De communisten krijgen Engelse waarschuwing Boeier Friso als Statenjacht overgedragen Zesde Waterpoortmars slaagde bij goed wandelweer Sneek zag de herhaling van een historisch schouwspel Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 van over Boodschap van de Koningin het Rode Kruis Sociëteit Ouden van Dagen op stap 109e Jaargang No. 41 Dinsdag 25 Mei 1954 De heer L. Broersma neemt afscheid als Deurwaarder Bezoek van de Ronde Jachten werd een succes. w. y 4 Si Benoemd Dienstregeling Z.W.H. RedacteurL. KIEZEBR1NK J- Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -3 Vijfde Drie Provinciënrit van de R.A.C. startte te Sneek Gepoogd een familie te vergiftigen Bezoek Koning Haakon vervroegd Geslaagd Dodelijk verkeersongeval - van 1 bekende tai De dames Sj. H. Zij Istra, Sneek, I. de i I In deze week begint het Rode Kruis zijn campagne tot werving van, fondsen. Ter gelegenheid hiervan heeft H. M. de Koningin boven staande boodschap tot het Nederlandse volk gericht. Redactie-adres KLEINZANÜ 7 - Telef 2872 WASHINGTON. Minister Eden heeft de Russische en Chinese ministers van buitenlandse zaken te Genève doen weten dat zij er niet verstandig aan doen de Verenigde Staten te onderschat- ten wat betreft hun mogelijkheden om in Indochina tussen beide te komen. Vrijdagmiddag is op de Muiderstraat- weg te Diemen de 30-jarige pas afgestu deerde dokter S. C. uit Amsterdam, door een auto, geladen met olievaten, over reden en enkele ogenblikken later aan de bekomen verwondingen overleden. De vrachtauto reed door, doch werd later door de rijkspolitie te Diemen op een opslagterrein bjj de Vinkenburg aange houden. De bestuurder, de 36-jarige A. K. uit Amsterdam, verklaarde wel be merkt te hebben, dat zijn auto iets om hoog ging doch hij had de heer C., die op een scooter reed, niet gezien. Beiden reden in de richting Muiden. SIJBRANDABUREN. Benoemd tot le kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek te Wapserveen, de heer A. F. Koopman De dienstregeling van de ZWH is in grote lijnen ongewijzigd gebleven. De verbindingen met en op de treinen in Heerenveen en Sneek zijn immers al zeer goed. Van 3 Juli tot 28 Augustus rijdt de ZWH weer van Leeuwarden en Sneek naar Lemmer in aansluiting op de boten van deze plaats naar Amsterdam, daar dan ook de dagboot, zoals elke zomer, de nachtdienst aanvult en ontlast. Er komt ook een nieuw traject in Juli eri Augustus. Dan zal er een rechtstreekse verbinding komen van Staveren, in aan sluiting op de boot, naar Gaasteriand. SNEEKER NIEUWSBLAD De officier van justitie te Breda heeft medegedeeld, dat hij een 33-jarige huis houdster uit Roosendaal in verzekerde bewaring heeft laten stellen wegens poging tot vergiftiging van de familie K.—M. aldaar. Het meisje, genaamd T. v. d. M. zou op 6 December van het vorige jaar een dosis rattenkruit in een pan met vlees hebben gestrooid, toen zij die avond op de kinderen paste. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Mej. v. d. M. vertoonde, aldus de officier van justitie mr Houben, psychische afwij kingen. tijd. Hij is van mening, dat het nog te vroeg is om te zeggen dat Genève geen -esuitaten zal opleveren. Wanneer men er achter overtuigd van geraakt dat de conferentie wel een mislukking is, dan zal dat zonder twijfel leiden tot aanslui •jng van Engeland bjj de Verenigde Sta ten wat betreft gemeenschappelijke stappen ter verdediging van Zuldoost- Aziê en eventi ele interventie in Indo china Het gezelschap bleef hierna nog ge ruime tijd in een gezellig onderonsje bijeen en inmiddels voer ook de Com mandant Zeemacht Schout-bij-Nacht Burghardt met zijn fraaie motorjacht „Neptunus” de haven binnen. Dit hoge bezoek gaf nog meer glans aan deze prachtig geslaagde dag, waarop de mo- torreddingboot „Prins Hendrik” uit Den Helder ook nog aan de Oosterkade meerde. Dit fraaie en robuste vaartuig trok eveneens veel bekijks. Tijdens deze toespraak zaten de gas ten en him gastheren, onder wie ook burgemeester Rasterhoff, gezellig bjjeen onder het genot van een kopje thee en versnaperingen, rondgediend door da mes in Fries costuum, en raakte men haast niet uitgepraat over de mooie tocht en het prachtige zomerweer, waaraan allen nog lang prettige her inneringen zullen bewaren. Op het Sneekermeer aantrekkelijk Advartentleprlji 15 et per m.m. Bij contract (handeltadv.) lager. 1 Abonnementspriji 11- per half I Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. I Giro 50748 ten name van Firma E. J, Drijfhout, Snoek. zou meer feestelijk en officieel namens het ge meentebestuur hebben ontvangen, maar heette de gasten desondanks van harte welkom in Sneek, waarbij hij de verze kering gaf dat men hen hier in de toe komst nog graag eens terugziet. Als blijk van waardering voor en herinne ring aan dit bezoek bood bood spr. allen een plaquette aan als symbool van de gastvrijheid die Sneek de toeristen steeds zal bieden. De heer H. S. Gr o e n h o u t sprak als voorzitter van de S.Z.C., waarna de heer R. Buisman namens de bezoekers een dankwoord sprak. Hij was dank baar dat deze dag verbonden werd aan die in Grouw, omdat daarmee het festijn van de ronde jachten geheel compleet werd. Daarna bracht hij hulde aan de „ad miraal” en roemde hij de zeilsport, die alle zeilers, waar ze ook vandaan ko men, samenbindt. Ook schetste hij de grote invloed die Sneek op de organi satie van het wedstrgdwezen heeft uit geoefend. Sneek neemt in Nederland een aparte plaats in, aldus spr. en daar zgn wg als Friezen allen trots op. Met een driewerf hoera op Sneek en de zeilsport, die hier zo voortreffelijk beoefend wordt, eindigde de heer Buisman zjjn sympathieke toespraak. de Groenedijk af de stad binnenleidde. Te ongeveer 8 uur waren vrijwel alle deelnemers binnen. Er waren slechts twee uitvallers. De Rode Kruis colonne had deze middag geen zware taak, daar er zich slechts enkelen kwamen melden in verband met ontstane blaren. Na af loop dankte de voorzitter van de S.P. S.V., de heer D. Brouwer, allen die had den medegewerkt tot het welslagen van deze wandeltocht en bracht hij in ’t bij zonder dank voor de aanwezigheid van burgemeester Rasterhoff, korpschef Kooistra en Adjudant Venema. We laten hier thans de uitslag volgent 25 K.M.: le prgs GEWA, Norg, 488/9 punt, met lof van de jury; 2e prijs: Ge meente Politie, Sneek, 485/9 punt; 3e prijs: Vliegbasis, Leeuwarden, 47% pnt.; 4e prijs: Rijkspolitie Groep Wymbritse- radeel, 46% pnt.; 5e prijs: Luchtdoel- Artillerie, Leeuwarden, 44% punt. Burgergroepen: le prijs Wandelver. van Met grote feestelijkheid is Zaterdag middag te Grouw door het Friese be drijfsleven de boeier Friso als Staten jacht aan het provinciaal bestuur over gedragen. De officiële overdracht ge schiedde in het Theehuis door de heer R. Buisman, voorzitter van de „Boeier- commissie” en van de K.Z.V. Oostergoo, nadat de heer J. Benes, voorzitter van het dept. Leeuwarden van de Mij. v. Nijverheid en Handel een begroetings woord tot het provinciaal bestuur van Friesland en de vele genodigden, onder wie de commandant Zeemacht Neder land, schout bij nacht Burghardt en de oud-commisssaris der Koningin in de provincie Friesland, mr P. Baron va” Harinxma thoe Slooten, had gesproken. Nadat de vlag van de Kon. Zeilver eniging „Oostergoo”, die op het staten jacht van top woei, plechtig wes gestre ken, aanvaardde de Commissaris der Boer, Ytens, H. Rijpkema, Deersum, slaagden te Leeuwarden voor de hoofd- acte kleuteronderwijs. Het Rode Kruis heeft, door alle tijden heen, het volgen van zijn roeping niet alleen gehandhaafd, naar ook be vestigd. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat het bezoek, dat koning Haakon van Noorwegen in Augustus aan Nederland zal brengen, enkele da gen vervroegd is. Zijne Majesteit zal op 12 Augustus hier te lande arriveren. Hij vertrekt op 14 Augustus. Oorspronke-_ lijk was het bezoek vastgesteld op 16, 17 en 18 Augustus. alhier. Met ingang van 1 Mei 1954 is de ad- junct-commies-titulair van ’s Rijks be lastingen W. Volberda te Goënga, be noemd tot adjunct-commies aan de in spectie der belastingen te Sneek. Aan de Zaterdag gehouden Water poortmars werd door 255 junioren en 300 senioren deelgenomen. Bij de juni oren waren 9 en bij de senioren 10 groe pen. Ondanks een enkel regenbuitje was het goed wandelweer. De Sneker Politie- sportvereniging die dit wandelfestijn thans voor de zesde maal organiseerde komt voor de perfecte leiding een woord van lof toe. Alles was in de puntjes ge regeld. De groepsprijzen bestonden uit zeer fraaie bekers, lauwerkransen en -takken. Alle deelnemers die de tocht volbrachten ontvingen een herinnerings- medaille. Onder de deelnemers zagen we weer vele bekende gezichten, o.a. de tippelaar A. Halbesma van Beers die ondanks zijn 62-jarige leeftijd onlangs nog heeft deel genomen aan de wandeltocht Brussel Rotterdam, een afstand van 150 km. en die de Waterpoortmars voor de vijfde maal volbracht. Ook was verschenen de 59-jarige lange afstandloper de heer G. A. Heldoorn van Heerenveen. Dat onder onze stadgenoten aarts-tippelaars als de typograaf P. Cnossen en de concierge van de R.H.B.S. de heer K. J. Bijlsma niet ontbraken, spreekt wel van zelf. De heer H. Dijkstra, Westersingel 59, die al vele tochten liep, volbracht voor de zesde maal de Waterpoortmars, de heer J. v. d. Laan van Makkum deed het Het Statenjacht, geflankeerd door moderne zusters de 22 M2, Regenboog- en 30 M2-klasse. Koningin, mr H. P. Linthorst Homan, namens het Provinciaal Bestuur het ge schenk. De aanbieding van dit juweel van Friese scheepsbouwkunde getuigt niet slechts van de wens van velen in Friesland, dat het provinciaal bestuur ook te water zijn gasten op waardige wijze zal ontvangen, zo zei hij, maar ook van de drang, dat Friesland zijn licht niet onder de korenmaat zal houden, maar ook naar buiten op waardige wijze zal onderstrepen de grote betekenis van het schitterende Friese waterland, rijk aan natuurschoon, rijk aan traditie en aan recreatiemogelijkheden. Nadat het Wilhelmus en het Fries Volkslied waren gespeeld begaf het provinciaal bestuur zich aan boord van de „Friso”, nu sta tenjacht, en presenteerde een uitgelezen schare zeilers in groepjes van