i Conferentie van Geneve moet zich beperken tot Korea en Indo China I I ■j Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 I Monsterhaaien in Sneek AGENDA C A maakte van een voor vele vrouwen onbe reikbare droom tastbare werkelijkheid Vrijdag 23 April 1954 109e Jaargang No. 32 Uniformen Harmonie Benoemd Bioscoopnieuws Gala-avond Ver. Oranje Ook een karweitje Koningin Elisabeth 28 jaar aii Chr. Lagere Landbouw school Sneek Bijzondere voorbede in Ned. Herv. Kerk De zetelverdeling in de Staten Originele modeshow in de Harmonie te Leeuwarden. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD ■i I Jubileum bij de K.N.M. Statenverkiezing Ijlst Telegrafische gelukwensen aan H. M. de Koningin I I ’n Heitje voor een karweitje Resultaat Statenverkiezing Sneek Resultaat Statenverkiezing in Wymbritseradeel B I I •9 SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L KIEZEBR1NK Een onbereikbare droom? P.v.d.A. 9 (6), i Een heerlijke mode. 2 798 751 ver- i Zolang jij bij mij bent. (So lange du da bist) Ondanks het gure weer trokken tijdens de Paasdagen tienduizenden buitenlanders en Nederlanders naar de bollenstreek. Het was vooral de Keukenhof waarheen velen per auto of autobus gingen. Staten '54 215 240 298 20 11 10 2 1 9 Het moderamen van de Generale Sy node der. Ned. Herv. Kerk heeft de ker- keraden en predikanten verzocht om een bijzondere voorbede voor de conferentie van bij de conflicten in Korea en Indo China betrokken staten, die op 26 April a.s. in Genève begint. Bij dit verzoek is gedacht zowel aan de kerkdiensten op Zondag 25 April als aan de verschillen de samenkomsten in de gemeenten er aan de gezinnen. geant gabardine met een opvallend zadelsteekstlksel. Donderdag 22 April. Amicitia Theater Sneek. ’s Avonds te 8 uur: „Teresa”. Zondag 25 April. ThusneldaGreate Pier. Personele wedstrijden rhyth- mische gymnastiek in Amicitia. Vrjjdag 23 t.e.m. Dinsdag 27 April. Ami citia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Zolang jij bij me bent.” Zaterdag 24 April. Meifeest A.J.C. in zaal Hanenburg ’s avonds 8 uur. Donderdag 22 en Vrjjdag 23 April. Ten toonstelling monster Haaien op het Martiniplein te Sneek. Geopend van 9 tot 21 uur. Zelfs het sprookjes-tafreel, de avond japonnen, een droom van tulle zoals de afbeelding toont, kan heus nog wel werkelijkheid wordenals we een beetje spaarzaam zijn. Kedactie-adres K1.E1NZANÜ 7 - Telef 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) Donderdag 22 April. R.K. Gymnastiek- ver. „Vlug en Lenig”, Sneek. Jaar lijkse uitvoering 's avonds 7.3 uur in Amicitia. Als het voorjaar is, het mag dan zo koud zijn als Kerstmis, krijgen wij vrouwen allen hetzelfde gevoel. O nee, niet de kriebel van de schoonmaak, maar het ge voel dat ons in de klerenkast doet kijken en in de krant doet staren naar de mode-pagina’s uit Parijs. Die grote stropdassen van Fath, die lijn van Dior we kunnen er van dromen! Maar och arme, het blijft een droom en met een zucht leggen we de krant op zij. Toen het monster moest worden ge vangen, hadden de vissers opdracht een levende ijshaal binnen te brengen. Spitz werd van enige afstand gelokt met zeehondenvlees. De vis kan namelijk door haar scherpe zintuigen op vrij grote afstand .vaarnemen. De vraat zucht van het monster deed haar de kust van Spitsbergen zo dicht naderen, dat zij practisch zonder beschadiging kon wor den gevangen. De vissen zijn het eigendom van de heer Diedrichsson te Oslo, die ze ook heeft laten prepareren. Vorig jaar maakte hij een tournée met de haaien door Noorwegen. Financiële redenen wa ren er oorzaak van, dat de heer Die- drichson van expositie in het buitenland