BEVA VAKKLEDÏNG ïlit Verteöcn s Officiële overdracht ingezamelde eieren PUROL BUITENLANDS OVERZICHT Geen misbruik van Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt’s Laxeertabletten Veroorzaken geen gewenning, wer- ---en zonder kramp. I I Huidgenezing "WITTE Sneek trok verleden jaar naar schattm een klein millioen gulden uit het vreemdelingenverkeer. KRUIS „SNEEKER NIEUWSBLAD" Collectieve Veiligheidssystemen k i Wedstrijden rhythmische gymnastiek Sneek Tijdig aandacht voor de Sociale Vacantie- 4problemen zeer gewenst. Twee dagen feest in de Lege Geaen Paaswijdingsbijeenkomsten Scharnegoutum Scholekster was er vroeg bij Simavi collecte i VRIJDAG 23 APRIL 1954 1 Wbfa.DE BLAD Sneek Advertentie LM. I Huidzuiverheid - Huidgezondheid of Drogist Aaverleutm LM ken zacht, zeker Advertentie LM. 23 April Courant van jr IJLST, 15—22 A*rert«ntie I.M. A andere nationaliteiten. Het ledental van de vereniging be droeg op 31 Dec. 364., Sociale Vacantie-problemen. Naast de hierboven reeds genoemde noodzakelijkheden achtte de secretaris het dringend gewenst dat Sneek tijdig aandacht gaat schenken aan de z.g. Sociale Vacantie-problemen. Wil men in de n&aste toekomst de vreemdelin genstroom kunnen blijven ontvangen, dan zullen er meer recreatie-gelegen- heden in de vorm van kampeercentra en zomerhuisjes moeten komen waar BEVA werkkleding verkrijgbaar bij „DE VOORUITGANG” - Fa. Bouwhuis Laat ze daar maar eens tegen aan botsen - met zo’n bumper mag je die wagen toch wel „extra versterkt" noemen I zenuw- of rheumatische pijnen verduren, terwijl er Witte Kruispoeders zijn, die direct jO en afdoende helpen Zorg ervoor, dat U ze altijd in huis heeft I Ze zijn on schadelijk voor de maag! Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker of Drogist .„„////Jffa De rekening van de penningmeester, de heer P. Henstra, vermeldde aan ont vangsten 1687.93 en aan uitgaven 2225.94. Er was dus een tekort van 538.01 waarvan 250 werd gedekt door een bijdrage van het gemeentebestuur. Voor de volgende jaren is deze subsidie verhoogd tot 500 per jaar. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit de heren J. G. de Vries en H. Portiek, werden deze cijfers goedge keurd. Voor 1954 zullen de heren H. Por- grote gezelschappen ^egelyk kunnen verblijven. Meer en meer grote fabrieken en in stellingen gaan er toe over hun personeel in grote groepen tegelijk naar een of ander vacantiecentrum te laten trekken. Daarvoor zoekt men dan een complex huisjes of tenten bij bos rf water waar gelegenheid bestaat vacantiegenoegens te beleven. Sneek en vooral het Sneeker- meer biedt daartoe een unieke gelegen heid, maar de outillage ontbreekt. V.V.V. zette indertijd de eerste stap door een Hotel aan het meer te stichten en de ge meente legde een weg aan. Maar nu is de tijd er rijp voor nog veel meer profijt van dit gunstige natuurreservaat te trekken. Ook hier geldt echter dat de kost voor de baat uitgaat. Het wachten is daarom op een of andere instantie die de moed weet op te brengen deze materie grondig te bestuderen en gelden te vote ren om dergelijke recreatieoorden te fi nancieren. V.V.V. heeft hiervoor geen middelen, maar wil zeker alles in het werk stellen om plannen in deze richting te bevorderen. Ook van overheidswege zal stellig gaarne steun worden verleend teneinde dit volksbelang te bevorderen. Nadat een bestuursverkiezing was ge houden, waarbij de per. aftredende heren G. v. d. Prjpekamp en L. Brandenburgh Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker 1904, 50 jaar geleden dus: tiek en W. F. de Boer de boeken contro leren. Dinsdagavond had in hotel Hanenburg de officiële overdracht plaats van de eieren, op initiatief der pluimvee- en konrjnenfokkersver. Sneek en Omstre ken hier vorige week ingezameld. De voorzitter dier vereniging, de heer H. Doevendans, heette in het bijzon- Tot de hoogtepunten op gymnastiek- gebied vóór de oorlog en ook nog in de eerste jaren van de oorlog behoorden in de eerste plaats de personele rhythmi sche wedstrijden om het kampioenschap van de Turnkring Friesland. Deze wed strijden zjjn steeds een groot succes ge weest met reccrd-aantallen bezoekers. Naar de hervatting van deze traditie is door de liefhebbers van rhythmische gymnastiek lang uitgezien. En nu is het dan zover! Voor de eerste maal na de oorlog zal deze wedstrijd weer plaats vinden en we] op Zondag, 25 April 1954 in de grote zaal van Amicitia te Sneek. Waren de vroegere wedstrijden reeds een boeiend schouwspel, sedert de oor log is het peil van de rhythmische turn sters nog met sprongen vooruit ge gaan, zodat van de komende kampioen- wedstrijd alle goeds te verwachten is. Er is een record-aantal inschrijfsters, nl. 19, onder wie prominente figuren? mevr. L. -de Haan—Oosterhuis van Bri- nio, Leeuwarden en mevr. E. Vlaskamp Joustra “van T.G.P., Sneek. Brinio komt totaal met 4 deelneemsters, Quick Huizum met 5, V. en K., Harlingen met 5, ODA, Knijpe met 2 en T.G.P., Sneek met 3 inschrijfsters. Bij de zo geslaagde jubileum-uitvoe- rlng van T.G.P. enkele weken geleden heeft mej. M. Hoekstra één van de uit blinksters van de rhythmische afdeling van T.G.P., reeds een kleine demonstra tie gegeven in een personeel rhythmisch nummer. Gezien de ovatie, die zij in ont- Wat de Amerikaanse garanties aan W.-Europa betreft, gegeven in een spe ciale boodschap van president Eisenho wer, ook zij zijn feitelijk geen andere dan die gebaseerd op Amerika’s ver plichtingen als lid van het Noord Atlan tisch Pact. De Ver. Staten zullen een zo vergaand mogelijke éénwording van de strijdkrachten van de E.D.G.-landen enerzijds en die van de Ver. Staten en de andere landen van de Nato anderzijds aanmoedigen en zullen militaire eenhe den in Europa houden om bij te dragen tot de verdediging van de Noordatlan- tische zóne zolang dit gebied bedreigd wordt. „De E.D.G. maakt een integraal deel uit van de Atlantische Gemeen schap”, zegt de boodschap. Dit laatste betekent blijkbaar zowel een garantie als een voorwaarde; iedere aanval op de Europese Defensiegemeenschap betekent een aanval op Amerika, maar daar tegenover eist Amerika blijkbaar ook dat de E.D.G. tot stand komt, wil het zijn belangstelling voor de verdediging van dit gebied behouden. Dit laatste neme men nu ook weer niet al te ernstig. Zowel Engeland als Amerika hebben het grootste belang bij een sterke verdedi ging van het West-Europese vasteland, dat Engeland dekt; dit belang verandert niet als Frankrijk de E.D.G. verwerpt. Hoogstens moeten dan Engeland en Amerika een andere vorm van samen werking met West-Duitsland zoeken. Een vorm welke misschien zelfs gunsti ger voor Nederland zou zijn dan de Eu ropese defensiegemeenschap, omdat dan meer direct het accent zou vallen op de verdediging van W.-Duitsland en Neder land als voorterrein van Engeland. Als de Franse invloed in. de E.D.G. domi neert zal uiteraard de kern van de West- Europese verdediging meer naar het voorterrein van Frankrijk worden ver legd. Anderzijds behoeft ook Nederland er niet begerig op te zijn dat W.