Contactdag Stichting Sneek 1940 45 KANTONGERECHT SNEEK I 695 14’° 5’5 13’° 11’° 275 375 Ik ga nu met plezier mijn was doen De Nederlandse Ver. A.V.O. „S N E E K E R II ‘V SBLAD” DINSDAG 27 APRIL 1954 TWEEDE BLAD C. B. T. B. afd. Sneek 1 Jouster plaatsvervangend chef Luchtmachtstaf Negentien eeuwen oude vondst bij Nijland Koninklijk bezoek uit Denemarken Benoemd Zeepost Adres aan regering over wangedrag van Duitse toeristen De Statenverkiezingen Dodelijk ongeluk in smederij gzs 1090 V110071 A O R EES M A A N de Was heen? neem r De overdracht van het Staten jacht Friso N I 12. vandaag Castella Parels in huis I Ingez. Mededeling. Advertentie I.M. I I Alleen Per 1 Augustus Is benoemd tot gene- raal-majoor-vlieger van de Kon. Lucht macht belast met de functie van plaats vervangend chef v. d. Luchtmachtstaf schout bij nacht vlieger Heije Schaper. Hij is in 1906 te Joure geboren. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. school te Oppenhuizen, de heer J. J. Mat te Leeuwarden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlgk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Oranje (12 Mei) ------ - (13 Mei) (27 April) 32 - 35 41 - 47 28 - 31 36 - 40 De vereniging „Gekerkerd Verzet" t' Den Bosch, onlangs afgescheiden van de ver. Ex-politieke Gevangenen heeft aan minister Drees een telegram gestuurd naar aanleiding van verscheidene Inci denten o.a. te Arnhem, Elten en Noord- w(jk. In het telegram spreekt de vereni ging haar ongerustheid over de gedra gingen van vele Duitse „zogenaamde toeristen’’ niet alleen in Nederland, maar ook In Frankijk en België tijdens de Paasdagen uit. Met klem dringt men aan op maatregelen van de regering om verdere incidenten te voorkomen en, zo nodig, in te grijpen. die dateert uit de periode, dat de Mid delzee nog niet zo ver landinwaarts drong als later. (Leeuwarder Courant). Daar waren dan Zaterdagavond in zaal Hanenburg alle A.J.C.ers bijeen, de Zwaluwen, de Trekvogels en de Rode Wachten om met ouders en vrienden het Meifeest te vieren. Geen show-avond, zooals de leider Jan War rink in zijn ope ningswoord zei, maar een avond waar op het gewone jeugdbewegingswerk ge toond werd: zang, muziek, lekespel en volksdans. Een avond waaraan alle le den hard hebben gewerkt, omdat men dit Meifeest als ontmoetingsavond met ouders en belangstellende vrienden, als een hoogtepunt wil beschouwen. En het werd inderdaad een hoogte punt voor de A.J.C.ers. Zó dat na afloop de jeugdige Zwaluwen op straat nog opgetogen praatten over Marijke die de mooiste op het toneel was en Sietske die zo goed danste. In him eigen stukje „de Toverfluit’’ waren ze, onbevangen dan send en zingend, het voorbeeld van het blijde, gelukkige mensenkind zoals Ade- ma van Scheltema het bezingt in zijn gedicht „Moed”, dat gedeclameerd werd door een oudere zuster van de Zwalu wen. Ned. Nw. Guinea: m.s. Japara Ned. Antillen: m.s. Delft Canada: m.s. Prins Willem van Oranje Z.