ZwitsaletteaO S PODENT0000' r^9o^ I Geslaagd slot het 1 Mei-feest van de natuurzuivere MOEDERDAG Waardering en cadeaux voor de jubilerende heer Schoorl TWEEDE BLAD VRIJDAG 7 MEI 1954 Burgerlijke Stand De Waterpoortmars Opbrengst Emmabloem-collecte Heropening Reisbureau Zuidwesthoek „SNEEKER NIEUWSBLAD" M. Smallegange overleden Fraai succes voor Rijks politie Wymbritseradeel Oud-stadgenoot binnenkort 50 jaar bij de Belastingen VAN DER PLAATS BOLSWARD J Uitreiking onderscheiding aan Jehner de Jong Auto- en Motorclub J. C. Visser Volleybalteams „N.O.H.” naar Emmeloord Afscheid Ds. J. Lever peps'r Muziek en Zang in Scharnegoutum Conferentie van kerkeraadsleden Volleyballers hadden een gezellige avond Ingez. Mededeling. Advertentie PHILIA. Advertentie I.M. 29 van Dieuwke Hommerts; Advertentie l. M. A dvertentle Ingez. Mededeling. ook dezelfde onderwerpen behandeld. WOUDSEND. De Emmabloemcollecte heeft alhier ƒ111.19 opgebracht. SNEEK. De gymnastiekverenigin gen alhier, de Kaatsclub Sneek en de voetbalclub Lycurgus hebben B. en W. verzocht een terrein voor open luchtspel kosteloos beschikbaar te stellen. SNEEK. Onder mooi weer werd hier Zondag het 1 Mei feest gevierd. In de ochtend was er een optocht door de stad, W, Giezen van Leeu warden sprak in Amicitia over „de strijd der Arbeiders”; ’s middags wa ren er voor de kinderen wedstrijden in Amicitia. ’s Avonds sprak in Ami citia I. I. Samson van den Haag een feestrede uit, terwijl „Kunst na den Arbeid” zong en het toneelstuk „De Allemansvrienden” van Paul de Wit te werd opgevoerd. SNEEK. Aan de eiermarkt werden Dinsdag 28000 kievitseieren aange voerd, prijs 10 11 cent, en 3000 bonte eieren prijs 3 i 5 cent. SNEEK. Te Leeuwarden slaagden voor de onderwijsacte de dames A. Schurink en G. Wielinga alhier en M. Wijtsma te Goënga. Naar ons gemeld wordt, ontving het dames- en herenteam van „N.O.H.” een uitnodiging voor het Volleybaltournooi, dat op 8 Mei a.s. te Emmeloord zal wor den gehouden. Beide teams hebben deze uitnoditging aanvaard. We wensen hun veel succes toe. LEEUWARDEN. Naar wij verne men bedraagt het tekort bij het kas- sierskantoor Gebr. Gratama alhier ƒ1.800.000. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 7 Mei 1904, 50 jaar geleden dus: Maandag is alhier op 87-jarige leef tijd overleden de heer M. Smallegange, colporteur van het Ned. Bijbelgenoot schap. De overledene was in onze stad en in de omgeving een geziene figuur, die zich voor de verspreiding van „het boek der boeken” zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Advertentie: Op 14 Mei e.k. zal namens de heren Tjerkstra Co., manufacturiers worden aanbesteed het amoveren van 4 percelen aan de Kruizebroederstraat en Kleine Kerk straat en het daar ter plaatse bou wen van een winkelhuizinge met 2 bovenwoningen. Bestek a 1.50 bij architect W. D. de Jong, Sneek. Geen ellenlang verhaal Vandaag voor U beschreven: We weten allemaal Wat Moeder weet te geven We roepen Moeder aan En kennen Moeders blikken, We zien haar bij ons staan 1 Bg vreugdekreet en snikken.... Van ’t rose wiegje af Tot aan je grijze haren Loopt Moeder in een draf, Geeft wenken, ziet gevaren. Soms heet die Moeder: Moe, Soms Mammietje, soms Ma’tje, 't Doet er zo weinig toe, Hóé ook: Moeder verstéat je! Eén dag, die ene dag Laat ieder onzer weten, Dat zij, die nóóit vergeet, Door óns niet wordt vergeten! De 1 Mei-viering van de P. v. d. A., de Sneeker Bestuurdersbond en de ver wante organisaties werd Maandag be sloten met een feestelijke bijeenkomst in Amicitia. De grote zaal was tot de laatste stoel bezet en ook nu waren de „feestgangers” onder wie ook gasten uit de omgeving, weer