RANG I Kiest dez&tóyde Konihkl. Zeilver. BUITENLANDS J^, OVERZICHT 3C5 „Sneek” nam afscheid van drie trouwe werkers 4)e itewta/wunfr van cteeWte tang. I KIESPIJN? - 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Het resultaat deed mij aan toverij geloven VRIJDAG 30 APRIL 1954 De Conferentie van Genève Prot. Chr. Ziekenhuis te Sneek Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. De heren Stam, Kingma en v. d. Sluis tot erelid benoemd. Mr. K. H. Mulder in het bestuur gekozen, meld werd dat de electrische startinstal- latie weer uitstekend heeft voldaan. Ook de S.Z.C. maakte er verleden jaar voor ’t eerst gebruik van. „S N E B K E K NJbUWbBLAO” IWBUOE ÖLAD Eén maal spoeli was Ingez. Mededeling. Advertentie Ingez. Mededeling. be- Drie ereleden benoemd. Bestuursverkiezing. Advertentie LM. Tot leden der kascommissie voor de nieuwe rekening werden aangewezen de heren Jissink en T. Zwart. leiden en dat China tenslotte zich dan toch weer tot het Westen zal wenden. In de plaats van de heer R. A. v. d. Sluis die wegens drukke werkzaamhe den bedankte, werd bij acclamatie tot bestuurslid gekozen de heer Mr K. H. Mulder te Langweer, voorzitter van het wedstrijdcomité. SNEEK. Aan de eiermarkt alhier werden Dinsdag ongeveer 25000 kie vitseieren en 1000 bonte eieren aan gevoerd. Prijs kievitseieren 10 11 ct. per stuk, prijs bonte eieren 3 a 4 cent. voorstel de raad met 104 st. aan nam. IJLST, van 22—29 April. Ondertrouwd: Thomas Buma, 37 jr. en Maaike Spieringa, 32 jr.; Hen drik de Jong, 28 jr. en Froukje Kruis 22 jr. Overleden: Jan ten Gate, 76 jr.f (ongeh.). Advertentie Ondergetekende bericht dat hij met ingang van 2 Mei het café „Rust een weinig” van de heer J. v. Gosliga heeft overgenomen en beveelt zich beleefd aan. J. Bakker, Llsbrechtum. I SNEEK. Bij de raad dezer gemeen te is door de h.h. dr Bouma en Veen ingediend een voorstel met tekening en begroting van kosten tot ver plaatsing van de veemarkt naar het terrein aan de kunstijsbaan aan de Stationsstraat. Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct Advertentie I.M. WYMBRITSERADEEL. Naar aan leiding van een verzoek van het hoofd der o. 1. school te Woudsend om daar als 2e leerkracht een onder wijzeres aan te stellen, nu er 91 leer lingen zijn, hebben B. en W. een on derzoek ingesteld, waaruit bleek, dat onder dit getal enige kinderen zijn die om hun leeftijd nog niet op de school behoren en voorts enige uit andere gemeenten waarvoor geen toestemming was verleend. B. en W. willen daarom slechts tijdelijk een onderwijzeres aanstellen om te zien hoe de toestand met Juli is, welk SNEEK. Onder leiding van de heer Jac. N. D. Hoogslag gaf het Ge mengd Koor zijn tweede concert in Amicitia. - Uitgevoerd werden „Früh- lingsbotschaft” van Gade, Sainte Marie Madeleine van d’Indy, De mor gen van Hendriks en Lauda Sion van Mendelssohn. De soli werden gezon gen door mevr. M. G.v. G. en mevr. H. A.v. G„ terwijl mej. W. v. d. Heide uit Leeuwarden en mej. Nelly Francken alhier als pianistes optra den. De uitvoering was een groot succes. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en deSneeker Courant van 30 April 1904, 50 jaar geleden dus: waaraan spontaan gevolg werd gegeven. Als lid en wedstrijdzeilen sloot de heer D. Oppenhuizen zich aan bij de woorden van de voorzitter. Ook hjj prees de grote verdiensten van het afgetreden drietal en stelde voor hen tot ereleden te be noemen waartoe onder luid applaus werd besloten. Het bestuur zal hun hiervoor t.z.t. in een speciale bijeenkomst een kleine her innering aanbieden. De Stichtingsraad van de Stichting Prot. Chr. Ziekenhuis te Sneek en van de Stichting tot Steun der Prot. Chr. Zie kenverzorging in Z.W.