-Amerika: m.s. Tara Australië: s.s. Strathnaver Inlichtingen betreffende hem een opleiding gaf hjj heeft «Hs ^tkantoreX* De verkiezingsdienst van het A.N.P. meldt, dat in de zetelverdeling in de provincie Utrecht het aantal zetels van de P. v. d. A. van 13 is verlaagd tot De V.V.D. stijgt van 3 naar 4 zetels. Castella Parels lig wasmiddel, weefsels met toevertrouwen, die U ooit werd gegeven haal nog Bij een grofsmederij en constructle- werkplaats te Uithoorn is een bedrijfs- ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 42-jarige ongehuwde ar beider Ostma uit Surhuisterveen, die juist enkele dagen in dit bedrijf werk zaam was. Toen de man een slijpappa- raat zou aanzetten, sprong een amaril- steen met een diameter van dertig centi meter uit elkaar, waardoor de gietijze ren beschermplaat werd uiteengeslagen. Een deel van deze plaat trof de arbeider in het gezicht. Hij was op slag dood. (3 Mei) (28 April) (27 April) de verzen- dingsdata van postpakketten geven d Alle vuil trekt goed in pa vlekken. Eén Al met al betekent tijdsbesparing, was heen. En Zoals gewoonlijk was ook Donderdag de ledenvergadering van de afdeling Sneek C.B.T.B. weer uitstekend bezocht. Een bijzonder woord van welkom werd door de voorzitter, de heer H. M. Ger- brandij Nijland, toegeroepen aan de spreker van de avond de heer A. Anema, dir. Zuivelfabriek Normandia en de heer D. S. Algra, tweede leerkracht aan de Chr. Lagere Landbouwschool Sneek. Verder bleef de heer Gerbrandij even stil staan bij de verkiezingen voor de Prov. Staten. De C.B.T.B. zeide spr., doet wel niet aan politiek, maar toch krijgen we er mee te maken. De resultaten zijn ons wat tegengevallen. Hebben deze dingen onze aandacht niet, dan hapert er Iets. Hoe zouden we ons volksleven kunnen denken zonder Chr. School, Organisatie en Pers, daar de politiek op dit alles invloed heeft, vraagt spr. Voor een cir culaire van het Gemeentebestuur van Wymbritseradeel, behelzende de bepa lingen voor ingebruiknemen van dienst woningen werd in het bijzonder de aan dacht van de leden gevraagd. Ongetwij feld zal de mededeling, dat waarschijn lijk voor 13 Mei, een uitkering van 4/10 cent uit het Zuivelfonds zal worden ge daan, de leden als muziek in de oren hebben geklonken. Ook werd met veel waardering kennis genomen van het feit dat dit jaar alle 23 leerlingen van de Chr. Lagere Landbouwschool Sneek voor ’t einddiploma slaagden. Er is ’n te kort aan bevoegde leerkrachten bij het landbouw-huishoudonderwijs. De moge lijkheid is daarom onder de ogen gezien, de animo tot opleiding voor huishoud- lerares te bevorderen. In de kringen van de C.B.T.B. zijn de plannen tot stichting van een opleidings-centrum in het Noor den van het land, in een ver gevorderd stadium. Binnenkort zal het landelijk bestuur een definitief besluit nemen, waar in het noorden, dit opleidingscen trum zal worden gesticht. De heer A. Anema hield hierna een causerie over „Kwaliteitsbepaling en kwaliteitsbeta- ling van de melk”. Spr. gaf hierbij een overzicht wat onder het begrip „goede melk’’ moet worden verstaan en aan welke eisen deze moet voldoen. Zeer be langrijk is dat het te gebruiken vaat werk goed gereinigd en ontsmet is, doch ook de zindelijkheid van het dier en de melker speelt een voorname rol. De kwaliteit van de melk zal, zonder de vuilproef, niet kunnen worden vastge steld. Naar aanleiding van deze causerie werden een groot aantal vragen gesteld. Over een te houden excursie kon geen eenstemmigheid worden verkregen. Wel werden bepaalde suggesties gedaan, doch tot een vast plan kon men niet ko men. Hierna werd de vergadering door de heer P. Dijkstra, Nijland, met gebed gesloten. ALLEEN ÉCHT MÈT'HEt-BAVERi KRU(S machineschrijven geleerd! en hem een administratieve betrekking kon be zorgen. In 1952 heeft de A.V.O. haar zorgen uitgestrekt over 5931 minder va liden, van wie 155 militaire en 328 burger oorlogsslachtoffers. In dat jaar heeft zij 765 mensen