Laatste voetbalbeslissingen op komst BUITENLANDS OVERZICHT Een bron van gelul: een Witte Kruis- J poeder, die 'n barstende hoofdpijn, knagende kiespijn, of tergende zenuw- en rheuma» tische pijnen direct wegneemt Witte Kruispoeders zijn on» schadelijk voor de maag. Houdt ze steeds bij de hand Ijlst vierde twee dagen feest "WITTE KRUIS" I DERDE BLAD VRIJDAG 7 MEI 1954 „S N E E K E R NI S BLAD” Dubbel succes Te Genève Verwarring bij het Westen Sneek Onderscheiden Spannende eindspurt Enkele standen Uitslagen Friese Voetbalbond Mooi succes voor „God is mijn lied” Succes van Looft den Heer Ijlst 21 30 21 27 22 26 20 25 21 25 22 25 2 8 8 5 5 5 8 22 19 19 18 17 17 11 4 1 (12 Mei) (18 Mei) 22 21 18 18 20 18 19 14 19 U 20 8 21 22 19 18 17 14 18 11 19 10 19 t 18 18 17 18 18 18 18 14 17 18 88— 12 28— 88 17—41 12-48 18 18 14 14 15 15 14 14 14 14 13 SNEEK.—G.V A V.uiterst belangrijk treffen Zeepost o.N.a Heeg MJ.V, D.W.P. De nationale feestdag te Nijland 20 33 20 24 Asser Boys 19 23 G.R.C. 19 22 Zw.w.einde 20 22 20 21 Junioren B: afd. O: O.N.S. 2b—LJ3.C, 2b 3—5; Sneek 2b—O.N.S. «b 3—1, 1 Programma I BEVA VAKKLED1NG (8 Mei (8 Mei) (8 Mei) Advertentie I.M. I Een ronde van Ijlst. Kleuters B. Meisjes: ie pr, D. de L'warden 2 t Is wel geen mooi gezicht tn de kamer, maar één ding Is zeker: die kachelpijp zal niet meer uit de schoor steen vallen: die pijp Is „extra versterkt” t WOUDSEND. Onze vroegere plaats genoot, de heer K. de Boer, thans secre taris van het C.N.V. en werkzaam op Nleuw-Guinea, is benoemd tot officier In de Orde van Oranje Nassau. Res. 2e klas A: Sneek 3LSC 2. Zaterdagmiddagvoetbal 4e kl. KNVB: Lw. ZwaluwenO.N.S., HeegQ.VA Friese Voetbalbond, Velocitaa Achilles Tot besluit werd een wielerwedstrijd (ronde van IJlst) gehouden in 2 groe pen: jongens van 13 tot 17 jaar en heren van 17 jaar en ouder, die allen eveneens in Ijlst moesten wonen. De eerste groep telde 14, de tweede 32 deelnemers. Voor de laatste was een wisselbeker beschik baar gesteld, terwjjl voor belde groepen ook sprintprijzen zoals binnen- en bui tenbanden, fietsbellen enz. waren uitge loofd. De start was bjj het Gemeentehuis, waar ook de microfoon was opgesteld, en bij de Zuidensterbrug en de Krete- BEVA werkkleding verkrijgbaar bij i „DE VOORUITGANG” - Fa. Bouwhuis (12 Md) (8 Md) (8 Md) Het was er nu toch van gekomen. De Oranjevereniging bepaalde de feestviering op de 30e April, de verjaardag van onze Vorstin, waarmee gebroken werj m».t de traditie de feesten in Augustus of begin September te houden, waarin het klimaat gewoonlijk veel zachter is dan in het voorjaar. Maar het weer hielp mee. De koude was verdwenen en de wind tilt het Noorden naar het Zuiden ge draaid. Ter stimulering van het vakstudie- werk In onze provincie, schreef de Gra fische Studieclub Leeuwarden een al- grafische prijsvraag uit, waarvoor de deelname openstond voor leden der stu dieclubs in Friesland. Onze stadgenoot de heer Th. Bouma (werkzaam bij druk kerij A. J. Wiersma Zoon) behaalde in de rubriek Drukken A een eerste en In Drukken B een derde prijs. Een mooi re sultaat l Helpman Bergum KJI.C. Harlingen G.A.V.C. Olyphia De Kooi C. de Jong. Jongens 8 en 9 jaar. Koekhappen op autoped, ie pr. H. Zysling; 2e A. Groen veld; 3e S. Feenstra. Meisjes 10 en 11 jaar. Tonroilen: le pr. G. Nauta; 2e B. Hofstra; 3e IJ. de Jong. Jongens 10 en 11 jaar: Dozen dragen. Ie pr. R. Westerdijk; 2e W, v. d. Zee; 3e IJ. Walstra. Meisjes 12 en 13 jaar: Bloempotlopen. le pr. G. Zwaagman; 2e A. v. Zanten; 3e J. Stienstra. Jongens 12 en 13 jaar: Blaastrappen. le pr. S. Westerdijk; 2e T. Elzinga; 3e F. Boschma. Friesland Frisia L.S.C. F.V.C. Nicator Htlgehage Steenwjjk Rood Geel BI. Boys W.Z.S. Lemmer D.O.G. Westerdjtjk. Jongens 6 en 7 jaar. Zaklopen. le pr. S. Vellinga; 2e S. Fijlstra; 3e T. Lan- ting. Meisjes 8 en 9 jaar. „Was aan de lijn” 1« pr. T. Zwaagman; 2e S. Schllstra; 3e G.V.A.V. 2 Emmen 2 Sneek 2 10 9 7 8 8 8 5 9 U 2 1 5 2 1 1 1 0 12 1 12 37—28 27- 18 22—18 87— 81 80-28 Jong; 2e Tj. de Jong; 3e C. de Vries. Jongens: le pr. J. Langeraap; 2e E. de Jong; 3e O. Albada. Meisjes 6 en 7 jaar: Vlagjessteken. le pr. C. Westra; 2e H. Kuipers; 3e B. Eerst herstellen we even een kleine misrekening in het verslag van de wed strijd Co AheadSneek. Daar stond nl. aan het slot dat Sneek Zondag in één klap binnen is, als ’t Gooi en Enschedé zouden verliezen en de withemden van G.V.A.V. wisten te winnen. Dit is niet juist, Ook by een nederla-'g kan En schedé nog op 21 punten en dus gelijk met Sneek komen. O.N.S. voor de beslissing. Het programma voor de Zaterdagmld- dagcompetitle is gewijzigd. L. Zwaluwen Q.V.C. is uitgesteld, waarvoor L. Zwa luwenO.N.S. en HeegQ.V.C. in de plaats zijn gekomen. In de eerste ont moeting kan de beslissing over de bo venste plaats vallen. Als onze stadge noten winnen, zijn ze onbereikbaar voor Heeg, dat Q.V.C. wel met een flinke ne derlaag naar huis zal sturen. De staart nog belangrijk. In de derde klas concentreert de be langstelling zich nog alleen op de staart. D.O.G. vecht op eigen veld tegen Black Boys voor zijn laatste kans, waarschijn lijk niet zonder succes, en daarom zal W.Z.S., dat nog niet helemaal veilig staat, er goed aan doen, zijn uitwedstrijd tegen Lemmer te winnen. Geen gemak- kelijke opgaaf, want ook de groen zwarten zijn zich het dreigende gevaar bewust. 15 23 17 20 17 19 O’parkere2 17 19 H*veen 2 Velocitaa 2 Be Quick 2 Alcldes 2 Achilles 3 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach» ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Oranje (12 Md) L. Zwaluwen BI. Wit ’34 Workum Delstrah. Q.V.C. Die zege op G.V.A.V. is trouwens nog helemaal niet zeker. Met het oog op het degradatiegevaar hebben de bezoekers het zwaartepunt geheel op hun toch al goede achterhoede gelegd (evenals Sneek verdedigen z(j met twee stop pers), zodat het de Sneek-voorlinie niet zal meevallen hier een bres in te schie ten. Rekening houdend met de speel- trant van beide ploegen verwachter wij weinig krachtsverschil en ook weinig doelpunten. Zelfs zou een eindstand 00 ons niet verbazen. Met nog enkele wedstrijden in het vooruitzicht kan men zeggen Jat Gooi Zondag tegen Heerenveen zijn aller laatste kans krijgt. Ook Enschedé zit zy het in iets mindere mate in hetzelfde schuitje. Een nederlaag in Velsen betekent voor deze oude club vry zeker degradatie. Maar als ze winnen, kan bovenaan de be slissing vallen, wanneer D.O.S. tegelij kertijd Vitesse op eigen terrein verslaat. NIJLAND. Overdag was er in ons dorp van de viering van de Nationale feest dag weinig te bespeuren. Er waren geen kinder- of volksfeesten georganiseerd en het aantal uitgestoken vlaggen was niet groot, ’s Avonds, toen de Chr. muziek vereniging .Excelsior” zich opmaakte een muzikale rondgang door ons dorp te maken, veranderde het aspect geheel, 't Werd een druk gedoe op de brede plaats naast de herberg van de heer R. Piersma, waar het corps zich had opge steld. Nadat de voorzitter van de Oranje vereniging. de heer D. P. Cnossen, van welke vereniging he* initiatief tot deze avond uitging, een kort openingswoord