I te behandelen krijgt de dSSNITSER FEMERK De crisis van het gezag in de moderne samenleving ROPENT°oopl r^oo^90c^ AGENDA 16e INSPECTIE VERGADERING Kapitaal heitje I Weer acht kinderen naar het Bio-V acantieoord Brandend maagzuur blust U in een mum... Het bezoek van het Deense koninklijk paar Onthulling Zeepost Brandje in woonschip Zakennieuws Bond voor Staatspensionnering Onze Koningin verjaart Advertentie LM. De bevrydigsdag. i (3 Mei) (4 Mei) Advertentie l-M. Vrijdag 30 April. Middemstands-exposi- tie „Midex”, in grote zaal Hanen burg. Openingsuren 2.306 en 7.30 10 uur. Veertien deelnemende za ken en Modeshow van de firma Eringa. Donderdag 29 April. N.R.V. 's Avonds 8 uur in zaal Piso de Italië filmavond. r'nMdag 4 Mei. Doden-herdenking op het Martiniplein. Kranslegging en bloemenhulde. Vrijdag 7 Mei. Ver. „Het Groene Kruis”, Sneek. Algemene vergadering, ’s av. 8 uur in het Wijkgebouw, Wester- singel 27. Maandag 10 Mei. Waterschap „Heeg”. komt nu in een critiek stadium. Het wetsontwerp komt dit jaar in de Kamer en zal hopelijk worden aan genomen. Dan zijn er geen wettelij ke belemmeringen meer het Fries op paedagogisch verantwoorde wijze in de scholen te brengen. Daarom hoopte spr., dat de leer krachten niet zelf de handrem zul len aanzetten. In de middagbijeenkomst werd de be kende film „Met eervol ontslag” ver toond. Hiervoor bestond ook grote be langstelling evenals voor de exposities van leermiddelen enz., welke een negen tal uitgevers ’n de foyer en in de be- neden-hall hadden ingericht. Verplichte vacantleslulting voor kruidenierswinkels in 1954. Op grond van vorenstaande overwe gingen menen wij U dan ook te moeten adviseren geen besluit te nemen in de zin van het ingediende voorstel. Bouw van 56 woningen op het eiland. B. en W. stellen voor over te gaan tot het doen bouwen van 56 beneden en bo venwoningen op het zgn. Eiland aan de N.O.zijde van het Zomerrak. Het plan dat is ontworpen door architect J. A. ten Wolde alhier voorziet in de bouw van woningen met één, drie en vier slaapkamers. Alle woningen worden zo mgericht, dat een warmwaterapparaat en een electrisch kooktoestel kunnen worden aangesloten. Indien de woningen van gemeentewege worden voorzien van een warmwaterapparaat, waaromtrent t.z.t. een beslissing zal worden genomen, zal deswege boven de huur een vergoe ding van pl.m. 0.60 per week verschul digd zijn. De woningen met één slaap kamer zijn in hoofdzaak bedoeld voor al leenstaande personen, die over een zelf standige woonruimte moeten beschikken. De woningen van het type L en M zul len worden gebouwd langs de Houke- sloot. Deze zijn iets ruimer opgezet dan de andere geprojecteerde woningen met drie slaapkamers. Blijkens de exploita- tie-begroting is de huur voor de wonin gen voorlopig berekend op 5.50 voor die van het type K, 7 voor type H, 7.25 voor type J en 7.75 per week voor de typen L en M. Deze bedragen zullen nog moeten worden verhoogd met een geringe vergoeding voor de kosten van verlichting van het trappenhuis en het onderhoud van de gemeenschappe lijks tuin. Verstrekking hypothecaire geld lening aan de N.V. Machine fabriek Landustrie. Duizenden wel- en niet-Amsterdam- mers hebben Woensdagavond tussen het paleis op de Dam en het Centraal Sta tion afscheid genomen van koning Fre- derik en koningin Ingrid. Het driedaag se bezoek van het Scandinavische vor stenpaar is voorbij en men nfag consta teren dat het, in alle plaatsen die het in ons land bezocht, met groot enthou siasme is ontvangen. Het was precies acht minuten voor acht Woensdagavond toen de uit twee rijtuigen bestaande Deense koninklijke trein, waaraan vier Nederlandse wagons waren gekoppeld, het Amsterdamse Centraal Station uitreed. Uit een van de raampjes wuifden twee koninklijke handen, die van koning Frederik en ko ningin Ingrid en zij brachten een laatste groet aan onze Vorstin en Prins, die op het perron stonden. Vrijdag 30 