in particuliere en overheids bedrijven een plaats kunnen geven, heeft zij 113 minder validen aan een eigen bedrijf geholpen. Maar zij deed in datzelfde jaar nog veel meer: zij be vorderde medische zorg, regelde de voorziening van kunstledematen, gaf beroepskeuze en studie adviezen, hield toezicht op studie en bedrijf, zorgde voor uitkeringen, zocht nieuwe arbeids mogelijkheden, gaf voorlichting omtrent beveiliging van machines en hulpmidde len voor arbeidsverrichting, regelde op name in ziekenhuizen en inrichtingen, zocht woon- en bedrijfsruimte, verschaf te invalidewagens, zorgde voor vesti gingsvergunningen, zocht afnemers en leveranciers, ondersteunde sollicitaties... Welk een onmetelijk arbeidsterrein! De manieren waarop geholpen moet wor den, zijn even zoveel en verschillend als de hulpbehoevenden die arbeid vragen en krjjgen. Wij kunnen hier ónmogelijk verder uitweiden over de ontelbare mo gelijkheden die aangegrepen en verwer kelijkt worden, hoe belangwekkend en zelfs boeiend het omvangrijke werk van de A.V.O. ook is wanneer men zich in de details gaat verdiepen. Dat hier zéér, zéér veel bij komt kijken, zult u zeker begrijpen. Maareen deel van de veelomvattende arbeidszorg voor minder validen wordt mogeljjk gemaakt door de verkoop van zomerzegels. De ideale Zomerdracnt: Aladdin sandalen, met onverwoestbare profielrubberzool. Een half jaar schriftelijke garantie. Maat 27 28 - 31 32-35 Ons levensgeluk hangt voor een groot deel af van het daadwerkelijke aandeel dat wij in de maatschappij hebben, van ons werk in en vóór de gemeen schap. Dit geldt reeds voor de lichame lijk sterken, de geestelijk gzonden. Hoe veel meer moet dit dan wel niet gelden voor hen, wien de zegen van de arbeid niet vanzelfsprekend ten deel valt, voor hen die in de practijk van het maat schappelijk werk de „minder validen” genoemd worden. Maar voor wij verder gaan willen wij eerst een misvatting uit de weg ruimen, die helaas nog al eens voorkomt en waarvoor wij ons met zorg moeten hoeden: dat verminderde validi teit „onvolwaardigheid” zou betekenen. Niets is minder waar. Wanneer wij hiernaar zouden handelen, zouden wij ons zelf het etiket „onwaardig” geven. Zo, en nu kunnen we gaan praten over het werk dat de Nederlandse Vereniging A. V.O. nu al meer dan 26 jaren doet voor de misdeelde mensen, die door een of ander gebrek heel moeiltfk arbeid (en dus een plaats in de maatschappij) kun nen krijgen. Wie onder „minder vali den” begrepen worden? De A.V.O. maakt bij de afbakening van haar werk terrein een onderscheid in drie grote groepen, welke in de practijk weer wor den onderverdeeld: A. Zij. die uitslui tend een lichamelijke afwijking hebben; B. Patiënten met een geestelijk gebrek; C. Gemengde gevallen (welke dus zowel een lichamelijke als een geestelijke af wijking vertonen). Voor déze mensen nu weidt arbeidsmogelijkheid gezocht en, indien nodig, geschapen. Ieder geval wordt apart bekeken; van de bedrijven wordt in het algemeen gelukkig veel medewerking ondervonden, waardoor velen van deze armen aan het werk kunnen. Voor anderen, die aanleg verto nen tot het voeren en beheren van een eigen bedrijf, wordt zo’n bedrijf gekocht of opgezet. Ontelbaar zijn de gevallen waarin steun door arbeid gegeven móét worden. Wat moest een smidsbaas be ginnen wien het door ernstige ge- wrichtsrheumatiek ónmogelijk werd zijn vak verder uit te oefenen Hij kreeg via de A.V.O. een ijzerwinkel! Een jonge