VAN HIER EN DAAR Een grootse gebeurtenis in Amicitia PIM ïlil Verte ben De Sneker Oudheidkamer in een nieuw gewaad LEVENSAVOND kiespijn? - Vcuz cMe& cu-at VRIJDAG 21 MEI 1954. „SNEEKER N1EJWSBLAD” 1 VULAD op tachtigjarige Een reünie in de Huishoudschool VAN DER PLAATS BOLSWARD Première voor Noord-Nederland van Quo Vadis Panoramisch Grootbeeldscherm Herinneringen van een door D. ZUIDERBAAN Opbrengst collecte Sonnevanck-Zonnegloren De opbrengst van de collecte, gehou den voor de Sanatoria „Sonnevanck Zonnegloren” bedroeg alhier ƒ680. F. M. Zenders worden onver wijld gebouwd Mijnenvegers naar Grouw V. Advertentie I.M. Oorlog nog wat van een product van Gehuwd: Johannes Faber te H(j- laard met Machteltje Oppedijk te UTRECHT. Alhier is, 78 jaar oud, de componist Richard Hol overleden. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 21 Mei 1904, 50 jaar geleden dus: Advertentie: De enige gou den zweep aangeboden door onze ge ëerbiedigde Koningin ter gelegenheid van de harddraverij te Leeuwarden op 18 Juni 1890 en gewonnen door „Marianna” is ter vrije bezichtiging te Sneek ten huize van mjjn schoon zoon H. T. Krijgsman, café restau rant, Kleinzand 25. (w.g.) Wed. A. T. Witte veenVeltman. ons was was een nieten. Dat SNEEK. Te Bussum is overleden de kunstschilder Th. Cool, die 25 De cember 1851 te Sneek geboren werd. Hij woonde en werkte lang in Italië en zijn oeuvre onderging daarvan de invloed. SNEEK. In een te Leeuwarden ge houden vergadering van maaiers en hooiers is het maailoon per mad (0.55 H.A.) dat verleden jaar be paald was op 3.50, gesteld op 4.50 wegens de grote trek van werkvolk naar Duitsland. Het loon der hooiers is vastgesteld op 11 per week bui ten de kost met een werkdag van ’s morgens 4 uur tot ’s avonds 7 uur. Als eerste theater in Friesland ver toont Amicitia het zo veel besproken grote beeld. Met een oppervlakte van ruim 40 m2 over de gehele breedte van het toneel mag men van een revolution- naire vergroting spreken. Vele techni sche problemen moesten opgelost wor den alvorens men zover was. Daar het beeld zoveel groter werd moest de licht bron veel sterker worden en hiertoe wer- de.. enkele nieuwe gelijkrichters geplaatst die maximaal 90 Ampère kunnen af geven. Het doek werd in Engeland ge fabriceerd en is van zodanige afmetingen dat hierop elk gewenst systeem kan worden toegepast. Het ligt in de bedoe ling der directie alleen die films op een panoramisch scherm te projecteren, die zich hiertoe bij uitstek lenen. Het heeft geen enkele zin normale speelfilms, met veel binnenhuis-opnamen op een groot doek te projecteren, daar zulks alleen maar de verhoudingen in de close-ups nadelig kan beïnvloeden. Om het publiek een beeld te geven subsidiën dan zal ook de gang nog eens onder handen genomen moeten worden. Luwt het met de aanwinsten wat men zou het bijna gaan wensen zo gaat het Museum weer vele jaren mee en kunnen de zorgen van de pen ningmeester eindelflk eens wat vermin deren. Maar dringen de aanwisten ons werkelijk tot de even noodzakelijke als gevreesde uitbouw, dan zal het de vraag zfln of het Museum op particuliere basis gelijk thans kan blijven voortbestaan. Besluiten wij onze opmerkingen met de mededeling, dat in verband met de opstelling der betimmering, Oudheidka mer en aansluitend portaal van een Su- rinaams-houten vloer werden voorzien, dank zij de bemiddeling van een der Be stuursleden, terwijl de opstelling der collecties in de Oudheidkamer ingrijpend werd gewijzigd. In nieuwe vitrines opge steld, kan thans de aandacht onverdeeld vallen op de verzameling oud-Fri 3 zil ver, een verzameling, thans