General Motors exposeerde haar nieuwe modellen De verdwenen Robijn De teerling is geworpen NEO. STAATSLOTERIJ Aan onze adverteerders! Quo Vadis op het panoramisch groot beeldscherm in Amicitia Aan onze correspondenten I Daar had ik altijd naar uitgezien Burgerlijke Stand naar 523e Post voor Duitsland FEUIUETON EEN MYSTERIE ROMAN A Feestavond Chr. Voetbalver. O. Nassau Examen landelijk leerling stelsel schilders Frank van Falckenoort Ophaaldienst Gemeentereiniging Voetbalprogramma voor Zondag Sportieve derby in het Zuidersportpark Adm. SHEEKER NIEUWSBLAD Sneek degradeert naar de tweede klas Geslaagd Vrijdag 28 Mei a.s. Oranjevereniging Scharnegoutum Uitslagen Nieten. de lente. 2 Personenauto’s. beide motoragenten de „Bizonders, 4 in de huilend, „iedereen hield ze anders Oe bedrijfsautomobielen Wordt vervolgd. door 5002, 5005, 5012, 5013, 5020, 5231, 5233, 5244, 5246, 5250, 5263, 5264, 5269, 10071, 10077, 10080, 10084, 10088, 10093, 10115, 15361, 15369, 15372, 15373, 15377, 15380, Huisvuil en privaattonnen welke nor maal a.s. Donderdag zouden worden op gehaald worden ditmaal op Vrijdag 28 Mei opgehaald. Geboren: Bonifacius Petrus z. v. Dou- we Teerenstra en Jantje Agatha van Ba len ta Blauwhuis. le klas B: G.V.A.V.—Vitesse. 2e klas A: L.S.C.Zwaagwesteindej G.R.C.Frisia. 3e klas A: W.Z.S.Steenwijk; Black BoysOlyphia; Rood GeelLemmer. Res. 3e klas A: L.S.C. 3Steenwyk 2. FRIESE VOETBALBOND 26 26 26 26 26 26 26 6 3 4 9 8 5 9 5 5 2 8 6 8 5 3 6 4 7 7 54—24 60—29 47— 22 49—32 42— 30 48— 35 37—42 37—31 43— 40 37—43 34—68 23—57 26—50 25—59 37 37 35 33 31 29 26 25 24 21 20 18 15 13 39 36 30 28 28 26 2ê 24 24 23 22 21 19 16 De .derby” tussen onze beide plaatse lijke 3e kiassers is in een kleine, maar zeer kostbare overwinning voor de dit maal in kanariegele shirts gestoken Zui- dersportparkbewoners geëindigd. Voor W.Z. betekende dit, dat ze 't volgend seizoen weer in de 3e klas zal uitkomen. wat bedoelt U nerveus was 7 8 7 7 5 7840 52—25 4945 58—50 56— 58 39— 44 58—57 37—35 49—50 35—48 57— 68 40— 41 30— 52 31— 56 DWS Ajax Haarlem NEC Stormvogels Wageningen Elinkwyk Ensch. Boys Leeuwarden Heracles Be Quick Zwolse Boys RCH Oosterparkers Vorige week Donderdag 20 en Vrijdag 21 Mei deden 15 jonge schilders hun tweedaags examen in het keurig inge richte schilderslokaal in de L.T.S. te Sneek. Dit examen dat georganiseerd werd door de Stichting Landelijke Vak opleiding Schildersbedrijf en waarvan de examencommissie bestond uit de verte genwoordigers van patroons- en gezel lenorganisaties, aangevuld met de plaat selijke leraar schilderen, had door de prima voorbereiding een vlot verloop. Deze jongelui, van wie de meesten de 2- jarige dag-Ambachtsschool hebben door lopen, zijn vervolgens twee jaar in de praktijk werkzaam geweest bij diverse patroons, met welke patroons door de Stichting Landelijke Vakopleiding Schil dersbedrijf een leerovereenkomst werd afgesloten. Dit houdt in, dat deze leer lingen op gezette tijden door een contro leur der Stichting op hun werk worden worden bezocht, om zodoende de op leiding in dat bedrijf te controleren. Te vens zijn deze leerlingen dan verplicht het Avondnijverheldsonderwijs te volgen, waarvoor vrijstelling van schoolgeld wordt gegeven. Op dit tweedaags exa men werden de volgende praktijk-werk- stukken gevraagd: het schilderen van een deur, letteropgaaf, decoratie en het snijden en zetten van glas, terwijl daar naast geëxamineerd werd In vakkennis, materialen, gereedschappen en kleuren leer. Voor dit examen slaagden de vol gende candidaten: R. Knipmeijer, Mep- pel; Y. Nijholt, Lemmer; A. Vreeling, Steenwijkerwold; H. Bakker, Mildam; J. IJntema, Joure; S. Strikwerda, Hom- mertsJutryp; B. Kronemeijer, Boven- Knype; S. v. d. Werf, Balk; O. Boerstra, Kuinre; H. v. d. Molen, Oranjewoud; W. Koning, Wolvega; O. de