Een Sneker voer ter Walvisvaart Een nieuwe Kweekkas voor de Plantsoendienst Sneek wil „de gezelligste zeilstad van Nederland” worden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Hl AGENDA 109e Jaargang No. 40. Vrijdag 21 Mei 1954 Zaterdag a.s. Zesde Waterpoortmars De ideeënbus Actie-Comité Sluitavond Sneeker Damclub H Redactie-adres KLE1NZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD SJOEKE IJPMA vertelde van zijn ervaringen op de Willem Barendsz. Tragisch einde van een romantisch huwelijk Dertigjarig bestaan v.v. Black Boys De trip van de Friese Val kenzeilers naar Zweden Het bezoek van de ronde jachten aan Sneek P. C. Hooftprijs voor Bordewijk Noord-Nederlands voetbal team tegen N.-Duitsland Meisje uit de trein gevallen en gedood Ned. Onderwijsautoriteiten in Engeland Mishandeling van gearresteerde Nederlanders Siamese tweeling wordt gescheiden De „Johanna Jacoba” in het zilver VRIJDAGS- Redacteur: L. KIEZEBR1NK Het Actie-Comité. Knutselen. tijdens Het AcUe-Comité van de Sneker Winkeliers, onderdeel van de Vereniging van Sneker Zakenlieden, heeft weer een lange reeks van festiviteiten in voorberei ding. Te beginnen met de intocht van de Zeilkoningin op 3 Juli en eindigende met de Sneek-Week (14 t.e.m. 19 Aug.) zal er vrijwel doorlopend wat „te doen” zjjn in onze stad. Men wil de toeristen nl. he. gehele seizoen iets aanbieden en in Sneek een sfeer scheppen die haar zal maken tot „de gezelligste zeilstad van Nederland”. Wat en hoeveel er gevangen wordt. Nog tal au plannen in overweging. IJpma (in het midden) en twee vangen walvis, Donderdag 20 Mei. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds te 8 uur: „S.O.S. Kind vermist”. SNEEKER NIEUWSBLAD Het ligt in de bedoeling deze ver kiezing te doen uitgroeien tot een nationale gebeurtenis, in die zin, dat vooraf in de diverse zeilcentra van ons land voorwedstrijden worden gehouden. Uit de winnaressen zal daarna in de finale op het Sneeker- Verschljnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) meer de nieuwe Koningin worden aangewezen. Aan deze wedstrijd wordt tevens een stertocht voor zeil- en motorboten naa’ het Sneekermeer verbonden. Deze tocht staat onder auspiciën van de Unie van Watertoeristen. Verder staat voor de 31ste Juli nog een marswedstrijd voor Muziekcorpsen op het programma met een avondcon cert van de winnaars op de Wip. Voorts zal tgdens de feestperiode ook een etalagewedstrijd worden gehouden, waarbij het publiek de gelegenheid krijgt mee als jury te fungeren. Dat heeft me goed voldaan, zei IJp ma. Het is natuurlijk wel eenzaam op die onmetelijke watervlakte omdat je maar zelden een collega van de andere walvisvarende landen (Noorwegen, En geland, Japan, Rusland en Afrika) ont moet, en er moet flink gewerkt worden (waarvoor we trouwens ook goed wor den betaald), maar er is voldoende com fort en gezelligheid aan boord. Goede hutten en wasgelegenheden, radio in vrij wel alle hutten, een ruime messroom waarin op visloze dagen filmvoorstel lingen worden gegeven, een winkel waar in je van alles kunt kopen, en een prima kost. Ja, ook wel eens walvisvlees. Van een jong dier. En werkelijk lekker! Het werk? Dat gaat altijd door. Er is een dag- en een nachtploeg, met de no dige pauzes om te eten en voor een kopje koffie of thee. Het spreekt wel vanzelf, dat we ook informeerden hoe het