-Friesland hield deze week zijn jaarvergadering in Aere Perennius alhier. Er werd verslag ge daan van de gang van zaken in 1953, waarin ook de persconferentie van 1953 werd behandeld en alles wat de diverse couranten daarover hebben geschreven. Opnieuw kwam ook in de bespreking tot uiting de vaste wil van de aangesloten kerken, dat het Ziekenhuis er moet en zal komen. Wel kwam de grote teleur stelling tot uiting, die door de trage gang van zaken werd veroorzaakt. Het bestuur werd opgewekt, te blijven wer ken aan de totstandkoming en overeen komstig de aangenomen motie van de Prov. Staten een totstandkoming zo spoedig mogelijk. In de vacature-ds. W. Ruiter van e.g. Stichting werd benoemd ds. N. Brandsma te Sneek. In de vacature, ontstaan door het overlijden van burgemeester Reit- sma te Witmarsum, werd gekozen de heer A. Oosterhoff te Witmarsum. BURGERLIJKE STAND.' SNEEK, van 22—29 April. Geboren: Hijlke z. v. Wijbe Bak ker en Jeltje de Vries; Foppe z. v. Gatse Kuipers en Antje Nijdam; Pe trus Johannes z. v. Nicolaas de Vries en Hester Maria Rienstra; Clara Alida Clasina d. v. Zachareus Bos en Gooikje Stoelenga; Rein z. v. Eize Bootsma en Jeltje van Netten; Sij- brigje d. v. Anne Zandstra en Ja- kobjen Tuinier. Gehuwd: Sijbren Groenhout, 29 jr. en Geertje Ruiter, 24 jr.; Jacob Nij- huis, 24 jr. en Dieuwke van der Horst, 22 jr. Overleden: Riemke van der Meu- len, 81 jr., wed. van Gerrit van der Pol; Jan Pekel, 50 jr., ongeh.; Anne Yntema, 11 mnd.; Minne Jellema, 46 jr., echtgen. van Antje Steensma; Alexander Brennlnkmejjer, 67 jr., wedn. van Margaretha Maria van der Kallen; Jan Nauta, 8 mnd. Gingen Amerika en Engeland met verdeelde meningen naar Genève, Frank rijk ging er heen in paniekstemming. De wanhopige toestand in Dien Bien Phu had Parijs er in de laatste dagen vóór Genève toe gebracht zowel Enge land als Amerika te verzoeken om di recte militaire hulp in Indo China met name in de vorm van vliegtuigen. In Engeland had men er aanvankelijk hele maal geen zin in, men wilde de sfeer in Genève niet bederven en men wilde ook India niet voor het hoofd stoten, dat al tegen de Franse militaire operaties in Indo China is, laat staan tegen een mi litair ingrijpen van de Westelijke grote Drie. De Amerikaanse regering schijnt er iets anders over gedacht te hebben, hetgeen ook wel te verwachten was, im mers zij had kort te voren nog voor gesteld een veiligheidspact voor Z.O.- Azië te sluiten, juist naar aanleiding van de toestand in Indo China. Zowel te Londen als te Parijs had men toen be zwaren dat pact aan de vooravond van Genève aan te gaan, om de kwade in druk welke dit op rood China en Rus land gemaakt zou hebben. Naar aanlei ding van de noodkreet van Parijs schijnt Washington nu zowel Engeland als Frankrijk te hebben medegedeeld, dat het nog altijd, bereid is, als de toestand dit nodig maakt want de Amerikaan se regering wenst Indo China niet in handen der communisten te laten vallen vanwege het gevaar dat daaruit voor geheel Z.O.-Azië zou voortvloeien di recte militaire bijstand te verlenen mits dit geschiedt in het kader van een ver enigde actie van alle landen welker be langen gemoeid zijn met de uitslag van het Indo Chinese conflict. In hoeverre de regering Eisenhower bij deze toezeg ging ook op de steun van het Congres en alle militaire raadgevers kan rekenen is nog een vraag, maar zij schijnt toch in deze richting ook druk op de Engelse regering te hebben geoefend. Anders is het nauwelijks verklaarbaar, dat, naar werd bericht Washington en Londen sa men Parijs hebben doen weten, dat zij niet bereid waren aan een wapenstil stand in Indo China mee te werken, wanneer niet tegelijk een politieke op lossing van het conflict daar was ver kregen. Dergelijke voorwaarden kan men nauwelijks stellen als men niet be reid is deel te nemen aan een militaire actie, welke deze wapenstilstand mis schien zou kunnen voorkomen. Later bleek echter dat Engeland een zeker voorbehoud ten opzichte van deelneming aan een