ500. (22 April) (17 April) (17 April) (1” April) de verzen- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ge- de Nadat de gedecoreerde de burgemees ter hartelijk dank had gebracht voor de onderscheiding en diens vriendelijke woorden, wenste de burgervader ook de heer Fikker» geluk, waarbij hij hem er tevens voor bedankte, dat hij dit „erf stuk”, die in 1942 mee naar Sneek kwam, van grootvader en vader heeft overgenomen. Tot besluit boden ook Fabers collega’s hun gelukwensen aan. Het bestuur dezer ver. deelt mede dat de speeltuin voor de kinderen van leden van heden af weer is geopend. Men zie een advertentie in dit blad. Woensdag hield de pluimveever. Sneek en Omstreken haar traditionele eier- inzameling ten bate der vereniging Hulp in Nood en de t.b.c.bestrijding. Een der leden stelde een auto beschikbaar en ook waren er nog zes karren, alles be langloos afgestaan voor het mooie doel. Er werden ruim 6000 stuks eieren inge- ’t Geloof zal niet bezwijken, zolang het kruis blijft staan. Deze regels van het Bondslied zullen op het Martiniplein klinken uit vele hon derden kelen. Aan de R.K. lagere landbouwschool te Bolsward voor het einddiploma o.a. S. Altenburg en S. Romkes, Roodhuis, M. Boersma, Wolsum, J. Flapper, Lutke- wierum, D. Hylkema, Sandfirden. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot lerares in de huish.vakken aan de Huis houdschool alhier mej. E. Smid te Wit- marsum. De afd. Sneek van de C.P.V.B. ver gaderde op 8 April onder leiding van de vice-presidente. Ds. J. C. Hagen van Leeuwarden hield een lezing over „De vrucht van ons leven”. Besloten werd in Mei gezamenlijk een reisje te maken. Ds. Hagen sloot met dankgebed. Indonesië en Ned. Nw. Guinea: (22 April) (20 April) (24 April) Openluchtbijeenkomst. Om kwart voor vijf 's middags komen de Bondsdagbezoekers bijelkaar op het Martiniplein. Daar wordt gezamenlijk gezongen en de districtssecretaris zal daar spreken. De zangver. „Excelsior” zingt een gebed, begeleid door de Chr. Muziekver. „Harmonie”. Dit muziek corps houdt vooraf, beginnende om 4 uur, een rondgang door de stad; de route werd Maandag j.l. in dit blad afgedrukt. Dag van bezieling. De opzet van de Bonsdag is op te roe pen tot standvastig volhouden in de ver- enigingsarbeid. -Vandaag de dag is de C.J.M.V.-arbeid nog dringend noodza kelijk. „Niet schamende het Evangelie”, is het devies, dat honderd jaar geleden door de eerste leden van het Verbond werd uitgedragen. Dat Evangelie, waar in de triomf van het kruis wordt ver haald; het kruis, dat wijkt noch wankelt. Donderdag 15 April, ’s Avonds 8 uur: „Mensen in het wit”. Vrijdag 16 t. e. m. Zondag 18 April (le Paasdag). Iedere avond 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Singin’ in the rain”. Maandag 19 April (2e Paasdag) t. e. m. Donderdag 22 April: „Teresa”. Maandag 6.30 en 9 uur, overige da gen te 8 uur. Maandag (2e Paasdag) te 2 uur speciale kinder- en familievoorstelling met „Bongo de beer”. Maandag 19 April des middags te 4 uur: „Vlammen over Kansas”. Maandag 19 April (2e Paasdag)Foyer Amicitia, Sneek. 's Avonds te 8 uur Paasbal. Donderdag 15 April. Filmavond in zaal Hanenburg, ’s avonds 7.30 uur, voor a.s. emigranten en familieleden. Donderd 15 April. Paaswjjdings-avond in de Chr. Geref. Kerk. Aanvang 8 uur. Maandag 19 April. Touringcarbedrijf en Reisbureau „Frlso”. Bollentocht met bezoek aan Keukenhof. Zaterdag 24 pril naar het grote Bloemencorso te Lisse. Maandag 19 April (2e Paasdag). Chr. Jonge Mannen Verbond. Provinciale Bondsdag te Sneek. Bondsvergade-t ring te 2.30 en 6.45 uur; 4 uur Rondgang; 4.45 Openluchtbijeen komst op het Martiniplein. Dinsdag 20 April. Ned. Roode Kruis. Vergadering ’s avonds 8 uur in Ho tel Hanenburg. Dinsdag 20 April. Ver. v. Vreemdelin genverkeer Sneek en Omstreken. Alg. Ledenvergadering ’s avonds 8 uur bovenzaal „Onder de Linden”. Woensdag 21 April. Waterschap de Oos- terhemmen. Ingelanden-vergadering voorm. 