weer was 1 In de ledenavond dezer voetbalvereni ging, gehouden in het kader der festivi teiten in verband met haar dertigjarig bestaan’ is de heer Dick v. d. Werf, we- Indien het weer meewerkt belooft de zesde Waterpoortmars een record aantal deelnemers te zullen opleveren. Tot nu toe hebben zich al meerdere groepen op gegeven, waaronder oude bekenden, als „De Gewa”, Veenhuizen, „Wats”, Ban- tega, „Makkum”, „Heeg”. Voorts wordt deelgenomen door een detachement van de Vliegbasis Leeuwarden, een Rode Kruis colonne uit Joure en door de le prijswinnaars van de Juliana Wandel- mars, de „Rijkspolitie Wymbritsera- deel”. Voor het eerst zullen in de politie- groepen leden van de Reserve-korpsen meelopen. Ook voor de 15 K.M. tocht ga ven zich reeds vele groepen op, o.a. uit Leeuwarden, Makkum, Heeg en Sneek. Voor de 25 en 15 kilometer tocht zijn talrijke fraaie groepsprijzen beschikbaar gesteld, terwijl zoals bekend aan elke deelnemer (ster) een herinnerings- medaille wordt uitgereikt. ’t ook weer snel”. De post verzenden we met de tankers, die de traan ophalen, zo vertelde IJpma verder. Maar dat gebeurt niet zo vaak. Deze keer echter nam ook een Jager, die voor reparatie naar Kaapstad moest, post mee. En een ansichtkaart van de Willem Barendsz, „van pappe” aan zijn zoontje, leverde het bewijs dat alles goed functionneerde. Toen staken we nog een lekkere En gelse sigaret op (ook al weer van d' Willem Barendsz) en namen we afscheid van onze Walvisvaarder, die de volgende reis graag weer meegaat, en nu eerst een tijdje vacantie heeft, voordat hij een tijdelijk baantje aan de wal zoekt. Er zullen onder onze lezers wel niet veel zijn, die nog nooit van de Nederlandse Walvisvaarder „Willem Barendsz” hebben gehoord. Men kon er de laatste jaren herhaaldelijk in de krant over lezen en de kinderen hebben er op school zelfs van geleerd. Maar de meeaten zullen wel niet weten, dat tijdens de laatste reis ook een stad genoot, de heer Sjouke IJpma, wonende Koopmansgracht 28, deel uitmaakte van de pl.m. 300 koppen tellende bemanning. Verleden jaar 28 October ging hij het zeegat uit en in ’t laatst an April, bijna een half jaar later, keerde h|j in de haven van Amsterdam en daarna bij zyn vrouw en 'ónderen terug. begin was de vangst niet zo groot als vorig jaar, 73000 barrels. Maar na een paar dagen storm kwamen er dicht bij de ijsvelden nog ruim 24000 barrels bij. Een boffer voor de bemanning die boven de vaste gage nog een bonus (uitkering), per barrel ontvangt. Geen wonder dus, dat er al dagen te voren naar vis wordt uitgezien als het vanggebied in zicht komt, een dag of twaalf varen van Kaapstad. Maar dan hebben de krach tige machines van de Willem Barendsz ook al een week of acht op volle kracht gedraaid. Achttien dagen van Amster dam naar Curasao, vier weken van daar naar Kaapstad en, zoals gezegd, pl.m. 12 dagen naar de zuidelijke poolzee. Het leven aan boord. De zaak is nu in kannen en kruiken. Acht leden van de Friese Valkenclub „Jacoba van Beieren”, onderafdeling van de Kon. Zeilver. „Sneek”, maken deze zomer een trip naar hun zeilvrienden in Zweden. Hun boten worden gratis va? Amsterdam naar Karlstad vervoerd, terwjjl een 25-tal Friezen daar geduren de tenminste één week gratis gelogeerd zal worden. De reiskosten terug zjjn cehter voor eigen rekening. Het gezelschap, dat onder leiding staat van Max Breuning, voorzitter var de club, bestaat uit de volgende leden- R. Mulder, Langweer, met „Rirette”; J G. Robert, Leeuwarden, met „Capricor nus"; F. K. Zandstra en E. J. S. Bro Sneek, met „Avocette”; mej. A. H. R. de Jong, Gorredijk, met „Après Nous”; J. Miedema Jr.’ Sneek, met „Amicitia”; M. C. Breuning, Leeuwarden, met „Soe laas”; J. en H. Vis, Leeuwarden, met „Vis a Vis” en Gez. Grondsma, Bergen (N.H.) met „Pax”. De nieuwe kweekplaats, die 20 m lang en 6 m breed is, bestaat uit drie gedeelten. Voorin, naast de centrale ver warming eveneens geheel nieuw bevindt zich de werkplaats waarin de planten worden opgepot en andere kar weitjes worden verricht. Daarachter ligt de eigenlijke kweekkas, die in twee helften verdeeld is. In het voorste ge deelte, de warme kant, direct achter de stookplaats, worden de planten opge kweekt, in het achterste, waarvan de verwarming kan worden afgesloten, af gehard om daarna overgebracht te wor den naar het zgn platte glas in de bak ken waarvan er een groot aantal op het terrein staan. Van hieruit worden ze later over de parken en plantsoenen ge distribueerd. De kas is opgetrokken van steen. De drie kribben of tabletten echter, waarin de planten in een bed van turfmolm worden uitgezet en die in de oude kassen Maandag hield de S.D.C. in haar club lokaal Leeuwen een goed bezochte slui« tingsavond. waarbij ook de dames tegen woordig waren. In zijn openingswoord hoopte voorzitter de Boer, dat deze avond een waardig sluitstuk zou vormen van een enerverend damseizoen, dat hoogtepunten heeft gekend, een pio niersclub waardig. Daarentegen waren de resultaten, in de bondswedstrijden behaald, enigszins teleurstellend. Het deed spreker evenwel goed te weten, dat uit de leden de wens naar voren was ge komen tot het houden van een zomer competitie, waaraan het bestuur gaarne zal medewerken. Ten gerieve van de dames stond de voorzitter een snelle afdoening van de agenda voor, zodat o.a. werd goedgevon den, dat de notulen van de vorige ver gadering op de openingsvergadering in September zullen worden gelezen. Ge heel overeenkomstig de verwachting had J. de Korte niet veel moeite zijn titel van clubkampioen te prolongeren, terwijl de tweede plaats wordt gedeeld door L. Wijnja en J. Nauta, wier spel een duide lijke vooruitgang te zien heeft gegeven. In de eerste klasse werd J. Wester, die aanvankelijk de lakens uitdeelde, nog gepasseerd door T. Koopman, terwjjl P. Jorritsma tegen A. Faber met remise kan volstaan, om zich van de derde plaats te verzekeren. In de tweede klas se scheen het aanvankelijk een aangele genheid te zullen worden tussen H. v. d. Sluis en Huitema. A. Mosselaar diende zich evenwel als kampioendoder aan, waarvan B. Couperus dank zij een fraaie eindspurt bekwaam wist te profiteren, die zodoende nog als no. 1 eindigde. De tweede en derde plaats waren resp. voor van der Sluis en Huitema. De oud-ge- diende A. J. de Vries, die in de bonds wedstrijden het beste gemiddelde be reikte, stelde zich zodoende tevens in het bezit van een medaille. De winnaars van de Jeugdcompetitie waren: E. Arends, B. Bakker en L. de Haan. Na sluiting van het officieel gedeelte volgd<> nog kienen, waarvoor aardige prijzen waren bijeengebracht. De feestelijkheden zullen ditmaal op een breder basis worden georganiseerd an verleden jaar. Naast het Gemeente- „stuur en de beide zeilverenigingen merken nu ook V.V.V. en nog tal van andere organisaties mee. De Intocht van de Zeilkoningin op 3 Juli, die voortaan het praedicaat .lationaal” zal dragen vormt het begin, i verband met de overdracht van het atenjacht op 22 Mei in Grouw kon dat ze keer niet op Zaterdag voor Hemel- artsdag gebeuren, maar dat heeft dit dat het nu midden in de zomer alt. Met meer kans op mooi weer dus. 