-Duits- In het korte woord waarmee de heer A. H. Vis, voorzitter van V.V.V., Dinsdag avond in „Onder de Linden” de slecht bezochte algemene ledenvergadering van deze vereniging opende, constateerde hjj, dat het afgelopen jaar voor het vreem delingenverkeer in onze gemeente uitzonderlijk druk is geweest. Aan het secretariaat werdén daardoor hoge éisen gesteld. Maar het jaarverslag van de secretaris was daar om te bewijzen, dat het de werkzaamheden ,wel aan kon. Er werd weer een grote activiteit ontwikkeld. Hierop moet uitdrukkelijk de aandacht gevestigd worden. Wil Sneek haar voor aanstaande plaats in het vreemdeiingen- bezoek handhaven en, zo mogelijk, uit- breidan, dan zal het moeten zorgen dat Vreemdelingenverkeer middelen heeft om reclame te maken en de vreemdeling te trekken. Alleen door een intensieve reclame kan de aandacht op Sneek ge vestigd blijven. Natuurschoon is prach tig, maar men moet het goed weten aan te prijzen en te vc. kopen. En dat kost veel geld dat door de Ingezetenen in welbegrepen eigenbelang bijeengebracht moet worden. Ziet men dat niet in, dan komt de tijd dat het vreemdellngen- bezoek terugloopt, hoeveel attracties Sneek ook kan bieden. Ook op dit ter rein staat de concurrentie niet stil. Een product van yAN DER PLAATS bolsward J IJLST, van 8—22 April. Geboren: Jantje Trijntje d. de Boer en Sijke Tijsma. Ondertrouwd: Joost Rienksma, 27 jr e.n Grietje Holwerda, 23 jr. Gehuwd: Cornells Meijer 30 jr. met Feikje Beimin 23 jr. land een te grote rol speelt in de W.- Europese verdediging en daarom lijkt de E.D.G. met de naar het lijkt redelijke garanties van Engeland en Amerika al zou men ten deze zeker nog graag wat meer hebben de beste oplossing. Ook de huidige Franse regering ziet dat wel in, doch de hogere Franse m’itaire leiding en de oppositie ook de Gaul listische in het kabinet is niet te vreden. Zij willen het onderste uit de kan en de kans bestaat dat het beste op deze wijze de vijand wordt van het betere en dat de E.D.G. er niet komt. De Franse oppositie wil sterker contin genten Engelse en Amerikaanse troepen in Europa dan er nu zijn, terwijl het er juist naar uitziet dat naarmate er W.- pact willen opnemen omdat Washington, Alles kan overdreven worden, maar BEV A overdrijft liever het versterken van al zijn vakkledlng dan dat U straks met de brokken zit. BEVA-vakkleding is dan ook versterkt op wel 40 plaat sen en gemaakt uit een royale hoe veelheid extra-sterke, slijtvaste stof. Beva-vakkleding zit daarom ruim en gemakkelijk bij het werk, en Is voor zien van een waardevolle schriftelijke garantie. en Thecla Francisca de Jong 23 jr. Overleden: Jetske Wildschut 86 jr wed. v. Jan Spoelstra. Duitse strijdkrachten in de E.D.G. be schikbaar komen, de nu aanwezige con tingenten worden verminderd. Men wil dat het Natoverdrag dat voor 20 jaar zou gelden een even lange duur zal krij gen als de E.D.G. die voor 50 jaar is ontworpen en is niet tevreden over de Engelse en Amerikaanse toezegging dat men het Natoverdrag beschouwt als voor onbepaalde tijd aangegaan. En ten slotte wil de Franse oppositie dat Enge land volledig lid van de E.D.G. zal wor den als tegenwicht tegen de W.-Duitse opneming daarin. Onbereikbare wensen nu, welke als het Franse volk niet op zjjn tellen past, nog zullen veroorzaken, dat Frankrijks rol in W.-Europa van veel geringere betekenis zal worden, dan ze zou kunnen zijn en dat juist W.