ZWITSAL ff en s41 Puistjes Secfetem yeqt hei Wie vertrokken in Maart 1954? Hieau^Mad Zijn spreek trompet.... en de Uwe! De heer P. Jongejans over het nut van het zwemmen Zweden - Nederland 6-1 Woudsend I - Bolswardia 0-5 Voetbal Zakennieuws Sokke goede freondinnen! Nederland van alle kant Accordeonconcours te Rijs Zakennieuws per week Nijdamstra-stichting vergadert te Bergen Vriendschappelijke voetbal wedstrijd in Ijlst Onrustig, gejaagd? Mi|nh«rdt'i Zen u w ta ble tteo Kerken en kalmeren Uw zenuwen Schaafwonden? Wijziging Successiewet Ontslagen te Schoonhoven Volleybalclub IJsbrechtum in jaarvergadering bijeen Schedel van oeros gevonden Korfbal te Oudega (W.) verschijnt 2 x Auto-botsing to Hommerts Zondagdiensi Dokter, Apotheek en Zusters 22—23 Mei 1954. Het gevaarlijke spel op de rijweg Bedrijfsvoetbal ZONDAG 23 MEI GEREF. KERK, SNEEK in I DOOPSGEZ. GEMEENTE BAPTISTEN GEMEENTE. Advertentie l.M. P. JONGEJANS. Advertentie I-M. goede Koudum: voorm. 9.30 uur Lezen; nam. 2 uur Ds Benschop. GEREF. KERK Oudega (W.)voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. v. d. Plaat. Voor brandmelding steeds op nr. 3000. naaste bloedverwanten van de erflater^ in het bjjzonder van de weduwe en de minderjarige kinderen worden voorge steld. de fam. een DOOPSGEZ. GEMEENTE, SNEEK Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. Boat Japonnen Man tele Costumes Blouses Rokken Pullovers Regenmantels Shawls vaak weer moed en durf om het in de klas ook weer mee te doen. Ook voor pa tiënten met ademhalingsaandoeningen kan in de herstelperiode het zwemmen vaak goede resultaten hebben. Maar voor alle gevallen hiervoor genoemd en vooral bij het laatste (waarbij tempera tuur van het water en de weersomstan digheden een grote rol spelen) is er één voorwaarde waaraan voldaan moet wor den en dat is: onderzoek en advies van de huisarts of specialist. Voor oudere mensen en beoefenaars van de zwem- sport, dus zij die aan zwemwedstrijden meedoen, is het van groot belang zich vooraf te laten keuren bij het Bureau voor Medische Sportkeuring alhier. Voor leden van de Ned. Zwembond is dit reeds verplichtend gesteld en ook de led ;n van „Neptunus krijgen wij geregeld voor de keuring. Wij wensen „Neptunus” veel succes toe met haar actie om de zwemsport nog meer populair te maken en hopen dat zij weer een tijdperk van bloei tege moet mag gaan. Op Hemelvaartsdag zullen een paar honderd leden van één familie in Bergen (N.H.) bijeenkomen. Het zijn de leden van de Nijdamstra-stichting, die dan haar derde landelijke familiedag houden. De stichting telt ongeveer 400 leden, die allen de naam Nijdam, Nieuwdam, Vlee of Wynia dragen. Honderd tweehon derd van hen worden op de familiedag verwacht. Het doel van de stichting is de band tussen de leden van het ge slacht Nijdamstra te versterken, hun be langen te behartigen en de studie over het voorgeslacht te bevorderen. Met de heer Keimpe Piers Nijdam, die zoals bekend is dezer dagen is overleden in de ouderdom van 103 jaar, heeft de stichting haar nestor verloren. De fa. Hettinga en Co. alhier heeft haar Papierhandel, die sinds 1949 ge vestigd was aan de Ged. Pol, verplaatst naar Singel 53, aan de nieuwe verkeers weg. Wegens de stijgende omzet had de firma