zeer ingenomen met het programma dat hun geboden werd. Helaas viel er een kleine schaduw over dit feest. Het 2e Kamerlid Evert Vermeer, die zou spreken, kreeg bij Hoorn een auto-ongeluk, waarbjj hg weliswaar licht gewond werd, maar dat hem toch verhinderde zijn spreekbeurt te vervullen. Hem werd telegrafisch namens allen een spoedig en volledig herstel toege wenst. Tegen PERIODIEKE PIJNEN: IJLST. De oefengroep van de groep Wymbritseradeel der Rijkspolitie heeft in de Juliana-wandeltocht te Heerenveen een aardig succes behaald. Zij behaalde een le prijs met de kwalificatie uitmun tend. De groep was samengesteld uit be roeps- en reservepersoneel. Op de 10e Mei van het jaar 1904 trad Willem Schuil, kersvers van de school banken, als jongste klerk in dienst bjj de Inspectie der Belastingen alhier. Dat Is a.s. Maandag dus 50 jaar ge leden en in die halve eeuw groeide uit dat jonge klerkje de heer W. Schuil, thans controleur A van ’s Rijks Belas tingen te Leeuwarden. Hij is dus nu oud- stadgenoot, maar bij vele Snekers zo goed bekend, dat wij hier van dit zeld zame jubileum gaarne melding maken. De a.s. jubilaris maakte vele malen promotie. In 1911 werd hij hier benoemd tot Rijksklerk 3e klasse, in 1917 bevor derd tot Rijksklerk 2e klasse en in 1920 tot adj.commies, tevens chef de Bureau. Deze laatste functie bekleedde hij tot 1941, in welk jaar hjj overgeplaatst werd naar Leeuwarden, Inspectie 2e af deling, wat tevens zijn bevordering tot commies betekende. Vijf jaar later klom hij weer een trapje hoger. Toen werd hij commies en in 1948 bereikte hij z’n tegenwoordige rang. In onze stad, waar hij achtereenvol gens diende onder de Inspecteurs de Wilde, Veldhorst, Soutendijk, Koopmans, Tichelaar en Wisselink, heeft de heer Schuil zich ook buiten de muren van het Belastingkantoor zeer verdienstelijk ge maakt, zowel op het politieke als op het maatschappelijke en culturele terrein. Zo was hij o.a. lange tijd voorzitter van de Arb. Zangver. „Morgenrood”, lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, penningmeester en leider van de Commissie voor Handenarbeid, secre taris van de oudercommissie van school IV, gedurende een aantal jaren Ambte naar van het Bureau voor Arbeidsrecht, zeven jaar afdelingspenningmeester van de voorm. S.D.A.P., lid of plaatsvervan gend lid van het Scheidsgerecht voor ge- meente-ambtenaren en -werklieden, en voorzitter van de afd. Sneek der Arb. Ver. voor Lijkverbranding. Al deze functies vervulde hij even cor rect en toegewijd als zijn taak bij de Belastingen en daarom werd zijn ver trek hier indertijd in brede kring als een groot verlies gevoeld. Dat betekende echter geenszins het einde van z’n vele werk voor de gemeen schap. In Leeuwarden werd hij ook al weer gauw bestuurslid van diverse ver enigingen en bovendien bleef hp lid van het Hoofdbestuur van de Bond van Ad ministratief Belastingpersoneel van de provincies Friesland en Groningen, wel ke vertrouwensfunctie hij nu al 37 jaar bekleedt. Het is daarom geen gemeenplaats als we de verwachting uitspreken, dat hij Maandagmiddag van half vier tot half zes tijdens de receptie in het Doopsge zinde Verenigingslokaal, Ruiterskwar- tier 163 veel gelukwensen zal ontvangen en hij en zijn vrouw heel wat handen van collega’s en vrienden zullen moeten drukken. En daarbij zal Sneek zich stellig ook niet onbetuigd laten. Men is Willem Schuil (zoals hij bij de meeste Snekers nog altijd bekend is) hier nog niet ver geten. Van de zijde van het bestuur der Sne- ker Pol. Sport Ver. vernemen wij, dat thans de route is vastgesteld voor de 6e Waterpoortmars, welke op 22 Mei a.s. zal plaats vinden. De