LEVENSAVOND •3^ Wie werden Sneker in Maart 1954? Uitspraken Kantongerecht KAPPIE en de vreemde Kolenlading BOER en zyn BEDRIJF UIT MN ONZE ABONNÈ’S V f o 'B SNEEK tachtigjarige S. Zwart overleden Alweer: het inkuilen Grootzand 55 Geslaagd Adm. i.S .EEKER NIEUWSBLAD” Sneek heeft nu ook een Jeugd Roode Kruis Eend keerde naar oude broedplaats terug Kaatsen Korfbal te Oudega (W.) Weer twee dagen Kinder- en Volksspelen in IJsbrechtum IJSBRECHTUM. Dinsdagavond hield de Vereniging van Volksvermaken IJs brechtum c.a. haar jaarvergadering in café de Boer. De voorzitter kon 17 leden verwelkomen en verheugde er zich over, dat er meer belangstelling was dan ver leden jaar. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 407,en de uitgaven ƒ424,24, nadelig saldo alzo ƒ17,24. De kascommissie, bestaande uit de heren E. Posthuma en Tj. Jellema had de boeken en bescheiden in orde bevonden en aan de penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Bij de be stuursverkiezing werd de heer C. v. d. Eems, die periodiek aftrad, herkozen, terwijl tot nieuwe bestuursleden werden benoemd de heren Tj. Koopmans en J. Andela. Bij de bespreking van de feeste lijkheden deelde de voorzitter mede, dat als voorlopige data voer de feestdagen zijn aangewezen 21 en 22 Juli a.s. Nadat uit de vergadering verschillende sug gesties betreffende volksspelen waren gedaan, werd aan het bestuur vrij man daat verleend voor het organiseren van de diverse kinder- en volksspelen. Bij de rondvraag werden verschillende aan wijzingen gedaan en opmerkingen ge maakt, o.a. voor een optocht en het uit steken van vlaggen in 't dorp tijdens de feestdagen. Ook de prjjsuitdeling op de tweede avond werd van verschillende kanten belicht. Besloten werd tenslotte deze avond uitsluitend te bestemmen voor de leden van de vereniging. Herinneringen van een door D. ZUIDERBAAN Jeugdtournooi v.v. Black Boys Anto-ongeluk onder Dronrijp eiste twee doden Woensdagavond om half twaalf is in Dronrijp een kleine Austin-personenauto in volle vaart van achteren onder een stilstaande melktransportauto gereden. Van de vier inzittenden werd de heer H. Meinema, wachtmeester van de rijkspo litie te Leek, die naast de bestuurder zat. op slag gedood. 4 I 1 KIES UW NIEUWE l 0 M Efi 6 A R 0£« Qi£ J. K. Oudega (W.) won mef 30. 7 Bij verhuizing geva man direct het oude en nieuwe adres op aan ons kantoor Vier boeten van 150 gulden eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden tegen de 29-jarige Sietze K. uit Leens, een wichelroedeloper, die een veehouder te Hommerts zou hebben ver teld dat een door hem geleverd anti- aardstralenkastje ziekten zou kunnen genezen. De verdachte was door de Sne ker kantonrechter vrijgesproken. Voor het inkuilen met gewone melasse heeft men per ha. voor f 60 melasse nodig. De kosten van het zuur bedragen per ha. 30. Door deze stoffen te ge bruiken kunnen de verliezen bij het kui len aanzienlijk beperkt worden. U krijgt ook bij gebruik van zuur of melasse niet alle voederwaarde van het gras in de vorm van kuil voor de koeien, maar van iedere drie wagensvol gaat er niet meer één verloren. R.L.V.D, Sneek. NULAND. Onze dorpsgenoot, de heer H. de Boer, expediteur, slaagde onlangs te ’s-Gravenhage voor het examen vak- diploma Beroepsgoederenvervoer langs de weg. 7 O stuurrad. De „Kraak” schudde en trilde, dreef netjes van de kant af, keerde mid den in de haven om, en voer toen lang zaam naar de modderhaven, Kappie en de maat bonden handig het droogdok