Na de val van Dien Dien Phoe Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Stichting „Het Sneker Studiefonds Petrus Lemke veertig jaar bij N.S. Dr. G. A. Wumkes forstoarn *7 Het Franse volk verbitterd van Mr K. S. van Andringa 25 jaar mede directeur „Woudsend” 109e Jaargang No. 371 Dinsdag 11 Mei 1954 Bodder yn de Fryske striid Kerknieuws N.V. Sneeker Jachthaven Nederland van alle kant Diefstallen in Sneek, Leeu warden en Bolsward Achtste instructieve school reis o. 1. scholen I Nieuws uit de Zwemclub Neptunus KLEIN ZAND 7 - Telef 2872 Nog een jubileum Koninklijke onderscheiding Redacteur: L KIEZEBRINK - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Apen in het Wilhelminapark 40 jaar bij P.T.T. Ds. H. Visser 85 jaar Druk bezochte receptie in Amicitia k Dr. Wumkes yn ’t lést fan syn Snitser tiid. 3WV 91 I Donderdag 13 Mei a.s., ’s avonds hs' acht zal de officiële overdracht plaats vinden van de grote vlaggemast op het terrein der N.V. Deze vlaggemast, com pleet met ra en windwijzer en diverse vlaggen, wordt de Jachthaven aangebo den door N.V. Lankhorst Touwfabrieker te Sneek ter gelegenheid van haar 150- jarig bestaan. Namens het personeel, zowel van de binnen- als van de buiten dienst, werd het woord gevoerd door de heer K. Steenbeek, chef in Woudsend. Deze schetste de groei van de Maat schappij in de laatste kwart eeuw en be toogde dat het voor hen een groot voor recht is in dienst te zijn van zulk een Maatschappij onder zulk een beheer en zulk een bestuur. Hij bood namens alle medewerkers zijn gelukwensen aan en als blijvende herinnering tevens een zilveren sigaret tenkoker voor de jubilaris en een zil veren schemerlamp voor mevrouw. Door de Gemeentepolitie alhier is aan gehouden de 35-jarige H. L. uit Grouw, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van rijwielen en andere goede ren in Sneek, Leeuwarden en Bolsward. Het ontvreemde kon worden achter haald en de dader ter beschikking van de Justitie gesteld. Ds. H. Sondorp, die vorige week een beroep ontving naar de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, heeft voor dit beroep bedankt, zo deelde hij Zondagmorgen aan zijn gemeente mede. OOSTHEM. Ds. C. van der Leeden te Hazerswoude heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Oosthem c.a. De Sneker Zwem- en Poloclub Nep tunus heeft reeds een deel van haar pro gramma, dat ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan dit jaar zal worden uit gevoerd, vastgesteld. De Schoolzwemdag zal op 23 Juni plaats vinden met ge mengde estafette-ploegen. Voor de la gere scholen, zg. Klasse 1, 5 meisjes en 5 jongens, 10 x 25 m., klasse 2 en 3, leerlingen van 13 en 14 jaar en leerlin gen van 15 jaar af 10 x 50 m. Voor iedere klasse is een wisselbeker beschik baar, De zwemwedstrijd voor abonné’s van het Zwembad is vastgesteld op 1 Juli en op de avond van diezelfde dag voor gemengde estafetteploegen van 5 vrouwelijke en 5 mannelijke zwemmers voor Sport- en Gymnastiekverenigingen. Verwacht wordt dat hieraan ook de handbal-clubs en volleybal-clubs zullen deelnemen. Een polo-competitie in 2 klassen is in voorbereiding. Eerste klas se voor: R.H.B.S., Chr. Lyceum, Gym nasium, Chr. Kweekschool; tweede klas se voor de verschillende Ulo-scholen en Ambachtsschool, eventueel ook voor po- loploegen van sportverenigingen. Advartentlepriji 15 ct per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. AbonnemenUprlj» 13.