LEVENSAVOND KAPPIE en de vreemde Kolenlading Jaarvergadering Ver. van Vrijzinnige Hervormden /A Knap óp die onogelijke schuur met Jaarvergadering Groene Kruis TWEEDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD Ir I Loop niet door Demonstratie Braun-Multimix met die hoofdpijn! Sonnevanck-Zonnegloren Classicale Zendingsdag te Rijs Hoeveel radioluisteraars telt Nederland V oogdijvereniging „Tot Steun”, afd. Friesland Kinderzegels 1953 Voorjaarsstierenkeuring te Leeuwarden Flotte gearkomste fan de Keatsklub „Lyts Bigjin” Herinneringen van een tachtigjarige door D. ZU1DERBAAN Bevrijdingsfeesten van de Leesgroepen DINSDAG 11 MEI 1954 beste ^Sinia ooó^ dvertentie Ingez. Mededeling. Advertentie I.M. Ingez. Mededeling. Advertentie GO» 'OONOfe STUD'ÖA1 6-3? Donderdagavond hield bovengenoemde vereniging een voorjaars-ledenvergade- ring in „Fredehiem” Na gez. zang van Gez. 285 1 sprak de voorzitter, de heer B. Jonkmans, een welkomswoord. Het jaarverslag van de secretaresse rele veerde het vele werk, dat ook in het verlopen jaar weer was verricht. Ruim een Mod- IN11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND 6 Kappie holde naar de „Kraak” te rug. „Iedere minuut kost me geld!” dacht hij. „Elk uur te laat twee honderd dukaten, en wanneer ik op tijd ben, krijg ik drieduizend dukaten! Tjon ge, wat een geld! Daar zou de „Kraak” voor in dok kunnen, en van voor tot achter nagekeken kunnen worden en opnieuw in de verf tjonge, dat zou ja niet gek zijn!” Kappie holde de loopplank op, en ging regelrecht naar de hut van de maat, die net bezig was zijn laatste paar kapotte sokken te stoppen. „Moet je horen, jong!” zei Kappie hij- Graag willen wij uw aandacht ook dit jaar weer vragen voor deze twee be kende Protestantse sanatoria ter be strijding van de t.b.c. Gelukkig is in de loop der jaren deze beruchte ziekte energiek aa’.gepakt. Velen hebben dan ook in deze twee inrichtingen genezing gevonden. Niettemin woedt deze ziekte nog steeds voort. En wie wil niet alles ondernemen hieraan zoveel mogeljjk paal en perk te stellen Daarom moeten alle mogelijkheden, die de t.b.c. kunnen stuiten, uitgebuit worden. Dat vergt veel geduld, veel tijd en ook veel geld. Daarom durft ons Comité ook nu weer een beroep te doen op uw medeleven en belangstelling. In het besef dat het u niet onverschillig Iaat of dit werk voor onze zieke medemens krachtig kan worden voortgezet. Toont dan metter daad uw sympathie met dit doel. Steunt deze beide sanatoria door ook de col lecte, die Donderdag 13 Mei plaats vindt, mild te gedenken. Laat de opbrengst goed zijn! Mevr. B. C. BolhuisMontagne Mevr. J. J. DethmersPruys Zr. R. C. Eisenga Mevr. H. C. v. d. HeuvellGrootjans Mevr. B. Visserv. d. Schaaf Mevr. M. WiegersNitschelm. Ook in het afgelopen jaar heeft de Ver. Het Groene Kruis haar zegenrijke arbeid onder haar leden ten volle kun nen verrichten. Dat bleek tijdens de jaarvergadering, die Vrijdagavond in het wijkgebouw gehouden werd onder leiding van de voorzitter, dr. J. W. v. d. Zijpp. De secr., notaris J. Zijlstra, noemde het afgelopen jaar een rustig jaar zonder grote gebeurtenissen. Maar de vier wijkverpleegsters, de zusters W. Feenstra, H. Oppedijk, Y. Kramer, R. H. Posma, trokken ook in ’53 in weer en wind er op uit om haar patiënten te be zoeken. Dit betekent dat zij hulp en troost brachten aan 9655 zieken, terwijl de kraamverzorgster §31 bezoeken af legde. Hartelijke woorden van dank bracht de heer Zijlstra aan deze dames die haar moeilijk werk zo voortreffelijk vervullen Het bestuur was dan ook dankbaar dat ook dit jaar de samen stelling van het verplegend personeel gelijk bleef, zoals men ook dank bracht aan de magazijnhouder-concierge de heer Tienstra en zijn vrouw voor het vele werk door hen verricht. In de Woensdag alhier gehouden