op die van het Friesch Museum na tot de belang rijkste van ons gewest uitgegroeid. Een schat, gevat in een passende schrijn. H. H. IJLST, van 6 tot 20 Mei. Geboren: Nieske d. v. Egbert Berg huis en Grietje van der Wal; Jan Ja cob z. v. Sikke Keikes en Johanna Sijbersma. Ondertrouwd: Gerben Groenveld, 22 jr. en Sjoukje Dijkstra, 21 jr. Gehuwd: Thomas Buma, 37 jr. met Maaike Spieringa, 32 jr.; Hendrik de Jong, 28 jr. met Froukje Kruis, 22 jr. Rome werd 10.000 liter gasoline, 12.000 liter van een alcohol mengsel, ICO.OOp liter naphtaline en 18.000 liter stookolie gebruikt om de stad 24 dagen brandende te houden, opdat regisseur Melvyn Leroy alle opnamen kon krijgen, die hij nodig had. „Quo Vadis” deze kostbaarste film uit de geschiedenis der film kostte 6.500.000 dollars en werd bekostigd met bevroren kapitaal in Italië. Veel werd er reeds gezegd en geschreven, wellicht niet altijd in de beste zin, doch dit staat wel vast, dat een dergelijke film in de geschiedenis nog niet werd vervaardigd en wellicht ook niet weer zal worden gemaakt Speciale aandacht willen wij nog ves tigen op een aantal acteurs. In de eerste plaats Peter Ustinov, die de rol van Nero speelt. Hij is hier Nero, die, zoals de geschiedenisboeken ons leren waan zinnig was. De uitbeelding van zijn rol grenst aan ’t ongelooflijke. Robert Tay lor speelt de rol van Marcus Vinicius en Deborah Kerr de rol van de Christen- van de mogelijkheden van dit brede doek slavin Lygia. De overige rolbezetting is eveneens zeer goed. De duur van de film, alleen de hoofd film duurt al 2 uur en 50 minuten, nood zaakt tot het verhogen der prijzen, waarvoor men de advertentie gelieve te raadplegen. Als u echter de zaal hebt verlaten, zijn wij overtuigd, dat u zul* zeggen dat u zulk een gigantisch werk nog nooit had aanschouwd. De Regering heeft het besluit geno men de uitzendingen met frequentie- modulatie op brede schaal in ons land in te voeren en daarmede onverwijld een aanvang te doen maken. Door de N.V. Nederlandse Omroepzender Maatschap pij (Nozema) is een plan ontworpen, dat voorziet in het bestrijken van het gehele land met F.M.-zenders. Dit plan zou in drie verschillende fasen kunnen worden uitgevoerd. De Regering heeft thans besloten de eerste twee fasen ter stond te doen uitvoeren of voorbereiden, terwijl over de derde fase nog een na dere beslissing zal worden genomen. In de eerste fase wordt o.a. te Hoogezand (Gr.) één F.M.-zender geïnstalleerd dié P.T.T. reeds beschikbaar heeft. Met deze zender zal het programma van Hilversum I gerelayeerd worden en met de reeds in Hoogezand aanwezige A. M.- steunzenders het programma van Hil versum II. De bijplaatsing van de F.M.- zender die spoedig haar beslag zal krij gen, moet worden beschouwd als een voorlopige hulp aan een gebied, waar de ontvangst het meest te wensen overlaat. In de tweede fase is voor het Noorden de oprichting geprojecteerd van twee F.M.-zenders, die de provincies Gronin gen en Drente enerzijds en Friesland anderzijds van een der Hilversumse programma s voorzien èn een zender van groot vermogen, die voor deze 3 provincies het andere Hilversumse pro gramma relayeert. De uitvoering van de tweede fase zal naar schatting een tijd vorderen van ca. 3 jaren. Na de dagen dat onze zo mooi ver bouwde Huishoudschool zoveel belang stelling trok, dat we maar in de rij meeschuifelden door de gangen en loka len, ben ik nog maar eens op m’n eigen houtje naar de school getrokken. Het was zo’n mooie lentedag. In het park lachten wat kinderen bij de apen, de Japanse Kers bloeide in overdadige pracht en toen ik het pad naar