oorlogsinvalide, die zonder armen en be nen het leven door moet, kreeg een waardevolle levensvervulling omdat de A.V.O. voor kunstledematen zorgde, Onze bekende Prisma sandalen en molières, prima rundleder met vormrubberzool. In diverse kleuren, 20 - 21 22 23 24 - 27 4’5 Wanneer noemt men een kind' moei lijk? Als het moeilijkheden geeft bij de opvoeding tot persoonlijke vrijheid. Een vrijheid die zeker niet los is van alle banden. Integendeel, het kind moet juist leren dat het in de gebondenheid thuis vrij kan worden. Soms kunnen fouten erfelijk zijn en een familielid, dat deze fout zelf overwonnen heeft, kan het kind helpen. Met klem waarschuwde Drs Hofer er voor het kind te zien als een volwassene in zakformaat. Men moet er geen te hoge eisen gaan stellen. En verder ma ken strenge ouders opstandige kinderen! Hulp met een standje is een gave met verwijt. Het wezen van de opvoeding is: om gang en hulp. Een hulp die nooit onno dig gegeven mag worden, maar die toch nooit mag ontbreken als het gevraagd wordt. Na zijn causerie beantwoordde Drs Hofer nog zeer veel vragen op een pret tige duidelijke wijze, waarna de heer Wiersma de bijeenkomst sloot met de hoop uit te spreken, dat nimmer de band, die alle aanwezigen bindt in de Stichting Sneek 19401945, verbroken zal worden. De Directrice van de Friese stichting, mej. P. Bolleman, woonde de middag- bijeenkomst by. LEtUWARDtN - SNEtK Vrijdag hield de Stichting Sneek 1940 1945 voor hulp aan de nagelaten betrek kingen van illegale strijders, haar jaar lijkse contactdag in café-rest. „Onder de Linden”. Hoe waardevol zijn deze dagen voor deze mensen die nauw verbonden zijn door dezelfde moeilijkheden en her inneringen. Zittende aan lange, gezellig gedekte tafels wisselt men ervaringen uit, praat vertrouwelijk met andere ken nissen, en de gezamenlijke maaltijd is zeker wel het gezellige hoogtepunt van de dag. De voorzitter, de heer H. Wiersma van Nijmegen, kon dan ook zeer velen welkom heten op deze negende contact dag, die hij niet alleen traditioneel wilde noemen, maar ook zinvol. Men herdenkt hier het verzet in de oorlogsjaren en de mengen die gevallen zijn in de vervul ling van hun taak, en bezint zich op de taak die de achtergebleven vrouwen hebben in de verzorging van haar ge zin. Waarschijnlijk heeft dit laatste pro bleem de keuze bepaald voor de cause rie die in de middagbgeenkomst gehou den werd. Toen sprak Drs A. Hofer, di recteur van het Laboratorium voor toe gepaste psychologie in Leeuwarden, over het onderwerp: „Moeilijke kinderen”, en by deed dit op een zeer interessante, boeiende wijze, waarmee hy ongetwijfeld veel aanwezige moeders practisch ge holpen heeft. Drs Hofer gaf in de eerste plaats enkele oorzaken op waardoor een kind mpeilijk kan zijn. Nervositeit, als het boven zijn krachten moet werken, als een linkshandig kind rechtshandig ge maakt wordt, als' het kind zélf het idee heeft dat het verwaarloosd wordt. Dik wijls kan gezegd worden: moeilijke kin deren moeilijke ouders! Friese moeders hebben over het alge meen de neiging de kinderen te veel uit handen te willen nemen. Hoe kunnen zij zich concentreren als vader en moe der alles voor hen doen en een 4 of 5- jarige zich bijv, niet eens zelf mag aan kleden? Prof. Gunning heeft gezegd: Opvoeden is vasthouden om los te la ten, en een Duitse filosoof drukte het kernachtig uit in: „Knapen wagen om mannen te winnen”. Op sympathieke manier behandelde