Een gulden dag voor het jubilerend „Oranje I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST een Een feestelijke Show op feestelijke dag Nationale feestdag in alle opzichten geslaagd. 109e Jaargang No. 35 Dinsdag 4 Mei 1954 39 Kerknieuws Redactie-adres KLEINZANÜ 7 - Telef 2872 RedacteurL KIEZEBRINK "TS Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Opbrengst collecte Bioscoopnieuws 25 jaar „Manusje van alles” bij de gemeente Veertig jaar leraar bij het Nijverheidsonderwijs B Japonnen als de Lente zelf! leidde tot vermakelijke tafreeltjes Nederland en Oranje. viel Kinderspelen en wedstrijden. Voor mynheer. Kwieke jongemannen op vurige paarden beoefenden het oude ringsteekspel Zie verder pag, 2. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Am sterdam (als jeugdpredikant), Ds. H. Sondorp te Sneek. Advertentieprlj» 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprlj. 13.— per half jaar. Franco per port 1 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. 1 Drijfhout, Snoek. Modetinten en hoeden. Zag u die nieuwe tint blauw al en proefde u die verrassende benaming op de tong: Li do? Een naam die u niet spoedig vergeet, een tint die in het ge heugen blijft, frisser, jeugdiger dan het beroemde marineblauw en prachtig har moniërend met mals en natuurlijk ook met wit. Er was een lido linnen japon met witte garnering die doorliep tot op de aangeknipte mouwtjes die magnifiek genoemd mag worden, en misschien nog mooier was dan het marine-witte ruit- motief waarbij echter een wit hoedje met strik gedragen werd dat mijn hart stal! Het werd iets meer achter op het hoofd gedragen dan de matelot, die op deze show veel getoond werd in ele gante, modieuze variaties gegarneerd met een flatterende voile of enkele bloemen tegen het achterhoofd gevlijd. We zagen by een lichte jas met mouw hoe elegant staat deze mouw toch! een heel mooi bruin hoedje in fijn Bangkokstro. Grote hoeden hebben helaas met hoge bomen gemeen dat zij veel wind vangen maar wat waren de enkele getoonde modellen flatteus! Van de zon, in de regen. Wy vrouwen zyn toch onberekenbaar. met de hand geweven worden. Ze zyn waterafstotend, licht en toch warm. Jasjes van deze stof vervaardigd, met het beroemde zakje, u weet wel, gedra gen bij een broek in contrasterende kleur, zijn in staat mannenharten sneller te doen kloppen. Och, een man wil na al die lange eentonige jaren ook wel wat variatie. De kinderspelen en wedstrijden van de schoolkinderen op verschillende sportterreinen, in diverse straten en op de eigen schoolpleinen, werden eveneens een succes. En de feestvreugde werd hier nog verhoogd door de tractaties van „Oranje” ter ere van haar jubileum. Alle uitslagen te vermelden zou te veel ruimte vragen. Daarom volstaan we met de eerste en tweede prijzen, die men elders in dit blad vindt. SNEEKER NIEUWSBLAD Ringsteken te paard. Terwijl de schooljeugd zich met sport en spel vermaakte, konden de ouderen zich op het Martiniplein amuseren bij het ringsteken te paard, dat ook grote belangstelling trok. In dichte hagen stonden de toeschouwers om het toneel van de vreedzame strijd, waaraan mede werking werd verleend door de Ryver- eniging „De Waterpoorters”. Het Chr. Muziekcorps zorgde voor de muzikale omlijsting van dit oude volksfeest, dat de volgende winnaars opleverde: le prijs Joh. Teemstra, Hartwerd; 2e Tjipke van Gosliga, Sneek; 3e. Jan Gorter, Sneek. De drie prijzen voor het mooiste landbouwpaard waren voor: le Joh. Teernstra, Hartwerd; 