deelnemers aan de 25 km. tocht zullen wandelen over Nijland, de Klieuw, Oosterend (al waar verplichte rust gehouden wordt) Rien, Itens, Scharnegoutum, terwijl voor de jeugd een route is uitgestippeld over IJsbrechtum, De Klieuw, Nijland, Tjal- huizum. De wegen waarover gelopen wordt, bevinden zich in uitstekende staat, zodat de wandeling een genoegen belooft te worden. Nogmaals wordt de aandacht erop gevestigd, dat zowel voor de Senioren als Junioren een prachtige herinneringsmedaille beschikbaar wordt gesteld. Daarnaast zijn er fraaie groeps- prijzen. Bijzonderheden omtrent de aan melding kan men vinden op de raambil-., jetten welke inmiddels in Sneek en wijde [omgeving zijn opgehangen. Europa. Als wij niet bereid zijn deze mensen mee omhoog te brengen, zullen ze straks kwaadschiks nemen wat wij ze niet goedschiks wilden geven. Dat de geschiedenis van Indonesië niet voor niets geschreven zij. Wie deze volken geen gelijke kansen geeft, speelt met vuur. De vrijheid wordt nog steeds bedreigd. In de dictatuurlanden moeten de kame raden en partijgenoten ondergronds wer ken voor hun socialistische idealen, zo betoogde spr. verder. En iedere dicta tuur bedreigt de vrede die alleen door grotere "amenwerking tussen de demo cratische landen bewaard kan worden. Dat de strijd in Korea niet uitgroeide tot een wereldconflict is al een winst punt van die samenwerking en een lichtpunt voor de wereld, waarop thans met één druk op de knop alle leven ver nietigd kan worden. Op het gebied van de welvaart be nauwt de situatie ons ook. Deze moet in ons land, in W.-Europa, en overal elders in de wereld tot de grootste hoogte wor den opgevoerd. Met een vurige opwek king zich te scharen achter de rode vlag van de liefde en van de vrijheid, beëin digde spr. zijn rede, die met warm ap plaus en een spontaan aangeheven So cialistenmars onderstreept werd. De avond werd verder gevuld door de Toneelvereniging van de Stichting het Nederlands Volkstoneel, die met veel succes „Circus Knie”, toneelspel in vier bedrijven van Carl Zuckmayer opvoerde. Het zeer vlotte spel, vooral dat van Johan Elsensohn als Carl Knie, Annie de Lange als Katharina zijn dochter, Aaf Bouber als cassière en wasvrouw en Hans van Meerten als clown, stond op hoog peil en oogstte een dankbaar ap plaus. De drie dames van het gezelschap kregen bloemen van voorzitter Cuperus, die tot besluit nog een kort woord sprak waarin hij ook de collecte voor het vluchtelingenwerk aanbeval die bij de uitgang werd gehouden. Een product van Op Donderdagmorgen 29 April heeft burgemeester Tjaberings aan Jelmer de ■long, melkrijder te Tims, de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt in een samen komst welke met bestuur, directie en vertegenwoordigers van de melkrijders hiertoe was belegd op het kantoor van de Coöp. Zuivelfabriek te Schamegou- tum. De burgemeester vertolkte mede namens bestuur en directie de koninklij ke waardering voor het feit dat de Jong langer dan 40 jaar de melk van Tirns en omgeving vervoerde naar genoemde fabriek. Hij diende hierbij de Coöperatie en daarmede de gehele boerengemeen schap uit deze omgeving. Ook voorzitter L de Boer feliciteerde de Jong met deze bijzondere onderscheiding. Zouden we de melkrijders in groepen onderbrengen als goed, beter en best, dan viel de Jong zeer zeker onder best. Ook de reeds overleden oud-beheerder Jongsma waar deerde hem steeds. Dit is de eerste Kon. onderscheiding die ooit aan een ingezetene van Tirns is verleend, waar over de Tirnsers dan ook zeer zeker verheugd zullen zijn. Namens directie en personeel sprak directeur Tiersma enkele woorden van dank voor de trou we