afzag. Contact met de huidige organisa trice leidde tot het vervoer vah de vis sen naar Nederland. Dulles critiseerdo de communisten om dat zij sinds de conferentie van Berlijn, de omvang en intensiteit van de strijd in Indochina steeds hebben opgevoerd. „Zij hebben steeds neer manschappen inge zet in roekeloze aanvallen die klaarblij kelijk ten doel hadden hun onderhande lingspositie in Genève te versterken. Dat is geen goede inleiding tot de conferen tie. Maar wij zullen ons niet laten ont moedigen om de vrede te zoeken.” In het verslag in ons vorig nr. is een naam verkeerd vermeld het moet niet zijn D. Gjeltema, maar P. Gjeitema. Een heitje voor een verkiezingskar- weitje, dacht gisteren een twaalfjarige Utrechtse padvinder. Gewapend met de oproepkaart van zijn buurman, die geen tijd had om te stemmen omdat hij naar de veemarkt moest, stapte de jongeman het stembureau binnen. Daar werd hem echter aan verstand gebracht, dat de Nederlandse wetgever in dergelijke ge vallen niet heeft voorzien. Het mooiste komt nog. De jongen wist niet eens op wie hij had moeten stemmen. Je moet zelf maar zien, had de veekoopman te gen hem gezegd.,...* Originele Italiaanse Poplin-rok met kopeien ringen en raffiabloemen De kleuren waren opvallend zacht en smaakvol, maïs, grijs, zachtgroen. Ook geel-zwart en een zeer aparte kleur die „eierschaal” genoemd werd. De swag gers, met een mooie schouderlijn, vallen niet meer met zo’n ruime rug en staan zeer vlot. Wat in de nieuwe regenjas- sen-mode werd getoond was werkelijk zeer opvallend. Zijden regenjassen, wa terafstotend en kreukherstellend, en een prachtige rode kleur met een bijpassen de hoed en in zwart met een aardig hoofddoekje voor het jonge meisje. Wat Sanny droeg. Zal ik u nog vertellen wat Sanny droeg? Ach, alles staat haar immers charmant? Van de vlotte teenagers ja pon af, tot de Picasco combinatie toe: zwart jumpertje met een geestige broek, een grazy pants. En niet te ver geten de nieuwe mode voor strand en... meer, de loshangende Pancha in zwart en witte badstof. Alleraardigst! Sanny oogstte ook veel succes op deze show, die zeer verzorgd was met bijpassende hoedjes, elegante parapluies en para sols, sieraden en tassen en die ons, ge wone werkende vrouwen en huisvrouwen de zekerheid gaf dat de nieuwe mode we zagen vier modellen met de be roemde stropdas en matrozenkraag voor ons niet een onbereikbare droom is, maar tastbare werkelijkheid. En dat is een plezierige gewaarwording, die een extra heerlijk gevoel geeft, ondanks de kou! Staten ’50 177 248 284 19 8 5 Een rr~oie tulle avondjapon op de show van C A De getoonde blouses en rokken, een heerlijke mode doordat men zoveel va riaties kan maken, kregen dikwijls grote bijval van de geïnteresseerde dames, en dat heus niet alleen om de extra lage prijs, maar in de eerste plaats om de smaakvolle combinaties die aller harten veroverden. Daar was een aardige blouse met noppen bij een keurig gekleed rokje en Zwitserse broderie blouse’s met mooie plissé- rokken. Zaterdag 24 April. Waterschap 't Mar ian. Ingeianden-vergadering voorm. 9 uur in café Piersma te Nijland. Op Donderdag 29 April geeft de Ver eniging Oranje ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum een gala-avond in Amicitia. Opgevoerd wordt het histo risch spel „De Rebel” van Willem Hof man door de Koninklijke Rederijkerska ner ten Kate uit Leeuwarden. Men zie de advertentie in dit blad. Donderdag 29 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer A. J. van der Heide bij de K.N.M. alhier in dienst trad. Hij begon zijn loopbaan in de afd. boterpakkerij en is later een tijd werk zaam geweest in