aan de „Kraak” vast en toen ving de reis naar Vanilla aan. Zonder ongelukken bereikten ze de zee, en daar gaf Kappie het roer aan de maat over. „Ik ga m’n daagse pak aantrekken, jong!” zei Kappie. Kappie trok zich dus terug in zfln hut, verkleedde zich, en stak een verse, geu rige pijp op. Daarna ging hij aan zijn B. te Sneek: Aanrijding te Sneek, ƒ25 of 12 d. h.; Johannes B. te Oosterzee: Aanrijding te St. Nicolaasga, 6 of 3 d. h,; Age S. te St. Nicolaasga: idem, ƒ6 of 3 d. h., 15 of 7 d. h.; Rlnke O. te Oosterzee: Aanrijding te Koudum, ƒ15 of 7 d. h. 68; xBertha Steenbergen, echtgen. van ti. Diphoorn. zonder, E. Halbertsmastr. 67, van Hocgeveen, Albert Rozeman straat 24; Heiltje Wubs, verpleegster, W. Noorderhorne 1, van Leeuwarden, Osse- kop 11; Johanna Eringa, huishoudster, Leeuwarderweg 6, van Rotterdam, Beu- kelsdijk 164; Gatze Huitinga, metaalsiij- per, W. Dijkstrastraat 3, van Nieuwer- Amstel, K. V. Oosterwijklaan 39; xSjoerdtje van der Veer, echtgen. van G. van der Heide, zonder, Kloosterhof 16, van Heerenveen, Breedpad 75; Simon N. van de Poel, hofmeester, Leeuwarder weg 22, van Haarlem, Zonnebloemstraat 22; Theodora A. Zijlstra, verpleegster, Dr Boumaweg 3, van 's-Gravenhage, Westeinde 132; xHendrik van der Goot, suikerbewerker, Tjotterstraat 2, van Zaandam, P. Pauwstraat 30; Ytje Ro denburg, dienstbode, Dr Boumaweg 3, van Harlingen, St. Jacobstraat 6a; Ceci lia Nijholt, controleuse, Oppenhuizerweg 56, van Arnhem, Steenstraat 26; xNico- Waar men het goed heeft, komt men terug. Dat heeft blijkbaar ook de zwarte eend gedacht die zich vorig jaar op het achtererf van het pand van de heer E. Metz, manufacturier, Grootzand, een broedplaats had gekozen. Dat de Singel thans gedempt is, en het lawaai dat ver oorzaakt wordt door de werkzaamheden daar heeft het dier koud gelaten. Van de eendenkorf die de heer Metz weer boven de ringmuur had geplaatst heeft de vogel dankbaar gebruik gemaakt. Hedenmorgen was de broedtijd ver streken en had onder grote belangstel ling in het Grootzand de te waterlating plaats van eën twaalftal eendenkuikens, waarmede de heer Metz, die een groot vogelvriend is, en die gedurende de broedtijd een wakend oog heeft gehou den, zich heeft belast. Moeder en kroost hebben echter spoedig ruimer sop geko zen. Van het water van ’t Grootzand waren ze niet gediend en in deze tijd kunnen we ons dat voorstellen. De kaatsvereniging Sneek opent Za terdagmiddag het seizoen. Op het Mar- tiniplein zal voor de leden een potjes- kaatspartij worden gehouden. Donder dag 27 Mei (Hemelvaartsdag) wordt in het Zuidersportpark een onderlinge ledenwedstrijd gehouden. OUDEGA (W.) Er had hier een korf- balwedstrijd plaats tussen de club van Jan A. V. te Scharl: Baldadigheid, 2 x i 13 of 2 x 1 w. t.; Fekke V. te Sondel: Flets zonder achterlicht, ƒ3.50 of 1 w. t.; Jen R. te Warns: Zonder toestemming kievitseieren zoeken, ƒ4 of 1 w. t.; de zelfde: idem .idem; Hijltje H. B. te Oos- terend: Fiets zonder bel, ƒ2.50 of 1 d. h.; Aaltje E. te Sneek: idem, idem; Wouter 1 K. te Bolsward: Fiets zonder achterlicht, 3.50 of 2 d. h.; Folkert W. te Oosterwie- rum: idem .idem; Andries v. d. H. te 1 Gasterend: idem .idem; Wiebe C. te Bols- i wr-.