Brits Koningspaar terug in Engeland Een schip keerde weer.... Afd. Sneek Ned. Verbond v. Middenstands- Vlaggemast in de jachthaven overgedrage i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST verenigingen opgericht 5239 NED. STAATSLOTERIJ AGENDA Oranje Nassau kampioen Dinsdag 18 Mei 1954 109e Jaargang No. 39 naar Zomerdienstregeling N.S. Staatsbezoek Koning Haa kon van Noorwegen A. Wielinga 40 jaar bij de Bank De directeur van de Sneeker Ambachtsschool gaat Rotterdam Keimpe Piers Nijdam, de oudste man van Nederland overleden Bioscoopnieuws Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef 2872 Redacteur: L KIEZEBRINk Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Feestavond Voetbalver. Black Boys” Slot van de 8e instructieve Schoolreis en pijperkorps van Advendo Mooi succes voor tamboer- Oranje Congres te Sneek Aanbesteding Een Jubileum Geslaagd Tragisch sterfgeval Unie van Bapt’sten- gemeenten V F g SNEEKER NIEUWSBLAD Middenstandsproblemattek. 4e klas Eerste week. ƒ100 000 15209; met 125 schoolkinderen aan boord de stad Veel gezien en beleefd. Er is zoveel gezien en beleefd gedu- Minderjarig meisje vermist. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. LONDEN. Verm«eid maar opge wekt is koningin Elizabeth van Enge land Zaterdag na zes baanden onder het gejuich van millioenen in L„nden terug gekeerd. in en is De koningin liep over tapijten naar de Embankment, waar de garde der gre nadiers in wit-met-rode uniformen in twee lange rijen stond opgesteld. Ter wijl de hertog groette, stond zjj strak in de houding. Daarna inspecteerde zij de garde voor ze in een landauer naar het paleis reed. Whitehall en de Mali waren stampvol. Voor net paleis stonden 40.000 mensen dicht opeen. Velen vielen flauw. Am bulances moesten in 300 gevallen hulp verlenen. 5252, 10072, 10103, 10106, 11313, 15341, 15376, 20752, 20774, 20783, 20787, 21409. Nieten. van de Midden- heer De Kruif Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) zo- ge- Op het jl. Zaterdag gehouden Natio naal drumband concours te Heerenveen behaalde het Tamboer- en Pijpercorps „A.D.V.E.N.D.O.” alhier een mooi suc ces. Het wist beslag te leggen op 4 prij zen 2e afdeling t.w. een le prijs voor tambour-Maitre met 32 punten, een 2e prijs in het concours met 146% punt; een 2e prijs in de marswedstrijd en een 2e prijs voor de Trompet Solist H. Bos scha met 57% punt. Een fraai succes dus voor onze stadgenoten. /-=<<■/■ Lang zal er nog nagepraat worden over deze achtste instructieve school reis, die begunstigd door stralend merweer, wel tot een van de best slaagde gerekend mog worden. 5017, 5230, 5247, 5259, 5261, 5262, 5267, 5268, 10079, 10081, 10096, 10098, 10100, 10108, 10111, 11312, 15350, 15358, 15362, 15363, 15370, 15371, 16077, 16079, 18799, 20759, 20761, 20772, 20782, 20791, 20794. 5238. De heer T. J. van Gelder, sedert 1 October 1946 directeur van de Am bachtsschool alhier, Is met ingang van 1 Aügustus a.s. benoemd tot directeur van de in aanbouw zijnde vierde Tech nische School te Rotterdam. Ook de heer J. W. Stout, leraar mach, bankwerken, gaat de school verlaten. Hij is per 1 Augustus benoemd aan de Techn. School te Velsen. Als inzet der viering van het 30-jarig bestaan van de voetbalver. Black Boys, werd Donderdag in Amicitia een feest avond georganiseerd. De zaal was totaal uitverkocht. Nadat de voorzitter de heer J. de Jong een kort welkomswoord had gesproken, overhandigden mevr. Abels- kampMiedema en mej. Monkel na mens de volleybalclub aan de jubilerende vereniging