PIM RODENT00001 "Iff BUITENLANDS OVERZICIir Districts Stierenkeuring 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen ’l Huis met de Notenbalk Ondersteuningsfonds Vereniging van Letterkundigen KI Al) ÜERDF Amerikaans-Engels-Frans overleg vóór Genève Kievitseieren Zakennieutvs J E.H.B.O. Woudsend 4 Benoemd Heger Meer te ondiep voor grotere schepen Een halve eeuw in de kievitseieren Afloop verkoping Rectificatie Schip met stro kreeg moei lijkheden op het Heger Meer Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Subsidies uit de Zomerzegel- opbrengst VRIJDAG 16 APRIL 1954 MONDORGELS MUZIEKBOEKEN GRAMOFOONPLATEN Taal, volkstaal en volkshumor Adve. tentis 1.SI SO jaar geleden dus: z. District Sneek. Advertentie I.M. SNEEK. Wijlen ds. M. J. Bouman te Amersfoort heeft aan de christe lijke school alhier een legaat var 1000 vermaakt. In totaal heeft de overledene 30000 aan kerken, chr scholen en filantropische inrichtin gen vermaakt. HEEG. Onze vroegere dorpsgenoot de heer H. Haringa is benoemd tot chef- kaasmaker te Oldeboorn. BERGUM. De Friese dichter T. G. v. d. Meulen alhier, die in vroeger da gen met Waling Dijkstra er op uit trok voor „Winterjounenocht” wordt 6 Mei 80 jaar. H,j is nog dagelijks be zig met de vertaling in het Fries van Goethes Faust. WOUDSEND, 8 April. De E.H.B.O.- vereniging was in jaarvergadering bij een. De ver. telt thans 37 leden, van wie 18 gediplomeerden. Het verslag van de penningmeesteres was zeer bevredigend. Ook de boeken die door de heer Blanke en mej. Laagland waren nagekeken, wa ren keurig in orde bevonden. De voor zitter dankte het erelid dokter Fast voor het werk dat hij als docent doet voor de ver. en bood hem een passend geschenk aan. Er werd een tweede secretaris en een tweede penningmees teres gekozen en wel de heer G. Lunter en mej. W. Visser die de benoeming aannamen. Dokter Fast hoopte voor de volgende winter op een betere opkomst, daar hij anders zijn handtekening niet kon geven voor het verlengen der diplo ma’s. Het is voor de leden van grooU belang om zoveel mogelijk op de oefen avonden te komen en ook thuis te oefe nen. Notaris J. Zrjlstra alhier verkocht Maandagavond in hotel Hanenburg fi naal de woning met erf, 3e Woudstraat 47, in huur bij G. de Vries. Koper werd de heer W. Wuring te Sneek voor f 2510. Driejarige en oudere stieren: Keizer Adema van Sije S. Kooistra, Folsgare, 78 6 84 p. Eerv. en Premiewaar dig; Tjalling van P. R. Falkena, Sneek, 76 p. Ev; Juweeltjes Diamant van wed. P. Zondervan, IJsbrechtum, 76 p., Ev; Daan van C. J. Wiersma, Nijland 74 p. TwenterstierenLambertus 2 van H. J. Bootsma, Njjland, 79 p., E P; Hoame Ynse 2 van H. R. Schaap, Deer- aum, 77 p. Ev.; Adema’s Jonkheer 2 van P. E. Hulstra en J. Tj. J’ouma Scharnegoutum, 75 p. Ev.; Afke’s Kie- lewierster van I. en P. de Boer, Tirns. 75 p. Ev.; Rolands Diamant van F. Hettinga, Tjalhuizum, 73 p.; Akke’s Hiltje’s Adema van D. J. RUpkema, Wolsum, 71 p.; Bles Adema van D. K. Bakker, Bozum, 71 p. Enterstleren: Fryslftn Piet van Tj. v. d. Velde, Deersum, 78 p., E P.; Leo pold Adema van D. D. Odinga, Terzool, 77 p., Ev.; Zwarthak’s Adema van Y. T. v. d. Valk, Bozum, 76 p„ Ev.; Wletske’s Ceasar van P. S. Jansma, Lutkewierum, 75 p., Ev.; Rooske's Ceasar var wed. P. S. Zondervan, IJsbrechtum, 75 p. Ev.; Imperator van J. Tj. Bouma, Scharne goutum, 74 p.; Caspar van H. M. Ger- brandtj, Njjland, 74 p.; Minke’s Piet Eduard van S. U. Lemstra en Zn.. Scharnegoutum, 74 p.: Hoame Rikus 64 WYMBRITSERADEEL. De raad dezer gemeente besloot op zijn ver zoek de heer C. Faas thans hoofd van de openbare lagere school te Gaastmeer over te plaatsen naar die te Goënga, waar het aantal leer'41- gen beduidend groter is, school en schoolhuis In beter conditie zijn. Er hadden zich reeds 