1 Kiest dg RANG Predikbeurten Het Roede Kruis staat paraat pqdentdoodi De heer G. Kan over het nut van het zwemmen. S<2 I AGENDA vewtapeufty van cteeewte lan^. Jubileumtentoonstelling Mij. tot bev. schilder- en tekenkunst te Leeuwarden Ingezonden I Nederland van alle kant Fatale brand te Londen Postduivenver. I’Estafette Maeytiid n Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak Hulp op velerlei gebied Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusters 15—16 Mei 1954. Centraal Drankweercomité Sneet U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. Rinteje Klazes. Brandend Maagxuur dat schrijnt tot hoog in de keel Gevonden voorwerpen VAN DER PLAATS BOLSWARD J i fi dvertentl# Ingez. Mededeling. Het bestuur van de Zwem- en Polo- Ook nu lid zijn van ZONDAG 16 MEI 1054. In actie. Advertentie I.M. De Maitiid is wer kommen Mei gouden, glanzich Ijocht; En rounom yn ’e fjilden Is nije gloede brocht. Natür ia yn har breidspak En pronket ryk yn toai De blomkes geurje en kleurje - O, hwat is alles moai! De fügels kwinkeliere Har lofsang troch it rom. Natür winkt mei sa’n blydskip, Mei ’t wolkom: „Kom, o kom!” It blnn’ de Maitiidsklanken Fan libben gol en blier! It binn’ de swide lüden Fan jonkheits-wille en tier.' Ondergetekenden, overtuigd van de noodzakelijkheid van deze collecte waar aan door alle gezindten wordt meege werkt en waarvan de opbrengst aan een ieder ale het nodig mocht hebben wordt besteed, bevelen haar ten zeerste aan. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter N. Lofvers, Stationsstraat 24, Telef. 3155 (b.g.g. no. 3000). Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur: K. G. Postma, Oosterdijk 65. Wijkverpleging Zuster R. Posma, Willem de Zwfl- gerstraat 88. Kraamverpleging Zuster W. Feenstra, Grootzand 47. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. Extra collecte voor Kinderuitzending uit de Vluchtelingenkampen. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewijkstr. 4. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. G. Vegter van Groningen. Jeugdbrjeenkomsten: ’s avonds 7.30 uur voor leeftijd 12 t.e.m. 15 jaar en 8 ur voor ouderen. Vrjjdag 14 Mei ’s avonds 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. AERE PERENNTUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. i .iftilis Ingez. Mededeling In een opslagplaats voor fruit in Co» vent Garden te Londen, heeft een van de zwaarste branden gewoed die Londen sinds de bombardementen heeft beleefd. Een half uur na het eerste alarm be zweek reeds een van de muren en stortte het dak in. Ongeveer honderd brandweerlieden namen deel aan de be strijding van het vuur. Uren na de brand werd het lijk van een brandweer man gevonden, zeven mannen werden nog vermist. Bovendien waren er acht mensen ernstig gewond. Dertigduizend gulden is het bedrag dat Piet Muyselaar en Willy Walden uitgedost als portier bij René Sleeswijks revue „Op en top” voor liefdadige doel einden hebben ontvangen. Tien maanden lang hebben zij bij elke voorstelling van deze revue beleefd voor elke bezoeker aan hun pet getikt en al tikkende kwa men zij zo aan de dertig mille. Onder de pluimveestapels van dq landbouwers Joh. van Oene en E. van ’t Hof in de buurtschap ’t Loo bij Olde- broek is pseudo-vogelpest geconstateerd. Beide pluimveestapels, bestaande uit vierhonderd kippen en zeshonderd jonge hanen, alsmede 150 kippen, zijn afge maakt Bijna geen dag gaat er nu