al geruime tijd naar een ruimer pand uitgezien, waarin ze thans is ge slaagd. Had ze voorheen slechts de be schikking over een kantoorruimte van 2x2 m., thans zyn er naast een uit gebreide magazijnruimte twee kantoren van elk 4x4 m., waardoor de clientèle een betere bediening gegarandeerd kan worden. Als straks de nieuwe verkeers weg in gebruik is genomen, komt ook het exterieur van ’t pand grondig onder handen en kunnen tevens reclamebor den worden aangebracht, zo deelde een der firmanten ons mede. Kerkgebouw: Willem Lodewykstr 4 Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Lin deman. Jeugdbijeenkomsten: 's avonds 7.30 'v>r voor leeftyd 12 t.e.m. 15 jaai en 8 u r voor ouderen. Vrijdag 21 Mei 's avonds 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. Noorderkerk: 9.30 uur voorm. Ds. G. J. de Leeuw; 2.30 uur Ds. G. J. de Leeuw Z. 20; 5 uur nam. Ds. J. M. Spier Z. 20 Zuiderkerk: 9.30 uur voorm. Ds. J. M. Spier, Z. 20; 5 uur nam. Ds. J. van Leeuwen, van Oudemirdum. Oosterkerk: 9.30 uur voorm. Ds. J. van Leeuwen. Woudsend: ’s avonds 7.30 uur Ds. H. J. de Wilde. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. Lentefeest van de Zondagsschool. GEREF. KERK (art. 31 K.O.) Er is een wijziging van de successie wet ingediend, waarin belangrijke ver- hogingen van de vrijstelling voor de mei dakpannen, fan efteren oanriden troch Enkele weken geleden was de schut terij Ons Genoegen van Siebengewald, een dorp behorende tot de Limburgse gemeente Bergen, uitgenodigd deel te nemen aan een bondsfeest te Hassum (Did.). Thans heeft men echter in Sie bengewald het verzoek van de organi serende vereniging ontvangen niet op dit feest te verschijnen met het oog op de gespannen toestand, die langs de grens :ou zijn ontstaan wegens de kwes tie van de tractaatgronden. Uit Canada is in een telegram aan de commissaris voor de emigratie te Den Haag medegedeeld, dat de honderd duizendste, na de oorlog in Canada aan gekomen Nederlandse immigrant op 18 Mei te Quebec is toegelaten. Het is de 19-jarige Koosje Bol, afkomstig uit Utrecht, die o_p weg is naar Essex (On tario). GEREF. KERK (art. 31 K.O.) Oosterdyk 30 Voorm. 9 en nam. 5 uur Ds. Benschop CHR. GEREF. KERK Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Brandsma. Voorber. H. Avondmaal. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aere Pe- rennius. Spr. Pastor H. Brohede. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heillgingsdienst; 7 uur n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Leider der samenkomsten Kapitein D. Pieters. Inlichtingen aan ons bureau i GROOTZAND 55 SNEEK Telefoqn 3005 en bij onze agenten* Evert M. Wening, boekhouder, Oude Koemarkt 77, naar Groningen, Meeu- werderbaan 12a; Akke Fyistra, zonder, U. Emmiusstraat 4, naar Haarlem, Klei ne Houtweg 139; Aaltje A. Bakker, echtgen. van Sjirk D. Byisma, zonder, Ged. Poortezyien 7, naar Sittard, Paral lelweg 39; Ferdinand D. Ettema, ass. landbouw economisch instituut, Geeuw- kade 2, naar ’s-Gravenhage, Franken slag 39; Geessien Groeneveld, analyste, Westersingel 15, naar Amsterdam, Spi- nozastraat 37; xLientje Sjouwke, wed. van F. P. J. de Koning, zonder, Korte Veemarktstraat 6, naar Almelo, Aalber- sehof 42; Elisabeth O. de Jong, dienst bode, Dr Boumaweg 3, naar Bolsward, H. Nannestraat 13; Margaretha M. T. Cornel, zonder, Dr Boumaweg 3, naar Harlingen, Voorstr. 