een enveloppe met inhoud, een voorbeeld dat de heer R. v. d. Vliet namens donateurs en donatrices en ver dere Black Boys-familie volgde. De heer de Jong sprak zgn erkentelijkheid uit voor dit welkome huldeblijk, waarna een aanvang werd gemaakt met het zeer ge varieerde programma. Er is volop geno ten van het moment af dat Willy Ver- voort voor het voetlicht verscheen tot aan het einde toen hij afscheid nam. In de eerse plaats willen we noemen de Chico’s, die door de beschaafde wijze waarmede ze hun cowboy-liedjes brach ten de zaal lieten daveren van het ap plaus. Een even groot succes oogstten de Jacksons met hun accordeor.-num- mers. Er heerste een prettige feestelijke stemming, waartoe natuurlijk Willy Ver- voort met zijn conference niet weinig bijdroeg. Verder verleenden medewerking Tonny Bouché als cabaretière en Eddie Scheuer als illusionist. Zijn vingervlug heid deed de meest verwende liefhebber van de goochelkunst versteld staan. De muzikale begeleiding was in handen van Theo van Ingenhoven. Het daverend applaus aan het slot van de avond te kende de waardering van het publiek voor het gebodene. In de pauze werd een verloting gehouden. Na afloop was er onder leiding van de heer de Jc^g bal, waarbij het Trio Joh. Bok medewerking verleende. Al met al een avond zoals men deze van de Black Boys gewend is: af. De zomerdienstregeling van de N.S., welke op Zondag 23 Mei ingaat, brengt op de lijn Leeuwarden.'neek Stave ren geen veranderingen van betekenis, slechts voor enkele treinen zijn de ver trektijden gewijzigd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Z.M. koning Haakon van Noorwegen zal een staatsbezoek brengen aan Ne derland op 16, 17, en 18 Augustus a.s. Z.M. komt per eigen jacht naar Am sterdam en zal aldaar in het Paleis op de Dam zijn intrek nemen. Het programma van het bezoek zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. Naar wij vernemen zal de Federatie van Oranje-verenigingen, die twee jaar geleden werd opgericht, op 18 en 19 Juni naar congres te Sneek houden. De Ver eniging Oranje van Sneek zal als gast- vrouwe optreden. Door de Provinciale Waterstaat van Friesland is aanbesteed het aanleggen van een sintelweg met bijkomende wer- cen van Terhorne naar de sluis. Laagste inschrijv s waren de firma C. Nagel- lout te Woudsend en J. Kerkstra te Ineek met 32.400. Dinsdag 8 Juni zal het 25 jaar ge leden zijn dat da heer J. Mes werd be noemd tot concierge van 't Gerechts gebouw alhier. Op 11 Mei slaagden in het Sint Anto nins Ziekenhuis alhier voor het examen ter verkrijging van het diploma A zie kenverpleging de verpleegsters: R. A. M. Doodkorte uit Sneek, Th. V. Kramer uit Joure, V. L. Loth uit Ter Apel, B. G. Stipdonk uit Zeist, W. C. J. Vaessen uit Neer, W. J. Vos'uit Laren (N.H.) en C. Zwaga uit Workum. (Ons Noorden) Een uitstekende Engelse thriller, on der regie van Ralph Thomas. Een agent van de geheime dienst wordt na het be gaan van een vergissing uit de dienst ontslagen en krijgt een baantje bij een vlinderverzamelaar. Hier komt hij een complot op het spoor, dat de pleegdoch ter van de verzamelaar voor een moord wil laten opdraaien. David Somers, ge speeld door Trevor Howard, ontvoert het meisje (Jean Simmons) om te trach ten haar onschuld te bewijzen voor ze door de politie wordt gear, esteerd. Na een spannende jacht op het tweetal, die ons voert door Engelands natuurschoon en fabriekssteden, worden de eigenlijke daders ontmaskerd. Met dit kranige elftal veroverde O.N.S. de kampioenstitel in de 4e klas K.N.V.B. Zaterdagvoetbal. V.l.n.r.: le rij: Doel: M. Bosma; Spil: R. Feitsma; R.A.:E. Blok; L.H.: F. Wiersma; R.Binnen: D. Bosma; L.A.: P. de Jong. Achterste rij: voor zitter J. de Groot Boersma; R.Buiten: G. Abma; L.Binnen: H. van Delden; L.