9 uur in Hotel Hanenburg te Sneek. Zaterdag 24 April. Waterschap ’t Mar- IcLn. Ingelanden-vergadering voorm. 9 uur in café Piersma te Nijland. Donderdag 29 April. N.R.V. ’s Avonds 8 uur in zaal Piso de Italië filmavond. Zaterdag 1 Mei. P. v. d. ArbeidSneker Bestuurdersbond. Kinderfeest nam. 2 uur in de grote zaal van Amicitia. Van 19 tot en met 25 April wordt in de katholieke scholen aan het Laag Bol werk te Bolsward de „Frimitto”, de Friese Missietentoonstelling van het de kenaat Sneek gehouden. Het doel van deze tentoonstelling is de missieliefde, tentoonstelling heeft Paas-Maandag om aan te wakkeren. Er zal geëxposeerd worden door ver schillende Nederlandse congregaties, die zich met het missiewerk bezig houden en wel de Capucijnen, werkzaam op Bor neo en Sumatra, de Franciscanen (Chi na, Nieuw Guinea, Brazilië, Noorwe gen); dë Dominicanen (West-Indië), de Paters van Scheut (China), de Paters van de H.H. Harten (de Cook- eilanden) en de Maristen (Zuidpoolge bieden). Van elk der congregaties ko men drie missionarissen, die het publiek zullen vertellen over het tentoongestel de. Ook zullen op de Frimitto vertegen woordigd zijn de lekenmissie-acties, zo als de Miva. die voor verkeersmiddelen Er wordt veel geklaagd over de baldadigheid van de jeugd. De beste remedie daartegen is aaar bezigheid te verschaffen. Dat heeft het Departement Sneek van de Mij. tot Nut van 't Algemeen ook ingezien en daarom organiseerde het een cursus „Eenvoudig Timmeren”, die het afgelopen winterhalfjaar in een der timmerlokalen van de Ambachtsschool is gegeven. Leider was de heer G. v. d. Meulen, leraar aan die school, die inderdaad geslaagd is in de opzet de jongens het hanteren van het timmergereedschap bij te brengen en hun te leren een voudige maar aesthetlsch verantwoorde werkstukjes te vervaardigen. dat ze nog wel graag een tijdje door wilden gaan. Misschien komen er dan nog wel meer cursisten en kan er een parallelklas gevormd worden. Aan de heer v. d. Meulen, die de cur sus ook met genoegen geleid heeft, bracht hjj dank voor zijn medewerking. Het bestuur van ’t Nut is zeer verheugd, dat zijn initiatief zo goed geslaagd is en de commissieleden (spr. zelf en de heren H. de Boer, directeur R.H.B.S. en H. Huese, onderwijzer aan de Openb. Ulo school) hebben veel belangstelling ge had voor hetgeen hier gepresteerd werd. „Kom volgend jaar met dezelfde ijver terug”, zo besloot de heer Jorritsma er dat betekende meteen het einde van de cursus, die de 30 jongens zo vele Woens dagmiddagen van 36 uur aangenaam bezig hield. 4 Enige dagen geleden gingen twee kna pen van pl.m. 9 jaar uit Delfstrahuizen even eierzoeken over de Tjonger, de richting van Oldelamer uit en tot hun grote vreugde vonden zij ook vier kie vitseieren. Dol gelukkig mef hun buit togen zij huiswaarts, doch kwamen on derweg twee grote, hun onbekende, eier zoekers tegen, die zij vol trots hun buit lieten bezichtigen. Tot hun grote verba zing nam één der mannen hun de eieren af en sommeerde hen maar gauw naar huis te gaan, hetgeen ze met betraande gezichten deden. Wat een laffe daad! Aldus het Friesch Dagblad. Woensdagmiddag is een ernstig ver keersongeluk gebeurd op de weg Zwolle Wijhe, waarbij de ongeveer vijftig jarige hereboer H. Wachterveld uit Wijhe werd gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. De heer Wachterveld bestuurde een Citroën- personenauto. Van de andere zijde na derde een autobus van de Salland. De twee voertuigen reden in volle vaart tegen elkaar, waarbij de Citroën uit elkaar gereten werd. Van de inzittenden werd de heer Van Rossum uit Wijhe zeer ernstig gewond. De anderen, de he ren Giezen en Kattewinkel, eveneens