ver gadering van de Classicale Zendings- commissie heeft de voorzitter, ds. Kam- stra van Nijemirdum, een woord van warme dank gesproken aan het adres van de secretaresse, mej. W. Mons, die naar Apeldoorn gaat vertrekken, voor het vele werk dat zij met buitengewone ijver voor de Commissie heeft verricht. Besloten werd de jaarlijkse Zendingsdag te houden op Woensdag 14 Juli op het terrein van de heer Hoogeveen. Er wer den verschillende sprekers genoemd die zullen worden uitgenodigd die dag een spreekbeurt te vervullen. De samen komsten zullen 's morgens, ’s middags en ’s avonds worden gehouden. In de vacature van mej. Mons werd bij accla matie benoemd de heer Jellema van Molkwerum, die deze benoeming aan nam. Voor de verschillende vacatures in de commissie zullen voordrachten aan de Classicale vergadering worden ge daan. Ds. Stap deed enkele mededelin gen over het onthullen van een gedenk steen in de Ned. Herv. Kerk te Schar- negoutum ter nagedachtenis aan de op Z.O.-Celebes gestorven Zendeling-predi- kant G. W. Mollema. De onthulling zal op Zaterdag 5 Juni plaats vinden. Er zal een marmeren steen met gouden letters worden geplaatst. Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg per 1 Mei 1954 1.890.853 tegen 1.877.367 op 1 April 1954 Op 1 April 1954 waren er 493.027 aangeslotenen op het Rijks- radiodistributienet tegen 491.755 op 1 Maart 1954. boos. „Toe, doe je plicht, jong! Iedere minuut kost geld!” „Wat een narigheid!’’ mompelde de maat, toen hij naar de hut van de mees ter liep. „Waarom kost iedere minuut nu ineens geld? Ik begrijp er niks van!” Toen de maat de hut van de meester binnen stapte, was die zich net heerlijk aan het uitrekken, en hij geeuwde nog eens luid na. „We gaan vertrekken!” riep de maat. „Onmiddellyk! Iedere minuut kost geld! Orders! Ik ga de trossen los gooien!” gend. „We vertrekken meteen, droogdok naar Vanilla slepen... derhaven, steiger drie. Over twee da gen, Donderdagmorgen om zes uur moet het in Vanilla zijndrieduizend du katen krijgen we er voor! Maar ieder uur, dat we te laat zijn, kost ons twee honderd dukaten. Maak de trossen los, jong, en waarschuw de meester!” „Wat een haastwat een ellende!” mompelde de maat. „Ik houd nooit van dat haastige, want daar rust geen zegen op! Dat kan niks worden, als u het mij vraagt „Ik vraag het jou niet!” riep Kappie neem ALLEEN echt met hét ba ter kruis Het wijkgebouw wordt intensief gebruikt. Zo veel consultatiebureaux hebben in het wijkgebouw zitting, dat het, behalve Zaterdags, de gehele week in gebruik is. Het consultatiebureau voor zuigelin gen hield er 48 zittingen. Ingeschreven zuigelingen waren 382, huisbezoeken 1065, consulten 3272. Kleuterzorg telde 211 ingeschreven kleuters. Hier werden 251 huisbezoeken afgelegd en men telde 714 consulten. Verder wórdt het gebouw nog ge bruikt door het consultatiebureau voor t.b.c.- en rheumabestrijding, terwijl Centraal Beheer en Raad van Arbeid er zitting hebben. Periodiek wordt het ge bruikt als bureau voor sportkeuring. Het uitleenmateriaal is in goede staat en enig nieuw materiaal werd aange schaft. In het afgelopen jaar werd in niet minder dan 1870 gevallen mate riaal aan de leden uitgeleend. Dat ledenaantal bleef gelijk. 2760 le den telt de vereniging, die niet alleen zelfstandig werkzaam was, maar ook onder leiding van de Prov. Ver. Het Friese Groene Kruis in het wijkgebouw een cursus voor kraamverzorgsters en ningmeesteresse had nog 1676.67 in kas, een resultaat dat veel collega’s haar zullen benijden. Ook de beheerder van het eigen gebouw was blij te kun nen meedelen, dat de kapitaals-rekening een verhoging van ca 3000 aangaf mede dank z(j een ontvangen legaat. Voor het nieuwe Jeugdhonk was ruim f 5600 uitgegeven. Ook het hulppredi- kersfonds toonde een behoorlijk batig