April. Vereniging „Oranje’ Sneek. Ringsteken te naard, ’s v.m. 10.30 uur, Martiniplein. Kuipsteken op electr. lorries, ’s middags 3.30 op het Martiniplein. Mastklimmen ’s avonds 7 uur op het Waagplein. (1 Mei) (1 Mei) verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De Franse Minister van Staat Barra- chln en andere vooraanstaande persoon lijkheden waren In het Levallois-park te Parijs bijeengekomen om de onthulling bij te wonen van een bronzen buste van de vroegere socialistische burgemeester Rouquler. Toen het laken viel, bleek er geen borstbeeld meer te zijn. Het is de politie tot dusver een raadsel hoe het z”’are bronzen voetstuk kon worden verwijderd. Het ijzeren hek rondom het Hierna was het woord aan prof. Ol- dervelt, wiens belangwekkend betoog met grote aandacht werd beluisterd. De vorm van gezag, die bij een moder- ae democratische samenleving past, laat groter mogelijkheid tot vrije kritiek dan bij andere vormen van samenleving. Dientengevolge verliest die kritiek zelf z’n explosieve, verbitterde karakter. Z’n openlijkheid maakt hem zelf tot een mo gelijk object voor kritiek, hetgeen het verantwoordelijkheidsgevoel van de cri ticus stimuleert. Opbouwende critiek wordt daardoor normaal, wier zakelijk heid haar maakt tot een niet terzif te leggen factor, die ongemerkt de gezags drager weerhoudt van elke toeleg tot machtsoverschrijding. Vrijdag 30 April. Amicitia Theater, Sneek. In samenwerking met de Oranjever. Sneek: Cineac-voorstel- lingen, ’s middags te 1, 2, 3, 4 en 5 uur; ’s avonds te 7, 8 en 9 uur. Vrijdag 30 April. Foyer Amicitia, Sneek. Dancing ’s avonds vanaf 8 uur. Je hebt altijd baas boven baas, maar we betwijfelen toch of dit ook geldt voor Jacques Tflssen, Nieuwestad 111 te Leeuwarden. Deze jongeman, lid van de padvindersgroep „Stanley”, is er name lijk in geslaagd om in het kader van de actie „Een heitje voor’een karweitje” een^ bedrag van 660 binnen te halen. Hjj legde zich toe op het 'jouwen van koffers, die toebehoorden aan buitenlan ders en verscheidenen van hen vodnen de actie zo sympathiek, dat zij de sjou- wersarbeid zeer royaal honoreerden. En kele Belgen gaven zelfs een briefje van honderd! Aldus vertelt het Vrije Volk. Maandag 8 Met Partij V. d. Arbeid. Avondfeest 7.30 uur in grote zaal van Amicitia. Opvoering van het to neelstuk „Circus Knie". Spreker Evert Vermeer. Zang Morgenrood. Dinsdag 4 Mei. Kerkconcert ter gelegen heid van de Dodenherdenking, in de Grote Kerk door het Sneker Can- tatekoor. ’s Avonds 8 uur. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Oranje (12 Mei) Ned. Nw. Guinea: m.s. Japara (13 Mei) Ned. Antillen: m.s. Willemstad (11 Mei) Suriname: s.s. Ellerdek i Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Jagersfontein i Canada: m.s. Prins Willem van Oranje - (3 Mei) m.s. Noorddam (6 Mei) Z.-Amerika: m.s. Uruguay Star (3 Mei) Australië: via Engeland Nieuw Zeeland: via Engeland Inlichtingen betreffende de „Ei ja dat is su, marre die steat staat ur och su nued in plaktsêg ut is dochs wel in koe?” „Nou sil ’k dy ien kear de prils sizze, en dan kinst gelok dwaen as net, nou moatst it seis witte!” Toen ie „de priis” had gezegd kromp de slager in elkaar en verdween in de menigte. Zijn laatste woorden waren: „Die man dinkt nog an u besetting”. Op de wolveemarkt staan we nog steeds aan de vooravond van de grote lammerentijd. Hier en daar zijn al wat beestjes in één hok en de mannen zijn al bezig met de houten staketsels die boven op de houten schapenhokken wor den gezet, maar het grote feest komt nog. De biggenhandel is betrekkelfjk stil, het meeste kleingoed is reeds verhan deld. Op de afdeling landbouwwerktuigen is wel heel veel aangevoerd, maar er is geen handel, wat ook weer het gevolg is van de droogte. De rode en blauwe tractoren zoemen en pruttelen, maar er is niemand die ze begeert. Men is het roerend eens, als dit nog lang zo voortduurt dan wordt het