'et programma is weer vrijwel gelijk an dat van vorig jaar. Alleen is het ertrek vanuit de Jachthaven nu op half .ie bepaald. De Koningin (mej. Hiske j Vries) met haar hofdames (mej. IJda /eissenbach en mej. Cor Hilde Grond- ia), pages en gevolg maken eerst met otorboten een rondvaart door de stad 1 stappen daarna uit bij het Martini- ein, waar ze zal worden verwelkomd i een praalwagen gereed staat om haar aar het Stadhuis te rijden. Daar wordt u aoor het Gemeentebestuur ontvangen en zal haar tevens de officiële zilveren wisselprijs, aangeboden door de Ver. v. Sneker Zakenlieden, die inmiddels ge reed is gekomen, worden uitgereikt. Daarop volgt een rijtoer door de stad, wat s avonds om zeven uur wordt her haald. Teneinde deze „blijde incomste” nog meer in t middelpunt der belangstel ling te plaatsen, zal meteen een ster- rit van auto’s, motoren en bromfietsen naar Sneek worden gehouden, met de regeling waarvan de Auto- en Motor club „J. C. Visser” zich heeft belast. *s Avonds wordt de dag besloten met een concert op het door de Gemeente te bouwen podium over de Wip. „Feest der lichte Muze” Op dit podium zullen zich ook nog vele andere zomerfeesten afspelen. Ge dacht is o.a. aan een concours voor (amateurs) muzikanten en zangers, ter wijl hier verder twee of driemaal per week (op Zaterdagavond en z. m. Dins dag en Donderdag) concerten en andere muzikale attracties worden gegeven an der de veelbelovende naam „Het Feest der lichte Muze”. Op Zaterdag 24 Juli volgt op de Vee markt de Ronde van Sneek”, onder auspiciën van de Wielerclub Sneek, met wederom als slot een concert op de Wip De verkiezing van de nieuwe Zeilkoningin geschiedt in de wedstrijd op Zaterdag 31 Juli, welke georganiseerd en geleid wordt door de Kon. Zeilver. Sneek en de Sneeker Zeilclub. De beide zeilverenigingen en V.V.V. doen hun uiterste best van dit bezoek op a.s. Zondag een grote attractie te maken voor onze stad en de gasten op waarlijk feestelijke wijze te verwelko men. Tot alle leden van de Koninklijke en de S.Z.C. is daartoe het verzoek gericht Zondagmot gei om 11 uur met hun boot bij het Kolmeersland te willen zgn. Vandaar zet de bevlagde en gepavoi- seerde vloot in kiellinie de motorbo ten voorop koers naar de Terhornster sluis, waar ze haar opwachting maakt bij de gasten. Om pl.m. half twaalf wordt gezamen lijk, wederom in kiellinie, maar nu met de ronde jachten in het voorste gelid, naar Sneek gevaren. Hier zullen de vier bezoekende eskaders, zoals wij reeds eer der vermeldden, ligplaats kiezen aan het Zomerrak, de Jousterkade, de Ooster- kade en in de Oudvaart en hun beman ningen door de besturen van de drie ge noemde verenigingen worden begroet. Als het weer en alle booteigenaren meewerken, belooft het dus een aantrek kelijk schouwspel te worden, waarvoor ook de burgerij stellig veel belangstel ling zal tonen. Op de kwekery van de gemeente achter de Stationsstraat wordt een nieuwe