2e. Ids Boersma, Hartwerd; 3e. Jan Gorter, Sneek. De le De opbrengst van de collecte voor de Ver. Gezinshulp was 514.66 netto. water neerplenst op het geestige bijbe horende regenhoedje. Natuurlijk blijven de gewone gabardine en popeline-jassen bestaan, maar het is toch heerlyk dat deze zijden jassen gekomen zyn, waar mee men in het somberste regenweer toch eleghnt kan zijn. Elegante mantels en vlotte box-coate. Maar vóór het Volkslied werd aange heven, sprak de burgemeester de meis jes en jongens toe. Hij vertelde hun hoe in de loop der eeuwen een band is ont staan tussen Nederland en Oranje, die wy graag nog heel lang willen besten digen en dat op deze 30e April meteen de dag herdacht werd waarop wij negen jaar geleden van de Duitsers werden be vrijd. Wy vieren deze dag om uiting te geven 'aan onze liefde voor onze Ko ningin en het Oranjehuis, aldus de bur gemeester, die de hoop uitsprak dat Ko ningin Juliana nog lange jaren over ons land moge regeren in vreugde, voor spoed en welvaart. Hij bracht daarna dank aan de Ver. „Oranje” voor het or ganiseren van de feestelijkheden en wenste haar geluk met haar 50-jarig jubileum, waaraan hij de wens verbond dat zij haar werk nog lang zal kunnen voortzetten. Men had de Vereniging „Oranje” bij haar gouden jubileum stellig geen beter geschenk kunnen toewensen dan het fraaie voorjaarsweer, waarmee haar feesten ter ere van de verjaardag van H. M. de Koningin en ter herdenking van de Bevrijding Vrijdag werden begunstigd. De stad en haar feestvierende bewoners koesterden zich de gehele dag in de milde stralen van de voorjaarszon die zich daardoor het praedlcaat „Oranjezon” weer volkomen waardig toonde. En omdat „Oranje” de burgery tevens een zeer gevarieerd jubileumprogramma aanbood, dat van de vroege morgen tot de late avond het publiek doorlopend wist te boeien, werd het een Nationale Feestdag zoals Sneek in geen jaren had meegemaakt. Touwtrekken. De le prijs, 50, werd gewonnen door de ploeg van ’t aannemersbedrijf Fa. P. J. de Dood bestaande uit ’t navolgende vijftal: P. Lageveen, J. Zijlstra, R. v. d. Akker, D. Zijlstra en D. Winia. De 2e was voor de ploeg landbouwers bestaan de uit de heren H. Boschma, Uitwellin- gerga; Tj. Hoekstra, Loënga; J. Soeten, Uitwellingerga; J. Schraa, Uitwellinger- ga en S. Veenstra, Scharnegoutum. De prijzen werden na afloop in Veer huis Boot uitgereikt, waarbij de heer A. Jansen namens de Ver. „Oranje” dank bracht aan alle medewerkers, in ’t bij zonder de directeur van de Gem.-Reini- ging en zijn personeel. Bedrukte Nylon-stoffen. Ja, en dat in zulke fraaie kleuren als U nog niet eerder zag. Vorig jaar waren de fletse tinten waarin deze toch zo prachtige stof gebracht werd, weinig aantrekkelijk, maar nu kan men volgens een nieuw procédé de stof bedrukken met de helderste kleuren. Het Coupon- huis, Firma de Grys, brengt deze prach tige Nylonstof, zo teer en fijn en toch zo ongelooflyk gemakkelijk te behandelen en te wassen. Wy zagen in de smaak volle stand een grijs met paarse bloemen Nylon om van te dromen! Firma de Grijs geeft haar klanten een nieuwe service door het knippen en pasklaar maken van japonnen, tegen een heus lage prijs. Vanzelfsprekend vindt men in de zaak een ruime keuze andere stoffen, maar in deze stand wilde men alleen deze zeld zaam mooie Nylons tonen. Magazyn de Duif. Witte blouses met prachtige Brusselse kant die schuimig tegen de hals op moet staan! Neem me niet kwalijk als ik naar uw smaak te lyrisch