voorbij zonder dat weer een kostelijk stuk bos of hei ten prooi valt aan vuur. Er schijnt niet genoeg op gehamerd te kun nen worden, niet te roken in bos en hei. Vandaar dat de afdeling Bosbouw van de Stichting voor de landbouw kaarten heeft laten maken, die aan kampeerhui- zen, kampeercentra e.d. zullen worden uitgereikt Jongens voetbalden Vrijdag op de Oude Turfmarkt te A’dam met een oude tas. Gelukkig voor de radeloze kantoor bediende G. H., die ze verloren had, schopten ze haar voor een volwassen voetganger. Deze keek in de tas; er zat voor 135000 aan effecten in van een effectenkantoor. In de Van Baerlestraat te Amster dam is een 68-jarige voetganger door een tram gegrepen en gedood. De man was hardhorend en had de tram niet horen naderen toen hij onverwacht over stak. verlenen, tientallen brancards en hon derden dekens kwamen te voorschijn. De Zeister brandweer wist met aanjaag- pompen in een minimum van tijd van 1200 meter afstand een waternevel over het brandende huis te leggen. Grote ten ten werden ontrold en in een half uur, laat het drie kwartier geweest zijn, stond er een dozijn enorme tenten over eind. Een compleet nood-hospitaal was plotseling verrezen. Aparte tenten voor verbinden van breuken, voor verbinden van lopende patiënten, voor shock-pa- tiënten, een staf- en een administratie- tent, een keukentent, waarin na een uur de warme koffie klaar stond en belegde broodjes gereed lagen, lichtagregaten zorgden midden in het bos voor een pri ma verlichting, terwijl de tenten ook nog over vele olielampen beschikten. Do den en gewonden werden vlot geadmi- n.'streird, zodat de pers binnen het uur wisv wie er bij dit ongeluk betrokken walen. Dit, alles lezers, was bijna echt. Het ongeluk was dan in werkelijkheid ge lukkig niet gebeurd, maar het kkn ge beuren. En door deze enscenering bleek, dat het Roode Kruis dan klaar staat en paraat Is om te helpen. Maar nog niet overal in ons land be schikt men over zulke goed ingerichte hulpcolonnes. En ook elders kan zo’n ramp geschieden. Ook bij u in de buurt, waar ge dit ook leest. En de inrichting vereist nog immer meer materieel om de hulpverlening toch vooral snel te kunnen verschaffen. Uw Roode Kruis vraagt de middelen daartoe aan U! Er Is niemand anders aan wie het gevraagd kan worden. Helpt het Roode Kruis zoals het Roode Kruis u zal helpen wanneer u in nood verkeert. Het is niet te hopen, dat u ooit naar deze hulp zult snakken, maar als het ooit nodig mocht worden, hoe dank baar zult u er dan voor zijn en hoe be schaamd zoudt u zich voelen, wanneer u zich voordien nimmer iets aan het Roo de Kruis gelegen had laten liggen. Helpt uw helpers! DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: Geen dienst. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kissen. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Benschop. GEREF. KERK. Oudega (W.): voorm. 9 uur Ds. v. d. Plaat; nam. 1.30 uur Leesdienst. L. RASTERHOFF, Burgemeester. J. VAN GALKOM, Deken-Pastoor Dr K. H. SICCAMA, Ned. Herv. Pred. H, SONDORP, Ned. Herv. Pred. C. G. WIEGERS, Ned. Herv. Pred. R. K. DE JONG, Ned. Herv, Pred. J. M. SPIER, Geref. Pred. M. VAN DER MEULEN. Doopsgez. Pred. H. VISSER, Em. Bapt. Pred. Mr J. A. DE JONG, Kantonrechter, Delft Mevr. G. DE JONG—Gerling, Voorzitster Soc. Ouden Dagen. ’t Is reeds een lange reeks van jaren de gewoonte, dat de gezamenlijke Ont- houdersorganisaties, vormend het Cen traal Drankweer Comité, in