Jong, Ijlst; J. Lenis, Wolvega; A. v. d. Ende, Gersloot; P. Wagenmakers, Sneek (met lof; te vens won deze leerling het door de Stichting uitgeloofde Studieboek). Met het oog op Hemelvaarts dag dienen de berichten voor het Vrijdagnumtner uiterlijk Woensdagmorgen in ons bezit te zijn. Ten einde vertraging in de overkomst te voorkomen verdient het aanbeveling in het adres van de correspondentie voor Duitsland, het nummer te vermelden van het postdistrict, waarin de plaats van bestemming is gelegen. Dit nummer moet b(j voorkeur in een cirkel by de plaats van bestemming worden vermeld. Voor zover het correspondentie voor Beriyn betreft, is het gewenst op het adres op in het oog vallende wyze aan te geven, in welke sector -(Amerikaanse. Britse, Franse of Russische) de geadres seerde woonachtig is. toch de brandde in haar zitkamer, opende de deur en...” ben?" „Dat vraag ik me ook af”, zei Koks le klas A: O.N.S. 2Woudsend. 3e klas C: Delfstrahuizen 3O.N.S. 3. Junioren A: O.N.S. laD.W.P. laj O.N.S. 2aBolswardla la; O.N.S. 2b— W.Z.S. 2b; L.S.C. 2b—O.N.S. 3b. Programma 30 MeL Res. 2e klas A: BI. Boys 3Sneek 4| W.Z.S. 2—Sneek 5. Junioren 2e klas A: W.Z.S. 2aR.E.S. 2a; Sneek 3aFriso la. Junioren B: Afd. N: W.Z.S. 1b— R.E.S. 1b. Afd. O: Sneek 3bC.A.B. 2b; Black Boys 2bR.E.S. 2b. beslissingswedstryd wordt Hemelvaarts dag in het Olympisch Stadion te Am sterdam gespeeld. 26 16 26 14 26 15 26 11 11 26 12 26 10 26 10 7 11 6 11 5 13 5 10 11 6 14 9 14 5 17 7 9 6 10 8 mynheer „Nou ja Koks keek wat ongedul dig i begin by het begin. U bent natuuriyk met uw meesteres naar de Concertzaal geweest, nietwaar?” „Jawel, mijnheer”. „Mooi, en toen?” „Nou, toen het DOS vsv Go Ahead Blauw Wit Volewyckers Vitesse Rlgtersbleek GVAV AGOVV EDO Heerenveen Enschede Sneek ’t Gooi welke buiten het gebouw tentoongesteld werden, waren de Chevrolet, G.M.C., UET resultaat van Castella Parels 11 was eenvoudig verbluffend. Binnen 20 minuten had ik mijn was kraakhelder aan de lijn hangen. Dit is juist waar ik altijd naar heb uit gezien. Daarom wil ik U mijn blijd- dankbaarheid uiten. Voor dat dit het won- ga- Maar die ontving ze was- Castella van slij- geen 29 April slaagde in La Plata de Prairie (U.S.A.) voor sergeant-vlieger onze vroegere stadgenoot de heer H. Zwaga. Een mooie glanzende en gestroom lijnde auto is een fascinerende verschij ning op de weg. Jong en oud voelt er zien toe aangetrokken en voor zeer ve len is het een lichtend Ideaal nog eens zelf in zo’n mooie wagen te mogen rij den. Het is inderdaad ook verbluffend, wat de moderne auto-lndustrie tegenwoordig aan de markt brengt. De lijnen en kleu ren worden steeds fraaier, de technische uitvoering, betrouwbaarheid, gepaard met grotere snelheden, steeds meer ge- perfectiotmeerd. De expositie van General Motors Con tinental, die van Vrijdag tot en met van daag in de Harmonie te Leeuwarden gehouden is, was van dit alles wel een zeer sprekende manifestatie. Dit grote automobiel-concern toonde hier nl. op overzichtelijke en smaakvolle wyze haar volledige serie nieuwe model len van de zeven personenwagen- er vier vrachtautomerken welke in de on der haar ressorterende fabrieken worden vervaardigd. Een karavaan van 29 stuks totaal, die al in zes plaatsen in ons land ter bezichtiging was opgesteld en na Leeuwarden tot besluit~ ook Groningen nog zal bezoeken. Bedford en Opel in een grote verschei denheid van gecarrosseerde bestelwa gens, bestelwagen-, vrachtauto- en auto buschassis, chassis met of zonder cabi ne, met normale of voorbesturing, ben zine- of Dieselmotor. De zeer gevari eerde reeks laadvermogens en de diverse lengten van de carosserie stellen de ko per verder in staat een wagen te kopen volgens de specifieke eisen van zijr bedrijf. Ook in al deze vrachtwagens zijn vele technische verbeteringen toegepast. De Frigidaire afdeling waarop de bezoekers kennis konden ma ken met door G.M. vervaardigde huis- houd-koelkasten en bedrijfskoelinstalla- ties, trok eveneens veel belangstelling, terwyi de aantrekkelijkheid van deze tentoonstelling nog verhoogd werd door de filmvoorstellingen, Welke doorlopend van ’s middags twee tot ’s avönds tien uur werden gegeven. De G.M.C. wordt hier vertegenwoor digd door garage en automobielbedrijf W. Loots en door firma S. H. Frltsma. Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap 4e klas Zaterdag- middag-competitie hield bovengenoemde voetbalclub Donderdag een feestavond in een der zalen van Acre Perennius alhier, Leden en donateurs met hunne dames waren in grote getale opgekomen en hebben volop genoten van het program ma dat het duo Anita en Tonny van Zwol twee doldwaze parodisten en de accordeonist Nick Godart brachten. Speciaal Tonny slaagde er in lachorka- nen te veroorzaken. Het was een pro gramma vol afwisseling, dat er bij de aanwezigen inging als koek. Bij de aan vang werd door dé heer Banning een kort welkomswoord gesproken. Deze wenste de voorzitter, de heer J. de Groot Boersma, die wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, een spoedig herstel toe. Na afloop bood de heer J. Jorna namens de supporters de kampioenen een voet bal aan en sprak de heer D. Zeilstra na mens de afd. Friesland van de K.N.V.B. Hy wenste O.N.S. veel succes toe in haar verdere loopbaan. In de pauze werd tot dekking der kosten eén verlo ting gehouden om zeer fraaie prijzen. Aan ’t slot bracht de heer Banning dank aan ’t gezelschap voor het gebodene, waardoor de avond een zo groot succes was geworden. Een hartelijk applaus van het publiek onderstreepte het ge sprokene. De feestavond werd door de heer J. Speelman op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten. de laatste ingesteld van de In verband met Hemelvaarts dag verschijnt ons volgend nummer Inzending van advertenties voor dit blad kan geschieden tot ui terlijk Woensdagmiddag 3 uur kers vorig seizoen kon, moet Sneek ook kunnen. De overige wedstrijden in deze afde ling hadden geen enkele betekenis meer, zodat we hiervoor naar de uitslagen verwyzen. Een der motoragenten trad naar vo ren. „Deze mijnheer is waarschijnlijk een der eerst n, die dit geval heeft ontdekt, mynheer Hy waarschuwde ons”. „A zo”, antwoordde Koks, wat vrien delijker, „dat verandert de zaak. Hoe veel mensen wonen hier in huis? Enfin, dat komt ook straks wel. Dus u Koks wendde zich nu opnieuw tot Klein hebt de moord dus ontdekt? Vertelt u mij eens precies: hoe”. „Ja, ontdekt, eh... rechercheur...” „Zeg maar mynheer, en laten we er maar even by gaan zitten, mensen, dat kost niets meer”. Klein, en de beide politiemannen zet ten zich elk op een stoel neer het meisje zat al geruime ty<j terwyi Koks zo’n beetje in de kamer heen en weer drentelde. Klein, wat meer op zyn gemak gesteld, zei: „Ik kwam van myn werk en liep naar huis „Van uw werk?” viel Koks hem in de rede. „Zo laat op de avond? Wat doet u dan?” „Ik ben journalist en werk aan „Het Laatste Nieuws”,” antwoordde Jopie, niet wykende voor de scherpe blik van da rechercheur. „O juist, gaat u verder”. En Jopie vertelde in het kort, wat hij ervaren had, en, voor zover dat kon, 4 7 7 9 8 7 2 12 8 9 4 12 9 10 6 12 7 12 5 14 6 15 Gehuwd: sybren Wijnja, 22 jr. en De- liaantje de Jong, 25 jr., belden te Uit- welllngerga; Klaas Smink, 27 jr. en Leeuwkje Stremler, 28 jr., beiden te Oosthem; Okke van der Kamp, 24 jr. te Workum en Suster Jansen, 20 jr. te Oudega; Hendrik van der Valk, 27 jr. te Oosterend en Saakje Groenveld, 24 jr. te Jutrijp; Komelis Knoop, 28 jr. en Pietje de Jong, 23 jr., beiden te Heeg; Titte de Vries, 30 jr. te Warns en