-d: Fiets zonder verlichting, 2 x 3 of i 2 x 2 d. h.; Eerde F. te Den Haag: Met ec1 bromfiets een wielrijder voortduwen, i ƒ4 of 2 d. h.; Meine S. te Woudsend: Niet rechts houden, ƒ4 of 2 d. h.; Jantje B. te Sneek: Rijden in verboden straat of 1 weg, 5 of 2 d. h.; Hijltje H. B. te Oos- I terend: idem, ƒ4 of 2 d. h.; Hendrik de V te Sneek: idem, idem; Gerrit O. te 1 Zwolle: idem, idem; Petrus D. te Sneek: idem, idem; Johannes T. te Leeuwarden: 1 idem, idem; Hiltinus V. te Sneek: idem, ƒ3 of 1 d. h.; Trijntje V. te Sneek: Geen voorrang verlenen, 6 of 3 d. h.; Hen- 1 drilt T. te Sneek: Door stopteken rijden, ƒ7.50 of 3 d. h.; Hendrik S. te Den Haag: i Mot woonwagen op autoweg, ƒ5 of 2 d. h.; Jorke K. te Makkum: Geen stoplicht, i 6 of 3 d. h.; Murk L. te Longerhou: Te brede lading, ƒ6 of 3 d. h.; Wicher H. te Wrnneperveen; Vrachtauto met lekke I uitlaat en zonder geluiddemper, ƒ7.50 of 4 d. h.; Janke V. te Noordbergum: Auto zonder deugdelijke bedrijfsrem, ƒ20 of 10 d. h.; Jan de G. te Oudemirdum: Geen rijbewijs hebben, 17.50 of 8 d. h.; Hains G. M. te Hindeloopen: idem, 15 of 7 d. h.; Willem v. d. W. te Sneek: idem, 17.50 of 8 d. h.; Johannes W. H. te Hedel. Geen radioluistervergunning, ƒ5 of 2 d. h.; Arendlna de J. te Den Haag: Venten zonder vergunning, ƒ6 of 3 d. h.Ge rard J. P. te St. Nicolaasga: Te vroeg met bakkersarbeid laten beginnen, 10 of 5 d. h.; Hiltje D. te Workum: Fiet sen langs de spoorbaan, ƒ4 of 2 d. h.; Janke J. te Echten: Door stopteken rij- den, ƒ7.50 of 3 d. h.; Jan B. te Rotster- haule: Bij mist geen verlichting voe ren, ƒ7.50 of 4 d. h.; Andries de S. te Leeuwarden: Geen verlicht kenteken, •chuldlg geen straf; Josephus L. v. D. te Tilburg: Parkeren op verboden plaats, ƒ5 of 2 d. h.; Klaas S. te Oude ga (H.O.N.): Rijden met bromfiets op een fietspad, ƒ4 of 2 d. h.; Gosse v. d. H. te Wommels: Fietsende een wagentje trekken, ƒ3 of 1 d. h.; Phocus P. J. H. Charmante topper i van vederlichte HEEG, Te Wolvega, waar hij zich 3 jaar geleden vestigde, is in de ouderdom van 86 jaar overleden Simon Zwart (Post Zwart), die meer dan 30 jaar postbode alhier is geweest en bij alle in woners van Heeg, Gaastmeer en Nijhui- zum bekend was om zijn opgeruimdheid en hulpvaardigheid, Ook in het vereni gingsleven was hij geen onbekende, hij heeft vele bestuursfuncties vervuld en was een voortreffelijk dorpsgenoot. Een huiselijk jurkje met mooie! kantgamering 1 „Bebr'b" «tof „Wat zei de maat daar?” zei de meester bjj zichzelf, nadat de maat weer was weggehold. „Vertrekken? Zo maar opeens? Wat is dat voor een grap? Hij zal me toch niet voor de gek houden? Wat heb ik lekker geslapen... daar komt nu voorlopig niets meer van! Kom, dan gaan we maar naar de ma- chinekamer om de koffiemolen op gang te brengen! Gelukkig, dat de maat voor kolen heeft gezorgd!” De maat had de trossen los gegooid, en cvde meester maakte een goed vuur. Kap- wedstrijd, door de bliksem getroffen en pie stond op de brug, en bediende het gedood. De 23-jarige circus-acrobate Susan Tacoma deed een misstap bij haar toe ren hoog in de lucht en kwam tien me ter lager terechtin de armen van de ijlings toegesnelde echtgenoot. Wal ter Tacoma had tussen de 15000 toe schouwers in het Kopenhaagse circus gezeten, maar was opgesprongen en de piste ingesneld, toen hij zag dat zijn vrouw slipte. En wat zei Susan, toen ze samen met haar man door de kracht van haar val nog een paar maal over de grond rolde? „Dank je”, en meer niet. De man die de politie van Baton Rouge in Louisiana (V.S.) kwam ver tellen, dat hem juwelen waren ontstolen die een waarde hadden van ongeveer twee millioen gulden, was een fabrieks arbeider. Hij verklaarde zijn rijkdom: „In de oorlog in Duitsland ruilde ik si garetten, snoepgoed en chocola tegen ju welen”. In