saldo, maar toch is versterking dringend nodig, om aan de plannen tot het aan stellen van een wika uitvoering te kun nen geven. De kascommissie had veel lof voor het goede beheer en de voorge stelde decharge werd dan ook gaar verleend, Uit de verder uitgebrachte verslagen sprak een grote activiteit in het afgelopen seizoen. Het ledental van de vrouwen-vereniging was iets vooruit gegaan. Geregeld om de 14 dagen werd vergaderd in 2 groepen. Er werd een geslaagde verkoop-avond gehouden, waarvan de resultaten werden aange wend voor meubilering' van de bestuurs kamer. De commissie voor gezinszorg had goed werk gedaan, door het ver strekken van kleding, ook van eigen ge breid ondergoed; veel bezoek aan zieken en andere thuiszittenden, waarbij tevens geregeld preken werden verspreid. D dames verzorgden 76 Kerstpakketten. De Zondagsschool had 180 leerlingen in 3 groepen. De Westhil-methode wordt toegepast. Er is behoefte aan meer as sistenten. De jeugdleiding sprak zijn over een drietal schijven werd doorge geven. Ik weet niet of deze Terhornster waard deze gewoonte daar had opge daan, maar de koffie kwam prompt en was best te genieten. Er zat nog een andere gast, die ik eerst niet had opgemerkt otndat hy ach ter de krant zat, doch toen ik plaats nam aan dezelfde ronde tafel herkenden wij elkaar; ’t was een ietwat oudere heer, die ik reeds dikwijls in de trein had ontmoet. Hij was een van de „laatsten der mo hikanen”, zoals wy jongeren hem soms noemden, een van de „club der laatste voetgangers”, zoals ze ook wel werden genoemd omdat ze vergeten hadden om op het juiste moment over te schakelen van voetganger op fietser. Er waren nog enkele van deze mensen uit de vorige eeuw overgebleven: men sen die de gehele provincie en soms ver daarbuiten, bereisden per pedes a pos- tolorum” oftewel te voet. Er waren er bij die beweerden dat zij het langer uit zouden houden dan wij die ons een hartkwaal zouden trappen op die fietsen. Deze keurige man, met zijn goed ver zorgde bakkebaardjes, was zo niet; hij erkende dat hij niet op tijd had overge schakeld; nu was het op zijn leeftijd de moeite niet meer waard. Hij vertegen woordigde een zeer oude firma ook al door een groot concern opgeslokt en wandelde dagelijks tientallen kilo meters om dan 's avonds in de alleron mogelijkste kleine plaatsjes te overnach ten. Hij had die nacht in Terhorne in de bedstee geslapen; ’t was wat primitief, zei hij, maar hij had het langer dan der tig jaar gedaan en was ’t dus wel ge wend. Hjj consumeerde zijn klaar gesne den ontbijt, terwijl er een grote kraan- tjeskan koffie op de ontbijttafel stond. Verder lag de lange pijp al voor hem ge reed en stond het tabaksvaatje ook al klaar. Want dat was toen ’t teken dat je als gast was geaccepteerd in die toen malige dorpshotels: de lange pijp met je naam er op, welke elke reis uit het py- penrek te voorschijn kwam. Ik ben de tel kwijt geraakt, maar ik ben niet ver mis als ik het aantal pijpen dat ik in de ver schillende dorpshotels in de Z.O. en Z.W.- hoek op mijn naam had staan op zeven of acht schat. In iedere herberg van enige betekenis stond het tabaksvaatje of -kistje op tafel tot vrij gebruik voor de bezoekers; de beste Friese herenbaai kostte toen een gulden per kilo. Maar ik ben nog steeds in Terhorne en moet aan 't werk. De firma had reeds per circulaire van mijn aanstelling als haar vertegenwoor diger kennis gegeven en nu had men de onhandigheid gehad van mijn vorige positie als vertegenwoordiger van een Amsterdamse firma melding te maken zonder er bij te vermelden dat ik zelf geen Amsterdammer was; dat heeft mij die eerst® weken nog al eens wat last bezorgd. Mijn eerste klant die ik die morgen bezocht, vroeg mij direct al of ik een Hollander was. Op myn vraag hoe hij daaraan kwam, toonde hij mij