Feik- jen Bakker, 26 jr. te Gauw. Overleden: te Sneek, Anne Koopmans, 76 jr., wedn. van Dieuwke Finnema (wonende te Woudsend)te IJsbrech- tum, Antje de Boer, 80 jr., wed. van Jan Oosterhout; te Groningen, Rutger van Elven, 77 jr., (wonende te Gaastmeer). SCHARNEGOUTUM. Donderdagavond kwam de Oranjevereniging in ledenver gadering bijeen in „Elim”. De leiding berustte bij secretaris R. Heeringa. Van de ruim 400 leden waren er met het be stuur totaal 15 aanwezig. Geen grote belangstelling. Niettemin is er gezellig vergaderd. Het bleek dat er een batig saldo in kas was. Ontvangsten 411.84, uitgaven 281.45, saldo 130.39. De kas commissie bestaande uit de heren K. W. Tlersma en G. de Vries bracht by monde van eerstgenoemde verslag uit. Alles was in de beste orde bevonden. Voorgesteld werd de penningmeester J. Verloop te dechargeren. Aldus besloten. Tot bestuurslid werd gekozen Tj. Hol- werda. Met het bestuursvoorstel om op 1 en 2 September a.s. Oranjefeesten te houden en wederom een grote tent voor ruim 600 personen te huren, gingen de aanwezigen accoord. Op de eerste dag zal er zo mogeiyk een optocht worden gehouden, een kinderoptocht, kinder spelen en een kaatswedstryd. De avond zal door eigen krachten worden gevuld. Op de tweede dag spelen voor groteren en ’s avonds optreden van het gezel schap Tetman de Vries met „De tlid sil it leare”, vervolg op „de tlid hSldt gjin skoft”. SNEEK, van 16 t.e.m. 22 MeL Geboorten; Sipke z. v. Tjitse Hiem- stra en Geeske de Boer van Oosterend; Hotske d. V. Willem Bouma en Harmke Rozenberg; Tjitske Tryntje d. v. Jottje Schilstra en Antje Feikje Visser van Utrecht; Johanna Theresia d. v. Gerar dus Johannes Johan Brouwer en Nora Henriette Bryl; Bauke z. v. Feijke Duco Hoekstra en Jantje Bruggenkamp van Emmeloord; Roelofje d. V. Fetze Adema en Hendrikje Kelderhuis; Klasina d. v. Wiiebe Kroes en Janna van Keimpema van Dijken; Melke Otto z. v. Johannes van der Wai en Joukje de Jong; Janneke Hermanns d. v. Jan Miedema en Maar- tje Teunissen; Johannes Leonardus Nl- colaas z. v. Johannes Carolus de Jong en Johanna Boudina Roodhof; Anna d. v. Marcus Beetstra en Rigtje Sybesma van Warns; Gerrit Henk z. v. Jentje Nauta en Jacoba van den Berg van Bolsward; Jantje d. v. Lolle van der Kooy en Grietje Fortuin van Woudsend; Jantje d. v. Evert Wiekstra en Tjitske Jonker uit C.B.R.; Tjitske d .v. Evert Wiekstra en Tjitske Jonker uit C.B.R.; Martje d. v. Wiebe ten Dam en Jeltje Wouda van Workum, Ondertrouwd: Jacob Haagsma, 28 jr. en Elske Tolsma, 19 jr.; Jan Oslnga, 22 jr. en Hiltje Tinga, 22 jr.; Kelmne Rlng- ma, 28 jr. en Aukjen Geertruida Wester, 27 jr.; Willem Bleeker, 23 jr. en Dina Alie Esselbrugge, 19 jr.; Karel Alten burg, 26 jr. en Feikje Bos, 20 jr.; Hinne Blok, 26 jr. en Tietje Faber, 25 jr.; Theuwis Spoelstra, 42 jr. en Geertje Hiemstra, 36 jr.; Alexis Wilhelmus Ca rolus Verlinden, 59 jr. en Regina Gudula Visser, 50 jr. Getrouwd: Lieuwe Adema, 24 jr. en Maria Bosma, 26 jr.; Jetze van der Wai, 22 jr. en Hendrikje Veldhuis, 21 jr.; Klaas Jaarsma, 31 jr. en Trijntje IJpma, 29 jr.; Eelke Smit, 24 jr. en Adriana Visser, 23 jr.; Cornells Hoekstra, 24 jr. en Aafke Brinksma, 23 jr. Overleden: Keimpe Nijdam, 103 jr., wedn. van Aaltje Veenbaas; Anne Koop mans, 76 jr., wedn. van Dieuwke Fin nema van Woudsend; Sibbele Reekers, 83 jr., wedn. van Goikje van der Werf van Sloten (Fr.); Tjeerd Herre Kingma, 33 jr., z. v. Eelco Paulus Hyacinthlus Kingma en Anna Sophia Steenhoek, overleden te Achtkarspelen; Eelkjen Koopmans, 66 jr., echtgen. van Haring Zyistra van Langweer. WYMBRITSERADEEL, van 16 tot en met 22 Mel. de geweldige kracht van Parels is er tage-in-de-was sprake meer. En U staat versteld van de blankheid, de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonder- wasmiddel. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis 1 Ingez. Mededeling. Wat velen na het zwakke spel van Sneek in de laatste wedstrijden reeds vreesden, Is gebeurd. Sneek Is le klas- ser af. De wlthemden verloren de be langrijke stryd tegen Vitesse met 20 en Enschedé voltrok het vonnis over onze Stadgenoten door Heerenveen op eigen veld met 30 te verslaan. Zo is deze spannende maar zware competitie toch nog jammerlik voor Ydema en zijn mannen geëindigd. Zoals we vorige week nog schreven, leek het hier in het begin van het seizoen hele maal niet op. Vooral na de prachtige 52 zege in Amsterdam op de Vole- wijekers werd niet aan degradatie ge dacht. En ook later, toen het gevaar om de hoek kwam kijken, geloofde nie mand ernstig dat Sneek een van de de- gradatieslachtoffers zou worden. Tot de voorlaatste competitiedag was alge meen de gedachte dat onze stadgenoten het nog wel zouden redden. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Hoe meer het einde in zicht kwam, des te meer liepen Sneek’s prestaties terug. De wlthemden bleken in de laatste wedstryden aan het eind van hun latyn. Geen wonder ook, want afdeling B was een zware compe titie, wat wel geïllustreerd wordt door het feit dat Sneek en ’t Gooi met resp. 19 en 16 punten degraderen, terwyl de lotgenoten in afd. A, RCH en Ooster parkers, slechts 15 en 13 punten ver overden. Hoe jammer dit slot voor Sneek zelf en onze stad ook moge zijn, nu het feit er eenmaal ligt, dienen leiding en spe lers weer verder te zien en gezamenlijk de handen aan de ploeg te slaan, om het verloren terrein te herwinnen. Gemak kelijk is dit niet, maar wat Oosterpar- van de vele tien- die opgetogen fantastische re- met Castella de nieu- Beslissingswedstryd in A. In afd. A is het op een beslissings wedstrijd uitgelopen. RCH weerde zich zo kranig tegen Ajax dat de Amster dammers biy mochten zyn met de halve winst en DWS veroverde door een 30 zege beide punten op Ensch. Boys. De ’t Was geen grootse wedstrijd, vooral Wit Zwart werkte niet altyd even effec tief in deze voor haar „strugle for live”. Black Boys had enkele invallers, W.Z. was voor ’t eerst sinds vele weken weer compleet. De wedstryd werd in goede verstandhouding gespeeld. Dat by W.Z. voor rust G. Poiesz Lzn. uitviel en tegen ’t einde ook Goesten, kwam door kleine ongelukjes, waarby niemand schuld trof. Bij B.B. werd Douma na de rust vervan gen door Minks. W.Z.S. opende met een flink offensief, maar ’t gladde veld en bal waren een beletsel voor succes. Ook B.B. zat niet stil. De nogal ver opgedrongen W.Z.- defensie kon enkele malen slechts met kunst en vliegwerk redden. Maar in de perioden waarin de partyen elkaar in evenwicht hielden, ging Poiesz er plot seling vandoor en na een handige drib bel werd doelman Nota van dichtby ge passeerd. 10. Na de rust hervatte W.Z.S. de stryd met veel elan en voerde Kees Poiesz uit een korte pass van Joh. Walta de voor sprong tot 20 op. De aanvallen van BI. Boys werden daarna veelvuldiger en ook beter van opzet, maar toch duurde ’t tot 20 minuten voor het einde voor v. d. Laan van dichtby hard en onhoudbaar een tegenpunt scoorde. Van haar meest bekende wagen, de Chevrolet, werden drie series gepresen teerd: „Special”, „De Luxe” en „Bel Air”. Deze «nieuwe modellen onderschei den zich allen door een nieuw radiateur- scherm-en-bumper-ensemble, nog luxu euzer interieurs en verfynder mechanis me. Ook de Pontlacs hebben een nieuw, eenvoudiger en moderner radiateur- scherm en op de flanken een van boven de voorwielen tot aan de achterbumper doorlopende sieriyst, waardoor een ver nieuwd aspect en gestrekter allure zijn verkregen. De Oldsmobile 1954 is byzonder laag van bouw, maar de nieuwe carosserie' heeft voor de bestuurder dit voordeel, dat hy vanaf zyn zitplaats de "ier