-Duits land de eerste rol krijgt. Te Parijs moge men nog tijdig bedenken, dat de garan tie dat Engeland en Amerika beide troe pen op het Europese vasteland zullen handhaven, al betekent, dat elke agres sie jegens dit gebied gepleegd, deze bei de landen naar de wapenen zal doen grij pen en dat op zichzelf vormt een zo ste vige waarschuwing aan een land dat boze plannen mocht hebben, dat ze eigenlijk een bolwerk op zich zelf is. Van het Westerse collectieve verdedi- gingsstelsel in Europa naar iets soort gelijks in Z.O.-Azië is toch wel meer dan één stap. Het eerste is in staat van wor ding, het laatste lijkt nauwelijks meer dan een wensdroom der Amerikanen als we de ontwikkeling van deze "edachte in de laatste weken beschouwen. Eerst heeft minister Dulles zijn Westelijke bondgenoten opgeroepen tot onmiddel lijke gemeenschappelijke actie in Indo China; tijdens zijn bezoek aan Londen en Parijs is dat afgezwakt tot een voorstel tot overweging van een plan tot een pact van collectieve verdediging in Z.O.-Azië. Londen en Parijs hebben be loofd dat plan te zullen bestuderen, waarmee het gevaar dat de sfeer op de conferentie te Genève, welke 26 April behoort aan te vangen, door dit Ame rikaanse initiatief zou worden bedorven, is bezworen. Al zal ook zelfs de geneigdheid der Engelse en Franse re geringen om de plannen ook maar te be studeren al een slechte indruk op de Rode Chinezen maken. In Engeland zelf heeft het Amerikaanse plan al geleid tot een scherp conflict tussen de offici ële leiding der Labourpartij die accoord gaat met de bestudering van dit plan en haar linkervleugel, die spreekt van een initiatief dat neerkomt op een diploma tieke en militaire omsingeling van Chi na. Koren op de molen dus van de Rode Chinezen als ze ter conferentie van Ge nève komen, waar de besprekingen nog moeilijker zullen worden ondanks de verzekering der Russen dat een overeen komst inzake Indo China binnen het be reik der mogelijkheden ligt, als Frank rijk soepel is, wat wel betekenen zal als Parijs de E.D.G. opgeeft nu vast staat dat Zuid Korea er ook zal zijn en een herenigd Korea zal eisen. Naar Zuid- Koreaanse berichten melden zou Ame rika achter deze eis staan. Is dat juist dan zullen de Amerikanen zeker te Ge- SNEEK. In de jaarvergadering der Zeilver. Sneek in Onder de Linden ge houden werd meegedeeld dat het leden tal thans in de stad 125, buiten de stad 57 bedraagt, er zijn voorts 31 begunsti gers. Het bestuur bestaat thans uit de h.h. Mr. P. C. Andreae, R. Paehlig, R. Gorter, dr H. Hannema en P. de Jong Pz. De vorige week zijn zowel van Engelse als Amerikaanse zijde inlichtingen ge geven over de garanties, waarmee deze beide staten de landen welke deel zullen gaan uitmaken van de Europese Defen sie Gemeenschap beloven, dat zij zullen blijven deelnemen aan de verdediging van het Europese vasteland. De verkla ringen werdei. vooral afgelegd om het Franse parlement te winnen voor het aanvaarden van de Europese Defensie Gemeenschap, of ze daartoe veel zullen bijdragen is een andere vraag, al heeft de regering Laniël de Engelse toezeggin gen voldoende genoemd. Deze Engelse garanties komen hierop neer, dat Enge land zijn troepen niet van het Europese vasteland zal terugtrekken, zolang de veiligheid van West-Europa en de Euro pese Defensiegemeenschap bedreigd blij ven. Engeland is ook bereid bepaalde militaire eenheden in de formaties van de E.D.G. te doen opnemen, o.a. één Britse tankdivisie en eenheden van de luchtstrijdkrachten. Men zal opmerken dat dit slechts een zeer beperkt deel van de Engelse strijdkrachten is. Het groot