vijf haar schepen van alle klassen in een indruk wekkend nummer carousselzeilen aan de Friso. Helaas was regen daarbij de spelbreker. Tenslotte maakte de Friso met mr Linthorst aan het roer en ge volgd door honderden andere schepen een eerste vaart naar de Wijde Ee. Reeds Vrijdag was het feest ingeleid met de aanbieding van verschillende zij den van talloze cadeaux voor de inven taris van de Friso, welke aanbieding plaats had in de Statenzaal van het Provinciehuis te Leeuwarden. Onder deze geschenken was een zak vol sein vlaggen van de Kon. Zeilver. Sneek, uit naam waarvan dr. J. W. v, d. Zijpp sprak. Het gemeentebestuur van Sneek bood telegrafisch een middelfok voor het Statenjacht aan met de wéns dat de Fri so dikwijls op het Sneekermeer en in Sneek zou verblijven. De stamboekcom- missie voor de Friese ronde jachten bood bij monde van de heer O. J. W. v. Wa ning een kanonnetje aan, dat vreugde schoten kan lossen en drs. H. Halbert sma droeg voor de laatste de ingrediën ten over: kruit, proppen en lonten. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) prijs, Wandelver. „RODO”, Echtener- brug, 48% pnt.; 3e prijs WATS, Bante- ga, 47% pnt.; 4e prijs: Leeuwarder Wandelver., 45% pnt; 5e prijs R.K. groep Trekvogels, Heeg, 43% pnt 15 K.M. tocht: le prijs: Jeugdgroep „Cambuur”, Leeuwarden, 47% pnt.; 2e prjjs Wandelclub Makkum, 462/3 pnt.; 3e prijs Wetterfügels, Padvindstergroep Sneek, 45 pnt.; 4e prijs Hervormde School,, IJlst, 44% pnt.; 5e prijs Openb. Lagere School, Makkum, 43% pnt.; 6è prijs, Trekvogels Woudsend 41 pnt.; 7é prijs Jeugdgroep Meisjes Chr. Nat. School, Woudsend, 39% pnt.; 8e prijs Jeugdgroep jongens, Woudsend, 37% pnt.; 9e prijs Chr. Jongensgroep Obadja, Sneek, 37% pnt De klasse-indeling was: 2630 pun ten voldoende; 31—35 ruim voldoendel 3640 goed; 4145 zeer goed; 4650 uitmuntend. Al met al kan men zeggen dat deze tocht weer bijzonder in de smaak is ge vallen, zodat de organisatoren met vol» d' r>r> w»rk terug zien' Edens particuliere gesprekken met Molotov en Tsjoe En-lai hebben in Was hington een zeer goede indruk gemaakt. De Chinese minister had Eden toever trouwd, dat hij er op rekende dat En geland de Verenigde Staten ervan zou weerhouden over te gaan tot gewapende interventie in Indochina. Eden heeft toen geantwoord dat een dergelijke ver onderstelling alle grond miste en dat wanneer het tot moeilijkheden zou ko men, de plaats van Engeland waar schijnlijk zou zijn aan de zijde van de Verenigde Staten. Dat betekent dat Engeland, wanneer het ervan overtuigd is dat de communisten geen wapenstil stand wensen in Indochina, de Verenigde Staten zal volgen. Er zijn echter geen tekenen die er op wijzen dat Eden zijn pogingen om een overeenkomst over Indochina te bereiken, reeds heeft op gegeven. Eden bevindt zich nu te Londen om me', minister-president Churchill over leg te plegen. Vandaag komt het Britse kabinet bijeen om te bepalen wanneer men de conferentie van Genève als mis luk- moet beschouwen. Eden wenst meer Wanneer een hoge roeping levensvatbaar is, bewijst zij dit door zich te verwerkelijken tot een concrete roeping in de praotijk van het leven. Hoe concreet heeft het Rode Kruis deze aangetoond juist door de doeltreffendheid van zijn hulpverlening, hoe en waar dan ook. Het zal steeds een bewijs vormen dat er liefdevolle hulp als een deel van het reöele leven aanwezig is bij rampen, ziekten, nood en doo4,..