CYCLOSTYLEWERK PARUS Instituut «GROOTE* 5IM0NDEWIT HEDIT Speurder Advertenties voor dit BLAD worden in Oppenhuizen-Uitwellingerga LEVENSAVOND Voor Uw A.TEPPEMA tachtigjarige Dameskleding Groene Kruis Woudsend INST. GROOTE Woudsend I - Balk I 4-2 Burgerlijke Stand Nederland van alle kant Marktstraat 4 Competitie Damclub Heeg Buitenland in het kort Konsert en feest to Jutryp- Hommerts Steno-Typen Cyclostyle Marktstraat 4 Snee!« VIJF DAGEN NAAK Opium gevonden Telef. 2696 VELE DAMES Verduistering ^A.sfl.DtjÖNclj GROVE RUST 500 gram Herinneringen van een door D. ZUIDEKBAAN TAFELRIJST SIAM RIJST GROF GEBROKEN GEBROKEN RIJST Wielrijder gedood ii. j iONTWEPKEPC is I' euilleton HOOFDSTUK XI Hier was ze in St. Quentin, Hotel de onder geen beding mag uitlekken, de „maar Wordt vervolgd F BALK, KOUDUM, LEMMER. De politie te Singapore heeft op een Nederlands vrachtschip ongeveer 70 kilo opium ter waarde van 60.000 dollar in beslag genomen. Het schip was de Van Heutsz. De opium was verborgen in een reddingboot. Meer dan een half millioen men sen hebben Zaterdagmiddag in dikke rijen langs de wegen door de bollen streek het bloemencorso gadegeslagen. vuld hadden. Attema won met groot verschil en v. d. Schuit verloor van de club-leden. WYMBRITSERADEEL, van 18 tot en met 24 April. Geboren: Hendrika Eleonora Gerda d. v. Gerrit Dirk Oppenhuizen en Elbrig Keulen te Nijland; Anna d. V. Feite van der Veen en Siementje Odolphie te Ab- bega; Jan z. v. Jan Folkert Visser en Janke Herresma te Woudsend; Jacob z. v. Ate Rienstra en Rinsche van der Heide te Scharnegoutum; Johannes z. v. Cornells Theodoras Attema en Pietertje Bleeker te Gaastmeer. Gehuwd: Douwe Woudstra, 23 jr. te Sexbierum en Geertje de Vries, 23 jr. te Idzega; Jan Wijbren Hofman, 24 jr. te Lutkewierum en Geertje Anna Sand- stra, 22 jr., te Scharnegoutum. Overleden: te Oudega, Johanna van l Zanten, 89 jr., wed .van Bindert Kui pers; te Sneek, Jarig Renema, 67 jr., echtgen. van Tetje de Groot (wonende te Scharnegoutum); te Sneek, Tjerk Grasman, 69 jr., echtgen. van Haukje Oorspronkelijk feuilh ton door Tom Lode wijk. 28 WOUDSEND. Het Groene Kruis al hier kwam in vergadering in hotel Wa tersport bijeen onder voorzitterschap van de heer Boeijenga. Nadat het jaar verslag was uitgebracht, was de reke ning en verantwoording aan de orde. De boeken waren nagezien door de heren Nijdam en Huberts en in orde bevonden. De aftredende bestuursleden de heren A Boeijenga, B. de Vries en W. de Vries werden herkozen. De bode de heer S. de Vries heeft thans 25 jaar als zodanig dienst gedaan. De voorzitter wees er op dat diegenen die nog geen lid van het Groene Kruis zijn en hulp van de wijk verpleegster moeten hebben of iets der gelijks, en dan lid willen worden dan de achterstallige contributie moeten nabeta len. Verdere inlichtingen kunnen bij de bestuursleden verkregen worden. maakten nog een doelpunt, zodat eindstand kwam met 42. Sneek, Hij was bij toeval, door zijn mobilise- ring in 1916 bij mg vandaan gegaan, commissarisFrans En op datzelfde ogenblik hoorde ze „Mademoiselle, daar is een Hollandse meneer, die u wil spreken, ik heb al ge- Met een bedrukt gezicht leunde Han nes Averkamp uit het raam van de wagon, die langzaam het Gare de Midi van Brussel inschoof. Erg opgewekt was de reis niet geweest. Ze hadden het over niets anders gehad dan over Carla’s arrestatie. Andere