ri I r si O IN BREDE KRING HEERSTE VREUGDE OVER DE UITBREIDING VAN DE HUISHOUDSCHOOL DODENHERDENKING Vrijdag 30 April Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Propaganda-avond Sneeker Zwem- en Polo-club Neptunus '’WH H.M. de Koningin verjaart De dodenherdenking Vrijdag 30 April 1954 109e Jaargang No. 34 De Midex Groot succes voor Excelsior ons Adm. „SNEEKER NIEUWSBLAD” Groei resultaat van samenwerking op practische grondslag. Jo Vincent gaat aan de Franse Rivièra wonen Redactie-adres KLEINZAND 7 Telef 2872 Redacteur s L. KIEZEBRINK -Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave «n NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Er vroeg bij Twee doden bij botsing Abe Brouwer vertelde over de reis van de Snitser Skotsploech is ons kantoor van ’s morgens 10 uur af GESLOTEN. Onderscheidingen Toneeluitvoering Groninger Vereniging Geslaagd Benoemd Auto- en Motorclub J. C. Visser 'W -11^ ugg* lil WW; 7.30 hjj van De Sneker Landbonwhuishoudschool heeft vele jaren geworsteld met een nij pend tekort aan ruimte. Door de goede naam welke deze school geniet en de gestadige uitbreiding van het leerprogramma nam het aantal leerlingen zo snel toe, dat na de oorlog steeds gebruik moest worden gemaakt van een aantal hulplokalen in de stad. Dat plaatste de directrice en de leerkrachten voor grote moeilijkheden en was ook niet bevorderlijk voor het onderwijs. Maar thans is aan die narigheid een einde gekomen. De school is met een ge heel nieuwe en uiterst modern ingerichte vleugel uitgebreid, die Dinsdagmiddag onder grote belangstelling en in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin en zijn echtgenote in een feestelijke bijeenkomst door burgemeester Rasterhoff is geopend. (KONINGINNEDAG) te houden op DINSDAGAVOND 4 MEI 1954 op het MARTINIPLEIN H. M. Koningin Juliana hoopt morgen, Vrijdag, haar 45ste ver jaardag te vieren. Foto T. van der Reijken. Verzoek wat betreft vlaggen en stilte. SNEEKER NIEUWSBLAD Harmonieuze samenwerking tussen school en gemeente. Burgemeester Rasterhoff wees er op, dat het gemeentebestuur nauw betrok ken is geweest bij de oprichting van de school en de gemeente en het schoolbe stuur al dertig jaar in volle harmonie hebben samengewerkt. Het begin was het beschikbaar stellen op verzoek van de Friesche Mij. van Landbouw van het lokaal boven de voormalige Waag. De eisen voor het onderwijs waren toen nl. nog niet hoog. Het aantal leerlingen groeide echter voortdurend en daarmee tevens het aantal leerkrachten en daar om was het zo goed gezien van het be stuur in 1935 vast te houden aan zijn plan voor het stichten van een perma nent. gebouw. Dat bleek echter al spoe dig te klein. Niet alleen door het aantal leerlingen, maar ook door de verande ring van het karakter van het onder wijs. Inplaats van op de primaire werd meer de nadruk gelegd op de secundaire opleiding. Het. huishoudonderwijs heeft een gro te vlucht genomen en voorziet in een grote behoefte. Daarom is het eigenlijk te verwonderen dat het zo lang heeft moeten duren voor er voldoende belang stelling voor dit onderwijs aan de vrou- welbke jeugd aan de dag werd gelegd. Het is van grote betekenis geweest, Jo Vincent, die kort geleden afscheid van het concertpodium heeft genomen zal zich binnenkort met haar echtgenoot aan de Franse Rivièra vestigen. Het Chr. Gem. Koor „Excelsior”, al hier, (dirigent de heer J. Nauta) be haalde op het gisteren te Leeuwarden gehouden zaalconcours, in de Ere-afde- ling een eerste prijs. In de gracht langs de Kerkhofslaan vertoonde zich Dinsdag reeds een eend met zeven kuikentjes. Moeder en kroost hadden veel bekijks. De Afd. Sneek van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken hield gisteravond in het Tempelierenhuis haar jaarvergadering onder leiding van voor zitter C. Kuipers. Medegedeeld werd, dat ook vele leden van de afdeling de Blauwe Meeting zul len bezoeken welke op Hemelvaartsdag 27 Mei in Hepkema's Bosjes te Heeren- veen wordt gehouden. Op het 1 Meifeest van de moderne arbeidersbeweging zul len 400 Mei-folders worden uitgereikt. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. NoormanBotke, getuigde van vrij veel actie door de vaste kern van de leden, die met kracht moet worden voortgezet omdat strijd tegen de drank nog steeds noodzakelijk is. Het ledental verminderde van 189 tot 187, maar in het nieuwe vergaderseizoen zal getracht worden dit door huisbezoek weer op te voeren. Ook in het afgelopen jaar lever- Advartentleprjjt 15 et per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprijs I 3.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Leerlingen en bestuursleden uit alle kringen. Sneker Landbouwhuishoud- is een zgn. neutrale school, Op de Rijksstraatweg van Holten naar Markelo is Woensdagmorgen om streeks half elf een militaire jeep van de Kon. marechaussee in botsing ge komen met een bestelauto van de fa. J. Bussink in Deventer. De jeep, komende uit de richting Hengelo, passeerde in grote vaart een aantal voor hem rijden de auto’s en kon hierbij een botsing met de uit de tegenovergestelde richting ko mende bestelauto niet meer vermijden. De bestuurder van deze laatste auto werd uit zijn wagen geslingerd, maar liep geen ernstige verwondingen op. De bestuurder van de jeep, de 20-jarige Danes, dienstplichtig marechaussee der de klasse uit Emmen, en de naast hem zittende pas gehuwde 26-jarige dienst plichtige wachtmeester van de Kon. marechaussee B. S. Bakker uit Spekhol- zerheide werden uit de wagen geslingerd en gedood. REDE van Sneek. MUZIEK REDE van te Sneek. 8 UUR de gebruikelijke 2 MINUTEN STILTE. BLOEMENHULDE bij het Monument en de hier in Sneek gevallen Canadezen, v. h. Chr. Muziekkorps Harmonie. trainen. Er zijn plannen om weer een polo-competitie te houden. Spr. hoopte dat de Neptunusleden hun plicht zullen verstaan ën ijverig propaganda zullen maken voor het zwemmen, dan kan dit jubileumjaar voor de club een goed jaar worden en kan zij tot nieuwe bloei ko men. Men kan zich tijdens het zwemsei- zoen ook als lid van de club aanmelden bij de cassa van het Zwembad. Klokslag 8 uur de gebruikelijke 2 mi nuten stilte, daarna kranslegging en bloemenhulde bij het monument en het gedenkteken a. d. Kerk, voor de in de omgeving van Sneek gevallen Cana dezen. Een en ander voorafgegaan door de drumband van het Chr. Muziekkorps „Harmonie”. Daarna wandelt de stoet naar het Martiniplein waar na het spelen van het Wilhelmus deze plechtig heid wordt besloten. Familieleden van de oorlogsslachtof fers en zij die bloemen wensen neer te leggen verzamelen zich vóór 7.15 in ga rage Hoppe, Martiniplein, en kunnen zich bij de geformeerde stoet aansluiten. De school die zijn leerlingen en bestuursleden trekt uit alle kringen der bevolking. De grondslag is dus niet levens beschouwelijk maar practisch. Sneek is .te, klein om drie huishoud scholen binnen zijn grenzen te heb ben. Deze grondslag is gunstig ge bleken voor een practische, tech nische en succesvolle samenwerking en heeft in het bestuur nimmer tot moeilijkheden geleid. Een terugblik. De heer Sipkens memoreerde hierna de moeilijkheden Waarmee men na de stichting van de school in 1926 te kam pen had. Men is die echter te boven ge komen en spoedig bleek de school zelfs te klein. Daarna stond hij stil bij de be zwaren welke het onderwijs in diverse hulplokalen en de verbouwing met zich meebrachten voor de