- Buiten: S. v. d. Kamp; R.H.: M. Ferwerda; M.Voor: Jan Speelman. Donderdag is in Buitenpost onder tra gische omstandigheden op 33-jarige leef tijd overleden onze stadgenoot de heer Tj. H Kingma, wonende Leeuwenburg 1. Kingma, die opzichter was bij het Staatsbosbeheer, hield in Buitenpost toe zicht bij het snoeien van bomen, ’s Mid dags werd hij onwel hij leed aan sui kerziekte en ging hij in de berm van de Weg zitten. Vermoedelijk is hij toen bewusteloos geraakt en zo in de langs de weg lopende opdiepe sloot gevallen. Voorbijgangers vonden hem verdronken. Het stoffelijk overschot is nog dezelf de dag naar de ouderlijke woning (King ma was ongehuwd) overgebracht en is Zaterdagmiddag op de Alg. Begraaf plaats alhier ter aarde besteld. De overledene was lid van het wed- strijdcomité der Kon. Zeilver. „Sneek”, waarvan het bestuur uit piëteit de eerste Seriewedstrijd, welke Zaterdagmiddag zou worden gehouden, heeft afgelast. rende deze reis, dat het allemaal niet dadelijk verwerkt kan worden. In de komende weken zullen de herinneringen komen opduiken en zal er verteld wor den. Allereerst over de prima verzor ging aan boord, waarvoor het 'teuken- personeel de grootste hulde toekomt. Maar ook over het slapen in de schepen van de schippers Hartman en Lamein. Wat was het romantisch naar bed te gaan bij het gelige licht van een slin gerend petroleumlampje en dan later uitgestrekt op de strozak te luisteren naar een spannend verhaal, dat werd voorgelezen of naar het klotsen van de golven tegen het schip en zo langzaam weg te doezelen in een diepe slaap. Nog vaak zal er gesproken worden over de kleurige klederdracht en de kleine volgepropte binnenhuisjes van Marken, over de indrukwekkende ruste loosheid van de Amsterdamse havens, waar in al zijn statelijkheid juist de „Oranje” uitvoer. Souvenirs in de vorm van walvisbaarden en potvistanden, af komstig van de „Willem Barendsz” zul len vol trots worden getoond en met deskundigheid zal worden verteld, hoe het walvisvangen in zijn werk gaat. Niemand zal het bezoek aan Rijks- museum, Schiphol en Artis vergeten. Cadeautjes gekocht in de „Bijenkorf”, voor de familieleden meegenomen als welkom-thuis, zullen vol trots worden uitgepakt. En wat zal er nog vaak ge lachen worden om de dolkomische film ..Het warenhuis op stelten”, welke film de kinderen door de heer Miedema in „Corso” werd aangeboden. Bij het noemen van de naam IJmuiden zullen er verhalen loskomen over de vis- hallen en over het fraaie uitzicht vanaf de 50 m. hoge vuurtoren en niet te ver geten over het strandvermaak, waarvan de kinderen een gehele middag hebben kunnen genieten. Waar ze misschien niet over zul len praten, omdat het zo moeilijk onder woorden te brengen is, maar wat toch zeker een diepe indruk op hen heeft gemaakt, dat is de Mid deleeuwse sfeer, die bijna tastbaar is op een plaats als het Muiderslot, waar men helemaal niet verwon derd zou staan kijken, als plotse ling zwaar geharnaste ridders on der kleurige banieren op vurige paarden de slotpoort kwamen uit rijden. Dat is verder de gewijde stilte in de St. Bavo van Haarlem of in de Nieuwe Kerk van Amsterdam, in de laatste des te grootser, nadat de organist voor de leerlingen het eeuwenoude kleine orgel had bespeeld. Twee maal per jaar ziet het op en ter