spat borden kan zien, wat vooral practisch is bij het manoeuvreren. De grote vernieu wing is echter de zeer grote gebogen voorruit die de bestuurder thans een volkomen onbelemmerd uitzicht ver schaft. Zowel voor- als zijwaarts. Deze opvallend grote voorruit is ook op de nieuwe Buick aangebracht, terwyl een andere nieuwigheid o.a. is het inge bouwd zonnescherm op de 4-deurs Se dans van de series Super en Roadmaster. De meest luxueuze wagen op de ex positie en de trots van General Motors was echter de Cadillac 1954. Natuuriyk zyn de hierboven genoemde nieuwighe den ook op deze pracht slee toegepast, maar ook door allerlei andere technische snufjes en het verfijnde comfort neemt de Cadillac onder de fynste luxe wagens een ereplaats in. Veel aandacht verdienden ook de belde Vauxhall-modellen, de 6-cylinder Velox de 4-cylinder Wyvern, de Opel Olympia Rekord, de grotere Kapithnen de Opel Rekord Cabrio Coach met open kap er opstaande zyrulten, en van de luxe „cars” last but not least de gele plkstic Sportwagen, gestoffeerd met rood leer, die aan een minimum van gewicht (800 kg) een maximum aan sieriykheid, snel heid (200 km) en degelijkheid paart. Plastic heeft nl. een zeer sterke weer stand, roest niet (dus langere levens duur) en is gemakkeiyk te repareren. Deze wagen, waarvan al 2000 per maand in serie worden vervaardigd, is buiten Amerika echter nog niet te koop. Ze stond er dus uitsluitend voor de show. imposante filmwerk nog zien. In het bijprogramma o.a. in het we reldnieuws de thuiskomst van het Brit se Koningspaar met de overweldigende belangstelling bij Buckingham Palace en in het Nederlands nieuws o.a. buitenge woon mooie opnamen over vogelleven in 15384’ 20736, 20777, 20795’ 21370, 2137L de lente. j 21404, 21406, 21407. dood in de Arena gered wordt dank zij de reus Ursus die in een gevecht een woedende stier overwint, het moment ook dat het gety keert en de volkswoede zich van de christenen wendt naar Nero, wiens opvolger reeds in aantocht is. In een vorig nummer heeft men kunnen le zen wat er zoal gemoeid was met de vervaardiging van deze kostbaarste film uit de geschiedenis der cinematografie. Ze is vooral een kykspel, maar dan een enorm kykspel. Men zie bijv, eens wat regisseur Leroy in de brand van Rome bereikte, dat was fantastisch en hier rechtvaardigde het gebruik van het pa noramisch scherm zich wel by uitstek. Het element techniek speelt in deze grootse film stellig wel een grotere rol dan het element kunst, maar in enkele individuele prestaties treedt het laatste toch ook wel weer bijzonder naar voren, men zie eens wat Peter Ustinov in de uitbeelding van de waanzinnige Nero bereikte en Leo Genn in de rol van de cynische gunsteling van de keizer, Petro- nius! Tot en met Donderdag kan men dit in Amicitia „Was er toen niemand anders in de droog. „In ieder geval is er toch één kamer dan Uw meesteres „Iemand anders in de...” vroeg het e®n vriend van haar was, anders meisje snikkend: „nee, ik heb niets °P deze wyze om o gezien...” Laat me uw vingers eens zien”. „En toen „Nou, toen ben ik hard de gang door gelopen naar buiten en...” ze dat toch niet wilde.” „Heeft ze geen kennissen stad „Hier in Haarlem bedoelt U „Ja „Nee, ze had nergens kennissen. Nu ja, bewonderaars, die haar bloemen ven, of bonbons. 