Engeland is gisteravond de hitte golf onderbroken door onweersbuien, die veel schade hebben aangericht en al' ge volg waarvan één persoon om het leven is gekomen. In Derby, Midden-Engeland, werd een voorman van een fabriek, die als scheidsrechter optrad bij een crlcket- laas Brandsma, predikant, Willemstraat 26, van Rijnsburg, Oegstgeesterweg 35; Sijtske Walinga, wed. van W. Bootsma, huishoudster, lepenlaan 36, van Loënga 12; Klaaske Zellstra, hulp in de huishou ding, Oosterdijk 13, van Amsterdam, Rooseveltlaan 7911; Broer de Vries, hoofd ass. Rijks Bel., Wassenbergstraat 40, van Haaksbergen, Zeedijk 7Hen drik Pasveer, zonder, W. Noorderhorne 1, van Tzum 142; Jan H. van der Meu- len, kellner, le Woudstraat 9, ”an Soest, Amersfoortsestr. 19; Jetske Leeverink, huishoudster, Korte Vreugde 10, van Bolsward, Hoogstraat 16; Alida van der Zee, dienstbode, Dr Boumaweg 3, van Bolsward. Hid Herostraat 43; xAuke J. Aukema, vertegenwoordiger, de Bour- bonstraat 78, van Leeuwarden, Harlin- gerstraat 224; Maria I. Heins, dienst bode, Dr Boumaweg 3, van Bolsward, Pater Brugmanstraat 64; Ida B. Dou- ma, hulp in de huishouding, Boeierstraat 2, van Haarlem, Westerhoutpark 28; xGerardus Bruning, schipper, a. b., briefadres Oppenhuizerweg 132, van Loenen, aan boord; Hiltje van der Wal, verpleegster, Dr Boumaweg 3, van Leeuwarden, Molenstraat 7; Jantje Hoogland, hoofd huishouding, Bolswar- derweg 16, van Groot Brlttannië; Sib- beltje Rodenhuis, wed. van F. Dijkstra, zonder, Maria Louisestraat 29, van Oosthem 21; xJacobus de Vries Stade- laar, a. b. woonark, ligpl. Jachthaven, van Bussum. Brlnklaan 18; Petrus van den Berg, kantoorbediende, Schoolstraat 26, van Amsterdam, Baarsjesweg 176 III; Anna K. Brouwer, dienstbode, Dr Boumaweg 3, van Bolsward, P. Coopmansstraat 7; Martha de Vries, wed. van H. Wielinga. Fred. Hendrik straat 12 I, van Groningen, Lutkenieuw- straat 6. Lijsje Wijsman, echtgen. van F. de Roos, zonder, Leeuwarderweg 8, van Utrecht, Leeghwaterstraat 5; xCor- nelis Goor, arts, Sophiastraat 7, van Groningen, Paramaribostraat 47; Taets- ke Hallema, zonder, le Woudstraat 48, van Gorredijk, Brouwerswal 39. bureau zitten, en schreef in zijn logboek. Alles ging heel goed tot zo ver De meester schepte kolen uit het kleine luik van het kolenhok, en gooide die op het hete vuur, en de „Kraak” voer op topsnelheid. Kappie was hoogst tevre den. Hfj zette de koers uit, en bereken de, dat wanneer ze met dezelfde snelheid zouden doorvaren, hij gemakkelijk op tijd in Vanilla zou kunnen aankomen. Arme Kappie! Hij wist toen nog niet, wat er boven zijn hoofd hing! Renske Scheweer, linnennaaister, Jachthavenstraat 6, van 's-Gravenhage, Valkenbosk 553; xGerrit de Valk, met selaar. Eelt je Halbertsmastraat 59, van Rotterdam, le Pijnackerstraat 87a; xEvert de Haan, ijzervlechter, a. b. „Jer. George”, ligpl. Woudvaartkade, van Bolsward, a. b.; xSibrand Oosterbos, koopman, a. b. „Eben Haëzer”, ligpl. Wooï1.schepenhaven, van C.B.R.; Gerard Broersma, kantoorbediende, W. de Zwij- gerstraat 42, van Leeuwarden, Gerani- umstraat 9: Keimpe van Wijk, zonder, W. de Zwijgerstraat 96, van Amsterdam, Mosveld 30 I; Anne van der Kamp, sta- tionsarbeider, Troelstrakade 11, van Workum G 284; Piebe de Vries, kaas maker, Schoolstraat 27, van Hoogwoud D 16; Wilt je Stilma, 1.1. monteur, Wijn kanstraat 5, van Oudemirdum, Heidepad 10; Maria A. van der Meulen, dienst bode, Dr Boumaweg 3 van Bolsward, KI. Dijlakker 42; Klaas Abma, zonder, Bols- warderweg 