(Hii bet berieden •z M 1 I Belangstelling wekken voor dieren de beste vorm van dierenbescherming X i KJ f5 f MEI pïuidgenezirig iets *voor l •goeds i -IL I Ze hebben geen tijd om op hun kleren te letten „SNEEKER NIEUWSBLAD” VRIJDAG 14 MEI 1954 TWEEDE BLAD ET* rffl Bevestiging Been gebroken Bridge SNEEKWIJDE BURGSTRAAT 13 Gouden echtparen kregen serenade van Excelsior Ziekenhuisverpleging in nieuwe banen Openbare Leeszaal en Bibliotheek Geen stierkalveren op de jubileumkeuringen 49,75 X - en intrede Grote dag voor V* oudsend De Nederlanden van 1845 Samenwerking tussen de Ver. v. Dierenbescherming, Volièrevereniging en Aquariumvereniging - BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 6—13 Mei. 11.25 stijging per maat Maar toch ziet U ze graag keurig voor de dag komen. Geef Uw jongens dus Bervoers kwaliteitskledingsterk, degelijk, sportief! Keus uit een enorme collectie in elk genre, voor elke leeftijd, in elke prijsklasse. SNEEK Jaarverslagen. PHILIA. -><:•? X-! Sneeker Courant van 14 Mei 1904, Huidzuiverheid - Huidgezondheid Advertentie I.M (19 Mei) Uitbreiding van het bestuur en propaganda. ’t Is merkwaardig hoe het leven Op het leven reageert, Hoeveel rijkdom uitgespreid ligt En hoeveel er ons mankeert... Hoeveel zonnigs, hoeveel stralends, Hoeveel heerlijks er bestaat En hoeveel er door het leven Contre-coeur verloren gaat Enerzijds: de ware opgang Door de wonderschone Mei, Anderzijds: dreigende neergang, Twijfel, onrust, twisterij...... Enerzijds: Meimaandse weelde En de uitroep: „Magnifiek!”, Anderzijds weer: Dien Bien Phoe en Oost-West, wereldpolitiek ’t Is alsof de Mei ons aanzegt Met haar kostelijk gewaad: Jammer, dat de grote wereld Mij de Mei zo slecht verstóat WOUDSEND. Ook een tweede voet baller uit het eerste elftal ligt thans in het ziekenhuis en wel de heer C. Kan- negieter, die in Hommerts in een voet balwedstrijd een gebroken kuitbeen op liep Zaterdagmiddag. In de afgelopen maand April werd de Leeszaal door 1962 personen bezocht, van wie 81 vrouwelijke en bedroeg het aantal uitgeleende banden 6801. Benoemd WOUDSEND. Onze plaatsgenoot de heer W. Blanken is benoemd tot assis- tent-directeur van de Coöp. Zuivelfa briek Emmakade te Leeuwarden. (15 Mei) (20 Mei) (15 Mei) (20 Mei) (20 Mei) (22 Mei) (17 Mei) (20 Mei) (17 Mei) (14 Mei) (15 Mei) verzen- l I 1 BERVOETS «SF BERGUM. Ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van de Friese dich ter T. G. v. d. Meulen alhier vlagde Vrijdag bijna iedere woning. Honder den gelukwensen en vele cadeaux ge werden de jarige. Een verrassing was voor hem het boekje „Blommekrdnse for Tsjibbe Gearts van der Meulen to Birgum op syn tachtigste jlerdei”, dat die dag verscheen en namens zeer vele vrienden is samengesteld door F. Jac. de Zee. Er komt ook een kort maar hartelijk woord in het Nederlands in voor van mr D. Alma, burgemeester van Sneek. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de 50 jaar geleden dus: Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. Maron m s. Modjokerto Ned. Nw. Guinea: m.s. Maron m.s. Modjokerto Ned. Antillen: m.s. Artemis Suriname: m.s. Nestor Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afnka: m.s. Pretoria Castle (15 Mei) m.s. Blitar Canada: m.s Prins Willem George Frederik m.s. Westerdam Z.