Wordt de spanning voor Sneak gebroken Fan de O IWRÖL Elke tand een brillant BUITENLANDS OVERZICHT PiSNITSER FEMERK WRIGLEY Geen misbruik van Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten Veroorzaken geen gewenning, wer- ken zacht, zeker en zonder kramp. 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Toerwagenrallye 1954 Uw huisapotheek ts niet compleet zon- ’JFITTÉ KRUIS”] DERDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD’ VRIJDAG 14 MEI 1954 Na Dien Dien Phoe Zakennieuws Ingezonden was Gemeente Ijlst H.J.S.C. I - W.S.V. I Voetbal program ma voor Zondag 1 - Sproeten? SPRUTOL Wat wij lazen in „De Lift maandblad van het Sanatorium „Bea trix-oord” Appelscha, waarde lezers van dit blad is erg, héél erg en daarom wil len we het u niet onthouden. Hier volgt dan een gedeelte van de briefwisseling tussen Kloas en Geeske (blz. 10/11 van Da Lift): Kaatsver. „Mei nije Kriich” IJsbrechtum Voorhoede van Heeg goed op schot Advertentie LM. Ingez. Mededeling Advertentie toen Met de N.T.M. naar Arnhem. ken zacht, zeker Ad/ertentie LM. A. f. S. Friese Voetbalbond. Advertentie I M Ajax kampioen? de échte kauwgom is het nog niet. D.O.G.’s prestaties zijn de laatste tijd overtuigender dan die der groenzwarten. Wij verwachten derhalve een zege voor de thuisclub, waardoor W.Z.S., voor wie wonderlijk genoeg geen wedstrijd is vastgesteld, ook nog ge vaarlijk zou worden. Black Boys toert naar G.A.V.C., dat de zwartjes wel met een nederlaag naar huis zal sturen. Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. Advertentie LM. De Coöp. Zuivelfabriek te Scharne- goutum heeft uitsluitend voor wederver kopers, Maandag jl. in het pand Klein- zand 46 alhier een depót gevestigd. Hieruit worden o.m. geleverd alle soor ten Frico-producten en alle maten kof fiemelk en soorten baby-voeding „Frie- sche Vlag”. Men kan deze producten dus alle bij de eigen melkleveranciers krij gen. De producten worden bewaard in een grote koelcel welke geleverd is door de fa. Troelstra alhier vat> het fabrikaat „Frigidair”. Het gebouw is zeer hy giënisch ingericht. De directeur deelde ons nog mede dat men met deze ope ning uitsluitend beoogt een bijdrage te verlenen aan de georganiseerde melk handel en het publiek in de gelegenheid te stellen om al de hierboven genoemde melkproducten vlot te verkrijgen. Als verdrijft Uw De pittige bonter ^u‘vert Wie legt in de derde klas het loodje? Dat kan worden uitgemaakt in de ontmoeting O.O.G.Lemmer. Als Lem mer wint oi een gelijk spel bevecht, de graderen de Wolvegasters. Maar zover Het is mogelijk maar waarschijnlijker is dat het eindresultaat nog een week op zich laat wachten. Wel is de voor spelling niet te boud dat Ajax thuis van Elinkwijk gaat winnen, maar het zou een grote verrassing betekenen, indien Haarlem en D.W.S. beide in de uitwed strijden tegen resp. Ensched. Boys en Stormvogels zouden falen. Bjj het huidige eompetitiestelsel met eerste klas afdelingen van veertien clubs Is de boog voor onze voetbalamateurs wel wat erg lang gespannen. De meeste spelers zullen er derhalve wel niet rouwig om zijn, dat het einde van seizoen ’53-’54 in zicht komt. Vooral nu het mooie weer is Ingetreden, zullen zjj wel met verlangen naar de laatste wedstrijd uitzien. Daarom Is het voor de clubs, die nu al geruime tijd in hoopvolle kampioens- of angstige degralatie-spanning verkeren, te hopen dat het Zondag niet al te warm is. depótehef fungeert de heer M.