plichtsbetrachting van de Jong. D. Wijnia wenste namens het Prov. Be stuur der Melkrijdersorganisatie de Jong van harte geluk, hij staat als een trouw en actief lid bekend. De Jong be tuigde de burgemeester zijn hartelijke dank en vroeg hem ook zijn dank aan de Koningin over te brengen. Na afloop van het officiële gedeelte was het gezel schap nog even gezellig bijeen. Maandagavond opende bovengenoem de club het seizoen met een oriënte- ringsrit van motoren en auto’s, welke volkomen slaagde. Vele nieuwe gezich ten zagen we bij de start. Het traject, dat door de heer J. van der Zee uitste kend uitgezet was, leverde voor de be ginnelingen geen ernstige moeilijkheden op, terwijl de nr.er geroutineerden ook met veel p'ezier hebben gereden. Men reed van Hete! Hanen burg langs Prins Hendrikkade, Regenboogstraat, Boeier- straat, Faviljoenweg via Goënga naar Sneek terug, door Sneek richting IJlst, Gost.em, Folsgare, IJsbrechtum, Sneek, P. H. kade, Oppenhuizerweg, over de Rijksweg naar Oppenhuizen, daarna te rug naar Sneek met als finish Hotel Ha nenburg. Alle deelnemers volbrachten de tocht. De eerste deelnemer die om 8 uur was gestart liet zijn kaart reeds pl.m. 9 uur afstempelen. Er mocht ge reden worden met een gemiddelde snel heid van 36 km. De lengte van het tra ject was pl.m. 35 km. De karavaan be stond uit ongeveer 30 auto’s en motor fietsen met een aantal deelnemers van ongeveer 100. Allen waren opgetogen. Het weer werkte ook in alle opzichten mede. Bij de prijsuitreiking heerste een prettige stemming. De voorzitter van de sportcommissie, de heer H. Wielinga van Heeg, bracht allen dank die tot het welslagen hadden meegewerkt. De uitslag is als volgt: Auto’s: le pr. P. Amsterdam, 2 strafpunten; 2e pr. H. Wielinga, Heeg 2 strafpunten; 3e pr. B. Westerhof, Woudsend, 3 strafpunten. Motoren: le pr. D. Schrichte, Sneek, 2 strafp.; 2e pr. J. RienStra, Sneek, 2 strafp.; 3e pr. J. de Bruin, Sneek 3 strafp. De heer R. Twijnstra, Sneek, had ook 3 strafpunten, doch ’t gemiddelde van de Bruin was beter waardoor deze in ’t bezit kwam van deze prijs. Hetzelfde was ook het geval met de beide le en 2e prijswinnaars, die ieder 2 strafpunten hadden. De prijzen werden met een toe-1 passelijk woord uitgereikt door de heer H. Wielinga. Deze deelde mede dat de eerstvolgende rit de bekende Elfmeren- tocht zal zijn. Deze wordt op Hemel vaartsdag 27 Mei a.s. gehouden. Dege nen die hieraan wensen deel te nemen kunnen een toerboekje aanvragen bij de secretaris der Motorclub „J. C. Visser”, de heer Steffens, Schaepmanstraat 5, Sneek. GOËNGA. Op de districtsstieren- keuring alhier kregen Kroontje van W. Andringa, Tirns, Jelle van Hepke de Boer, Tirns, Doede van Wopke Heeg, Offingawier, Friso van P. U. Hulstra, Scharnegoutum en De Ver wachting van A. T. Rijpkema, IJlst allen 40 als onderhoudspremie. Klaas van B. J. Wiersma, Nijland, Sjouke van J. L. Wijtsma, Goënga, Simon 2 van H. Vcllinga, Tirns en Piet van S. P. v. d. Wier, Goënga werden eervol verklaard. SNEEK, van 25 April t.e.m. 1 Mei. Geboorten: Harm Pieter z. v. Tammo Kornelus Klaibeda en Anna Knorr; Ca tharina Johanna Maria d. v. Jan Nico- laas Ludovicus Potma en Johanna Re gina Hoekstra; Johanna Catharina Ma ria d. v. Jan Nicolaas Ludovicus Potma en Johanna Regina Hoekstra; Carla Gretha d. v. Menne Arends en Trijntje van der Leest; Hedwig Ursula Maria d. v. Folkert Terveer en Maria Catha rina Vogelvanger; Harry z. v. Gerrit Dirk Visser en Nienke Wouters; IJnte z. v. Geert Nieuwenhuis en Jenneke Eli sabeth Schimmel; Hendrikus Sjoek z. v. Gaatze Kornelis Kamminga en Tjitske Rienstra; André z. v. Jan van der Veer en Aukje Alting. Ondertrouwd: Simon Bakker, 27 jr. en Maaike Elzinga, 25 jr.; Sint van der Werf, 24 jr. en Hilda van der Werf, 24 jr.; Srjbrandus Huisman, 25 jr. en Theodora Anna van de Bles, 24 jr.; Ger- ben van der Lei, 24 jr. en Antje van der Zwaag, 22 jr.; Wouter van der Werf, 21 jr. en Gilt je Antje Ringnalda, 22 jr.; Karel Musch, 27 jr. en Tetje Janke NaudjÉ 24 jr.; Jan Matthgs Wgdenes, 30 jr. en Janke Wester, 25 jr.; Cornells Hoekstra, 24 jr. en Aafke Brinksma, 23 jr. Getrouwd: Gerlof van den Berg, 27 jr. en Antje Angenietje van der Veer, 26 jr.; Wijmer Kobus Gerben Bouritius, 23 jr. en Sjuttje Zoodsma, 24 jr.; Klaas Ra kers, 27 jr. en Lisette Tine Kooi, 26 jr.; Pieter Abel, 26 jr. en Renske Njjdam, 25 jr.; Theodorus de Ree, 31 jr. en Mar tina Hendrika Biemans, 30 jr.; Catha- rinus Reitsma, 26 jr. en Willemke Do- tinga, 24 jr. Overleden: Jan Regnerus Dantuma, 92 jr., wedn. van Komeliske Wijn ja; Hijlke Tromp, 68 jr.; Taede Wouda, 76 jr., echtgen. van Geertje Riemersma. WYMBRITSERADEEL, van 25 April tot en met 1 Mei. Geboren: Tetje d. v. Tjitte Osinga en Sjoerdje Wiersma te Oosthem; Pieter Jan z. v. Andreas Moust en Beertje Boersma te Woudsend; Yfke d. v. Dou- we Spoelman en Geertje Raukema te IJsbrechtum; Sjoerd Gerrit z. v. Tho mas Jozef Huitema en Teatske Marga- retha Jellesma te Heeg. Gehuwd: Steven Gerlofs, 24 jr. en Weitje de Boer, 24 jr., beiden te Nij land; Ferk de Vries, 29 jr. te Gaast en Sijmentje Schrale, 21 jr. te Heeg; Age Cnossen, 24 jr. te Hommerts en Heintje Zeilstra, 23 jr. te Oppenhuizen; Mebius Brandsma, 29 jr’ te Hëidenschap en Stientje Catharina Rijpkema, 21 jr. te Wolsum; Sjoerd Jellesma, 34 jr. te Heeg en Geertruida Hiske Kramer, 29 jr. te Leeuwarden; Cornells Arend Hof- stra, 20 jr. te Goënga en Jeltje Dotinga, 21 jr. te Sijbrandaburen. Overleden: te Blauwhuis, Wijtske Hui tema, 79 jr., echtgen. van Bauke Rgp- ma. Zaterdag 1 Mei jl. is het reisbureau van „De Zuidwesthoek”, op de Oude Koemarkt 30, heropend. Voor de inge zetenen van Sneek is dit een belangrijk bericht. Vooral voor die lezers, die va- cantieplannen hebben, is het van belang, om over de mogelijkheden daarvan te kunnen worden voorgelicht. Het reisbu reau verstrekt gaarne alle gewenste in lichtingen over toerwagenritten in groepsverband, voor binnen- én buiten land, alsmede over Cebuto-reizen naar het buitenland, Cebuto-dagtochten enz. Verder inlichtingen over autobus-, trein en luchtverbindingen. In de etalage van het reisbureau kan men de prachtige bokaal van de stad Merano (Italië) be wonderen. Deze bokaal is door de „Snlt- ser Skotsploech” gewonnen. Enig foto materiaal van de reis SneekMerano v.v. completeert deze verzorgde etalage. SIJBRANDABUREN. Zondagmiddag hield ds. J. Lever, Geref. predikant, zijn afscheidspreek in de Geref. Kerk alhier, naar aanleiding van 2 Cor. 13 13: het laatste woord van Paulus aan de Ge meente van Corinthe. Hg stond stil bg: 1. de plaats van het Woord; 2. de in houd van het Woord; 3. de uitwerking van het Woord. Na het uitspreken van de predikatie richtte de scheidende predikant zich tot ds. Haspels als ver tegenwoordiger van classis, zusterkerk van Goënga c.a. en als vriend en vervol- gens tot de Gemeente. Namens deze ge- hadden. De prijzen werden met een toe- j meente sprak ouderling G. Visser die passelgk woord uitgereikt door de heer dank bracht voor wat ds. Lever geweest H. Wielinga. Deze deelde mede dat de was als herder en leraar, waarna de scheidende predikant en gezin werd toe gezongen het laatste gedeelte van Gez. 29 (gewijzigd!. Ds. Haspels sprak woor den van waardering namens de classis, zusterkerk van Goënga c.a. en als Op de avond van Koninginnedag