uit Wijhe, kwamen er met snijwonden en kneuzingen af. De bus werd beschadigd. Van de tien inzittenden van dit voertuig liep er één snijwonden op. Woensdagmiddag omstreeks half drie zijn een Seafury van de Marinelucht- vaartdienst en een F 84 Thunderjet van de Koninklijke Landmacht bij Hillegom met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer. De vliegers wer den gedood. De Thunderjet van de vlieg basis Eindhoven werd bestuurd door de 24-jarige reserve tweede luitenant-vlie- ger J. Baurdoux uit Dordrecht. Hij was ongehuwd. De Seafury werd gevlogen door de luitenant-ter-zee vlieger der derde klasse L. B. Tjebbes uit Den Haag. Deze laat een vrouw en een kind achter. Op de bodem van het Merwedekanaal ligt ergens in Utrecht een tasje met een spaarbankboekje en effecten ter waarde van tweeduizend gulden. De politie heeft er al naar gedregd, maar tevergeefs en zo is de 35-jarige mevr. J. J. v. d. O„ eens de eigenaresse van het tasje, zeer gedupeerd. Dat alles is een gevolg van de onachtzaamheid van de veerbaas op het pontje tussen de Balijelaan en de Kanaalweg. Zij liet zich met het pontje overzetten, toen het door een motorschip in de grond werd geboord. De veerbaas kon wél zwemmen, mevrouw v. d. O. niet, maar gelukkig kwam er een ga lante schippersknecht van 21 jaar, die haar met een roeibootje op het droge kon brengen. Inmiddels liggen het tasje en de fiets van mevr. v. d. O. nog in l\ct water. (Alg. Dagblad.) TOPPENHUZEN. Tongersdeitojoun haldde üs Fryske Krite har léste winter* gearsit. It wie teffens in jiergearkomste. Nei iepening troch de foarsitter waerden troch de skriuwster oantekens, forslach fan de doarpsjounen en jierforslach foarlêzen. Wy bilibben alles jitris hwat der yn it winterheaeljier bard wie yn en troch üs Kritewurk. Itjinge dat üs skriuwster üs to hearren joech wie as altyd tige yn oarder. Nou kaem üs skat- hêJdster foar it buordtsje mei har finan- sjeel forslach. Der wie goed buorke. Sa’n f 125 wie der noch yn kas, in moai bigjin foar it earstkommende winterwurk. By de bistjürsforkiezing waerd de foarsit ter wer foar 5 jier ynhierd. Tinus Nauta joech in tige ntjsgjirrich „petearke’’ oer üs Doarpstoaniel. Dêr’t de gear- komste mear as gesellige joun biskóge waerd, wie men fan bitinken Tinus soe it yn in oare gearkomste hwat wildwei- diger nei foaren bringe. It „petearke” wie wol fan sa folie bilang en praet der noch, ris oer. len ding wolle wy op wize, de toanieloanklaeijing. De skermen, dy’t üs forienings dér foar brüke, binne to min. Dér moat hwat oars foar komme. Hoe en hwat Dat moattë wy as forienings en doarpsmienskip ris ünder eagen sjen« Under it geniet fan in kopke thé mei in lytse traktaesje der by waerd noch mêstklommen en foardroegen. By de rounfrage die Wyts v. d. Zee it ütstel: kinne wy dizze simmer ek net ris in reiske meitsje mei de bus en gean üs Heiteian ris troch. Dér is ek noch wol it ien en oar to sjen en it soe mei ien lean sum en streksum wêze foar de Onderlin ge bén as leden, ’t Bistjür sil ris in plan opmeitsje. Doe wie it ek sa mar wer let wurden. t Wie al by healwel alven, doe’t de foarsitter de gearkomste sleat. Wy kiene üs hiel net forfeeld. AdvertentlepriJ* 15 et par m.m. Bij contract (handalisdv.) lager. Abonnementtprijt f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. Ook dit jaar gaan wij in de Paasweek weer hard aan het werk om onze derde nationale actie ,,’n heitje voor een kar weitje” te doen slagen. Padvindsters en padvinders, welpen en kabouters trek ken dan de stad door en zullen mis schien ook bij u aanbellen. Stuurt u hen dan niet weg, u heeft vast wel een werkje! Ze doen van alles: boodschap pen, fietsen schoonmaken, afwassen, ra men lappen, schoenpoetsen, kousen stop pen etc. etc. U kunt volgende week ook rustig uitgaan. Belt u dan