~Wierin- Go Ahead—Vitesse, Sneek—AGOW. ga. Woensdagsmiddags is de zaak ge sloten. In onze stad waar men zich weken lang heeft afgevraagd, wie in afd. B de slachtoffers worden, kan Zondag einde lijk het verlossende woord worden ge sproken. Kan, want het is ook best mo gelijk dat de clubs de beslissing reser veren voor de laatste competitiedag. Alleen als Sneek van A.G.O.V.V. wint en Enschedé van ’t Gooi verliest of ge lijk speelt, degraderen laatstgenoemden naar de tweede klas. Sneek’s papieren staan niet slecht. Hun Apeldoornse te genstanders zijn reeds binnen en hoewel, we niet willen beweren dat zij daarom een gemakkelijke prooi vormen voor Ydema c.s., kan het toch van invloed zijn op het resultaat. Voor degenen die nog meer bespiegelingen willen maken, vermelden we nog even de uitslagen van de vorige duels: A.G.O.V.V.Sneek 2O en ’t GooiEnschedé O1. G.V.A.V. staat nog niet veilig, doch in de thuiswedstrijd tegen Heerenveen kun nen de Groningers dit doel bereiken, te meer daar volgens de berichten Abe Lenstra geblesseerd is. Bovenaan kan de beslissing vallen. Utrecht viert feest als D.O.S. van Blauw Wit wint en zelfs bij een nederlaag kan er vreugde in de Domstad zijn. Maar dan moet V.S.V. in Amsterdam van De Volewijckers verliezen. Een halve eeuw: „De Keizerskroon”, onder die leuze kondigt de fa. Tjerkstra, Kruizebroederstraat 2628 alhier het 5C-jarig bestaan van haar manufactu renzaak aan. Een gouden jubileum dus! Grondlegger van het bedrijf was nu wij len de heer T. R. Tjerkstra, die zich reeds eerder als manufacturier vestigde in het pand Kruizebr.str. 31, maar in December van 't jaar 1902 de hand ':t te leggen op het aloude gebouw „De Kei zerskroon” hoek Kruizebroederstraa* Kleine Kerkstraat. In 1904 kwam de verbouwing van dit pand tot een mo derne winkelzaak tot stand, waarin toen het bedrijf van de heer Tjerkstra, dat niet alleen al in Sneek maar ook in wijde omgeving grote bekendheid had verworven werd ondergebracht. Dank zij het feit dat de clientèle en de gevoerde artikelen zich steeds uitbreidden moest ook de zaak herhaaldelijk worden ver groot. Zo werd in 1927 een naastliggend pand aan de winkelruimte toegevoegd en daarmee tot een fraai geheel ge maakt, en in 1948 werd het laatste over blijfsel van de oude Keizerskroon, de rechter portiek, dicht gemaakt om meer ruimte aan de winkel toe te kunnen voe gen. En in dit jubileumjaar 1954 onder gingen gevel en verlichting een aanpas sing aan de eisen des tjjds. De keurig verzorgde etalages vallen wel zeer bij zonder op. Ter gelegenheid van dit jubileum be reidt de fa. Tjerkstra haar cliëntèle een aardige attractie. Gedurende 50 dagen geldt de conditie dat de firma zoveel maal 50 cent aan haar cliëntèle terug betaalt als het bestede bedrag 50 dub beltjes omvat. Depót Coöp. Zuivelfabriek Scharnegoutum. Kampioenstitel naar Sneek? De clubs in de Zaterdagmiddagcompe- titie wacht een zeer belangrijke voetbal- dag. L. ZwaluwenO.N.S. en Heeg Blauw Wit hebben een dubbele beteke nis. Zij kunnen niet alleen volledige klaarheid brengen aan de top (zowel bij een overwinning van de Oranjemannen als bij een nederlaag van Heeg zijn ze kampioen), maar ook voor de bezetting van de bovenste vier plaatsen, zijn ze vrijwel beslissend, evenals trouwens D.W.P.M.J.V. Over de vermoedelijke resultaten valt niets met zekerheid te zeggen. Daarom wachten we maar rus tig af. vermeld dat zoals te verwachten was de Westelijke Grote Drie de Russische aanvrage om lid van de N.A.V.O. te wor den hebben afgewezen, men is, terecht, niet gediend van een partner, die iedere actie van dit lichaam door een veto zou kunnen verhinderen. Komt de Europese Defensie Gemeenschap er ondanks alle moeilijkheden toch, dan is het niet on mogelijk dat ook Nederland spoedig daarna weer ter stembus gaat. De zes regeringen hebben nl. besloten dat het parlement voor de Europese gemeen schap voor kolen en staal, dat, aange vuld met elk 3 leden van Frankrijk, Italië en W.