16, van Bolsward, N. Reijn- straat 3; Fimmigje Kooi), dienstbode, Leeuwenburg 6a, vah Oosterbeek, Utrechtseweg 274; Johann Groenveld, fabrieksarbeider, Schoolstraat 13, van Lemmer, Weverswal 1b; Hiltje Gilhuis, wed. van H. Punter, zonder, Klooster straat 7, van Goënga 30; Eilco Kasemier, prospecteur, Fred. Hendrikstraat 56, van Belg. Congo; Hendrik van der Zee, Oudega (W.) en een uit Roordahuizum. ZOinder, W. Noorderhorne 1, van Nije- mirdum, Hoitebuorren 35; Age van der Zee, ass. accountant, Dr Boumaweg 14, van Kollum B 33; Siebren Wiersma, timmerman, Oude Koemarkt 39, van Weert, Kazernelaan 101; xJan N. L. Potma, slager, Kloosterstraat 15, van Ubbergen, van de Veurweg 3; Andrea Blcm, hulp in de huishouding, ótations- Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der jeugdafd. organiseert de v.v. Black Boys Zondag a.s. op haar terrein aan de Noorderhoek een groot tournooi. Deelnemende verenigingen zijn: C.A.B., Lemmer, L.S.C., Rood Geel, Sneek en Black Boys. le prjjs Klasse A: Standaard 11 draagmedailles; 2e prijs Klasse A: Lau wertak. le prijs Klasse B: Beker 11 draagmedailles; 2e prijs Klasse B: Lau wertak. De overige prijzen bestaan uit medaille®. Het onderwerp „Inkuilen” heeft, zoals wel bekend is, zeer sterk de aandacht van de Voorlichtingsdienst en gelukkig ook van een steeds toenemend aantal veehouders. Wanneer men zich eens even realiseert, welke verliezen er wor den geleden bij gebruikmaking van de ouderwetse inkuilmethode, is het wel be grijpelijk dat voortdurend weer op deze kwestie wordt geattendeerd. Wanneer iemand bij het inhalen van zijn hooi onderweg telkens van de drie wagens één voer zou verliezen, zou hij toch wel tot het inzicht komen dat deze transportmethode niet deugde. Onge twijfeld zou hij maatregelen nemen om dergelijke rariteiten te vermijden en ten spoedigste overgaan op een betere transportmethode. Welnu, bij de ouderwetse kullmethode zijn de verliezen aan eiwit en zetmeel- waarde doorgaans groter dan één derde deei. Bij goed geslaagde kuilen van dit soort verliest men aan voederwaarde on geveer 35 bij minder goed geslaagde wel de helft en soms nog meer. Het is jammer, dat deze verliezen practisch niet te zien zijn. Wanneer een kuilhoop uit voedingsoogpunt mislukt houdt men bijna een even grote kuilhoop over als bij een goed geslaagde. Bovendien vin den de koeien de kuilsmaak blijkbaar lekker, zodat ook volkomen mislukte kuil nog goed wordt opgenomen. Om de voedingswaarde bekommeren de dieren zich uiteraard niet, evenmin als iemand die een lekker kopje thee drinkt. De be- nodigde hoeveelheid eiwit en zetmeel- i achtige stoffen moet dan verkregen wor- j den door aanvulling met andere, duur- dere voedermiddelen, die aangekocht moeten worden. De boer moet dus toch uiteindelijk de verliezen betalen, die bij het inkuilen zjjn ontstaan. Zijn er dan geen betere inkuilmetho- den dan de ouderwetse, die tot onze i schade de Friese methode wordt ge- 1 noemd? Zeer zeker, vele zelfs. Deze an- 1 dere hebben echter allemaal hun bezwa- ren. Bij de meeste is het noodzakeljjk, dat de kuilhoop in één dag wordt afge- 1 werkt. Vaak is bovendien een silo met 1 opzetstuk nodig. Bij het inkuilen met 1 zuur mag men desnoods enkele dagen 1 over het opzetten doen, maar hier is 1 weer het bezwaar van de bijtende wer- king van het sterke zuur. De voordroog- methode kan alleen toegepast worden, wanneer men een paar dagen zonnig of sterk drogend weer heeft en dan heeft men doorgaans weinig behoefte aan