89; Tryntje de Waij, I. 1. verpleegster, M. Louisestraat 29, naar Heerenveen, Thlalfweg 44; Tjeng Bic Soel, verpleegster, Dr Boumaweg 3, naar ’s-Bosch, Wilhelminapark 2; Aukje Bosma, zonder, Ubbo Emmiusstraat 17, naar Rotterdam, Schiedamseweg 8b; Wybranda A. van der Ley, lerares, Marktstraat 2, naar Assen, Oostersin- gel 5; Jacob Plat, agent van politie, H. Voordelig nu een bontmantel kopen, of Uw oude laten veranderen, repareren Een goed spelend Zweeds voetbalelf tal heeft, enkele weken na de Belgen, opnieuw vonnis geveld over het Neder landse voetbalmet niet minder dan 61 werd het Nederlands elftal in de Zweedse hoofdstad verslagen. Over alle linies waren de Zweden sterker en toen, mede door enkele kost bare fouten van doelman Steiger het Nederlands verdedigingsblok in elkaar zakte was bet met de in rood-wit-blauw gestoken Oranjemannen gedaan. In het eerste kwartier na de rust, die met een achterstand van 21 inging, was het 61 voor de Zweden, die het daarna wat rustiger aandeden. Het enige Ne derlandse doelpunt werd gemaakt door Louel. IJLST. Dinsdagavond werd hier een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen de voetbalverenigingen IJ.V.C. II en Heeg II. Het koude weer was oor zaak dat er zeer weinig belangstelling voor bestond en wellicht had dit ook zyn uitwerking op de thuisclub die met 24 verloor. Het le elftal van Woudsend heeft Bolswardia Zaterdagmiddag kranig par ty gegeven, al doet de uitslag anders denken, De Bolswardianen kwamen w zeer gelukkig aan hun eerste doelpunt, toen de keeper van Woudsend een inge schoten bal niet klemvast had, maar weer los liet 0—-1. Even voor de thee sloeg een speler van de thuisclub de bal met de handen uit het doel, daar de keeper reeds geslagen was. De penalty werd onberispeiyk genomen en zo had den de gasten bij het ingaan van de rust een mooie 20 voorsprong. Na de thee had Woudsend spoedig een veldover- wicht, maar de voorhoede was niet schotvaardig genoeg. Langzaam aan wist Bolswardia zich van de druk los te maken en toen wist het ook spoe dig met een mooi doelpunt de stand op 30 te brengen. Zelfs wisten de gasten de score nog tot 5—0 op te voeren, voor dat scheidsrechter Kracht het einde blies. NED. HERV. KERK, SNEEK Voorm. 10 uur Dr K. H. Siccama. Nam. 5 uur Ds. C. G. Wiegers. VER. V. VRIJZ. HERV. Amicitia: voorm. 10 uur: Ds. A. Ver- straaten van Mantgum. Extra col lecte. Op voorstel van B. en W. heeft de ge meenteraad van Schoonhoven besloten on gevraagd ontslag te verlenen aan de direc teur van gemeentewerken, D. V. Dit besluit houdt tevens in, dat het college van B. en W. ongevraagd ontslag zal verlenen aan de opzichter-tekenaar bij gemeentewerken J. B., bovendien aan D. V. voornoemd als commandant van de brandweer. IJLST. Kapper G. Stienstra alhier heeft de damesafdeling van zijn zaak gemoderni seerd. Het interieur kan nu met de beste in deze provincie wedijveren. De allernieuw ste apparatuur op het gebied van dames- kappen is aangebracht, er is de allernieuwste watergolfkap van Indola en ook de stroom loze permanent kan als dat gewenst wordt, worden toegepast. Ook