wordt, maar als vrouw nietwaar... en ze waren verruk kelijk de blouses die magazyn De Duif in zyn stand toonde. Trouwens de sjaals van natuurzyde, uit Japan en bedrukt in Italië, waren niet minder mooi. Dit was een cosmopolitische stand want er wa ren Zwitserse popeline-blouses, met boorden met plastic in de punten, en wie kan ons zeggen waar het angora- konijn leefde dat de wol leverde voor laatste fabriek waren er de nieuwste snufjes die in het laatst van April op de messe van Hannover waren! Prachtig porcelein zowel in vorm, kleur als decor. Van het Schönwald porcelein kan nog als bijzonderheid worden verteld dat hier niet zoals gewoonlijk de kleur op de klei wordt aangebracht, maar er doorge werkt wordt. Als men van dit porcelein een scherf afstoot, krygt men geen witte vlek, het blijft dezelfde kleur houden. Een voorname stand, edel porcelein en glanzend Gero-zilver! De herenmode wordt vlotter en de ticket pocket, u weet wel dat nieuwe zakje in het tweed-jasje, heeft op staande voet het mannenhart veroverd. Firma Erlnga toonde op het podium de ■nieuwe herenmode. Het Edward-model, vier knopen, twee hoog gesloten, man chet op de mouw. De Engelse tweeds, Kenneth en Harris, zyn mooie stoffen, B.B. Latex schuimrubber, een heerlijk materiaal voor matrassen en kussens. De firma Aukema heeft de alleenver koop van dit patentfabrikaat, dat veel belangstelling genoot, evenals de bed matrassen met zomer- en winterkant. En toch wilde mijnheer opschieten, want één stand verder, met even voor bijgaan van firma Nijholt, lokte de stand van firma Mlnkema en daar was hij niet meer weg te slaan van de Braun’tjes en de Grundig’jes. Draagbare batterij- ontvangers, snapt U, met mogelijkheid tot aansluiting op het net. Ik moet eer lijk zeggen dat het prachtige toestelle tjes waren en leuk om mee te nemen naar buiten, maar vraagt U my niet naar de technische bijzonderheden. Mijnheer weet de werking van de F.M. antenne wel, het nieuwste snufje aan het Grundig toestel. Het zijn net lange sierlijke voel sprieten, uitschuifbaar en draaibaar en gevoelig voor... verdere inlichtingen geeft firma Minkema graag! Firma Njjholt. Al dat gepraat over die frequentie modulatie... U zult het een vrouw niet kwalijk nemen dat ze terugliep naar de stand van de firma Nijholt, waar behal ve de Meister Zig-zag naaimachine, waar deze firma al meermalen demonstraties mee gaf, de Fidor electrische naaima chine was tentoongesteld. Vindt U het raar dat ik eerst de kleur en de vorm van deze machine noem Prachtig groen en van een vorm die heus een streling voor het oog is. Dat de machine perfect die op de Noord-Engelse visserseüanden werkt hebben vele dames op de Midex gezien en firma Nijholt heeft een nieuwe droom in haar toch al zo geplaagde hoofden gebracht. Voor een moeilijke keuze stond firma Yme Bakker, die uit baar 1001 artikelen enkele moest kiezen Voor de uiteraard kleine stand op de Midex. Ze koos Zilmeta artikelen en porcelein van Schönwald en Eschenbach. Van de De stad was in vlaggetooi en reeds om half acht werden de feesten ingeluid door het gebeier der klokken, waarna een reveille volgde door de Trompetters van het Tamboer- en Pypercorps van „Advendo” vanaf de koepel onzer eer biedwaardige Martinikerk. Om acht uur trokken Herauten te paard door de stad en op hetzelfde tijdstip hesen de Padvin ders de vlaggen voor het Stadhuis. Daarna begon om half negen de rond gang van de muziekcorpsen door de stad. Het Stedelijk door de