een bepaal de periode van het jaar Uw bijzondere aandacht vragen voor hun strijd tegen het alcoholisme. Naast de gewone propagandamiddelen welke reeds lange jaren dienst deden is daar In latere tijd een bijzondere col- lecte-activiteit aan verbonden, welke mede verband houdt met de nieuwe In zichten in wetenschapskringen over de oorzaken van het alcoholisme. Men heeft nl. ontdekt dat in vele ge vallen het drankmisbruik het gevolg Is van een ziekelijke afwijking. Doch ook heeft men ontdekt dat deze ziekte in bijna aile gevallen volkomen is te ge nezen Indien doeltreffend en vroeg wordt ingegrepen. Maar Evenals men een beroep op U allen durft te doen wanneer het betreft de bestrijding van T.B.C., Rheuma en Kan ker, zo doet men in de periode van 1722 Mei een beroep op Uw medeleven voor de bestrijding van de grote volks- kanker welke alcoholisme heet. Gedurende deze periode zullen U in tekenlijsten worden aangeboden waar van de opbrengst gebruikt wordt voor de oprichting en instandhouding van Consultatiebureaux voor alcoholisten. We weten het, er wordt reeds vaak een beroep op U gedaan, maar toch dur ven wij U vragen: Geeft en geeft mild. Onze stad heeft steeds blijk gegeven ook m dezen haar taak te verstaan. Gij die U sterk weet, steunt de zwakke. Direct na een oorlog en vlak na een ramp, wanneer het Roode Kruis duizen den helpt en daarmede dit menslievende werk duidelijk aan het licht treedt, dan begrijpt iedereen wel of althans ve dat dit werk gesteund moet worden. Dan melden er zich duizenden als lid aan. Dat ziet men aan de volgende cij fers: in 1937 waren er slechts 17.000 leden, vlak na de oorlog, in 1946 waren er 600.000. Helaas waren er, want dat aa <ta! liep weer met enkele honderddui zenden terug. Doch de watersnoodramp van 1953 bracht weer nieuwe stromen, zodat het ledental thans ongeveer 500.000 bedraagt. Maar men zou dit jaar zo graag weer die 600.000 willen berei ken. En niet alleen om de inkomsten, doch bovenal om te weten, dat er mede leven is bjj het Nederlandse volk. Al die helpers en helpsters van de Roode Kruiscorpsen, met de daaraan verbonden medici, doen dit werk gratis en in hun vrije tijd. Ze hebben er veel moe'te en tijd voor over om in tijd van nood duizenden medemensen te kunnen helpen. En zou u hen dan de nodige uit rusting durven onthouden? Als u alles ziet en hoort wat het Roode Kruis voor de lijdende medemens doet, kunt u daar niet onverschillig tegenover blijven staan. Dan helpt u mee, naar uw ver mogen. men met de leerlingen van de zesde klassen van de Openbare lagere scholen. Nu wordt door alle inrichtingen van on derwijs te Sneek aan de leerlingen van af de 6e klas les gegeven in zwemmen. Aan enkele scholen vanaf de 5e klas. Dit is voor een groot deel te danken aan de N.V. Zwembad Sneek, die tegen sterk gereduceerde prijzen abonnementen voor schoolleerlingen beschikbaar stelt. De inrichting begint nu, vooral wanneer de scholen hun deuren opengooien, meer op een bijenkorf te lijken dan op een zwem inrichting. Misschien dat in de toekomst nog kan worden uitgebreid? In elk ge val is het een loffelijk streven om de zwemsport te bevorderen. De Zwem- en Poloclub „Neptunus” stelt ieder in de gelegenheid tegen een kleine contributie te profiteren van het lidmaatschap van „Neptunus”. De Com missie voor de lichamelijke opvoeding te Sneek volgt met belangstelling de ver richtingen van „Neptunus” en stelt zich daadwerkelijk zo veel mogelijk ter be schikking van deze zwemclub.” C. KAN, Voorzitter G.C.v.d.L.O. Zaterdag 15 Mei. Kon. Zeilver. Sneek. Ie Seriewedstrijd. Aanv. 2.30 uur. Maandag 17 Mei. Ne-Vo-Bo afd. Sneek. Jaarverg. in Rest. Piso, ’s avonds 8.15 uur. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aere Pe- rennius. Spr. Pastor H. Brohede. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heillgingsdienst; 7 uur n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Leidster der samenkomsten Brigadier M. van Echten. JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jelleshüs, Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur. NED. HERV. KERK. Folsgare: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. Boerlijst van Leeuwarden. Gauw: voorm. 9 uur Ds. H. Sondorp. Heeg: voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds. Mr J. Schoenmaker. Hommerts: nam. 1.30 uur Ds. Wiegers van Sneek. Jutrjjp: voorm. 9 uur de heer Meerholz van Sneek. Nijland: voorm. 9 uur Ds. Prins; nam. 1.30 uur Offingawier: nam. 1.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Oppenhuizen: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. Stap. Collecte v. d. Ontheemden. Oudega (W.): nam. 1.30 uur Ds. Van Dullemen. Sandfirden: voorm. 9 uur Ds. Van Dulle men. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. C. P. van Andel; nam. 1.30 uur Ds. C. P. van Andel. Heid. Cat. Z. 39. Woudsendt voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur Ds. Kranendonk. IJsbrechtumt voorm, 10 uur Ds. Brink. IJlst: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. B. Albada. Wat is, wat doet het Roode Kruis en wat heeft het nodig? Om deze vragen te beantwoorden heeft het Ned. Roode Kruis de vertegenwoordigers van de pers uitgenodigd om in het Henri Dunant huis te Zeist de verrichtingen van deze menslievende organisatie te horen en te zien uiteenzetten, om tevena het besef over te dragen, dat het Ned. Roode Kruis een bezit van ons volk is en wjj dit grootse bezit met alle krachten tot nog bredere ontplooiing moeten brengen. Er z(jn, zoals de voorzitter, Ir F. O. C. baron van Tuyll van Zuylen, opmerkte, nog obstakelen op te ruimen van onverschilligheid, onwetendheid en van egoïsme. Het grote huls van het Roode Kruis wordt beheerst door de geest van het die nen, ongeacht wie gediend wordt. Het werk wordt gedaan uit liefde tot de naaste, ontsproten aan de liefde van God tot de mens. O ja, it is de Maitiid, Dy’t üs it boadskip bringt: Nij libben is forrizen, Nij libben dat üs winkt! En wylst de fügels sjonge, Nou sjonge wy ek meij Us herte is forromme Op dizze Maitiidsdeil Wegens het 100-jarig bestaan van bovengenoemde Mij. wordt te Leeuwar den een overzichtstentoonstelling gehou den van prominente kunstschilders van 1854—1954. Deze kunstwerken hangen, voor zover het de schilders uit de 19e en het begin van onze eeuw betreft, in het Fries Museum terwijl het moderne en aller modernste werk een plaats vond in het Princessehof. Men dient dus voor een goed inzicht in het geheel eerst een be zoek af te steken in het Fries Museum, waar, in drie zaaltjes op de bovenverdie ping, een prachtige vertegenwoordiging van alle kopstukken bij elkaar is ge bracht, zodat men schakel voor schakel kan volgen in het verloop van de ket ting, gevormd door de verschillende, elkaar opvolgende stijlen. In het Prin cessehof kan men dan de modernste stij len. met uitzondering van een enkele dissonant niet