de herensalon is in een nieuw kleed gestoken. Het timmerwerk is uitgevoerd door de fa. Lanting en Wier sma, het schilderwerk door J. Heeringa, het sanitair werd geleverd door F. v. d. Woude allen te Ijlst, terwijl het interieur werd ver zorgd door de heer Veldhuis te Sneek. Op Maandag 24 Mei heeft de opening plaats. Het is prettig kopen bij ons. Grote collecties, altijd iets aparts, prima stoffen, bijzonder goede coupe en toch billijke prijzen. IJSBRECHTUM. In de ledenvergade ring van de Volleybalclub te IJsbrech tum, die Dinsdagavond in café de Boer werd gehouden, bracht de voorzitter dank aan de heer L. Hoekstra, die het sportterrein weer zo keurig in orde heeft gebracht. Het jaarverslag van de secretaris werd onveranderd goedge keurd. Uit dat van de penningmeeste- resse bleek dat de ontvangsten bedroe gen 81,35 en de uitgaven 46.35, een batig saldo dus van 35. De kascommis sie rapporteerde dat boeken en beschei den in orde waren bevonden, waarna de rekening werd vastgesteld. Het perio diek aftredend bestuurslid de heer Feike Nauta werd herkozen; in de plaats van mevr. AiberdaKnol werd de heer D. v. d. Bosch benoemd. Besloten werd dp vaste oefenavond voor dames en heren te bepalen op Maandag (aanvang half acht) en ook eens een wedstrijd te hou den tegen een zustervereniging uit de omliggende doipen Verder zal getracht worden enige donateurs te werven. Na de rnr.cn raag sloot de voorzitter de ver gadering met een woord van dank voor de medewerking en ’n opwekking tot de n u tensief aan de trainingsavond 1 te nemen. oarenlen”. „Hy is in goed fakman, dat siz ik jo Ik ha him by myn kachel hawn en...” „Och kom, altyd ommers op 'e strjitte omstippe of yn ’e bioskoop, komt neat gjin goeds fan”. „Hea, dat komt my nou yn 't sin: witte jo wol, dat boer Koper ek sa faek nei de film giet?” „Boer Koper? Hoe kin dAt? Och ja, hy hat nou in auto en dat wiif fan him wol fansels wol ris fuort. Ja, en hja neamt har „mefrou”. Hja lakt har neils, fervet de lippen en hja rookt sigaretten, it sleauwe froumins!” „Nou moatt’ jo dochs ophAlde! Och, as dat nou foar in kear is, by in feestje of sa „Hwat? Skande en dêrmel üt Noch in kopke thé En ik ha noch hwat lekkers, in slachreame-soes”. „Ja, ik moat noch al in bakje hawwe. de müle is my suver droech fan it pra ten, woll’ jo wol leauwe? O ja, en dan haw ik noch in moai nytsje. 'k Soe it hast ek noch forjitte, jo moatte der earst wer even by sitte. Nou, dy kldste dochter fan dümny, jo witte wol, wy ha it der al earder oer hawn, ja, presiis wit ik it nóch net iens, hwant ik ha der i.och net hinne west, mar ik ha nóü heard...1*. It wie tsjin alven, doe’t mefrou B mefrou A in eintsje brocht en mefrou A brocht mefrou B wer in eintsje en doe mefrou B werDoe’t earne in klok healwei toalven sloech, namen de dames öfskied: daaach, oant nye wike Tongers- dei, daaaaach Sokke goede freondinnen Hylkje Goïnga. Gaarne voldoe ik aan de vraag van het bestuur van onze actieve, jubileren de Zwem- en Polo-Club „Neptunus”’ om my.n mening te zeggen over het zwem men in verband met ons vak, de heil gymnastiek en massage. Zoals de heer C. Kan in een vorig artikel reeds aan haalde, is het zwemmen een uitstekend hulpmiddel bij de behandeling van hou- dings-afwykingen. De