10 sollicitanten voor hoofd der school te Goënga aan gemeld. Wollen hoofddoek, terug te bekomen bij Post Cdt. Rijkspolitie, Jutrijp; ge wicht. Post Cdt. Rijkspolitie IJlst; bruin lederen beursje met inhoud, Oppedijk, Nijeztjl 12, Ijlst; paar donkerbruine kln- derwanten, S. Grasman, W. M. Oppe- dijkstraat 16, IJlst; bruine alpinomuts, mej. G. de Boer. Ju trijp; groen wollen hoofddoek, S. O. de Vries, Zevenpelsen, Ulst; dubbele fietstas, S. Buma, Njje- zjjl 14 o.d. IJlst; speelgoedbeertje, Post Cdt, Rijkspolitie, IJlst. Aan de eiermarkt alhier werden Dins dag pl.m. 5000 kievitseieren aangevoerd. De prijs bedroeg 25 cent per stuk. Ook werden WYMBRITSERADEEL. van 8—15 April. De fa. Erven v. Nelle, Rotterdam, gaf- dezer dagen een koffie- en thee-demon- stratie bjj diverse Sneker kruideniers. Maandag en Dinsdag was dit het geval bij de heer Ypma op ’t Kleinzand. Des morgens en ’s avonds werd er gratis koffie en 's middags thee geschonken. Door de demonstratrlce mevrouw Bak ker van Groningen werden voorts de da mes inlichtingen verstrekt betreffende de juiste zetwijze en geattendeerd op smaak en reuk. Koffie, zo deelde ze o.a. mede is nu meer dan ooit, de goede zor gen van de huisvrouw waard. Men moet zorgen dat men koffie vers van de bran derij krjjgt, want dan zit er in die koffie nog de volle kracht en wordt het ge bruik tot een ware delicatesse. Voor een bijbehorend koekje zorgden bjj deze demonstratie de Victoria-fabrieken van Dordrecht. BURGERLIJKE STAND SNEEK. van 8—15 April. Geboren: Aitze z. v. Jan Haga en van H. R. Schaap, Deersum, 74 p.; The- resia’s Paul van S. U. Lemstra en Zn., Scharnegoutum, 74 p.; Folsgaarster Rlnze van R. F. Boschma, Folsgare, 72 p.; Jetse van A. A. Schilstra, Poppinga- wier, 72 p.; Sape van D. K. Bakker, Bo zum, 71 p.; Meteoor van S. Joh. Douma, Goënga, 71 p.; Abe van F. U. de Jong, Oppenhuizen, 71 p.; Andela van D. K. Bakker, Bozum, 70 p. Zoals te verwachten was heeft het be zoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles aan Londen en Parjjs niet het door de Ame rikaanse regering gewenste resultaat opgeleverd. De Amerikanen wilden dat Amerika, het Britse Gemenebest en Frankrijk onmiddelljjk in een nota aan Peking de rode Chinezen zouden dreigen met een gemeenschappelijke actie als zjj doorgingen met hun inmenging in Indo China. Zowel te Londen als te Parijs achtte men dit voorstel ontijdig. Beide landen wensen zo’n straffe stap nu niet te ondernemen omdat ze de sfeer waarin straks de conferentie van Genève over Korea en Indo China zal worden gehou den, zou bederven. Men wenst zich op die conferentie eerst te overtuigen of er met de rode Chinezen land is te bezeilen. Aan Amerikaanse zjjde bestaat die be hoefte niet, men gelooft er niet aan die mogelijkheid en te Berlijn hebben de Amerikanen zich eigenlijk alleen laten vinden voor de conferentie te Genève om de eenneid met hun bondgenoten te be waren. Zjj schuwden eigenlijk een ont moeting met de rode Chinezen te Ge nève, omdat zij weten dat deze als con cessie tegenover een behoorlijke rege ling van het Koreaanse en Indo Chinese conflict minstens de erkenning van de regering te Peking als de officiële over geheel China zullen eisen, waartoe Was hington niet bereid is. Zoals bekend heeft Londen deze Chinese regering wel erkend en naar te verwachten is zou Frankrijk bereid zijn dit voorbeeld te volgen als Peking een fatsoenlijke rege ling voor Indo China aanvaardt. Toch heeft minister Dulles wel iets bereikt. Want ofschoon de Engelse regering zich niet bereid toonde om er toe mede te werken dat nu reeds een formele waar schuwing tot rood China werd gericht, wilde ze wel, indien de conferentie te Genève er niet in zou slagen de vrede In Indo China te herstellen, deelnemen aan een veiligheidsverdrag voor Z.O.