L Elfmerentocht Motor- en Autoclub J. C. Visser Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Keuring geitenfokver. „Ons Belang Deurwaarder Broersma legde zijn ambt met ere neer Onderl. Ziekenfonds „Sneek en Omstreken” bestond 110 jaar Krite Snits mei fé oan ’e merk és i Km De tweede Midex o» i f "11, 1 109e Jaargang No. 42 Vrijdag 28 Mei 1954 In Stamboek-Pink foar it Rampegebiet 1 Het Sneker Bondspartuur Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef 2872 Redacteur: L. KIEZEBRINK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 0R1JFH0UTS NIEUWSBLAD c ...fer Mes in het oog De heer W. J. R. Dreesmann overleden D.W.S. kampioen -b.' Een atlas als vrije tijdbesteding -XL, Ontwikkeling der medische wetenschap bij gehouden. f A De oerdracht. 91 door mr Cornells mede betrokken werd in de dank en de waardering welke De reis nei Nieuwenhoorn en de oerdracht. en mevrouw ven—P.S.V. en D.W.S.—D.O.S. Maandag 7 Juni volgen dan D.O.S. Eindhoven en P.S.V.—D.W.S. Het partuur dat Maandag 2e Pink sterdag de Kaatsvereniging Sneek op de Bondskaatspartg te Franeker zal ver tegenwoordigen bestaat uit de h.h. E. Heeg, H. Kamstra en J. Rienstra. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ■- j heeft burgemeester Rasterhoff nog de gelukwensen van het gemeentebestuur overgebracht. Hij deed dit in geestige bewoordingen, waarbij hij de prettige samenwerking tussen het fonds en de gemeente roemde, vooral inzake de schooltandverzorging. B. en W. appre cieerden het ook zeer uitgenodigd te zijn voor dit diner. Ik heb er lang over nagedacht, waaraan we dat te danken hebben, aldus de burgemeester, maar het zal wel hierom zijn, dat wij beiden werken aan het welzijn van de Sneker burgerij. Ook werd nog even gesproken door de heer van Lienden, die na de receptie met de heer Disse het ziekenhuis had bezichtigd, en nu aan tafel van zijn lof voor deze inrichting getuigde. huis, Workum, Koudum, Sloten, Oude- haske, Akkrum en Terhorne. De start om ongeveer 11.30 leverde een imposant gezicht op. Bij groepjes vertrokken de deelnemers en te ruim 12 uur waren allen op weg. Iedere deelnemer die de tocht met goed gevolg volbracht, krijgt een zeer fraaie plaquette. De uitslag van de toertijdklasse luidt als volgt: Toertijdklasse auto’s: le prijs K. Wie- linga, St. Nicolaasga, 14 straf punten; 2e prijs H. Torringa, Leens, 22 strafp.; 3e prijs B. Westerhof, Woudsend, 25 strafp. Toertijdklasse motorrijwielen: le prijs G. W. de Jong, Rottum, 5 strafpunten; 2e prijs J. H. Kemme, Joure, 10 strafp.; 3e prijs L. Westra, Leeuwarden, 12 strafp.; 3e prijs J. Dijkstra, Sneek, 12 strafpunten. De prijs voor de meeste deelnemers kreeg de Friese Motorclub Leeuwarden; die voor de verst weg komende motor- SNEEKER NIEUWSBLAD club Oosterwolde; voor de verst weg ko mende motorrijder de heer Picard, Bel gië; verst weg komende autorijder de heer A. Adema, Frankrijk; vest weg komende bromfietser de theer Alberda Noord-Oostpolder. De prijzen zullen wor den nagezonden. Aan ’t slot bracht de voorzitter ,de heer G. Ligthart, dank aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze dag. In het bij zonder aan de heer Wielinga, voorz. van de sportcommissie die bergen werk heeft verzet, aan het grote aantal con troleurs, en aan de directie van de Orion oliefabrieken te Zaandam voor de grote steun. Hij sprak de wens uit dat ’t volgende jaar de deelname nog groter zou zijn. Al met al een zeer geslaagd sportfeest dat tal van bezoekers naaf Sneek heeft getrokken en waarop de or- gamsatoren met grote voldoening terug kunnen zien. .