ste deel van een omvangrijk Engels le ger dat in tijd van oorlog aan operaties op het vasteland zou deelnemen, zal echter onder onafhankelijk Engels op perbevel blijven. Dat is geheel volgens de oude Engelse opvatting. Engeland wil geen volwaardig lid van de Europese De fensie Gemeenschap worden en het grootste deel van zijn legers niet onder het bovennationaal orgaan dat deze ge meenschap zal besturen stellen, al is het bereid met dit orgaan voeling te houden doordat het een vertegenwoordiger met de rang van minister alle bijeenkomsten van het orgaan wil laten bijwonen. En geland heeft altijd bezwaar gehad alle verplichtingen van het lidmaatschap van de Europese Defensie Gemeenschap te aanvaarden omdat de regering te Londen meent dat haar verplichtingen jegens de andere landen van het Britse Gemenebest haar niet veroorloven haar strijdkrachten in zo sterke mate vast te leggen op de verdediging van Europa alleen. Een argument dat overigens de tegenstanders van de E.D.G. in Frank rijk in de kaart speelt; want ook Frank rijk heeft belangrijke verplichtingen jegens overzeese Franse gebieden. Er is echter een andere beweegreden welke Engeland belet al zijn beschikbare strijd krachten in E.D.G.-verband onder te brengen. En dat is deze dat als het een agressor eens .mocht gelukken de West- Europese strijdkrachten op het vaste land terug te drijven, de Engelsen zeker het grootste deel van hun daar opereren de troepen niet onder E.D.G.-opperbevel zouden willen laten terugtrekken op bijv, de Pyreneeën, maar ze zouden wil len gebruiken voor de verdediging van Engeland zelf tegen een mogelijke in vasie. Het is daarom dat Engeland zijn strijdkrachten niet volledig wil laten op gaan in de E.D.G., doch wel prijs stelt op zeer hechte samenwerking met die gemeenschap, daarom wordt in de over eenkomst welke Engeland Frankrijk aanbiedt ook gesproken van Engelse as sociatie met de E.D.G., terwijl voorts de nadruk wordt gelegd op de verplichtin gen welke ieder bij het Noord-Atlantisch Pact aangesloten land al heeft. Zo heel veel meer dan die verplichtingen nl. tot gemeenschappelijke verdediging tegen een agressor, neemt Londen eigenlijk niet op zich, al staat het dan een betrek kelijk gering deel van zijn troepen af voor opneming in de legers der Europese defensiegemeenschap onder een gemeen schappelijk opperbevel. SNEEK. Aan de markt alhier werden Dinsdag 20.000 kievitseieren aangevoerd, prijs van 11 tot 13 cent per stuk. Een veehouder te Oudega (W.) vond met zijn 3 zoons in zes dagen 203 kievitseieren. nève ook geen genoegen willen nemen met een deling van Indo China, zo dat in het ene gedeelte de Vietminh zal regeren en in het andere de Indo Chinese natio nalisten, al of niet in samenwerking met Frankrijk. Dat het de Amerikanen ernst is met hun plan de communisten uit Indo China te weren, kan men ook aflelden uit de verklaring van de Ame rikaanse vice-president Nixon dat de Ver. Staten zullen overwegen zelf troe pen naar Indo China te zenden, als de Fransen het er niet kunnen houden. Een verklaring welke in het Amerikaanse Congres nogal opschudding heeft ver wekt. Men is het daar trouwens onder ling ook lang niet eens over het Eisen- hower-Dulles-plan Inzake een Z.O.-Azia tisch pact. Sommige senatoren, die wel inzien dat men de vrije Aziatische sta ten toch niet tot het opgeven van hun neutrale houding kan bewegen zouden in dit pact ook Tsjang Kai Sjek willen opnemen, die mèt Z.