in de zin van slecht werk, maar als niet passend in de volg orde gaan bekijken. Als de vroegste vertegenwoordigers van deze verschil lende werkwezen zien wij dan allereerst de schilders Bosboom en Jongkind. De eerste is aanwezig met een van zijn mooiste kerkinterieurs, subliem van sfeer en kleur (no. 6), terwijl van de tweede o.a. als een prachtig staaltje van zijn kunnen een buitengewoon fraaie aquarel (no. 16) getoond wordt. Ge noemde schilders kunnen wij beschou wen als de voorlopers van het impres sionisme. De ene, Bosboom, puur Ne derlands en de andere, Jongkind, als een, ietwat verfranste, maar toch nog echte Hollander. Van de op hen volgen de impressionisten van de Haagse School zijn o.a. aanwezig prachtige doe ken van: Jozef Israels (nog wat aan de romantische kant)j Jacob Maris met een heel mooi gezicht op de Lek, verza- Het Roode Kruis heeft geld nodig. In de eerste plaats is daar het streven om te komen tot een internationaal Ram penfonds, bijeen te brengen uit vrijwil lige giften van de burgers der onder scheidene natiën. Dan zal op de snelst mogelijke wijze hulp worden verleend, waar ter wereld een ramp uitbreekt. In de tweede plaats dienen de midde len van het Roode Kruis verstrekt te worden om de hulpverlening nog effec tiever te kunnen doen zjjn. Daarvoor is dit jaar minstens anderhalf millioen no dig! Er is nog altijd een tekort aan Rampendepóts, minstens 26 moeten er nog bij in ons land en ieder depót kost 20.000. Voor het zo nuttig gebleken Welfarewerk in ziekenhuizen en sana toria, zjjn meer helpsters nodig. Men heeft behoefte aan meer lectuurhuisjes, de boottochten voor chronische invali den zou men graag uitbreiden. Het in formatie- en opsporingswerk, waarvoor nog iedere maand ongeveer duizend aan vragen binnen komen, vereist meer g ld. Ook de hulp aan Nieuw Guinea begint meer te eisen. En dan is er de nieuwe trombosedienst. Weer zo’n nieuw initia tief van het Ned. Roode Kruis, waardoor dit ziekteproces zeer bekort kan worden en ziekenhuisopname vaak kan worden voorkomen. En zo is er nog veel meer dat het Roode Kruis doet en wil doen, maar dat verbetering en uitbreiding ver eist omdat er steeds meer hulp ge vraagd wordt. kunt U blussen in de kiem. Neem simpel weg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezwo ren. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. Advertentie I.M. Matth. Maris met o.a. een prima „Boot met knotwilg”, welk stuk eerder aan een van zgn broers doet denken; Willem Ma ris met een schitterend „Landschap met koeien”; Mauve met „Paarden bij het hek” ik zag van hem wel eens beter werk Willem Roelofs met een stads gezicht (no. 42) en J. H. Weissenbruch met een schets (no. 57). De impressio nisten van de Amsterdamse School wa ren m. i. nog beter vertegenwoordigd met o.a. werk van: Breitner, „Schuitjes”, een pracht-aquarel en vooral zijn olie verf „Bouwput”. Verder een heel goed stuk van Jac. van Looy „Damesportret” en vooral ook prachtige doeken van Suze Robertson en Floris Verster. Zel den zagen wij een mooier stuk dan „Ernstige, lectuur”, een damesportret, buitengewoon van compositie en van kleur. Alleen dit schilderij is een gang naar de tentoonstelling waard. Trou wens haar stilleven (no. 40) is weinig minder. Van Verster twee grote bloem stukken, kostelijk werk, vooral no. 51 „Cineraria’s”. Van de zogenaamde na volgers van deze beide scholen waren mooie gave stukken te zien van Gabriel „Landschap