BEÏM KKKIlDE De bel luidt voor de laatste voetbilroode X Joh. Koopmans Erelid van de Friesche Mij. van Landbouw BUITENLANDS OVERZICHT |g HAfnER hand Gelei 1 "WITTE KRUIS" 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen VRIJDAG 21 MEI 1954. DERDE BLAD Sneek Zal Sneek het nog redden Het heilzame Programma Zeepost Postduiven ver. l’Estafette Simavi-collecte 1 tablet cachet Alle stukken van de afd. Sneek voortaan in het Fries Motor- en Autoclub J. C. Visser „SNEEKER NIEUWSBLAD” Reisgids Touringcarbedrijf Friso Achtste Friese Elfsteden- Rijwieltocht Jaarvergadering JNevobo afd. Sneek Geen vorderingen te Genève Wichelroede waardeloos |7 duidelijk eens nu en Vraagtuw Apotheker of Drogist! Advertentie LM. Zondag 23 Me. Advertentie I.M. Advertentie L M. Een nieuwe secr.-penning- meester. zocht door de voorzitter en de heer P. S. Falkena. Eerstgenoemde bracht hier over verslag uit, waarop enige nabe spreking volgde. Voorts werd besloten een excursie naar Rottevalle te organi seren, waarvoor het bestuur de datum zal vaststellen. Nadat een nieuw huishoudelijk regle ment was vastgesteld, volgde een be spreking over (7 Juni) (26 Mei) (22 Mei) (22 Mei) (27 Mei) (22 Mei) (22 Mei) (27 Mei) (22 Mei) Zaterdag 22 Mei. Ie klas A: BalkO.N.S. 3e klas B: Woudsend 2Oudega (W.) Junioren A: O.N.S. laWorkum 2a; O.N.S. 2aWorkum la. GOENGA. De collecte voor het werk van Simavi heeft in Goënga, Gauw eri Offingawier opgebracht 96.05. BEVA werkkleding verkrijgbaar bij „DE VOORUITGANG” - Fa. Bouwhuis Een vorstelijke handverzorging opkomend Duitsland, zijn rol in de we reldpolitiek durft spelen. Ten slotte zij het officiële Amerikaanse bericht ver meld dat de Midden-Amerikaanse staat Guatemala wapens van Sovjet-zijde ont vangt. Zoals bekend werd de regering van dat land reeds lang verdacht van communistische sympathieën. De confe rentie van Amerikaanse staten te Cara cas heeft onlangs een resolutie tegen het communisme aangenomen en met be langstelling zien we de stappen tege- GENEESMIDDEL tegen hoofdpün. kiespijn, maand- pjjn, zenuw- of rheumatische Pijnen is, behalve in de vorm van poeders, óók verkrijgbaar als Zondag luidt de bel voor de laatste voetbalronde. Wel moeten er dan nog enkele restjes worden opgeruimd en blij ven de kampioene- en promotiewedstrij den nog enkele weken de aandacht vra gen, maar overigens wordt er Zondag een punt achter gezet. Op zo’n laatste competltiedag hebben de meeste wedstrijden uiteraard niets meer om het lijf, maar zoals steeds zyn er enkele uitzonderingen. In afd. B moe ten VitesseSneek en Heerenveen— Enschedé antwoord geven op de vraag, wie ’t Gooi naar de tweede klas zal ver gezellen en in afd. A kan bij R.C.H - Ajax en D.W.S.Ensched. Boys einde lek de kampioen uit de bus komen. Sneek heeft een zeer wisselvallig sei zoen doorgemaakt. Onze stadgenoten begonnen behoorlek (na zeven wedstrij- Het gaat echter Eden waarschijnlijk Bij de ingekomen stukken was een uit voerig schrijven van de burgemeester van Wymbritseradeel waarin richtlijnen werden gegeven t.a.v. dienstwoningen. Het werd in zijn geheel voorgelezen en daarna voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd, dat zich drie nieu we leden hadden aangemeld (die alle werden aangenomen) en dat nog candi- daten kunnen worden opgegeven voor de nieuwe meikerscursus. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw. Guinea: m.s. Willem Ruys Ned. Antillen: s.s. Breda Suriname: m.s. Nestor Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Arundel Castle Canada: s.s. Zuiderkruis s.s. Aalsdijk Het Reisbureau en Touringscar-bedrijf Friso, te Sneek gevestigd Kleine Kerk straat 6, zond ons zijn reisgids voor het seizoen 1954. Daarin zijn in de eerste plaats opgenomen de beschrijvingen van een groot aantal dagtochten in Neder land, welke natuurlek in alle mogelijke variaties kunnen worden gewijzigd. Men kan reizen maken naar Gaasterland en Oranjewoud, naar Drenthe (Schoone- beek, Emmen), naar Paterswolde, Delf zijl, Giethoorn, Denekamp, Hellendoorn, Dalfsen, Holterberg, Apeldoorn en de prachtige vacantleoorden wijd verspreid over de Veluwe. Voorts naar Doorn en Arnhem, Dieren, Nijmegen, Elten, Mont- ferland, Emmerik, Den Helder, Bergen aan Zee, Alkmaar, Bloemendaal, Volen dam, Amsterdam, Alfen a. d. Rijn, Loos- drecht en ’t Gooi, rond het IJselmeer, Den Haag, Rotterdam. Er zijn ook twee daagse reizen naar Zuid-Limburg en Valkenburg vermeld. Daarna volgt in deze gids het reisprogramma buiten land 1954, waarin de directie, aangemoe- digd door het succes van vorige jaren weer enkele met zorg gekozen en samen gestelde reizen naar het buitenland ver meldt, o.m. naar ’t Teutoburgerwoud en Iburg (1 dag), Zevengebergte en langs de Rijn (2 dagen), Sauerland, Ahrdal en langs de Rijn (3 dagen), "ifel, Ahrdal en langs de Rijn (5 dagen). Data en prij zen van deze reizen zijn ook vermeld. Van alle reizen geeft het boekje uitvoe rige beschrijvingen en hij, die meer in lichtingen wenst zij verwezen naar het reeds hier bovengenoemd adres der on derneming. Vermelden we nog dat dit seizoen ook weer de populaire dagtoch ten worden gehouden, aanvangende mr Gemenebest, Engeland, naast een weer „bollentochten” en eindigende met het Bloemencorso te Aalsmeer in Septem ber (22 Mei) (22 Mei) (26 Mei) Zuid-Amerika, Argentinië, Chili en Uruguay: s.s. Alcantara m.s. Alberto Dodero Brazilië: s.s. Alcantara Australië: via Engeland s.s. Himalaya Nieuw Zeeland: via Engeland Inlichtingen betreffende de verzènd- data van postpakketten geven de post kantoren. Pinkster-Maandag wordt van uit Bolsward weer de traditionele Elfsteden wielerwedstrijd gehouden. Deze zal be staan uit wegwedstrijd, nieuwelingen vaardigheidsrit en toertocht. De wed strijden worden gereden onder de regle menten van de K.N.W.U. Het vertrek uur voor de groepen A en B is bepaald op des morgens 6 uur, groep C 6.30 en groep D 7 uur. den stonden zij zelfs op de vijfde plaats) daarna volgde een inzinking, maar een in Enschedé ingezet herstel bracht Yde- ma en zijn mannen weer in het rechte spoor enbijna in veilige haven. Bij na, want jammer genoeg duurde het herstel juist even te kort. En nu is het Zondag er op of er onder Algemeen is de gedachte dat Enschedé'? kansen na de vorige Zondag iets hoger aangeslagen moeten worden dan die van Sneek, maar in beide duels spelen zo veel factoren een rol dat wij ons liever met aan speculaties wagen. Wel willen wij de hoop uitspreken, dat onze stad genoten in de komende moeilijke strijd nog eens door de oude strijdlust bezield zullen zijn. ren op natuurlijker wijze ’n defensiepact voor Z.O.-Azië zal kunnen groeien, dan wanneer nu bijna uitsluitend Westelijke landen, zonder de voornaamste Z.O.