reisgenoten, die onder een of ander voorwendsel kwamen vra gen wat er met Carla aan de hand was, I vertelden ze wat Frans Noordeloos had kunnen niet anders dan ‘s mid dags komen. Indien het U schikt wilt U ons dan in de morgenuren bezoeken. Wij willen U gaarne rustig bedienen. Tommy en Geraldine de Paoli, res pectievelijk zes en acht jaar, zijn dubbel en dwars beloond voor het lieve gebaar dat zij jegens hun vader maakten. Zij draaiden namelijk hun spaarpotjes om ten einde de boete te betalen die hun vader, een chauffeur, had gekregen. Ze venhonderd dollarcenten hadden ze met hun tweeën, dat is zeven dollar. Dat ver haal bereikte de kranten van hun stad, St. Louis in Missouri; vriendelijke lezers stuurden de kinderen wat geld opdat zij niet met een lege spaarpot zouden blij ven zitten. Ze hebben nu samen 77 dollar! Voordelig n u een bontmantel kopen, of Uw oude laten veranderen, repareren gaarne aangeno men door onze agent (19141918) terug te komen, maar hg had toen meer van de wereld gezien, kwam in een ander milieu terecht en ik gaf hem gelijk dat hg z’n kans had ge grepen. Maar toen in 1906 was hij nog maar een zestienjarige knaap; hg had een schema gemaakt van mijn eerste reis plan op order natuurlijk van de pa troon met uittreksels uit het debiteu- renboek van de saldi der mensen, die ik ging bezoeken, benevens een lijst van de voorkopen er was veel termgnhandel in onze branche en met deze gege vens gewapend en een nieuw rijwiel be gaf ik mij op 10 Januari 1906, ’s mor gens tegen half zeven door de Bieske- torensteeg naar de Bothnlakade, waar de „Tjerk Hiddes” al onder stoom lag. Er liep een dekknecht rond die mijn fiets in ontvangst nam en mij de kajuit wees. U kent ze misschien nog wel, die halsbrekende trapjes, die je gewoonlijk ruggelings afdaalde om dan in de kajuit te komen, waar je, zolang er niet al te veel passagiers waren het nog wel uit kon houden. Die morgen, half zeven in begin Janu ari waren er nog geen reizigers er werd gewoonlgk niet gereisd vóór Fe bruari er brandde een petroleum lampje en er was nog geen verwarming; men had ook nog niet op passagiers ge rekend. Toen even later de „kapitein” aan boord kwam werden de trossen los ge gooid en ging het op een varen. Frans, die een half uurtje later, na dringende smeekbeden tot Madame, schoorvoetend om het hoekje kwam kij ken, zag haar zo slapen, haar donkere hoofd op het witte kussen. Stil stond hij bij haar bed, vreemd geroerd. Hij had haar nog nooit zien slapenen zo ontspannen, zo gelukkig was haar ge zicht. Hij draaide zich om en schaamde zich voor Madame. Maar die kende haar wereld. En ze wist op dat ogenblik meer dan Frans zelf. O, dacht ze, l’amöur, toujours l’amour! De gewezen advocaat en procureur mr Van H. uit Epe, heeft voor de rechtbank te Zutphen terecht gestaan. Blijkens de dagvaarding had hij zich ongeveer f 20.000 toegeëigend uit een faillissement te Nunspeet. In werkelijkheid had hij echter onregelmatigheden gepleegd in drie faillissementen tot een totaal van vele tienduizenden guldens. De officier van justitie noemde het feit buitengewoon ernstig en vorderde twee jaar gevangenisstraf. na een zakenonderhoud over sprak, glimlachte hij en zei dat ik goed had op gelet in die jaren. De Marktstraat is uiterlijk weinig vetanderd; wel is „Onder de Linden" van binnen geheel gemoderniseerd en is ook „De