ga ven de Chr. Muziekver. „Excelsior” en de Chr. Zangvereniging „God is mgn lied” te Scharnegoutum, resp. onder lei ding van de heren Wijbenga en Kornelis, op het erf van de heer Jukema, een concert, dat georganiseerd was door de vereniging „Oranje”. De toehoorders hebben hierbg van schone muziek en zang kunnen genieten. Gelgke kansen voor ieder. Spreker was nu de Gewestelijk secre taris van de P. v. d. A., de heer J. Brouwer, die na het korte openings woord van de heer A. Cuperus, voorzit ter van de S.B.B., en zang van het Jeugdkoor, het Meisjeskoor en de moe- dervereniging „Morgenrood”, allen on der leiding van de heer Fl. van Bergen, de Meileuze van dit jaar toelichtte: Ge lijke kansen voor ieder in een wereld van vrijheid, vrede en welvaart. Spr. wierp een korte terugblik op het eerste Meifeest in 1889 dat, gevierd in een vijandige wereld, de verkorting van de werktijd tot leuze had, en wees daar na op de grote winst van de P. v. d. A. bij de Statenverkiezingen, waarbij zowel een doorbraak naar rechts als naar links viel te constateren. De nieuwe fractie van de P. v. d. A. zal nu met nog meer kracht haar werk in de Sta ten verrichten, zo beloofde spreker. Het beginsel van de gelijke kansen is in de socialistische strijd telkens weer naar voren gekomen. De kansen van de zwakke schouders moeten vergroot wor den. In het verleden hebben ze al te veel de zwaarste lasten moeten dragen. Ook de zware bewapeningslasten moe ten billijk over het gehele volk verdeeld worden, en als we moeten versoberen zal geen enkele groep zich daaraan mo gen onttrekken. Een onrechtvaardige verdeling van de lasten verzwakt het binnenlandse front en de weerbaarheid van ons volk. De heer Brouwer schetste hierna de strgd van de arbeider, die stukje voor stukje resultaten opleverde. Wij hebben thans tot taak te verhoeden dat ze te ruggestoten worden tot de „verworpe nen der aarde”. Daarom is het zo goed gezien, de leuze van de gelijke kansen ook op deze 1 Meidag weer in het mid delpunt der belangstelling te plaatsen. De ton mag niet meer voorrechten schen ken dan de koperen cent en ook stand en geboorte mogen niet doorslaggevend zijn. Op dit gebied is al veel veranderd, maar we moeten blijven werken om te komen waar we willen zgn, aldus spr. Gelijke kansen voor de individuen be tekenen ook gelijke kansen voor gehele streken, landen en volken. Als voorbeeld noemde hij o.a. het kleuteronderwijs, waarvoor in Holland veel meer geld be schikbaar kan worden gesteld dan in Friesland. Deze achterstand moet met kracht worden ingehaald. Verder stond hg uitvoerig stil bij de toestanden in de Oosterse landen en de zgn. achtergeble ven gebieden waar de kansen voor de mensen veel minder zijn dan in West- Jeltje d. v. Sijbren Hoogland en Jel tje Coens. Gehuwd: Abraham Cornelia de Blinde, 57 jr., wedn. van Maria Ca tharina Anten en Jacoba Albertina Kuitert, 64 jr.; Petrus Boorsma, 31 jr. en Hester Maria Dijkstra, 30 jr. Overleden: Rein Bootsma, 5 uren; Sijbe Vleeshouwer, 3 mnd.; Freerk Visser, 49 jr., echtgen. van Aaltje Jans v. d. Woude; Hendrikje Eits, 88 jr., wed. van Reinder Zeldenrust. Op 1 en 2 Mei werd in het Hotel Pa viljoen Sneekermeer een conferentie ge houden van kerkeraadsleden der Ned. Herv. Kerk in Friesland, onder leiding van de heer K. de Grooth, ouderling te Sneek, wegens ziekte van ds. F. H. Kui per van Goënga. De onderwerpen, die besproken werden, waren: „Hoe betrek ken wij de jeugd in de kerk”, ingeleid door ds. L. de Vrijer van Makkum en „Hebben wij de onkerkelijken in de ge meente afgeschreven?” ingeleid door dr. Th. C. Frederikse te Meppel. Na deze inleidingen volgde een uitvoerige