-Azië, dat zich zou keren tegen communisti sche expansie in dat gebied. In zekere zin is dit echter een dubbel succes voor Engeland omdat in de eerste plaats een voorbarige actie van Amerika is voor komen en in de tweede plaats omdat En geland en ook Frankrijk nu toegang kunnen krijgen tot een eigenlijk reeds bestaand verdrag, nl. het Anzusverdrag voor de Pacific waarvan met Amerika ook Australië en Nieuw Zeeland deel uitmaken. De Amerikanen hebben daaruit Engeland en Frankrijk steeds geweerd, waarschijnlijk omdat zij vrees den dat opname van deze landen bij de vrije Aziatische staten de indruk zou hebben gewekt dat het verdrag bedoeld was om de koloniale verhoudingen welke Engeland en Frankrijk nog in Aziatische gebieden hebben, te consolideren. A vertentie: Prima kwali teit roomboter 55 cent per pond extra fijne margarine, 50 cent per pond. J. T. van Scheltinga. Slechts zijdelings verband houdt het verdrag der Europese Defensie Gemeen schap met de Belgische verkiezingen. Slechts in zoverre nl. dat de aanneming van dit verdrag door het Belgische par lement grondwetswijziging nodig maak te, waarom de verkiezingen, die anders deze zomer zouden hebben plaats gehad, nu vervroegd werden gehouden. Beide grote partijen de (katholieke) Christe lijke Volkspartij en de sociaal democra tische partjj waren voor het verdrag, al leen was eerstgenoemde voor voorlopige handhaving van de diensttjjd op 21 maanden en waren de socialisten voor vermindering tot 18 maanden, al mocht dit h. i. geen invloed heblren op de Bel gische bjjdrage aan de verdediging van W.-Europa. Misschien heeft deze socia listische leuze naast tal van andere bin nenlandse kwesties een rol gespeeld in de overwinning der Belgische sociaal democraten bjj de stembus. De Chr. Volkspartij zag haar absolute meerder heid in het parlement verloren gaan al blijft ze in de Kamer met 95 zetels de grootste partjj. De sociaal-democraten wonnen in de Kamer 9 en kwamen op 86 zetels en de liberalen kwamen van 20 op 25 zetels. Dit alles betekent dat de bekende socialist Paul Henri Spaak wel kabinetsformateur zal worden, maar of hjj aan het hoofd zal staan van ee- coalitieregering van leden der Chr. Volkspartij en socialisten, die over een zeer grote, of aan het hoofd van een sociallstisch-liberale regering die over een betrekkeljjk kleine meerderheid in de Kamer zou beschikken is nog on zeker. In Finland, waar de verkiezingen reeds een maand achter de rug zijn, wordt ook nog altijd naar een coalitie regering gezocht, omdat ook daar geen der partijen over een meerderheid be schikt. De sociaal-democraten meenden dat zjj als grootste partij m«f 54 zetels, de formateur moesten aanwjjzen, de agrariërs, die maar 1 zetel minder heb ben, dat zjj dat recht hebben omdat de gezamenlijke niet-socialistische partijen de meerderheid hebben. De Finse presi dent heeft de candidaat der agrariërs. Kekkonen als formateur aangewezen en nu weigeren de socialisten zitting te ne men in zijn kabinet, zodat Kekkonen nu een kabinet uit de niet-socialistische partijen wil vormen. Zo’n regering zal niet sterk staan, daar in de Kamer naast de 54 socialisten 43 communisten zitting hebben, zodat de oppositie over 97 van de 200 zetels zal beschikken. Om even In de sfeer van kabinetscrises enz. te bljjven zjj nog vermeld dat in Grie kenland de minister van de economische coördinatie Markezlnis, een figuur die op economisch gebied voor zjjn land nog al wat bereikt heeft, is afgetreden, naar men meldt omdat de 75-jarige premier Papagos hem niet tot vice-premier en dus tot zjjn opvolger wilde benoemen. Na Markezinis’ aftreden hebben nog an dere ministers ontslag genomen of ge kregen en is het ministerie gereorgani seerd. De oppositie hoopt dat door het gebeurde