Wijnberg” vergroot en meer aan de eisen des tijds aangepast, maar aan de buitenkant is het nog altijd de zelfde iv^t.ge. ietwat deftige beweging van een halve eeuw geleden, waar ook toen al, alleen op hardzeildag de mensen op straat gwgen zitten. Aan de Stationsstraat bouwde men de eerste huizen de eerste villa’s van de heren Visser en Halbertsma niet mee gerekend, die stamden uit de tachtiger- en negentiger jaren en het Juliana- park waar ik de eerste negentien ja ren van mijn huwelijk heb doorgebracht was nog geen Julianapark, want onze Koningin was toen nog niet géboren. Wel stond het bekende blok hulzen er nl. vanaf 1901, maar ér voor was ’t een moeras en achter graasden de koeien. Zo zag onze stad er ongeveer uit toen ik er op die voor mij zo gedenkwaardige dag mgn entree maakte, men reed die dag op de ijsbaan aan de Stationsstraat, maar het dooide reeds en er konden dan ook plannen worden gemaakt voor de volgende week om een eerste reis te maken. Met een zwaai haalde een Duitser die bij een garagehouder in Oostwold benzine had gekocht, een enorme porte feuille te voorschijn. Zijn gezicht nam vervolgens een hoogst verbaasde uit drukking aan, toen het tientje uit de oorlogsjaren waarmee hij wilde betalen, werd geweigerd. Hij kwam niet verder dan: aber für einige JahreDe rest heeft de garagehouder hem verteld. Een circa 3500 jaar oud skelet van een mens uit de Bronstijd, de oudste tot nu toe bekende inwoner van Gelderland, dat door de Rijksdienst van het Oud heidkundig Bodemonderzoek op het Speulder Veld bij Speulde op de Veluwe is gevonden, is de nieuwste kostbare aanwinst van het Historisch museum voor Gelderland. Extra aanbieding t/m 8 Mei bessensap 35 per Hes goochemer gedacht", meende mevrouw Hoogeboezem. ,,’t Zal je gebeuren”, zei het jonge me vrouwtje Van Weezel tegen Bella, die bedacnt hoe avontuurlijk zg zelf zoiets zou hebben gevonden. Hannes zag hoe in de volgende wagon twee hoofden zich schielijk terugtrok ken en dat herinnerde hem aan zijn in structies. Enkele minuten later stond hij in de coupé, waar meneer Laarman en mevrouw Kierkewasser, van alle minderwaardig gezelschap verlost, hun rust en zlelevrede trachtten te her vinden. „Ik heb zoeven een telefoontje van het hoofdbureau van politie in St. Quentin gehad”, zei hij zonder enige inleiding, „en juffrouw Mertens heeft met de hele zaak niets te maken. Ze is weer vrij én komt morgen thuis”. Hij zag de ongelo vige trek op het gelaat van de heer Laarman en hoorde mevrouw Kierke wasser snuiven. opcbiaai yci^ucn, ziut n. xiittax zieg- F - gen, van meneer Stollenga, gelieve u ‘a8 haar polshorloge. Daar stond haar met geen woord, tegenover geen mens, Koffer1 --- Onze uitgebreide aparte collecties zijn een rustige bezichtiging waard Bont Japonnen Mantels Coetumea Blonaea Rokken Pullover* Regenmantel! Shawls F ^VANAF WET STATION zijn jaarvergadering gehouden. De ver gadering stond onder leiding van de heer M. Wiegersma te Drachten, die in zijn openingswoord o.m. aandacht schonk aan de verhouding tussen de landbouw en de natuurbescherming. Daarbg her innerde hij aan het werk dat de lande lijke commissie van overleg tussen land bouw en natuurbescherming doet. Een dergelijke commissie, aldus de heer Wie gersma, zou ook In Friesland nuttig werk kunnen doen. Enerzijds zullen de natuurbeschermers oog moeten hebben voor de ernstige behoefte