binnenstad, „Harmonie” door de Noorderhoek en de Noord-Oosthoek, en het Tamboer- en Pijpercorps van „Advendo” door de Leeuwarderweg en omgeving. Met hun vrolijke klanken brachten ze de gehele stad in feeststemming en geleidelijk vul den zich de straten met opgewekte man nen, vrouwen en kinderen van wie de meesten zich naar de Marktstraat spoedden om de Aubade bij te wonen van de ruim drieduizend schoolkinderen voor het Stadhuis. Deze massale heldere kinderzang, door B. en W. en het be stuur van Oranje op het Bordes en door honderden stadgenoten op de Markt straat aangehoord, vormde weer een van de hoogtepunten van de dag. Onder de beproefde leiding van meester Dood- korte en met medewerking van het Ste delijk Muziekcorps werden vijf liederen ten gehore gebracht waarvan het laat ste, ons wondermooie Wilhelmus, door alle aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. Hoogverraad. We kennen Roy Boulting als de regis seur van de voortreffelijke film „Ulti matum”. Nu presenteert hy ons een film over de vyfde colonne, die door sabotage het Engelse bedrijfsleven tracht lam te leggen om zodoende de weg naar het „andere regiem” te banen. Boulting weet, hoe hij het filmmedium moet aan wenden. Van de contrastwerking tussen het doodbedaarde, schijnbaar onbewoge- ne en het hevig, uiterst spannende ge vecht in de electrische centrale wordt meesterlijk gebruik gemaakt. En let U vooral ook op het nuchtere, typisch- Engelse slot door de nieuwsuitzending van de B.B.C. De lijn van de mantels, die vooral te bewonderen valt in de schoudertyn en de mouwen, is dit jaar bijzonder mooi. Firma Eringa gaf er een goed beeld van door een uitgezóchte collectie mantels te tonen, van een zeer fraaie grijze wol len mantel af tot een jonge meisjes tweed jasje toe waar lange opgestikte naden een vlotte zwierige lyn aan ga ven. Bij deze jasjes werden zwarte nylon schoentjes gedragen van de Firma Mul ler. Natuurlijk waren er ook de onvolpre zen manteicostuums, de gemakkelyke korte jasjes in de nieuwe box-suit-lijn, ruimvallend over de schouders, nauw over de heupen en de deux-pièces. We zagen een groen met een schattig beige wollen truitje, een havanna bruin wollen jersey pakje, en een groen met beigé ensemble, waarbij groene hand schoenen en bijpassend hoedje en schoentjes werden gedragen. Schoentjes van de Firma Muller. De aandacht van de dames werd dik wijls gevestigd op de schoentjes. Ze waren inderdaad opvallend mooi, we noemden al de zwarte nylon schoentjes, en merkten nog de rode schoenen op die, met de rode sjaal en handschoenen, de fijne noot gaven aan een grijze tweed box-coat. Zo werd deze, in alle onderdelen ver zorgde show voor de Firma Eringa een groot succes en voor Hare Majesteit de Vrouw een feest op een feestelijke dag. We snakken naar warmte en een nieuwe zomerjurk en tochals de moderne zijden regenjas getoond wordt, veren we enthousiast op. We bewonderden een zwarte met een gele capuchon en stola en een havanna bruine jas. Het lopen in de Meiregen moet een feest zyn als het de flatteuze angora-bollero’tjes Een zeer aantrekkelijke stand waar mijnheer de echtgenoot zyn vrouw moeilijk voorby kon loodsen. zich over de onfortuinlyke ringsteker of -steekster uitstortte, ging er een luid gejuich op. En dat gebeurde nog al eens want Sipke de Vries (van de Gem.