misschien moeilijkheden in de regeringspartij, de Verzamelpartij, zul len ontstaan en daardoor misschien nieuwe verkiezingen nodig zullen wor den, maar dit is nog lang niet zeker. Pa pagos kan geen binnenlandse moeilijk heden gebruiken op dit moment o.a. om dat hij gaarne met de Engelsen een ge sprek zou willen beginnen over Cyprus, dat de Grieken opeisen omdat zjj het als nationaal gebied beschouwen. De Engel sen willen van deze kwestie als probleem niet weten, bovendien heeft het eiland grote strategische betekenis voor hen, vooral nu zjj misschien de Suez-zöne moeten ontruimen. Vermelden we nog dat maarschalk Tito zowel in Grieken land als Turkije op bezoek was om de banden van het Balkanblok te verstevi gen. Tenslotte: de acht oliemaatschap pijen die in het Westen op dit gebied de toon aangeven zjjn het onderling eens geworden over het ter markt brengen van de Perzische olie. Nu moeten de onderhandelingen tussen deze maat schappijen en de Perzische regering nog plaats hebben. Ook hier liggen nog voet angels en klemmen want al is deze Per zische regering bereid, om het econo misch herstel van het land te bevorde ren, wat water in de wjjn te doen, het beginsel van de nationalisatie van de olierijkdom van het land zal onaange tast moeten blijven. niet kan voortzetten? Als zjjn vrienden collegae niet in staat zjjn hem te helpen en hierbjj mag wel even worden vast gesteld dat de solidariteit en offervaar digheid onder de letterkundigen van ons land verheugend groot zjjn als zijn familieleden geen uitkomst kunnen bren gen: dan is er eigenlijk nog maar één mogelijkheid: aankloppen bjj een parti culiere instelling: het Ondersteunings fonds der Vereniging van Letterkundi gen, dat in acute gevallen steun kan ver lenen. Aan de naam kent men het ont staan. In 1905 werd door de Vereniging van Letterkundigen een fonds opgericht, dat door een drietal commissarissen wordt beheerd. Buiten de rente van het zeer beperkte kapitaal heeft het Fonds als inkomsten: een jaarlijkse vaste bij drage van de Vereniging van Letterkun digen, een bjjdrage van de Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels uit de opbrengst der boe kenweken, enkele wisselvallige bijdragen van bedrijven en particulieren èn een aandeel in de opbrengst der Zomerzegels. Zonder dit laatste zou het Ondersteu ningsfonds aanzienlijk minder kunnen doen dan het tot dusver gedaan heeft. De Inkomsten worden jaarlijks geheel besteed. In dertig tot veertig gevallen per jaar kon doeltreffende hulp worden gegeven, al ware het in menig geval te wensen, dat deze uitgebreider kon zjjn. Natuurlijk hoopt men dat in de toekomst dit aantal groter zal kunnen worden. Aan de kunstenaar, wie het Fonds door geldeljjke steun het bljjven werken mogelijk wil maken, stelt het geen enke le voorwaarde, al neemt het uiteraard diens belang voor de Nederlandse letter kunde in de eerste plaats in aanmerking. Het heeft alleen, gezien zijn geringe middelen, een jaarlijks maximum moeten vaststellen, tot welk bedrag het voor één kunstenaar tón gaan. Daarnaast tracht men zjjn invloed aan te wenden de kunstenaars aan vertaalwerk of ander werk te helpen, welke indirecte steun zeker van even groot belang is. U ziet hoe de situatie van het Onder steuningsfonds, waarin het resultaat van de Zomerzegelverkoop een grote rol speelt, de omstandigheden van acuut steunbehoevende litteratoren bepaalt. Al wat het Fonds bezit, komt geheel en al te hunnen bate. Want en daarop wordt met nadruk gewezen het Fonds heeft géén onkosten. Al het werk wordt belangeloos gedaan. Dat de Stichting „Comité voor de Zomerpostzegels” dit mooie werk steunt is een gunstig teken van het culturele verantwoordelijkheids besef van ons volk. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Prink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de le week elke avond twee Carter’s Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 8e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Lever- pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tlidelük Carter’sLever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Carter’s Leverpilieties. f. 1.20 per flacon. Advertentie I.M. Maandagmorgen werd op de Vee markt alhier de gebruikelijke jaarlijkse voorjaars-stierenkeuring gehouden voor de districten Sneek en Heeg. De uitslag was: De overheid, die vooral na de oorlog haar zorgen steeds meer en doeltreffen der over de kunstenaars uitstrekt, heeft in haar huis ook een hoekje ingeruimd voor de letterkundigen. Maar als wjj dit onderdak voor onze noodlijdende dichters en schrjjvers eens wat nader bekjjken, moeten wjj tot de gevolgtrekking komen, dat de beschikbare ruimte bjj alle goede wil nog zeer nauw is voor het aantal van deze kunstenaars, dat zorg behoeft. Want welk houvast kan de om steun uit gestrekte hand van de dichter vinden, waar staan de reddingsposten in het maatschappelijk noodgebied, dat vele schrjjvers moeizaam doortrekken en waarin zjj maar al te vaak cultureel te gronde gaan? Naast enkele beschikbare literatuurprijzen uit particuliere fond sen looft ook de overheid jaarlijks een prijs uit: de P. C. Hooftprjjs. Verder stelt zij reisbeurzen beschikbaar voor jonge schrjjvers, die op deze wjjze eens gedurende enige weken in staat worden gesteld buitenslands hun blik te verrui men. Een jury bepaalt wie de uitver korene zal zijn en daarbij geldt als enige norm de litteraire prestatie, bjj de toe kenning van dergelijke prjjzen inderdaad de enig juiste vorm. Geeft de overheid ook financiële steun aan letterkundigen uit menseljjkheidsoverwegingen, met de bedoeling de mens in nood hulp te bie den? Hierop moet het antwoord nog zijn: behalve de bejaarden onder hen hebben de noodlijdende letterkundigen in Nederland in tegenstelling tot hun broeders van de beeldende kunst en de toonkunst slechts schaarse mogelijk heden op grond van hun werk in hun materiële omstandigheden door de over heid geholpen te worden. Wat moet nu een schrjjver beginnen, die door plotse linge ziekte in zjjn gezin of van hem zelf, door het onverwacht opdrogen van een bron van inkomsten, door gebeurte nissen die hjj voorzien noch voorkomen kon, opeens In materiële nood geraakt en daardoor zijn letterkundige arbeid In ons vorig nummer meldden wij dat Richtje Falkena, die een prijs won in de voordrachtwedstrijd te Leeuwarden, leerlinge was van de openbare Ulo-school alhier, zij is echter leerlinge van de Chr. Ulo-school alhier. Een product l VAN DER PLAATS solswato Het schjjnt dat de Franse regering dezelfde gedragslijn als de Engelse in de ontmoeting met Dulles heeft gevolgd, zich ook heeft verzet tegen een gemeen schappelijke formele waarschuwing aan Peking nu, maar zich bereid heeft ver klaard aan het genoemde veiligheidspact deel te nemen als de conferentie te Ge nève mislukt. Er zit echter in dit alles, als we het goed zien, toch ook een winstpuntje voor de Amerikanen, en mis schien heeft Dulles wel wat overvraagd om dat winstpuntje te behalen. Naar het ons wil voorkomen is door het alar merend optreden der Amerikanen van de laatste weken het gevaar van de Chinese inmenging in Indo China voor de gehele Westerse positie in Azië zo sterk naar voren gedrongen dat dit wel het hoofdpunt der besprekingen te Ge nève zal worden. Iets minder dan te voren schjjnt daar de kans te bestaan dat de Russen en Chinezen er in zullen slagen door schjjnconcessies het Westen te verdelen of de erkenning van het rode Chinese bewind tot hoofdpunt der debatten te maken. En over de confe rentie van Genève heen