aan cultuur grond, anderzijds zullen de agrariërs moeten inzien, dat ook de 80 pet. niet- landbouwers van de Nederlandse bevol king medezeggenschap moet hebben over de bestemming van de gronden. De penningmeester, mr A. N. Duin- tjer, deelde mee, dat de aanschaffings waarde van de onroerende bezittingen van de vereniging was gestegen van f207.000 tot f 214.000. De secretaris, ir J. Vlieger, zei in zgn jaarverslag o.m. dat het ledental was toegenomen met 27, zodat het thans 1467 bedraagt. Het Rgsterbos werd In 1953 door ongeveer 35.000 personen bezocht, terwgl de Bakkeveensterduinen onge veer 18:000 bezoekers trokken. Nadat de aftredende bestuursleden waren herkozen, vertoonde de heer H. de Vries uit Leeuwarden voor de eerste maal de film over het Friese landschap, die hij in opdracht van de vereniging heeft gemaakt. HEEG. De uitslag van deze competitie is: le kl.: Ie prijs Th. v. d. Schoot; 2e pr. I. de Jong. 2e kl.: le pr. J. v. d. Schoot; 2e pr. Joh. v. d. Schuit. 3e kl.: le pr. C. de Jong; 2e pr. S. G. Walinga. Verleden week werd een gezellige slui- tingsavond onder de leden gehouden. Begonnen werd met een gongwedstrijd, waarvan de uitslag was: le kl.: le Atte ma; 2e C. Cnossen. Verliezersronde: lel. de Jong; 2e Joh. v.d. Schuit. Nadat nog wat spelletjes waren gedaan bedankte voorzitter Cnossen de leden, want alle prijzen voor deze avond waren beschik baar gesteld door leden. Hij dankte ook de beide simultaanspelers K. Attema en H. v. d. Schuit, die ieder een avond ge- Voor rijstebrij, rijstetaart enz. is onder staande soort zeer geschikt Voor de rijsttafel, rijst met boter en suiker, zijn onderstaande bevelen Dat was dan zowat de binnenstad; de Wip was buiten Amicitia en Leeuwen burg dan, ongeveer wat zg nog is: geur de op geregelde tijden, maar kon volgens de mensen die het te zeggen hadden niet worden gedempt omdat ’t laatste boter- schip dat Dinsdags nog boter bij de Waag loste of laadde er dan niet meer kon liggen. Ons kantoor was een oud gebouwtje op de Ged. Haven, later deftiger Prins Hendrikkade genoemd. Als je er in kwam, deed je een tred naar beneden en kwam je in een ver trek met een paar hoge lessenaars met bijoehorende hoge kantoorkrukken, een copieerpers, die nooit meer werd ge bruikt, en verder alles in stijl. Aan de wand hingen een paar geschilderde por tretten van de oprichter en zijn vrouw uit 1825 en verder enige foto’s van latere firmanten en oude personeelsleden en dan nog, uit piëteit voor de reeds jaren oveneaen „oude koopman” diens lange „gouwenaar" waar hij altijd mee naar de trekschuit was gegaan, die vanaf het Vismarktplein vertrok, ’t Was alles echt iets uit de Camera Obscura. Die Ged. Haven, dat was me soms wat! Het bolwerk bestond nog; de tram liep er langs en dan was er ook nog een lijnbaan van „Baas Hibbe" zoals ons personeel hem noemde, die met een bos werk voor z’n buik steeds maar achter uit liep, terwijl een nakomeling van Mi chie! Adriaanz. aan het „grote wiel” draaide. Als de tram passeerde, met veel ge itel of soms gefluit, als er een kar op de rails stond, schudde het hele gebouw en je moest maar zorgen dat de inktpotten niet te vol waren, want dan spoot de inkt er uit. Er waren nog verschillende koemelke- rijen, overblglsels uit de oude tijd toen de üosterdgk nog buitendijk was en ver der wat volksbuurtjes, die, het zij ge zegd, keurig onderhouden