<- Een van de militaire groepen „aan de tippel”, voor de vijfde maal. Van de jeugd wil len we even afzonderlijk vermelden de 12-jarige Joh. van der Horst, Lemmer weg 8, dje voor de 3e maal deelnam aan de 25 km.mars, hg is een echte liefheb- ber van de wandelsport. Daar de meeste >>De kanaries”' Bolsward,'48% punt;'2e groepen uitstekend voor de dag kwamen - - had de jury een verre van gemakkelijke taak. Ze bestond uit de heren J. Spoel stra, J, Postma en W. Hofstra, allen te Sneek. Bij café Kingma waar de start en de finish was, heerste weer een gezellige drukte. Om 2 uur werd gestart voor de 25 km.tocht, waarvan de route liep langs Westersingel, Waterpoortsgracht, Hoogend, Oude Koemarkt, Grote Kerk straat, Marktstraat, N. en W. Noorder- horne, Parkstraat, Bolswarderweg, IJs- brechtum, Tjalhuizum, Nijland, Nijlan- derzijl, Klieuw, Hidaard, Oosterend, Itens, Rien, Schamegoutum, Sneek. Een uur later was de start voor de 15 km., waarvan de route tot aan Tjalhuizum gelijk was en dan verder ging langs Hu- niadijk, Schapendijkje, Jongedijk, Nij land, Tjalhuizum, IJsbrechtum, Sneek. De stemming onder de deelnemers was uitstekend. Overal waar men langs ging was grote belangstelling. Vooral in Oos terend, waar men een half uur verplichte rust had, trok de stoet veel bekijks. Voor een aardige attentie zorgde de drum band van Advendo, die de tippel van Donderdag maakte de Sociëteit voor ouden van dagen een uitstapje. Om acht uur ’s morgens stonden de bejaarden al gereed voor de soos, uitgelaten en druk als kinderen, maar ja, geen wonder, de eerste grote dag na zo’n lange winter! En het weer, nu ja, warm was het niet, maar ’t kon minder! Toen Sijpersma met zjjn „Reisweinen” arriveerde, had al spoedig ieder z’n plaats. Het comité, de dames de Jong, Jorna, Silvius, Bos, IJpma, Veen en Bil had een en ander goed georganiseerd en 8.15 reden de bei de bussen richting Afsluitdijk, met aan boord 60 deelnemers en deelneemsters die zongen dat het een lust was. Na een kleine pauze op Kornwerderzand „nam” men de Afsluitdijk en tegen tienen wachtte de caféhouder in Hypolitushoef ons met de koffie, die heerlijk smaakte. De dames tracteerden op koek en een rokertje en daarna reed men via vlieg kamp de Kooi naar den Helder. In een rustig tempo en terwijl wat men zag werd toegehcht reed men langs de ha vens en boten zodat men een goede in druk kreeg van de Koninklijke Marine. Via Huisduinen, Callantsoog, langs dui nen en wellanden ging het toen naar Schoorldam, waar de soep gereed stond. Na een gezellige maaltijd compleet met zang, voordracht en zo volgde een rit door één der mooiste streken van Ne derland. Bergen-binnen, Bergen aan Zee, waar men even aan het strand ging, te rug over Alkmaar naar Bergen en Schoort. Daar werd thee gedronken en onder het genot van vrolijke muziek deed men spelletjes om prijzen. Op de terugweg was den Oever de laatste pleisterplaats, waar de heren Molenma kers en Faber de tolk waren van allen toen ze de dames hartelijk dankten voor deze prachtige dag, terwijl de eerste spreker nog speciaal enkele gevoelvolle woorden sprak tot mevr, de Jong, in verband met de benoeming van haar echtgenoot tot kantonrechter te Delft en haar komende vertrek uit Sneek. Mevrouw de Jong beantwoordde de spre ken op de haar eigen innemende wijze en onder hartelijk applaus beloofde zg, dat ook al zou zij straks in Delft