-Duitsland ook dat voor de E.D.G zal ztjn, door rechtstreekse ver kiezingen zal worden aangewezen. Waarschijnlijk zal de gedachte der Eu ropese integratie door deze beslissing meer bij de volken gaan leven, dan wanneer men had vastgehouden aan de tot nu toe gevolgde procedure, nl. aan wijzing der leden van dit Europese par lement door de nationale parlementen. Het buitenlands politieke nieuws is voor de rest schaars, de aandacht con centreert zich nu eenmaal, en dat is begrijpelijk, op Genève. We mogen nog even in herinnering brengen dat Israël in deze overzichtsperiode 6 jaar bestond. De jonge staat heeft het moeilijk, niet alleen omdat de Arabische landen hem nog steeds naar het leven staan, maar ook omdat Israël min of meer dupe is van de koude oorlog, zowel Rusland als de Ver. Staten dingen naar de gunst der Arabische staten en nemen daar door een koele houding tegenover Israël aan. In de Z.-Amerikaanse staat Para guay speelde zich weer eens een revolu tie af. President Chavez, die min of meer naar Argentijns voorbeeld wilde regeren, is vervangen door een andere. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uurvoor uw stoelgang. Neem de ie week elke avond twee Carter's Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Leverpilletjes stellen uw Inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten net tempo van uw Ingewanden tfjdelijk vertra den, neem dan tüdelük Carter’s Leverpilletjes >m u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de taxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter s Le verpilletjes. f 1.20 per flacon. 5? Advertentie I.M. lOok in tablet-en cachet-vorm. I W Vraagt Uw Apotheker IJSBRECHTUM. Zaterdagavond hield bovengenoemde vereniging haar alge mene ledenvergadering in café de Boer. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de inkomsten met inbegrip van het batig saldo van het vorig jaar ƒ247.56 hadden bedragen, de uitgaven waren 142.26, zodat er een batig saldo was van 105.30. De kascommissie, be staande uit de heren C. v. d. Eems en D. Leijstra, rapporteerde bij monde van eerstgenoemde, dat boeken en beschei den in orde waren bevonden, waarna de rekening werd goedgekeurd. Bij de be stuursverkiezing werden de heren H. de Boer en D. v. d. Bosch bij acclamatie herbenoemd. In de vacature F. Kolthof werd gekozen de heer S. Bosscha. Beslo ten werd de eerste ledenwedstrijd in het nieuwe seizoen te houden op a.s. Zater dagmiddag. De data voor de volgende wedstrijden aan het bestuur over te la ten, en als het mogeltjk is ook weer aan een eventueel te houden dorpenwed strijd deel te nemen. Als vaste oefen avond werd de Woensdagavond vastge steld, zo mogelijk in samenwerking met de kaatsvereniging te Tirns. Na de prijs uitreiking voor een in het vorige seizoen gehouden ledenwedstrijd, volgde de rondvraag, waarbij een opmerking werd gemaakt over de agenda en nog even gesproken over het sportterrein, voorna melijk wat het financiële gedeelte be treft. Daarna sloot de voorzitter de ver gadering die door 15 leden bezocht was met een woord van dank voor de mede werking. wat van Indo China vrij blijft, ook wer kelijk onafhankelijk zal zijn, terwijl de Fransen zich zeer gekwetst zouden ge voelen als de vrije delen van Indo China niet binnen de Franse Unie bleven. Nu echter de Indo Chinese staten zelf wel zullen beseffen dat ze zich nauwelijks staande zullen kunnen houden tegenover het communisme als ze niet binnen het Franse verdedigingsstelsel blijven, zal dat punt misschien minder moeilijkhe den opleveren. De toestand is nog ver warder geworden door een plotselinge ommezwaai van de Amerikaanse mi nister Dulles, die, terwijl hij steeds pleit te voor het behoud van Indo China, nu verklaarde, dat Z.O.