- Aziatische staten zo’n verdrag sluiten. Het laatste zal een te agressief karak ter krijgen om bijv. India te bekoren, vooral nu Bedell Smith heeft verkondigd dat Amerika geen genoegen zal nemen met een deling van Vietnam. Al met al kan men wel zeggen dat Engelands stem te Genève veel gewicht in de schaal legt en dat minister Eden tracht daar niet alleen de eenheid van het Brit se gemenebest te handhaven door geen voor India niet te aanvaarden op lossing na te streven maar ook de invloed van dit Gemenebest in te zetten voor een voor het Westen minst scha delijke overeenkomst. Of hy daarin zal slagen hangt ook af van zijn Westelijke partners Amerika en Frankrijk en van de tegenpartij, maar wel heel duidelijk is geworden dat het Gemenebest nog een belangrijke rol in de wereldpolitiek speelt, trouwens de nu geëindigde reis van koningin Elisabeth had daar ook al de aandacht op gevestigd, zij reisde de wereld rond uitsluitend via landen, die haar als souverein erkennen. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vastuurvoor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Leverpllletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten hettempovanuw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tydeUJk Carter’s Leverpilletjee om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet tn de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le- verpilletjes, t 1.20 per flacon. 57 Kampioen naar Sneek. De Sneker voetballiefhebbers kunnen Zondag een oordeel vellen over het tpel van één der noordelijke tweede klas kampioenen. Velocitas speelt in het Zui- dersportpark zyn laatste competitie wedstrijd tegen L.S.C. Hoewel er niets meer op het spel staat, kan het nog een pittig en goed partijtje worden, want onze stadgenoten zullen er een eer in stellen de kampioenen te kloppen. Twee belangrijke wedstrijden voor W.Z.S. Door D.O.G.'s knappe eindspurt is W.Z.S. ook nog in gevaar gekomen, al is dit o.i. wel wat denkbeeldig. Immers, do Snekers zouden dan hun drie wed strijden moeten verliezen en D.O.G. en Lemmer beide hun laatste wedstrijd winnen. Maar het is toch even oppassen voor de zebra’s, die een druk en belangrijk weekend tegemoet gaan. Vrijdagavond spelen zij nl. op eigen veld de derby tegen Black Boys en Zondag binden zij de strijd aan met concurrent D.O.G. Wij hebben zo het gevoel, dat de Zuider- sportparkbewoners zich in één van deze ontmoetingen wel veilig zullen stellen. Ook Black Boys speelt Zondag weer. Dan komt Rood Geel bij de zwartjes op bezoek en het treffen tussen deze oude rivalen kan interessant worden. Na bijna een maand confereren in Ge nève blijkt er nog weinig vooruitgang waar te nemen. Noch over Korea, noch over Indo China is een mogelijkheid tot overeenstemming tussen Oost en West gebleken en evenmin blijken de pogingen om de Westelijke landen een sterk een heidsfront te doen vormen al geslaagd. Dit laatste schijnt ook al het gevolg te zijn van de binnenlandse verhoudingen in enige Westelijke landen. Er is bijv, in de Ver. Staten bij republikeinen en de mocraten geen overeenstemming over de te volgen politiek, maar evenmin in de rijen der republikeinse dus de rege ringspartij zelf, en zelfs niet bij de lei dende politieke en militaire figuren on derling. Zo is het bekend dat de Ame rikaanse vice-president Nixon een voor stander is van directe militaire hulo aan de Fransen in Indo China, en dat ce voorzitt.il van het college van Ane. - kaanse chefs van staven aan zijn -yde staat, maar dat president Eisenhower zelve en een aantal militaire kopstuk ken er niet zo 1- waarin met subsidie van het rijk en di verse bedrijven tal van verbeteringen ij bestaande oude boerderijen zijn aange bracht, welke als voorbeeld moeten dienen en daarom door belangstellenden kunnen worden bezichtigd, is ook be- Voorzitter I. de Boer kon Maandagavond 27 leden