met molen”, Ed. Karsen (nos. 19 en 20), Willem Witsen, „Mon- telbaanstoren” en Willem de Zwart „Stationnerende rijtuigen”; dit laatste een prima weergave van een druilerige, regenachtige dag. Van het, als een re actie op het impressionisme, volgende expressionisme zijn de volgende kunste naars, meer of minder goed, vertegen woordigd: Jan Sluyters en Charley Toorop. Sluyters hebben wij wel eens beter gezien. Het zijn wel allemaal be kende stukken van naam en het expres sieve komt in verschillende werken als bijv. „Zelfportret” en „Wibaut” wel goed uit, maar toch was naar onze smaak een en ander soms wat al te hard van De postduivenver. I’Estafette hield een wedvlucht van het station Eist af stand 125 KM. De uitslag is als volgt: le, 11e en 25e A. Postma; 2e en 12e J. de Boer; 3e, 26e en 27e H. Oppenhuis; 4e L. de Ree; 5e, 8e en 9e v. d. Meulen de Vries; 6e, 18e, 22e en 30e H. Meinen; 7e. H. Stavorinus; 10e en 24e E, Laag land; 13e en 14e J. Hofstra; 15e en 29e B. Heins; 16e H. Tippersma; 17e en 23e E. Groeneveld; 19e en 21e H. v. Vugt; 20e N. de Vries; 28e S. de Ree; 31e D. Wijnja; 32e J. Meijer; 33e L. de Wagt; 34e Sj. Molenaar; 35e J. Haak; 36e H. Buitenpost; 37e H. Gerlofs; 38e P. Koers. De duiven werden gelost om 9 uur bij een heldere lucht en Z.-Z.W. wind. Gezien dit alles werd verwacht dat het in tegenstelling met de eerste wedvlucht hard van stapel zou lopen en inderdaad is dat het geval geweest. Met een snelheid van 1660 m.p.m. arriveerde de eerste duif om 10.13.4, de tweede werd geklokt om 10.17.25, snelheid 1610 m.pm., de derde meldde zich om 10.18.42, snelheid 1598 m.p.m. De 10e prijswinnaar had nog een snelheid van 1474 m.p.m. Deze werd geklokt om 10.24.45, zelfs de 20e haalde nog 1158 m.p.m. Toch heeft deze vlucht verschil lende leden reeds een teleurstelling in hun kansen op het Vitesse-kampioen- schap gebracht. Bij enkele zelfs zo zeer dat die kansen vrijwel nihil zijn. Het verloop van deze vlucht was vrij onre gelmatig, de een klokte op tijd, terwijl de ander 20 minuten en langer op zijn eerste vogel moest wachten. Aan deze wedvlucht namen 211 duiven deel, enige Verliezen werden geleden. Aangegeven van 612 Mei: vulpen, Hamersma, Singel 61; rode alpinomuts, v. d. Zee, 3e Woudstraatl; grijs meisjes- vest, zakkam, Lettie Goslinga, Potbuurt 8; onderkaak kunstgebit, Faber, Prior- straat 33; bos sleutels, Abma, Klooster straat 64; model lipssleutel, gemerkt WS, Enoch de Jong, E. Halbertsma- straat 121; bruine herenglacé’s, Persijn, Fred. Hendrikstraat; zakkam in bruin leren etui met opschrift „Zaandijk”, mej. ten Have, Kleuterschool Oud Kerk hof; zwarte beurs, Couperus, W. Lod. straat 22; kwitantietasje inh. kwitan ties, de Swart, Vesperstraat 7; roodgrij ze ceintuur, Jillings, Alb. Agnesstraat; streng parels, van der Wal, E. Halb.- straat 68; 2 sleuteltjes aan ring, Klein, Smidsbuurt 3; 2 kinderschepjes, Akke Bekema, Parallelweg 16; beursje met fahoud, Punter, 4e Frittemahovenstraat 2; streng witte kralen, Bijsterbosch, Sin gel 20; groenrood kindersokje, de Jong 3e Woudstraat 12; mondharmonica, Jo ke Spoelstra, KI. Kerkstraat 6; zonne bril, Jacob Stokker, Napjusstraat 108; speld, de Graaf, Geeuwkade 39; zwarte damesglacé, Klasema, Koopmansgracht 15; dasspeld en riem, Krist, Klooster- dwarsstraat 25; doublé handschoenklem, Letti Wielinga, Amaliastraat 17; hals ketting met witte stenen, van Vliet. Singel 29; schop met letters WH, Jas