weerszijden van de Waterpoort zwart van de mensen. Dat is op 5 December, als St. Nicolaas in onze stad arriveert en op een Zaterdag in de Meimaand, als de leerlingen van de zesde klas der O. L. scholen in Sneek en IJsbrechtum terugkeren van hun zesdaagse instructieve schoolreis. Verleden Zaterdag was dat weer het geval. Onder de vrolijke tonen van het Stedelyk Muziekcorps, dat aan het eind van de Geeuwkade aan boord was ge komen, voer de „Vooruitgang III”’ met 125 schoolkinderen aan boord de stad binnen. Onze oudste stadgenoot en tevens de oudste man in Nederland, Keimpe Piers Nijdam, is Zaterdagavond op de zeer hoge leeftijd van 103 jaar overleden. Deze stoere Stanfries, die de laatste zeven jaar in bed doorbracht, omdat z’n benen niet meer mee wilden, maar tot ’t laatst helder van geest is gebleven, werd op de tweede Kerstdag van het jaar 1850 op een boerderij tussen Grouw en Akkrum geboren. Hg werd boer, evenals zijn vader en oefende zijn bedrijf eerst zeven jaar in Grouw uit. Later verhuisde hij naar Akkrum, waar hij met zijn vrouw Aaltje Veenbaas, 41 jaar heeft gewoond, o.a. op een boerderij achter „Coopersburg”. Wegens ziekte van zgn vrouw, bij wie hij geen kinderen heeft gehad, kwam hg in 1916 naai' onze stad, waar hij steeds aan de Almastraat heeft gewoond en zijn echtgenote in 1923 overleed. De overledene was een afstammeling van Willem Willems (de oude) wiens zeven kinderen in de Napoleontische tijd allen de „van” Nijdam aannamen, naar de oude boerderij, daar in de buurt van de slingerende Grouw. De meeste nazaten van deze Willem Willems zijn verenigd in de Familievereniging „Nij- damstra”, welke nadat in 1950 voor de eerste maal een familiedag was ’■ehou- den op de boerderij „Nijdamstra State” te Akkrum, sindsdien ieder jaar bijeen kwam. De oude heer Nijdam -va: ere-lid van deze vereniging, welke onderschei ding hem op zijn honderdste verjaardag in 1950 werd verleend. Onvergetelijk zal in hun geheugen blij ven gegrift de avondwandeling naar de sluizen in IJmuiden. Wat een indruk wekkend gezicht die honderden witte, oranje, rode en groene haven- en sluis- lichten, de maaiende lichtarmen van de vuurtoren en hoog daarboven uit de vlammende lichtgloed van de hoog ovens. Om nooit weer te vergeter. De leerlingen van de O. L. scholen in Sneek hebben een week lang geen som men en taallessen gemaakt. Toch gelo ven wij, dat ze in deze week meer ge leerd hebben, dan anders mogelijk ge weest zou zijn. Advertentieprlji 15 ct per Bij contract (handeliadv.) leger. Abonnementsprijs I 3. - per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half laar. Giro 50748 ten name ran Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Toen 't koninklijke jacht „Britannia” bij de Tower van Londen aankwam, zag de koningin van het dak af haar moeder staan tussen de juichende mensenmassa op de pier en wuifde haar hartelijk toe. Prins Charles en prinses Anne, die in Tobroek aan boord van het jacht waren gegaan, hingen over de reling, naast de koningin en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh. Fluitende sleepboten be reidden het koninklijke gezin een luid ruchtige ontvangst. Langs de Theems van de zee tot Lon den hadden zich millioenen Engelsen op gesteld om het opstomen van de „Bri tannia” gade te slaan. In Londen heerste een feeststemming als og de kroning in Juni jl. Westminster Pier was met rode tapij ten belegd. De koninklijke familie werd op de pier begroet door de hertog van Gloucester, oom van de koningin, en de hertogin van Kent, haar