een catastrophe. Veel boeren hebben verle den nazomer toen er plenty gras was en het vee nog lang buiten kon, zoveel vee bijgekocht als ze maar konden. En daar zitten ze nu mee. Aan de koffietafel wordt, hoe kan het anders, een en ander nog eens goed be sproken. Onze vriend Johannes zit te broeden in een hoekje, hij is door alles neen en Tine moet hem wanneer ze zijn koffie brengt, even bemoedigend toe spreken. „Alles sal reg kom”, zegt ze met haar liefste lachje. „As it to let is tink”, zegt Johannes en dan gaat Benardus overeind. „Mannen”, zegt ie. „Mannen, de kop der by hur, ut kan niet lang meer an- houwe, der mut ander weer komme, ik foei it an myn rimmetiekpoat! Van nacht om twie uur wurde ik der wak ker fan. Ik stompte Moeke wakker en ik sei „Meenspardon, mogen we even? Aanvoer 2564 stuks! 387 melk, kalf en weidekoeien ƒ525 ƒ1050, koude handel, notering lager. 46 vette koeien ƒ2.02ƒ2.40. 2.41—2.47 Niet krabben. De beider vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huldporiën. GENEESMIDDEL TEGEN M H WW HUIDAANDOENINGEN g, Donderdag 29 April. Evangelisatie- samenkomst in de Bapt. kerk. Spre kers Ds. Bos van Leeuwarden en Ds. Ph. Lindeman van Sneek. Een ondeugdelijke schoorsteen was Woensdagmiddag te ongeveer kwart voor vier de oorzaak van een brandje in het woonschip van de heer L. Leer ling. De brandweer rukte uit naar de woonschepenhaven aan de Woudvaart, maar kon na het opnemen van de schade (een verbrand bed) naar huis terugkeren. (Ons Noorden) B. en W. schrijven in dit voorstel o.m.: Enige tijd geleden is de directie van de N.V. Machinefabriek „Landustrie” met ons in onderhandeling getreden over ver koop van een gedeelte v. h. aan het Zomerrak gelegen industrieterrein. Daarbij bleek, dat plannen werden over wogen om voor het bedrijf een ruimere en doelmatiger huisvesting te verkrij gen. Het tegenwoordig in gebruik zijnde gebouw is zeer onvoldoende en biedt geen mogelijkheid tot uitbrelzding. De N.V. zou in staat zijn meer orders te aanvaarden en uit te voeren als zij over de nodige ruimte en outillage beschikte. Meer arbeidskrachten zouden in dienst kunnen worden genomen als hun slechts de nodige werkruimte en machines ter beschikking zouden worden gesteld. Deze industrie zou zich derhalve verder kunnen ontplooien Indien het bedrijf ge heel of gedeeltelijk naar de daarvoor uitgekozen plaats op het zgn. industrle- eiland werd overgebracht. De uitvoering van de plannen stuitte echter op be paalde moeilijkheden, welke er de di rectie van de N.V. toe brachten de medewerking van de gemeente in te roepen. Wij hebben deze aangelegenheid overwogen en zijn tot de conclusie geko men, dat indien een regeling zou kunnen worden getroffen, waaruit geen voor de gemeente onaanvaardbare risico’s zou den voortvloeien, het mede uit een oog punt van blijvende werkverruiming ver antwoord zou zijn de gevraagde mede werking te verlenen. De plannen zoals deze ten slotte zijn vastgesteld omvat ten de bouw van een fabriekshal met Toen we deze morgen de ingang van onze veemarkt versperd zagen door drommen veewagens, toen we meteen de verkeerspolitie op volle toeren en met roodgloeiende wangen zagen werken, vermoedden we reeds dat het een druk ke morgen zou worden, maar dat het zó erg zou zijn, neen, daar hadden we toch niet op gerekend. De controleur kon de kaarten en stempels zo gauw niet eens verwerken, de veeartsen had den het zweet en waren zo in hun werk verdiept dat ze ons eveneens aangrepen 'en ’t hoofd achterover duwden. Gelukkig schreeuwde iemand „Dat is de stukje- skriever, laat die mar lope der is dochs niks an verloren!” Er klonk een homerisch gelach over de markt toen we wegzeilden met het vaste besluit de spreker (we kennen hem) aan de koffietafel even apart te nemen. Maar eerst ten arbeid, de kna pen achter de broek, het vee geteld en de bijzonderheden opgetekend. De aanwezige boeren hebben geen ple zier en dat