militaire actie had gemaakt. Het wenste ten deze geen verplichtingen op zich te nemen zolang de conferentie van Genève duurde. Het is echter Wel duideljjk, dat de Franse rege ring heeft gedreigd een wapenstilstand hoe dan ook te zullen aanvaarden, als zij geen bijstand krijgt. Zij wordt blijk baar door de Franse publieke opinie tot deze stap gedwongen. Hoewel een mo gelijk verlies van Dien Bien Phu de mi litaire toestand niet veel slechter zou maken, dan hij is, maakt wat daar ge beurt een diepe indruk op het Franse volk dat reeds strijdensmoe is. De Fran se regering, die steeds getracht heeft directe Amerikaanse bemoeiing met het Indo Chinese conflict te vermijden al mag Amerika wel het grootste deel der oorlogskosten betalen omdat zij wist dat gezien de Amerikaanse vrees voor „kolonialisme”, dit het einde zou bete kenen van de Franse invloed in dit ge bied. heeft nu waarschijnlijk te laat toch een beroep op Amerika moeten doen. Te laat ook schijnt de Amerikaan se regering gekomen te zijn met haar voorstel tot een veiligheidspact voor Z.O.-Azië. In ieder geval te laat om het Westen een werkelijk hecht verenigd front te Genève te doen vormen. Met dat pact ware wat te bereiken geweest als ook de vrije Z.O.-Aziatische staten bereidheid tot toetreding hadden ge toond. Een vijftal dezer landen: India, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië vergadert thans te Colombo en is niet gevraagd te Genève te verschijnen. Het grote en invloedrijke India volhardt in een koel neutralisme, de betrekkingen met Amerika zijn zelfs slechter gewor den omdat India geen Amerikaanse vliegtuigen over zijn gebied wil laten vliegen, welke de Fransen in Indo China hulp gaan brengen. Toch zou dit India, dat toch ook belang heeft bij het keren van het communisme in Azië, vooral nu het zich naar het Zuiden richt, achter de schermen te Genève een belangrijke rol kunnen spelen. Het zou misschien een verrassende wending aan het verloop van de conferentie kunnen geven. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter s Leverpllletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen. neem dan tljdelijk Carter’s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter’s Le- verpilletjes, f 1.20 per flacon. 57 Nadat besloten was voor de seriewed- strijden de Zeilraad van de N.N.W.B. aan te wijzen als beroepsinstantie tegen de uitspraken van de jury, deelde de voorzitter mede, dat de K.Z.V. een ern stig verlies heeft geleden door het be danken van de heren W. T. Stam en E. P. H. Kingma als leden van het wed- strijdcomité en de heer R. A. v. d. Sluis als voorzitter der vereniging. De heer Stam is omstreeks 1908 lid van het wedstrijdcomlté geworden en heeft dus deze functie pl.m. 45 jaar ver vuld, waarvoor hem veel dank en hulde toekomt. Hij wist alles, was buitenge woon betrouwbaar en punctueel als starter bij de wedstrijden efi alszodanig eigenlijk onvervangbaar. Z’n Loge leef tijd en gezondheidstoestand noodzaak ten hem te bedanken, maar gehoopt wordt, dat hjj nog vele jaren mag ge nieten van de sport waaraan hij zo met hart en ziel gehecht is. De heer Kingma werd In 1910 lid van het comité en ook deze trouwe en accu rate figuur zal zeer gemist worden. Men sen als zij, die geheel belangloos zoveel tijd, trouw en energie aan de vereniging geven, zijn dun gezaaid tegenwoordig. De heer v. d. Sluis werd in 1933 lid van het wedstrjjdcomité, bestuurslid in 1936 en voorzitter in 1945. Hij was o.a. de initiatiefnemer voor de seriewedstrij- den en had als voorzitter en als leider van de wedstrijden uitnemende kwalitei ten. Wij hopen ook hern nog vaak op on ze wedstrijden te zien, zo besloot de voorzitter, die daarna de aanwezigen uitnodigde enige ogenblikken te gaan staan om deze drie mannen te eren, WYMBRITSERADEEL, van 22— 29 April. Geboren: Wobbigje d. V. Foppe Wiersma en Evertje