- par half Jaar. Franco por post f 3.75 por half jaar. Giro 50748 tan nama van Firma E. J. Drijfhout. Snaak. Redactie-adres de In- Men bericht ons dat het Dinsdag 11 Mei 40 jaar geleden zal zijn dat onze oud-stadgenote zuster F. Visser, thans werkzaam bij de gemeentelijke genees kundige dienst te Leiden, in de verple ging ging. Zij is een van drie zusters Visser, die „zuster” werden. Zij wijdde haar gehele leven aan de lijdende mensheid en was o.a. twee keer in Indië, waar zij veel deed voor onze militairen. Bij K.B. is de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau, toegekend aan de heer S. Cnossen, lste melkontvanger bij N.V. Lankhorsts, zuivelfabriek te Osingahuizen. De heldenmoed der Franse verdedi gers van Dien Bien Phoe heeft het ge loof der Fransen in hun traditionele mi litaire deugden verlevendigd. De Franse openbare mening is thans waarschijnlijk minder geneigd om een „vrede tot elke prijs” in Indo China te aanvaarden, dan op welk ander tijdstip ook van de thans ruim zeven jaar oude Indo Chinese oor log. De Leeuwarder politierechter veroor deelde de veehouder T. B. uit Tjjnje tot 5 gulden boete voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaar, gedurende welke hij alleen op schoenen naar vergaderingen en schutjaspartijen mag gaan. B. maak te er min of meer zijn gewoonte van in oude klompen dergelijke gelegenheden te bezoeken en dan in een paar veel mooiere van een andere bezoeker thuis tte komen. SNEEKER NIEUWSBLAD De levende have in de volière van het Wilhelminapark is uitgebreid met twee aapjes. Alleraardigste diertjes die met hun klimpartijen en capriolen een groot vermaak vormen voor de bezoekers van ons mooie park, dat nu weer volop in lentetooi staat. Het bezoek is sinds hun intrede veel groter geworden en vooral de jeugd ver dringt zich geregeld voor de kooi. PARIJS, 9 Mei. Terwijl de communisten zich In het hele land rustig houden teneinde een uitbarsting van de anti-communistische volkswoede te voorkomen, groeit de verbittering in Frankrjjk over wat in Dien Bien Phoe is gebeurd. Deze verbittering is Zaterdag tot uiting gekomen, toen het I’arijse publiek te hoop liep rond premier Laniel en minister van oorlog Pleven, die de wapenstilstands- dagparade zouden afnemen. „Stuur hem naar Dien Bien Phoe!” werd er geroe pen. „Schiet hem neer”, klonk het. „Treedt af” gilde de menigte tegen Pleven. Bitter was de toon in de Parijse bla den. Bitter tegen de Fransen zelf, maar bijzonder tegen de communisten. „De dapperen van Dien Bien Phoe zijn ge storven, omdat wij onszelf hebben voor gelogen. Ze zijn gestorven, omdat wij deze oorlog niet hebben weten te voe ren, omdat wij niet hebben geweten of wij zouden doorgaan of zouden ophou den, omdat wij de zwaarte van de proef niet hebben weten te berekenen, noch de gevolgen hebben weten te schatten”, zo schreef de Figaro. „Versterkingen moes ten letterlijk uit Frankrjjk naar Indo China worden „gesmokkeld”, omdat het land zich liet beïnvloeden door de cri- tiek van de communistische partij”, zo vervolgt het blad. „Niets zou boosaar diger kunnen zijn dan de krokodillentra nen, door de communistische partij ge stort over het vergoten bloed; de com munisten hebben onze vijanden de wa pens in de handen gedrukt”. In Parijs en Nice zijn communistische bureaux aangevallen. Rond de krans- legging van generaal de Gaulle in de Are de Triomphe ontstonden vandaag onlusten. Uit de menigte van