en diepgaande discussie, omdat deze beide onderwerpen in het bijzonder de proble men zijn van deze tijd. Het was dan ook niet te verwonderen, dat zelfs voor een tweedaagse conferentie de tijd nog te kort was om op alle onderdelen van de vriend. Gezongen werd nog Gez. 18 1, inleidingen in te gaan. Op Stania State 4, waarna ds. Lever voor het laatst de te Oenkerk werden op dezelfde tijden zegen over de gemeente uitsprak. Woensdagavond 28 April hield de Afd. Sneek van de NeVoBo een gezellige avond m Hotel Hanenburg. Voorzitter J. Piso opende deze bgeenkomst en reikte mei een toepasselgk woord de prijzen uit aan de verschillende kampioe nen. Zoals bekend zijn dit in de eerste klas de Damesploeg van de Chr. Kweek en de herenploeg van T.G.P. 1. Deze ont vingen ieder een vaantje als herinnering. De C.Z.N. dames en A.B.S. heren kre gen een medaille als 2e klas kampioe nen. De 2 teams van R.K.V.C. dames en heren konden als kampioenen der 3e klas eveneens een medaille in ontvangst nemen. De heer J. Kan werd gehuldigd als trainer van de selectie-teams en mocht een cassette in ontvangst nemen; mevr. E. Kan-v. d.Horst, secretaresse en de heer R. de Jong;, penningmeester, kregen bonbons en sigaretten voor het vele werk dat zij voor de afd. hadden verricht. De voorzitter deelde ook nog mede, dat op 11 Mei te Groningen de revanche-stedenontmoeting Groningen Sneek zal worden gehouden. De avond werd verder gevuld door het succesvol optreden van Mr Johnny, voordracht kunstenaar, sneltekenaar, illusionist en goochelaar. Alles viel zeer in de smaak bij de flink opgekonien volleyballers* (sters). Het is niet velen gegeven langer dan 40 jaar het nijverheidsonderwijs te die nen en de enkele jaren, die de heer Schoor] nog resten voor het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zul len, naar spr. hoopte, nog in aangename verhouding met Bestuur, Directeur en collega’s in Sneek worden doorgebracht. Namens het Bestuur- bood bij als blijk van waardering en ter herinnering een cadeau aan. De leraar J. W. Stout, tevens voorzit ter van de Bond van Leraren, afd. Sneek, wenste de jubilerende collega mede namens het hoofdbestuur harte lijk geluk, waarbg tot uiting kwam het goede voorbeeld, dat de heer Schoorl steeds als leraar, bondslid en collega heeft gegeven. Ook deze spreker over handigde een geschenk. Indien het waar is, dat het verkeer tus sen de jeugd jong maakt, is dat wel van toepassing op de heer Schoorl, aldus de heer T. J. van Gelder, directeur van de dag- en avondschool, die vooral de na druk legde op de grote zorg, welke de heer Schoorl steeds aan het onderwijs en de leerlingen heeft besteed. Daarom staan wij ook een ogenblik stil bij dit jubileum, dat niet ongemerkt voorbij mocht gaan, zo betoogde spreker, die namens het personeel mededeelde, dat de heer en mevr. Schoorl, in de loop van de week als blijvende herinnering een keuze kunnen doen uit een aantal etsen en tekeningen. Mevrouw werd nu echter tevens al met een bloemstuk ver eerd. En aansluitend aan de woorden van de voorzitter wenste ook de heer van Gelder beiden nog een paar goede jaren in Sneek toe en daarna nog een gelukkige tijd als de pensioengerechtig de leeftgd is bereikt. Herinneringen. De leraar H. Sieperda, tevens oud- leerling van de jubilaris, haalde herinne ringen op uit het verleden en prees zijn oud-leraar van voorheen en zijn collega van thans voor alles wat hij voor hem en de andere oud-leerlingen heeft bete kend. Hij sprak met respect en erkente lijkheid de wens uit, dat hij met zijn vrouw nog lang in goede gezondheid moga leven. Daarna bedankte de heer Schoorl al de aanwezigen voor hun