no. 31 '2 of stuurt u even een berichtje naar mej. Witteveen, Wijde Burgstraat. Zij zal er voor zorgen, dat een oudere padvindster ’s avonds op uw kinderen komt passen. Voor andere karweitjes kunt u zich in verbinding stellen met tel. no. 3120 er bovenstaand nummer. Een gedeelte va’- deze heitjes (kwartjes) komt ten goede aan de boomplanting op Schouwen-Dui- veland. Voor uw medewerking bij voorbaat onze hartelijke dank! De gezamenlijke Padvinderij te Sneek. IJLST. In het berichtje over de houden vaardigheidsproeven bij gymn.vcr. Stanfries te Ijlst op Vrijdag 9 April is een storende fout geslopen. Er werd vermeld dat vele meisjes voor de eerste keer deelnamen aan deze proe ven, maar dat zij zich kranig geweerd hadden, waarna de uitslag vermeldt dat 23 meisjes deelnamen en 15 daarvan slaagden. Dat getal 23 dient vervangen te worden door het getal 17. Deze 17 meisjes slaagden voor het diploma B. 6 meisjes slaagden voor diploma A. Innsbrück. We meenden dat we naar warmer stre ken gingen, maar het leek er niet op toen we om 7.45 uur Donderdagmorgen vertrokken uit Heidelberg. Het regende en het was koud, maar de geest onder de ploeg was prima en we zongen het hoogste lied. Hadden we Woensdag reeds mooie- landschappen gezien, nu we dit verslag schrijven voelen we ons een beetje klein en nietig. We reden door de Beierse Alpen, langs hoge bergen en honderden meters diepe ravijnen. Het ging enkelen van ons wel wat te grie zelig, maar het was om nooit te ver geten. Op een van de hoogste toppen heeft de chauffeur de bus voorzichtig aan de kant gezet en zijn we even uitgestapt; de jongelui moesten natuurlijk even sneeuwballen gooien en de ouderen pro beerden stenen en stukken sneeuw op het ijs van een log geheel bevroren meer te gooien, dat honderden meters lager lag. De dorpjes in Beieren z(jn heel mooi. De meeste huizen zijn van hout, maar de boerenhofsteden zijn groot en ruim. En elke meter grond wordt als het ware gekoesterd daar in de bergen, men moet er zuinig op zijn en ze zo intensief mogelijk bewerken. Veelal ziet men het jonge groen bedekt met stroafval, onge veer zoals bij ons de tulpenvelden en dit stro wordt in het voorjaar weer aan hopen geharkt. In Ulm hebben we middagpauze ge had. Het is een zeer oude stad en al kan men hier en daar wel gevolgen van de oorlog merken, er is toch nog zeer veel schoons te genieten. Het raadhuis is zeer oud met prachtige fresco’s en de kathedraal is heel mooi. Het was jam mer dat we geen tijd meer hadden, maar we moesten verder, naar Oostenrijk. De grenspost was werkelijk een koude ge schiedenis, maar de douaniers vonden het goed weer. Ze hebben wel eens an ders meegemaakt. Na een soms adembenemende tocht kwamen we te acht uur in Innsbrück en daar wachtten vriendelijke mensen ons op. We hebben gezongen, gedanst en ge sproken met mensen uit Schotland, Oos tenrijk en Duitsland en gegeten in een eenvoudig maar goed restaurant. Na nog een wandeling in de machtige omstreken van Innsbrück zijn we moe en voldaan gaan slapen. Vorig jaar herdacht het Christelijk Jonge Mannen Verbond in een groot scheepse bijeenkomst in Den Haag zijn honderdjarig bestaan. Tien duizend jongere en oudere mensen kwamen daar bijeen om dankbaar te gedenken het werk, dat in deze 100 jaar door het Verbond werd verricht onder jonge man nen. Werk van eenvoudige aard zo ogen schijnlijk, maar toch zo wonderlijk veel betekenend /oor menige jonge man, die in de woelingen van het leven zocht naar een houvast en dat vond op de wekelijkse vergaderingen van zfln C.J. M.V. Daar vond hij vrienden, die dezelf de problemen en levensmoeilijkheden hadden. Bij de geopende Bijbel werd ge luisterd naar de uitleg van een, die ook midden in het leven stond. Dat is wel de grote betekenis geweest van het C.J. M.V.: voor jongemannen, door jonge mannen, allen ot Christus. In de loop der jaren is er wel veel ver anderd. Het Verbond van na de oorlog is niet het Verbond van voör de oorlog, al bleef het fundament gelijk. De grond slag bleef de honderd jaren door: Jezus Christus, en het doel is vandaag de dag nog: bevordering van de geestelijke en zedelrjke belangen van de jonge mannen. Dit Nederlandse C.J.M.V. heeft we reldwijde contacten. In alle werelddelen is er C.J.M.V.