is begrijpelijk, de „gollen” zijn leeg en buiten groeit er nog niets. Maar de knapenha, de knapen die komen juist door dit weer aan hun trek. De boeren willen plotseling vee kwijt en de knapen kopen, kopen, kopen. En nu staan de dieren aan de balies en met de eigenaren er bij proberend om ze te verkopen met een beetje winst. Winst die soms „foar de helsdoarren” wegge haald moet worden. En tante Tryntsje en haar staf heb ben het meer dan druk met melken, want de koeien moeten na de koop ge molken worden. Terwijl we een en ander overdenken wordt ons een hand op de schouder ge legd, tenminste het ding heeft de vorm van een hand, maar het leek en voelde als een heiblok. We vouwen zowat dub bel, draaien ons om en dan staan we oog in oog met een soort reus, die ons één van z’n koeien wil verkopen en met veel moeite raken we los, zonder koe beest. Eén van onze slagers staat ergens achter een vette koe, maar hij is nogal critisch. „Wat is dat beest kroem en briek ju”, zegt ie tegen de eigenaar, maar die, ad rem, zegt „Nou hwat soe dat? Dou silst ek nea in priis wlnne zaj worden gesticht een gebouw met een oppervlakte van 170 m2 waarin zijn geprojecteerd de tekenkamer, de ver trekken van de administratie e.d. Beide gebouwen zijn onderling verbonden. Op het terrein zal verder een dienstwoning worden gebouwd. Aan de N.V. zal een perceel grond onder beding van een jaarlijkse grondrente worden overge dragen ter grootte van ruim 5000 m2. De niet voor de bouw benodigde grond zal als fabrieksterrein worden gebruikt en kan zo nodig voor latere uitbreiding worden benut. De kosten van het ge bouw met woning worden geraamd op 180.000. Voorgesteld wordt dat de ge meente een hypothecaire geldlening ren tende 3% per jaar zal verstrekken, ten bedrage van 2/3 der bouwkosten van het industriepand tot een maximum van 120.000, aflosbaar in 10 gelijke jaarlijk se termijnen, eerste termijn vervallende 31 Dec. 1955. B. en W. stellen voorts voor van de directeur der N.V. de heer H. W. Bos aan te kopen een perceel grond en oppervlakte water tussen Hou- kesloot en Oppenhuizerweg, nu dit be drijf op een andere plaats gaat uitbrei den. Prijs ƒ5800, de noodwoning op dit perceel zal tegen door drie deskundigen te schatten waarde worden overgeno men. Door de heren T. en P. J. de Vries is alhier een Reclame-Bureau gevestigd in het pand Kleinzand 54. Aan de etalages kan men direct zien dat men hier met vaklui te doen heeft. Het interieur ziet er keurig uit. Men treft er o.a. aan een uiterst natuurgetrouwe collectie deco- ratiebloemen; voorts showcards, draad- standers, blikvangers, decors enz. enz. Het bureau belast zich ook met het ver zorgen van prijskaarten, folders, verpak kingen, maken van etalages, zodat vooral die zaken die er geen eigen etaleur op na houden er wel bij kunnen varen. Men beschikt over gediplomeerde etaleurs, o.a. is aan deze zaak verbqnden als de- corateur-etaleur de heer R. Haitsma. Voor nadere bijzonderheden zie men een adv. in dit blad. Over dit onderwerp sprak Prof. Dr H. M. J. OMervelt, hoogleraar aan de Gem, Universiteit te Amsterdam, hedenmorgen in de 16e Inspectievergadering van het Lager Onderwijs in de Inspectie Sneek, welke volgens de traditie wederom in Amicitia werd gehouden en ook weer goed bezocht was. De opkomst naderde zelfs de honderd procent zoals de voorzitter, Inspecteur R. J. Sipkens in zijn openingswoord con stateerde. Hij verwelkomde hierin in het bijzonder de hoofdinspecteur de heer Kleiterp, de colleges van B. en W. van de gemeenten in de inspectie, de school besturen en de spreker, wien de roem reeds was vooruitgegaan door z’n suc cesvol optreden in andere Inspectie- vergaderingen. Geen opzienbarende dingen. Opzienbarende dingen gebeurden er het afgelopen jaar niet in de inspectie, zo vervolgde de heer Sipkens. Hier en daar zaten in sommige klassen nog te veel leerlingen en in enkele plaatsen had men moeilijkheden