•v De contributie is inmiddels opge lopen van 20 cent tot twee gulden per gezin, maar thans kan ook iedere Ne derlander, die bij een Onderling Zie kenfonds is aangesloten, aanspraak maken op de duurste geneesmiddelen en de allerbeste behandeling als dit medisch noodzakelijk is. Wij zijn dank baar en ook een beetje trots dat wij daaraan hebben kunnen medewerken, zo besloot de voorzitter. De foarsitter fan de Krite lange de man it dekje oer en seis die van der Berg doe 't dekje op it bist, dat nou fan him wie. De man wie sichtber oandien. De foto fan it pinkje waerd soargsum opburgen en sil in eareplakje krije yn syn hüs aan de Ravensewei. Hwant tankber binne dizze minske boppemjitte. Dat bliek middels oan it mid, dat üs oanbean werd yn Hellevoetsluis üt de wurden fan de hear Parlevliet en üt de oandwaenlike wurden fan de hear Smit fan Goeree-Overflakkee, seis in slacht offer fan de ramp. It is mei gjin pinne to biskriuwen. len sifer: Aide Tonge mear als trije hündert deaden. Wy hawwe dêrnei noch in ekskursje makke nei it K.I. Stasjon en oer it eilan en om 4 üre binne wy wer ófstutsen. De minsken dêrre hawwe üs hertlik bi- tanke foar de fésinding, mar ek wy fan üs kant wiene fanseis tige to sprekken oer de golle üntfangst. Der wurde freon- skipsbannen lein tusken de minsken dêrre en de Friezen. Dat is sünder mis. Om tsien üre hinne wiene wy wer to Snits, tige foldien oer in moaije reis. afwijkingen, vooral in ’t beenwerk, waren mede oorzaak dat enkele dieren niet voor bekroning in aanmerking konden komen. In tegenstelling hiermee was de klasse lammeren zeer goed en konden dan ook alle voor een bekroning in aan merking komen, hetgeen het beste voor de toekomst doet verwachten. Het was reeds 2 uur toen de voorzitter onder dankzegging voor de medewerking, de bijeenkomst sloot. De keuring heeft in alle opzichten aan haar doel beantwoord. hopelijk nog vele, jaren werden toege voegd. De Griffier, mr R. M. Westerink noemde de heer Broersma, voer wie ook hij veel waardering heeft gekregen, yoor deze klasse Sneek, Heeg, Blauw- het meest stabiele element in de rechts pleging. Hij ontbrak vrijwel nooit in d 28 jaar dat hij hier dienst deed en ver vulde zijn ambt steeds op accurate wij ze. Daarom had ook spr. met veel genoe gen aan het cadeau meegewerkt. Mr de Jong en de heer A. de Jong, collega van de heer Broersma, roemden eveneens diens ijver en z’n verdere goede hoedanigheden, waarna de scheidende een kort dankwoord sprak voor de be langstelling, de hem gebrachte hulde en de goede samenwerking. En bij het laatste memoreerde hij vooral ook de steun welke hij heeft ondervonden van wijlen mr Dorama, die Kantonrechter was toen hg hier als onervaren oud-no- tarisklerk kwam. Het (gezellige) slot van dit afscheid speelde zich af in de Wijnberg onder het genot van een kopje koffie, een rokertje en een versnapering. GOENGA, 26 Mei. De veehouder B. Dijkstra te Goënga was in 't land bezig met kunstmeststrobien. Hij zou een nieuwe zak opemnaken met z’n mes. Dit bleef haken en de heer Dijkstra trok Het grote succes van de eerste Midex heeft de deelnemende winkeliers aange- moedigd tot het voortgaan op de inge slagen weg, nu gebleken is dat het pu bliek deze service op prijs stelt. Deze „Midex” zal hoofdzakelgk op de zomer geïnspireerd zgn, zoals blijkt uit de keur van artikelen, waarmee de diverse fir ma's exposeren. Zo brengt Zandstra-Sport speciale kampeerartikelen en zelfs kampeermeu- belen, tenten en luchtbedden in alle mo gelijke modellen en uitvoering. Mode magazijn de Duif sluit hierop aan met een exclusieve collectie bad- en strand kleding. De fa Repko brengt een sor tering optische zonnebrillen die voor Sneek uniek is te noemen en geschikt voor .edere beurs. Parfumerie Fokkema brengt de Hamol-zonnebrandolie uit, die ook door de Mount Everest-expeditie en