had gesproken, werd na het spelen van het Wilhelmus een serie vaderlandse liederen gespeeld, die door het publiek dapper werden meegezongen. Na het concert werd de traditionele levende „stoelendans” gehouden, waarvoor zo als altijd een flinke belangstelling be stond en die dan ook geslaagd kan wor den genoemd. De uitslag was, dat bij de dames mevr. W. BakkerVeninga met de eerste prijs ging strijken; mej. G. G. Gerbrandy won de tweede prijs; mevr. D. de BoerBakker de derde pr(js. Bij de heren werd le prijswinnaar S. Hiem- stra; 2e A. T. Rypkema; 3e R. Bosma, Burgwerd. De avond alszodanlg Is ten volle geslaagd. Ook de BEVA-fabrleken hebben gezorgd voor een veelvoudige versterking van alle BEVA-vakkledlng. Daar worden uitsluitend weefsels voor gebruikt, die met de nieuwste Amerikaanse test machines zijn gecontroleerd op weerstand en slijtvast- heid. En er wordt met die sterke, kleurechte stoffen niet gespaard. U krijgt er een schriftelijk garantie bewijs bij. heer H. Meester nog een opvoering gegeven va., „het Schandaal in de Groe ne Kakatoe”, toneelstuk in drie bedrij ven. De zaal was geheel gevuld toen de heer Ament, voorzitter van de Oranje vereniging de aanwezigen het welkom toeriep en opende met het laten zingen v^n het eerste couplet van het Wilhel mus. De uitvoerenden brachten het stuk op uitstekende wijze over het voetlicht. Hun spel werd van begin tot eind met grote aandacht en voldoening gevolgd. Deze avond was in het bijzonder be doeld voor jonge mensen. Op de avond van 5 Mei, Bevrijdingsdag, hoopt Oranje Nassau het stuk opnieuw op te voeren voor de ouderen en gehuwden. „Een zeer geslaagde dag en harteltjk dank voor zoveel medewerking”. Met deze woorden werd de eerste dag door de heer Ament besloten, waarna staande nog het Fries Volkslied werd gezongen. DE TWEEDE DAG Zaterdag 8 Me.i: le klas A: VVI—ONS 2, HJ8O— Woudsend, BolswardiaNijland. 3e klas B: Woudsend 2Workum Heeg 3Oudega (W.) 2. 3e klas C: DWP 3—HJSC 2. Junioren A: ONS la—Workum U. ONS 2aWorkum la. Zondag 9 Mei: Res. 2e klas A: Sneek 5WZS 2. 3e klas A: Sneek 7Sneek 6, Black Boys 4—CAB 3, WZS 3—RES 3. 3e klas B: WZS 4—RES 4. Junuoren (Hoofdafd.): Drachten-LSC. 2e klas A: RES 2aSneek 2a, WZS 2a —Sneek 3a, LSC 2aBlauwhuis la. Ju» nioren B. Afd. N: ONS lb—Sneek 1b (8-5), WZS lb—CAB lb, RES lb—HL Boys lb. Afd. O: LSC 2b—ONS 2b(8-5), Sneek 2bBI. Boys 2b, CAB 2b—Sneek 3b, ONS 3b—WZS 2b (8-5). Om ruim 7 uur werden de feestelijk heden ingezet met herauten te paard, waarna te half acht die inwoners die nog in zoete rust mochten verkeren er zeker door de 'drumband van „Harmo nie” te Sneek uitgeroffeld zijn. Klokgelui volgde van 8.15 tot 8.30 uur en daarna gaf „Concordia” een concert, bij de Herv. Kerk, dat door veel belang stellenden werd bijgewoond. De optocht daarna trok ook grote be langstelling. En terecht. Velen hadden zich met succes ingespannen om met iets goeds te komen. De hieraan verbon den prijzen werden als volgt toegekend: Groepen: le Hans en Grietje en „de Grote vier”; 2e Elfsteden; 3e Melkers- tiid; 4e De elf provinciën; 5e Indianen kamp. Eervolle vermeldingen: Circus Sarrasani; Jan Steen en Pierement. Afdeling Scholen: Herv. School le pr. „Met vacantle”; 2e Zwaan kleef aan; 3e Winter. Troostprijs Bruidspaar en Volendammer. Openbare school: le pr. Peter Pan; 2e De gouden koets; 3e Kabouter op eend; Troostprijs IJlst aan de spits en Fesa, sinaasappelmeisje. Geref. School: le pr. Mickey Mouse; 2e Bruidsstoet; 3e Schoorsteenveger;. Troostprijs Melkstertje en Roodkapje. Kleuterschool: le