-Azië ook tegen het communisme kan worden verdedigd als Indo China voor het Westen verloren gaat. In hoge mate belangrijk is wat het Franse parlement zal beslui ten, ook voor de Europese Defensie Ge meenschap. Stuurt het ditmaal Laniël naar huis dan is de kans dat Frankrijk de E.D.G. aanvaardt nog geringer ge- woiden en zo ziet men weer eens dat Azië en Europa niet los van elkaar ge dacht kunnen worden, er is geen Azia tische of Europese politiek meer, maar slechts wereldpolitiek. Met betrekking tot de Europese samenwerking zij nog denkbeeldige garage en toen, was het mis. De le prijs ging naar Garage Zwart, Wormerveer met 80.5 punten. De 2e prijs naar Gado te Groningen met 84.3 punten. 3e, 4e, 5e en 6e prijs resp. naar Pullman-Expres, Den Haag; Limb. Tram, Heerlen; Luto, Den Haag; Brab. Buurt spoorweg en autodiensten, Breda. De voorzitter van het R. C., de heer H. Pols uit Leeuwarden, opende de grote feestvergadering in Musis Sacrum te Arnhem met een geestig welkomswoord tot de genodigden, tot B. en W. van Arnhem, Dlr. van V.V.V., politie-autorl- teiten, „de jongens onze chauffeurs die het maar weer geleverd hebben!”, ter wijl Ir H. Vis, le vice-voorz. van het algemeen bestuur de prijzen uitreikte. Tijdens de Rallye, de pauzes en het défilé speelde het B.B.A. muziekcorps en tijdens het samenzijn in Musis Sacrum de Harmonie van de Gelderse Tram en traden de „Schermers” op, een dans groep uit West-Friesland, die veel suc ces had vooral met een oude maar nog niet vergeten dans de: Frühlingsbote. In het restaurant van het Openlucht museum werd de passagiers van de N.T.M. tenslotte nog een diner aange boden en het was daar dat enkele spre kers uit naam van alle aanwezigen aan de dir. der N.T.M. dank brachten voor deze prachtige dag. De afdeling Sneek van de ver. Beatrix-oord, G. MEBIUS, Voorzitter, Schoolstraat 36 A. TER HORST, Secr., Winsemiusstraat 3 A. IJDEL, Penningmeester, Kapelstraat 14. Maar ook Frankrijk is er nog en ter wijl wij dit schrijven is men in afwach ting van de beslissingen van het parle ment. De val van Dien Bien Phoe heeft een deel van het Franse volk totaal ont moedigd, bij een ander deel echter de wil versterkt de Franse positie in de internationale wereld zoveel mogelijk te herstellen. Daaruit kunnen allerlei con- sekwenties voortvloeien. Overwint het défaitisme en zendt het parlement het kabinet Laniël naar huis dan zit men in een bijna onoplosbare crisis, welke op de positie van het Westen te Genève van invloed zou zjjn, de Fransen zouden dan misschien de verst gaande eisen van Ho Tsji Minh wil.en inwilligen om maar van het Indo Chinese conflict af te ko men. Schenkt het parlement opnieuw het vertrouwen aan het kabinet Laniël, dan behoeft men dergelijke dingen niet te vrezen, dan is er inderdaad kans op een eensgezind optreden van het Wes ten te Genève in deze kritieke tijd der conferentie. Mits de Fransen en Ame rikanen elkaar weten te vinden op het punt van het kolonialisme. Zoals be kend staan de Amerikanen er op dat le klas A: WageningenHeracles, NECRCH, AjaxElinkwjjk, Leeuwar den—Zwolse Boys, StormvogelsDWS, Ensch. BoysHaarlem, Oosterparkers Be Quick. le klas B: GVAVHeerenveen, En schede’t Gooi, De VolewyekersVSV, EDORigtersbleek, DOSBlauw Wit, Opgaaf Van gevestigde personen in de maand April 1954: Jan Visser, van Li- oessens naar Galamagracht 73; Tine F. Woudstra van Amsterdam, naar Geeuw- kade 17; xSjoerd v. d. Horst, van Har lingen naar Uilenburg 40; Lambertus K. ter Heide, van Leeuwarden naar Ee- gracht 73; Sjoerdtje Planting, van Rot terdam naar Kerkhofsteeg 2; Tjipke de Graaf, van