spreker et probleem, waarmee juist in deze kring zo dikwijls geworsteld moet worden, als vader weg is wie moet dan moeder raad en steun geven bij de op voeding van haar kinderen. In Leeuwar den heeft men een oplossing gevonden door bezoeken af te leggen in deze va derloze gezinnen om te praten met de opgroeiende jongens en meisjes. En de heer Hofer gaf de raad dit ook eens in Sneek en andere plaatsen te proberen. Met vele voorbeelden uit de praktijk behandelde spreker, in vogelvlucht uiter aard, de verschillende moeilijke perio den In het kinderleven. De bekende op- standighéidsperiode van 35 jaar, de lastige periode van 58 jaar, waarin het kind de strijd moet voeren tussen fantasie en werkelijkheid, en de puberteit. Een kind kan moeilijk zijn door verschillende ziekten, maar spre ker wilde voornamelijk normale kinde ren behandelen. Nachtelijk rumoer voor Huis ter Heide. Vijf jonge mannen uit St. Nicolaasga keerden in de nacht van 14 op 15 Febru ari terug van een danspartij in Joure. De 25-jarige timmerman P. de J. was behoorlijk boven z’n theewater en het gehele gezelschap was nogal roerig. Voor het bedrijf van de veehouder A. de Hoop op Huis ter Heide bleven ze „plak ken”. De boer had de slaap al niet kun nen krijgen en de kans daarop was hele maal verkeken toen het schreeuwende vijftal ook nog tegen zijn deur begon te schoppen. Hij ging daarom naar het balcón en nodigde de mannen uiter aard niet op poeslieve toon uit naar de overkant van de weg te verhuizen. Maar een van hen nam dat niet. De boer moest maar naar beneden komen. Dan zou hij hem wel even over de weg leg gen. De Hoop nam de uitnodiging aan en raakte slaags met de beschonken timmerman. De 31-jarige schilder W. H. wilde tussenbeide komen, maar kreeg een slag op z’n oog en toen heeft de Hoop z’n stoep verder „schoongemaakt” zoals hij het voor de groene tafel uit drukte. Daarna was er niets meer ge beurd. De Ambtenaar mf Niemeijer gunde de knapen hun biertje en hun dansje, maar ze moeten steeds heer blijven en ’s nachts niet de beest uithangen. Daar om eiste hij tegen drie van de aanwezi ge vier 15 of 7 dagen, tegen de J. die niet verschenen was 30 of 15 dagen en tegen H. die zich met zaken bemoeid had welke hem niet aangingen 20 of 10 dagen. De wnd. Kantonrechter Mr J. H. Cor nells verenigde zich met de eis tegen de beide laatsten, maar veroordeelde de eerste drie „die al nader kennis hadden gemaakt met De Hoop” tot 10 of 5 dagen. Tn de grotendeels afgegraven terp van Biankens achter „Olga-State” te Nijlan- derzijl onder Nijland is een scherf ge vonden van een soort aardewerk, dat men „terra sigillata” noemt. De vondst dateert uit het tijdperk van de Flavi- sche keizers (laatste kwart van de eer ste eeuw na Christus). Oorspronkelijk kwam de „terra sigillata” uit Italië doch dit aardewerk werd ingevoerd uit Oost-Ggllië. In 1925 is in dezelfde terp al eens een bronzen Mars-beeldie gevon den. maar tot dusverre had men er geen „terra sigillata” aangetroffen. Dit is de „Lijsterbaard”, het ware levensver haal van de trotse prinses die alle edele huwelijkscandidaten beledigt en daarom voor straf moet trouwen met de eerste de beste straatzanger die ook nog verscheurend vals zingt! werd kos telijk gespeeld door de Trekvogels. Het markttafreeltje met de slangenbezweer der met echte slang was het daverende hoogtepunt. Natuurlijk was er gezellige samen zang, met begeleiding van fluiten en mandoline’s, en goede