de Huis houdschool opliep rook ik de geur van de weilanden, waar juist die dag de koeien met dolle sprongen „Lente” vier den. De geur kan overigens ook wel uit de keuken gekomen zijn, waar ik meis jes zag bewegen, en dan is het beslist geen grasgeur geweest die ik opsnoof. Nu weet ik niet hoe het u ging, maar bij de rondgang vond ik een lokaal op de bovenverdieping het aantrekkelijkst en ik ging daar nu ook regelrecht naar toe. Trap op, links af, voorbij het raam met de bloembak en het mooie gordijn, klein trapje op en dan de deur rechts. Wat ik er achter zou vinden Ik lees zorgeloos nooit bordjes op deuren. Goed bedoelde aanwijzingen als „Naailokaal”, „Theorie”, Verboden Toe gang, Privé, bereiken op een geheim zinnige manier mijn oog nooit, waar ik erg dankbaar voor ben, want het maakt het leven boeiend. Toen ik deze openzwaaide, verwachtte ik half rijen naaimachine’s. 't Zou wa* ontnuchterend werken in het lokaal dat in mijn herinnering ruim en licht was met een rij ramen naar de weg en nog wat ramen naar de weilanden achter de school, waardoor de middagzon naar binnen scheen. Ze waren er niet, die snorrende machines, wel tafeltjes, twee aan twee tegen elkaar geschoven, met een kleedje er op en een vaasje voor jaarsbloemen. In een hoek waren lage door middel van vragenlijsten die inge vuld moeten worden, door het praktijk- schrift en de bezoeken die de lerares aflegt aan het kinderhuis. Ik hoop u nog wel eens te vertellen over het werk van deze lerares, dat zij zo serieus heeft opgevat, maar nu gaat neerleggen omdat ze gaat trouwen. De school en de leerlingen zullen haar mis sen. Ook deze reünie stond al in het teken van het naderende afscheid, de oudere kinderverzorgsters zullen haar als lerares niet meer ontmoeten. Zij zul len straks trouwens worden „losgelaten” door de school en volkomen zelfstandig in het leven staan. Het leven dat zich voor haar voorlopig zal afspelen in het kleuterdagverblijf, het vacantiekolonie- huis, het Voogdijraadhuis, waar ze nu al zo boeiend van vertelden dat ik mijn ogen niet af kon houden van die jonge gezichtjes waarop een besliste trek was gekomen. De leerlingen speelden met die klaar gelegde zelfgemaakte poppen een koste lijk poppenkastspelletje, er werd ge snoept en gelachen en afscheid genomen van de lerares, die ook een vriendin was, maar mija gedachten dwarrelden om het praktijkverhaal van zo’n jonge kinder- verzorgster en dat zult u dan de vol gende keer vinden onder „Van Hier en Daar.'” Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 et Mijnhard! Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Ad/ertentia LM. Woudsend; Otte Hoekstra met Eli zabeth Terpstra, beiden te W- sthem Sijtze de Bruin met Hitje Harsta, beiden te Nijland; Epke Baarda te Zurich met Sijtske de Bruin te Nij land; Jentje Hilverda te Oudehaske met Hiltje Kamerling te Heeg; Joost de Vries te IJlst met Akke Kamer ling te Heeg; Sjoerd Walinga te Heeg met Ynskje Hofstra te Ab- bega; Jan Plantinga te Oudega met Meintje Haanstra te Oosthem; Theu- nis Sterk te Gaastmeer met Pietje Kaspersma te Oudega; Mathijs Al tenburg met Elisabeth de Boer, bel den te Tirns; Sijmon Strikwerda te Oosterend met Trijntje Jorritsma te Heeg; Jacob Hoekstra te Scharne- goutum met Sijtske Haarsma te Sneek; Dirk Bleeker te Nijland met Trijntje Anema te Wolsum; Durk Cornells Schotanus te Idzega met Truike de Vries te Ypecolsga; Jo hannes Abraham van der Veen te IJlst met Antje Duiker te Hom- merts; Sint van der Werf te Wieu- werd met Grietje Arema te Wouds end; Jacob Breeuwsma te IJsbrech- tum met Grietje de Groot te Nijland; Arend