-Rei- niging, waarvan vrijwel het gehele per soneel, directeur en opzichter incluis, de ganse dag spontaan medewerkte) reed snel, de stok was dik en de ring maar klein. De gelukkigen waren: le prys, G. Meijer; 2e. J. Boersma; 3e. H. van Ma nen; 4e. D. Wierda; 5e. H. Twynstra; 6e. Willy Scheffener. De mars van de vier plaatselijke Het kuipje-steken (in moderne stijl) prijswinnaar gaf na afloop nog een de- Gymnastiekverenigingen, wederom op- De prijzen bestonden uit geluisterd door de muziek en tamboer en pijpercorpsen waaronder ook de Tamboers van T.G.P. die om half zes aanving, leverde ook een fraai en door de toeschouwers zeer gewaardeerd schouwspel op. En natuurlijk was dat ook weer het geval met de slotnummers, het mastklimmen op het Waagplein en de door schijnwerpers verlichte touw- trekwedstrijden op het Martiniplein, die beide door een grote menigte werden bijgewoond. Verder gaf de Chr. Muziek vereniging „Harmonie” ’s avonds nog een concert op de geïmproviseerde mu ziektent op het Martiniplein en waren er ’s middags van 1 uur af tot 's avonds 9 uur geregeld cineacvoorstellingen in Amicitia, die wederom een zeer druk bezoek trokken. We besluiten ons overzicht van deze in alle opzichten geslaagde feestdag met de volgende uitslagen en een woord van hulde voor de organisatie van het be stuur van „Oranje”, bestaande uit de heren F. Brinkman, ere-voorzitter, Feddema, voorzitter, S. de Wolf, vice- voorzitter, D. Potma, secretaris, P. Postma, 2e secretaris, H. Tjaarda, pen ningmeester, A. Jansen, 2e penning meester en J. G. de Vries, alg. adjunct. Mastklimmen. Van de 20 prijzen, die boven in de mast bengelden, werd de eerste, een zij de spek, gewonnen door J. Visser; de ham werd veroverd door T. Byl, beiden alhier. Verrassend en fris als de Lente waren de japonnen, die op vlotte charmante wijze getoond werden door vier manne quins, terwyl mej. Zelle een parate lady- speaker was. Een schattige nylon- japon, wit met lila bloe men, kreeg een extra applaus, naar men fluis terde vanwege de lage pr;js, maar als u het my vraagt dan was het om dat dit heerlijke luchti ge japonnetje ons allen een visioen van de ko mende zomer gaf! Zo mers was ook het rood en groen gebloemde ja ponnetje met de grote kraag en de zakjes in de rok en we raakte:-, allen in verrukking over de strandjurk, rood, geel, bruin geruit met een los jasje natuurlijk en gemaakt van die onvol prezen Engelse katoen, glanzend als zy en kreukvrij. Geklede toiletten. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie s Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Vrouwen krygen nooit genoeg van mooie kleren. Geen wonder dan ook dat Vrijdagmiddag en -avond de dames in de rjj stonden voor een van de zalen Ha nenburg waar Firma Eringa als onderdeel van de Midex een modeshow gaf. Feestdag, Lenteweer en pianomuziek van de heer G. Schuil, brachten een opge wekte stemming in het gezellige zaaltje, zo’n sfeer van: „en nu eens kijken waarmee we onze garderobe kunnen aanvullen!” Weg met wollen jumpers en donkere kleuren op deze feestelijke dag waarop we eindelijk de Lente binnen- nalen en niet genoeg naar fleurige kinderen enzomerjaponnen kunnen kyken. Morgen, 4 Mei, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L. Westerhof, wonende in de Waling Dijkstrastraat alhier, bij Gemeentewerken in dienst trad. In deze kwart eeuw heeft Westerhof zich doen kennen als een man die van alle markten thuis is. Zo is hij o.a. hulp- doodgraver, hulp-concierge, hulp-brug- wachter, stoker van de centrale verwar ming in het gebouw van Gemeentewer ken enz. terwijl hij ook geregeld de brandstoffen rondbrengt by de scholen en de andere