pr. Wagen; 2e Bak kers; 3e Rood-Wit-Blauw; Troostprijs Roodkapje en Chineesje. Volksspelen. In de namiddag werden volksspelen gehouden op het sportterrein. Door het zachte en droge weer kwam alles goed tot zijn recht en ook hier was veel pu bliek. De prijzen werden gewonnen door: Voetbalwedstrijd voor dames van 1 jaar en ouder: le pr. J. Sijperda; 2e J. Bos ma; 3e N. Westerdijk. Fietsen met hindernissen voor heren van 17 jaar en ouder: le pr. R. de Vries; 2e W. Buma; 3e W. Kingma. Zaklopen, Jongens en meisjes 1316 jaar: le pr. C. de Vlugt en M. Stienstra; 2e E. Koopmans en I. Elzinga; 3s '1 Zijsling en M. v. d. Kooi. Stoelendans op motoren voor heer en dame: le pr. P. Kroeze en inej. T. Wier sma; 2e A. Nooitgedagt en mej. B. Het- tema; 3e W. de Witte en mevr, de Witte. Zoeken naald in hooiberg: le pr. (ƒ15) dames: Hannie Schraa; idem heren: R. van Hoenderdaal. Ten slotte werd ’s avonds in het Ge bouw door de Amateurclub „Oranje In A gaan Haarlem en Ajax schouder aan schouder de eindspurt in. De Haar lemmers krijgen het o. 1. thuis tegen Stormvogels iets gemakkeiyker dan de Amsterdammers bij Zwolse Boys. On deraan wordt zeer waarschijnlijk over het lot van Oosterparkers beslist. De thuiswedstrijd tegen Wageningen biedt weinig uitzicht en mochten de Gronin gers al eens onverhoopt voor een ver rassing zorgen, dan is een gelijk spel van Be Quick in de thulsontmoeting te gen Ensched. Boys al voldoende hen naar de 2e klas te sturen. De Franse minister Bidault heeft te Genève natuurlijk zijn best gedaan om tot een bestand te komen in Indo China omdat grote groepen in zijn land van dit conflict af willen. Hij heeft daarvoor herhaaldelijk een onderhoud met Molo- tof gehad en vermoedelijk zal deze daarbij wel de kwestie van de E.D.G. ter sprake hebben gebracht en getracht hebben in ruil voor Russische bemidde ling om tot een oplossing in Indo China te komen het opgeven van Frankrijks deelneming aan de E.D.G. te vragen. Wat het resultaat van die besprekingen is geweest is natuurlijk niet bekend ge worden, maar Bidault is thans tijdelijk weer te Parijs om Laniël by te staan nu het parlement weer is bijeengekomen. Daar zal o.a. de datum aan de orde ko men wanneer de debatten over de E.D. G. zullen worden gehouden. Maar er z(jn in Frankrijk ook tegenkrachten aan het werk, die niet van een roemloos einde van het Franse regiem in Indo China willen weten. Hoge militairen, die des tijds Dulles en een aantal Amerikaanse militaire autoriteiten inspireerden tot een poging het Westen voor een ge meenschappelijk militair optreden in Indo China te winnen, hebben dit stre ven nog niet opgegeven. Zij hopen dat ook in Amerika verzet tegen een Azia tisch „München”, waarop ook h.i. Chur chill aanstuurt, zal rijzen. Ook van deze zijde kunnen dus verrassingen komen. Er kan zelfs een kabinetscrisis ontstaan nu Laniël geweigerd heeft een datum te bepalen voor een debat over de Indo Chinese kwestie, omdat dit debat de positie van Bidault te Genève nog moei- lijker zou kunnen maken. Het ziet er overigens ook niet zo best voor de Europese Defensiegemeenschap uit, te meer niet nu de W.