volksdans, waar bij de „witte sergeant” wel veel harten stal! Als overgang van de vrolijkheid naar het meer ernstige gedeelte van de avond sprak Cor Pels, de landelijke Trekvogelleider, over de betekenis van het 1 Meifeest vroeger en nu. Toen de enthousiaste demonstratie, de strijd voor de rechten van de arbeider, nu het wat matte feest van de arbeid. Dat toch ook z’n bestaansrecht heeft omdat het een feest is te mogen arbeiden. Maar toch moet het 1 Meifeest ook nog iets anders zijn. Cor Pels herinnerde aan de ellende die er in de wereld is, aan honger en watersnood, aan de vluchtelingen in de kampen en hjj wilde het Meifeest zien als een dag waarop de socialisten zich moeten bezinnen op wat er nog moet gebeuren om andere mensen meer le vensgeluk te geven. En hierin wil de A.J.C. meehelpen. Het Meifeest geeft het gevoel dat de natuur ontwaakt, maar er zijn volkeren die nog midden in de winter leven en als we daaraan den ken en xroberen de wereld met vriend schap te omspannen zoals in de Trek- vogelwet staat, dan is het 1 Meifeest niet alleen een schone dag maar ook een dag van strijd voor het geluk van onze medemensen. Na de toespraak van Cor Pels, de in wijding en overgang van de nieuwe le den, volgde toen als hoogtepunt de mooi gedanste Meiboomdans. Na de pauze met verloting voerden de Rode Wachten het spel van Hella Haasse „Tijl sticht Utopia” op. Een sa tire op de kleinheid van de mensen, een spel met een prachtige veelbetekenende tekst dat in de sfeer van zo’n jeugdbe- wegingsavond niet gemakkeltjk te bren gen is. We denken aan de moeilijke tekst die Vrede moet zeggen en aan de rol van Tijl die ook hoge eisen stelt aan zeggingskracht. De kleinere rollen van de werelddelen zijn misschien wat gemakkelijker, maar de spreker heeft het weer behoorlijk zwaar. Dat de A.J.C. er toch in slaagde de strekking van dit lekespel een wereld zonder liefde, gefundeerd op ijdele praatjes kan nooit een waarachtige eenheid zijn tot uiting te brengen, is een compliment waard. Jan Warrink sloot deze geslaagde avond, die bijgewoond werd door leden van andere jeugdorganisaties en A.J.C.- ers uit Leeuwarden. Verleden jaar Mei zijn Koningin Juli ana en Prins Bernhard in Denemarken geweest. Heden, Maandag, komen Ko- ning Frederik en Koningin Ingrid een tegenbezoek brengen. Ze kwamen van ochtend 10 uur 4 per trein te Amster dam aan en zullen drie dagen te onzent blijven. De tweede dag wordt een be zoek aan Rotterdam gebracht en aan Den Haag. Woensdag is gereserveerd voor bezoeken aan Aalsmeer, de Keu kenhof, aan de Philipsfabrieken te Hil versum en Huizen, en het instituut voor blinden in laatstgenoemde plaats. Zoals bekend zal op 22 Mei a.s. de of ficiële overdracht plaatsvinden van het nieuwe statenjacht „Friso” aan het pro vinciaal bestuur van Friesland. Dit zal een zeer bijzonder gebeuren worden. Friesland is de enige provincie in ons land, waar een dergelijk jacht als officieel schip kan worden gebruikt, waardoor een traditie, die in het einde der 18e eeuw verloren is gegaan, weer in ere is hersteld. De officiële overdracht zal plaatsvin den te Grouw op het Pikmeer in het bij zijn van een duizendtal genodigden. Tevoren, op Vrijdagmiddag, zullen op het Provinciehuis te Leeuwarden door verschillende daarvoor uitgenodigde in stanties geschenken worden aangeboden voor het schip. De „Friso” zal geflan keerd worden door 6 vertegenwoordigers der Friese ronde schepen en wel 2 boeiers, 