directrice en het personeel. Want ook tijdens de bouw moest de school doordraaien. Veel dank is daarom verschuldigd aan de direc trice en haar staf, de administrateur, de oud-concierge en de nieuwe concier ge. Ook prees hij het initiatief en de grote medewerking van de burgemees ter die het mogelijk maakten dat het gemeentebestuur in de tijd van geld- schaarste het kapitaal voor de uitbrei ding aan de vereniging fourneerde en zich tevens garant stelde voor de aflos sing en de rente daarvan. Toen dit voor elkaar was werd aan architect Goodijk opdracht gegeven de plannen voor de uitbreiding te ontwer pen, maar helaas heeft hij het gereed komen daarvan niet mogen beleven. Zijn opvolger, de heer J. de Vries, heeft zijn taak voltooid. De aannemers, P. Olij voor de bouw, K. Koster voor de nieuwe centrale verwarming, A. Wagenmakers voor het schilderwerk, M. Troelstra voor de electrische installatie, Fa. Win ters te Leeuwarden voor het sanitair en S. Faber voor de tuinaanleg, hebben al len uitstekend werk verricht waarvoor spr. hen hartelrjk dankte. En tot besluit bracht hij eveneens dank aan de be stuursleden voor hun hulp, in ’t bijzon der de secretaresse mevr. Urbande Vries en de penningmeester de heer J. Wind. Onder hun leiding kan de school de toekomst zonderzorgen tegemoet gaan. Het Comité verzoekt de ingezetenen van Sneek op 4 Mei, van 's avonds 6 uur af de vlag halfstok uit te hangen en van klokslag 8 uur tot 2 min. over acht door de hele stad, waar men zich ook bevindt, een volkomen stilte in acht te nemen. Na afloop van de plechtigheid van 4 Mei wordt om 8.30 uur een concert gegeven door het „Sneker Cantate Koor” met me dewerking van verschillende solisten en onder leiding van de heer Gezinus Schrik in de Martinikerk. Het Comité hoopt dat zeer velen bij deze Dodenherdenking aanwezig zullen zijn en rekent op aller medewerking op dat ook deze herdenking op een stijlvolle wijze zal verlopen. Tevens zag het Comité gaarne op 5 Mei, zoveel mogelijk vlaggen wapperen. Op 5 Mei wordt tevens door hét 5 Mei- Comité een concert aangeboden, uit te voeren door het Chr. Muziekcorps „Har monie”. Dit concert wordt ’s avonds om 8 uur gegeven in de nieuwe Muziektent (Bolwerk). Vérder raadplege men de ad vertentie in dit nummer. Verschijnt: DINSDAGS cn VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhcrat-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) de dat ledenwinst op. Volgens het verslag van de penning- meesteresse mej. W. Arema bedroegen de ontvangsten f 646,03 en de uitgaven f 613.07. Het saldo dat aan het begin van het jaar f 38.78 bedroeg, daalde dus tot f 32.96. De rekening van de brochure- handel, beheerd door mej. B. Schijfsma, sloot met een overschot van f 17.23. De Blauwe Week-Actie, die wederom door het Centr. Drankw. Comité wordt georganiseerd, 'erd besproken en toe gelicht. Deze actie zal dit jaar bestaan uit de traditionele verkoop van het blauwe bloempje op Hemelvaartsdag, een lijstcollecte ten bate van de N.C.A. en de consultatiebureaux voor Drankzuchti gen, de huis-aan-huis verspreiding van de Propagandakrant „Alarm”, twee avonden propaganda met behulp van een luidsprekerauto, een carillonconcert op Woensdag 2 Juni en een Jongerenavond op 3 Juni, terwijl tevens door middel van raambiljetten de aandacht op de drankbestrijding zal worden gevestigd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden, de heer C. Kuipers en de dames B. Schijfsma en L. Buster, her kozen. Na de pauze, waarin een kopje thee met een koekje werd gepresenteerd, hield Abe Brouwer een zeer interessante en boeiende causerie over de reis van de Snitser Skotsploech naar Merano in Ita lië, toegelicht door fraaie foto’s