met het vervullen van vacatures, maar dat is in het ge hele land zo. Toevalligerwijs echter is het hier niet het ergste. Met de onderwijsvernieuwing verloopt het hier ook normaal. In optimistische ogenblikken denk ik zelfs wel eens dat er wat gebeurt, zo drukte spr. het gees tig, maar ook enigszins sarcastisch be doeld, en onder gelach van de toehoor ders uit. Maar in ernst, zo ging hij voort, de onderwijsvernieuwing is er. U moet er zich mee bemoeien. U kunt er niet om heen draaien als de kat om de hete brij. Met de scholenbouw gaat het hier goed. Binnen afzienbare tijd zijn er in deze inspectie geen ontoonbare scholen meer. Wel zal binnenkort aandacht moe ten Worden besteed aan de gymnastiek lokalen en de sportterreinen. Dan zgn er geen uiterlijke moeilijkheden meer. De Friese kwestie De afdeling Sneek van het Centr. Ge nootschap voor Kinder Herstellings- en Vacantiekolonies ontving hedenmorgen het verblijdende bericht, dat ook dit jaar in Juni weer acht „bleekneusjes” naar het mooie Bio-Vacantieoord „Rusten duin” van de Ned. Bioscoopbond mogen worden uitgezonden. De bioscoopbezoekers, die indertijd in „Amicitia” een bijdrage deponeerden in de bekende collectebussen, mogen dus de voldoening smaken, dat zij aan deze uitzending en hopelijk aan het algeheel herstel van de uit te zenden kinderen, hebben medegewerkt. Moge dit een sti- mulans zgn voor de volgende collecten.) Ontslagen en benoemingen. Mej. B. Wielinga verzoekt ontslag als onderwijzeres aan de Bolwerkschool, de h.h. A. v. d. Leij en J. Hoekstra als on derwijzers aan de openbare school voor zwakzinnige kinderen. Door B. en W. wordt aanbevolen voor de benoeming van een hoofd van de openbare school voor zwakzinnige kin deren (vacature J. Bakker) de heer H. Boomsma, onderwijzer aan de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs te Dordrecht. B. en W. adviseren Van het lid van Uw raad, mevrouw A. SchaperTolman is een voorstel inge komen om op 5 Mei 1954, ter herdenking van de bevrfjding en viering van de Na tionale feestdag, aan het personeel in dienst van deze gemeente vrijaf te geven. In dit voorstel, hetwelk bij de stukken ter inzage ligt, verwijst zij naar soortge lijke besluiten, welke in meerdere ge meenten zijn genomen en spreekt zij de wens uit, dat de gemeente Sneek dit baars inziens goede voorbeeld zal volgen. Het zal U bekend zijn, dat de viering van de vijfde Mei ook dit jaar een punt van bespreking heeft uitgemaakt in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De regering handhaafde hierbij haar ook het vorige jaar reeds ingenomen standpunt om, voorzover dit van haar afhangt, op deze dag geen vrjj te geven, doch de vie ring van de bevrgding te combineren met die van de verjaardag van H. M. de Koningin op 30 April. Het blijft hierbij echter in de bedoeling liggen, dat de vijfde Mei duidelijk het karakter zal dra gen van een herdenkingsdag van de be- vrcding, hetgeen onder meer door de radio-uitzendingen op die dag tot uiting zal komen. Een tijdens de beraadslaging over de viering van de Nationale feestdag in de 2e Kamer ingediende motie, onder meer inhoudende een verzoek aan de regering om een beroep te doen op ondernemers, gemeente- en provinciale besturen om aan het In hun dienst zijnde personeel op de vjjfde Mei tenminste vanaf 13 uur oetaald verlof te verlenen, werd op 3 Februari van dit jaar met overgrote meerderheid verworpen. Hiermede aan vaardde de Kamer derhalve de, hiervoor vermelde, door de regering aangegeven gedragslijn. In vorige jaren is door ons college steeds het standpunt Ingenomen, dat ten aanzien van de viering van deze Natio nale feestdag geen plaatselijke regeling behoorde te worden getroffen doch dat aansluiting diende te worden gezocht aan de door de landsregering getroffen regeling. Wij betreuren de gang van za ken met betrekking tot de viering van de bevrijdingsdag. Ook wg zouden gaar ne hebben gezien