werden. ’s Avonds, was ’t er maar wat „unhei misch” met de sobere verlichting uit die dagen. Als ik in die eerste dagen van Januari soms 's avonds nog naar kantoor ging we waren met de balans bezig en dan zag men niet op een uurtje liep ik op de hoek van de Ged. Pol en de Ged. Haven (thans firma Stienstra) voorbij een oud pakhuisje, waar dan steeds een paar ma..nen, met schorten voor bezig waren op een kachel en met grote ke- tc.s, iair te koken. Op mijn vraag aan onze meester- lc.iev.iit wat die mensen daar brouwden, k.eeg ik ten antwoord: „O dat is de nije suurtsiebakkerij van Tonnema en de Vries”. Ziedaar de geboorteplaats van de hui dige King-iabrieken Toen ik er, heel veel jaren later nog rijst met kerry enz. droogkokende soorten aan te Verpakte Siam rijst, extra grove hele korrel 500 gram grove hele korrel 500 gram Siam rijst 500 gram ook voor rijstebrij 500 gram je tenminste vandaag terug wilt „O ja”, schrok Carla op. Geen uur bleef ze hier langer dan nodig was. „Tja, Frans, ik ben nog niet salonfahig ik lig nog in bed „Ben je al gauw klaar?” „Als 't moetik bleef er net zo lief nog een half uurtje in. Kan dat?" „Tjadat kan”. Carla vermaakte zich met dit gesprek, de deur en de nieuwsgierige Madame tls een ijzeren gordijn tussen hen beiden in. „Nou ja, kom er maar even in. Ik zal de lakens wel tot m’n neus optrekken, laat monsieur maar even binnenkomen, madame”. Madame probeerde geschandaliseerd te kijken, wat haar niet al te best lukte, en haar gezicht toonde aan, dat ze in ieder geval te weten zou komen wat er precies aan de hand was. „Je moet me maar excuseren”, Carla stak Frans haar hand toe,„dat ik je zo onceremonieel ontvang, maar nou ja, we kennen mekaar langer dan vandaag...”, ze bloosde, de herinnering aan die ken nismaking was wel een beetje verwar rend. Ook Frans was duidelijk niet op zgn gemak. De rustige verzekerdheid, waar mee hij gisteren was opgetreden, was van hem afgegleden. „Luister eens Carla, als je zorgt over anderhalf uur klaar te zijn en ontbeten te hebben, kunnen we op ons gemak de trein naar Holland halen. Dan zijn we om half zeven in Haarlem, lijkt je dat? Of wou je hier nog wat rondspazieren „O nee”, weerde Carla af, „nee, ik zal er wel uit komen, Frans”. „Ben je weer helemaal oké?" Kierkewasser verliet hij het comparti ment. „Ziezo”, zei hij even later tegen Els, „die zaak is dus In orde. En nou praten we niet langer over Carla „Waar wou je dan over praten?" viste Els. „Over óns”. „Vind je dat zo belangrijk?” „Ja. Jij niet soms?” Ze keek hem aan. De bijdehande Els was opeens heel verlegen. „Misschien”, zei ze zacht. SNEEK, van 18 t.e.m. 24 April. Geboren: Bendiks z. v. Cornells Haag- sma en Korneliske Durkje Wierda van Wijckel; Gerlantje Maria d. v. Bouwe Sikkes en Gatske Gorter van St. Nico- laasga; Sjoerd Bernardus z. v. Willem Zijlstra en Maria Anna Pelsma van Bolsward; Julianus Henricus Jozephus z. v. Johannes Jacobus Engelen en Ce cilia Alida Voulon; Johanna Louise d. v. Pieter Jellema en Louise Johanna Jo- sepha Bakker; Ernst Eric Alexander z. v. Jan Karei Hagenbeek en Charlotte Menick; Johannes z. v. Eije Pleter Bouwman en Johanna Adriana van der Kemp; Huite Epke z. v. Franciscus Boersma en Maria Boudina Zonderland van Sloten (Fr.); Klaas z. v. Michiel Dijkstra en Antje Kootje. Ondertrouwd: Jetze van der Wal, 22 jr. en Hendrikje Veldhuis, 20 