vijftien duizend stegen kreten op: „De Gaulle aan de macht”. Politie en demonstran ten raakten handgemeen op het Champs Elysées. Elf politie-agenten en burgers raakten gewond. De jubilaris met vrouw en schoondochter. Links z’n mede-directeur, de heer H. A. Tromp. Het behoeft daarom eigenlijk niet ge zegd te worden, dat de receptie, die Za terdagmiddag ter gelegenheid van dit jubileum in de met bloemen versierde foyer van Amicitia gehouden werd, zeer druk bezocht was. De collega’s van de jubilaris, z’n talrijk personeel, de agen ten en correspondenten en vele vrien den en bekenden kwamen allen hun gelukwensen aanbieden, in welke hulde ook mevr, van Andringa en de kinderen, alsmede de heer en mevr. Tromp be trokken werden. Zaterdag a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat onze stadgenoot B. A. Vlas, wonende in de Prior- straalj, de eerste offi ciële stap zette op zijn loopbaan bij de Posterijen Officieus be gon die n.l. al in Augus tus 1913, toen hij hulpbesteller werd in Workum. Op 15 Mei 1914 werd Vlas, inmiddels 18 jaar geworden, besteller. Eveneens in Workum, vanwaar hij 13 jaar later naar Jubbega vertrok. Het was daar toen nog een armoedige en vaak ook wat ruwe boel, wat later aan merkelijk verbeterde, maar de mensen waren zeer hulpvaardig en gastvrij en Vlas en zijn (Sneker) vrouw hebben het daar dan ook best naar de zin gehad. Ze wonen hier nu al bijna 21 jaar, maar bewaren nog altijd zeer prettige herin neringen aan hun vorige standplaats en zijn bevolking. De a.s. jubilaris, die nu besteller eerste klas is bij de binnendienst, houdt de receptie thuis. Dan gaat tevens de zilveren ster van z’n mouw en komt de gouden er voor in de plaats. De Mij HollandWoudsend was vertegenwoordigd door de direc teur, de heer H. G. Kingen, die een te rugblik wierp in het verleden. 135 jaar terug gingen de familieleden van de fa. Tromp Zonen dezelfde weg cn ver richtten zij hetzelfde werk voor de zelfde Maatschappij. Dat zegt iets. En als men dan het personeel van toen ver gelijkt met al die mensen die thans bij de Mij werkzaam zijn, dan betekent dat ook iets. En thans zit de nieuwe gene ratie al weer naast u in de vorm van uw zoons, aldus spr., die daarom de hoop uitsprak, dat deze de voetstappen van hun vader zullen drukken en op de syn romme blik en syn fordraechsumens. Yn de tsjerklike striid bleau hy himsels hy wie orthodoks maar boppe alle forskillen üt seach hy altiten de minske dy’t hy leaf hie en yn syn frijsinnige kollega’s meiwurkers foar de iene Herf. Tsjerke en it Keninkryk Gods. Dêrtroch waerd hy do’t hy hjir fan 19061924 as dümny stie troch eltsenien achte en koe hy sa goed oparbeidzje mei Ds. Horreiis de Haas en dr De Graaf, greate figuren lykas hy seis. Sa’n geleard en fornaem trijemanskip hawwe wy hjir letter nea wer hawn. Dochs hat hy ek hjir tsjinstan foun en stride moatten. De minsken seagen it net allegearre like rom as hy. Yn’t lést waerd it predikamt him fanwegen syn sounens to swier. Do hat er syn toga óf en syn taek yn ’e tsjerke dellein en waerd er bibletekaris fan de Provin- siale Bibleteek yn Ljouwert. En dér hat hy him folslein üntploaije kind ta in histo ricus fan namme en in warber strider foar de Fryske saek. It iene wurk nei it oare roun him üt ’e pinne en alle- Hij werd ook druk toegesproken, waarbij tevens geschenken voor hem en z’n echtgenote werden aangeboden, ter wijl zijn compagnon eveneens een kleine