tante. Daarna volgde de begroeting door premier Churchill en de aartsbisschop van Can terbury, dr Fishei'. Alleen een hechte organisatie van middenstanders zal duidelijk de eis kun nen stellen, dat er in Nederland een constructieve en bewuste middenstands- politiek gevoerd moet worden. De ver vulling van eisen wordt de midden stand echter ook niet op een presen teerblaadje aangeboden. Men zal er voor moeten strijden. Men zal er voor moe ten offeren. Onze belangrijkste strijdpunten zijn in eerste instantie 1. weldoordachte han tering van het behoefte-element bij ves tiging 2. bewuste maatregelen bij de sanering en het „opvangen” van m' - denstanders, die ten behoeve van een redelijk levenspeil voor hun collega's, de uitoefening van hun bedrijf zullen moeten stopzetten; 3. goede crediet- voorzieningen voor de economisch zwakkere zelfstandigen 4. strijd voor sociale voorzieningen (oudedagvoorzie- ning, ziekenfondswezen, enz.) Na de pauze beantwoordde de heer De Kruif een aantal vragen. De kwestie van de samenstelling van een voorlopig bestuur was na enig overleg opgelostvoorzitter de heer J, Tuinenga, secretaris de heer K. Doeven- dans, penningmeester de heer I. Bergs- ma en bestuursleden de heren N. Bos ma, C. Kuipers, T. van der Meulen en D. van der Werf. Na de zomer zal de ledenvergadering een definitief bestuur kiezen. 5000 14484, 14646, 15340, 21364; ƒ2000 1455, 8332, 8842, 15293, 19252; ƒ1500 3844, 4002, 5889, 12891, 15680; ƒ1000 1309, 2377, 3502, 4131, 4767, 5111, 5566, 5915, 7182, 7811, 8016, 9734, 9748, 9898, 10678, 10916, 11682, 12073, 12543, 14069, 14175, 15248, 15364, 21630; ƒ200 5009, 10089. Eigen geld. Maandag 17 Mei. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur: „Rebecca”. Maandag 17 Mei. Ne-Vo-Bo afd. Sneek. Jaarverg. in Rest. Piso, 's avonds 8.15 uur. die een zeer bekende figuur de kringen van de Baptisten van wiens hand het bekende verschenen De opkomst en vestiging van het Baptisme in Neder land, een werk dat vele leden der ge meente zich hebben aangeschaft, punt betreffende de breedvoerig besproken, band met de mogelijke name. D- - kele gevoelvolle woorden, welke hg deed vergezeld gaan van de verma ning van de apostel Kinderkens hebt elkander hartelijk lief. De heer Nör- denhang uit Zwitserland, vertolkte daarop zijn grote dankbaarheid voor de hartelijke ontvangst en de broederlijke samenwerking, die hij hier had gecon stateerd. Hij bracht de hartelgke groe ten over van de Baptisten-gemeenten uit Zwitserland en van de Amerikaan se Zendings-corporaties. Spr. wekte op in Gods kracht de arbeid voort te zet ten, dan zal Hij Zijn zegen daaraan ver binden. In de middagvergadering, waarin ds G. Bouritius van Zwolle voorging in ge bed, werd nog gesproken over de evan gelisatie, de wijze van werken en de organisatie daarvan, waarna de voor zitter hartelijk dank bracht aan allen die op enigerlei wijze een dienende taak hadden verricht. Hij las 1 Cor. 15, waaraan hij enige gedachten ontleen de en sloot de vergadering met gebed. Dinsdag 18 t.e.m. Donderdag 20 Mei. Amicitia Theater, Sneek. Iedere avond te 8 uur: „S.O.S. Kind ver-, mist”. Dinsdag 18 Mei, ’s avonds 8 uur gebouw Rode Kruis Nieuwe Veemarkt; E.H.B.O-cursus voor de leden van de Opruim- en Reddingsdienst on der leiding van dokter J. R. v. Reekum, Dinsdag 18 Mei, ’s avonds 8 uur „Frede. hlem”, Kleinzand 18; E.H.B.O.