Bergstra met Trijntje de Boer beiden te Ypecolsga; Jacobus Kraft te Tjalhuizum met Pietertje Bosman te Tims; Alexander Smit te Oosthem met Willemke Buma te Abbega; Pieter Posthuma met Jeltje Otten, beden te IJsbrechtum; Harmen Everts Dam met Atje Gosses, beiden te Oudega; Jan Hlemstra met Trijn tje van Huizen, beiden te Oudega; Sijtze Martens met Bouwetje de Jong, beiden te Nijland; Pier Dirks Noordmans te Oosterend met Dieuw- kje de Boer te Nijland; Klaas Lolle Okma te Indijk met Tjitske Nauta té Ypecolsga. Overleden: Hendrik Kleefstra, 63 jr., echtgen. van Martje Harmsma te Scharnegoutum; Lykeltje Beeksma, 7 mnd. te Folsgare; Hielke Visser, 68 jr., laatst wedn. van Jeltje Veldhuis te Oppenhuizen. heeft men gewacht tot de directie de be schikking kon krijgen over „Quo Vadis”, de millioenen-productie van Metro Gold- wyn Mayer die slechts 3 weken geleden de première in Amsterdam beleefde. Een bijzondere prestatie daar de film in de overige grote steden van ons land nog niet werd vertoond. Thans laten wij en kele bijzonderheden volgen over Quo Va dis. Dit is reeds de derde verfilming van Quo Vadis, naar de roman van Sienkie wicz, die in 1905 de Nobelprijs voor de letterkunde voor deze roman verwierf. Deze derde versie overtreft alles wat tot dusver op cinematografisch gebied werd gepresteerd. In de film komen 110 ge sproken rollen voor, terwijl 30.000 figu ranten aan de opnamen deelnamen. In totaal werden 25000 costuums vervaar digd. Er zijn 12000 juwelen gebruikt. 2700 veldflessen en 4000 helmen. Uit heel Europa, ook uit Valkenburg, zijn de leeuwen bij elkaar gebracht, 63 in totaal, welke nodig waren voor de Arena- scènes. Speciaal voor „Quo Vadis” werd het Circus Maximus gereconstrueerd, met 3000 'plaatsen. De zeven beelden voor Nero’s paleis hadden een hoogte van 12 meter. De Tiber werd aangelegd. Voor het herscheppen van de brand van Op 22 en 23 Mei zullen Hr. Ms. Mij nenvegers Marsdiep, Westerschelde en Texelstroom, onder bevel van Luitenant ter zee le kl. A. J. Bos een contact- bezoek brengen aan Grouw. Zij zullen worden opengesteld voor bezichtiging door het publiek op Zaterdagavond en Zondagmiddag. kerels” in alle mogelijke zonderlinge uitrustingen, jassen die te nauw waren geworden, kepi’s die er vreselijk uit zagen, enz. Op mgn vraag aan iemand die er ook naar stond te kijken, wat dit voor militairen waren, kreeg ik ten antwoord Dat is de kustwacht, ze gaan kijken of de vijand op komst is.” Het antwoord was zeker als geestig heid bedoeld, en de man kon ook niet weten dat enkele weken later, ongeveer op diezelfde hoogte een eindje uit de kust, drie grote Engelse kruisers door een Duitse duikboot zouden worden ge torpedeerd, waarbij honderden Engelse zeelieden het leven lieten. De grote heren waren allen tot de tanden gewapend en hoewel het klassie ke woord „Si vis pacem, para bellum” indien gij de vrede wilt, bereid U ten oorlog hun voor in de mond lag. Het is gevaarlijk speelgoed, dat oor logstuig. Toen kwam Zaterdag 1 Augustus de klap op de vuurpijl. De bakker, die elke morgen acht uur met vers brood kwam wat een bediening in die dagen bleef weg en omdat wij al een poosje gewacht hadden, zou ik er maar even heen om te zien wat de reden was. Toen ik in ’t dorp kwam viel ’t my op dat ’t zo druk op straat was, overal stonden groepjes te praten, vooral véél vrouwen. In de bakkerswinkel stonden ook al verschillende vrouwen en de juffrouw stond met behuilde ogen achter de toonbank en was geheel in de war. Op mijn vraag wat de oorzaak was, kreeg ik ten antwoord „Och, de mobilisatie natuurlijk”. Mobilisatie Ja, weet U dat nog niet, alle dienstplichtigen moeten voor tien uur zich melden in Alkmaar, de bakker en een der knechts waren al weg. Mobilisatie, dat ontbrak er nog juist aan Dat was het slot van mijn fijne vacantie. 