huldiging moest „ondergaan”. Diens zil veren jubileum in 1941 kon toen nl. niet gevierd worden en ook van het 30- en 35-jarig werd „niets gehouden”. Daar om grepen de correspondenten deze ge legenheid aan ook hem in het zonnetje te zetten. De heer Tromp was ook de eerste, die zijn compagnon toesprak, waarbij hij gerust durfde te verklaren dat die in de afgelopen 25 jaar bij de Maatschappij z’n paadje wel heeft schoongeveegd. Het was voor hem een hele stap van de rechterlijke macht naar het verzeke ringsbedrijf, maar spr. hoopte niet dat die stap hem berouwd heeft en dat hij met genoegen op de voorbije periode zal terugzien. Hij hoopte echter niet, dat hij nog 25 jaar op de directeurstoel zal zitten. De jongeren zitten al klaar. Een symptoom, dat onze tijd begint op te schieten, zo eindigde spreker. hiermede gewacht, totdat de betrökke» nen een antwoord ontvingen op hun aan" vrage om toekenning van een toelage “bij Rijk en Provincie. In verband met deze gevolgde handelwijze werden drie aan vragen ingetrokken. Eén aanvrage werd afgewezen, omdat de aanvrager nog op de U.L.O. was. Twee jongelui vingen hun universitaire studie aan. Met het oog hierop en de reeds lopende jaarlijkss uitkeringen ter bekostiging van de stu die van twee personen, studerende voof ingenieur en economie, werd aandacht geschonken aan de verplichtingen, wel ke een toewijzing met zich meebrengt voor de komende jaren. In 1953 werden de navolgende toela gen toegekend: 400.voor studie Zee vaartschool voor marconist; 400.— Techn. Hogeschool Delft mijningenieur; 250.Zuivelschool Bolsward; 150.—- Scheepswerktuigknndige; ƒ250.-- idem; 600.Universiteit, studie in de econo mie; ƒ700.idem, studie wis- en na tuurkunde; 500.idem, studie sociale wetenschappen; ƒ150.— Rijks Hogere Burgerschool; ƒ150.— idem; ƒ1500 In stituut N.O.I.R, Njjenrode. Totaal werd dus 5050.— aan toelagen verleend. In 1953 slaagde een jongedame voor het einddiploma R.H.B.S.; een jonge man voor gymnastiekonderwijzer en één voor de onderwijzersakte. Secretaris-penningmeester der Stich ting is de beer E. Kanon. Het grote evenement was vanmorgen weer gekomen, du Vooruitgang III met kapitein J. Fekkes en zijn bemanning lag weer gereed om 117 leerlingen van 4 openbare lagere scholen in Sneek en 8 van de o. 1. school IJsbrechtum op te nemen. De weerberichten waren goed en de gemoederen van de jonge passa giers stonden op kookpunt, immers hoe hebben ze hier naar verlangd, misschien al jaren, wanneer de oudere broer of zuster meeging. Nu is het hun beurt! Een week lang op reis. Naar Amster dam, naar Schiphol, naar Hillegom en Haarlem (Bollenvelden en St. Bavo), naar IJmuiden (vuurtorens, pieren, vis- hal, sluizen, hoogovens, reddingboot Neeltje Jacoba), terug naar Amsterdam (m.s. Oranje, Willem Barendz, Nieuwe Kerk, Artis). De leiders zijn de vier schoolhoofden, twee dames en de heer V. Winden. In de keuken zorgen 5 dames voor de maag en algemeen leider is de man die telkenjare weer bergen voorbe reidend werk verzet, de heer J. de Vries. Van de twee slaapschepen ligt er één in de Houthaven te Amsterdam, het an dere in IJmuiden. Willen de ouders er even nota van nemen dat post voor hun kinderen Woensdag vóór 6 uur ’s avonds in de bus moet zijn? En daar trekt de kapitein aan de fluit, Maandagmorgen 10 Mei 7 uur. De vlaggen wapperen, er komt nog een laatkomer binnen, de kin deren juichen, de boot hangt schuin. Daar gaat het tweede