jr.; Wille- brordus Boermans, 29 jr. en Truike Nij land, 22 jr.; Anne Blauw, 22 jr. en Ytje Bruggenkamp, 20 jr.; Gerardus Johan nes Roobeek, 27 jr. en Margaretha An tje Poiesz, 29 jr.; Catharinus Reitsma, 26 jr. en Wlllemke Dotinga, 24 jr:; Mein dert de Ree, 42 jr. en Veronica de Blaauw, 36 jr.; Minne Gerben Bruinsma, 32 jr. en Wietske Dooper, 32 jr.; Wiebe Grondsma, 40 jr. en Geertje Fetje Zijl stra, 26 jr.; Barteld Dragtsma, 26 jr. en Jeltje Tolman, 22 jr. Getrouwd: Zenon Pachurka, 29 jr. en Cecilia Nijholt, 30 jr,; Jan Oost, 24 jr. en Jantina Herta Douma, 21 jr. Overleden: Albert Smink, 85 jr„ wedn. van Uilkje Bakker van Lemmer; Trijntje Gerkema, 80 jr„ wed. van Meije Terpstra van Welsrijp; Cornelia Hunia, 53 jr. van Workum; Tjerk Gras man, 69 jr„ echtgen. van Haukje Fopma van Oudega (W.); Joltje Wierda, 73 jr„ echtgen. van Jelle de Jong; Akke Klgn- stra, 79 jr., wed. van Pieter Ewoldt van Sloten (Fr.); Mart je Lichthart, 68 jr.. echtgen. van Dirk Fglstra; His de Jong, 64 jr., wed. van Hendrik Albertsma. „Onkruid vergaat niet” doch tegen (Het ideale onkruid- verdelgingsmiddel voor Straten Pleinen Grintpaden enz.) NIETS BESTAND 1 Verf- en t Chemic.handel A SINGEL 80 Tel. 2151 Yn in bistjürsgearkomste fan de oranjefoeriening to Jutryp—Hommerts waerd praet oer de feesten dy’t dizze simmer holden wurde sille. By goed waer sil de Muzykfor. „Ere zij God” In konsert jaen op Keninginnedei Freed 30 April. Fierder -vaerd bisletten om yn Augustus of bigjin Septimber 2 dagen feest to hélden. Nest de folksspultjes en spultsjes foar de bern sil bisocht wurde om in toanielploech üt it doarp byelkoar to krijen om in jounsprogramma to for- soargjen. Zaterdagmiddag is in Marssum een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 50- jarige wielrijder S. de Wit uit Menaldum om het leven is gekomen. De heer De Wit kwam uit de richting Deinum. Hij weifelde even bij het oversteken en toen hij de straat overstak werd hij gegre pen door een in volle vaart rijdende per sonenauto, bestuurd door de heer H. uit Leeuwarden. Het slachtoffer werd tien tallen meters boven op de auto meege nomen. Hij was deerlijk verminkt en moet op slag dood zijn geweest. Het zat de Balksters de eerste helft van de wedstrijd niet mee, hun voorhoe de was totaal schotloos. Binnen vijf mi nuten had Woudsend reeds de leiding genomen, door Glashouwer, die een prachtige voorzet van Reekers benutte. De gasten kwamen telkens opzetten. Maar de aanvallen werden zeer slordig afgewerkt. Na een misverstand in de Balkster verdediging verdween de bal wederom in het doel, zodat Woudsend tegen de verhouding in met 20 voor stond. De thuisclub werd steeds sterker. S. Veenstra wist zich mooi vrg te spe len, maar zijn vliegend schot kwam te gen de lat en de bal werd hét veld in geketst. Een minuut of acht voor rust deed hij het beter, toen schoot hij de bal uit een voorzet van Glashouwer in eens in het doel, 30. Met deze stand werd door scheidsrechter de Haan voor rust gefloten. Na de pauze wisten de gasten een doelpunt te scoren. Maai ook nu behield de thuisclub het beste deel van het spel. J. Ringnalda wist na een felle rush langs de lijn de score nog tot 4—1 te verhogen. Ook de gasten de En toen ging de mededeling voort: „Monsieur Avèrkam, Monsieur Avèr- kam, gearriveerd met de trein uit Pa rijs, wordt verzocht zich terstond te melden aan de centrale