verwelkomen in de voorjaars vergadering van de af<i. Sneek der Friesche My. van Landbouw, welke in Rest. Piso werd gehouden. Dat was veel meer dan verleden jaar toen men, zoals ge- woonlyk, ’s morgens bijeen kwam. De boeren hebben het in Mei te druk op hun bedrijf en daarom had het bestuur deze proef genomen. En gezien het resultaat, deelde de voorzitter nu reeds mede, dat deze vergadering het volgend jaar weer op een avond in Mei zal worden gehouden. Maar ook alleen die in het voorjaar. De anderen blyven op een morgen. W erkgevers belangen in 't kort ingeleid door de heer Falke na, daar de aangekondigde spreker, de heer Hoornstra verhinderd was. Falkena deelde o.a. mede, dat de Friesche Mij. niet meedoet aan de nieuwe C.A.O. De andere organisaties stemmen er wel mee in. Het voornaamste geschilpunt is, dat zij de lonen van de vaste arbeiders hoger wil stellen dan die in de D.U.W. en soortgelijke werken. Ook acht zij de werkclasscificatie in het landbouwbe drijf niet gemakkelijk door te voeren al zal hierin wel bewilligd moeten worden De andere organisaties hebben er nl. dit op gevonden, dat de werkgever 2.50 boven het loon mag gaan. Maar de Friesche Mij acht dit een bezwaar, ook al omdat deze verhoging niet door berekend mag worden, zolang men bo ven de garantieprijs blijft. Toch zal lie verhoging, die met inbegrip van de loon- compensatie pl.m. acht gulden per week zal bedragen, wel door de Rijksbemidde- laar.i worden aanvaard. De werktijden blyven gedurende de zomermaanden gelijk, ’s winters zullen ze worden verkort. Gewezen werd ook nog op de loon administratie die men niet voldoende vereenvoudigd achtte, waarmee de voor zitter instemde. Dit schijnt echter niet gemakkelijk te zijn. Er is zelfs een com missie voor aan ’t werk geweest. Een ander lid was echter van oordeel, dat er al behoorlijk vereenvoudigd is. Maar men moet er eerst wat mee bekend ra ken. Bij de rondvraag werd nog gesproken over do radio-uitzendingen van de R.O.N., de verhoging van de huren en de grondprijzen, (waarover nog niets defi nitiefs bekend is), de monopolieheffing op granen en de vereveningsheffing, ter wijl er ook op werd aan gedrongen alle stukken van de afdeling voortaan in het Fries te stellen. Het bestuur zegde over weging toe, waarbij onderzocht zal wor den of er bij de leden ook bezwaren te gen bestaan. De postduivenver. l’Estafette hield een wedvlucht van het Station Venlo af stand 189 K.M. Uitslag: le, 2e en 25e H. Meinen; 3e, 20e en 26e H. Buitenpost; 4e v. d. Meulen de Vries; 5e, 17e, 19e en 22e H. Oppenhuis, 6e, 11e en 24e J. de Boer; 7e en 14e A. Postma; 8e Sj. Mo lenaar; 9e J. Gerlofs; 10e en 13e H. Tip- persma; 12e en 27e A. Wijnja; 15e E. Laagland; 16e S. de Ree; 18e J. Haak;’ 21e H. Stavorinus; 23e L. de Wagt; 28e B. Heins; 29e L. de Ree; 30e E. Groene- veld; 31e S. Hofstra; 32e F. Meijer; 33e L. v. Vugt; 34e J. Pronk; 35e A. Coers; 36e W. Silvius. De duiven werden gelost om 8.30, de eerste duif werd geklokf om 11.19.04, snelheid 1127 m.p.m., de tweede volgde om 11.20.55, snelheid 1103 m.p.m., de derde bereikte haar hok om 11.21.40, snelheid 1098 m.p.m. Hoewel de wind in het Oosten zat is deze vlucht zeer re gelmatig verlopen, wat ook wel blijkt uit het feit, dat de 10e prijswinnaar haar hok bereikte om 11.27.19, snelheid 1070 m.p.m., de 20e werd geklokt om 11.29.40, zelfs deze duif vloog nog 1048 m.p m. Waren het de vorige week de dui ven van A. Postma van Oppenhuizen, die sterk favoriet waren, ditmaal waren het de vogels van de heer H. Meinen, hij