wonen, zg dan toch nimmer deze dag en de So ciëteit zou vergeten. Dankbaar en vol daan kwam men (niet vroeg meer) in Sneek terug. Het was een dag om nooit te vergeten. Het comité heeft veel voor bereidend werk moeten verrichten, maar het geluk en de vreugde die deze dag straalde uit de ogen van al die oude mensen, zal hun een kostbare beloning zijn. Wg moeten een krans vlechten om het hoofd van de admiraal. Want hg heeft de stoot gegeven tot het verenigen van onze mooie ronde jachten en tot dit bezoek aan Sneek. Deze alleszins verdiende woorden van hulde tot de heer C. J. Waning, secretaris van de Stamboeken mmlssie voor Ronde Friese jachten, tekenden wg op uit de mond van de in de zeilsport vergrijsde heer R. Buisman zonovergoten grasveldje in de Jachthaven namens de eigenaren en hun be- had zich daarvoor een schouwspel afgespeeld. Nadat de Sneker vloot, groter dan de besturen nog hadden verwacht, en die van de gasten zich bij de Terhornster sluis hadden verenigd, werden de ronde jachten, die om 10 uur uit Grouw waren vertrokken, het meer opgesleept. Daar werden de zeilen gehesen waarna de for matie werd verbroken en tal van ma noeuvres in eskaderverband uitgevoerd, die de bewondering van alle toeschou wers oogstten. In de Houkesloot werd daarna het vlootverband van de drie eskaders her steld en ging het in kiellinie op Sneek aan, waar de Admiraal bij aankomst een saluutschot uit zijn boordkanonnetje afvuurde.. Het eskader van de boeiers onder aanvoering van „admiraal” van Waning voer met „Maartje” voorop. De beide anderen waren de „Albatros” van P. Bokma, Leeuwarden en ,,’t Stomme Geval” van A. H. Becker, Arnhem. Het volgende eskader van de Jach ten bestond uit „Constanter” van H. B. Halbertsma, Grouw (vice-admiraal), „Mercurius” van R. Buisman, Leeuwar den, ,Njord” van Dr Kingma Boltjes, Amersfoort en „Bestevaer” van A. Schermer, Arnhem. De Tjotters, vormende het derde es kader, onder aanvoering van Schout-bij- Nacht H. C. Stam, waren de „Buizer” van de le Friesche zeilschool, „Elisa beth” van Mr T. Huitema, Wassenaar en „Anna” van Ir P. L. Fauel, eveneens te Wassenaar. Het tot luxe vaartuig verbouwde beurtschip „Ziet op U zelven” van com mandeur B. van Kampen te Amster dam, sloot de rij, waarin het motorjacht van de heer Halbertsma, waar nodig, als trekker fungeerde. Het aantal schepen was wel niet zo groot als verwacht was, maar de kwa liteit vergoedde veel. Vooral de statige boeiers en de slerlgke jachten met vlaggen en wimpels getooid, genoten de bewondering van het publiek op de kaden. Wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd zal de heer L. Broersma, bezol digd deurwaarder bij het Kantonge recht alhier en de Rechtbank te Leeu warden, Woensdagmorgen na de civiele zitting afscheid nemen uit zijn functie, die hij 28 jaar heeft bekleed. Deze bekende stadgenoot, die op 14 Mei 1884 in Har lingen werd geboren, be gon op 15-ja- rige leeftijd zijn loopbaan op een nota- riskantoor al- daar. Zijn aanvangssala ris bedroeg een gulden in de week, wat, ■Stil toen hij in militaire dienst ging, tot vier gulden was gestegen. En dat „kapitale” loon was in die dagen voor een notarisklerk nog een ideaal, dat slechts door weini gen op die leeftijd bereikt werd. Hij werkte daarna achtereenvolgens nog in dezelfde betrekking te Leek, Zuidbroek, Stiens, Berlikum en Leeuwarden en werd op 8 Mei 1926 benoemd tot bezol digd