stimulerende wer king van het water op de ademhaling en de bloedsomloop, het gemakkelijker ontspannen van spieren met een relatief te hoge spanning, de krachtige werking van de rug-, schouder-, bekken-, bil- en beenspieren bevorderen in hoge mate de goede, normale houding. Hierbij komt natuurlijk nog de gemakkelijkheid waar mede romp en ledematen onder water bewogen kunnen worden in verband rnet de opwaartse druk van het water. Het water heeft in de geneeskunde steeds een grote rol gespeeld. Reeds by de Ro meinen met hun luxueuse bad-inrichtin- gen werd het baden gecombineerd of af gewisseld met massage. By verschillen de aandoeningen maken wy gebruik van baden in hun verschillende vormen, kou de-, warme-, hete- wisselbaden, enz., terwijl in verschillende gevallen massa ge en bewegingen in het bad aangewe zen zijn. En daarbij denken wij in de eerste plaats aan kinderverlamming. Bij de behandeling van deze ziekte speelt het oefenen in het bad een grote rol en de resultaten zyn meestal verbazing wekkend. Zodra dit mogeiyk is, sturen wij deze patiënten dan naar de Zwem inrichting om het zwemmen te leren en ook daarvan hebben wy zeer goede re sultaten gezien. De vlugge vorderingen die vele patiënten in het zwembad ma ken geven hun het gevoel van zelfver trouwen en eigenwaarde weer terug en dit is voor hen van heel groot belang. Op scholen voor U.L.O., H.B.S., Gym nasia en Lyceum komt het wel voor, dat leerlingen, die met sport, spel en gym nastiek niet goed mee kunnen komen, die geen durf hebben en in klasse-ver- band zich hierbij zo minderwaardig ge voelen, op allerlei manieren proberen vrijstelling voor die vakken te krijgen. Een poos privaatles onder goede leiding en vooral hetleren zwemmen geeft hun Vraagt U het maar. In de kleinere steden en op nieuwsblad de spreektrompet hoe meer mensen zij voor het overgrote deel aan kleding, voeding en verbruiks- artikelen, welke zij van U kunnen betrekken. Maak het plaatselijk nieuwsblad nu tot Uw spreektrompet om Uw belangen onder hun aandacht te brengen. RIJS, Mei 1954. Blijkens een advertentie in dit nummer hoopt de Commissie „Riis Foarüt” op Hemelvaartsdag wederom een groot Accordeonconcours te houden. Het vorig jaar is een proef genomen met een dergelijk concours en blijkens de uitkomst is dit zeer goed geslaagd. De 4 orkesten van het L.A.E. te Leeuwarden, onder leiding van hun bekwame dirigent Piet de Vries hopen ook weer present te zijn. Zelfs is er een en semble uit Den Haag ingeschreven. Ook de avond kan, vooral als de weersomstandig heden medewerken, goed worden. Het Ljouwerter Kritekoar heeft een naam en als daarbij de medewerking van het A-Orkest van het L.A.E. verkregen wordt, is het dubbel goed. En de bossen zijn n*u wel op z’n mooist, het jonge groen van boom en heesters, de heerlijke zang van het vogelenkoor, ’t is alles even mooi. Een bezoek aan het schone Gaasterland is dus zeker de moeite waard! Een aansporing daartoe vinden wij dus eigenlijk overbodig. Sytstrastraat 32a, naar Hulzen (N.H.), Hooghulzenweg 27; xTaeke B. Anema, vertegenwoordiger, de Bourbonstraat 78, naar Leeuwarden, Harlingerstraat 24; xHubertus Moes, filiaalchef, Jachtha venstraat 21, naar Maastricht, Jacob- straat 15; Jeltje