-Korea over een der grootste legers in Azië beschikt, terwijl Engeland zeer beslist nationalistisch China niet als partner wenst. Het zal trouwens Australië allerminst welkom zijn dat de Amerikanen het strategisch belangrijke Nieuw Guinea niet in het De Chr. Oranjevereniging „De Lege Geaén” hield haar jaarlijkse ledenverga dering is „Us Gebou” te Gauw, onder leiding van haar 2e voorzitter, de heer A. de Vries. Een 30-tal leden gaf van zijn belangstelling blijk. Na de gebruike lijke opening memoreerde de voorzitter nog even het vertrek van de beide advi serende leden, de heren Faber en Nij- dam. Hun plaatsen zijn inmiddels al weer bezet door hun opvolgers, de heren Boersma en Kaspers. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat de vereni ging het afgelopen jaar op non-actief stond. Het gevolg hiervan was dat de penningmeester de heer J. de Jager een batig saldo had van ruim 180. Voor het komende jaar heeft het bestuur echter weer heel wat plannen. Allereerst zal getracht worden op de Bevrijdingsdag (5 Mei) een avond te organiseren met medewerking van muziek- en zangver eniging. Voorts deze zomer twee dagen feest voor de kinderen en een dag voor de ouderen. Bij de bestuursverkiezing werden In de plaats van de heren A. de Vries en J. IJpma, die zich niet herkies baar stelden, gekozen de heren Tj. Dijk stra en J. Kalteren. Ter afwisseling was er een spraakwaterval. Ie werd W. v. Dijk, 2e R. v. d. Meer, en 3e J. Kalte ren. Na het zingen van het le en 6e cou plet van het Wilhelmus, werd de verga dering door de secretaris met gebed ge sloten. Advertentie: Voogden van het Old Burger Weeshuis zullen op 4 Mei, ’s nam. 3 uur aanbesteden de bouw van een administratiegebouw voor het OBW met bovenverdieping voor de Telefoon dienst. Bestekken a 2.50 bij architect Nic. Molenaar, Marnixkade 2 Den Haag. Voogden voornoemd: Hylke Halbert- sma, voorzitter; K. de Jong, secretaris boekhouder. SCHARNEGOUTUM. Op Paas-Maan- dag werden in de Geref. Kerk twee morgenbijeenkomsten gehouden om 8.30 en 10 uur, uitgaande van de ker- keraden der Ned. Herv. en Geref. Kerk. Behalve zang der aanwezigen, orgelspel en medewerking van het muziekcorps „Excelsior”, hielden de plaatselijke pre dikanten ds. van Andel en ds. Dondorp een rede over: de Dode hoop en de Le vende hoop. In beide diensten was het kerkgebouw vol. .v der welkom de heer S. Feenstra, die namens Hulp in Nood en het Groene Kruis de eieren in ontvangst zou nemen, het erelid der ver. de heer D. Volkers, die destijds het initiatief nam tot deze eierenactie en de dames en heren die aan de inzameling hadden meegedaan. Spr. zeide dat dit nu de zesde maal was dat te Sneek zo’n inzameling werd ge houden, de voorlaatste maal, dat was in 1952, want in 1953 werd er van af gezien in verband met de ramp, waren er 5144 eieren opgehaald, het resultaat van dit jaar heeft dit aantal en de ver wachtingen ver overtroffen, want nu kreeg men 6119 eieren ter beschikking. Het is prettig dat de Sneker bevolking zo spontaan en mild reageert op derge lijke oproepen. Natuurlijk zou het nog mooier zijn als dit soort hulp niet nodig was, maar dat is helaas nog al te zeer het geval en zolang deze behoefte be staat zal sprekers vereniging doorgaan met deze actie. Spr. brengt dank aan allen die bij de inzameling hebben ge holpen, ook aan allen die eieren of bon nen gaven, en aan de fa. Ligthart die een auto, de melktappers die karren en de firma Vieleers die eierkisten beschik baar stelden. Spr. hoopt dat deze eieren verstrekking zal bijdragen tot het wel zijn van hen, die versterkende