gebouwen van de gemeente. Uit deze korte en stellig onvolledige op somming blijkt duidelijk, dat de jubilaris die by zijn collega’s en superieuren zeer gezien is, een echt „manusje van alles” is. Het zal hem daarom morgen zeker niet aan belangstelling ontbreken. Burgemeester Rasterhoff heeft Vrijdagmiddag deze tentoonstelling, wel ke die dag door een veertiental midden- standszaken in zaal Hanenburg werd gehouden, geopend met een rede waar in hij er op wees dat detailhandel en verkeer de ruggegraat van het econo misch leven van Sneek, centrum van de Z.W.hoek, zijn. Daarom was spr. ook zo verheugd over het organiseren van deze expositie, welke mogelijk een traditie kan worden en er toe kan bijdragen de positie van Sneek als verzorgingscen trum van de Z.W.hoek te handhaven. De heer Eringa dankte de burge meester en heette de vele belangstellen den, in ’t bijzonder verschillende vrou wenorganisaties, welkom. Als devies voor de middenstand moet z.i. gelden: Dienen gaat aan verdienen vooraf. Daar in past ook deze voorlichting aan het publiek. Tenslotte ging hij voor in een driemaal hoera voor onze jarige Vorstin. Langs de stands. Buiten de eigenlijke zaal had firma Aukema enkele mooie meubels tentoon gesteld en we zagen hier bovendien het prachtige linoleum Krommenie. Dacht U dat een met linoleum bedekte vloer noodzakelijk effen moet zyn, al is het dan ook in een van de zeer fraaie tin ten die deze fabriek brengt? Hier zagen we een landschap en een alleraardigste kindervoorstelling als een mozaïek ge legd van verschillende kleuren linoleum. Wat een mogelijkheden biedt dit voor b.v, een kinderkamer! De stand van de heer Aukema was omringd door veel belangstellende dames die om de beurt haar hoofd lieten rusten op een kussen of met verrukte gezichten neerzegen in een fauteuil! Dat kussen was dan ook geen gewoon kussen maar gemaakt van Tijdens het zingen van het Wil helmus boden twee kleine meisjes mevrouw Rasterhoff namens „Oranje” bloemen aan, waarna tot slot van de Aubade een drie werf „Leve de Koningin” werd aan geheven. Rasterhoff bloemen aan, Maar we zyn niet door lopend in het zonnebad, ook de zomer vraagt van ons wel eens wat meer allure en daarom hadden we ook veel be langstelling voor de ge klede toiletten. Wij no teerden een gestreepte japon met een over de schouder geslagen sto la die onder de ceintuur doorgehaald wordt en daar een zakje vormt. Van deze geklede mo dellen, we zagen een verrukkelijke japon in strepen mais met lido blauw, waren de rok ken meestal nauw, met enkele plooien achter, Een de creattes terwijl de vlotte jurken voor het jonge meisje de wy'de rok hadden in plooien om de taille gelegd, met de meeste ruimte van voren. monstratie. De prijzen bestonden uit geluisterd door de muziek en tamboer- luxe voorwerpen. Inmiddels waren om 11 uur ook de diverse optochten van de leerlingen der kleuterscholen aangevangen. De kleinen bleven in de omgeving van hun eigen school maar de belangstelling was er niet minder om. Met carillonbespeling door de heer Fl. van Bergen werd het eerste gedeelte van het programma besloten. Een daverend succes ’s middags de optocht van de schooljeugd ten deel. Overal waar de een half uur lange stoet passeerde hoor de men „zo’n mooie optocht van de scho len hebben we nog nooit gezien”. En het was inderdaad mooi. Alle kinderen wa ren in het een of andere feest-tenue gestoken, waarbij naast de traditionele kabouters, verpleegsters, bruidspaartjes, boertjes, versierde