de melkinrichting. Door zijn grote plichtsbetrachting en activiteit is hij nu reeds enige jaren chef van de afdeling Boterpakkerij en Melk inrichting. Het zal zeker Albert deze dag niet aan belangstelling ontbreken. Partij P. v. d. A. A. R. C. H. U. V. V. D. K. V. P. C. P. N. V. D. B. Geref. kiezers Staatk. Geref. Andere partijen Vlak voor ijn vertrek naar Europa heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken nogmaals verklaard dat de aanstaande conferentie van Ge nève niet de internationale problemen in het algemeen zal behandelen, maar zi' h zal bepalen tot Korea en Indo-China Dulles zal eerst te Parijs een vergade ring van de NATO bij wonen om daarna naar Genève door te reizen, waar de conferentie a.s. Maandag begint. Ter gelegenheid van de 28e verjaar dag van koningin Elisabeth zijn giste ren in Londen een aantal kanonscho ten afgevuurd. Buckingham Palace werd de hele dag door overstroomd met telegrammen en boodschappen. De ko ningin zelf is momenteel in Ceylon. Maandag 26 April. S.Z. en P.C. „Nep- tunus”. Propaganda-avond in Hotel Hanenburg, ’s Avonds 8 uur. Maandag 26 en Dinsdag 27 April. Ex positie van bestelwagens naast ga rage Pheiffer, Leeuwarderweg 4, Sneek. En laten we maar direct zeggen dat mijnheer zich mocht laten zien in di verse mooie costuums met vormvast binnenwerk. De sportcombinatles, Tweed jasje, bijpassende sportpanta- lon zullen weer mannenharten ver overen. Wist u dat er weer een zakje in de jasjes bijgekomen is? Een ticket-zakje, heel gemakkelijk voor spoor- en tramkaartjes. Regenjassen toonde mijnheer ook; o.a.een prach tige Italiaanse regenjas van chan- En nu wij, zult u als vrouw klagelijk vragen, wat was er nu voor ons? Was het, als die Parijse pagina met Dior, een onbereikbare droom? Nee, dat was het niet, dit was stevige werkelijkheid ge baseerd op het thema dat mevrouw de Vries van deze show gaf: „Vrouwen hebben ook een maatschappelijke taak. Wij laten vrouwen zien in haar werk, in haar sport en tenslotte tonen we haar dan ook nog in een sprookje”. Maar eerst de werkelijkheid. Het leven van de vrouw, het wezen van de vrouw, zo- aks wij haar kennen en niet zoals ze ons onbereikbaar toedroomt van de Parijse modepagina’s. En dan zten we de vrouw, zoals we ze dagelijks tegenkomen, gezette forse fi guur, draagster van de bekende „grotere maten". Ze draagt: mantels, o.a. een swagger in zware kamgaren ottoman-rib een Deux-pièces van Iers linnen met borduurwerk, dat terecht een applaus kreet Ze toonde een complét, bestaande uit een japon in imprimé met een uni linnen jasje, waarover de aanwezige da mes in verrukking raakten. Ook toen de prijs genoemd werd, die inderdaad zeer laag was. Deze mannequin genoot zeer veel belangstelling omdat zij op voortref felijke wijze demonstreerde hoe góed ook de forse vrouw gekleed kan gaan! Maar er zijn ook slanke zusters en ook zij kregen haar deel in deze show. Wat zij uit de getoonde collectie konden kiezen Ziet u eens naar de foto. Wat denkt u hier van: een origineel Italiaans ontwerp een z.g. Glpsy- ensemble. Stelt u zich voor, een zwarte Poplin- klokrok,gegarneerd met kó peren ringen en raffia. Daarbij een groene pop lin blouse met sjaalkraag, een buitengewoon mooie combinatie. En dan het ensemble in Zwitserse satin-glacé, ontwerp van het couture huis Monnin. Het korte zwarte jasje dat bij dit geel-zwarte behoort is gevoerd met vlieseline en is daardoor absoluut kreukvrij. U kunt het opgevouwen in uw tas meenemen, zonder brokken of kreukels te maken. I I Ir het stukic dat onder bovengenoem de titel in ons vorig nummer was opge nomen werd een telefoonnummer ver keerd vermeld, het is