welke onder de aanwezigen liet circuleren. •dient te worden als een symbool van de band tussen stad en paltteland en Sneek en de omliggende gemeenten. Daarna verklaarde hij de school offi cieel voor heropend. Achterstand wordt ingehaald. Uit de grote belangstelling van de ge meenten en de schoolbesturen bij deze heropening blijkt de grote betekenis van de plaats welke deze school voor Sneek en wijde omgeving inneemt, zo betoogde de Commissaris der Koningin, die na de burgemeester het woord voerde. Men is in Friesland druk bezig de na de oorlog ontstane achterstand op onderwijsgebied in snel tempo in te lo pen en het verheugde spr. dat het be stuur van de Sneker Huishoudschool de belangen daarvan zo goed inziet en er in geslaagd is tot stand te brengen wat wij hier vandaag mogen bewonderen. De Commissaris wenste het bestuur daarmee namens de provincie geluk. Het is nl. van zeer groot belang dat de toe komstige huisvrouwen in een inrichting als deze worden geschoold. Niet alleen in huishoudelijke bezigheden maar ook technisch en algemeen vormend krijgen ze hier een opleiding die er wezen mag, waardoor ze worden geschoold tot goede burgeressen in ons gewest, mededraag- sters van cultuur en welvaart. Het eerste gedeelte- van de opening werd hierna besloten door de leerlingen, die onder leiding van Gez. Schrik het „Liet fan de Snitser Hüshaidskoalle” van Fedde Schurer ten gehore brachten, waarvan het laatste vers door alle aan wezigen werd meegezongen. Zie vervolg pag. 2. Niet alleen voor Sneek, maar ook voor de wijde omgeving en ik ben er van overtuigd, aldu.. spr., dat zich voor het huishoudonderwijs steeds meer nieuwe gebieden zullen ontplooien en het zich dus steeds breder zal ontwikkelen. Ook het gemeentebestuur is verheugd dat de uitgebreide school thans kan worden geopend, zo ging spr. voort. Hij wenste het bestuur daarmede geluk, en hoopte dat zij in de behoefte zal voor zien en nog verder zal blijven groeien. Ook sprak hij de wens uit dat de in het verleden gegroeide eensgezindheid in het bestuur bestendigd zal blijven en feliciteerde hij het personeel dat in deze mooie nieuwe omgeving zal mogen wer ken wat stellig aan het onderwijs ten goede zal komen. De burgemeester bood tot besluit te vens de gelukwensen aan van de andere gemeentebesturen. Als burgemeester van de schoolgemeente heeft men hem verzocht dit te doen, wat z.i. opgevat Naar wij vernemen luidt het program ma voor de Dodenherdenking, welke dit jaar gehouden zal worden op Dinsdag avond 4 Mei op het Martiniplein als volgt: 7.207.30 Koraalmuziek, te geven door het Chr. Muziekcorps „Har monie”. Opening door de voorzitter van het 5 Mei-Comité. Als sprekers treden op: Burge meester L. Rasterhoff en Ds. H. Sondorp, Ned. Herv. pred. te Sneek. Naast de heer en mevr. Linthorst Ho man bevonden zich onder de aanwezigen burgemeester Rasterhoff en mevrouw Rasterhoff, wethouder P. v. d. Veen en de gemeentesecretaris K. Koster, de burgemeesters van Wymbritseradeel, Bolsward en van vele omringende ge meenten, de hoofden van diverse onder wijsinrichtingen in onze stad, vertegen woordigsters en vertegenwoordigers van Vrouwenverenigingen en andere organi saties, leraressen en oud-leraressen, vrij wel alle bestuursleden van de school, de architect, de aannemer en de onder aannemers en vele andere belangstel lenden. Zij werden allen in de met vele bloem stukken feestelijk gestoffeerde nieuwe afdeling verwelkomd door de voorzitter van de Vereniging Sneeker Huishoud school, de heer R. J. Sipkens, die er aan herinnerde, dat de plannen voor deze uitbreiding reeds dateerden van 1946. Aan deze uitbreiding is een enigszins feestelijk karakter gegeven omdat het onderwijs