7" toch nooit aan huis. Een enkele maal er wel eens bezoek in haar theaters, waar ze ver- hoofd weer in de handen, snikkend. „Had de juffrouw vijanden?” De schokkende vrouw schudde ont was heel erg bang, maar tenslotte ben kennend het hoofd. „O nee”, antwoordde ik toch naar beneden gegaan en zag huilend, „iedereen hield van dé door de kier van de deur, dat er nog juffrouw; waarom zou ze vijanden heb- licht brandde in haar zitkamer. Ik ben?" bevestigden zulks. „Juist”, antwoordde Koks, bedacht zaam aan zyn pyp trekkend. „En toen kwam dus deze juffrouw naar buiten hollen. Hoe is uw naam?” Het meisje keek de politieman aan en antwoordde: „Ik heet Gerritje Boom sma, mijnheer". „Zo, en wat doet u hier in huis?” „Ik ben de kamenier van de juffrouw, mynheer. Ik bedoel, ik wasOp nieuw barstte het meisje in snikken uit. „We moeten hier vandaan", zei Koks zacht tot de twee agenten. „De aan blik van datdaar, maakt haar na tuuriyk overstuur. Apropos, juffrouw Boomsma, waar is uw kamer?” „Boven, mijnheer”. „Mooi, laten we dan maar eens naar uw kamer gaan, dan kunnen we wat n rustiger praten. Ik begryp best, hoor, dat u wat overstuur bent. Zeg, eh Bronkhorst, blijf jij in deze kamer de wacht houden tot wy terug zyn en het Parket er is. Ehwat heb je voor dienst?” „Tienzes, mynheer”. „Komt mooi uit, dan heb je voorlopig nog de tijd. Vooruit, lui, naar boven”. Koks wipte kW.ek de lange, smalle trap op, gevolgd ’oor Klein, de andere agent en net meisje. Ze opende, bov?n gekomen haar deur en knipte het licht aan. Een eenvoudig gemeubileerde zit- slaapkamer. Het bed was beslapen, zag Klein, dus het meisje had zich al ter ruste begeven, toen het drama plaats vond. Toen allen gezeten waren, vervolgde Koks: „Zo, juffrouw Boomsma, vertelt u nu eens kalm en rustig, wat er is ge beurd’. Grote verwondering in de ogen van het meisje. „Maar dat weet ik toch niet, de helderheid en Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Deze nieuwe, veel kortere wasbehande ling is ook veel beter voor alle textiel- weefsels: ondanks schap en mij staat het vast, dermiddel is voor deze tijd, waarin we alles vlugger en economischer willen. Zo schrijft ons één duizenden huisvrouwen zijn over de snelle en sultaten, die zij bereiken Parels, het wasmiddel van we tijd. Advertentie 26 17 26 17 26 11 26 11 26 10 25 8 10 26 12 25 8 26 10 26 26 26 26 26 Als dit blad verschy'nt heeft al een belangryk deel der bevolking van Sneek en omgeving zelf kennis gemaakt met het panoramisch grootbeeld dat het Amicitia theater in zijn programma van deze week brengt. Want het heeft al in de eerste dagen daar storm gelo pen, avond aan avond werd er voor volle zalen „Quo Vadis” in groot beeld ge draaid. De techniek heeft in de zo jonge filmindustrie nog lang niet het laatste woord gesproken: zij streeft steeds naar verdere vervolmaking van filmproductie en reproductie en stelt daardoor ook theaterdirecties voor steeds nieuwe problemen. Deze kunnen de nieuwe ont wikkeling slechts schoorvoetend volgen, maar ze kunnen ook de pioniers zyn, die als eerste het pad dezer nieuwe ontwik keling betreden. Het heeft de directie van Amicitia nooit aan ondernemings geest en durf ontbroken, zodat het geen wonder is dat haar theater als eerste in Friesland zich het panoramisch grootbeeldscherm aanschafte. Om er echter alleen die films op te projecteren welke zich hiertoe bij uitstek lenen. Want, zoals reeds in ons vorig nummer werd geschreven, en zy, die Quo Vadis' al zagen ook zelf zullen hebben ervaren, het heeft stellig geen zin normale speel films op zulk een groot doek te pro jecteren, daar dit de verhoudingen in het beeld maar nadelig zou beïnvloeden. Men heeft het immers zelf kunnen zien dat in close ups en zg medium shots personen zodanige bijna opdringerige af metingen krygen dat ze met hoofd of voeten eigenlijk buiten het scherm drei gen te treden en dat er moet worden af gesneden. Waarmee dan tevens nog eens gezegd is dat het panoramisch groot beeldscherm vooral imponeert en zal blijven imponeren door zijn vermogen wijde ruimten op te nemen en handelin gen welke zich daarin afspelen en mas- sa-scènes te vertonen. En waar Quo Vadis aan de laatste zo ryk is, en minder Is ingesteld op de inge togenheid van de intieme sfeer leent deze film zich wel