post. Monsieur Avèrkam „Hannes, dat ben j ij hijgde Els. „Gauwda’s vast bericht van Carla!” Hannes was de gang al uit, sprong op het perron en liep bijna Prikkie om ver. die op weg was een belegd broodje te veroveren. Een ambtenaar met een pet met een geweldige klep en veel goud er op kwam hem in het bureau tege moet. „Monsieur Avèrkamtelefoon uit St. Quentin, zéér dringend”. Even later hield Hannes de hoorn tegen het oor geklemd. „JaNoordeloosja, zo zówat je zégt! Née maarKe tel, wat gelukkig! Reusachtig! Vandaag niet meer, neemorgen de trein? Zal het Els vertellen. Nee, die geeft biet wel aan de hospita door, dat is ook niet zo geweldig als een telegramwat? Die Laarman? Ja, ik zal het zeggen hoe is Carla? Flauwgevallen? Ach, de stakker, het was natuurlek te veel voor haar. Al weer in bed? Nu, dan knapt ze wel op. Dus strikte discretieik snap er alles vandoe je Carla de groeten van Els en mij? Daggoeie reis! Dag!” Hij holde het kantoor weer uit en zag tot zgn verbazing, dat bijna de hele groep uit de raampjes hing. „Wat is er voor nieuws?” riepen ze. .«ogwel eens over die eerste Jaren in R Fryskc Gea In de „Harmonie” te Leeuwarden 1^5 Al* U.VZJ.XZ KSJ.J mij ÏCUIUCUXU gCgCVCLll, met het vaste voornemen na de oorlog Keeft „It Fryske Gea” Zaterdagmiddag Terug naar Holland Carla werd wakker door een klopje op de deur en een vreemde stem die haar iets toeriep. Verbaasd sloeg ze haar ogen op, keek rond ih een vreemde „Op speciaal verzoek, zal ik maar zeg- Kamer, Op eet tafeltje naast haar bed Kofferlangzaamaan keerde haar te renpên van wat "er in de° coupé ge- geheugen terug. En ze wist alles weer, beurd is. De zaak is nog niet rond en Hier was ze in St. Quentin, Hotel de onder geen beding mag uitlekken, dat l’Europe, en de film draaide terug, haar de diamanten zijn ontdekt. Zoudt u uw Komen hier, de vriendelgke Madame, die mond voorbijpraten, dan zult u daar een haar geholpen had in bed te komen, hoop last mee krijgen, omdat u het on- het politiebureauStollenga». derzoek van de politie in deze zaak ge- hinderd hebt. Ik waarschuw u maar...... zwijg hierover. U hebt trouwens al te Frans’, stem bulten, in ijverig debat met veel gezegd”, voegde hij er scherp aan de radsprekende Madame. Weldra stak Een reddende gedachte schoot hem te toe. de bruinogige Franchise haar opgewekt binnen. „Je hebt machtig veel praatjes, jonge- gezicht om de hoek van de deur. „Het paspoort van juffrouw Mertens man”, begon de heer Laarman op te- gezegd. Mevr. Kierkewasser en haar is terecht”, schreeuwde hij omhoog naar rechtwijzende toon. vriend lieten niets meer van zich zien al die nieuwsgierige gezichten, „maar „Bewijst u nu maar dat u ze niet hebt zegd Mademoiselle ligt nog te bed, Ma- of horen. ze kan niet meer weg, morgen komt ze en houdt uw mond”, gaf Hannes ruw demoiselle kan niet ontvangen, meneer Met een ruk stond de trein stil. Een met de ochtendtrein. Dus dat is in terug. „In ieder geval hebt u weer eens houdt aan, ik heb gezegd, ik zal Made- geweldige stem donderde uit de luid- orde!” gemerkt hoe gevaarlijk het is op de moiselle vragen, maar Mademoiselle kan spreker en vertelde in verfranst vlaams, „Dom van zo’n meisje”, zei een van schijn af te gaan. Denk er om wat ik u zeker meneer nog niet ontvangen dat de trein naar Holland zo juist bin- de drie leraressen. gezegd heben met een waarschu- „Carla” hoorde ae Frans