-Duitse Bonds dag zich niet bereid heeft verklaard de europeïsatie van het Saarland als een definitieve oplossing der Saarkwestle te aanvaarden. Men wil de uiteindelijke vaststelling der Duitse grenzen uitstel len tot een vredesverdrag tussen geheel Duitsland en zyn vroegere vijanden wordt gesloten. Duitsland wil dus geen afstand van het Saarland doen, doch blijkbaar trachten via de tfldeiyke euro peïsatie Invloed in dat gebied te winnen, zodat tenslotte de Saarlandse bevolking weer voor Duitsland kiest, wat nu niet het geval zou zyn. Dat zal het Franse panemenU niet gunstiger stemmen voor de Defensiegemeenschap. Minister Dul les is op zijn terugreis naar Amerika ook in Milaan geweest om met de Itali aanse premier Scelba te spreken over de Triëstkwestie, waarvan de voor Italië bevredigende oplossing een voorwaarde is voor het Italiaanse parlement om de E.D.G. te aanvaarden, de monarchisti sche partij daar verklaarde zich echter ook al tegen de Defensiegemeenschap en gezien de verhoudingen in Frankrijk en Italië blijft het mogelijk dat men een andere oplossing voor de militaire sa menwerking der Westelyke Europese vastelandsmogendheden zal moeten zoe ken nl. in de vorm van een coalitieleger. In Finland is nog steeds geen nieuw ka binet gevormd, in Egypte boet Naguib nog steeds aan invloed in en blijkt het roerig in het leger te zijn, in Brits Hon duras hebben de verkiezingen een grote overwinning voor de anti-Engelse Ver enigde Volkspartij opgeleverd en in Tur kije voor de democratische, d. w. z. de regeringspartij. Daar 1 Mei op een Zaterdag viel had men het alleszins gewenst geacht alléén ’s middags het feest voort te zetten met spelen voor de schoolkinderen en een kaatswedstrijd, georganiseerd door de kaatsvereniging „Nije Moed” alleen voor de eigen Ingezetenen. Niet minder dan 51 personen (17 parturen van 3) namen hieraan deel, zodat alles op alles moest worden gezet om tijdig klaar te komen. De le prijs was voor H. Walinga (ko- ning), P. Wouda en Sj. Stallinga; de 2e voor J. Wiersma, N. Wiersma en P. Cnossen; de 3e voor P. Zwaagman, D. Canrlnus en S. de Vries. Het feest van de schoolkinderen trok eveneens veel belangstelling, mede door het zachte, zonnige weer. Prijswinnaars werden: Kleuters A: Meisjes le pr. H. Speerstra; 2e W. Hiemstra; 3e M. Woudstra. Jongens: le pr. J. Schraa; 2e T. Wes- terdjjk; 3e B. Oosterkamp. SCHARNEGOUTUM. De Zangvereni ging „God is m(jn lied” behaalde te Leeuwarden op het zangconcoure Mn eerste prijs in afd. Uitmuntendheid met 231 punten, op één na het hoogst aaiitkl punten in deze afd. Een mooie prestatie. Ook in tablet- en cachet-vorm. k A Vraagt U* Apothrkrr of Drogiit! dagt, F. de Leeuw, S. de Vries, A.. Sij perda, M. v. d. Woude en J. Stienstra. Na afloop dankte de voorzitter der Oranjevereniging voor de geweldige medewerking, waardoor, mede dank zij het prachtige weer, alles zo uitnemend slaagde. In het schaftlokaal van de firma Nooitgedagt werden daarna de prezen iiitgc-reikt. waarbij de heer Ament nog maals dankte voor aller medewerking en belangstelling. den gevuld door een concentratie *on Westelijke strijdkrachten op Engels ge bied nL op Malakka, van waar een wal kend oog kan worden gehouden op de verdere ontwikkeling in Indo China, op dat een Westelijke garantie, eventueel versterkt door ene van de vrije Aziati sche landen, voor de na Genève daar ontstane toestand gehandhaafd zou blij ven. Tot nog toe heeft het verloop van de conferentie van Genève beantwoord aan de vrij sombere verwachtingen welke men daaromtrent in het Westen koes terde. Tegenover het sterke eenheids front van het Oosten waarvan noch de Russische noch de Chinese vertegen woordigers een blad voor de mond na men by hun pogingen het Westen nog verder te verdelen door de Ver. Staten voor te stellen als de imperialistische mogendheid bij uitnemendheid stond een onenig Westen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles bleek onbuigzaam, practisch weigerde hi met de vertegenwoordigers van rood China alle contact, hij steunde de Zuid- Koreaanse eis dat alleen in Noord-Ko- rea, voorafgaande aan de hereniging van dit gebied, verkiezingen zouden plaats hebber en dat de Chinese troepen daarna het lane direct zouden verlaten, terwijl de V.N.