dat de 5de Mei was uitgegroeid tot een Nationale feestdag in de ware zin van het woord, waarop het Nederlandse Volk zich telkens op nieuw rekenschap geeft van de grote be tekenis van het einde van een periode van onderdrukking en bezetting. Het is slechts m o gelijk aan deze dag een der gelijk karakter te geven indlen het ver langen om feest te vieren bij de over grote meerderheid der bevolking leeft. De overheid kan te dezen aanzien slechts stimulerend optreden. De in de verlopen jaren opgedane ervaringen hebben ge leerd. ook In deze gemeente, dat van een algemeen verlangen tot feestviering niet kan worden gesproken. Men kan dit be treuren maar bij het bepalen van de te volgen gedragslijn dient met deze feiten toch rekening te worden gehouden. In de gegeven omstandigheden achten wij het dan ook niet juist van de door regering en Tweede Kamer aanvaarde regeling af te wijken. Door plaatselijk een van deze regeling afwijkende beslissing te nemen tengevolge waarvan slechts een gedeelte van het overheidspersoneel, nl. het personeel der gemeente, een vrije dag zou genieten zou de op dit punt reeds heersende verwarring nog worden vergroot. De omstandigheid dat enkele gemeentebesturen hebben besloten toch aan hun personeel vrg te geven heeft geen verandering in ons standpunt ge bracht. Wij bltJven het principieel juister vinden een gedragslijn te volgen welke aanfluit aan de beslissing van de lands regering. De afdeling Sneek van de Bond voor Staatspensionnering hield Dinsdagavond in de bovenzaal van Hotel Hanenburg een buitengewone ledenvergadering. Het bestuur had, aldus de voorzitter, de heer N. E. van der Zee, gemeend deze avond te moeten beleggen in verband met het verschijnen van het rapport van de So ciaal Economische Raad betreffende de ouderdomsverzekeringswet om de leden hier nader over in te lichten. Het rap port, aldus spr., te een lijvig boekdeel en meer dan 100 pagina’s dik. Bij de meest belangrijke artikelen wilde spr. even stil staan en deze nader toelichten. Na een kort welkomswoord, het lezen der no tulen enz. deelde de voorzitter ter inlei ding nog het een en ander mede betref fende de voorgeschiedenis van het bo vengenoemde rapport. Het begon in 1914. In dat jaar was nl. de wet Talma tot stand gekomen. Zij, die in loondienst waren ontvingen op 70-jarige leeftijd ƒ3 ƒ2. In 1919 kwam de wet Aal- berse tot stand met een kleine verbete ring. Op 65-jarige leeftijd werd nu aan deze mensen 5 -j- 3 uitgekeerd. Met de noodwet Drees kwam in 1947 feite- Igk een gedeeltelijk staatspensioen, want ook de zelfstandigen werden hierin betrokken, en dat dit wel nodig was, blijkt thans wel uit het feit, dat ruim 28 van de trekkers ingevolge deze noodwet zelfstandigen zgn. Dit was, al dus spr., het fundament waarop kon worden opgebouwd. Thans is de nieuwe ouderdomsverzekeringswet in wording, en als deze wordt aangenomen, zal ieder er voor moeten betalen, maar ook leder ervan kunnen profiteren. Een groot voordeel betekent het, zegt spr., dat de klasse-indeling is komen te vervallen, waardoor de uitkeringen gelijk zullen zijn en als de wet wordt aangenomen, zal dit ook voor de Bond voor Staats pensionnering, die jarenlang voor Staatspensioen heeft geijverd, ook een mooi succes betekenen en een felicitatie waard zijn. Over het algemeen is het rapport reeds met vreugde ontvangen. Het hoofdbestuur zit niet stil, want reeds op 20 Maart werd te Zwolle een kader- vergadering gehouden, en op 3 April had in Den Haag een voorlichtingsver gadering plaats, en op 8 April werd daar een congres gehouden. Op duide lijke wijze zette spr. een en ander uit een en beantwoordde de vragen die door de aanwezigen werden gesteld. Na het afhandelen van het zakelijke gedeelte der agenda bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen en vermaakte men zich met het kienspel, waarvoor door verschillen de leden een prijsje was beschikba r ge steld. Zaterdag 1 t.e.m. Maandag 8 Mei. Ami citia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur ea Zondag tevens te 5 uur Meisjesslaapzaal’ Zaterdag 1 Mei. Programma Meifeest P. v. d, A. ’s Voorm. 