't Werd een gekkeboel daar in dat dorp vol pensiongasten. Vele man nen direct opgeroepen en vrouwen en kinderen dadelijk naar huis, ’t Kon morgen of overmorgen wel oorlog zijn, wat wist je er van. ’s Middags kwam al het bericht, dat het particuliere ver voer door de spoorwegen op Maandag geheel werd stopgezet en dat ieder die nog naar huis wilde daar op Zondag nog de gelegenheid voor kreeg. Voor vervoer na Maandag kon niets worden gegarandeerd. De regeling lag geheel in handen van de legercommandant, nou, dan wist je ’t wel. Ik had dus geen keus, moest Zondag avond nog naar huis, maar na geza menlijk beraad besloten we dat mijn vrouw en zoontje voorlopig maar zouden blijven. Wordt vervolgd, ren der 18de eeuw tot stand gekomen waren er heel wat lagen verf over ge streken en het kostte enige moeite, de oorspronkelijke kleur terug te vinden. Door zorgvuldig afkrabben kwam de oudste verflaag weer te voorschijn romig wit en deze kleur is nu op nieuw aangebracht. De niet door de betimmering ingeno men wanden van het vertrek, waarvoor zij was bestemd, waren bespannen met beschilderd behang. Fragmenten hiervan bleken nog hier en daar om te zwerven, te versneden echter om opnieuw te kttn- nen worden toegepast; zij stellen gefan taseerde, Friese landschappen voor, één daarvan echter de Kolk met op de ach tergrond de Waterpoort. Het schoor steenstuk bleef in zijn geheel bespaard; hopelijk vindt dit weer de weg naar Sneek terug, om op de oude plaats bo ven de schoorsteenmantel te kunnen worden bevestigd. Het bijzondere van de betimmering is wel, dat zij destijds door de bekende Sne ker burgemeester en glazenier Thomas Gonggrijp werd besteld om er zijn huis mede te verrijken. Misschien is het mede daarom geen toeval, dat de wijze van uitvoering zoveel overeenkomst vertoont met die van de betimmeringen, om streeks dezelfde tijd in het Sneker Stad huis aangebracht. Intussen is het Museumbestuur nog niet tevreden, want er wacht al weer een ander brok Sneker kunstnijverheid op overplaatsing, te weten een zeer rijke, deels in grijs-marmer gebeeld houwde Lodewijk-XV-schouw, zich be vindende in de vervallen tuinkamer van het pand Kleinzand 22, hetzelfde pand waaruit in 1952 reeds de zeldzame, uit omstreeks 1845 daterende gangportiek naar het Museum kon worden overge bracht. De schouw werd van de eigenaar van het pand, de heer U. H. Huges, ge kocht, maar zal nog enige maanden moeten blijven zitten eer het Museum er ruimte voor heeft. Jammer genoeg bleek de rest van de tuinkamerbetimmering te zeer door het vocht aangetast, dat over brenging ook hiervan mogelijk was. De tweede schouw nu kan waarschijn lijk komend winterseizoen een goede bestemming krijgen, wanneer de bene denzaal van het Museum een metamor phose zal ondergaan, noodzakelijk ge worden door het nijpende gebrek in de scheepvaartafdeling, die om enige dif ferentiëring vraagt in fijnere en meer omvangrijke voorwerpen, alsmede meer wandruimte behoeft. Laten de financiën het toe op won derlijke wijze bereikten ons tot dusverre steeds de onmisbare, doch nimmer van te voren vaststaande extra giften en boekenplanken, voor een andere hoek was een gordijn gespannen. Natuurlijk ging ik er nieuwsgierig achter kijken. Er stonden, op planken, figuurtjes van pöpenwissers gemaakt en er lagen zelf gemaakte poppen met karakteristieke koppen. Voor ik echter de karakters kon vaststellen, werd ik