middelen behoeven. De heer S. Feenstra staat opnieuw versteld van wat S. en O. en haar medewerksters en medewer kers weer bereikt hebben. Het is een prachtig resultaat. Een kijkje achter de schermen betreffende de verdeling der ingezamelde eieren kan spr. wel geven, al kan hij natuurlijk geen namen noe men. Reeds enige tijd te voren had spre ker de zusters der Kruisverenigingen te dezer stede gevraagd de namen op te geven van patiënten die behoefte had den aan eieren en zelf deze niet konden bekostigen. Aan deze zieken en aan hulpbehoevenden, bij Hulp in Nood be kend, werden de 2900 eieren, die in na- tura waren ingezameld verstrekt en via deze kanalen zullen ook de eieren welke op de ingezamelde bonnen kunnen wor den gekocht hun weg vinden. Spr. dankt namens Groene Kruis en Hulp in Nood het bestuur van S. en O. en de helpsters en helpers van harte. Zij deden het werk, maar bij spreker komen de dank betuigingen binnen van hen die eieren ontvingen en als zij deze eens konden zien, wat echter niet kan omdat dit werk in stilte wordt verricht, zouden zjj nog meer voldoening van hun werk heb- ben, dan thans reeds het geval is. Spr, hoopt dat S. en O. dit werk nog vela jaren zal voortzetten. Voorzitter Doe vendans sloot daarna, nadat de penning, meester der ver., de heer 2E. Brouwer, de nodige afspraken met de heer Feen stra had gemaakt over de verdere over dracht der eierbonnen, met een kort woord de bijeenkomst, Maar V.V.V. zat ook niet stil! Om de vreemdeling te trekken werden 2000 ex. „Gids van Sneek en Bolsward” uitgege ven, alsmede ruim 3500 Nederlandse-, 4000 Engelse-, 2000 Franse- en 1800 Duitse folders. Totaal dus ruim 13.300 reclame-drukwerken. Verder werden ruim 1800 schriftelijke en ruim 6000 mondelinge aanvragen door het secreta riaat beantwoord. Voor de attracties in de stad werkte V.V.V. mee aan diverse acties in samen werking met andere plaatselijke vereni gingen. Ook t.o.v. artikelen in diverse binnen- en buitenlandse dag- en week bladen werd belangrijke medewerking verleend, terwijl aan diverse reisbureaux reclame-etalage-materiaal werd toege zonden. Door al deze werkzaamheden en die van de Prov. Friese Vereniging, welke eveneens grote aantallen folders in de moderne talen van Sneek uitzond, blijft Sneek in de belangstelling staan. Procentsgewijze konden de vreemdelin gen in de volgende nationaliteiten wor den verdeeld: 76 Nederlanders, 9 Belgen, 5 Amerikanen, 3 Engel- sen, 3 Fransen, 2 Duitsers, 2 I werden herkozen en de heer H. S. Groen hout werd benoemd als opvolger van de heer H. Moes, die vertrokken is, werd nog enige tijd op de zoeven genoemde vacantieproblemen doorgeborduurd. Op een vraag of V.V.V. al plannen voor zulk een recreatieoord heeft, antwoordde de heer v. d. Pjjpekamp nl. dat er een sa- menspreking zou moeten komen tussen V.V.V. en andere plaatselijke verenigin gen teneinde een commissie te benoemen die deze problemen moet bestuderen. Wil Sneek haar vooraanstaande plaats be houden, dan zal er aan de Potten of aan het meer een kampeercentrum moeten komen. Sneek moet attractief blijven en de vogels niet over het net laten vliegen, begerig kool en geit te sparen, dan een keus zou moeten maken tussen Neder landse en Indonesische souvereiniteit. Van het verdere buitenlandse nieuws in deze overzichtsperiode vermelden we de moeilijkheden tussen de Zuld-Afrikaanse regering (Malan) en de Engelse over de Britse protectoraten Basoetoland, Swa ziland en Beetsjoeanaland, die Zuid- Afrika wil inlijven waarvan Londen niet wil weten,. De bewoners dezer gebieden voelen wegens de Z.