bij uitstek voor projectie op het grootbeeldscherm dat een indruk van ruimtelykheid en wijdte geeft; diepte in het beeld is er uiter aard niet al krygt men soms daarvan ook een indruk omdat iedere overmatig grote foto die indruk nu eenmaal maakt. Wy zullen by de inhoud van Quo Vadis niet uitvoerig stilstaan, de meesten ken nen die wel. In een andere versie is deze film trouwens reeds eerder ge bracht, dit verhaal van de waanzinnige keizer Nero die Rome in brand laat ste ken en dan de christenen van deze wan daad beschuldigt en ze in de arena de marteldood laat sterven, een dood die ze zingend tegemoet gaan als de apostel Petrus hen heeft toegesproken. Door dit gebeuren dat zich leent tot buitenge woon imposante scènes weeft zich het romantisch verhaal van de liefde tussen de veldheer Marcus Vinicius en de Christin Lygia, die van de martel- „Ja, ja, de rest is bekend. Apropos, hebt U vanavond niets bizonders aan u lag in bed. Maar wacht eens, meesteres gemerkt - - „Bizonders, v.“t bedoel'. „Wel, of ze byvoorbeeld of ze iemand verwachtte.” Het meisje dacht even na, maar na een korte poos schudde ze haar hoofd. „Nee, ik zou niet weten... Nee, ik heb 7 concert afgelopen niets bizonders aan haar gemerkt en was, heeft de juffrouw zich verkleed en bezoek... bezoek kreeg ze nooit, omdat toen zyn we met een taxi naar huis ge- x x gaan. Hierheen”. „Juist, hoe laat was dat?” „Ja, dat weet ik niet zo precies. Mis schien was het half twaalf. Het kan ook wel even eerder geweest zijn”. „En toen?” „Toen? Nou, zyn we naar binnen ge gaan, waarna de juffrouw meteen naar de zitkamer ging. Ze was moe, zei ze en zou meteen naar bed gaan. Ik hielp haar ontkleden en toen zei ze, dat ik wel naar boven kon gaan. Ze wilde nog een sigaret roken”. „Dus u ging, laten we zeggen, kwart voor twaalf naar boven?” „Ja, dat zal wel ongeveer uitkomen. Ik was bed gegaan. Opeens door een luid IA: RCHAjax 33, HeraclesNEC 01, ElinkwykLeeuwarden 20, Zwolse BoysStormvogels 06, DWS Ensch. Boys 30, HaarlemOoster parkers 20, WageningenBe Quick 52. IB: HeerenveenEnschedé 03, ’t GooiDe Vo ■'wyckers 03, VSV EDO 42, RigtersbleekDOS 23, Blauw WitGo Ahead 25, Vitesse Sneek 2—0, GVAV—AGOW 6—1. 2A: LSCVelocitas 10, Nicator Frisia 22, Asser BoysHoutigehage 1— 1, Helpman—FVC 6—4. 3A: WZS—Black Boys 2—1, WZS— DOG 12, BI. BoysRood Geel 02. Res. 2 klas: Rood Geel 2Sneek 3 Zaterdagmiddagcompetitle: O.N.S. Blauw Wit ’34 11, Lw. Zwaluwen— QVC 7—0. Uitslagen Friese Voetbalbond. 22 Mei: Junioren A: ONS laWorkum 2a 41, ONS 2aWorkum la 02. 23 Mei: Res. 2e klas A: Sneek 5WZS 2 0—2, CAB 2—Sneek 4 5—2. 3e klas A: Sneek 6Bakhuizen 2— 0. Junioren (Hoofdklasse): Drachten LSC 30. Junioren B. Afd. N: RES 1b —ONS 1b 1—9, Sneek 1b—WZS 1b 41. Afd. O: RES 2bSneek 2b 40, ONS 3b—BI. Boys 2b 0—1, ONS 2b— Sneek 3b 03. Trekking 2e week. Hoge pryzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. ƒ5000 21962; ƒ2000 1460, 4202, 14383, 17874; 1500 5187; ƒ1000 3124, 3691, 4670, 4924, 6772, 7787, 8643, 11199, 12108, 13549, 13709, 14622, 14923, 17178, 17395, 20118, 20468; ƒ400 20789; ƒ200 18796, 20755, 20780, 21365. U vliegt nu door de was heen! Eigen geld. 5006, 5014, 5229, 5243, 10087, 10110, 15353, 18800, 20792. kwam er wel kleedkamer in de zang. Maar dan was het meestal op zoek van de directeur. Verder bemoeide ze zich met niemand „Dus u weet niet, wie uw meesteres gedood heeft?” „Wie haar gedood heeft?” vroeg de ook moe en ben meteen naar vrouw stom verbaasd; „nee, hoe zou ik werd ik wakker dat weten?” En meteen begroef ze haar een luid gegil. Ik was meteen overeind. Ik hoorde beneden lawaai, en een poosje daarna een harde bons. Ik wezen op de wereld, die nu niet bepaald i was ze zeep gebracht. heb niets niet °P deze wyze

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2