klokte zelfs de eerste en tweede prys, waarmee hij een flink aantal punten voor het Vitesse-kampioenschap in de wacht sleepte. Hiervoor moeten nog 2 vluchten worden gevlogen, nl. Eist en Venlo. Eerst komt Friedberg aan de beurt voor het midfond kampioenschap. Aan deze wedvlucht namen 197 duiven deel en verliezen werden er zo goed als niet geleden. Waarmede al weer niet gezegd is dat dit Gemenebest al zijn inwendige na de oorlog sterk toegenomen spannin gen heeft overwonnen. Het enkele feit dat de Engelse vorstin India en Pa kistan, welker souvereiniteit nog zo jong is dat men nog geen herinnering wenst aan de band met Londen, niet bezocht wijst daar al op. In Pakistan is de laatste tijd een neiging zich meer op Amerika te oriënteren, het aanvaardde ook Amerikaanse militaire hulp, wat leidde tot verdere verwijdering van In dia, maar of dit zo zal blijven is de vraag, want er is vooral in Oost Pa kistan sterk verzet tegen de samenwer king met Amerika. Men wil daar liever ene met India waardoor een snellere oplossing van de economische nood in dit gebied, waar nog pas bij relletjes 200 personen het leven lieten, mogelijk wordt geacht. De moeilijkheden welke het Gemenebest in bepaalde delen van Afrika heeft, kent men en de betrek kingen tussen Zuid-Afrika en Engeland zijn niet van de beste, men schrijft Malan zelfs de wens toe de republiek te willen uitroepen, omdat hy te Londen zo weinig begrip ontmoet voor zijn apart- heidswetgeving. Hier zij tussen haakjes vermeld de eenstemmige beslissing van het Amerikaanse Opperste Gerechtshof waarbij de scheiding van blanke en nlet- blanke leerlingen bij het openbaar onder wijs In de Ver. Staten onwettig wordt verklaard. Een beslissing, waarover in de Zuidelijke staten van Noord-Amerika heel wat deining zal ontstaan, maar welke alle tegenstanders van rassendis criminatie welkom zal zijn. Maar om op de moeilijkheden van het Britse Ge menebest terug te komen: met enige spanning was het bezoek van koningin Elisabeth II aan Gibraltar tegemoet ge zien, omdat men er reacties van de zijde van Spanje vreesde. Er is echter niets gebeurd, alleen is in .de Spaanse pers vanwege de regering nog eens gepleit voor het goed recht van Spanje op de rots, o.a. omdat Churchill tijdens de oorlog Gibraltar aan Franco zou hebben beloofd als Spanje neutraal bleef. Een bewering welke kant noch wal raakt. Inderdaad moet men constateren dat het aan spanningen in het Britse Gemene best niet ontbreekt, maar toch maakt het geenszins een vermolmde Indruk. En het is nog altijd bemoedigend voor dit Europa, waar Frankrijk blijk van zo weinig pit geeft, dat het centrum van dit Res. 2e klas A: BI. Boys 3L.S.C. Sneek 5—W.Z.S. 2; C.A.B. 2—Sneek 4. 3e klas A: W.Z.S. 3Friso 3; Sneek 6 Bakhuizen 2. Junioren A: W.Z.S. 2aBlauwhuis la; L.S.C. 2a—-R.E.S. 2a. Afd. N: Sneek 1b—W.Z.S. 1b; R.E.S. 1b—O.N.S. 1b (22/5). Afd. O: O.N.S. 3b—BI. Boys 2b; O.N.S. 2b—Sneek 3b (22/5); C.A.B. 2b—L.S.C. 2b; R.E.S. 2bSneek 2b. gekozen mej. J. Hanenburg en de heer N. van Geerensteln. Hierna sprak de voorzitter enige hartelijke woorden van afscheid tot mevr. Kan en dankte haar namens bestuur en leden voor het vele werk dat zij steeds voor de afd. had gedaan. Ook de heer S. Ringma werd toegesproken en hem het beste toege wenst in zijn nieuwe woonplaats. De heer Ringma dankte de voorzitter voor de woorden tot hem gericht. De voor zitter sprak hierna woorden van welkom tot de nieuwe bestuursleden en hoopte op een prettige samenwerking. Doordat de heer B. A. Vlas