kweekkas gebouwd. Zg komt in de plaats van de oude ijzeren kas, die jaren lang dienst heeft gedaan, maar niet tneer modern was en bovendien veel te klein voor de zich steeds utibreldende Plantsoendienst. De duizenden bloemen en planten, die ’s zomers onze parken en plantsoenen sieren worden nl. allemaal door de dienst zelf gekweekt, en daarom zal deze kas die een oppervlakte heeft van 120 m2 en aan enige duizenden planten plaats biedt, een belangrijke verbetering zgn als ze In de loop van deze zomer gereed komt. Het was vandaag een bijzondere dag. voor de „Johanna Jacoba”, het bekende witte bootje, waarmee de heer P. Sg- besma de vracht- en passagiersdie~st tussen Sneek en IJlst onderhoudt. Zg kwam nl. op 20 Mei 1929 op dit traject in de vaart, zodat zij en haar eigenaar vandaag de zilveren jubilaris waren. In deze kwart eeuw heeft de heer Sg- besma, de oorlogsjaren, toen de boot door de Duitsers gevorderd werd, uitge zonderd, de Geeuw steeds trouw en accu raat meermalen per dag vice-versa be varen. Alleen als de vaarweg door ijs ge stremd was, bleef de „Johanna Jacoba” aan de wal en nam een vrachtauto haar nuttige taak over. Sneek en IJlst zijn hun daarvoor veel dank verschuldigd, wat op deze dag ook wel tot uitdrukking zal zijn gekomen. De Minister van O., K. en W. heeft, op grond van een advies, uitgebracht door de jury „Staatsprijs voor Letterkunde (P. C. Hooftprijs)-! 953”, aan de letterkundige mr. F. Bordewijk te 's-Gravenhage de Staats prijs voor Letterkunde-1953 toegekend voor zijn novellenbundel „Studiën in de Volks structuur” en zijn roman „De Doopvont”. In de vrije tgd wordt veel aan knut selen en huisvlijt gedaan. IJpma liet ons een paar fraaie pinguintjes zien, ge maakt uit de ivoren tanden van een Pot vis. Kanjers. En z’n vrouw haalde een paar uit de achterkamer die ze daar „te pronk” heeft staan. Een centimeter of vijftien lang en hagelwit. En weer anderen maken scheepjes, al of niet in flessen, houtsnijwerk enz. Vervelen doet men zich nooit aan boord. Ook al door de radio, die de ver binding met de bewoonde wereld onder houdt. Over die verbinding gesproken. Had den jullie wel contact met thuis als dat nodig mocht zijn? En hoe ging het met do post? Als er thuis wat bijzonders is, krijgen we radio-telegrafisch bericht. „Zoals met de geboorte van onze baby”, vulde mevrouw aan. „We hebben er nog een bij gekregen, toen mijn man weg was. Dat was voor mij natuurlijk geen gezel lige tijd, vooral met de feestdagen, maar als die eenmaal achter de rug zijn, gaat IJpma maakte de reis mee als slijper- timmerman. Hij sleep de messen die bij het ontleden van de walvissen worden gebruikt, maar verrichtte daarnaast ook timmerwerk. Zowel op de Willem Ba rendsz zelf als voor de snelle Jagers die de buit opsporen. Op de heenreis bijv, moet over het gehele ijzeren dek een dek van hout worden aangebracht, dat na afloop van het vangseizoen wordt uitgebroken en over boord gezet. Want dan zijn de planken, die eerst een centi meter of zeven dik waren, tot op enkele centimeters afgesleten. De gevangen walvissen worden er nl. over heen ge sleept nadat ze door de geheel open ach tersteven aan boord zgn getrokken, waar ze tot traan worden verwerkt. Daarbij gaat vrijwel niets verloren. Want ook van de beenderen wordt traan gekookt, terwijl uit de levers, 1500 2000 kg zwaar, vltamine-olie