-Afrikaanse apart- heidswetten ook niets voor deze in lijving. Men zegt dat Engeland echter ook tegen deze inlijving is omdat dan het Zuid-Afrikaans gebied zou zijn af gerond en Malan misschien stappen zou doen de Zuid-Afrlkaanse republiek uit te roepen en uit het Britse Gemenebest zou treden. In Egypte is er weer stuivertje gewisseld, Naguib is nu alleen nog maar president, Nasser Is in zijn plaats mi nister-president en voorzitter van de re volutionaire raad geworden, wat bete kent dat het militaire bewind voorlopig zal worden voortgezet. In Italië hangt het leven der regering-Scelba aan een zijden draad, nu enige vooraanstaande christen-democratische leiders om een nog sterker anticommunistische politiek te voeren, met de monarchisten willen samenwerken, wat Scelba tot nog toe weigerde. In België komt een socialis- tisch-liberale regering. vangst mocht nemen, was dit een suc- ces-nummer. Hierop afgaande, belooft dit dus een wedstrijd te worden, die de echte gym- nastiekliefhebber niet graag zal willen missen. SCHARNEGOUTUM. De 13-jarige Klaas Feenstra vond op Paas-Maandag reeds twee eieren van een scholekster. Dit is zeer vroeg. NULAND. De Simavi collecte heeft te Ntjland en omstreken opgebracht f 73.26. OPPENHUIZEN. Voor de heer J. Raadersma een onzer meest achtens- waardige burgers, zijn 16 en 17 April ge wichtige dagen geweest. Op 16 April was hij 40 jaar koster en organist van de Ned. Herv. Kerk alhier en op 17 April 40 jaar hoofd der o. 1. school alhier. Van velerlei zijder. ontving de jubilaris, die geen openbare feestelijkheden wenste, ge lukwensen en cadeaux, ook van oud- leerlingen der rijks normaallessen te Sneek, waaraan de heer Raadersma se dert 1878 als leraar is verbonden. v. Arjen - - Zuiver en ontsmet uw hu: raet de helder vloeibar. U||IV| IM\ D D D De jeuk bedaart 1 UltjlUjlJde ziektekiemen worden J gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN Hl HUIDAANDOENINGEN W IF. M Advertentie I.M. WYMBRITSERADEEL, van April. Geboren: Elisa z. v. Sjoerd de Jager en Akke Abma te Oppenhuizen; Douwe z. v. Taede Bakker en Johanna de Graaf te Scharnegoutum; Thomas z. v. Sjouke Posthuma en Jeltje de Roos te Hom- merts; Jetske z. v. Walle Nauta en Ytje Cnossen te Hommerts; Pieter z. v. Piet Aukema en Pierkje Reitsma te Nijland; Wilt z. v. Durk de Groot en Lolkje Kla ren te IJsbrechtum; Martje d. v. Gerlof v. d. Kooij en Grietje de Jong te Indijk; Sjieuwke d. v. Lodewijk Lolcama en Anke v. d. Schaaf te Offingawier. Jaarverslag van de secretaris. Het vreemdelingenverkeer beweegt zich voor Sneek en omstreken nog steeds in een stijgende lijn, zo begon de heer G. v. d. Pijpekamp. zijn verslag. Het aan tal vreemdelingen dat onze stad bezocht, bedroeg ongeveer 64.000 met een gemid delde verblijftijd van drie dagen. Ruw weg geschat dat per dag minstens vijf gulden per persoon wordt besteed, bete kent dit een inkomen van 960.000 per jaar. Wat dit bedrag zeggen wil voor de handeldrijvende middenstand en de an deren die hieraan verdieiien staat in géén verhouding tot het geringe bedrag dat aan contributies bijeen gebracht wordt BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 15—22 April. Geboren: Johan z. v. Dirk Fonk en Aaltje van der Sluis; Sixtus Antonius z. v. Johannes Has en Geertruida Postma; Uilke z. v. Klaas Hospes en Trijntje Klompmaker. Gehuwd: Alexander van der Kallen 27 hoofd- of

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5