als lid van de techn. comm, had bedankt, werd in zijn plaats gekozen de heer W. Brouwer, de ove rige ledm dezer comm. werden allen herkozen, wat eveneens geschiedde met de Scheidsrechterscommissie. In de Commissie voor het afd.blad werden ge kozen de heren J. Terpstra en S. v. d. Zweep. Tot redacteur werd benoemd de heer G. Wierda, Stadslaan 8, IJlst. Hier na werd de competitie 1954-’55 bespro ken na een toelichting door de heer J. C. Kam. Na rondvraag, waarin de boeten werden bekend gemaakt, sloot de voor zitter deze geanimeerde jaarvergadering en wenste de leden een sportieve compe titie. Op hun beurt zullen de Amerikanen iets meer willen weten van het Franse standpunt. Dat is trouwens niet gemak kelijk door het kabinet Laniël te bepa len, want de laatste maal dat het de ver trouwenskwestie in het parlement stelde had het maar 2 stemmen meerderheid. Vandaag nog zou de regering Laniël kunnen besluiten met Amerikaanse bij stand de strijd in Indo China voort te zetten en morgen kan er een regering in Frankrijk zijn, welke in Indo China een vrede tot elke prijs nastreeft. Vast staat wel dat Frankrijk alleen de strijd in Indo China niet meer tot een goed einde kan brengen, hoge Franse militairen zijn er thans een kijkje gaan nemen om over de toestand te rapporteren. Maar ook zonder zo'n rapport is wel bekend, dat de thans in Indo China aanwezige Franse strijdmacht niet op kan tegen de Vietminh troepen. Dan zou het geregelde Franse leger er aan te pas moeten ko men en geen Franse regering kan er aan denken delen daarvan overzee te zenden waardoor de Duitse bijdrage aan de de fensie van West-Europa nog belangrij- ker en begeerlijker zou worden. De Vietminh vertegenwoordigers hebben er onder deze omstandigheden geen belang bij te Genève soepel te zijn in hun eisen, tenzy Rusland en China om alge meen politieke redenen hen daartoe no pen, maar de onmenselijke houding wel ke deze groep al aanneemt inzake de evacuatie der Franse gewonden uit Dien Bien Phoe geeft daarop weinig hoop. In derdaad is de positie van het Westen te Genève zo slecht dat men kan begrijpen dat Amerika en Frankrijk reeds nu on der ogen willen zien wat er na een even tuele mislukking der besprekingen, in Indo Eden was nogal op zijn tenen getrapt door het besluit tot dit Amerikaans Franse overleg, buiten Engeland om dus, maar heeft van de Amerikanen thans de verzekering gekregen dat hij op de hoogte zal worden gehouden. Maandagavond hield bovengenoemde I Kan en de heer S. Ringma, werden resp afdeling haar jaarvergadering in Rest, cekozen mei. J. Hanenburp en de heei Piso. De Voorzitter, de heer J. Piso, kon een veertigtal leden het welkom toeroe pen, waarna hij wees op de vlotte afwer king van de competitie en de goede re sultaten, die in het afgelopen seizoen werden behaald. Na behandeling van de ingekomen stukken was het woord aan de secretaresse voor het lezen van de notulen van de vorige jaarvergadering welke onder dank werden vastgesteld. De penningmeester, de heer R. de Jong bracht zijn financieel verslag uit. Hier uit stippen wij aan dat de inkomsten met inbegrip van vorig saldo, hadden bedragen ƒ2445.49, de uitgaven ƒ1932.80, zodat het saldo steeg tot 512.69. De kascommissie, bestaande uit mej. T. Stoelwinder en de heer T. Ruis, bracht bij monde van laatstgenoemde rapport uit over het nazien der bescheiden; alles was in orde bevonden en de penning meester werd decharge verleend. De be groting voor 1954-’55 werd vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van 