2 jachten en 2 tjotters. Na de overdracht en het spelen der volksliede- meest zuidelijke, vondst in Westergoo, ren zal de commissaris der Koningin het schip officieel betreden en zal zijn stan daard in de mast worden gehesen, waar bij de aanwezige marinevaartuigen sa luutschoten zullen afgeven. Daarna volgt dan op het Pikmeer het z.g. carousselzeilen. Een en ander zal ongeveer een uur duren, waarna het Sta- jacht, begeleid door alle aanwezige sche pen, naar de Wijde Ee zeilt. Na enige tijd keert het Statenjacht terug en vaart langs alle schepen terug naar Grouw, waar gemeerd wordt aan de Kade in het dorp en waar het verder blijft liggen teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen het van nabij te bezichtigen, waartoe het des avonds verlicht zal wor den. Voor een tweehonderd officiële gas ten is er daarna een diner in hotel „Oos- tergoo”, terwijl ’s avonds in het dorp Grouw, georganiseerd door V.V.V., een soort volksbal met allerlei attracties plaatsvindt. CastellParels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! enorm snel uit het ianiek vluchten de vuilste i maal spoelen is genoeg, dit een geweldige U vliegt nu door de U staat versteld van de blankheid, de helder heid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonderwasmiddel. Bovendien vindt U in (47 ct.) een uiterst vei- waaraan U alle textiel- een gerust hart kunt Volg de beste raad I K heb een proef genomen met Castella Parels en het resultaat was ENORM. Mijn mening is voortaan altijd Castella Parels. Ik ga nu werkelijk met plezier mijn was doen. De vlekken zie je eruit trekken en je behoeft gelukkig maar eenmaal het goed te spoelen. Dat betekent zo’n tijdsbesparing, dat een pak Castella Parels mij dubbel zoveel waard is. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Advertentie Öok netjes zjjn op het water. Dat was de (niet verschenen) Rotter dammer W. B. de V., schipper op een motortankboot van 907 ton, echter niet. Die stoof op 29 December, ’s morgens om een uur of negen, zonder vaart te minderen, in de Nieuwe Weg een mestpraam voorbij, die door een motor bootje getrokken werd. Door de boeg golf werd de praam op het bootje ge smeten dat daarna, stuurloos geworden, tegen de tanker opbotste. De 19-jarige Lieuwe Cnossen uit Langweer die het motorbootje bestuur de, vertelde dat de tanker met een flin ke vaart uit de Koevorde kwam. Zelf voer hij maar 3 a 4 km. De veehouder K. J., had in huis de klap gehoord, waarmee de praam op het bootje botste, en zag daarna de aanva ring met de tanker, die z’n machine wel even stopzette, maar na de botsing weer doorvoer zonder zich óm de ander te bekommeren. Als een grote Piet op zo’n groot schip heeft de schipper zich natuurlijk niets van zo’n kleine collega aangetrokken, meende de Ambtenaar, maar ook in het scheepvaartverkeer behoort men netjes te zijn. Hij wilde de Rotterdammer daar om straffen met 30 of 15 dagen en hoopte dat de Kantonrechter dit niet te hoog zou vinden. Er komen nl. nogal eens klachten dat de grote schepen zich niets van de kleinen aantrekken en daarvoor moeten ze eens flink op de vingers worden getikt. Mr Comelis achtte de eis geenszins te hoog en vonniste conform. Uitspraken. Tjeerd S. te Sneek: Met een windbuks een eend doden, 1 mnd. tuchtsch. voorw. 