deurwaarder in onze stad met de verplichting dienst te doen bij de straf zittingen van het Kantongerecht en de Rechtbank. Daarnaast had hij een drukke prak tijk, waarbij hij eerst geassocieerd was met de heer T. H. Doodkorte en daarna resp. met de heren D. Schroor en A. de Jong, welk laatste compagnonschap 1 Juli 1947 eindigde. Tijdens zijn ambtsvervulling diende de heer Broersma hier vgf Kantonrechters, t.w. de heren Dorama, Hofstee, Dorhout, Crêvecoeur en de Jong, alsmede velé plaatsvervangers tijdens de vacatures. Waning, secretaris van de Stamboeken mmissie te Leeuwarden^ toen hg gistermiddag op het knusse, door fris groen omgeven en zonovergoten grasveldje in de Jachthaven namens de eigenaren en hun be manningen dankte voor de prettige ontvangst welke hun hier door de besturen van de beide Zeilverenigingen en V.V.V. was bereid. De ontvangst in de Jachthaven. Na een korte begroeting aan de wal door de besturen van de Kon. Zeilver. „Sneek” en de S.Z.C. wandelde het ge zelschap dames en heren naar de Jacht haven, waar de burgemeester (die met zijn echtgenote de tocht naar het meer aan boord van de Regenboog van dr v. d. Zijpp had meegemaakt), het be stuur van de Jachthaven, en de heer A. H. Vis, voorzitter van V.V.V. met enige van zijn medebestuursleden, reeds aan wezig waren. Hier werden ze nogmaals verwel komd en wachtten hun een gezellig zitje en enkele hartelijke begroetingswoorden. Dr J. W. v. d. Z ij p p, voorzitter van de Koninklijke, herinnerde er aan, dat de ronde jachten vroeger d e schepen waren. Later werden ze door de scherpe verdrongen, maar dank zij het initiatief van de Stamboekcommissie trekken ze nu opnieuw grote belangstelling. Zon der dit initiatief zouden ze verdwgnen, waarmee tevens een belangrijk stuk Friese cultuur verloren zou gaan. Burgemeester Rasterhoff hen gaarne op een andere dag Onze stad was Vrijdagavond het be ginpunt van de Drie Provinciënrit van de R.A.C. (Regionale Automobielclub) Noord, welke rit tevens meetelde voor het Nationale kampioenschap van de K.N.A.C. De ruim 70 deelnemers, afkomstig uit het gehele land, waaronder zes club- teams, twee van R.A.C. West, een van Oost, twee van Noord en een van Zuid, verzamelden zich vooraf met de be stuursleden en officials in Hotel Bonne; ma, terwijl hun wagens in de Kanaal straat werden geparkeerd. Een uiter mate geschikt terrein dat bij voorbaat een vlotte start verzekerde, temeer nog, omdat de politie voor een goede regeling zorgde, zodat alle mededingers ongehin derd konden vertrekken. De startlijn bevond zich Voor het ho tel, waar om 8 uur ook de Korpschef van Politie, de heer P. Kooistra, bij ont stentenis van de burgemeester, gereed stond om de eerste wagen schieten”. Precies één klonk het schot en rólde auto no. 1, met als inzittenden de heren G. Pentinga en J. H. L. Urius, beiden uit Groningen, onder veel belangstelling over de lijn. En van dit tijdstip af volgden de ande ren prompt om de minuut, de eerste nachtelijke rit van 300 km. door vrijwel geheel Friesland tegemoet. De totale lengte van het traject, waarop de deel nemers vele en velerlei moeilijkheden wachtten, bedroeg 600 km. Na een rust tijd van twee uur voor de sportklasse en 1% uur voor de toerklasse in Gronin gen, leidde het dagtraject door Gronin gen en Drente naar de finish in Assen. „weg te' minuut later’ ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1