Dotinga, hulp in de huishouding, W. Noorderhome 1, naar Sybrandaburen no. 4; Doede de Jong, kruidenier, Napjusstraat 22, naar V.S.A.; Johannes Swart, zonder, W. de Zwygerstraat 27, naar Joure, Toren straat D 34; Ruurd Kuiper, radio-mon- teur P.T.T., Parallelweg 20, naar Leeu warden, Tj. Hiddesstraat 6; Marvin N. Hogeboom, kantoorbediende, J. W. Frï- sostraat 731, naar Meppel, Brouwers straat 5a; Geertje Kroon, zonder, le Woudstraat 28, naar Zwolle, a. b., brief- adres Madurastraat 15; Evert Vooistra, boerenknecht, Napjusstraat 5, naar Gro ningen. Friesestraatweg 416; Ida M. Nagelhout, dienstbode, Dr Boumaweg 3, naar Bakhuizen, Rysterdyk 22; Baukje R. K. van den Akker, verpleegster, Kloosterstraat 8, naar Schagen, Huize „Avondrust”; Aaltje Reemeyer, zonder, Peperstraat 10, naar Leeuwarden, Enge- lumerstraat 33; Frans J. Roosen, zon der, Amaliastraat 14, naar 's-Gravenha- ge, Laan '7an Meerdervoort 499; Catha rina Hoogma, winkeljuffrouw, Eeltje Halbertsmastraat 81, naar Haarlem, v. Ostende Bruinstraat 149; Akke IJpma, hulp in de huishouding, Leeuwarderweg 54, naar Leeuwarden, Engelsepleln 8; Cornelia Slager, dienstbode. Leeuwar derweg 53, naar Leeuwarden, Lekku- merweg 40; Evertje Jonkman, dienst bode, Dr Boumaweg 3, naar Maastricht Onder de Bogen; Aaltje van Wieren, dienstbode, Jachthavenstraat 5, naar Noordbergum 422; Theodora Anna van de Bles, dienstbode, Dr Boumaweg 3, naar Steggerda, Pepergaweg 80; Wil lem van den Berg, electrlciën. School straat 26, naar Canada; xJan A. C. de Groot, zonder, Korte Veemarktstraat 6, naar Holten, Holterberg 26; Henke Osinga, echtgen. van W. Hofman, zon der, Oppenhuizerweg 186, naar Surhuis- terveen, Mr Klokmanstraat 7; Gerrit je Helder, dienstbode, Hopperstraat 7, naar Amsterdam, van Wouwstraat 93 H; Andries W. Zwikstra, chauffeur, H. Ca- tharinastraat 2, naar Amsterdam, Jas mijnstraat 21; Grietje Weyma, dienst bode, Kloosterhof 29, naar Bolsward, N. Reijnstraat 3; Pietje Koop, kookster, W. Noorderhorne 1, naar Veenwouden, Talma Rustoord; Evert J. Jansen, kap persbediende, Peperstraat 10, naar Fer- werd, Hoofdstraat 30; Sjerp Jansen, zonder, Schaepmanstraat 11, naar Enk- huizen, Westeinde 33; H. J. Gjeltema, boekhouder, Fred. Hendrikstraat 46, naar Groningen, Steen tilstraat 47a; Jacobus T. G. Diekstra, zonder, L. Eyp- steeg, naar Sint Oedenrode, Heikant E 7; Harmanna H. de Vries, echtgen. van K. Boot, zonder, Amaliastraat 30, naar Utrecht, Kranenburgerweg 4. x Gezin. Naar het Friesch Dagblad meldt heeft de heer W. v. Dijk te Goëngamieden by het afgraven op de Finne een stuk van een enorme koeienschedel gevonden, dat door de heer H. Halbertsma herkend werd als een kopfragment van een oeros. het platteland, waar het plaatselijk van de bevolking is, vinden hoe langer werk in de industrie. Hun inkomen besteden aan JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jelleshüs. Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur. NED. HERV. KERK Abbega: voorm. 9 uur Ds. Wiegers van Sneek; nam. 1.30 uur Ds. Kranen donk van Woudsend. Goënga: voorm. 9 uur Ds. F. H. Kuiper. Gauw: nam. 1.30-uur Ds. F. H. Kuiper. Heeg: voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds. Mr. J. Schoenmaker. Hommerts: voorm. 