de circu laire en ’t was niet te ontkennen dat de De Vrije. Protestantse Voogdij vereni ging „Tot Steun” hield dézer dagen haar jaarvergadering in-het-Oranje Ho tel te Leeuwarden onder.voorzitterschap van de heer J. J. Vissqr te Terwispel. De opkomst der leden was gelet op de belangrijkheid van het doel der vereni ging niet groot te noemen. Uit het door de secretaris uitgebrachte jaarverslag vernamen wy het volgende: In 1953 kreeg de vereniging de voogdij over drie nieuwe pupillen; een pupil werd meer derjarig, zodat aan het eind van het jaar het aantal pupillen was 50. Het aantal lopende verzoeken van de Voog dijraad om voogdijaanvaarding bedroeg vijf. Van de genoemde 50 pupillen verblij ven 8 in weeshuizen, een in het Blinden instituut te Huizen N.H., terwijl een jon gen tijdelijk is opgenomen in de jon- gens-kolonie „Heidenheim” van het Hoo- geland te Vries Dr. De overige 42 pu pillen zijn alle ondergebracht in pleeg gezinnen in Friesland. Enige kinderen werden in het afgelopen jaar in een psych.-neurologische kliniek onderzocht, teneinde na te kunnen gaan o.a. of wijzi ging van de verpleging aanbeveling ver dient. Twee bestuursleden bedankten wegens vertrek naar elders. Hiervoor werden gekozen Mr C. S. de Jong te Leeuwarden en D. Jacobs arts te Fra- neker. Het aantal leden was einde 1953: 178, terwijl het bedrag aan donaties en contributies samen in dat jaar 1534.58 heeft bedragen. Dit bedrag is slechts een gering deel van de totale uitgaven der vereniging, welke in hoofdzaak door subsidies van het Rijk worden gedekt en niet voldoende om de extra kosten ten behoeve van de pupillen in hun ge heel te bestrijden. Het ledental dient dan ook opgevoerd te worden. Belang stellenden onder de Vrijz. Protestanten kunnen hiertoe medewerken door zich op te geven als lid bij de secretaris D. Jorritsma, Looxmagracht 20a te Sneek. De Inspectrice van de vereniging, mevr. IB. HovingAlberda van Ekenstein hield over haar werk een lezing, welke met grote aandacht door de aanwezigen werd aangehoord en waarvoor de voor zitter haar namens de vergadering zijn grote dank betuigde. Aan het slot der bijeenkomst werd de aftredende voor zitter hulde gebracht voor de wijze waarop hij de vereniging verscchillende jaren had gediend en werd hem ter her innering hieraan een boekwerk aangebo den. De heer Visser dankte voor deze attentie met enige welgekozen woorden. Daarna sluiting. Van de Kindefzegels 1953 werden ver kocht 6.863.493 exemplaren ven het ze gel van 2 4-3 cent; 662.256 exemplaren van het zegel van 5 3 cent; 909.833 exemplaren van het zegel 7 4-5 cent; 6.918.751 exemplaren van het zegel van 10 4- 5 cent; 597.013 exemplaren van het zegel van 25 4- 8 cent. De netto op brengst van de toeslag bedroeg 646.007.96. Op deze stierenkeuring op Bevrij dingsdag te Leeuwarden gehouden ver wierven o.a. eerste prijzen: in de rubriek oudere stieren: Rinse van A. Steensma, IJlst en Hilbrand van D. P. Groenveld. Jutrijp; twenterstieren: Lenard 7 van D. H. Schaap, Deersum, Hoarne Ynse 2 van H. Schaap, Deersum, Baenster Bonne 2 van J. Sikma, Rauwerd, Rotterda Sikke- ma van J. Schaap, Deersum; enterstieren: Zijlstra 84 van A. Stenekes, Bozum, Frys- lan Piet van Tj. v. d. Velde, Deersum, Rotterda Smits 45 van J. C. Schaap, Deer sum, Lunia Botermijn van D. Schaap, Deersum. TURNS. Forline wike Woansdei hat de Keatsklub „Lyts Bigjin” har jierlikse jiergearkomste wer hawn. Op dizze gearkomste soene de prizen, dy forline simmer woun binne, ek noch ütdield wurde. Spitigernöch wiene de leden net sa trou opkommen, dat sadwaende rek ke it bistjür net lens safolle prizen kwyt. De gearkomste forroun fierders flot. Ut it forslach fan de skathalder die bliken, dat der noch aerdich hwat yn kas wie. By de bistjürsforkiezing waerden G. de Jong en W. Schaap wer op ’e nij ynhierd. Inkelde leden woene graech, dat der mei de omlizzende doar- pen kontakt opnommen waerd om hwat ünderelkoar to keatsen. De keatswant, dy’t altyd ünder de leden forlotte wurdt, waerd dizze joun woun troch G. Boot- sma. De lift die dezer dagen in het zie. kenhuis van Hastings (Engeland) met drie mensen er in onderweg bleef steken, kwam tenslotte met vier mensen er in op haar bestemming. Mevrouw Dorothy Gilham was in de veertig minuten die voor de reparatie nodig waren, bevallen van een flinke dochter. Haar man en een leerling-verpleegster hadden haar geassisteerd, daarbij terzijde gestaan door de verpleegsters die van de boven ste verdiepingen raadgevingen riepen. een moedercursus, met 51 deelneem sters, gaf. Jaarverslag penningmeester. Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer J. Zijlstra, meldde een na delig saldo van f 144.81. Uit de exploi tatierekening, welke met een eindbedrag in debet en credit sloot groot 28600.01 nemen wij over: salarissen en soc. las ten 21376.19. Ontvangsten aan contri buties ƒ11189.25, subsidies ƒ9535. De heer I. F. Bok deed namens de kascommissie verslag en de penning meester werd decharge verleend. In de nieuwe kascommissie namen zitting de heren Schijfsma, Sminia en Mebius. De aftredende bestuursleden, de heren Zjjlstra en de Boer, werden met alge mene stemmen herkozen. In de rondvraag werd de wenselijk heid van een collecte voor de vereni ging besproken, terwijl men wil trachten door middel van een of ander aantrek kelijk propagandamiddel, meer belang stelling te trekken van het publiek dat in nood zo graag hulp van het Groene Kruis aanneemt maar er gewoonlijk niet aan denkt, het ook eens financieel te steunen. Dr. v. d. Zijpp sloot met een enkel woord, waarin hij nogmaals dank bracht aan het verplegend personeel en de heer en mevr. Tienstra, de vergadering. Voor deze demonstratie, Donderdag avond in een van de zalen Hanenburg, was zeer veel belangstelling. De demon- stratrice gaf eerst een korte uitlegging van het apparaat, dat, kort gezegd, be staat uit een krachtige motor, een los messysteem, en een groot glas, waarin de ingrediënten gestopt worden die ge malen, gesneden, geroerd, geklopt en ge mengd moeten worden. Want dit alles doet dit apparaat. Het maalt een half pond koffie in zeer korte tijd, maar ook een suikerklontje. Het snijdt andijvie en dikke winterwortels in enkele minuten fijn en het maakt de lekkerste appel moes. Lekker en gezond, want bij deze wijzj van gerechtbereiding gaan geen vitaminen verloren, envoordelig omdat er niets verloren gaat door in koken. Er werden op deze avond vis- koekjes gebakken, waarvoor de demon- stratrice een hele vis met staart en gra ten in het apparaat liet verdwijnen. Het beest werd volkomen fijn gesneden door d razend snel ronddraaiende mesjes, daarna gemengd met bloem, harde kaaskorsten, die ook al tot poeder a- ren gemalen en het resultaat, geserveerd met zelfgeroerde mayonaise, was heel lekker. Belangrijk is dat bij de Braun Multi mix, die goedgekeurd is door de Ver. v. Huisvrouwen, losse onderdelen verkrijg baar zijn, zoals de perser, waarmee vruchtendranken geperst kunnen wor den als appelsap enwortelsap! Al weer heel gezond en zeer lekker. Dit apparaat de demonstratrice vond de benaming „Manusje van alles” niet goed en wilde liever spreken over „de rechterhand van de huisvrouw” heeft werkelijk bijna onbegrensde mogelijk heden. Importeur is de heer H. P. Peters. Amsterdam, de plaatselijke zaken die do Braun Multimix verkopen, willen u graag een demonstratie aan huis geven. dank uit aan het bestuur Jeugdhonk. De jongste jeugd-groepen zijn goed bezet, de J.B. telt, door ver trek, te veinig leden, Aan leiders is ook hier grote behoefte. Het kerkkoor, dat deze winter werd opgericht, telt reeds 43 