Rijpsma te Scharnegoutum; Dirk z. V. Gosse Jongstra en Jantje Boelsma te Heeg; Rinze z. v. Bouwe Koerten en Klaas- ke Veenstra te Heeg; Hessel z. v. Hidde de Koe en Durkje de Jong te Woudsend; Taetske d. v. Jan van der Zee en Margje Hepkema te Uitwel- lingerga; Anne d. v. Johannes van der Meulen en Hinke Asma te Woudsend; Sietze z. v. Tjalling de Haas en Uilkje Bouma te Oudega; Willem z. v. Thomas Bijlsma en Jo hanna Wagenaar, Medemblik (geb. te Oosthem). Gehuwd: Ids van der Tempel, te Goënga met Siebrig Taconis te Her- sel bij Bonn (Duitsl.); Siek Bruinsma te Scharnegoutum met Antje Bruin sma te Hartwerd. Overleden: Pier de Boer, 66 jr., wedn. van Sietske de Jong te Wouds end; Geertje Zijlstra, 52 jr., wed. van Evert Smit te Oosthem. Tegenover het inwendig verdeelde Westen staat te Genève een hecht Oos telijk front. Hetgeen niet betekent dat er op den duur geen grote geschillen tussen Rusland en rood China zullen ontstaan. Integendeel dat lijkt gezien de positie van deze beide grote buren in Azië wel zeer waarschijnlijk maar deze geschillen liggen voorlopig en misschien voor jaren verborgen onder het gemeen schappelijk belang de Westerse invloed uit Azië te verdrijven. En het is dit ge meenschappelijk belang dat het beleid van het Oostelijk blok te Genève zal be palen. Wat, gezien deze situatie, deze conferentie zal opleveren Het heeft weinig zin daaromtrent voorspellingen te doen voor een bijeenkomst, waarvan de duur op 3 maanden geschat wordt. Het lijkt wel zeer waarschijnlijk dat Ko rea verdeeld zal blijven, dat China dus zijn invloed zal handhaven in Noord Ko rea en dat Zuid Korea onder Westelijke, d. i. Amerikaanse invloed zal blijven. Het Indo Chinese vraagstuk is nu on eindig moeilijker. De Amerikaanse rege ring heeft zich zo zeer vastgelegd op haar standpunt dat Indo China geen voorpost van het communisme mag wor den, dat zij nauwelijks voor een compro mis, nl. een deling te vinden zal zijn, het Amerikaanse publiek zou dit als een nederlaag voelen. Waarschijnlijk zou Engeland en zeker zou Frankrijk wel tot zo’n compromis bereid zijn, maar zij weten dat hiermede de eenheid van het Jaarverslagen. De secretaris, de heer J. B. G. de Vries, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarin de wedstrijden van de vereni ging werden gememoreerd en o.m. ver- Ultreiking prijzen serie wedstrijden. Met voor ieder een toepasselijk woord je reikte de voorzitter aan de volgende winnaars de prijzen uit Regenboogklasse, J. Alberda; Valken, H. G. de Boer. Wegens emigratie van de heer G. Zijlstra, winnaar in de Pam- pusklasse, werd deze prijs uitgereikt aan diens vertegenwoordiger A. M. Sustring, terwijl aan de heer L. M. de Vries, de enige deelnemer in de 16 M2 klasse, die desondanks alle vier keren de baan voer, een troostprijs zal worden toegezonden. Wedstrijdprogranuna 1954. De seriewedstrijden in de klassen Regenbogen, Pampus, Valken, 16 M2, Schouwen en z.m. Vrijheids- klasse, zullen worden gehouden op de Zaterdagmiddagen van 15 en 29 Mei en 12 en 19 Juni met de 26e Juni als reserve. De Jeugdklasse (Pluisjes) zeilt deze middagen een oefenwedstrijd. De verkiezing van de Zeilkoningin 1955, in samenwerking met de S.Z.C., geschiedt op Zaterdag 31 Juli, de Sneek-Week-dagen van de K.Z.V. zijn 17, 18 en 19 Augustus. Bij ongunstig weer zal voor de Pluisjes steeds de binnenbaan wor den voorgeschreven, terwijl voor alle deelnemers een zwemdiploma wordt vereist. Al met al betekent dit tijdsbesparing. U vliegt heen. En U staat versteld 'Westen op het spel staat. Zoals Russen en Chinezen dat ook weten, en daarvan profijt zullen trachten te trekken. We zullen gelaten moeten afwachten of het Westen en speciaal Frankrijk nog de kracht kan opbrengen deze eenheid te handhaven en te verdedigen. De toe stand wordt waarschijnlijk nog moeilij ker omdat Frankrijk in de drie