en derde signaal. Het feest is begonnen. Onder daverend gezang vaart Vooruitgang III weg, dg achtste structieve schoolreis is begonnen. Vandaag 10 Mei viert ds. H. Visser, emeritus predikant van de Baptisten ge meente te Sneek zijn 85ste verjaardag. Ds. Visser werd 10 Mei 1869 te Sta veren geboren en wist zich door privaat lessen en zelfstudie voor te bereiden tot het predikambt. Op 19 Juli 1896 werd hij te Ihren in Oostfriesland geïnstal leerd als predikant van de Baptiste ge meente van Vrieschelo. In 1898 verwis selde de jubilaris deze gemeente met die van Groningen, vanwaar hij in Octobe- 1900 voor de tweede keer naar Vriesche lo vertrok. In 1907 werd hij door wijlen ds. A. Karssiens van Franeker beves tigd als predikant van de gemeente V Noordbergum, welke gemeente ook door hem werd geïnstitueerd. In 1901 werd ds. Visser te Sneek beroepen, welke ge meente hij diende tot December 1938, toen hem op ruim 69-jarige leeftijd eme ritaat werd verleend. dan ook geen woord van Lemke te ho ren krijgen, hij wacht in spanning op een „schijf” van de chef om dan de sei nen op veilig te zetten, de stopborden om te gooien en de bomen te sluiten. Maar toch is Lemke geen machine geworden en ieder kent hem als een vriendelijk en behulpzaam mens, die plezier in zijn leven heeft, dus weet wat humor is. Ongelukken heeft hij nimmer gehad en behoudens een ziekte twee jaar ge leden, van 6 weken, en de periode van de staking, toen hij in Parrega onder gedoken was, heeft hij nimmer behoe ven te verzuimen. Het zal Petrus Lemke en zijn vrouw Roelofke, met hun 5 kin- keren en acht „pake en beppesizzers” op Donderdag 13 Mei niet aan belang stelling ontbreken, er zullen goede woor- deij worden gesproken daar aan wacht post 17: woorden welke de gevoelens vertolken van superieuren, van collega’s en alle andere vrienden van Lemke. En wie weet, misschien ook van mensen die haast hebben en die, dank zij Petrus Lemke, die een open oog heeft voor alle dingen des levens, nog net konden pas seren, omdat de a.s. jubilaris de spoor bomen nog even tegenhield h>ij hun da ling. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijlhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Voor ons ligt het verslag over 1953 van „Het Sneker Studiefonds”, zoals be kend een stichting van de gemeente Sneek en het Old Burger Weeshuis. Het bestuur bestaat thans uit de h.h. L. Ras- terhoff, J. Blok, U. de Boer en J. H. Wilmink. Wat de geldmiddelen betreft vermelden we dat de gemeente Sneek en het Old Burgerweeshuis elk in 1953 1500.in het fonds stortten en dat van een particulier en van een corpora tie, beide te dezer stede, elk 500. werd ontvangen voor gedeeltelijke be kostiging van de studie van een leerling aan de N.O.I.B. te Nijenrode, onder voor waarde dat de terugbetaling van het ge schonken bedrag ten goede zal komen aan het studiefonds. We mogen hierbij wel aantekenen dat hieruit blijkt hoe nuttig dergelijke schenkingen aan dit fonds werken; immers zij werpen niet éénmaal, maar aldoor vruchten af, pm- dat de afgestudeerden de ontvangen be dragen terugbetalen welke dan weer aan nieuwe candidaten ten goede komen. Het fonds zij daarom nog eens in de aan dacht van vermogenden aanbevolen, Wij citeren nu verder het verslag: Aan terugbetalingen werd in 1953 to taal ƒ700.ontvangen, nl. van 4 per sonen, 2 losten het gehele faun verstrek te bedrag volledig af en 2 gedeeltelijk. In totaal kwamen 13 