leden. Er is nog behoefte aan enkele tenoren en bassen. De heer W. v. d. Vlugt van Drachten, later met hulp van drs. R. K. de Jong, gaf catechisa tie aan de hoogste klassen van de openb. lagere scholen, alle klassen van de Ulo, aan de Montessori- en Schip persschool en aan de R.H.B.S., in totaal aan ca 525 leerlingen. Nadat uitloting van enkele obligaties van de leningen voor het gebouw had plaats gevonden en de heer J. Keuning, ondanks 30-jarige dienst, zich had laten bewegen een her benoeming als bestuurslid voor één jaar te aanvaarden, gaf drs R. K. de Jong een kort overzicht van de te Amsterdam gehouden vergadering van moderne theologen, de diverse besprekingen toet send aan de kerkelijke situatie in Sneek. De aldaar gehouden inleiding van dr. J. de Graaf uit Arnhem over het on derwerp „Christus de hoop der wereld” hoopte spr. t.z.t. te verwerken in een preek. Op een en ander volgde nog een geanimeerde nabespreking, welke de voorzitter tenslotte moest afbreken, om dat de tijd drong. Na het zingen van Gezang 157 1 volgde sluiting. ’t Was nog 'te vroeg om naar de klan ten, die ’s morgens druk aan 't werk waren, te gaan, zodat ik maar besloot eerst een kop koffie te consumeren. Ook is een reiziger ’s morgens niet fit voor hy koffie heeft gehad, wat my in mijn lange reisperiode herhaaldelijk is opge vallen. Ik zette mijn fiets dan ook voor de herberg bij de brug neer en trad binnen. Er stond een grote man, met een baard als Neptunus bij de ouderwetse turf- kachel; hij had de lange pijp aan en bromde op mijn morgengroet „moarn 't Was de kastelein en hij heette natuur lijk Rypkema, .vat de geslachtsnaam toen was van half Terhorne. Ik bestelde koffie; hij keek me eerst eens aan, slofte naar de deur, opende deze en riep „Kofje Ik had in de „Poort van Kleef” in Amsterdam wel eens een „halve bief stuk met gebakken aardappelen” be steld, welke bestelling dan op luide toon Het personeel van het station in het Engelse stadje Derby raakte bijna in paniek, toen een jonge vrouw met twee kleine kinderen op haar armen van het perron viel, juist voor de binnenrijdende trein, maar was geheel en al verbluft toen het de drie slachtoffers, weliswaar geschramd en verfomfaaid, maar le vend en gezond onder de trein vandaan haalde. Het was Woensdag wel een extra feest voor de kinderen van de leesgroe pen in de leeszaal. Ze gingen nu niet ii grote groepen naar de leeszaal, mar naar Fredehiem, waar ze samen het be vrijdingsfeest gingen vieren. Voor de jongsten werd een verhaal verteld, niet op de gewone manier, maar met een onzichtbare vertelster en pop pen boven een scherm, de aloude pop penkast, die altyd nieuw blijft! Natuur lijk leefden de kinderen die er zelf zo feestelijk uitzagen met hun feestmutsen, volop mee met de avonturen van Jan Klaassen die' de Lenteprinses ging be vrijden. De groep jongens, die daarna kwam, 80 nieuwe leden werden geboekt. De pen- deed spelletjes en wedstrijden en intus sen vermomden de meisjes zich als bloe men, bomen, teddybeer, haas, lentefee, veldwachteren welke figuren zy maar meer konden fantaseren. Want z< voerden korte stukjes op, die ze zelf ge schreven en „ingestudeerd” hadden. He. was alleraardigst te zien en te horen, wat deze kinderen van de eenvoudige samenspraakjes maakten en hoe goed ze de tekst spraken, terwijl de leidster van de leesclubs, mej. H. Hoogland, toch niet met hen gerepeteerd had. Op enkele tafeltjes stond het werk van de kinderen uitgestald dat ze ge maakt hadden naar aanleiding van voor gelezen boeken. Daar was een prachtig kasteel, een lange ruiterstoet, een tour- nooiveld met strijdende ridders, een kerker, waarin Dikke Wubbe en Eiko van de Reigerhof zuchtten. Daar was het dorp van de reuzen Belfloor en Bon- nevu, compleet met huizen, inwoners en kerk met scheefgetrokken