van achter nengekomen was, „Ik had die juffrouw Mertens voor wende blik near de onthutste mevrouw de deur en do nieuwsgierige Madame als Op reis. Onze stad heeft altijd goede water wegen gehad; had die ook wel nodig, omdat andere communicatiemiddelen lang op zich lieten wachten. De Ijjnen HarlingenNieuweschans en LeeuwardenZwolle waren al jaren in exploitatie toen Sneek nog steeds feite- Igk alleen te water was te bereiken. Er reed een diligence op Akkrum voor reizigers die naar ’t zuiden moesten en naar Amsterdam ging men met de „beurtman”, later vervangen door de „suupboot” van Pieter de Jong. Het werd geloof ik 1881 toen de eer ste tram van Harlingen kwam en 1885- '86 toen de lijn LeeuwardenStaveren werd geopend. Maar ’t goederenvervoer bleef te wa ter. Maandagsmiddags kwamen de zeil schepen al (motoren waren er nog bijna niet) uit de Z.W.- en Z.O.hoek. Mijn oudere stadgenoten zullen ze zich nog wel herinneren: de de Jong’s van Blesse en Noordwolde, v. d. Werf van Appel scha, Zandstra van Oldeberkoop, Peeke- ma van Grouw, Feenstra, Heidenschap, Hoekstra, Kolderwolde en v. d. Meulen, Joure, Amsterdam, Hindeloope-n, met nog vele anderen, te veel om hier op te noemen. Maandagsavonds kwamen ze dan op kantoor, glimmend van de zeep die ze hadden gebruikt, de haren keurig „op gekamd”, de duffel aan en gewoonlijk in een goede stemming, omdat ze eerst al even in ’t veerhuis waren geweest. Ze gaven hun bestellingen af, die 's avonds meestal nog werden klaar ge maakt omdat ze Dinsdags gewoonlijk voor 12 uur onder zeil gingen; weer of geen weer. De stoomboten en de enkele motoren eens met wijlen de oude heer de Vries, kwamen pas Dinsdagsmorgens, tot gro te ergernis soms van het personeel om dat die bestellingen altijd haast je rep je moesten worden uitgevoerd. Maar van spoor en tram merkte je weinig en Ik vermoed dat het de her inneringen aan die vroegere tijden zijn geweest, die de route van mijn eerste reis hebben bepaald. Ik zou nl. mijn nieuwe werkkring wat de buitendienst betrof niet aanvangen met een reis per spoor of tram, maar te water; te water met de Gorredijkster boot van v. d. Werf: de „Tjerk Hiddes”, en de eerste plaats va.n bestemming wasTerhome! Terhorne, hoe kregen ze het in hun hoofd, 't Was zo ongeveer het middel punt van mijn toekomstig arbeidsterrein en ik heb deze eerste reis dan ook altijd bij mezelf genoemd naar het boek van Jules Veme uit onze jongensjaren: naar het middelpunt der aarde. We hadden een handig jongmens op kantoor, die op zeventienjarige leeftijd al een berg werk verzette en zijn weg wel gevonden heeft. Hij had alléén lager onderwijs genoten, maar studeerde ijve rig aan de „handelscursus” en hij liet zich niet nemen ook. Al hoe druk het soms op Maandagen ook was, prompt kwart voor acht sloot hij zijn bullen af in de lessenaar, trok zijn kantoorjasje uit en z’n andere jasje aan, zei „goeden avond heren” en vertrok naar zijn cur sus; steevast kwam dan van „de baas” de opmerking „O, heb je weer les”, maar daar trok de knaap zich niets van aan. Zoals Ik reeds zei, hij heeft zijn weg wel gevonden en heeft, naar ik ver nam, vorig jaar zijn loopbaan geëindigd als beurs-employé van een van de groot ste graan-import-concern te Rotterdam. Ik ontmoette hem vroeger dikwijls op de beurs in Amsterdam en dan praatten we

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2