is, als deze mis lukt, de brug gelegd naar een betere samenwerking van de grote Westelijk; landen in Azië. Hetgeen nog niet be tekent dat, na een eventuele mislukking van Genève, het Westen gezamenljjk mi litair zal ingrijpen in Indo China. Er zal dan eerst wel weer allerlei overleg tus sen de Westeljjke mogendheden nodig zijn en allerlei aarzeling moeten worden overwonnen voor hef'zover is en als het ooit zover komt. Dat het destijds in Ko rea tot snel en gezamenljjk militair in grijpen van het Westen kwam lag aan het feit dat Amerika zijn troepen direct tegen de agressor in het veld bracht en eerst daarna de V. N. deze actie Het sanctionneren waarna ook andere naties hulp verleenden. Misschien zouden de rode Chinezen nu ook sterker onder de indruk geraakt zjjn als Amerika op zich zelf gedreigd had in de oorlog in Indo China te zullen ingrjjpen, dan nu het een gezamenlijke Westeljjke actie wilde. Militaire samenwerking tussen verschil lende landen geeft altijd aanleiding tot veel uitstel en veel moeilijkheden. Ook de geschiedenis van de Europese Defen- siegemeenschap herinnert daaraan, waarmee ook nu in Frankrjjk nog niet opgeschoten is. Minister Bidault was gaarne naar Genève gegaan met de da tum van de behandeling van het verdrag in het Franse parlement in de zak dat had zijn positie versterkt maar een deel der Franse ministers wilde geen datum vaststellen, hun gingen de toe zeggingen inzake Engelse samenwer king met de E.D.G. niet ver genoeg, zjj dreigden met een kabinetscrisis. WH men een andere herinnering aan stroeve militaire samenwerking, dan zjj even gewezen op de Entente cordiale de over eenkomst tussen Engeland en Frankrjjk waarvan het ontstaan vjjftig jaar ge leden dezer dagen zowel in het En gelse als Franse parlement werd her dacht. Uit die entente cordiale vloeide voort dat Frankrjjk en Engeland in 1914 schouder aan schouder stonden in de oorlog tegen Duitsland, maar het zou tot April 1918 duren, voor men door schade en schande wijs geworden, be sloot tot een gezamenlijk opperbevel. Eerst daarna gelukte het de geallieerde troepen onder maarschalk Foch de vjj- and te verslaan. Donderdag is In de vaargeul van het Heeger meer een schip vastgelopen. Het steekt 1 m 95 diep en andere schepen konden het niet vlot krjjgen. Het wach ten is nu op sterker hulp. Dit voorval bewjjst wel, dat het meer voor grote schepen niet diep genoeg is. Zeer velen kwamen Dinsdagmorgen <le Bierhandelaar P. de Jong van Leeu warden feliciteren met het feit dat hij die dag voor 50 jaar als 12-jarige jon gen als eierhandelaar op de markt te Sneek zjjn Intrede deed. Vooral van de zijde der eierzoekers uit de Zuidwest hoek was de belangstelling groot. District Heeg. Driejarige en oudere Stieren: Metje’s Juweel 3 van P. J. Osinga, Idzega, 80 p., E -f- P.; Truman van Gebrs. L. en J. Landman, Westhem, 78 p., E P.; Frysldn Willy’s Adema van F. Bosch ma, Westhem, 75 p„ Ev.; Janke’s Ade ma van R. K. Falkena, Smallebrugge, 73 p.: Hielke van P. S. de Jong, Oudega (W.), 72 p. Twenterstieren: Wilhelm van D. Jobs Osinga, Woudsend, 76 p„ Ev.; Lutke Wouter Adema van D. J. Op de Hoek Ypecolsga, 76 p., Ev.; Gysbert Adema van Sj. T. de Vries, Idzega, 72 p.; Dryl- ster Wytside van S. Walstra, Koufurder rige, 70 p. Enterstieren: Draga’s Truman van Gebrs. L. en J. Landman, Westhem, 75 p., Ev.; Leonard van J. A. Djjkstra, Koufurderrige, 74 p.; Matador van D. S. Kiestra, Koufurderrige, 74 p.; Broek- ster Lena’s Juweel van H. J. de Vries e.a„ Oudega (W.), 74 p.; Hiltje’s Ju weel van P. J. Osinga, Idzega, 73 p,; Klaske's Leopold van S. W. Abma, Oost- hem, 71 p.; Ruurdje’s Eduard van E. J. Witteveen. Idzega, 71 p. Terwjjl Zaterdag een met stro geladen schip over het Heger meer voer, be gon de bovenlaag van het stro te