-troepen er zouden blij ven tot het land goed en wel verenigd was. Even onwrikbaar bleef hij inzake Indo China vasthouden aan een nationa listisch gezag over heel dit gebied, ter wijl de Chinezen hun steun aan de op standelingen zouden moeten staken. Verbitterd verliet deze Amerikaanse staatsman de conferentietafel, waar hij zich min of meer geïsoleerd gevoelde omdat Engeland en Frankryk z. 1. te toegeeflijk waren jegens de communis ten, na een week. Verbitterd te meer omdat inmi-’dels president Eisenhower, naar men mag aannemen ook naar aan leiding van de houding van het Ameri kaanse Congres, ook al een meer verzoe nend geluid had laten horen dan met Dulles’ politiek overeenkwam. De presi dent pleitte ook al voor een schikking in de Indo Chinese kwestie, en zo was er van de f anvankelyk nogal strijdlusti ge Amerikaan' politiek eigenlyk niets r eer over. Waarschijnlijk is de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken Bedell Smith die te Genève de plaats inneemt van Dulles, daarheen ge komen om deze politiek te likwideren en om te trachten meer eenheid in het Wes telijk front te brengen. Het Engelse Ge menebest gaf wat het Westen betreft eigenlyk tot nog toe de toon aan in Ge nève. Daar was de Australische minister Casey die betoogde dat het Noord-Ko- reaanse voorstel om in geheel Korea verkiezingen te houden nog niet zo ver werpelijk was waarin de Nieuw Zee- landse minister Webb hem bijviel. Daar was vooral ook de Engelse minister van buitenlandse zaken Eden zelf, die trachtte voor het Westen te redden wat er te redden viel en vooral bedacht was op het handhaven van het contact met •ie vrije Aziatische staten. Nu deze Azia tische staten niets bleken te voelen voor een Z.O.-Aziatisch veiligheidspact zoals Amerika dat aanvankelijk had voorge steld, omdat zij geen partij wensten te kiezen tussen Oost en West en dit vei- ligheidsjpact onder Westelijke leiding overigens ten onrechte te veel riekte naar pogingen Westelijke koloniale ver houdingen weer in Azië te herstellen, kwam Eden met een andere gedachte. De Britse minister heeft nl. bij de con ferentie van de eerste ministers van India, Pakistan, Ceylon, Burma en In donesië die te Colombo bijeen was laten informeren in hoeverre deze landen be reid waren een eventuele overeenkomst te Genève over Indo China mee te ga randeren. Welk antwoord Eden daarop gekregen heeft, is niet bekend maar op merkelijk is wel dat ook op deze con ferentie van Colombo de toestand in Indo China op de voorgrond stond en dat in India’s voorstel voor een oplos sing in Indo China, dat er ook werd be handeld, wel aangedrongen wordt op volledige onafhankelijkheid van Indo China, maar niet op directe ontruiming door de Franse troepen. Hetgeen wil zeggen dat ook Nehroe tot de conclusie schijnt gekomen te zijn dat er voorlopig een stabiliserende factor In Indo China aanwezig moet zijn, welke alleen het Westen kan leveren. Door de vrije Azia tische staten, te vragen een eventuele oplossing inzake het Indo Chinese pro bleem mee te garanderen, tracht Eden blijkbaar tot een beperkte velligheids- overeenkomst te komen, welke later tot een meer algemene overeenkomst voor Azië zou kunnen uitgroeien. Uit dit Engelse contact met de sta ten, welke te Colombo