10 uur bijeen komst Foyer van Amicitia. ’s Middags 2 uur Kinderfeest grote zaal van Amicitia. In de raadsvergadering der gemeente Sn ?ek, welke heden-, Donderdagavond te 7.15 uur wordt gehouden, kom eh o.a. de _,ende punten aan de orde: Mr. J. A. de Jong neemt ontslag als raadslid. Onder de ingekomen stukken is een mededeling van mr J. A. de Jong, dat h(j ontslag neemt als raadslid, terwijl er tevens bericht is ingekomen van het centraal stembureau, dat zgn opvolger, de heer S. v. d. Wal, zijn benoeming tot raadslid aanneemt. Donderdag 29 April. Vereniging „Oran je”, Sneek. Jubileumavond In Ami citia. Aanvang 8 uur. Opvoering van het Historisch spel „De Rebel”, van Willem Hofman, door de Koninklij ke Rederijkerskamer „Ten Kate” uit Leeuwarden. prima dieren. 920 nuchtere kal- n 3245, trage stemming. 1 graskalve ren 135200, notering als vorige week. 548 schapen 85—120, handel stug, lager. 138 kleine lammeren ƒ35 ƒ42, notering niet hoog. 10 bokken en geiten. 138 varkens en vette biggen 1.43—1.66, 1.71—1.85, levend, vleesvarkens nog prijshoudend. 144 zou ters 1.741.76, lager. 200 kleine big- aen en loners 3860. f 85f 105. De Sneker Kruideniersver. Eskavee heeft verzocht een verplichte vacantie- regeling voor het kruideniersbedrgf in te voeren, van de zelfstandige kruide niers is slechts één niet bereid op vrij willige basis medewerking te verlenen. De ver. van grootbedrijven in levens middelen en het personeel van de hier gevestigde filialen van grootwinkelbe drijven hebben bezwaren tegen een ver plichte vacantiesluiting aangevoerd, daar in deze bedrijven het personeel reeds een vacantie van 2 weken per jaar wordt gewaarborgd, en een verplichte regeling met sluiting der winkels eerder een verslechtering ten deze voor het personeel zou opleveren. B. en W. menen echter dat als niet tot invoering van een verplichte regeling wordt over gegaan, de kleine ondernemers geen mo gelijkheid om met vacantie te gaan zullen hebben. Naar de mening van B. en W. dient het grootbedrijf als er sprake is van een offer, dit offer ook inderdaad te brengen om een belangrij ke groep van kleine zelfstandigen het genot van vacantie mogelijk te maken. B. en W. stellen dan ook voor tot een verplichte vacantieregeling voor het kruideniersbedrijf in 1954 te besluiten. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken en de commissie voor de strafver ordeningen kunnen zich met deze rege ling verenigen. Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is ’t leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger gene zen dan het opkwam. Daarom, een pret tig, veilig gevoel, altgd Rennies bg de hand te hebben. vertoont telkens die sanerende verzwa ring van bestaan, gevolg van toenemen de verantwoordelijkheid afschaffing der slavernij, verbetering van de positie van de werkman, verzorging van bejaarden, Rode Kruis, Reddingswezen, zorg voor de cultureeel achtergebleven volken, voor de onvolwaardigen in eigen volk). Het is een proces van verzwakking der maatschappelijke contrasten, waardoor de onverschilligheidszöne, die de macht hebber oorspronkelijk omgeeft, steeds meer wegvalt ten bate van een zich-be- trokken-voelen in het hem omgevende leven. Het feit dat de machtsverhouding daarbij overgaat in een gezagsverhou ding, drijft deze laatste niet in een crisis. Verder is het de gelijktijdige werk zaamheid in het bestel der samenleving van verouderde 'pvattingen en gewoon ten naast die van nieuw ontdekte rech ten van ieder mens als zodanig. Het axioma dat alle In één tijd leven de leden ener samenleving werkelijk tijd genoten zijn, is even geforceerd als de neiging om „billijkheid” te zien als een erkenning der gelijkberechtigdheid van allen. De natuur