een van de belangrijkste pij lers is van ons maatschappelijk bestel, aldus spr. Het speelt zich meestal af binnen de muren van de school en is daarom minder spectaculair. Daarom is deze verbouwing aangegrepen om een bepaalde tak van onderwijs even naar voren te halen en in het nieuws te plaat sen. 8.30 CONCERT te geven door het SNEKER CANTATEKOOR Tn de MARTINIKERK onder leiding van de Weled. Heer GEZ. SCHRIK. Uit de lijst van onderscheidingen uit gereikt ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin, vermelden we de volgende. Benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: ir G. L. Walther, hoofdingenieur directeur van de Provinciale Waterstaat te Leeu warden, J. de Ruiter, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gerfëraal te Heeren- veen. Bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau ds. K. O. Finken- sieper, president-directeur van de Hel- dringgestichten te Zetten (vroeger pre dikant te Oosthem)benoemd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau dr H. J. Honders, predikant Ned. Herv. Gem. te Wassenaar (vroeger te Sneek), C. H. Versteegden, hoofdinspecteur van ’s Rijks belastingen te Eindhoven (vroeger te Sneek); G. H. Kuperus, burgemees- tter van Heerenveen. Benoemd tot rid der in de orde van Oranje Nassau de heer H. Valkema, lid hoofdbestuur K. N.V.B., Leeuwarden, de heer C. H. Poen, wnd. accountant bij de Rrjks- accountantsdienst te Leeuwarden, de heer R. R. Venekamp, hoofd o. 1. s. Langweer. De eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons is toegekend aan de heer P. Lantinga tuin man bij de gem. plantsoendienst te Sneek, de heer J. de Jong, melkrijder bij de Coöp. Zuivelfabriek te Scharne- goutum, en de heer B. Haagsma, hout bewerker bij de fa. J. Nooitgedagt en Zonen te Ijlst. Daarna KRANSLEGGING en het gedenkteken a. d. Kerk, voor vooraf gegaan door de Drumband De plechtigheid wordt besloten met het spelen van het „WILHELMUS” op het Martiniplein. Familieleden v. d. oorlogsslachtoffers en zij die bloemen wensen neer te leggen, verzamelen zich voor 7.20 in Garage HOPPE, Martiniplein. Het Comité verzoekt beleefd vanaf ’s avonds 6 uur de vlag halfstok uit te hangen en vanaf 8 uur tot 2 min. over acht, door de hele stad een volkomen stilte in acht te nemen. KORAALMUZIEK te geven door het Chr. Muziekkorps HARMONIE. OPENING door de Voorz. van het 5 Mei Comité. de Edelachtbare Heer L. RASTERHOFF, Burgemeester van het Chr. Muziekkorps HARMONIE. de Weleerw. Heer Ds. H. SONDORP, Ned. Herv. Pred. Bovengenoemde club hield Maandag een propaganda-avond in hotel Hanen burg onder voorzitterschap van de heer J. Y. Deenik, die in zijn openingswoord nog eens wees op het streven van Nep- tunus om hier in Sneek het zwemmen enz. zoveel mogelijk te bevorderen en kon constateren dat de club, die in 1924 is opgericht, nu gelukkig weer een tijd van opgang beleeft dank zij het school zwemmen, de medewerking van het be stuur van het zwembad en de badmees ter. Spr. heette in het bijzonder welkom de heer J. Kan, die een causerie hield over de geschiedenis van het zwemmen, en daarbij diep in de oudheid terug ging. 4000 jaar geleden moet er in Egypte reeds gezwommen zijn, want er is een klei-afdruk gevonden van een man, die de borstcrawl zwom, de Grieken waren uitstekende zwemmers, ook de Romei nen deden aan zwemmen, zelfs aan fi- guurzwemmen en de Germanen zwom men ook al graag. De middeleeuwen brachten ’n terugslag, ook al was Karei de Grote een goed zwemmer en moesten zijn ridders kunnen zwemmen. Die te rugslag was eigenlijk een cultuurver schijnsel, de lichamelijke zijde van de opvoeding werd verwaarloosd. Lang is dit zo gebleven, zo lang dat de Oosten rijker