maan den, welke men rekent voor de duur van de conferentie van Genève, eindelijk ook eens zal moeten beslissen over zijn al of niet deelnemen aan de Europese De fensie Gemeenschap, welke beslissing op de achtergrond meespeelt te Genève. Wat de E.D.G. betreft zij nog gemeld dat Tito bereid blijkt aansluiting van Zuid- Slavlë bij dit lichaam te overwegen en geneigd is, om Italiaans verzet tegen deze Zuid-Slavische aansluiting te ont gaan, concessies aan Rome te doen in zake Triëst. De Scandinavische landen die leden van het Atlantisch Pact zijn, schijnen echter niet bar veel te voelen voor een hechtere binding van Z.-Slavië aan het Westen, omdat zij vrezen dat dit land wel eens in moeilijkheden met de communistische staten zou kunnen ge raken en dan alle landen van het Atlan tisch Pact in het geweer zouden moeten komen. In België is de nieuwe socialls- tisph-liberale regering onder premier van Acker gevormd. Men zegt wel dat deze regering wat minder gunstig ge zind zal zijn jegens de Benelux-gedachte dan haar voorgangster, al kan men dat zeker van de nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, niet zeggen. Ook in de algemene ledenvergadering van de Kon. Zeilver. Sneek, die Maan dagavond bij Hanenburg werd gehouden, memoreerde de voorzitter Dr J. W. v. d. Zijpp het overlijden van de heren G. S. Hofstra, voorzitter der S.Z.C. en R. Reit- sma, burgemeester van Wonseradeel, twee bekende figuren in de zeilwereld die zeer gemist zullen worden. Vervol gens wierp hij een korte terugblik op het jaar 1953, waarin allerlei activitei ten werden ontplooid. Nieuwe jachten kwamen er echter zeer weinig, een ge volg van de 15 weeldebelasting die nog altijd geheven wordt. Gehoopt wordt daarom, dat deze belasting spoedig zal worden afgeschaft. De wedstrijden slaagden alle naar wens, hoewel de belangstelling voor de seriewedstrijden wel eens groter was. Met klem drong spr. er echter bij de wedstrjjdzeilers op aan zich er van be wust te zyn en te bljjven dat een wed strijd altjjd een eerlijke kamp moet zjjn en niet aangestuurd moet worden op pro testen en onaangenaamheden. Het zeilen zou daardoor ernstig in miscrediet ge raken. Verleden jaar op de laatste dag van de Kaagweek werden 40 protesten ingediend, map- ik hoop niet dat het ook hier die weg zal opgaan, aldus dr v. d. Zjjpp, die deze gang van zaken met enige zorg had gadegeslagen. Medegedeeld verd, dat het Gemeente bestuur van Sneek vierhonderd gulden aan de beide Zeilverenigingen heeft ge schonken voor de exploitatie van de ko mende Sneek-Week, welke geste zeer op prijs is gesteld. De Valkenclub „Jacoba van Beleren” zal met zes of acht Valken deelnemen aan wedstrijden op het Vener meer in Zweden, welke op 29, 30 en 31 Juli en/of 2 Augustus worden gehouden ter gele genheid van het jubileum der Zeilvereni ging te Karlstad. De bemanningen zul len, evenals dat hier verleden jaar ge schiedde, bij de collega’s In Karlstad worden ondergebracht. Voorts zal er voor de Valkenzeilers ’n wedstrijd in Draakjachten worden geor ganiseerd tussen Karlstad Segel Sels- kap te Oslo en de Kon. Zeilver. Sneek. De draken worden ter beschikking ge steld en zullen rouleren. Elke club komt met drie schepen uit. De positie van het Westen is te Ge nève niet bepaald gunstig. En wel voor namelijk omdat dit Westen het onderling niet eens is over Aziatische vraagstuk ken. Amerika wenst onder geen beding de Chinese regering van Peking als de wettige te erkennen, de traditionele vriendschap tussen China en de Ver. Staten eindigde toen Tsjang Kai Sjeks bewind ineenstortte en de Chinese com munisten zegevierden. Daarmede ein digde de kans op de vorming van het sterkste blok in Azië dat de verbreiding van het communisme er had kunnen in dammen. Het Japanse bondgenootschap met Amerika kan daarvoor geen ver goeding bieden, in de eerste plaats