kui len. Neen, een methode die even gemak kelijk en goedkoop is als de ouderwetse, maar die betere resultaten oplevert, is er nog steeds niet gevonden. Wie daar op wil wachten zal zeker nog vele jaren de ouderwetse kuil moeten gebruiken en daarbij jaarlijks de enorme verliezen voor lief moeten nemen. Wanneer men echter de verliezen van de oude methode zet tegenover de bezwaren die de nieu were werkwijze meebrengen, dan vallen deze laatste in het niet en dan is de keuze niet moeilijk. de Terschelling, Vlieland en Schiermonnikoog, terwijl we voor Texel en Ameland een agent hadden, evenals in Dokkum voor de omgeving van de Dongeradelen en in Assen een voor Drente. 't Was op die eilanden nog alles te voet; een verharde weg was er niet; zc’xs in het grote dorp West-Terschel- ling lag nog geen steen. Daar ben ik op een prachtige voor jaarsdag van West naar Oost gewan deld, 17 K.M. en dezelfde afstand terug. Ik had daar op Oosterend één afnemer, een oud-matroos, die de gehele wereld door was gereisd en alle oceanen had bevaren. Hij had zich daar gevestigd als bakker. Ik vroeg hem of hij soms geen he’mwee had naar de zee. Hij vertelde m'j toen dat daar nog mensen woonden dlo nog nooit op West-Terschelling wa re- geweest. Hij had genoeg van de wereld gezien en geen last van heimwee. Zo heb ik die eerste jaren mij lang zamerhand ingewerkt in mijn nieuwe werkkring. Dinsdags en Zaterdags op kantoor, de andere dagen meest op reis. Dat waren de mooiste jaren! Zaterdag was altijd een rustige maar voor mij toch vrij drukke dag. Ik was ge-.voonlijk al vroeg op kantoor, had mijn kas al opgemaakt er werd toen neg veel geld op reis ontvangen mijn orders ingeboekt om daarna de corres- podentie na te gaan welke in mijn af- we igheid was binnengekomen. Wij had den direct afgesproken dat deze zo veel mogelijk voor mij zou blijven liggen, om dat je dan ’t beste op de hoogte bleef van wat er omging in de zaak. Dat afrekenen met de klanten op reis nam veel tijd in beslag, maar gaf ook weer gelegenheid voor nieuwe zaken. De meeste afnemers in die tijden van een vi’ttig jaar geleden hadden ’t land aan wi'sels of postkwitanties; voelden er een beetje wantrouwen in. Dit is later veranderd, vooral in de eerste wereld- ooi'og. Je ontving dan meestal zilver- go’d; zilverbonnen zijn pas in die eerste ocrlog ingevoerd, 't Was soms een hele vracht, zo’n zak met zilver aan je fiets. Mjn wisselkantoren waren dan meestal Dat waren dus mijn eerste proefreizen in mijn nieuwe baan; met Februari be gonnen de officiële, ’t Was zo geregeld dat ik om de tien weken bij de door mij bezochte afnemers kwam; de patroon nam zelf de grotere plaatsen voor z’n rekening, die per spoor, tram of rijtuig te bereiken waren, al het andere was voor mi). Ik heb die eerste jaren Friesland en de kop van Overijssel leren kennen als weinig anderen; heb het doorkruist van Oostmahorn tot Blokzijl en van Harlin gen tot Steenwijk. In ’t voorjaar als de eerste leeuwerik de lucht vervulde met zijn gezang of in de zomer, als de zon je op je huid brandde; maar ook in de herfst als de stormen woedden, altijd maar op de fiets. Er is geloof ik geen binnenpad dat ik niet bereden heb; geen bosweg die mij onbekend is gebleven. Ik herinner me nog de stormnacht in Februari 1907 toen de „Berlin” van de Harwich-lijn op de pier van de Hoek sloeg en verging. Ik zat die week in de buurt van Gorredijk en moest die dag naar Beets en Tijnje en omgeving. Er was daar een binnenpad, waardoor je