-Amerika: s.s. Eva Peron Australië s.s. Strathmore Nieuw Zeeland: via Engeland Inlichtingen dingsdata van postkantoren. SNEEK. Te Leeuwarden zyn o.a. geslaagd voor de onderwijzersacte de h.h. J. de Jager, Oppenhuizen, J. Schilstra, Njjezijl, F. Hofstra, Nij- land, G. Keulen, Oppenhuizen, J. Si- derius, Sneek en S. de Jong, Wouds- end. SNEEK. Aan de Bondskaatspartij op Pinkstermaandag hier te Sneek te houden, zal vanwege de Kaatsver. Sneek worden deelgenomen door een partuur, bestaande uit de h.h. K. Christian, S. Tiemersma en R. Tjal- lema. Dr belangrijke rede Het bestuur van het Friesch Rund vee Stamboek heeft zich genoodzaakt gezien, mede in verband met de moge lijkheden op de Wilhelminabaan, de stie renkeuring op 8 September (dus tijdens de Jubileumkeuringen) te beperken tot stieren, geboren voor October 1953. Het ligt in de bedoeling voor de stier kalveren een aparte keuring te organi seren en wel in de maand October. Damesjapon van Zwitserse bedrukte poplin, met de moderne halslijn, maten 38-42 Hierbij dient gestreefd te worden naar samenwerking met d andere verenigingen die ook belangstelling hebben voor dieren Volièrevereni- ging, Aquariumvereniging en Vo gelwacht! in samenwerking waar mee een of twee propaganda-avon- den zouden kunnen worden gehou den. Het ligt in de bedoeling voor dit doel een overkoepelend orgaan te stichten, waaraan elke vereniging 40 cent per Ud en per jaar moet af dragen. De vergadering kon zich eenstemmig met dit plan verenigen SLOTEN, Het was voor de Ned. Herv. gemeente alhier een blijde dag nu de nieuwe predikant ds. Versteeg van Op perdoes Zondag in zijn ambt werd be vestigd en daarna zijn intrede deed. Als bevestiger trad op ds. Karres van Voor burg, die hier ook een viertal jaren pre dikant is geweest. Ds. Karres had tot tekst 2 Cor. 2 16 en 2 Cor. 3 5 en 6. Aan de handoplegging namen deel ds. Karres en ds. Kamstra van Nijemirdum. ’s Middags deed ds. Versteeg zijn in trede aan de hand van de tekst Neh. 2 20. Toespraken werden gehouden door bu’-'-’meester Alta, ds, Bouman, geref. predikant alhier, ds. Kamstra van Nije mirdum en een vriend van de nieuwe herder en leraar Zowel ’s morgens als ’s middags was de kerk overvol. SCHARNEGOUTUM. Ook de Ver. voor Ziekenhuisverpleging Onderlinge Hulp in Wymbritseradeel zag zich door de drang der omstandigheden genoopt uit te zien naar de mogelijkheid op bre der basis met groter draagvlak naar de eisen van dezr tijd haar werk voort te zetten. Ze meent hierin geslaagd te zijn door zich aan te sluiten bij Nezifo. Vol ledige vergoeding met onbeperkte lig- duur naast andere mogelijkheden. Met ingang van 16 Mei 1954 vindt de over- gang plaats volgens eenparig besluit der ledenvergadering van 8 Mei jl. De Ver. handhaaft haar zelfstandig bestaan en behartigt als voorheen de belangen barer leden in de ruimste zin des woord;. Het aftr. bestuurslid, mevr. Schreu derHaentjens, werd herkozen, terwijl het bestuur met twee leden van de onderafd. Bolsward werd uitgebreid, de heren I. van Brugge en J. Elzinga, van wie de eerste de vergadering bijwoonde en later dankte voor deze geste die een stimulans kan zijn het werk in Bols ward krachtiger aan te pakken. Nadat de agenda voor het a.s. con gres in Amsterdam was behandeld, op welke vergadering dr Otto de afdeling zal vertegenwoordigen, volgden bespre kingen over de propaganda. Speelpakje met ritssluiting, wasechte katoenen gabar dine in grijs, petrol en R A F. blauw. Leeftijd 2 jaar 7.90, kleine stijging per maat. HEEG. Op het Heegermeer is door het slingeren der boot, de stuurman R. K. van de veeboot Veehandel, ka pitein Koorastra uit Sneek over boord geslagen en verdronken Dit betoogde de heer dr. J. P. Otto Vrijdagavond toen hij de algemene ledenvergadering, die in Rest. Piso ge houden werd, opende. De tweede zorg waarmee de afdeling te kampen heeft is