2 jaar proeftijd; Anne K. te Gauw: idem, idem; Jan B. te Schart: Baldadig- heid, 3 x ƒ10 of 3 x 1 w. t. 2 mnd. tuchtsch. voorw. proeftijd 2 jaar; Hil bert 2. te Warns: idem, idem; Catrinus E. te Warns: Niet naa.r rechts uitwij ken bij ’t passeren van tegemoetkomend verkeer, vrijspraak; Pieter de J. te St. Nicolaasga: Luidruchtig schreeuwen, waardoor de nachtrust werd verstoord, 30 of 15 d. h.; Willem H. te St. Nico laasga: idem, ƒ20 of 10 d. h.; Hendrik L. te St. Nicolaasga: idem 10 of 5 d. h.; Hendrik H. B. te St. Nioclaasga: idem, idem; Fedde W. te St. Nicolaasga: idem, idem; Johan de V. te Sneek: Fiets zonder bel, 2.50 of 1 d. h.; Petrus C. te Goënga: idem, idem; Sicco N. te Ter- zoolFiets zonder achterlicht, 3.50 of 2 d. h.; Willem A. te Woudsend: idem, ide- UI be de V. te Sneek: idem, idem; Evert Z. te Workum: idem, idem; Tjitte K. te Sneek: idem, idem; Cornelis J. te Sneek: idem, idem; Eelke R. te Wons: Fiets zonder verlichting: 2 x ƒ3 of 2 x 2 d. h.; Homme Z. te Gauw: idem, idem; Wtftske T. te Woudsend: idem, idem; Jan N. te Bolsward: idem, idem; Dou- we T. te Harlingen: Rijden in verboden straat of weg, 3 of 1 d. h.Pieter de W. te Ruigahuizen: idem, idem; Klaas V. te Heeg: idem, ƒ4 of 2 d. h.; Sjoerd de V. te Nijemirdum: idem, 3 of 1 d. h.; Minne S. Z. te Njjezijl: idem, idem; Sippe H. te Sneek: idem, ƒ4 of 2 d. h.; Geert B. te Hemelum: Parkeren op ver boden plaats, 15 of 5 d. h.; Douwe de J. te Parrega: idem, ƒ4 of 2 d. h.; Ger lof W. te ScharnegoutumAuto ronder stoplicht, ƒ6 óf 3 d. h.; Philippus K. te Sneek: idem, idem; Hidde C. te Lem mer: Vrachtauto met te hoge wieldruk, 15 of 5 d. h.; Willem D. te Makkum: Vrachtauto met te lange lading, ƒ7.50 of 3 d. h.; Albert v. L. te Dedgum: fietsen zonder handen aan 't stuur, 2 of 1 d. h.; Bauke S. F. v. d. M. te St. Jacobi Parochie: Bromfiets zonder rem men, ƒ3 of 1 d. h.; Berend K. te Sneek-: idem, idem; Cornelis J. M. te Mirns c.a.: Geen rijbewijs hebben, ƒ25 of 12 d. h.; Lieuwe D. te Bolsward: Op kruispunt van wegen staan, ƒ1 of 1 d. h.; Hessel v. A. te Sneek: Te lang laten werken, ƒ5 of 2 d. h.; Sikke W. te Hieslum: Fietsen langs de spoorbaan, 4 of 2 d. h.; Lolke S. te Workum: idem, idem; Frans W. v. d. B. te Wons: Fiets zonder kophcht, ƒ3.50 of 2 d. h.Hans P. te Cornwerd: Fiets zonder verlichting en niet stoppen op politie-bevel; 3 x 3 of 3 x 1 d. h.; Machiel de V. te Haren Gr.Parkeren op verboden plaats, 3 of 2 d. h.; leme de H. te Holwerd: idem, idem; Lammert de V. te Irnsum: idem, 6 of 3 d. h.; Sjoerd C. te Tzum: Vrachtauto zonder stoplicht, idem; Wil lem H. te Steenwijk: Rijbewijs vergeten hebben, 1 of 1 d. h.; Gérben R. te BolswardOngeoorloofd schoolverzuim, 10 of 5 d. h.; Pieter J. F. te Groningen: Het verkeer hinderen, 10 of 3 d. h.; Jan D. te Middenmeer: Aanrijding te Kornwerderzand, ƒ25 of 10 d. h.; Koop H. S. te Lutkewierum: Aanrijding te Sneek, 25 of 10 d. h. voorw. ont zegging rijbewijs 1 maand proeftijd 2 jaar; Hendrik B. te Langweer: Geen ra- dioluistervergunning, 7.50 of 3 d. h.; Pieter B. te St. Nicolaasga: idem, ƒ15 of 3 d. h.; Anne de B. te Burgwerd: idem, 15 of 7 d. h.; Pieter de J. te Balk: idem, 12 of 6 d. h.; Meine ter H. te St. Nicolaasga: Onbevoegd een jacht geweer voorhanden hebben, ƒ10 of 5 d. h.; Michiel R. te St. Nicolaasga: Onbe voegd een jachtgeweer afleveren, 6 of 3 d. h.; Theodorus B. P. te Sneek: Fiets op de rijweg laten staan, ƒ3 of 1 d. h.; Jan H. H. te Beverwijk: Aanrijding te Sneek, 17.50 of 8 d. h.; Willem B. de V. te Rotterdam: Aanvaring onder Lang weer, 30 of 15 d. h.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5