Guthmuth eigenlijk zijn tijd wel 100 jaar vooruit was toen hij in een in 1796 verschenen boek schreef: „Lange tijd is het mode geweest om te verdrin ken, laten wjj ons inspannen om het verdrinken uit de mode te doen geraken en het zwemmen in de mode te brengen. Nadat de voorzitter de heer Kan be dankt had werden tot bestuursleden ge kozen de h.h. G, Scholte en G. Visser. Met medewerking van de heer J. Hof- stra werden nog enkele films vertoond, welke zeer in de smaak vielen en waar voor de voorzitter de heer Hofstra dank bracht. In zijn slotwoord legde hij de nadruk op de noodzakelijkheid van het In de, gezellig versierde, zaal Hanen burg werd de derde en laatste avond van dit seizoen van de Groninger Ver eniging alhier gehouden. Om even over achten kon de voorzitter i in zijn toe spraak een groot aantal Groningers met hun gasten het welkom toeroepen. Di rect na dit openingswoord werd door dameskoor en publiek het „Grunnens Laid” gezongen en daarop volgden twee, knap capëlla ingestudeerde Groninger liedjes van het koortje. >Na een kleine pauze werd een bijzonder goed stuk in drie bedrijven, „Cristien”' op de plan ken gebracht. Alle spelers, zonder uit zondering, speelden hun rollen uitste kend en met verve. Mocht in het eerste bedrijf het tempo van het spel misschien nog iets te snel zijn geweest wat ove rigens niet veel afbreuk deed.in de beide volgende bedrijven was alles in orde. Een zeer dankbaar publiek heeft ten volle genoten van de interessante inhoud van dit stuk en van de manier waarop de verschillende typen door de spelers werden gegeven. Iedereen was begaan met Cristien en bljj dat het slot een „happy end” was. Wij menen geen enkele speler apart te moeten noemen omdat alles vrijwel op gelijke hoogte en, voor amateurs, zeer goed peil stond. De verschillende personen uit het stuk stonden gaaf en ten voeten uit op het toneel en elk der spelers had o.L wel precies de voor haar of hem passende rol. De regie had dan ook een vrjj ge makkelijke avpnd omdat alles op rolle tjes liep, ook al mede een gevolg van de goede teamgeest, welke ef in deze to neelclub aanwezig is. Een hartelijk ap plaus en een slotwoord met dank voor de hele groep en bloemen voor de dames was dan ook een welverdiende beloning voor het knappe werk, dat in de afge lopen weken met veel enthousiasme was ingestudeerd. We herinneren er nog even aan, dat morgen, Vrjjdag 30 April, een veertien tal zaken in Hotel Hanenburg een ten toonstelling houdt die open is van 2.30 6 uur en van 7.3010 uur. Aan deze expositie 1." een door de fa. Eringa ver zorgde modeshow verbonden. Behalve deze firma nemen deel fa. Aukema Meu- belhuis, fa. Fokkema parfumerieën, het Couponhuis damesstoffen, Magazijn De Duif lingerie, fa. Minkema radio en electra, fa. Muller, schoenenmagazijn, fa. Nijholt, naaimachines, fa. Repko, ju- welier-opticien, Foto Ris, foto-atelier, fa. Wielenga boekhandel, fa. Wielinga lederwaren, fa. Yme Bakker Warenhuis, Zandstra Sport sportartikelen. Aan de Universiteit te Groningen slaagde voor het candidaats-examen Wis- en Natuurkunde 1., (pharmacie), mej. E. A. Wiegman van hier. Onze stadgenoot, de heer C. A. A. M. Galesloot, is m. i. v. 1 Mei a.s. benoemd tot adj.-Beroepskeuze-adviseur bij het G. A. B. te ’s-Hertogenbosch. Maandagavond organiseert bovenge noemde Auto- en Motorclub weer een oriënteringsrit op motoren. In geen maanden is een dergelijke tocht gehou den. Het parcours zal worden uitge stippeld door de heer J. van der Zee al hier. Het bestuur rekent op een zeer grote deelname. Vooral nu voor het nieuwe seizoen de meeste motorrijders weer in het bezit zijn van een wegen kaart.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1