vergaderd wa ren, kunnen dus belangrijke dingen voortvloeien. Wel is waar is dit ook een Engels belang, want drie van de daar vertegenwoordigde staten zijn leden van het Gemenebest, nl. India, Pakistan en Ceylon, maar het kan toch ook van grote betekenis voor het Westen zyn. In militaire zin heeft deze statengroep nog wel niet zoveel te betekenen, in poli tieke zin zijn ze nog onderling verdeeld met name India en Pakistan over Kasjmir ze hebben ook andere op vattingen over het kolonialisme dan het Westen dat bleek ook uit het feit dat men te Colombo weer fel stelling nam tegenover de Franse positie in Noord- Afrika, maar het is toch een zeer in vloedrijke statengroep, waarmee zonder Engelse bemoeiing eigenlyk elk Westers contact dreigde verloren te gaan. Ten deze was de politiek van Dulles eigen lijk steriel als we even afzien van de in een begin van ontwikkeling zijnde AmerikaansPakistaanse militaire sa menwerking. Dat vloeit mede voort uit het feit dat Amerika hardnekkig wei gert de grootste Aziatische mogendheid, rood China, te erkennen. Engeland deed dat wel en de statengroep welke te Co lombo in conferentie was verklaarde dat h.i. vertegenwoordiging van communis tisch China in de Ver. Naties wat dus erkenning van Peking betekent de stabiliteit in Azië ten goede zou ko men en de spanning in de wereld ver minderen. Of dit, als het zover komt, inderdaad juist zal biyken is natuurlijk nog een vraag. Maar een feit blyft het dat het een abnormale toestand is dat men een zo enorm groot rijk als China In de Ver. Naties laat vertegenwoordi gen door het onbetekenende regime van Tsjang Kai Sjek op Formosa te Ge nève wordt geheel buiten dit regime om gehandeld en het werkelijke bewind, nL dat van Peking er geen zitting in Nassau” uit Sneek, onder leiding van de IJLST. De Chr. Zangvereniging „Looft den Heer” alhier, directeur de heet J. Nauta van Sneek, behaalde op het ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Bond van Chr. Zangvereni gingen in Friesland gehouden concours te Leeuwarden, met 219 punten in de 2e afdeling een 2e prijs- le klas A: O.N.S. 2Hielpen 5—8. 3e klas C: C.V.V.O. 2—O.N.S. 3 5—X, Res. 2e klas A: L.S.C. 4—Lemmer 8 33. 3e klas A: W.Z.S. 8—BL Boys 4 8—0. Junioren Hoofd-Afd.: L.S.C.—Fitirt* 15; SneekHeerenveen 0—1, 2e klas A: Sneek 2aBlauwhui» la Ned. Nw. Guinea: m.s. Japara (13 Mei) Ned. Antillen: m.s. Willemstad (11 Melj Suriname: s.s. Cottica Unie van Z.-Afrika en Z.W.» Afrika: m.s. Stirling Castle Canada: s.s. Nieuw Amsterdam (8 Mei) s.s. Rijndam s.s. American Jurist Z.-Amerika, Arg. en Chili: s.s. Cordoba Brazilië en Uruguay: m.s. Alhena Australië: via Engeland Nieuw Zeeland: via Engeland Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven i» postkantoren. brug waren luidsprekers aangebracht. De heer N. Bergstra fungeerde als re porter, en vervulde deze taak op onver beterlijke wijze. Overal langs de route wist men nu precies hoe de rijders in de baan lagen. De route liep vanaf het Gemeentehuis, langs de Galamagracht tot en over de overkluizing, langs de Eegracht tot en over de Zuidensterbrug en langs de Galamagracht terug naar de start. De deelnemers deden geweldig hun best en het resultaat was: Groep I: le W. v. Tuinen; 2e M. Stienstra; 3e J. Boersma. Groep II: le prijs en wisselbeker, M. v. d. Woude; 2e P. Goelema; 3e T. de Jong; 4e S. de Vries; 5e F. Buwalda. Sprintprijzen werden gewonnen door: W. v. Tuinen, M. Stienstra, P. Nooitge- heeft. Nu heeft Tsjou En Lal, de eerste minister van rood China, het er aanvan- kel(jk te Genève