de toestand m Bols ward. Gehoopt was daar een eigen af deling te krijgen, maar omdat het leden tal te klein blijft, is daar voorlopig nog geen kans op Verder is er nog het vraagstuk van de propaganda en hoe die gevoerd moet worden. Het is af en toe wel nodig de wreedheid van de mensen in ’t daglicht te stellen, maar dat is volgens spr. toch niet de aangewezen weg. Beter is het belangstelling voor de dieren te wek ken. Dan vermindert de dierenmishan deling meteen. De vlag in top voor onze prachtige collectie japonnen, die wij met grote zorg in binnen- en buitenland hebben ingekocht. Van ieder model zijn slechts enkele stuks, zodat U met de kans loopt overal Uw japon tegen te komen I betreffende de postpakketten geven de SNEEK. Het Natuurkundig Ge nootschap hield zijn laatste vergade ring van het seizoen. Het aantal leden bedraagt naar de secretaris dr D. H. Posthumus meedeelde 81, er zijn 9 buitengewone leden. Bouma hield een over „Malaria”. Bij de rondvraag werd gepleit voor een bijeenkomst met de schooljeugd en de ouderen. Het bestuur zegde toe hier voor de heer Nieuwenhuizen als spreker te vragen en deze bijeenkomst z. m. in October te organiseren. Ook werd nog uitvoerig gesproken over de bevordering van het contact tussen de leden en het bezoek aan de jaarvergadering, wat ook nu weer ge ring was. Toch was het een gezellige vergade ring, die afgewisseld werd door muziek van een kwartet van het Gymnasium, opgenomen op de band. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger De helder vloeibare D.D.D dringt diep in iOÏSioC] de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN Wife WW WW 4UID A ANDOENINGEN Ad/ertentie I.M. LONDEN. Henry Morton Stanley, de beroemde Afrika-reiziger, is op 63-jarige leeftijd overleden. Hij spoorde in 1871 Livingstone in de Afrikaanse wildernissen op en vond hem op 10 Nov. van dat jaar aan het Tanganjikameer. Stanley heette eigenlijk James Rowland, hij was een zoon uit een arm gezin in Wales en nam In Amerika de naam van zijn pleegvader, de koopman Stanley uit New Orleans, aan. De sluitingsavond van de Sneeker Bridge-club is een groot succes gewor den. Het was een echt gezellige avond met een goede sfeer. Natuurlijk werd er ook nog gebridged; in een wilde drive, waarin telkens door elkaar werd geloot, werd de eerste prijs door de heer J. v. d. Veen behaald; deze stond maar liefst ruim 9000 punten in de plus. De tweede prijs ging naar de heer F. K. Zandstra uit Scharnegoutum, en de derde prijs naar de heer Hettema uit Joure. Bij monde van de heer Ringnalda werd be stuur en wedstrijdcommissie voor het vele werk hartelijk dank gebracht. Een waardige avond als slot van het bridge- seizoen, ai zal er ’s Maandagsavonds nog wel vrij gebridged kunnen worden. SCHARNEGOUTUM. Vrijdagavond bracht het muziekcorps „Excelsior” een serenade aan twee gouden echtparen nl Joh. Koopmans en O. Ploegstra. Een aardige attentie. WOUDSEND. Zaterdag zal voor Woudsend weer een gezellige dag wor den. De W.V. heeft een paardensport- middag georganiseerd, welke bij genoeg zame deelname te 1 uur aanvangt. Te vens is er een braderie aan verbonden of „Diskedei” zoals men hier liever zegt. Alle plaatselijke winkeliers doen hier aan mee, zodat er van alles en goedkoop gekocht kan worden. Vandaar de leus der W.V.: „Koopt het in de vreemde niet, wat uw eigen plaats u biedt”. Ook in 1953 bleven de zaken van het concern de Nederlanden van 1845 zich zowel in binnen- als buitenland in vrij wel alle branches bevredigend ontwikke len, terwijl de resultaten tot tevreden heid stemmen. De