-cur- sus voor de leden van de blokploe- gen nrs. 1, 2, 7, 12, 13 en 16 onder leiding van dokter W. J. Nieuwen huis. geen rekening houdt met de mens”, aldus spreker, die daarna nog dieper inging op verschillende problemen en tenslotte zijn conclusie in een aantal strijdpunten formuleerde. Constructief en bewust. Het Nederlands Verbond van Mjddenstandsverenigingen de middenstands- groepering die het behoefte-element voorstaat dijt de laatste maanden sterk uit. Een niet onbelangrijk aandeel in deze groei levert Noord-Nederland, speci aal Friesland en thans heeft ook Sneek zich Donderdagavond in de rjj van nieuwe steunpunten geschaard. Er wend een voorlopig bestuur gevormd voor een afdeling, die start met 28 leden. De leiding van de bijeenkomst berust te bij de heer C. J. Boertjens, de ex ploitant van het hotelschip „De Alve Marren” te Langweer. De heer Boertjens die sinds enige tijd de functie van dis- trictsbestuurder voor Noord-Nederland bekleedt, vertelde in zijn openingswoord, dat het Verbond het ledental in Sneek in twee maanden van vier tot 28 heeft opgeschroefd. Hij concludeerde daaruit, dat het in Sneek zeer wel mogelijk is om het aantal leden binnen vrg kort tijdsbestek op te voeren tot tweehon derd. „Voor de eerste aanloop is het aantal echter minder belangrijk dan de kwali teit”, aldus de districtsbestuurder, die voorts in vogelvlucht de no< dlijdende situatie schilderde van grote groepen middenstanders. Daarbij frappeerde het, dat in plaatsen waar zich géén nieu we industrie vestigt (spreker nam Bolsward als voorbeeld) de bedrijfs- uitkomsten van de kleinere zelfstandi gen zienderogen dalen. Wooncentra, die wèl nieuwe industrie hebben aange trokken (b.v. Drachten) kenmerken zich daarentegen door een opleving over alle linies. Na deze inleidende woorden introdu ceerde de heer Boertjens de landelijk secretaris van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen, de heer P. J. de Kruif te Den Haag, die een in leiding hield over Margreetje v. d. Sluis hees Donderdagavond heel handig de Nederlandse driekleur naar de top van de tien meter hoge vlaggemast in de Jachthaven, welke de N.V. Lankhorst Touwfabrieken ter gelegenheid van haar 150-jarig bestaan aan de haven schonk. Direct daarop haalde havenmeester D. Douma ook de vlaggen van de beide zeilverenigingen aan de ra, en toen wapperden ze alle drie wijduit in de vrij straffe Oostenwind ten teken dat het fraaie geschenk, waarbij ook nog de „Kaag”-vlag en de vlaggen /an Amerika, Engeland, Frank rijk en België behoren, in gebruik was genomen. Bij deze korte plechtigheid was het dochtertje van de heer i v. d. Sluis, die zelf verhinderd was, zodat de schenkster s thans vertegenwoordigd was i door de heer J. Donnaar, om ringd door bestuursleden van de Jachthaven, de Kon. Zeil ver, Sneek, en de S.Z.C. en tal van belangstellenden, van wie de heer H. A. Tromp, voor zitter van de Raad van Be- neer, vooraf een kort woord sprak, waarin hij de nast een sieraad voor de haven noem- le. Siebren Kuipers, die hem vervaardigde (en ook de vlag gen leverde) heeft keurig werk gedaan. Ook staaf hij op een prachtige plaats op de landtong bij de ingang van d'-^ grote kolk. Alles wat naar i haven vaart, passeert hier. Spr. deelde nog mede, d: op de mast een herinnerin plaatje zal worden aang bracht en verklaarde de toen, na de N.V. Lankhor nogmaals te hebben bedan officieel voor in gebruik g< nomen. Donderdagmorgen kwam de Algeme ne Vergadering var bovengenoemde Unie wederom in de nieuwe Baptisten kerk aan de Willem Lodewijkstraat bij een. Na gez. zang van „Wij hebben een woord voor de wereld” ging ds. G. Visser van iarlingen voor in gebed. Vóór met de behandeling van