niet 3102 maar 3132. Twee geprepareerde monsterhaaien, genaamd Lauritz en Spitz zijn nu op het Martiniplein .Ihier tot en met morgen Vrijdag geëxposeerd. Dit is de eerste maal dat een dergelijke exclusieve ten toonstelling in Nederland wordt geor ganiseerd. De organisatie is in handen van mevr. JonkerSpaargaren uit Hilversum, de zelfde dame, die indertijd de show van de walvis „Jonas” op touw zette, waar mee zoveel succes werd geoogst. Zij regelt het reisprogramma en stelt zich in verbinding met schoolhoofden en ge meentebesturen. Het is de bedoeling, dat na de Nederlandse tournee ook Frank rijk, Italië, Oostenrijk en Duitsland zul len worden bezocht, aldus meldt het Vrije Volk. In een keurige tent met een aardig front is de reuzenhaai Lauritz, die een lengte van 8 meter en de omvang van een kleine walvis heeft op een trailer gemonteerd. De ijshaai Spitz met een lengte van 5 meter staat op een kleinere wagen. Een bandrecorder zorgt er voor, dat het publiek op de hoogte wordt gebracht van het verhaal van de vangst van de vissen en van nadere bijzonderheden om trent deze monsters. De reuzenhaai Lauritz behoort tot de grootst bekende vissoorten en werd ge vangen bij de westkust van Afrika door een expeditie voor wetenschappelijk on derzoek, die door een museum te Bremen was uitgezonden. De ijshaai Spitz is een vertegenwoor digster van een haaiensoort, in Noor wegen „Haakjerring” genoemd. Zij werd in de Noordelijke ijszee gevangen en wordt tot een der gevaarlijkste haaien soorten gerekend. Onze vroegere stadgenote mej. J. Jel- gersma, thans onderwijzeres te Wartenq, is benoemd tot onderwijzeres aan de Brugsma-school te Groningen. Maandag 26 April. Waterschap Oppen huizen c.a. Jaarlijkse Ingelanden vergadering, voorm. 9 uur in zaal de Jager te Uitwellingerga. Donderdag 29 April. Vereniging „Oran- je”, Sneek. Gala-avond in Amicitia. Aanvang 8 uur. Opvoering van het Historisch spel „De Rebel”, van Wil lem Hofman, door de Koninklijke Rederijkerskamer „Ten Kate” uit Leeuwarden. Donderdag 29 April. N.R.V. ’s Avonds 8 uur in zaal Piso de Italië filmavond. Zaterdag 1 Mei. P. v. d. Arbeid—Sneker Bestuurdersbond. Kinderfeest nam. 2 uur in de grote zaal van Amicitia. Dulles legde t in zijn verklaring voor televisie en film de nadruk op, dat de overeenkomst van Berlijn uitdrukkelijk stipuleerde dat de uitnodigingen om de conferentie bij te wonen, noch het hou den van de conferentie zelf, zouden be tekenen dat diplomatieke erkenningen werden verleend, waar die nog niet ver strekt waren. Daarom, zo zei Dulles, be tekent de conferentie van Genève geens zins dat wij thans communistisch China zouden erkennen. China zal de conferen tie niet bijwonen als een van de Grote Vijf, doch slechts al: een van de belang hebbende staten, zo verklaarde Dulles verder. „Er zijn aanwijzingen dat de Sowjet- Unie zal trachten van de Geneefse con ferentie iets anders te maken dan oor spronkelijk bedoeld is”, aldus vervolgde Dulles. „De V.S. geloven dat de grond slag voor een verzachting van de inter nationale spanningen de zorgvuldige in achtneming van internationale overeen komsten moet zijn. Wij verwachten daar om dat de overeenkomst van Berlijn in acht genomen zal worden zowel door de Sowjet-Unie als een van de partijen tot die overeenkomst, als door de andere aanwezige communistische landen, die zijn uitgenodigd op grond van wat te Berlijn is besloten.” „Amerika gaat naar de conferentie met het vaste besluit om in goed ver trouwen te komen tot de vorming van een waarlijk verenigd en onafhankelijk Korea, zo betoogde Dulles. Als dat met vreedzame middelen kan gebeuren, dan zal het ook gemakkelijk