9 uur vicaris van Zanten van Sneek. Jutrijp: nam. 1.30 uur Ds. Hettinga van Oudemirdum. Friese dienst. Nijland: voorm. 9 uur Ds. Prins; nam. 1.30 uur Ds. Addink van Wolsum. in autobus fan de Z.W.H. De frachtauto, dy’t üt rjochting Lemmer kaem en de Hege- merdyk op ride soe, moast efkes wachtsie foar in tsjinlizzer. Fan de bus, dy’t efter de frachtauto oanried, wegeren de remmen, sadat er mei in flinke gong op 'e frachtauto ried. Fan de passagiers dy’t yn e* bus sie- ten rounen trije lichte forwouningen op, dy’t troch dr. Fast fan Waldsein forboun waerden. De frachtauto koe op eigen krêft fierder, mar foar de bus moast der in kraen- wein oan to pas komme. OUDEGA (W.) Alhier speelden Oudega I en Oudega II een wedstrijd, die veel te lij den had van de hevige wind. Oudega I bleek veel «erker en won met 8-1, Woansdei'tomoarn waerd in frachtauto fan Erven Feenstra üt Snits, dy’t laden wie Oppenhulzen: ’s avonds 7.30 uur Ds. Stap. Uitwelllngerga: voorm. 9 uur Ds. Stap. Oudega (W.): voorm. 9 uur Ds. van Dullemen; nam. 1.30 uur Ds. Schnei der van Molkwerum. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. C. P. van Andel. Held. Cat. Z. 40; nam. 1.30 uur Ds. C. P. van Andel. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. Kranen donk; ’s avonds 7.30 uur Vicaris T. Rinkema van Nijega. IJsbrechtum: voorm. 10 uur Ds. Brink. IJlst: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. B. Albada. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter H. Gerritsma, Singel 38. Telef. 2624 (b.g.g. no. 3000). Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur: A. J. v. d. Sluis, Marktstraat 12. Wijkverpleging Zuster H. Oppedyk, Jachthaven straat 10. Kraam verpleging Zuster R. Posma, W. de Zwy’ger- straat 88. BIJ BRAND, belle men Voor de Zaterdagmiddagcompetitle van de K.N.V.B. is voor Zaterdag inge last de wedstrijd Oranje NassauBlauw .Wit. Deze ontmoeting is voor de bezoe kers van groot belang voor de bezetting van één der vier promotieplaatsen. WOUDSEND. Toen de heer Reienga met z’n melkauto door het dorp reed, moest hij tot drie maal toe stoppen om op de rijweg spelende kinderen te waarschuwen voor de auto weg te gaan. Toen hij verder ging stak echter het 4-jarige dochtertje van de Nagelhout de rijweg over en liep tegen passerende vrachtauto, die nog juist met een wiel over haar tenen ging en enige schaaf wonden veroorzaakte. De eerste hulp werd verleend door de heer Sweeper, politie al hier. WOUDSEND. Woensdagavond werd al hier een voetbalwedstrijd gehouden tussen het personeel van de Coöp. Zuivelfabriek en het personeel van de Onderlinge Brand- waarborgmij. Het was een mooie wedstrijd die door het personeel van de Brandwaar- borgmij. werd gewonnen met 10. J* J Zuiver en ontsmet uw huic gedood en de huid geneest, K^DgEoLENT(ENGGEEs ïB. BDt Advertentie l.M. „Sa, der wie ik dan alwer. Der is ek sa- mar sa’n wike om, fine jo ek net?” Mefrou A. siet wer, yn ’e greate stoel. Elke Tongersdeitojoun siet hja dêr, omdat har man dan nei de „Klub” wie. Mefrou B. siet elke Tongersdeitojoun oan ’e oare kant fan ’e tafel, yn ’e oare greate stoel. Hwant mefrou B. har man gong ek nei de „Klub”. „Ik haw in soad nijs”, sei mefrou A., j seach om har sinne, snuet har noas en bi- goun to breidzjen. „Earst mar