de agen da werd voortgegaan stond de voorzit ter stil bij het overlijden van dr. G. A. Wumkes, ook was boek Het Zending werd vooral in ver arbeid in Suri- Ds. H. Visser sprak daarop en- woorden, gaan De opvarenden trachtten In de dui zendkoppige menigte op de wal hun fa milieleden te herkennen. Er werd ge roepen en gewuifd, wanneer men elkaar had gevonden. Terwijl de menigte met het schip op liep, stoomde de „Vooruitgang” lang zaam naar de Koopmansgracht, waar gedebarkeerd zou worden. De politie had hier voor een keurige afzetting gezorgd, zodat de ontscheping een vlot verloop had. Als echte zeelui, bruinverbrand door de zon, de plunjezakken op dt schouder, stapten de kinderen aan wal, waar een hartelijke begroeting volgde. Hoe goed de reis ook bevallen was, toch was iedereen blij weer thuis te zijn. A.s. Vrijdag 21 Mei zal het 40 jaar geleden zgn, dat onze stadgenoot, de heer A. Wielinga, wonende in de Amalia- straat, op 16-jarige leeftijd bij Ten Cate Fennema en Alma’s Bank aan het Hoog- end in dienst trad. Deze bank werd later overgeno men door de Frie- sche Bank, en is nu een onder deel van de Amster- damscha Bank N.V bij welke inste ling Wielinga thans werkzaam is In de afdeling Rekening-Courant. Het werk aan de bank vrccg veel van zijn werkkracht, maar toch hield Wie linga nog genoeg energie over om zijn werklust en kennis oók buiten de kan- toormuren te ontplooien. En daarbij ging zijn liefde voornamelijk uit naar de muziek en de zang. Hiervan heeft voor al de Baptisten-Gemeente, waarvan hg een trouw en toegewijd lid is, in zeer ruime mate geprofiteerd. Hij is nl. met een kleine onderbreking al ruim 30 jaar organist in de kerk en bgna een kwart eeuw leider van het zangkoor. Maar ook op ander terrein diende hij dc ker- Kelijke gemeente. Hij was meerdere ma len haar secretaris of penningmeester en ook vele jaren leider van het Zondags school- en Jeugdwerk. Op z’n receptie Vrijdag van 56.30 uur in de Jeugdzaal van de Bant, kerk zal het daarom wel druk worden. Want door al zijn werken heeft de jubilaris bij de Bank en daarbuiten vele vrienden gekregen, die hem op deze feestdag natuurlijk allemaal komen feli citeren. „Als we ons oor te luisteren leggen" zo begon de heer de Kruif zgn met een grote dosis cijfermateriaal doorspekt be toog, „dan is het al spoedig c’ delijk, dat de meeste slagen terecht dreigen te komen op de middenstand, juist de groep, die de allermoeilijkste strijd voor een redelijk bestaan voert”. De oorzaak daarvan zocht spreker in de zwakke organisatie van de zelfstan digen, met wier belangen men geneigd is minder rekening te houden, dan met die van uiterst krachtig aaneengesloten groepen zoals arbeiders, boeren en groot-werkgevers. In tegenstelling tot de middenstan ders beschikken deze drie categorieën over gespecialiseerde wetenschappelijke bureaux en over geschoolde functionaris sen, die de moeilgkste vraagstukken op hun merites kunnen beoordelen. De mid denstand kan in het georganiseerd overleg geen onaantastbaar feiten- en cijfermateriaal op tafel gooien. Daarom loopt men, niet eens opzettelijk, wel eens over ons heen. Daarom raken de belangen van de middenstand bekneld tussen de hecht opgebouwde blokken arbeiders, agrariërs en groot-werkge vers. Bij de bespreking standsnota richtte de onder meer critiek op het standpunt van de Minister van Economische Za ken, die het behoefte-element taboe acht. „De koude sanering van vandaag is die van het keiharde liberalisme, dat

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1