Zwagerveen, naar Stadslaan 37d; Grietje Nicolai (echtgen. van de Graaf), van Kollum naar Stadslaan 37d; Ulbe Verbeek, van Oudega naar Galamagracht 54; IJtje de Boer (echt gen. van Verbeek), van Nijland, naar Galamagracht 54; Pieter Hogendorp van Oudega, naar Galamagracht 54. Opgaaf van vertrokken personen in de maand April 1954: Trijntje Lanting, Eegracht 103 naar Voorburg, Heren straat 4; xAuke Bootsma, Geeuwkade 20, naar Californië, El monte; Pieter Riegstra, Galamagracht 69, naar Bols- ward, N. Reijnstraat 3; Trijntje Hoo- mans. W. M. Oppedijkstraat 30, naar Oosthem 114; Gerben van Brug, Uilen burg 38, naar Amsterdam, Hoofddorp- plein 9 Hl; Hinke Visser, Sneekerpad 11, naar Leeuwarden, Westerstraat 14; xHendrikus A. Weultjes, Stadslaan 37d naar Canada, Alberta; Helena P. H. Wassenaar, Stadslaan 37d, naar Canada, Alberta. x is gezin. moar ondaanks alles vergeten de gezonde mensen ons nait. Wat zeg ik? Nee, as ’k goud noadenk den bin ’k dat nait hail’ndal mit mie zolf ains. Kiek hier is no ’n joa en ’n nee. Joa zai vergeten ons. No denk ik aan aal die jonge wichter van zeuv’ntien, achttien joar. Zai watten voak nait wat ze willen. Hier liggen de zaiken mit smart om heur te springen en zai lopen mainstied zunder plannen in de moat- schapptf rond. Woarom kommen ze ons nait helpen? Wie hebben toch ook nait om dizze zaikte vroagd? Kloas het is slim. Met ’n dag stoan er bedden leeg. Nait omdat er gain zaiken meer binnen, nee allain, omdat er gain gezonde stoere wichter in de moatschappij binnen, dei de zaiken helpen willen. Ach nee, Kloas, zo zelt toch ook wel nait wezen. Woar om zollen ze nait willen. Joa woar om n a i t En zo vervolgde Geeske deze brief met het beantwoorden van het 2e deel van haar aanhef: „Nee, zai vergeten ons nait” en ze vertelt dan van de be zoeken van vele gezelschappen die ont spanning brachten in het Sana. Ook be langrijk, maar lezers, meisjes van 17, 18 jaar, het eerste, daar gaat het om. Waar blijven jullie? Willen jullie niet? Heeft Geeske gelijk? Neen toch? Waarom zouden jullie niet willen? Ja, waarom niet??! Meldt jullie dus met de meeste spoed als leerllng-verpleegster. Beatrix-oord in Appelscha zit om jullie te springen. Patiënten wachten op hun genezing. Helpt!!!! Met een smekend gebaar en woorden die een ijsberg zouden doen smelten, trachtte ze ons tegen te houden, de vrouwe. „Het is nog zo pril in de mor gen”, declameerde ze, „toef nog een wijleMaar we lieten ons niet ver murwen, wierpen haar enige meters ter zijde en gingen! Naar onze /eemarkt, vrienden. Naar de veemarkt? We mo gen wel zeggen tentoonstelling! Ze stonden in één lange file van het hek af tot aan het ziekenhuis toe, de grote knotsen van vrachtwagens tot de nok toe afgeladen met vee, en de meesten met grootvee. Maar ook de lammeren komen Nu en dan stak de verkeersbrigade een hand omhoog en dan mochten er weer een paar de markt op, waar onze controleurs met man en macht bezig waren met controleren en commanderen. Weu vrienden een machtig gezicht en gehoor, toe, stap eens vroeg uit uw bed en beleef eens deze gezellige drukte. De veeartsen zijn druk bezig de bees ten te onderzoeken en ze doen dat vlug en vakkundig. Want, ook al beleven we een kleine invasie, ziek vee komt niet op de markt. En daar gaat de optocht weer, een Ford, een Chevrolet, nog een Ford en daneen kalf, een doodgewoon kalf met een begeleider die we op een uur afstand al horen. Benardus. Hij hijgt en zweet en als hij ons ziet gaat ie nog spreken ook. „Morren stukjeskriever en grijns niet su wel, ik weet wel dat ik dit stomme beest foarüt drief met ut achterend na foren, mar ik kan ut em niet an ’t for- stan krije, dat ut anders mut. Ik