weggehaald door een meisje. De poppen moesten nog een geheim blijven, niet zozeer voor mij dan wel voor de meisjes in het lokaal, die ik zou kunnen alarmeren met mijn opgeto gen kreten. Toen zag ik die meisjes eigenlijk pas. Ze zaten met de jonge lerares, mej. S. Nauta, in groepjes rond de tafeltjes te praten. Ze leken wat feestelijker gekleed dan gewoonlijk en i zag er bekende gezichten bij van meis jes, die vorig jaar geslaagd waren als kinderverzorgster. Ze gaven me de op lossing van het raadsel. Ik was terecht gekomen in een reünie van kinderver zorgsters. Een samenkomst van hen die het diploma al in de zak hebben en nu in een kinderhuis werken en van de meisjes die in Juni het diploma hopen te behalen. Zij waren hier de gastvrou wen die thee gingen schenken en zelf gebakken koekjes presenteerden en toch waren ze wat schuchter en luisterden zwijgend naar die anderendie al zo veel verder waren dan zij. En die zo veel ouder leken. Geen schoolmeisjes meer, dacht ik ook toen ik met de lerares en haar leerlingen luisterde naar de verha len van de meisjes, die nu al een negen maanden „in de praktjjk zitten”. Na het schoolexamen en het Centrale Raad examen in Heerenveen, zijn ze naar verschillende kinderhuizen gegaan om daar een jaar te werken, voor ze werkelijk „volleerd” zijn. In dat jaar hebben ze nog contact met de lerares BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 13 tot 20 Mei. Geboren: Wilhelmina Sophia d. Johan Frederik Repko en Pietertje Bokma; Pietje d. v. Sjoerd Jaasma en Esther Martens de Vries; Rigtje d. v. Jan Tichelaar en Johanneske van der Zee; Jantje d. v. Hendrik Huisman en Antje van der Meer; Al berta Anna d. v. Sake van Bergen enAnnaAtsma; Jacobus z.v. Hendrik Tekelenburg en Froukje van der Wal; Pieter z. v. Fedde Koopmans en Sij- montje de Jong; Anna d. v. Jacob Fokkens en Gerharda Nijman; Eelke z. v. Sijbren Baarda en Sara de Boer; Boukje d. v. Komelis Feringa en Trijntje Ezinga. Gehuwd: Feije Komelis Prins, 31 jr. en Baukje Keuning, 23 jr.; Leen- dert Boot, 21 jr. en Maike Bakker, 26 jr.; Frederik v. d. Werf, 27 jr. en Sjoukje van der Meer, 28 jr.; Thijs Ekema, 24 jr. en Grietje Stavinga, 26 jr.; Willem Venema, 25 jr. en Leent je van der Zee, 25 jr.; Gerardus Jacobus de Vries, 24 jr. en Durkje Spijkerman, 23 jr. Overleden: Ida Bergsma, 72 jr„ wed van Otte Reinsma, vroeger van Sjerp Wierda en Wouter Zijlstra- Rimmert de Vries, 6 mnd.; Sijtze Hoekstra, 72 jr., wedn. van Afke Tjitzes Rijpkema; Gjalt Boonstra, 76 jr., wedn. van Pietje Visser; Willem van der Meer, 26 jr., ongeh.; Rintje Fredericie, 17 jr.; Mietje Blauw, 60 jr., echtgen. van Hendrik Coenraad Jageling. Oorlog, wie had daaraan nu ook ge dacht Dat was toch niets meer voor be schaafde landen, waar de democratische idee van volksregering hoe langer hoe meer ingang vond. Oorlog, dat was iets voor landen met een grote, nog achterlijk bevol king; Rusland, Japan, Turkije, Grie kenland met al die schermutselingen en opstanden daar in die rumoerige Bal- kanlanden thans rommelde het daar weer als een ver onweer. Op 28 Juni 1914 waren in Serajewo, de hoofdstad van Bosnië, bij een offi cieel bezoek aan die stad de Oosten rijkse troonopvolger Franz Ferdinand en zijn gemalin, vermoord door aanhan gers van de Groot-Servische beweging. Radio was er toen nog niet en wat men van deze moord hoorde las men in de bladen, die toen echter ook nog niet met die grote koppen ver schenen waarmee thans een opening van een nieuwe dorpsschool wordt bekend gemaakt. Maar wat ging ons die herrie en die schietpartij aan Serajewo, je moest eens zien waar het