is bij het schenken der gaven van geest en hart allerminst de mocratisch. Gezien dit punt van uitgang kan „billijkheid” alleen betekenen: het erkennen van rechten in verhouding tot het plichtsgevoel, dat in de zin van: be reidheid om z’n verantwoordelijkheidsge voel niet te verdringen ten bate van een zelfverzorging, die de werkelijke bloei mogelijkheden van de mens miskent. We zyn van nature op samenleving gericht; de opvoeding dient deze neiging te verzorgen. Daarom moeten de opvoe ders de democratische gezagsvorm zelf tegenover de jeugd betrachten. Naar mate ze macht opgeven winnen ze aan autoriteit. Want de drang om autoriteit toe te kennen is bjj het kind enorm sterk. Koninginnedag! Geen plaats meer Voor verschil in rang of stand; Ieders hart draagt trots het stempel: Onderdaan van Nederland. Hoe verdeeld w’ook mogen wezen Op zo velerlei terrein, Als het gaat om ons Oranje, Ja, dan trekken we één lijn! Dan stoot niemand meer op iemand, Dan is alle twist aan kant; Bóven de partijen uit gaat: Onderdaan van Nederland. Hoe spontaan en blij en dankbaar Wordt in Nederland gevlagd (Ongeacht de „lijst” waarop men Pas nog weer z’n stem uitbracht Niet-gesproken woonden spreken Van daadwerkelijke trouw En dan gaat uit ieders dakraam Het Oranje-Rood-Wit-Blauw! Dan staat Nederland verenigd: Als een één, ondeelbaar R(jk: De gedachten van millioenen Stromen samen,op Soestdijk! PHILIA. Een blijde verrassing. Nadat prof. Oldervelt na de pauze emge vragen had beantwoord, betrad mr K. J. van Douwen, burgemeester van Dow'awerstal, het podium, teneinde de vergadering een verrassing te bereiden. Hij schetste eerst de positie van het hoofd ener school in het een of andere grote dorp en diens vooraanstaande sa- menbinnende kracht in de dorpsgemeen schap, Hg is voorzitter, bestuurslid of lid van alle mogelgke verenigingen en onmisbaar in het dorp. Zgn taak eindigt nooit. Zo’n figuur is ook de heer R. R. Vene kamp, reeds 32 jaar hoofd van de Openb. Lagere School te Langweer, die daarnaast de t.b.c.bestrijding een warm hart toe draagt, voorzitter is van het Groene Kruis en verder bestuurslid van alle mo gelijke verenigingen. Het deed de heer van Douwen daarom groot genoegen te kunnen mededelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de heer Venekamp te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje Nassau, welke me dedeling door de vergadering met warm applaus werd ontvangen. Spr. wenste de gedecoreerde van harte geluk en bevestigde hem het „lintje” op de borst. De heer Sipkens sloot zich bg deze gelukwens aan, ook omdat hg in de ver leende onderscheiding een blijk van waardering voor het gehele corps zag. De heer Venekamp zelf zeide werke lijk verrast te zgn omdat hij gewoon al tijd zijn werk heeft gedaan, en stak op zijn beurt een pluim op de hoed van burgemeester van Douwen, die een warm hart heeft voor het onderwijs en dit op alle mogelijke manieren tracht te bevorderen. Voorts was ook hij van mening, dat zijn onderscheiding het ge hele onderwijzerscorps toekomt. Offer blijkt winst. Verantwoordelijkheidsgevoel is bij slechts weinigen onafhankelijk van de omstandigheden. Normaal is dat het feit dat uitdrukkelijk als verantwoordelijk beschouwd wordt, de zin voor de-° be lasting intensiveert. Het verzwaart de gezagsuitoefening aanmerkelijk, maar komt z’n drager psychisch ten goede. Wat zijnerzijds een offer kan blijken, blijkt een winst. De ontwikkelingslijn der samenleving schadiglng. middags 9 uur in het Café van H. J. Visser te Heeg. foar it moaiste gehiel, mar dóu sliepst er like goed om net?” ,een oppervlakte van ongeveer 950 m2, waarin o.a. zijn ondergebracht een ma chinehal, een montagehal, een magazijn en werkplaats, een waslokaal met dou- geslacht, slechte handel, notering lager. 32 pink^g ƒ380ƒ575, goede handel in minder vraag, nauwelijks prijshoudend. A.f. S.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6