2052.45 met inbegrip van een saldo van 118.50. In de nieuwe kascommissie werden benoemd mej. T. Stoelwinder en de heer B. Kroon, als reserve de heer J. Zwart. Vervolgens werden 10 aande len uitgeloot van 1 en wel de no’s 2, 21, 33, 100, 107, 108, 126, 128, 131 en 13; vier aandelen van 2.50 de no’s 11, 12, 62 en 100. Hierna bracht de secretaresse, mevr. E. Kanv. d. Horst het jaarver slag uit, waarin zij de belevenissen van de afd. memoreerde. De aftredende be stuursleden, de heren J. Piso, R. de Jong en J. de Jong, werden bij acclamatie herkozen. In de vacatures van mevr. Bovengenoemde club heeft Maandag avond voor leden en andere motorsport- vrienden iets nieuws georganiseerd, nl. een „knobbelrit”, die bijzonder in de smaak is gevallen. De navolgende zes moet welke Washington thans zal doen, plaatsen waren in het af te leggen par cours opgenomen met Sneek als start- ---plaats: IJlst, Heeg, Hommerts, Nijland, Bozum, Deersum. Iedere plaats had een nummer van 1 tot 6. Door het werpen met een dobbelsteen werd beslist naar welke plaats de deelnemers zich moesten begeven. In elke plaats moest opnieuw gedobbeld worden, waarmede men dar winstpunten kon boeken. In totaal na men 19 auto- en motorrijders aan deze tocht deel. De uitslag was: le prijs P Bosma, Heeg met 147 winstpunten; 2e prijs P. Muurling, Heeg met 126 winst punten; 3e prijs D. Kanon, Sneek, 120 wintspunten; 4e prijs Haagsma, Hom merts, 118 winstpunten. De voorzitter van de sportcommissie, de heer H. Wie- linga van Heeg, reikte na afloop de prij zen uit, die bestonden uit medailles. Er werd een korte bespreking gehouden over de op Hemelvaartsdag 27 Mei a.s te houden Elfmerentocht, waarvoor zeer grote, belangstelling bestaat. Laat re nu maar smijten met die kisten, die kunnen tegen een stootje en wel tegen honderd stootjes óók. Dat zijn nog eens echte „extra versterkte" kisten I BEVA-vakkleding is overigens ook om trots op te zijnl BEVA-vakkleding met extra versterking op meer dan 40 plaatsen Is tegen geweld goed bestand. Er worden uitsluitend veelvoudig ge controleerde, slijtvaste en kleurechte weefsels voor gebruikt. Op royale manier, zodat BEVA-vakkleding met de schriftelijke garantie! - altijd mak kelijk zit bij het werk. minder om de kwestie wat er zal worden besproken dan om het moment van het overleg. Engeland heeft immers van stonde af aan op het standpunt gestaan dat men eerst het resultaat van Genève moet wachten voor het Westen gaat overleggen over wat er moet gebeuren als de conferentie mislukt. Churchill heeft in het Engelse Lagerhuis dit i standpunt ook ingenomen in een -’erkla- ring over het door Amerika voorgestelde veiligheidsverdrag voor Z.O.-Azië. En geland was bereid de mogelijkheid van dat verdrag te bestuderen, maar een de- finitieve beslissing kan het niet nemen voor het resultaat van Genève bekend is, waar minister Eden zyn uiterste best doet een voor beide partijen aanvaard bare oplossing te helpen vinden, aldus i Churchill. In feite is het eigenlijk zo dat men te Londen meent dat Genève nog wel resultaat kan opleveren in de vorm van een deling van Indo China en dat als de Z.O.