wordt ge wonnen. Vrijdagavond is te Parijs overleden de 18-jarige mevrouw Isabel PatinoGold smith, jongste dochter van de Boliviaan se tinmagnaat, wier huwelijk met James Goldsmith, de zoon van een welgesteld Brits hoteleigenaar, het vorige jaar veel opschudding heeft veroorzaakt. Isabel was er toen met Goldsmith vandoor ge gaan naar Schotland, omdat haar vader het huwelijk wilde verhinderen. Haar 20-jarige echtgenoot en haar schoon ouders bevonden zich aan haar sterfbed. De ziekenhuisautoriteiten, die zeer te rughoudend waren, gaven als doodsoor zaak een hersenbloeding op, doch wei gerden verder inlichtingen te verstrek ken. Mevrouw Goldsmith was Donder dag bewusteloos in een Parijse hotel kamer gevonden en overgebracht naar het Amerikaanse ziekenhuis te Neuilly. Later werd zij overgebracht naar de tegenover het ziekenhuis gelegen hart- kliniek, eveneens een Amerikaanse in stelling, en hoofdzakelgk operatiecen- trum. Daar is zij na wegens een her senbloeding te zijn geopereerd, overle den. Haar huwelijk heeft op 7 Januari te Kelso in Schotland plaats gevonden en haar vader had te kennen gegeven, dat hij geneigd was het paar vergiffenis te schenken. Mevrouw PatinoGold smith verwachtte tegen September een baby. Tenslotte kunnen we nog mededelen, dat de heren Beverdam en A. Roosen- stein een nieuw affiche voor Sneek heb ben ontworpen. Naar dit ontwerp wor den raambiljetten, inslultblljetjes en misschien ook nog sluitzegels vervaar digd, die allen de aandacht op Sneek en de feestelijkheden zullen vestigen. Wat w|j hierboven opsomden, staat vast. Daarnaast zijn echter nog tal van plannen in overweging. O.a. een wed vlucht voor postduiven ter gelegenheid van de voltooiing der werken aan de Singel, het Hoogend en het Grootzand, een Braderie, een Handbaldemonstratie op het Martiniplein enz. De Winkelstraatverenigingen zullen worden uitgenodigd hun straten extra te verlichten, terwijl verwacht mag worden, dat het Stadhuis, de Waterpoort en meerdere representatieve gebouwen we derom In flood light gezet zullen wor den. de reis en of ze het ook erg koud hebben gehad zo dicht bij het ijs van de Zuid pool. In ’t begin hebben we de Poolzomer, antwoordde IJpma. Ongeveer zoals hier ’t voorjaar, maar met minder wind. Dan kan je al vaak in ’t overhemd aan clëk zitten, en hier vreten de vissen zich ook vet voor ze naar een wat milder kli maat trekken. Maar dan is het vangsei zoen al weer afgelopen. In het Tropengebied is het natuurlijk warm. Daar worden op de uit- en de thuisreis de filmvoorstellingen dan ook aan dek gegeven. Ook hebben we dan een sportdag. In het laatst van de vangst was het erg koud. Vooral ’s nachts. Door de Poolwind. Maar daar zijn we natuurlijk op gekleed. De Jagers zaten vaak onder het ijs, wat wel een mooi gezicht is maar voor de bemanning toch niet pret tig. Ook hadden we twee dagen storm, zoals ik al vertelde, maar daar heb je waarvan hij 25 jaar lid is en 15 jaar be stuurslid benoemd tot erelid. De veteranenwedstrrjd tegen L.S.O. werd een 21 overwinning voor laatst genoemde club. De samenstelling van het elftal van Noord Nederland, dat Woensdag 26 Mei a.s. te Osnabrück tegen Noord Duitsland in het veld zal treden, is als volgt: Doel: Koopmans (Leeuwarden). Achter: Willems (Velocitas) en Buist (GVAV). Mid den: De Groot (Leeuwarden), Benninga (GVAV en Ydema (Sneek). Voor: Bakker (Leeuwarden), Wolda (Oosterparkers), Van der Ley (Leeuwarden), Abe Lenstra (Hee- renveen) en Hoekema (Leeuwarden). Reserves: Roffel (GVAV), Jansen (Zwar- temeer), Drewes (GVAV), De Linde (Leeu warden), Rozema (Be Quick). Dinsdagmiddag is op het baanvak Alk maarDen Helder het 13-jarige meisje F. van der Heide uit Wieringerwaard uit de trein gevallen en dodelijk verongelukt. Zij kwam van school en zat alleen in een coupé van het achterste rijtuig van de die sel trein, die om 16.14 uit Alkmaar was ver trokken. Ter hoogte van de bewaakte over weg aan de Achterweg bij Koedijk heeft zij vermoedelijk de deur geopend. Hoewel zij zich, volgens enige arbeiders op ’t land, nog aan de open deur heeft vastgeklemd, is zij door de snelheid van de trein eruit gevallen en met het hoofd op de rails terecht geko men. In de trein heeft niemand iets van het ongeval bemerkt. Hoewel spoedig eerste hulp werd verleend, is het kind op weg naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar aan de bekomen verwondingen overleden. van hout zijn, zgn van beton. In de bo dems zgn op verschillende plaatsen ste nen roostertjes aangebracht, waardoor de warme lucht uit de verwarmingsbui zen, welke onder de kribben doorlopen, wordt toegevoerd. Verder wordt ze natuurlijk geheel electrlsch verlicht, wat op de donkere avonden een prachtig gezicht zal op leveren. Er is nl. niet minder dan 210 m2 glas aan het dak en de zijkanten verwerkt. goed idee dan direct er mee Een groep van zeven leden van de Neder landse Onderwijsraad, Afdeling Technisch Onderwijs onder leiding van prof, ir D. Dresden van de T.H. te Delft, bevindt zich in Engeland voor een studiereis van een week, welke door de British Coucil is ge organiseerd. Gedurende hun verblijf zullen deze onderwijsdeskundigen kennis kunnen nemen van het technische onderwijs in het gebied van Londen. Behalve prof. Dresden, die tevens voorzitter is van de Centrale Na tionale Raad voor het Verbonden Weten schappelijk Onderzoek in Nederland, beho ren tot het gezelschap ir J. Rotgans, direc teur van de scheepsbouwonderneming Gebr. Pot, mr. J. S. Schipper, lid van de Eerste Kamer, mevr. H. A. Urban-De Vries uit Sneek, mevr. A. G. Visschedijk-Kuks, ir D. F. Wouda en mr C. E. Schelfhout, secreta ris van de Onderwijsraad. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Wendelaar, heeft aan minister Luns de vol gende vragen gesteld: Beschikt de minister over nadere gege vens ten aanzien van de behandeling der in Indonesië gearresteerde Nederlanders? Zo ja, wil de minister dan meedelen, of een aantal hunner is mishandeld om beken tenissen te verkrijgen en of één der mishan delden naar een ziekenhuis is moeten wor den overgebracht? Blijft de minister, als een en ander het geval zou zijn, zelfs dan nog bereid onder deze omstandigheden met Indonesië te on derhandelen over het verzoek tot opheffing van de Unie? Vrijdag 21 t.e.m. Donderdag 27 Mei. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avond» 8 uur en Zondag tevens te 4 uur: première voor Noord-Nederlands „Quo Vadis”. Vrijdag 21 t.e.m. Maandag 24 Mei. In de Harmonie te Leeuwarden exposeert General Motors de nieuw ste modellen personen- en bedrgfs- automobielen. Zie adv. Donderdag 27 Md. Sneker Zeilclub. Le denwedstrijd. Aanvang 1.30 uur. Start voor het Paviljoen. Donderdag 27 MeL „Rils Foarüt”. Groot accordeon-concours te Rijs. Aan vang 1.30 uur. Als de Walvisvaarder op weg naar het Zuidpoolgebied Kaapstad op het uiterste zuidelijke punt van Afrika heeft verlaten, worden eerst Potvissen gevan gen. Verleden jaar vertrok hij op 15 December van Kaapstad en op de mid dag van de eerste Kerstdag was de eer ste Potvis aan boord. Hoewel deze vis kleiner is dan de Walvis, is het toch nog een reusachtig dier, dat pas gevangen mag worden als het minstens 35 voet 10% meter) lang is en het pl.m. 40 barrels of ruim 6500 kg. spermolie op levert, dat uit de kop bereid en gebruikt wordt o.a. voor cosmethische producten (crèmes, lippenstiften e.d.) en smeerolie. Op deze reis werden er tfc 150 buit ge maakt. In het eigenlijke vanggebied wordt gejaagd op Baardwalvissen. Dit ge schiedt door de Jagers, die daarvoor steeds speuren naar de „blazers”’, de waterstralen welke de dieren uitspuiten. Hoe hoger de blazer, des te groter de vis. De Potvis, die één neusgat heeft, blaast vooruit, de Walvis, met twee, om hoog. Men jaagt voornamelijk op de Blauwe Walvis en de Vinwalvis,, die zich van eerstgenoemde o.a. onderscheidt door de witte buik. De Blauwe Walvis is inder daad blauw van kleur. Ze moeten resp. minimum 60 en 70 voet lang zijn voor ze gevangen mogen worden. De grootste Blauwe die op deze reis gevangen wefc mat 92 voet (pl.m. 28 m.) met éen om vang achter de kop van 15 m., maar oj de vorige reis verschalkten de Jagers zelfs een van 95 voet. En als men m weet, dat het gewicht geschat wordt o; 1000 kg. per voet, dan kaai men wei na gaan, met welke monsters men op d Willem Barendsz te maken krggt. Me kan er zich, vóór men ze zelf gezien heeft, geen voorstelling van maken. „Zo ging het m(j ook”, zei IJpma, maar nu weet hg het wel, want ze hebben totaal zo’n 1500 zulke reuzen gevangen. In het Advcrtantleprlji 15 «t pa: m-m. Bij contract (handaltadv.) lagar. AbonnamantspriJ» I 3. - par half jaar. Franco par post f 3.75 par half jaar. Giro 50748 tan nama »an Firma E. J. Drijfhout, Snaak. Naar Ons Noorden verneemt zal de in het Leeuwarder Diakonessenhuis ver blijvende Siamese tweeling uit Molenend de volgende week, waarschijnlijk Dinsdag of Woensdag aanstaande, operatief wor den gescheiden. De gezondheidstoestand en de weerstand van de tweeling zijn zo danig, dat een ingrijpen alleszins gewet tigd is. vviuviui-, xiiaai vtCLCtx ncu jc op zo’n groot schip niet veel last van. Alleen kan er dan niet gewerkt worden, gens zijn grote verdiensten voor de club, Ook niet als het sneeuwt, omdat men ‘,c J 1K dan op de Jagers de blazers niet kan zien. Voor ons (twee slijpers en twee tim merlieden) was er echter altijd wel wat te doen. De ideeën-bus van het Actie-Comité loopt goed. Woensdagavond waren er al tien brieven binnengekomen, acht via de courant en twee rechtstreeks per post, de ene uit Amersfoort, de andere uit Hilversum. Uit de laatste brieven blijkt, dat er nog overal in het land oud-Snekers wonen, abonné’s op het Sneeker Nieuwsblad, die van harte meeleven met het wel en wee van onze stad. Hartelijk dank! En aan al de an deren U weet Heeft U een g naar het Sneker Actie-Comité. Inzendingen kunt U inzenden aan het Bureau van dit blad onder het motto (op de brief vermelden!) EEN TIP VOOR SNEEK Goede en uitvoerbare tips worden be loond I van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1