lag. Bosnië, Herzoge- wina, Servië, Montenegro, dat waren van die namen die je je nog flauw herinnerde uit je schooljaren, maar hoe dat zaakje daar in elkaar zat, moest je nog eeng nazoeken in een atlas Ik had net die laatste week in Juli 1914 vacantie genomen. Mijn vrouw, die na de geboorte zoontje in 1913 steeds wat zwak gebleven bloedarmoede enz. op aanraden van onze huisarts poosje van de zeelucht gaan ge- __i trof buitengewoon, daar een zwager, ambtenaar bij de P.T.T. ge durende het badseizoen in Bergen N.H. was gedetacheerd. Ze woonden daar aardig in een gedeelte van een huis, dat gedurende het seizoen gewoonlijk werd verhuurd en waar ook nog gelegenheid was voor logies van ons klein gezin. Zelf was ik ook hoognodig aan wat vacantie toe had, tengevolge het uitbreiden van mijn werk op reis, mis schien wat te veel hooi op m’n vork genomen en zag met verlangen uit naar een rustige week daar in dat aardige dorp, met z’n mooie omgeving van bos en duin. Toen ik dan ook op Zaterdag 25 Juli in Bergen arriveerde met prachtig weer dachten wij niet anders of ’t zou een fijne week worden. Wij woonden daar in een aardig huisje in t bos, ver van de drukte van de vacantiegasten en dagjesmensen WYMBRITSERADEEL, van 13 tot 20 Mei. Geboren: Hitje d. v. Wijtze van der Zee en Leeuwkje van Dijk te Uitwel- lingerga; Jitske d. v. Klaas Boersma en Aukje Boersma te Goënga; Bauke z. v. Klaas Wiersma en Sjoerdjs Veenstra te Heeg; Klaas z. v. Klaas Breeuwsma en Dina de Jong te Fols gare. waar Bergen toen al bekend door was geworden en toch dicht genoeg bij het plaatsje om er van de genoegens te kunnen profiteren en toen wij 's avonds in „De rustende Jager” bij een strijkje zaten dacht niemand meer aan die onweerswolken daar in die rumoe rige landen in Oost-Europa. Zondags zou er een voorstelling zijn in het Openlucht—Theater, een nieuwe attractie waarvan Bergen toen zowat de primeur had. Ik meen me te herinneren dat een van de werken van Vondel zou worden gegeven en we waren van plan er heen te gaan maar ’t ging over het goot de gehele dag en van uitgaan was zelfs geen sprake. Dat was de eerste tegenvaller maar gelukkig de andere dag was ’t weer prachtig weer en konden we een mooie wande ling maken in ’t bos, met de kleine baas in een trekkar, geschikt voor strand en zandwegen. De bladen zeurden nog wat na over het ultimatum dat door de Do- nau-monarchie aan Servië was gesteld en dat binnen acht en veertig uur moest aflopen. Rusland bemoeide zich er mee en vroeg uitstel. Servië gaf in vele gevallen toe, maar hield vast aan zijn autonomie. Ook in Engeland trok de zaak sterk de aandacht, doch 't bleef als steeds wat op de achtergrond. Maar wij trokken er ons niet veel van aan, wandelden, fietsten eens naar Bergen aan Zee waar 't vol Duitsers zat. Woensdagmorgen, terwjjl ik even een boodschap deed, werd mjjn aandacht ge trokken door een drukke beweging in de buurt van het stationnetje van het bekende treintje op Alkmaar. Er was een hele troep mensen met allerlei ba gage, allen in opgewonden toestand. Toen ik aan een beambte vroeg wat dit betekende, kreeg ik ten antwoord Ze gaan allen hals over kop naar huis. „Es gibt Krieg”, er komt oorlog zeggen ze alle Duitsers moeten naar hun land terug. Maar zijn die mensen nu gek gewor den met hun geschreeuw over „Krieg” Dat Duitsland achter die hele zaak zat, was ons gewone mensen toen nog niet duidelijk, want wij konden ons geen oor log voorstellen, hadden veertig jaar ons gehele leven in vrede geleefd, zoiets kon niet bestaan, daar waren de mensen van tegenwoordig niet meer voor te vinden. Toen ik Vrijdag 31 Juli