-werk met andere aspec ten, andere methoden, maar alle met dezelfde grondslag en met hetzelfde doel. Daarom heeft de C.J.M.V., waar ook ter wereld, als devies het Bijbel woord: „Opdat zij allen één zijn”. In verscheidene landen treedt het C.J.M.V. zeer naar voren en verricht belangrijk werk, zoals in de oorlog b.v. het werk onder soldaten en krijgsgevangenen en nu het werk onder de z.g. verplaatste personen. Ook in ons land wordt er op dit gebied door het Nederlandse C.J. M.V. veel gedaan. Provinciale Bondsdag. Dit bijna 50.000 leden tellend Verbond is samengesteld uit. verenigingen en clubs van jongemannen en jongens. Soms grote, soms maar kleine afdelin gen, verspreid over het hele land. Fries land geniet de eer de provincie met de meeste afdelingen te zijn en heeft een eigen vrijgestelde districtssecretaris. In dit Verbond, dat gecentraliseerd is, heeft van begin af aan een trek van decentra lisatie gezeten. Niet ten onrechte. Een Friese afdeling heeft een ander karakter dan een Hollandse, al zijn doel en geest gelijk. Zo ontstond ook het verlangen om behalve een nationale Bondsdag (Hemelvaartsdag), een provinciale Bondsdag (2e Paasdag) te houden. Het eigen aard wordt hier meer beklemtoond en de streektaal wordt bij bepaalde on derdelen gebezigd. Lang geleden werd de eerste Friese Bondsdag gehouden. Leeuwarden en Sneek waren de plaatsen, waar de C.J. M.V.’ers uit alle delen van Friesland heen trokken. Dit jaar heeft de C.J.M.V. te Sneek de organisatie voorbereid. „Christus, de Hoop de wereld”. Onder dit motto wprdt de provinciale Bondsdag gehouden. Dat is ook het Wij durven dat zo boud te beweren, omdat we Woensdagmiddag de bewijzen hebben gezien. In de werkplaats, waar de jongens, onder wie zowel leerlingen van inrichtingen voor Voorber. Hoger en Middelbaar Onderwijs als van Ulo en zelfs Lager Onderwijs, voor de laatste maal bezig waren. Men kon het hun aanzien dat ze het prachtig vonden. Ze werkten dat het een lieve lust was en konden er bijna niet mee ophouden om de leider en de heer Jorritsma, de secretaris van ’t Nut, gelegenheid te geven een woordje te zeggen. We zagen ook wat er gemaakt is. Er stonden tal van mooie dingen zoals brievenstanders, sieraaddoosjes, dienblaadjes en brood- planken op een van de werkbanken. Ver der waren de meeste jongens bezig met eer^ gereedschapkist of een broodplank, terwijl er, zoals de heer v. d. Meulen ons vertelde, ook nog fotostanders voor St. Nicolaas, voetenbankjes, lepel- mes en vorkenbakjes, boekensteunen en nog. tal van andere leuke gebruiksvoorwer pen uit hun handen zijn gekomen. En hij was zeer tevreden. Ook mochten ze op eigen initiatief dingen maken. Een was bijv, bezig met de afwerking van een stander voor een scheepje. En dat zag hij nog het liefste. Ze mochten alle werkstukjes zo maar meenemen, hoewel het cursusgeld maar laag was. Drie en een halve gulden per maand ter bestrij ding van materialen, zaalhuur (met in begrip van de gereedschappen) enz. Wat er tekort was paste het Nut bij. Volgend jaar gaan we door beloofde de heer Jorritsma in het toe spraakje, dat hij na de les tot de jon gens hield. Hij had nl. van verschillenden gehoord dat ze het fijn vonden en tegen mijnheer v. d. Meulen hadden ze gezegd thema van de conferentie van de We reldraad van Kerken, die dit jaar in Evanston (V.S.) wordt gehouden. In de Grote Kerk zal