hew ut p-ebeerd over alle kanten, kop foor steejt achter, kop rechts steejt links, kop links steejt rechts, mar hy forhipte 't doodgewoan, dit is nog de meest effe- sjente munier. Steejt foor, kop achter. Sjenève geliek!” Onze vriend Johannes, Johannes van Langweer, arriveert op dt ogenblik, over z'n linkerarm hangt z’n koopmanskiel en stok, in de rechterhand draagt hij een dode kat, in z’n ogen is een lach en uit z’n mond komt een wijs woord. „Moam stêdman, ja dat sjochst goed De val van Dien Bien Phoe heeft niet alleen een diepe indruk gemaakt in Frankrijk, maar in het gehele Westen, ook al stond de strategische betekenis van deze venting niet in verhouding tot de offers welke voor het behoud er van gebracht zijn. Volgens militaire deskun digen was het onjuist dat het Franse opperbevel zich aan dit punt vastklemde ook al had het daarbij de instemming van een aantal Amerikaanse raadgevers. Daardoor gaven de Fransen de leider der Indo Chinese opstandelingen Ho Tsji Minh en zijn generaal Giap gelegen heid tot een eclatant militair succes aan de vooravond van de behandeling der Indo Chinese kwestie te Genève. Maar onze Nederlandse minister Luns heeft daar terecht gezegd dat het nog betwij feld moet worden of Dien Bien Phoe ook een politiek succes voor de commu nisten zal blijken. Want deze militaire overwinning der communisten heeft het Westen nog eens bewezen hoe gevaarlijk het communisme in Azië is geworde- Feitelijk staat het op het punt door te breken naar de vrije Zuid-Oost-Aziati- sche staten en wanneer die eenmaal in communistische handen zijn zou het er voor Europa op de duur al heel slecht komen uit te zien. Daarom moet die doorbraak verhinderd worden en daar voor is in de eerste plaats eenheid van het Westen nodig, welke zoals bekend aanvankelijk te Genève ver was te zoe ken. Dien Bien Phoe kan er toe mee werken deze te herstellen. Het is wel duidelijk dat er te Genève niet meer be reikt kan worden dat geheel Indo China weer door de communisten ontruimd wordt, daarvoor neemt het Westen op die conferentie een veel te zwakke po sitie in. Het is ook al duidelijk gewor den dat het Westen thans niet bereid is door een gezamenlijke militaire actie te trachten geneel Indo China te bevrijden. Waar het thans te Genève om gaat is de vraag of het Westen er nog bereiken kan dat een deel van Indo China behou den blijft voor de vrije wereld en als dijk tegen het communisme blijft fungeren. Beide partijen te Genève willen wel vre de in Indo China, maar Ho Tsji Minh en zijn bondgenoten wensen die vrede onder voorwaarden die binnen korter of langer tijd geheel dat gebied in hun macht zou brengen en het Westen wil zodanige voorwaardeu dat wat nu van Indo China vrij zal worden van communistische in vloed, dat ook in de toekomst zal blü ven. Het mag dus niet van binnen uitge hold worden en moet voorts beveiligd worden tegen aanvallen van buiten door garanties. Daarom pleiten de Amerika nen voor een veiligheidspact voor Z.O.- Azië en heeft Engeland getracht India te betrekken bij een garantieverdrag. Als beider streven gecoördineerd wordt is een belangrijke bijdrage voor het her stel van de eenheid van het Westen ge leverd. Sneontomiddei spile HJSC thüs tsjin W.S.V. Mei de füle wyn yn 'e rêch wie HJSC foar de rêst meast yn oanfal, mar de efterhoede fan Wèldsein wie dizze oanfallen wol treast, sadat goals weibleaunen. Ek WSV wist it yn ’e ears- te helte net ta in doelpunt to bringen. Nel de rêst wiene de gasten aerdich sterker, mar sukses kaem oan 'e oare kant. Nei 5 minuten wist Joh. Cnossen de stan op 1—0 foar de thüsklub to bringen. Fuort dêrnei makke WSV mei in moaije goal gelyk. Troch beide ploe gen waerd