toren. Het genoot alles grote belangstelling, want de kinderen hadden immers alles zelf gemaakt en bracht duidelijk de boeken, waar ze van genoten hadden, in beeld. Tussen de bedrijven door werd er da verend gezongen, terwijl deze feestelijke middag gesloten werd met het zingen van het Wilhelmus. De leesclubs in de leeszaal gaan nog een paar weken door. Dan worden ze ge staakt tot September. schijn werd gewekt. Toen hy vernam dat ik een Fries was, was het ys natuurlijk spoedig gebroken. Ik was een „stadsmens” van geboorte, had tot nu toe ook steeds zg. „stads” gesproken, maar ik bemerkte die mor gen direct al, dat het gewenst was da delijk om te schakelen op het „Fries”. Ik heb het in heel mijn veertig-jarig be staan als handelaar niet weer verlaten dit standpunt en geloof dat ik op ’t laatst niet anders meer zou kunnen. Er waren heel wat verschillende uit spraken van. het „Fries”, bemerkte ik al spoedig en ’t was wel eens interessant wanneer je b.v. in de tram zat en de verschillende passagiers hoorde spreken, naar de uitspraak te luisteren en hunne woonplaatsen daaruit af te leiden. Mijn zaken liepen die morgen direct al vrij vlot en ik heb myn hele lange loop baan het goede moment gezegend dat my naar dit „middelpunt der aarde” had gezonden, ’t was 't begin van een prettige werkkring. Toen ik een paar uur later het dorp verliet en op mijn fiets koers zette in de richting Akmaryp, passeerde ik even buiten Terhorne de „Zoutepoel”, De zon was even doorgebroken en bescheen het ijs en het water met in de verte het ba ken van „Heerezyl”. Ik kon niet nalaten even af te stappen om dat machtige stuk natuur in.my op te nemen; toen niet kunnende bevroeden dat ik er later nog ontelbare malen op zou gaan varen. Ik kwam die eerste dag tot Heeren- veen, waar ik myn intrek nam in het voormalige „Heerenlogement”, nu Hotel Groen, ’t Was er stil; ik was er moeder ziel alleen en kreeg een kamer waarin vroeger misschien hoge autoriteiten op hun doorreis per postkoets of eigen equipage hadden gelogeerd; 't was een kleine zaal en voor nerveuse mensen misschien om te griezelen. In de plaats had ik relaties genoeg en ik behoefde met mijn tijd niet verlegen te zijn. Ik ben nooit een langslaper geweest en men heeft mij bijv, nooit in een hotel behoeven te wekken. Ik heb de mensen wel eens benijd die soms drie- of vier maal moesten worden geklopt, voor ze tekenen van leven gaven. Dit vroeg wak ker zyn is geen verdienste, maar een kwaal waar geen dokter je af kan hel pen. Ik heb onze huisdokter wel eens gevraagd of hij er geen middel voor wist; hij vertrok zijn gezicht tot een grimas, wat bij hem lachen betekende en zei: Wees blij, dat ’t niet andersom is en men je ’s morgens wakker moet schudden. Hij leed aan dezelfde kwaal, en zat ’s morgens zeven uur al op de fiets. Ik was dan ook al weer vroeg op' pad en heb die week zowat heel het vroegere Schoterland, Opsterland en' Smallingerland afgewerkt, met over nachtingen in de „Korenbeurs” te Gor« redijk en „De Pijlaars” te Drachten, ’t Waren nog geen officiële zakenrei zen, deze eerste weken, die begonnen pas in Februari. De volgende week bezocht ik de bei de Stellingwerven met logies in de „Dolfijn” van Klaas Huizinga te Noord- wolde, „De Gouden Klok” in Oosterwol- de en bij Bartus Hof in „Jagersrust” te Oldeberkoop. Dit waren steeds druk be zochte hotels, omdat deze plaatsen nog al geïsoleerd lagen en er veel reizigers kwamen. Sneek deed er veel zaken in die jaren en ’t kon gebeuren dat je in drukke tijden er met een tiental gasten aan tafel zat. De tafel was er ook altijd prima in die Z.O.hoek. In de jachttijd kwamen er soms gezelschappen jagers van de Zaan en werden er grote drijf jachten georganiseerd. Wordt vervolgd. voor het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5