aanvragen om studietoelagen binnen. Werd vorig jaar direct een beslissing genomen omtrent de te verlenen toelage, dit jaar werd 'x r?" gearre, lyk as syn preekjen en sprekken ek altiten west hie, boeijend en aktueel. Seis do’t hy fanwegens syn hege èlder- dom ófskied nimme moast fan de kan selarij, arbeide hy troch en waerd syn libbenswurk, de oersetting fan de Bibel, foltóge. Allinnich dêrtroch al sil hy hjir yn syn Heitelan, der’t hy berne en op- groeid is en arbeide hat ta yn’t lést fan syn lange en rike libben, nea forgetten wurde. Syn stoflik omskot wurdt Tiis- dei nei in routsjinst yn üs en eartiids ek syn aide Martinitsjerke ünder 11e- ding fan Dr Siccama yn Westermar by de Jouwer njonken syn frou en syn foar- aiden, yn it grêf lein, mar syn geast en syn wurken sille fuortlibje sa lang as Frysian en it Fryske folk bistean. Ta bislüt jowe we hjir noch inkele bi- sünderheden üt it libben fan de for- stoame. Hy waerd op 4 Septimber 1869 op ’e Jouwer berne, studearre oan de Hegeskoalle to Utert en promevearre yn 1904 yn Grins cum laude op it proef- skrift „De Geref. Kerk in de Ommelan den”. Yn it selde jier, op 1 April, hied er him forboun oan de Ned. Herf. ge meente fan Hoarne op Skylge, yn 1898 gyng er nei Roan (Roden), yn 1901 nei Zeeryp en yn 1906 kaem er by üa )r yn de godgeieardens „cum lau- yn Snits, syn léste gemeente, dy’t er dat is mei lof, helle, mar ek troch tsjinne oant 1924. ingeslagen weg zullen voortgaan. Nog meer cadeaux. De heer Tj. de Roos sprak namens de correspondenten en toonde met voor beelden aan dat de directie steeds de juiste weg heeft ingeslagen. Zij hebben de heer van Andringa leren kennen als een man die rechtuit srpeekt maar ook respect heeft voor iemand die het zelfde doet op wie men rekenen kan en onder wiens mede-leiding een betrek kelijk kleine zaak is uitgegroeid tot een Maatschappij die er zijn mag. De correspondenten waarderen hem daarom zeer en symboliseerden dat door het aanbieden van een fraaie pick-up installatie. Daarna sprak de heer de Roos ook de heer Tromp in zeer waarderende be woordingen toe, welke hij vergezeld liet gaan van een tape-recorder. Verder werd nog gesproken door de heren H. de Jong namens de Buiten dienst, W. Lolkema, inspecteur voor Friesland, die zich als een geestig dich ter ontpopte, en de agenten H. Bouw meester te Hoogeveen en H. Steegstra te Zwolle. De jubilaris, die alle sprekers direct had bedankt voor hun waarderende woorden, hun goede wensen, 1 in ge schenken en hun medewerking, sprak tot besluit nog een kort woord tot alle aanwezigen, waarin hij mede namens zijn vrouw en kinderen dankte voor deze prettige en onovergetelijke dag. Het was Zaterdag 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot Mr K. S. van Ar/Jringa naast de heer H. A. Tromp in de directie trad van de OnderL Brandwaarborg Mij. „Woudsend” te Woudsend. In deze kwart eeuw heeft hij er aan meegewerkt deze oude Maatschappij tot groter bloei te brengen. Ze breidde haar werkzaamheden, die zich eerst tot brandverzekeringen beperkten, aanmerkelijk uit en nam daartoe ook de in Gouda bestaande Maatschappij „Holland” over, die daarna voortwerkte als de N.V. Verzekerings Maatschappij Holland—Woudsend. Van deze nieuwe instelling werd de jubilaris eveneens directeur, terwijl hij bovendien nog commissaris is van de Verenigde Assurantiebedrijven Nederland N.V. te Amsterdam. En ook heeft hij nog een liefhebberij- dus „pro deo” baantje: pres.commissaris van de N.V. Zwembad Sneek. Onafgebroken davert het verkeer binnen over de grote overweg bij de Bolswarderweg, tot eensklaps, vanuit het seinhuisje een niet grote, maar resolute gedaante verschijnt, die de lange roodwitte bomen naar beneden draait en alle vegver- keer stop zet! Dat i hem, Petrus Lemke, geboren op 20 April 1893 te Boksum, waar z’n vader dorpsreinigev was en die op 13 '’Jei a.s. zijn 40-jarig jubi leum als beambte bij de N.S. viert. Hij is nv hier eerste brug wachter bij de N. S., maar was tot zijn 21e jaar bij de boer. Toen „woe er hwat oars” en solliciteerde bij de Spoorwegen. Na een strenge keuring werd hij in 1914 aangesteld als lijnwerker met standplaats Jelium Boksum. In 1915 trouwde hij met Roe lofke Hiemstra van Warga die in Boksum diende. Het jonge paar had het niet gemakke- lijk, maar beiden wis ten van aanpakken en waren vastbesloten niet bij de pakken of liever bij de 15.87 loon (in 14 da gen!) neer te zitten. Roelofke melkte nog bfl de boer en Petrus deed wat er te doen viel buiten z’n diensturen wat in die tijd oogluikend werd toegestaan. Na 3 jaar verwisselden ze de stand plaats Boksum met Wieuwerd en toen ze daar 10 jaar hadden gewoond, Wieu werd met Jelium en weer 5 jaren later Jelium met Nijhuizum en meteen in eer nieuwe rang: Ploegbaas! Toen kwam ook de verantwoordelijk heid: lijninspectie, rapporten en toezicht op 16 a 17 arbeiders. Na 4 jaar terug naar Boksum. Zeven jaar later in 1944 volgde zijn benoeming tot eerste brug wachter te Sneek, waar hij, tot heden werkzaam is tot volle tevredenheid van zijn superieuren en naar wij mogen ge loven van allen die met het verkeer te maken hebben. Want denkt u maar niet dat dit werk zo eenvoudig is als het lijkt! Wij hebben in het seinhuisje ons de finesses van het werk laten vertellen en er blijkt grote accuratesse, tegen woordigheid van geest en plichtsgevoel voor nodig te zijn vooral in deze tijd, nu de Blauwe Engelen over de staven ra zen, en, nadat ze Bozum zjjn gepasseerd, in 3 minuten Sneek halen. Tegen de tijd dat er een trein in aantocht is, zult u Doctor Geert Aeilco Wumkes, ê.ld- dümny, historicus en ald-direkteur fan de Provinsiale Bibleteek, is Freed yn ’e iere moarn yn Huzum, der’t er syn wen- plak hie, forstoarn. Hy is 84 jier did wurden. Dizze greate soan fan Frysian, in „bodder yn de Fryske striid” sa’t er ek ien- fan syn wurken üt ’e lange rige dy’t er skreaun hat, neamde, hat him foaral fortsjinstlik makke foar Frysian en de Fryske tsjerken troch syn bodzjen foar de Fryske tael en -kultuer en it oerset- ten fan de Bibel yn it Frysk. Hy wie der nammentlik fan oertsjüge dat sa, yn ’e eigen tael, it hert fan de Fryske minske it bést birikke en syn siel it djipst bi- roerd wurde kin en dêrom wie hy ek ien fan de earsten dy’t yn it Frysk preke. Dat hat, binammen yn ’t bigjin, folie wjerstan foun, mar Wumkes wie in stri der, dy’t net opjoech. Krekt as syn freon en kollega Sipke Huismans, mei hwa’t hy it Kristlik Frysk Selskip stifte om dêrtroch de striid foar it Frysk ei gene yn it kristlik formidden mei mear krêft fiere to kinnen. Wumkes wie ek in great theolooch. Ja seis in profetyske figuer. Net allin nich omdat hy yn 1904 syn graed fan doctor yn de godgeieardens „cum lau-yn Snits, syn léste gemeente, dy’t er de”, dat is mei lof, helle, mar ek troch tsjinne oant 1924.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1