wer ken. Het schip ging naar één kant over hellen en werd bjj de bocht van 't Bea- ken stuurloos. Het voer recht uit, met de neus op de wal, maar toch zag de schipper kans zjjn schip nog verder te orengen. Bij het passeren van de Hel ling bjj Heeg echter schoten er ruim honderd pakken stro in het water. De schipper kwam daarna nog tot de Jelta- sloot, waar hjj een paar honderd pakken op de wal zette en ligt nu te wachten op de dingen die komen zullen. Overal in de omgeving van Heeg ziet men pakken stro op de wal, die door Heger bur gers zjjn opgevist. mige eieren van de grutto skriesaangeboden, waarvoor 15 cent per stuk werd betaald. Geboren: Luitje d. v. Albert Kooi stra en Grietje van der Zee te Heeg: Trijntje d. v. Wijbe Schengenga en Jantje de Vries te Heeg; Catharina Henrietta d. v. Hendrik Meinesz en Henrietta Cornelia Benjamina Brand- sma te Woudsend; Antje d. v. Gabe de Vries en Harmentje Groen te Woudsend; Tjitske d. v. Gerben Rien- stra en Tjaltje Huisman te Oppen huizen; Gabe z. v. Jan Zijlstra en Hotske van Djjk te Uitwellingerga- Antje d. v. Jaring Beeksma en Al- bertje Kamstra te Goënga. Gehuwd: Tjeerd Veenstra met Uil- kje de Boer beiden te Heeg. Overleden: Aaltje Padieske, 80 jr„ wed. van Pieter Kampstra te Fols gare; Gerritje Bouma, 82 jr., wed. van Jacob Elzinga te Idzega; Ytje Jager, 11 jr. te Woudsend (overleden te Dijken); Piet Wijngaard, 17 jr. te Wolsum. LEEUWARDEN. Het kassierskan- toor der gebrs. Gr. alhier heeft zijn betalingen gestaakt. Dit betekent voor onze provincie een zware finan ciële ramp, men spreekt van een te kort van 1 millioen, doch dat bedrag staat niet vast. Tal van boeren wa ren gewend bij dit kantoor geleide lijk bedragen te storten, die ze in Mei dan weer opnamen om de huur te betalen. SNEEK Dinsdag werden hier on geveer 14000 kievitseieren aange veerd, prijs 12 14 cent per stuk. die volgens van lependaal het kenmerk is van de echte volkshumor. Zelf één brok sterke humor, uitgedrukt in zjjn gehele houding en karakteristieke kop, liet hjj bewust de wetenschappelijke kant van zijn onderwerp rusten en wilde het alleen maar van de vrolijke kant bekijken. Waarbij hjj ondertussen, bij alle mimiek en dwaze voorbeelden, rake dingen zei over het oudste taalmiddel het gebaar, en die andere hulpmiddelen die wij gebruiken omdat onze spreektaal ^o ontoereikend is en we dus onze toe vlucht nemen tot ogentaai en tevens veel uitdrukken met dans en zang. Van lependaal betoogde dat waar andere volkeren geen minderwaardigheidsge voel hebben op taalgebied, de Neder landse arbeider dit wel kent. Dit is een gevolg van he4 feit dat hjj 300 jaar niet is opgevoed in de letterkunde. Waar Shakespeare midden in het Engelse volk stond, werd het hier Vondel onmogelijk gemaakt zelfs zjjn Bjjbelse verhalen te doen opvoeren. Waar andere volken met hun dichters en denkers opgroeien, de Engelse arbeider in zjjn cantine een let terkundig werk grijpt, daar kan de Ned. arbeider wel praten maar zijn brieven zijn stroef en onbeholpen, omdat hij 300 jaar op het achterste bankje gezeten heeft. Toch heeft het volk geen reden zich te schamen voor de volkse taal. In- egendeel, zjj zjjn de ware taalscheppers, die geen geaffecteerde onjuistheden zeg gen als: vreselijk geamuseerd of ont zettend leuk, maar een taal bezigen waarin een vaart, een humor, een leven tintelt dat dikwjjls ontspruit uit het tra gische. Het volk kent het ware, diepe leven, de strijd, en uit zich in een taal die waarljjk beeldend en levend is, zoals van lependaal in vele voorbeelden aan toonde. Dat ook de humor in wezen iets tra gisch heeft legde hjj na de pauze uit, al vond men dit tragische niet in zjjn vele kostelijk vertelde grappen, waarmee hjj het publiek in één schatering hield. Toch ligt er in: een