-Aziatische staten, met name - India, dan bereid worden gevonden de le klas A: R.C.H.Ajax; Heracles N. E.C.; ElinkwijkLeeuwarden; Zwolse BoysStormvogels; D.W.S.Ens. Boys; Haarlem—Oosterparkers; Wageningen Be Quick. le klas B: HeerenveenEnschedé; ’t Gooi—De Volewijckers; V.S.V..E.D.O.; RigtersbleekD.O.S.; Blauw WitGo Ahead; VitesseSneek; G.V.A.V.A.G. O. V.V. 2e klas A: L.S.C.Velocitas; Nlcator Frisia; Asser BoysHoutigehage; HelpmanF.V.C. 3e klas A:' W.Z.S.D.O.G.; Black BoysRood Geel; W.Z.S.Black Boys (Vrijdag 21 Mei). Res. 2e klas A: Rood Geel 2Sneek 3. De commissie tot onderzoek van het wichelroede- en aardstralenprobleem uit de Kon. Nederlandse Academie van Wetenschappen, met name haar werk groep Amsterdam, heeft thans het eerste rapport doen verschijnen. Het rapport is tot de viervoudige conclusie gekomen. 1. dat de wichelroede in geen enkel der onderzochte gevallen haar deugdelijk heid als opsporingsapparaat van hetzij bekende, hetzy onbekende verschijnselen heeft kunnen bewijzen. 2. dat het bestaan van de z.g. aard- stralen in geen enkel geval is aange toond, of zelfs maar aannemelijk ge maakt 3. dat ten overvloede het overtuigend bewijs is geleverd van de waardeloos heid der onderzochte apparaten ter „Vernietiging van de z.g. aardstralen of neutralisering van hun werking”. 4. dat het gewenst is, dat de overheid het publiek bescherming biedt tegen de activiteit van fabrikanten van en han delaren in z.g.anti-aardstralenappara- ten, zeker voor zover deze activiteit zich beweegt op geneeskundig gebied. radicaal over denken, dan ontstane toestand mee tegarande- Vandaar dat men uit de Ver. Staten zeer verschillende opinies hoort ten op zichte der Indo-Chinese kwestie en alle van min of meer bevoegde zijde. We hebben van minister Dulles gehoord, dat hij, ook als Indo China geheel aan de communisten kwam, Z.O.-Azië nog niet voor het Westen verloren achtte, maar president Eisenhower heeft Indo China do kurk op de Z.O.-Aziatische fles ge noemd en Bedell Smith, de Amerikaan se onderminister van Buitenlandse Za ken die te Genève nu Dulles vervangt, verklaarde dat de Ver. Staten sterk ge kant zijn tegen elke oplossing van de Indo Chinese kwestie welke zou neerko men op overdracht van delen van Viet nam aan de opstandelingen. Een klaar inzicht in de Amerikaanse bedoelingen geven al die uitlatingen niet, integen deel, ze zijn nogal verwarrend en daar om is het niet te verwonderen dat Frankrijk Amerika heeft verzocht om onderling overleg, opdat het Ameri kaanse standpunt wordt geformuleerd en vooral ook be paald wordt met betrekking tot de vraag wanneer de Amerikanen het tijd stip gekomen achten om daadwerkelijk aan de strijd in Indo China deel te nemen. China moet gebeuren. Minister Op doktersadvies moest de heer Joh. Koopmans bedanken als secr.-penning meester, welke functie hij een lange reeks van jaren op voortreffelijke wijze heeft vervuld. In zijn plaats werd be noemd de heer H. P. Andela te Nijland, die deze werkzaamheden op verzoek van het bestuur reeds tijdelijk had waarge nomen. De heer Koopmans kon zelf nog niet aanwezig zyn. Dat speet de voorzitter, want hij had hem gaarne persoonlijk willen bedanken voor het vele werk, dat hij met grote ambitie voor de boeren heeft verricht. Hij ijverde steeds voor de organisatie omdat anders niets bereikt kan worden en bezocht altijd trouw de vergaderingen. Daarom stelde spr. hem ten voorbeeld aan de andere leden en stelde hij namens het bestuur voor de heer Koopmans tot erelid van de afde ling te benoemen, waartoe onder warm applaus besloten werd. De heer G. Alberda bracht verslag uit van de algemene vergadering te Leeu warden, waarna dé agenda voor de vol gende behandeld werd. De heer H. Schrale te IJsbrechtum zal hier de af deling vertegenwoordigen. Plaatsver vanger is de heer Alberda. Het voorbeelddorp Rottevalle

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9