niet naar gemaakt om het Westen happig te maken op de aan wezigheid van dit Chinese bewind in de Ver. Naties. Hij trad zeer fel op tegen Amerika en eiste Azië op voor de Azia ten, een leuze die men vroeger van Ja panse zyde kon horen en in Japanse mond betekende „Azië voor Japan” en misschien door Tsjou En Lal binnens monds vertaald wordt in „Azië voor China”. Men kan zich begrijpen dat men in Australië mln of meer kippenvel van deze leuze kreeg en nog eens aandrong op nog groter immigratie van blanken in het land, opdat het als nabuur van Azië, weerbaar zou z(jn als de Chinese kolos op de duur eens uit de band springt. Maar toch lijkt de meest rea listische weg dat rood China erkend wordt als er te Genève een oplossing voor Korea en Indo China wordt gevon den. Zoals het thans lijkt zal die oplos sing een deling zyn van beide landen met één stuk onder communistische in vloed, een ander deel bestuurd door de nationalisten in meerdere of mindere mate onder invloed van het Westen. Er zijn velen in Amerika die dit een Mün chen noemen, maar het lijkt het enig bereikbare, nu het Westen niet bereid bleek tot een groots opgezette militaire operatie weike Indo China en Korea ge heel vr(j van het communisme zou kun nen maken maar ook het gevaar van een derde wereldoorlog meebrengt. Dat er Aziatische landen te vinden zouden zijn voor zo’n operatie lijkt uitgesloten al zeide senator William Knowland, de leider der republikeinen in de Ameri kaanse senaat, dezer dagen dat de Ver. Staten onmiddellijk een antl-communis- tisch bondgenootschap in Azië moeten vormen, ai deed een van de grote bond genoten de verbitterde senator doelde hier op Engeland niet mee, het was z. 1. ondenkbaar dat de premier van een ander land Knowland bedoelde Chur chill de macht zou hebben om de Ver. Staten te vertellen wat zij moeten doen”. Te Londen zal men als commen taar op deze uitlating wel hebben dat het ondenkbaar is dat Amerika onder de gegeven omstandigheden enig Aziatisch land zal vinden dat gehoor zal geven aan een dergelijk Amerikaans voorstel. Het toelaten van rood China tot de Ver. Naties, na een zeker niet geheel bevre digende oplossing in Korea en Indo China, is, men kan het zonder meer toe geven, min of meer een gok. De rode Chinese sfinx kan even goed steeds door één lijn blijven trekken met Rus land als daarvan afwijken. Vele kenners in Europa van Chinese toestanden me nen echter dat op de duur het laatste zal blijken. Dat rood China o.a. ook de Russische overheersing in de toch goed Chinese provincie Sinkiang moe, zich ten slotte ook tegen Rusland zal keren. Men meent daarby dat nu de aanvanke lijke Amerikaanse dreigementen dat verdere Chinese steun aan de Indo Chi nese opstandelingen tot Amerikaanse vergelding zou leiden, absoluut gefaald hebben indruk te maken op Peking, de enige juiste weg is die door Eden te Ge nève gevolgd, nl. geleidelijk en voor zichtig meer contact met de vrije Z.O.- Aziatlsche staten zoeken. Het mili taire luchtledig dat thans min of meer in Z.O.-Azië bestaat zou moeten wor- Zondag 9 Mei: le klas A: RCHHeracles, Elinkwyk NEC, Zwolse BoysAjax, DWS Leeuwarden, HaarlemStormvogels, Be QuickEnsch. Boys, Oosterparkers Wageningen. le klas B: ’t GooiHeerenveen, VSV Enschede, RigtersbleekDe Volewijc- kers, Blauw WitEDO, VitesseDOS, AGOVV—Go Ahead, Sneek—GVAV. 2e klas A: GRC—Asser Boys, Help manAchilles, FVCFrisia. 3e klas A: Bergum—GA VC, KHC— Rood Geel, DOGBlack Boys, Lemmer —WZS. Res. le klas: Sneek 2GVAV 2.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9