in kopke thé, net?”, frege me frou B. en riisde stiif oerein. „Ja, dêr haw ik sin oan; in lekker swiet bakje”. „En in koekje”. „Graech, ik wurd fiersten to dik, mar och, ik tink mar sa: men libbet mar ien kear”. En doe sieten de beide dames to breid- zjen. Wylst mefrou B. stekken telde, bigoun mefrou A. „Ik ha heard, Visser en syn frou geane nei Kanada, nei fakansje, nei dy dochter fan har, jo witte wol, dy hie in bern fan in Dütsker en dy is destiids emigreard.” „Nou moat’ jo ophalde! Men soe sizze, it binne mar arbeiders, hwer dogge se it wei! De wrald foroaret, ik kin der tominsten mei myn forstan net mear by”. „Dy dochter is wer troud, dêrre. Nou ja, tige foarnaem spul sil it wol net wêze fan sels”.... „O, nou ’t jo it sizze mar witte jo wol, dat de Sibringa’s ek fuort sille, ik leau nei Austraelje”. „It docht my gjin nij: hjir neat dwaen wolle: alles wie harren to min....” „Jawis, en dêr sil it wêze fansels; strak in great slide fan in auto, en Sytske de mefrou uthingje”. „Hoefolle bern binne dêr, in stik of fjou- wer?” „Seis minsken en jier op jier”. „Tsjong”. „Noch in kopke thé?” „Graech, ’t is toarstich waer, mar de sim mer wol net rjocht komme. Hawwe jo it hus al skjin? Ik al, ik sei tsjin Markus Mei in skean each seach mefrou B. nei it nije bloeske fan mefrou A. Altyd mar keap- je en keapje en jild ütjaen. Sa’n gepronk! En hja hie ek al wer nei de kapper west, nou, hja koe der wol yn ’e kost. En in nije r6k hie hja ek oan. Hoefolle rokken as dat mins wol net hie. Mefrou A. sette de kopkes del en presen- tearre sükelaedtsjes. „Twa is in pear. Ja, ik haw it hüs hast skjin, op ’e keamer nei. Mar dat sleauwe wiif fan hjirnêst is noch net iens bigoun, dy is altyd fuort to fleanen. Ik woe de kachels tagelyk opredde, mar dat kin suver noch net. Der fljocht hiel hwat jild troch de skoarstien, ’t is in griis”. „Och, jo moatte sa mar rekkenje: men hat de waermte der fan. Kald sitte is ek net alles.” Jawis, tochte mefrou B., maklik praten: hout fan ’e saek stoke en dat koster hér gjin sint. En hja telde de stekken. Och, och, tochte mefrou B., hwat hat hja in ünfor- soarge hannen en hja mocht ek wol ris in nije jurk hawwe. Mar ja, ’t siet allegearre as in sak om it mins hinne.... „Hwat meitsje jo? Ik bin mei in twinset oan ’e gong, ’k Soe earst ien keapje, mar ik koe myn sin net fine.” „Ik breidzje in himd. Dan haw ik tomin sten suvere wol. Yn ’e winkels sizze se: dit is 100% wol, mar ik leau der neat fan; ’t is allegearre like tin.... „Ja en nou moat ik jo noch hwat fortelie ommers: se sizze, dat dokter great is mei suster en. „Oja?” „Se sizze it en it wol my wol oan: hy is in goede siel en hat thus fansels neat, hie lendal neat yn to bringen en ja suster Hja praet fansels noch wol ris hwat. Mar och. „Skande”. „Nou, en noch hwat, dy dochter fap Wibe-Jet hat forkearing”, „Dy mei de roune rêch?” „Ja, krekt, mei de kldste soan fan 'e smid. Ik seach se Sneintojoun rinnen, earm-yn-earm”, „’t Soe better wêze, as se dat fanke mar hwat yn *e hüs hüldden, earst dat spul mei dy Kanadezen, en dan dat rare hier fan dat froumins. Nou ja, dy fint fan *e smid is fansels ek neat wurdich: duster dy, hjoed fly W moarn wer in<,^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2