door twee spre kers het woord worden gevoerd. Het grote koor van de zangver. „Excelsior” zal liederen ten gehore brengen en de samenzang wordt begeleid door orgel en bazuinen. In het Gebouw is er een ont jann- ningsbijeenkomst. In tegenwoordigheid van de eigenaar de heer B. Fikkers en het personeel van de scheepswerf „De Tijd geest” aan de Woud- vaart speldde burge meester Rasterhoff Woensdagmorgen de meesterknecht L. Fa ber do ere-medaille in zilver, behorende bjj de Orde van Oranje Nas sau, op zijn werkkiel. Symbool van een werk zaam leven en een Ko ninklijke waardering voor vijftig jaar trou we plichtsbetrachting 1 drie generaties Fik kers. De burgemeester her innerde er aan, dat Fa ber 19 Januari 1904 als elfjarige jongen bij de grootvader van zijn tegenwoordige patroor in dienst trad. Tegen- 1 woordig gebeurt dat niet meer. Daarna werkte hij bij diens zoon en nu bij de klein zoon. Dat is het be langrijkste van dit ju bileum. Bij al deze drie geslachten Fikkers heeft hij zijn plicht ge daan en steeds was hij een zeer gewaardeerde kracht die men niet graag wilde missen. Spr. feliciteerde Faber van harte met deze onderscheiding. Het is een bewijs van grote erkentelijkheid. Niet alleen van uw werkgever, maar ook van de autoriteiten voor uw grote plichtsbe trachting, aldus spr., die verder de hoop uitsprak, dat ook in de jaren die Faber nog op de werf resten de prettige ver houding onveranderd zal voortduren en hij over enige jaren van een welverdien de rust zal mogen genieten. WOUDSEND. Zaterdag 17 April a.s. viert onze oud-dorpsgenoot ds Tj. Jon ker te St. Oedenrode zijn gouden ambts jubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Jonker werd 16 Augustus 1878 te Woudsend geboren, als zoon van een godsdienstonderwijzer. Op vijfjarige leef tijd vertrok hij met zijn ouders naar Walcheren. Hjj bezocht het stedelijk gymnasium te Middelburg en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat ’and. Jonker in 1903 door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij 17 April van het daaropvolgend jaar (1904) te Haskerhorne en Oudehaske in het ambt bevestigd. Daarna stond ds Jonker nog Garijp (1910—1917), Ovezande (classis Goes) (classis Goes) Joure 19261930. In 1930 verwisselde ds Jonker de gemeente van Joure met die van Marrum en Westernijkerk, van waar hij in 1934 naar Murmerwoude en Akkerwoude vertrok. 20 Maart 1938 werd de jubilaris door ds G. D. A. Os kamp van Harlingen te Minnertsga be vestigd. Deze zijn achtste en laatste ge meente diende hij tot 1 Mei 1944 toen hem na 40 volbrachte dienstjaren eme ritaat werd verleend. Ds. Jonker vestigde zich toen te St. Oedenrode, vanwaaruit hij nog vele preekbeurten heeft vervuld. 2 uur in de Doele te Bolsward plaats, waarna om 3 uur een grote optocht gehouden wordt gevolgd door de open stelling der tentoonstelling voor het publiek. Aan de opening van de ten toonstelling te Bolsward zal tweede Paasdag voorafgaan om uur ’s morgens een Pontificale Hoogmis in de dekenale kerk te Sneek, op te dragen door Z.H. Excellentie mgr C. Kramer O.F.M. bisschop van Luanfu. Er zijn ter tentoonstelling unieke verza melingen bezienswaardigheden uit Chi na, Indonesië, Afrika, Z.-Amerika, West-Indië en de Zuid- en Noordpool- gebieden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterltjk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Tv^/Izw,X "NT'NT»"»» m.s. Langkoeas Ned. Antillen: m.s. Charis Suriname: m.s. Stentor Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Edingburgh Castle Canada: m.s. Westerdam Z.-Amerika: s.s. Andes Arg., Chili en Uruguay: m.s. Yapeyu Brazilië: s.s. Andes Australië via Engeland Nw. Zeeland: via Engeland Inlichtingen betreffende dingsdata van postpakketten geven de aostkaatoraa,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1