belangstelling, waarbij hij eveneens een terugblik wierp op het verleden van het vakonderwijs Toen hij in Sneek kwam stond het Nij- BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 29 April6 Mei. Geboren: Jantje d. v. Johannes v. d. Zee en Froukje Tuinier; Harmen z. v. Berend Hendrik Dijkstra en Durkje Sijbersma; Anne z. v. Abra ham v. d. Werf en Durkje Venema; Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Maandag vermeldden wij reeds, t de heer G. J. Sch< die dag ter gelegen heid van zgn veertigjarig leraarsjubileum bg het Nijverheidsonderwijs in de school een kleine huldiging werd bereid. Mevr. Schoorl was ’s middags ook aanwezig in die gezellige bgeenkomst van Bestuur, directeur, leraren en overig personeel, waarin de voorzitter van de Vereniging „Sneeker Ambachtsschool”, de heer H. F. Ringnalda als eerste spre ker wees op de grote plichtsbetrachting van de jubilaris, gedurende een lange reeks van jaren, waarvoor hij zeer dankbaar was. verheidsonderwijs hier reeds op een vrij hoog pejl, zodat de leraar zich goed kon ontplooien. Hij sprak dan ook van „onze school", die hij heeft zien groeien van een leerlingental van 78 tot ruim 400, waarbij de leraren steeds voor ogen stond het onderwijs zo hoog mogelijk op te voeren. Hij memoreerde daarbij de verande ringen in de loop van de jaren, zoals ce omzetting van de driejarige in een twee jarige cursus, waardoor meer huiswerk meegegeven werd, waarbij een door spreker zelf gemaakte foto-collectie werd gebruikt, alsmede het werk van de commissie-Faber, waarin ook Directeur van Gelder een groot aandeel heeft ge had. Na het uitspreken van de wens, dat in de toekomst het onderwijs, zowel voor stad als platteland een gunsige ontwik keling moge hebben en daarbij de op richting van een U.T.S. in Sneek moge lijk zal zijn, eindigde de heer Schoorl met nogmaals dank te brengen aan de voorzitter, de directeur en de collega’s. Daarna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen onder het genot van ver snaperingen, .vaarna de voorzitter de bijeenkomst sloot met een woord van dank voor alles, wat de heer Schoorl in het belang van het Nijverheidsonderwijs in Sneek heeft gedaan. WYMBRITSERADEEL, April6 Mei. Geboren: Dieuwke d. v. Hantje Ab- ma en Willemke Boersma te Uitwel- lingerga; Herre z. v. Sijtze Talsma en Tjitske Speelman te Uitwellinger- ga; Rinkje d. v; Frans Roorda en Attje Dooper te Oudega; Johanna d. v. Gerrit Schilstra en Hijke Dijkstra te Heeg; Hielke z. v. Hertzen v. d. Schuit en Marie Mulder te Heeg; Jan Lolle z. v. Pier Nauta en Grietje ten Wolde te Woudsend; Bote z. v. Cor nells Wester en Jetske Bonnema te Oppenhuizen. Gehuwd: Klaas Horjus en Anneke Zijlstra, biiden te Heeg; Age de Boer te Hattem en Pietje Abma te Nijland. Overleden: Antje Jellema, 10 mnd. te Goënga; Bontje Brandsma, 46 jr. (ongeh.) te Boekema, 15 jr. te Tirns; Jeltje de Jong, 79 jr. (ongeh., te Uitwellin- gerga. ■yi-, -ra? LONDEN. De Japanners zijn er in geslaagd de Yaloe over te steken en staan thans op oud Chinees gebied dat nu echter door de Russen bezet is. Het Russische leger leed een zware nederlaag. IJLST, van 29 April—6 Mei. Geboren: Trijntje d. v. Sjoerd Steensma en Neeltje de Vries. Gehuwd: Joost Rienksma, 28 jr. met Grietje Holwerda, 23 jr. Ondertrouwd: Rijkel Groenveld, 25 jr. en Johanna Jaarsma, 23 jr.; Wiep ke Couperus, 25 jr. en Sjoukje Knos- sen, 22 jr.; Antoon Brens, 22 jr. en Bottje Nijdam, 21 jr.; Gerke Walin- ga, 30 jr. en Trijntje Bremer, 28 jr.; Jelle Nooitgedagt, 23 jr. en Doedtje ten Wolde, 21 jr. Overleden: Meije Oppedijk, 46 jr., echtgen. van Sijke de Jong.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5