pers, E. Halbertsmastraat 117; munt biljet, Harrie Potma, Scharnestraat 22; c^u'° Neptunus heeft de mening van di- grote beitel, do Vries, 2e Selfhelpstraat 2; kettinkje met R.K. hanger. Hoomans, gevraagd. Hier is de mening van de heer Looxmastraat 11; leren speelgoedhaan- tje, Hofmeester, Scharnestraat 4; rood bruin jasje, Elzlnga, Hopperstraat 13; badhanddoek en zwembroek, ^oersma, Singel 26; paar witte kindersokjes, Eeden, Napjusstraat 19; kinderbeursje, Robbie de Ruiter, Overweg 9; bruine leren beurs inh. medaille Pres. Roose- veltmars. Marjan Draaisma, Singel 54. Verder aan het Bureau van Politie te bevragen: oorbel, paar bruine kinder- wanten, oud bruin kinderbeursje. Een product van GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdjjk 30. Voorm. 9 uur Lezen; nam. 5 uur Ds. Benschop. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. veense weg” nogal rommelig vonden, vooral fa het geboomte. Qua kleur en tekening kan Charley Toorop ons bijna nooit wat zeggen. Wel is de expressie bijv, in no. 48 Imbecie len heel goed getroffen. Tenslotte han gen in het Fries Museum nog enkele stukken van Jan Wiegers, vertegen woordiger van het, op Duitse voorbeel den, gebaseerde Groninger expressio nisme. O.i, geen werk om op te roemen. Het vervolg van de expositie, de aller modernste kunst Inbegrepen, in het Princessehof, geeft wel een grote tegen stelling te zien met het werk van de oudere meesters sluit echter volkomen aan op het werk van Sluyters e. a. Enkele uitzonderingen daargelaten als de nos. 3 en 4 van Benner, welke en qua kleur en qua expressie, het _uitste- kend deden, en no. 24 „Varkensboer” van Kruyder, viel dit gedeelte van de expositie eigenlijk wat tegen. In ieder geval houden de moderne schilders het vaak niet uit tegen hun voorgangers uit vroegere perioden. Het drukwerk van Werkman is technisch knap maar niet om mee weg te lopen. Van der Leek, Doesburg en Vordemberge (de laatste met decoratief-wiskundig berekende kleurvakken en strepen) gaven ons geen grote dunk van hun streven. Een uit zondering maakte no. 26 „In het oude- vrouwenhuis” van v. d. Leek, een natu ralistisch geschilderd doek, fijn van kleur; de bovengenoemde „dissonant”. Een teken ook dat deze modernen wel wat anders kunnen dan uitsluitend expe rimenteren. Onze conclusie tenslotte moet zijn: Een zeer leerzame en over zichtelijke tentoonstelling met vele hoogtepunten. Een meester die wij gaar ne in dit gezelschap hadden gezien en die kenmerkend was voor een bepaalde periode, ontbrak, nl. Vincent van Gogh. Overigens niets dan lof voor de inrich ters en een prachtige herdenking van het 100-jarig bestaan van de organise- rende Mij. Het is te hopen dat de toe loop van liefhebbers even groot mag zijn als de liefde waarmee deze expositie ia digd van kleiuTin grjjs/groen en bruta^ kleuv» terwijl w$ bijv, na 46 „AmsteV- opgezet. B. NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Ds. C. G. Wiegers. Nam. 5 uur Ds. H. Sondorp. Jeugddienst. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Drs R. K. de Jong. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. M. Spier; nam. 2.30 uur Ds. J. M. Spier, Z. 19; nam. 5 uur Ds. E. N. van Loo, Z. 19. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo, Z. 19; nam. 5 uur Ds. G. J. de Leeuw. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw. We hebben de hulpcolonnes van Zeist en Utrecht in actie gezien. En hoe Ergens in de bossen achter Woudscho- ten te Zeist ligt een kampeerhuis. Het zat vol met tientallen jongelui van de ambachtsschool, toen een vliegtuig juist daarboven averij kreeg, de benzinetank juist op dit huis terecht kwam en het fa brand stak, terwijl het vliegtuig met veertig passagiers er fa, even verder neerstortte. Brand en gekerm van tientallen ge wonden. En daar kwam het Roode Kruis in actie. De waarschuwingen gingen uit en omdat wij er nu toevallig in de buurt waren, hebben we ons kunnen overtui gen van de nodige paraatheid van deze hulpcolonnes. Na een ogenblik hoorden we ver weg sirenes loeien, en even la ter daverden door de bospaden de brandweerwagens, gevolgd door auto’s met enkele honderden helpers en help sters, en plotseling was daar in het bos een lopen en draven en handigheid te aanschouwen, waar we vol bewondering naar keken. Daar kwam het materiaal te voorschijn. De E.H.B.O.ers snelden naar de gewonden om eerste hulp te Donderdag 13 Mei. Sneker Onderlinge Brandwaarborgvereniging. Jaarver gadering van verzekerden 's avonds 8 uur bovenzaal „Onder de Linden”. Vrijdag 14 t.e.m. Maandag 17 Mei. Ami citia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Re becca”. verse deskundigen over het zwemmen C. Kan, voorzitter commissie lich. op voeding te Sneek: „Als onderdeel van de liihameiyke opvoeding is het zwemmen volkomen op zjjn plaats. Men noemt het zwemmen ook wel „gymnastiek in het water”. Het is zelfs mogelijk afwijkingen in de lichaamshouding te corrigeren. Het ver beteren van de ademhaling maar vooral het versterken van de rugspieren en de spieren van de schoudergordel zal door de schoolzwemslag aanmerkelijk worden bevorderd. Over het algemeen heeft men voor het zwemmen een soepel lichaam nodig. Alle krampachtige bewegingen, waarbij plaatselijk veel spierinspanning wordt gevergd zijn bij het zwemmen overbodig. Zij zijn zelfs geheel verkeerd. Het aanleren van de zwembewegingen gaat ook niet meer met houterige stijve vormen, maar alle bewegingen moeten vloeiend in elkaar overgaan. In elke zwemslag (en de beenbeweging van de schoolslag is een soort zweepslag) moet een zeker rhythme liggen dat in over eenstemming moet zijn met de leerling of met de persoon die de bewegingen uitvoert. Evenals bij de gymnastiek heeft men ook bij het zwemmen de nieuwe methoden aangegrepen. Het ouderwets stramme van de driedelige zwemslag aan de hengel heeft plaats gemaakt voor vrije bewegingen in het water. Zo jong mogelijk moet de water vrees worden overwonnen en spelender wijs wordt tot het zwemmen overge gaan. De verschillende karaktereigen schappen worden ook bij het zwemmen verbeterd. Nemen wij maar het oefenen voor de verschillende diploma’s, waar van ik noem de diploma’s A-B-C enz.; de lange afstandsdiploma’s; het springen van de 1-meter en de 3-meter plank; het duiken, het zich in en onder water be geven (bordjes duiken); het onbevreesd onder de koude douche te gaan staan (hiertegen wordt nog al eens gezondigd) het reddend zwemmen en het polo-spel. Al deze vormen zijn voor de persoon in kwestie van grote waarde terwijl de pu blieke belangstelling hiervoor nog mi niem is. Dat een grote vooruitgang in het zwemmen is waar te nemen kan men 's zomers in onze inrichting zien. Toen ondergetekende plm. 25 jaar geleden in de oude zwemschool aan de Bolswarder- weg een begin mocht maken met het schoolzwemmen, werd hieraan deelgeno-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2