met mijn vrouw en haar zuster een fietstochtje maakte naar Schoorl, werd onze aan dacht getrokken door een zonderlinge optocht. Wij kwamen een groep militai ren tegen, meest allemaal z.g. „oude Het I- x ies S< heepvaart Museum is hoe langer hoe meer een toevlucht geworden voor allerhande „artistieke afbraak”, zoals men dat tegenwoordig wel noemt, uit de binnenstad van Sneek. Aan de ene kant stemt het droef, dat het tot deze afbraak moest komen, aan de an dere kant stemt het dankbaar dat Sneek een instelling bezit, die zich over deze afbraken kan ontfermen, zodat er toch nog op het gebied van oude kunst en kunstnijverheid te Sneek iets te ge nieten overblijft. Wij hopen nu maar, dat de Sneker burgerij beseft, hoezeer een aantrekkelijk, modem ingericht Mu seum thans allerwege als een onmisbaar bezit voor elk centrum van vreemdelin genverkeer wordt beschouwd. Het zijn daarom niet louter culturele motieven, die zovele gemeentebesturen de laatste jaren hebben bewogen grote sommen in hun Musea te investeren. Moge het Sneker Gemeentebestuur het nog niet zo grootscheeps doen als Eind hoven 12.000 gulden voor één Picas so de goede wil is er stellig. En zo waren wij zeer erkentelijk voor de over dracht van een fraaie Lodewijk-XV be timmering, door de Gemeente Sneek in 1939 aangekocht en uitgebroken uit het pand Hoogend no. 20, om haar in eerste instantie te redden en voor Sneek te be houden. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, de betimmering in een der vertrekken van het Sneker Stadhuis op te stellen, waar zij wat stijl betreft zeer op haar plaats zou zijn geweest. De afmetingen bleken echter een dergelijke overplaat sing te beletten, en omdat het gedurende lange tijd opslaan van betimmeringen de houtwormen tergt, scheen het B. en W. de beste oplossing toe, in te gaan op het voorstel van het Museumbestuur, de betimmering in de Sneker Oudheidka mer op te richten. Dit is thans geschied, en Sneek kan trot" zijn op het resultaat! De betim mering bevond zich oorspronkelijk in een achterkamer, die kleiner, maar iets hoger was dan de voor-bovenzaal van ons Museum. Het vereiste dus heel wat overleg, een en ander in te passen. Daar bij werd als voorbeeld genomen de op stelling in de kunstnijverheidsafdeling van het Rijksmuseum te Amsterdam. Hier is er niet naar gestrepfd, complete „stijlkamers” in te richten, maar de be timmeringen of fragmenten daarvan zo op te stellen, dat deze een bepaalde cul tuur meer suggereren, dan copiëren. Deze nieuwe opvatting heeft aestheti- sche zowel als practische voordelen bo ven de oudere, die men b.v. nog in de z.g. Bisschopkamers van het Friesch Museum kan zien toegepast. Bij de huidige opstel ling in de Oudheidka mer moesten voorlopig worden opgeofferd de plafondbetimmering met aansluitende koof- lijsten, versierd met de koppen der 4 Evange listen, alsmede een deur met belegstuk ken. Geplaatst werden de zwart-marmeten schoorsteenmantel met houten boëzëtó, als mede het driedelige kamerschut met kroon lijst. Dit kamerschut vertoont een dubbele deur, aan weerskanten door een smallere, en kele deur geflankeerd. Het nam oorspronke lijk de volle breedte van het vertrek in. Hebben wij het goed, zo gaf de ene zijdeur toegang tot een neven- vertrek, de andere tot de kelder, terwijl de middelste een glazen kast aan het oog ver borg. De betimmering is in haar soort buitenge woon sierlijk. Zij werd uitgevoerd in grenen hout en op beheerste wijze van enig lofwerk voorzien. In de loop der jaren de betim mering is waarschijn lijk in de zestiger ja- 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5