afdeling levensver zekering kenmerkte zich door een gro tere productie van nieuwe verzekerin gen dan ooit tevoren werd verkregen, nl. een bedrag van 273.704.800 aan nieuwe verzekeringen tegen vorig jaar 271.834.100. Het verzekerd bedrag ging netto vooruit met 174.169.800 (v. j. ƒ177.013.000) tot in totaal ƒ1.884.747.700 tegen op 31 Dec. 1952 ƒ1.710.577.900. De premiereserve eigen risico bedroeg op 31 Dec. 1953 na toegepaste verster king ruim 434 millioen gulden. De ge middelde rentevoet voor berekening der premiereserve is 2.92 pet-, terwijl de ge kweekte intrest over alle beleggingen gemiddeld 3.87 (v. j. 3.81) pet. bedroeg. De winst bedraagt 7.624.000 tegen v. j. 6.971.000 na extra versterking ten laste der exploitatierekening van de pre miereserve der levensverzekering-mrj. met ƒ1.513.000 (v. j. ƒ1.390.000) en na reservering voor belastingen. Uit de winst wordt aan reservefondsen toege voegd ƒ2.892.000 (v. j. ƒ2.596.000). Aap de reserve geldbelegging 1.608.000 (v. j. 1 millioen), extra toewijzing pensi oenfonds ƒ1.500.000 (2 mill.), waarna een dividend van 130 (v. j. 110) per aandeel wordt uitgekeerd. Jeugdige japon ven "printed cotton’ in zeer aparte detsins, maten 38-44 29/5 L Er is in Sneek regelmatig werk voor Dierenbescherming. Het woonwagenpark heeft ook z’n eisen gesteld alsmede de rondzwervende honden en katten. Over de laat:,ten ontfermt zich de heer Abma, maar het brengt allemaal kosten met zich mee en dat is een van de moeilijkheden waarmee de afdeling heeft te kampen. De heer J. Suierveld bracht verslag uit over de financiën en van het Asyl- fonds. Voor de eerste bedroeg het eindsaldo van de rekening over het afgelopen jaar 313.99, met de onderafd. Bolsward in begrepen 408.87. Het beginsaldo was 21169, maar de stijging is voorna melijk te danken aan een legaat van 100. Onder de uitgaven bevond zich een bedrag van 143.75 voor voer voor de woonwagenpaarden. Het Asyïfonds begon met een saldo van 380.72, dat aan ’t einde van het jaar nog 360.48 bedroeg. De verminde ring werd veroorzaakt door het gelei delijk teruglopen van de contributies, die thans 69.50 opleverden. In het verslag van de secretaris, de heer J. Hammer, werd vastgesteld, dat de contactavonden in Friesland van groot belang zijn. Het ledental daalde van 250 tot 242, te wijten aan het grote verlies in Bols ward (van 60 tot 48) Sneek ging met vie; vooruit De Asylhouder H. Abma had verleden jaar 216 pensiongasten, t. w. 151 hon den en 65 katten, met totaal 1571 ver- pleegdagen. In 1952 bedroeg dit 88. Het hogere aantal is een bewijs, dat het asyl en de heer Abma zich in een stijgende belangstelling mogen verheugen, aldus het verslag. Er werden 65 zwervende dieren opgenomen, waaronder zelfs een geit. Zes werden door de eigenaren te ruggehaald. 26 kregen een nieuw tehui' maar 33 moesten helaas worden afge maakt, hoofdzakelrjk a.an schurft lij dende katten en ook pas gebaren poes jes. Verder werden 52 dieren ingébracht waarvan de eigenaren afstand wilden doen. Voor allen werd een nieuwe baas gevonden. Lij het asyl werd ook een volière ge plaatst, waarin enkele vogels werden opgenomen, die na hun herstel de vrij heid terugkregen. Dat deze vogels voor namelijk door de jeugd werden aange- bracht, is een verheugend verschijnsel. SNEEK. Door iet uitvoerend Drankwetcomité werd op 12 April een adres aan de Tweede Kamer ge zonden met verzoek het ontwerp- Drankwet aan te nemen. Op dit adres werden totaal 63328 handteke ningen verzameld, waarvan 15.239 uit Friesland, en o.a. uit Sneek 13, Oosthem 34, Oppenhuizen 34, IJlst 208, Bolsward 159. Aan de heer Abma werd dank ge bracht voor z’n vele werk en de uitmun tende wijze waarop hij de belangen van de vereniging behartigde. De ruimte in de Paardenstal op het terrrein van de Gem.