der doe noch fül fochten om de winnende goal, mar doe’t skieds- rjochter Huitema foar de léste kear fluite wie it noch 11. Spitich wie it, dat ien fan de WSV-spilers, doe’t er oer de bal stroffele, ütfalle moast. Dr Fast, dy’t daliks opbelle waerd, konstatearre dat de hakke kniesd wie. Uit de cijfers zou men kunnen aflei den, dat het een éénzijdige wedstrijd was maar dat is geenszins het ge val geweest. De nog zeer jonge voor hoede van QVC ombineerde goed, waar door ze de Heger verdediging soms han den vol werk bezorgde. De voorhoede van Heeg, waarin enkele wijzigingen waren aangebracht, was echter goed op schot, wat de thuisclub de grootste overwinning in dit seizoen opleverde. Na een kwartier scoorde r.buiten v. d. Tol met een ver en hard vleugelschot het eerste doelpunt. Heeg bleef daarna aan vallen, maar succes kwam aan de an dere kant toen midvoor van Rooijen doorbrak en Douma moest vissen, 11. Vijf minuten later kwam r.binnen Groen hof bij een voorzet van links vrij voor doel te staan, maar hij schoot jammerlijk over. Beide doelen kwamen om beurten in gevaar en ’t waren midvoor Attema en r.binnen Jorritsma die met solospel Heeg voor rust een 21 voorsprong be zorgden. Na de doelwisseling was er nog geen sprake van dat Heeg met zulk een groot verschil zou winnen. QVC kwam direct gevaarlijk opzetten, maar tegen de verhouding in scoorde Attema uit een doorbraak van Heeg en vijf mi nuten later was back Smit zo onfortuin lijk uit een corner voor ’t QVC-doel feil loos langs z’n eigen doelman te koppen, 41. v. d. Tol joeg nummer vijf in de touwen, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. Dat was voor QVC echter uitstel van executie, want r.binnen v. d. Heide kogelde even later de bal door de spelers heen waardoor de doelman het uitzicht belemmerd werd en ’t toch 51 werd. dat is in kat, in deade kat, üs leave Swaentsje ast it krekt witte wolste. Gees sei bidobje dat bist dochs Jehan- nes, mar ik sei: om 'e mnet, 'k nim him mei nei Snits hwat ik der foar bar is skjinne winst!” Langzamerhand raken de hokken vol en de balies vol en hier en daar is het feest al los, daar hebben de knapen reeds contact en dingen elkaar het hart uit het lijf. En daar is warempel Sytsma uit de Legean al met de jas los en de stok aan de schouder en dat kan niets anders be tekenen dan dat die al „Jonge ja, ik bin se al kwyt, men moat efkes de eagen iepen hawwe sjoch en dan is 't gau bisjoen, as dat der yn leit, dan tapakke sjoch! Net wachtsje oan tsien üre ta, hwant dan is de bolle fan ’t tsjoar as jo witte hwat ik mien, nou moarn!” Op de kippenmarkt tracht een koop man een haan te kopen en door het hart van de eigenaar te roeren met een droef verhaal, tracht hij het beest goedkoop te kopen, ,,’t Is fur twle ouwe dames Har rum, die hewwe al fan allus hajt, kni- nen, geiten en nou hewwe su kiepen, hew ik heur leverd, weest niet meer, ’k hew se fan dy kocht; mar nou guster komme se by my die twie ouwe damus en segge: „Jou mutte dur nog un haan bylevere”. Krjj ’k him fur twee gulden ja of né! Harrum!” Harrum lachte en zeiPardon, mogen we even? Totaal aanvoer 3144 stuks. 379 melk, kalf- en weidvee 4851065; 50 vette koeien 2—2.42, 2.43—2.80 per kg. geslacht; 33 pinken 340f 575; 7 paar den ƒ7001050; 624 nuchtere kalve ren 32472 graskalveren 135 ƒ220: 562 schapen ƒ80—ƒ125; 1015 kleine lammeren ƒ40ƒ48; 10 bokken en geiten; 148 varkens en vette biggen ƒ1.46—ƒ1.69, ƒ1.74—ƒ1.88 per kg. le vend; 162 zouters 1.761.80 per kg. levend; 152 kleine biggen en lopers 38—50, 84—105. Melk en kalf koeien handel en stem ming iets beter, notering onveranderd, weidevee ruime aanvoer, luie handel, prijzen niet hoger. Vette koeien ruime