fietsen enz. enz. ook veel originele vondsten, zowel individu eel als in groepsverband, vielen te be wonderen. Er was door het onderwijzend personeel en de ouders, maar ook door de kinderen zelf, veel zorg en tijd aan deze optocht besteed. Vooral ook aan de groepen en de Praalwagens waarvan er elf in de stoet meereden. De een nog mooier dan de ander, zodat we niet één apart willen noemen. Dat zou onbillijk zyn tegenover de anderen. Daarom ver wijzen we maar naar de uitspraak van de jury. Alle lof dus voor wat in deze optocht, waarin ook de muzikanten, tamboers en pijpers zich weer niet onbe tuigd lieten, tot stand was gebracht. Zeer velen lieten hem meer dan eenmaal aan zich voorby trekken. De prijzen werden als volgt toege kend: Wisselbeker (hoofdprijs) Bol- werkschool; le. Bolwerkschool; 2e. R.K. Meisjesschool; 3e. Montessorischool; Eerv. Vermeldingen: Wilhelminaschool, Julianaschool, Looxmaschool, R.K. Jon gensschool en Willem Lodewijkschool. Wagens: le. Bolwerkschool, 2e. G. Japiksschool, 3e. Montessorischool. Eer volle vermelding Wilhelminaschool. Individuele personen: le. Rechter (G. Japiksschool; 2e. 19e eeuws echtpaar (Julianaschool); 3e. Zon, maan en ster ren (Kon. Wilhelminaschool). Eervolle vermeldingen: Mandenmaker (Kon. Wil helminaschool); Piggelmee (Looxma school); Bokkenwagen (Julianaschool). De Poppenkast met geluidsversterker op het Waagplein had natuurlijk ook weer een enthousiast „auditorium” dat (volop en daadwerkelyk) meeleefde met de koddige avonturen welke de heer Jorna zijn kleine artisten liet beleven. Het kuipsteken op een electrische lorrie, een oud nummer in moderne uitvoering, viel bij de toeschouwers eveneens ge weldig in de smaak. Vooral als de hand niet al te vast was en de kuip met water Zaterdag 1 Mei was het 40 jaar ge leden, dat de heer G. J. Schoort, leraar in het timmeren en het vaktekenen aan de Ambachtsschool en de Avondschool voor L. Theor. Nijverheidsonderwijs al hier, als leraar aan een Dag-Nyverheids- school in dienst trad. Dat was in het plaatsje Oostburg in Zeeuws-Vlaande- ren, nadat hij daarvoor al drie jaar les had gegeven aan de Avondschool in Hoorn. 1 Juli 1918 werd de jubilaris hier be noemd, en thans is hy de oudste van het lerarencorps en tevens waarnemend di recteur van de Ambachtsschool. De heer Schoort is een onderwijsman in hart en nieren. Hy heeft in zijn langdurige loop baan honderden jongens opgeleid en toonde ook op hun verdere levensweg steeds veel belangstelling voor zyn oud- pupillen. Hij houdt daarvan geregeld aantekening en is er met recht trots op dat zovelen, die bij hem hun eerste tech nische opleiding ontvingen, thans een vooraanstaande en leidende positie in nemen, zowel in het bedrijfsleven als in overheidsdienst en bij het onderwijs. Voor zoveel mogelijk onderhoudt hij het persoonlijk contact met zijn vroe gere leerlingen en hun ouders, maar daarnaast stelt hy ook veel prys op een goede samenwerking tussen school en huis. Dat komt het onderwijs en de sfeer in de klas ten goede en uit ervaring weet hij dat dit door de meeste ouders zeer wordt gewaardeerd. Overigens is de heer Schoort geen man die aan de weg timmert. Daarom ook heeft hij aan zyn jubileum geen ruchtbaarheid willen gev Het was al leen in kleine kring bekend en zo is het bij hem thuis in de Schoolstraat ook in een „onder onsje” gevierd. Vandaag echter wachtte hem in de school nog een kleine huldiging van het bestuur. A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1