omdat Japans strijdkrachten slechts gaandeweg werden hersteld, maar ook omdat Japans natuurlijke afzetgebied voor zijn grote industrie China is en het daarom steeds zal blijven streven naar een min of meer vriendschappelijke ver houding met rood China, het zou het liefst op de wip zitten. Het Amerikaan se verlies van de Chinese vriendschap was Ruslands winst, deze beide kolossen hebben zich steeds nauwer aaneengeslo ten en het Koreaanse conflict heeft daaraan niet weinig geholpen. De En- gelsen hebben zich steeds geërgerd over het feit dat Washington de rode Chinese regering niet erkende. De Engelsen de den dat wel, gedeeltelijk om hun eigen positie in Azië zoveel mogelijk te hand haven, ook om dat andere lid van het Gemenebest, India, tegemoet te komen dat aan deze erkenning hechtte en ten slotte om hun handel met communistisch China zoveel mogelijk op te voeren. Lon den meent dat er door deze tegemoet komende houding kansen zullen ont staan om rood China van Rusland los te weken, te meer omdat het Westen veel beter dan Rusland in staat is in de behoeften van China aan allerlei indus triële producten te voorzien. De Ameri kanen stellen tegenover het laatste een paar andere argumenten. Het zou kun nen zijn dat een omvangrijke handel niet alleen met China maar ook met Rus land het Westen min of meer de gevan gene van het Oosten zou maken, omdat het laatste niet voldoende tegenpresta ties op handelsgebied zou kunnen leve ren. Daardoor zou het Westen enorme bedragen van het Oosten krijgen te vor deren en dit zou er toe kunnen leiden dat men het Oosten steeds verdere con cessies, ook op politiek gebied, deed, om de kans te behouden, die bedragen ten slotte binnen te krijgen. Een ander Ame rikaans argument is, dat als het Westen nu rood China niet helpt, dit wel is waar tijdelijk sterk op Rusland georiën teerd zal blijven, maar dat Rusland toch op de duur, als het ook het levenspeil van zijn eigen volk wil verhogen, niet voldoende aan de Chinese opbouw zal kunnen meewerken; dat dit dan tot spanningen in het grote rode blok zal AT'andaag gooide mijn dochtertje ’npotinktovermijngeborduur de tafelkleed. Melk, of citroensap, niets hielp. Sinds enige tijd doen wij de was met Castella Parels, en tot groot genoegen. Ik vertrouwde ook mijn mooie, gehandwerkte kleed aan Castella Parels toe. Het resultaat deed mij aan toverij geloven. De vlekken waren verdwenen. U weet niet, hoe gelukkig ik daarmee was. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Cas tella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Advertentie Wedstrjjdprijzen. De heer D. Oppenhuizen drong aan op wat royaler prijzen voor de serie wedstrijden wat z.i. de deelneming zal bevorderen. Het bestuur had hierover reeds gesproken, zo deelde de voorzitter mede, en zal z.m. aan het verlangen van de heer Oppenhuizen tegemoet komen, hoewel er ook enkele leden waren die diens mening niet deelden. Zij waren van oordeel dat om de eer gestreden wordt en niet om de prijzen. Het bestuur zal eveneens overwegen de banen voor deze wedstrijden iets aan trekkelijker te maken voor de toe schouwers. De heer Alberda deelde mede, dat er grote animo is voor De Kaag. Misschien zullen er wel twee moederschepen nodig zyn. Het bestuur zal ook hieraan de no dige aandacht schenken en de deelne mers kunnen zich opgeven bij de secre taris. Tenslotte werd nog geklaagd over de overbelasting met betalende niet-leden van de ledenboten op Hardzeildag. Ver zocht werd op deze boten alleen leden en hun dames toe te laten, wat door het be stuur nader onder het oog zal worden gezien. De niet druk bezochte maar geani meerde Vergadering werd daarna met een opwekkend woord dor dr. v. d. Zijpp gesloten. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg, een geweldige nu door de van de blankheid, de helder heid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonderwasmiddel. Bovendien vindt U in Castella Parels - - alle textielweefsels met hart kunt toevertrouwen. raad, die U ooit werd nog vandaag Castella (47 ct.) een uiterst veilig wasmiddel, waaraan U alle textielweefsels een gerust Volg de beste gegeven: haal Parels in huis! SNEEK. Da oefeningen van de dienstdoende schutterij zijn gisteren hier weer aangevangen. Het aantal schutters slinkt echter, wat het ge volg is van het feit dat nu de land- weerregeling is ingevoerd. Er worden daarom geen nieuwe schutters meer ingeschreven, de thans in dienst zijn de schutters dienen echter hun tijd uit. U vliegt nu door de. u)as heen! A 1 Misschien was het nog niet zo kwaad dat aan de vooravond van de conferen tie van Genève in Australië een lid van de Russische ambassade asyl vroeg en inlichtingen gaf over het Russische spi- onnage-systeem en ongeveer te zelfder tijd een voormalig agent van de Russi sche veiligheidsdienst te Bonn opzienba rende dingen over de werkwijze van de Russische veiligheidspolitie vertelde. Men kan deze voorvallen zien als waar schuwingen, dat al streeft men op con ferenties naar een vreedzame verstand houding tussen Oost en West, deze toch blijkbaar nooit anders dan tijdelijk kan zijn, omdat het democratisch systeem van het Westen zich nooit zal kunnen verzoenen met de totalitaire en terreur methoden van het Oosten, dat ondanks de herhaalde verzekeringen van Malen- kow dat beide systemen naast elkaar kunnen bestaan, doorgaat met langs ge heime wegen te intrigeren tegen het Westen. Deze gevallen van desertie aan Russische zijde mogen op zich zelf mis schien een hoopvol teken zijn omdat zij min of meer epidemisch worden en men de indruk krijgt dat er iets mis is met de Russische veiligheidsdienst waarop het gehele Russische systeem steunt, men vergete niet, dat men zich in het Westen sedert 1917, toen de Sovjet unie ontstond, al herhaaldelijk heeft voorgespiegeld dat de ineenstorting in Rusland nabij was, maar dat dit slechts illusies bleken. Het is nutteloos zich over te geven aan dergelijke illusies bij de aanvang van de conferentie van Ge nève, waar het Westen, nu ook Peking aanwezig is, voor het eerst het geweldi ge rode blok ontmoet, dat Rusland en China samen vormen. Al is de conferen tie dan in een gemoedelijke sfeer be gonnen omdat men het, dank zij een vernuftige Engelse oplossing, spoedig eens werd over het roulerend voorzitter schap, dat naar men vreesde grote moeilijkheden zou opleveren, omdat men verwachtte dat Rusland zou vasthouden aan zijn eis dat ook China op zijn beurt het voorzitterschap zou krijgen, waar tegen fel Amerikaans verzet zou zijn losgebroken, omdat Amerika hierin de officiële erkenning van het rode Chi nese bewind zou hebben gezien: één zwaluw maakt nog geen zomer. SNEEK. Heden, Vrijdag, werd op de R.K. begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wjj- len de heer Alex. Brenninkmeijer Groot was de belangstelling bij de begrafenis van deze stadgenoot, die niet alleen bij zijn geloofsgenoten, maar ook bij vele anderen een lege plaats achterlaat. De overledene was een van de voormannen der R.K. actie in dit gewest, en bestuurder van vele R.K. en andere corporaties. Hij was een man van zeer grote werkkracht. Het ledental bleef constant en draagt momenteel 470. Volgens het verslag van de penning meester, Ir G. J. A. Nieveen, bedroegen de ontvangsten f 4415.11 en de uitgaven f 4203.22, zodat de rekening sloot met een voordelig saldo van f 211.89 (vorig jaar f 16.29). Na het afsluiten van de boeken is van het saldo f 200.afgelost op de oude lening voor de starttoren, welke schuld daardoor verminderde tot f 150.—. De rekening werd goedgekeurd en de begroting voor 1954/55 daarna vastge steld op f 4150.waaronder f 700. voor diversen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5