aanvoer, eerste soort prijshoudend, af wijkend traag en lager. Pinken alleen de goede soort nog prijshoudend, overige lager. Paarden één goed werkpaard prijshoudend, meer vraag. Nuchtere kal veren zware dieren iets duurder, overige notering onveranderd. Graskalveren no tering gelijk. Schapen, weideschapen slepende handel, nauwelijks prijshou dend. Kleine lammeren handel nog niet 100 notering niet hoog, alleen vette lammeren iets duurder. Varkens en vet te biggen handel vlugger, prijshoudend. Zouters en lopers notering hoger. Kleine biggen notering en stemming iets beter. Dinsdagmorgen 11 Mei om 5.30 pikte chauffeur J. Meijer ons als eerste op van de genodigden, die als passagiers van de grote N.T.M. reiswagen deze rallye zouden meemaken en kwart over zeven startten we vanuit Heerenveen. De heer Raadsheer, chef Expeditie bij de N.T.M. sprak tijdens de rit naar Om men, waar voor de Noordelijken de kaartleesrit zou beginnen, een welkoms woord tot de gasten: besturen van ver schillende boerenorganisaties en de pers vertegenwoordigers. In Oinmen was al al een geweldige drukte en de prachtige, in alle kleuren gespoten toerwagens glansden in het zonlicht. Met twee mi nuten tijdsverschil startten de wagens en meteen was er spanning onder de passagiers. Men genoot wel van het prachtige weer en de schone natuur daar op de route DalfsenZwolleDe venterZutfenZevenaarArnhem, maar eveneens leefde men mee met de beide chauffeurs, de ene over de kaart gebogen en de route opnoemend, de an dere, K. Hoogenberg, het stuurrad en motor bedienend, want de maximum snelheid moest 45 K.M. en later ra een pauze in park Sonsbeek 50 K.M. zijn met geblindeerde K.M.teller. In Arnhem op de Markt moest de derde proef worden afgelegd, nl. in rij vaardigheid. Waren er al veel strafpun- ten gemaakt in de tweede proef betref fende regelmatigheid, met geheime con troleplaatsen, in het derde deel kwa men er nog veel meer, omdat naar veler oordeel de chauffeurs (alle passagiers moesten uit de bussen) te korte tijd van inwerken hadden, wat ook wel duidelijk bleek uit de uitslag, de prijzen vielen alle in de nummers 24 tot 47 (er waren 47 deelnemers), de wagens die het langste moesten wachten waardoor die chauffeurs meer tijd hadden. Dat zelfs de prijswinnaars van verleden j ar (de L.A.B.) nu geen schijn van kans hadden, was dan ook geen wonder. Onze chauf feurs begonnen goed, de verslaggever sprak o.m.: „Deze heren zijn de eersten die niet bang zijn”. Inderdaad, ze waren niet bang, met vaart vlogen ze door de 2e klas A: Houtigehage—Velocitas, ZwaagwesteindeFrisia, NicatorAs ser Boys, AchillesFVC. 3e klas A: GAVCBlack Boys, DOG Lemmer. Res. le klas: GVAV 2O.parkers 2. Res. 2e klas A: BI. Boys 2Sneek 3. Res. 3e klas A: FVC 3—GAVC 2. Zaterdagmiddagvoetbal 4e kl. KNVB. DWP—MJV, Heeg—Blauw Wit ’34, Delfstrahuizen—Workum, Leeuw. Zwa luwenONS. 15 Mei: le klas A: HJSC—ONS, Woudsend— Bolswardia. 3e klas B: Heeg 3Oeverzwaluwen 2. Junioren A: ONS laMakkum la. Afd. B: HJSC 1b—Workum 2b. 16 Mei: Res. 2e kl. A: Sneek 4WZS 2, Sneek 5 -BI. Boys 3. 3e klas A: Sneek 5WZS 3. Junioren (Hoofdklas): Drachten-LSC. 2e klas A: LSC2a—WZS 2a. Afd. N: ONS 1b—WZS 1b (15-5), RES 1b— Sneek 1b. Afd. O: LSC 2b—RES 2b, WZS 2b—Sneek 3b, CAB 2b—Sneek 2b, BI. Boys 2b—ONS 3b (15-5). zorgen. *moak houdt U e» trig. der Witte Kruispoeders Hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen wor- m den er direct en afdoende door verjaagd! Ze zijn boven- dien onschadelijk voor de w, maagZorg ervoor, dat U ze altijd in huis en ook op reis bij U heeft 1 jk in tablet-en cachet-vorm.^ 1/ e*ZZZ7erf f iif A neitheher of Drogist

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9