een heel eind kon afsnijden, midden door de turfgraverij met op ’t eind een bag gerbak, waarmee je je zelf kon overzet ten en die daar lag voor gebruik van de gravers maar ook voor de leveranciers. Ik ben die middag zeker een half uur bezig geweest om het kunststuk uit te halen die bak te bevaren. Elke keer als ik hem los zou laten, dreef ze door de storm weer af en dorst ik er niet in te springen. Tweemaal per jaar bezocht ik eil-inden Terschelling, Vlieland Woensdagavond is in Sneek de stoott gegeven tot het oprichten van een afd. van het Jeugd Roode Kruis. Een aantal mensen die geïnteresseerd zijn in het jeugdwerk, waren samengekomen bij Piso om te luisteren naar de uiteenzet ting van de heer Sinnema, medewerker van het Roode Kruis, die vertelde over doel en werkwijze van het Jeugd Roode Kruis. Henrl Dunant, de stichter van het Roode Kruis, was er van overtuigd dat kinderen reeds in de gedachte van het Roode Kruis moeten worden opgevoed. In het buitenland gaat dit zeer gemak kelijk doordat daar het Jeugd Roode Kruis als een jeugdorganisatie wordt beschouwd. In ons land staat de bewe ging volkomen apart van de jeugdbewe gingen en worden ook de scholen zoveel mogelijk ingeschakeld. Het Jeugd Roode Kruis geeft als grondslag drie belang rijke punten. 1. Men wil de hulpvaardigheid bevor deren. 2. Men wil nationale en internatio nale vriendschap aankweken. 3. Men werkt in de richting van de gezondheidsbescherming en gaat dan de E.H.B.O.-kant Uit. Uitvoerig zette de heer Sinnema uit een hoe men de kinderen voor deze drie punten enthousiast kan maken en hoe men daarvoor werkzaam kan zijn. Uit de aanwezigen ter vergadering werd een comité gevormd, dat de werkzaamheden van het Jeugd Roode Kruis in Sneek zal organiseren, waarvoor ook de medewer king van de schoolhoofden gevraagd zal worden. Uit de zeer geanimeerde be spreking bleek wel, dat er een intensieve propaganda gevoerd zal werden en dat de werkzaamheden voor de kinderen aantrekkelijk en zeer nuttig zullen zijn. te Mensingeweer: Verkeer belemmeren, -- 2 x ƒ10 of 2 x 5 d. h.; Johannes P. te -straat 44, van_Broek op Langedijk, Dijk ZwaagwesteindeVenten zonder ver gunning, ƒ8 of 4 d, h.; Wessel V. te Heeg: Werkboekje niet invullen, 4 of 2 d. h.; Bouke D. te Blauwhuis: Te lan ge diensttijd maken, 6 of 3 d. *h.; Al bertus B. te UitwellingergaBromfiets zonder remmen, ƒ3 of 1 d. h.; Tjeerd W. te Haskerhorne: Trekdieren zonder toezicht op de weg laten lopen, vrij spraak; Jan v. d. M. te Ouwsterhaule idem, vrijspraak; Tjalling D. te Ping- jum: Openbare dronkenschap, 15 of 7 d. h. -j- 3 d. h. voorw. proeftijd 2 jaar; Johannes M. v. A. te Scharsterbrug: Geen radioluistervergunning, 5 of 2 d. h.; Geert de R. te Oldeouwer: id., 10 of 5 d. h Thea H. te Scharsterbrug: id„ ƒ20 of 10 d. h.; Geertje B. te Ouwster haule- ld., ƒ12.50 of 6 d. h.; Tjeerd B. te Pingjum: idem, 15 of 7 d. h.; Jan O. te Makkum: idem, idem; Douwe B. te Pingjum: idem, ƒ12.50 of 6 d. h.; Pietw M. te Pingjum: idem, idem; Andries H. te Makkum: idem, 15 of 7 d. h.; Fim- me B. te Makkum: idem, ƒ12.50 of 6 d. h.; Johannes K. te Allingawier: idem, ƒ25 of 12 d. h.; Johannes H. R. te Mak kum: idem, ƒ17.50 of 8 d. h.; Anne de H. te KoufurderrigeRijden op verbo den weg, ƒ5 of 2 d. h.; Hendrik S. te Soest: Bij mist geen vereiste verlichting voeren, 7.50 of 3 d. h.Leendert S. te HengeloAuto zonder stoplicht, 6 of 3 d. h.; Tjeerd E. te Arum: Parkeren op verboden plaats, ƒ3 of 1 d. h.; Jacoo C te Sneek: Aanrijding