zijn om in Indo china de vrede te herstellen”, aldus Dul les. „Een vrede, zo voegde hij eraan toe, die indertijd gebroken is door commu nistische gwapende agressie.” Wij vergelijken hieronder wat de stad Sneek betreft de uitslag van de Staten verkiezing 1954 met die van de gemeen teraadsverkiezing 1953, terwijl onderaan het staatje de cijfers van de Statenver kiezing 1950 zijn vermeld. Wat de percentages betreft, de P.v.d.A. had nu 33.62 der geldige stemmen (gemeenteraadsverkiezing 1953 34.4 statenverkiezing 1950 31.14 A.R. nu 20.92 (20.9%, resp. 22.11%); C.H.U, nu 16.9 (16.7 resp. 16.6 V.V.D. 8.38% (9.2% resp. 8.7%); K.V.P. nu 13.22 (13.3 resp. 13.24 C.P.N. 5.38% (5.5% resp. 5.56%). De V.D.B. kreeg nu 1.05 der geldige stemmen. In tegenwoordigheid van het bestuur der school, de Commissie van Toezicht, de w.n. directeur der Rjjkslandbouw- winterschool en talrijke ouders had de uitreiking plaats van diploma’s aan de geslaagde leerlingen der school. Ook dit jaar konden alle leerlingen van de hoog ste klasse het einddiploma der school ontvangen, nl. Gerben de Boer, Idzega; Piet de Boer, Hommerts; Sjoerd de Boer, Bozum; Anne Boschma, Offlnga- wier; Wybren Brouwer, Boomzwaag; Johannes Cnossen, Hommerts; Sanne Dijkstra, Terzool; Pier Gerbrandij, Na land; Rinke de Groot, Teroele; Jan Hyl- kema, Terzool; Rouke de Jager, Uitwel lingerga; Pieter Lijcklama k Nrjeholt, Wolsum; Folkert Koopmans, Sneek; Andries Renema, Wirdum; Klaas Rein- sma, Schettens; Jetse Schrale, Heeg; Hendrik Stegenga, Oudega; Hendrik Siebe Stoffelsma, Smalbrugge; Reitse V. d. Valk, Oosterend; Ypke Veldhuis, Tiras; Jan v. d. Wal, IJlst; Hendrik Weiland, Oosterwierum; Jelte Eelke Wester, Tinega. Met het oog op de beperkte openstel ling van de P.T.T.-kantoren op de a.s. Koninginnedag, wordt bekend gemaakt, dat het aanbeveling verdient, de tele grammen aan H. M. de Koningin be treffende gelukwensen ter gelegenheid van Haar verjaardag, vroegtijdig liefst vóór of op 29 April a.s. aan te bieden. Deze telegrammen worden dan zameld en op 30 April afgeleverd. De mantelcostuums in de nieuwe lijn, royaal over de -schouders en smal over de heup zijn zeer flatteus, evenals de mantels die deze zelfde boxsnitlijn heb ben. SCHARNEGOUTUM. Benoemd tot koster der Ned. Herv. Kerk in de vaca ture G. Boorsma, die na 25-jarige trou we dienst, ingaande 12 Mei a.s. zijn ont slag heeft aangevraagd, de hear Wiebren Bruinsma te Loënga. Hieronder laten wij de zetelverdeling over de provincies volgen, met tussen haakjes de verdeling van 1950. FRIESLAND: P.v.d.A. 21 (17), K.V.P. 3 (3), A.R. 12 (13), C.H. 9 (10), V.V.D. 4 (4), C.P.N. 1 (2), Soc. Unie 0 (1), to taal 50 (50). DRENTE: P.v.d.A. 14 (13), K.V.P. 2 (2), A.R. 7 (7), C.H. 5(5), V.V.D. 6 (7), C.P.N. 1 (1), totaal 35 (35). GELDERLAND: P.v.d.A. 17 (15), K.V.P. 21 (21), A.R. 6 (7), C.H. 10 (11), V.V.D. 5 (5), C.P.N. 0 (1), S.G.P. 2 (2), totaal 62 (62). GRONINGEN: P.v.d.A. 20(17), K.V.P. 2 (2), A.R. 8 (9), C.H. 5 (6), V.V.D. 5 (6), C.P.N. 3 (4), G.P.V. 1 (1), Midd. Partij 1 (0), totaal 45 (45). LIMBURG: P.v.d. A. 5 (3), K.V.P. 39 (39), C.P.N. 0 (1), Kath. Dem. Bond 1 (2), totaal 45 (45). NOORD-BRABANT: K.V.P. 50 (52), A.R. 1 (1), C.H. 2 (2), V.V.D. 1 (1), K.N.P. 1 (0), Midd. Partij 0 (2), totaal 64 (64). NOORD-HOLLAND: P.v.d.A. 27 (24), K.V.P. 19 (19), A.R. 7 (8), C.H. 4 (5), V.V.D. 9 (8), C.P.N. 11 (13), totaal 77 (77). OVERIJSEL: P.v.d.A. 13 (12), K.V.P. 14 (14), A.R. 5 (5), C.H. 7 (8), V.V.D. 4 (4), C.P.N. 2 (3), S.G.P. 1 (1), G.P.V. 1 (0), totaal 47 (47). UTRECHT: P.v.d.A. 13 (11), K.V.P. 12 (12), A.R. 6 (7), C.H. 5 (6), V.V.D. 3 (3), C.P.N. 1 (1), S.G.P. 1 (1). totaal 41 (41). ZEELAND: P.v.d.A. 12 (11), K.V.P. 9 (9), A.R. 6 (6), C.H. 8 (8), V.V.D. 3 (3), S.G.P. 4 (4), Midd. Partij 0 (1), totaal 42. ZUID-HOLLAND: P.v.d.A. 30 (27), K.V.P. 15 (16), A.R. 11 (13), C.H. 9 (9), V.V.D. 9 (8), C.P.N. 4 (5), K.N.P. 1 (1), S.G.P. 3 (3), totaal 82 (82). NEDERLAND: P.v.d.A. 181 (156), K.V.P. 186 (189), A.R. 69 (76), C.H. 64 (70), V.V.D. 49 (49), C.P.N. 24 (31), K.N.P. 2 (1), S.G.P. 11 (11), G.P.V. 2 (1). Overige partijen 2 (6), totaal 590 (590). Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprijs t 3. - per hall jaar. Franco oer post 3 75 oer halt laar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Wij vergelijken hieronder de uitslag der Statenverkiezing 1954 in Wymbrit seradeel met de uitslagen der gemeen teraadsverkiezing 1953, terwijl in de laatste kolom de uitslag der Statenver kiezing 1950 is ’ermeld. Wat de percen tages betreft, de P. v. d. A. had 11.43 der stemmen gemeentereedsverkiezing 1953 11.7 statenverk. 1950 10.30 A.R. 24.71% (25.5% resp. 24.72 C.H.U. 46.95% (49.2% resp. 48.28 V.V.D. 2.6% (Statenverkiezing 1950 2.48%); K.V.P. 13.52% (13.6% resp. 12.96 Er werden ditmaal in Wymbritsera deel 61 ongeldige stemmen uitgebracht. Harald Braun, die ook Die Nacht- wache en Herz der Welt maakte, is een regisseur die wat te zeggen heeft en het publiek tot nadenken aanspoort, aldus blijk gevend dit nu eens niet te onder schatten. Zijn nieuwe film steekt ver uit boven de gangbare Duitse productie. So lange du da bist is eigenlijk een film over een film, over een filmregisseur en een actrice. De film neemt het creatieve proces zelf tot object. Het leidende mo tief. de kern van de handeling, zouden we kunnen omschrijven met de woorden van de scenario-schrijver, die eveneens een rol speelt in de film: „zichzelf vin den, daarmee begint het en daarmee gaat het altijd verder”. Het boeiende van deze film is dat spel en werkelijk heid telkens worden gedoubleerd zodat wij soms tweemaal dezelfde tafrelen te zien krijgen, maar het één staa' nergens scherp afgescheiden van het andere. Voor de hoofdfiguur Eva Berger geldt dit echter niet, voor haar is haar spel haar leven. Zodoende krijgt deze film een dimensie, een relief, een dieptewer king, die ons aangrijpt en ons van haar echtheid overtuigt. Deze film heeft vele facetten: het wordingsproces van de film, zoals wij dat tot nog toe nergens zo boeiend konden gadeslaan, de physie- ke en psychische inspanning, welke de geboorte van een film vereist, de creati viteit van een regisseur, spel en bele ving, schuld en schuld-besef, het kiezen voor verantwoordelijkheid, kortom: het zichzelf vinden. Harald Braun heeft deze film, geen geringe lof, weten vrij te houden van pathos en sentimentali teit; zij is onopgesmukt, direct, waar. Het spel van Maria Schell en O. W. Fischer is sober en indringend, ook dat van de andere spelers, waarbij de zeer menselijke rol van de scenario-schrijver (Mathias Wieman) nog afzonderlijke vermelding verdient. Die lijndie prijzendat onbe reikbare ideaal voor ons, gewone vrou wen. En dan gaan we naar de mode show van O A in de Harmonie te Leeuwarden en scharen ons in rijen langs het lange podium waarover de mannequins zullen lopen. Feestelijke voorjaarsbloemen en mevrouw L. de VriesBles, die ons in een origineel tafreeltje de mannequins voorstelt: de huisvrouw, de werkende vrouw, die sa men een praatje maken en gaan winke len, Sanny, het ondeugende schoolmeisje en haar strenge gezette lerares correct gekleed in witte georgette blouse er ga bardine wikkelrok. Bij dit groepje voegt zich nog mijnheer Mannenharten veroverend. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1