-Reiniging was vol doende. Pas tijdens de strenge vorst moest hulp worden verleend voor de voedering. Naar aanleiding van klachten van particulieren werd enige malen bij die renmishandeling ingegrepen. Tot besluit richtte de secretaris nog een bijzonder woord van dank tot hen, die tijdens de strenge winter de vogels en eenden voerden, er het. daarvoor be nodigde voedsel verzamelden. Beide verslagen werden met dank aan de samenstellers goedgekeurd. Leuk sportjacket van prima satijn I Twee opgezette zakken en een borstzakje met ritssluiting. Leeftijd 6 jaar f 7.75, kleine stijging per maat. Geboren: Beitske d. V. Christiaan Postma en Geertje Couperus; Gesina d. v. Sipke Rollema en Hiltje Hainje; Sjoerd z. v. Roelof de Vries en Vo geltje Rijpsma; Jan Otte z. v. Lieuwe Sitenga en Janke van Hazinga; Froukje d. v. Lammert v. d. Staal en Jantje de Vries; Wiggele z. v. Evert Pasma en Wietske v. d. Zee; Meintje Catharina d. v. Idzard Kramps en Femia de Vries; Pieter z. v. Tjalke Verbeek en Riemkje Wijngaarden; Ansco Jan Heebie z. v. Thomas Dok- kum en Jacoba Dieuwke Coopmans; Hieke d. v. Pier Olij en Tetje Groen hout; Janna d. v. Frans Faber en Nienke Posthuma; Jan z. v. Auke Pasma en Jeltje Noorderwerf; Wil helmina Sophia d. v. Johan Frederik Repko en Pietertje Bokma. Gehuwd: Jan Dekker, 24 jr. en Janke Schotanus, 26 jr.; Lieuwe Boerstra. 27 jr. en Fokeltje Ruardi, 30 jr. Overleden: Teeke Tuinstra, 70 jr., echtgen. van Aaltjev. d. Meer; Tjeerd Huisman, 69 jr., echtgen. van Gerritje Bakker; Trijntje Siksma. 73 jr., wed. van Jacob Boeklage; Lense Abelskamp, 21 dgn. WYMBRITSERADEEL, van 6 tot 13 Mei. Geboren: Berend z. v. Michiel de Jong en Dirkje Kieft te Heeg; Dieuwke d. v. Hijlke Visserman en Pietje Nijdam te Heeg; Trijntje Ag- nieta d. v. Pier Daniël Poelstra en Hinke Lankhorst te Heeg; Beitske d. v. Sijbe Koopmans en Elizabeth Hofstra te Gauw; Sijbren z. v. Jacob Brouwer en Joukje Algra te Nijland. Gehuwd: Jan Wiersma te Nijland en Willemke Bruinsma te Hartwerd Hessel Zondervan en Aaltje Hoek stra, beiden te IJsbrechtum; Jenneke Vos te Scharnegoutum en Wjjpkje de Jong te Hommerts; Jan de Lang te IJsbrechtum en Neeltje Althuizius te Sneek; Anne Schaap te Deersum en Sijtske Stilma te Scharnegoutum; Harmen Speerstra te Wolsum en IJpkjen Hoekstra te Goingarijp; Pieter Zeilstra te Tims en Sjoerdje Schaper te Sneek; Wijpke Terpstra te Nijland en Akke Elzinga te Oude- ga; Monze Faber te Nijland en Baukje Haringsma te Oldeboorn. Overleden: Gerben Veldhuis, 78 jr., echtgen. van Aafke Post te Oppen huizen; Reinhard Keikes, 31 jr., on- geh. te Sneek, overleden te Heeg. Advertentie: B. en W. van Sneek zullen op 21 Mei, 1 uur ten Stadhuize aanbesteden het maken van een hulpbrug tegenover de Boschstraat, het amoveren van de Lemmerbrug en het maken van de onderbouw van een nieuwe brug al daar. Bestek 2.50 bij de gemeente- architect Jongens weekend-shirfs, zowel in moderne effen kleuren als in sportieve ruitdessins. Met korte of lange mouw. Seeds v. a. f 1.45. Jongenspakjes van prima wol len tweedstof in moderne des sins. Met korte broek, maat 6, vanaf I 29.75. 11.. stijging per maat. Met plusfours, maat 6, vanaf I 31.50 Sterke denim spijkerbroek met contrasterende kleuren. Oók in zwart! Leeftijd 6 jaar v.a I 6.60, kleine stijging per maat k I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5