hunkering naar waarde ring en vooral een pantsering tegen het noodlot, die beide tragisch zjjn. Waar de tragiek sterft, sterft de humor. In het diepst van ons wezen leven we, vooral nu, in angst en vrees en we vluchten in de schater als compensatie voor de be klemmende dagen waarin wjj leven. Dat Willem van lependaal deze be klemming een paar uur deed vergeten en de mensen liet schateren om de kos telijke volkshumor is zeker het harteljj- ke applaus waard, waarmee zjjn publiek hem dankte. De heer Groothof, lid van het hoofd bestuur, sprak nog een kort propagan-< dawoord, waarin hij vertelde over de werkzaamheden van het I. v. A. O. dat van 1924 af veel bereikt heeft en nu meer dan 25000 leden telt. Het socialis me heeft op materieel gebied veel bereikt, maar men heeft ook behoefte aan iets i nders, aan cultuur. Het insti tuut legt er zich op toe, in georganiseerd verband, het volk te brengen tot de cul turele waarden, opdat het opgroeiende geslacht hiermee beter vertrouwd zal zijn. De heer van Vught sloot de bijeen komst. Van de opbrengst der Zomerzegels, die elk jaar met een kleine toeslag worden uitgegeven met het doel gelden voor sociale en culturele doeleinden bjjeen te brengen, wordt 25 gereserveerd voor de provincies voor eigen sociaal en cultureel werk. De verdeling --an dit bedrag onder de verschillende provincies geschiedt op basis van de omzet en van het zielental en de land-oppervlakte van elke provin cie, en op advies van de Commissarissen der Koningin. Uit de opbrengst van de zomerzegel- actie in 1953 werd voor de provincie Friesland beschikbaar gesteld een totaal bedrag van rond ƒ1.600. Hiervan zjjn in de sociale sector de volgende uitkeringen gedaan: 1. 300.aan de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk, waarvan 100.ter gedeeltelijke dekking van het tekort op de cursussen in handen arbeid en 200.ter tegemoetkoming in de kosten van deelneming door jonge mensen, die dit niet zelf kunnen betalen, aan een der andere technische cursussen op het gebied van het jeugdwerk. 2. 300aan de Stichting „Het Ba ken" te Leeuwarden, welke een voor lichtingscentrum is voor huisvrouwen In de gehele provincie. 3. ƒ100.aan de Vereniging „Het Dorpshuis” te Arum. 4. ƒ100.aan de Stichting „De Stins” te Leeuwarden voor de exploitatie van een clubhuis voor de ongeorgani seerde arbeidersjeugd, de zgn. „asphalt- jeugd”. In de culturele sector is door bemid deling van het Provinciaal Anjerfonds uitgekeerd: 1. 250.aan de Fryske Akademy ten behoeve van de uitgave van de Frie se dialecten op 25 extra kaarten in de dialecten-atlas. 2. 150.aan de Bond van Chr. Zangverenigingen In Friesland ten be hoeve van de uitgave van een aantal Friese composities in verband met het 35-jarig bestaan var de Friese afdeling van de Kon. Bond van Zang- en Orato- riumverenigingen. 3. 100.aan de Leeuwarder Jeugd leeszaal. 4. ƒ100.aan de Stichting Friese Kunstnijverheidsschool. 5. 200.aan de Leeuwarder Bach Vereniging. Beertje Tuinstra; Hieronimus Ger- hardus z. v. Theodorus Potma Maria Catharina Huis in ’t Veld; Gabe z. v. Gabe Frltsma en Et je Atsma. Gehuwd: Kornelis Eppinga. 46 jr.. wedn. van Cornelia Jacobs de Boer en Geeske Jonker. 37 jr., wed. van Auke de Vries. Overleden: Wietske Arends Kroem 86 jr., wed. van Geert Bruinsma; Jacoba Stam, 71 jr., echtgen. van Hajjo Napjus; Geertje Gijlstra, 75 jr. wed. van Pieter Groustra; Jan Smi- nia, 3 mnd. Willem van lependaal sprak voor het I. v. A.O. Nadat de heer P. van Vught, voorzit ter van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling Maandagavond in Frede- hlem Willem van lependaal had voorge steld aan het talrijke publiek, zat men te kust en te keur in Klavarskribo Depót Lid Ned. Cadeaukring

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9