te Sneek, 6 of 3 d. h.; Hendrik A. te Sneek: Woonschip zonder meerlicht, ƒ5 of 2 d .h.; Jan de G. te Tjerkgaast: Motorrijwiel zondei verlichting en niet stoppen op politie- bevel, 10 of 5 d. h., 5 of 2 d. h„ 40 of 20 d. h.; Fokke S. te Bolsward: Aan rijding te Sneek, ƒ20 of 10 d. h.; Thij- men R. te Sneek: Aanrijding te Sneek, 25 of 12 d. h.; Hendrik B. te Veenwou den: Aanrijding te Irnsum, ƒ10 of 5 d. h.; Stoffer v. d. L. te Finsterwolde Aanrijding te Kornwerderzand, 25 of 12 d. h.; Auke V. d. H. te Heeg: Aan rijding te Sneek, 15 of 7 d. h.; Kornelis de pas opgerichte zuivelfabrieken, daar' boeren-leenbanken toen nog niet beston den en de zuiveldirecteuren altijd hun melkgeld uitbetaalden op Zaterdag. Ze namen hun zilver dan meestal op Vrjj- i dag mee uit Leeuwarden, maar als ze een bedrag van een handelaar konden krijgen, waren ze ten minste vrjj dit mee te sjouwen. Ik heb bij de instelling van de post- chèque- en girodienst er direct bij onze afnemers op aangedrongen een post rekening te nemen, niet zozeer uit een oogpunt van gemak bij de afrekening, maar omdat het de mensen er meer toe bracht contant te betalen, een m. i. eer ste vereiste voor een goed zakenbeheer. Het oude standpunt van credietverle- ning om daardoor de afnemers enigszins te binden, leek mij steeds funest. Maar toen later, na de eerste oorlog, de wissels en postkwitanties meer in zwang kwamen, werd het er in 't alge meen niet beter op, daar hieraan veel werk verbonden was. Wij gaven iedere Zaterdag een zg. „weekbericht” uit, dat in zo’n zeven- achthonderd exemplaren aan de afne mers werd toegezonden, ’t Was een enkel velletje papier, waarop een klein overzicht van de voornaamste markt- artikelen en verder een prijscourant. Elke Zaterdagmorgen kwam een van onze stedelijke drukkerijen de kopy ha len en later de drukproef vertonen. Ze moesten dan nog worden afgedrukt, werden in drieën gevouwen, met een postzegel van een halve cent dichtge plakt en dan door onze P.T.T. voor die halve cent over het gehele land bezorgd; geen wonder dat de salarissen van de bestellers toen nog niet waren wat ze nu zijn. Ik was bij mijn indiensttreding direct tot „redacteur” van het weekblad be noemd. Verder werden zo’n Zaterdag weer de nieuwe maatregelen genomen voor de volgende reis, de voorkopen nagezien en afgeboekt en verder alles wat er zoal te voorschijn kwam. Dan werd natuurlijk de inkoop besproken. Aan import werd er die eerste jaren nog niet veel gedaan, omdat beursbezoek toen niet zo zeer ge woonte was. Zo liep alles vrjjwel ge regeld door; wij hadden wegens gebrek aan opvolgers in de familie van de zaak een N.V. gemaakt, waarvan de patroon directeur en ik adjunct-directeur was. Ik was zelf voor een klein gedeelte ge ïnteresseerd in de N.V. en had daarom zij ’t met enige moeite een contract met de zaak gekregen, waarin was vastge legd dat ik na aftreden van de directeur of bij overlijden zijn opvolger zou wor den. Ik was in die jaren getrouwd en vaaer geworden en moest zekerheid hebben voor de toekomst. Alles leek dus rustig door te zullen gaan en de perspectieven leken goed. Toen brak de eerste wereldoorlog uit en zette alles op losse schroeven. Wordt vervoegd. De 63-jarige Joh. Postema, eveneens uit Leek, die achter de wachtmeester zat, kreeg een schedelbasisfractuur en overleed kort na zijn aankomst in het Diaconessenhuis te Leeuwarden. De bei de andere passagiers liepen verwondin- I gen op.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6