in het Zwitserse leger is gebruikt. Het Couponhuis trekt onze aandacht met speciale zomerstoffen, waarbij de schoen tjes van de fa. Muller en de moderne tassen in alle mogelgke dessins van de fa. Wielinga het goed doen. Foto Ris komt met een symphonic in kleur, alles over kleurenfotografie. En omdat het ’s zomers ook nog wel eens regent zien we de fa. Eringa met een Falcon regen kleding stand. Bg al dit zonnigs passen de fleurige meubelen van de fa. Aukema uitstekend. Evenals trouwens de bloem- sierkunststand van de fa. Holkema o.a. met origineel Spaans aardewerk. Niet zo zo ers maar toch ook interes sant is de breimachinedemonstratie van de heer Slump onder auspiciën van de fa. Nflholt Het huishoudelijk gedeelte vormen dit keer de fa. Yme Bakker met epn keur van Tomado-artikelen en de fa. Minke- ma met de Edy wasmachine gecombi neerd met centrifuge en een losse cen trifuge van hetzelfde merk. Al met al kunnen wg u van harte een bezoek aan deze tweede Midex aanra den, waar men u a.s. Maandag van 2 tot 6 uur en ’s avonds van 7.30 tot 10 uur in Hotel Hanenburg gaarne zal ontvangen. Te Amsterdam is op 68-jarige leeftijd overleden de heer W. J. R. Dreesmann, voorzitter van de coöperatieve handels- vereniging „Vroom en Dreesmann”,ken ner en verzamelaar van kunst en an tiek. De heer Dreesmann was officier in de orde van Oranje Nassau, comman deur in de Troonorde van Italië, ridder in de orde van de Heilige Mauritius en Lazarus, groot-officier in de orde van Pius IX en geheim kamerheer met kap en degen van de Paus. Hij was voorts in het bezit van het grootkruis van de or de van het Heilig Graf van Jeruzalem, terwijl hij door paus Pius XI in de erfe lijke Romeinse adelstand was verheven met de titel van graaf. Ook bij blijvenI De eerste spreker, de heer C. J. van Lienden, zei dat het moeilijk was zich te verplaatsen in de toestand zo die 110 jaar geleden was. Bij onze Zuider buren en ook in vele plaatsen van ons land had men toen Organisaties tot On derlinge bijstand, waaruit de Zieken fondsen van heden zijn ontstaan. Hier in Sneek heeft men de ontwikkeling die zich in de loop der jaren heeft voltrok ken bijgehouden, maar er zijn nog heel wat vraagstukken, die om een oplossing vragen. Wij moeten die ontwikkeling ook in de toekomst bij houden, maar worden daarbij te sterk geremd door de financiële begrenzingen die er heden voor het ZiekenfondS’-ezen bestaan. Ook de premie van thans-is niet xn de hoge kant, gezien de uitgebreide voorzienin gen welke de leden wordt geboden. Op het gebied „voorkoming van ziek ten” ligt voor de Ziekenfondsei echter nog een groot terrein braak, terwijl de kankerbestrijding eveneens met kracht T Het tegenwoordige Bestuur, staande v. 1. n. r. de heren S. Bosma, J. Smit, S. Visser, B. de Jong, D. Kunst en Joh. van Houten; zittend v. 1. n. r. de heren W. de Vries, A. Esselbrugge, J. K. Tinholt, J. de Wilde (secretaris) en W. van Winden administrateur Voor de toertocht was de deelname bijzonder groot nl. 284. (Voorinschrij ving pl.m. 100). Tot de deelnemers be hoorden naast de velen uit alle wind streken van Nederland ook de Belg Cy- nille Picard en echtgenote uit Ander- lecht en de heer A. Adema uit Senan (Frankrijk). De stempelplaatsen waren aangevat moet worden. De bestrijding daarvan alleen zal al kapitalen kosten. We zijn dus nog lang niet aan het eind. Daarom sprak hij de hoop uit, dat het ’t Ziekenfonds in Sneek gegeven moge zijn ook in de toekomst bij te dragen tot de ontwikkeling van de geneeskundige ver zorging van ons volk. En tot besluit benadrukte spr. nog eens nadrukkelrjk zijn grote waarderinr voor het werk van de voorzitter, die deel uitmaakt van het hoofdbestuur, en overhandigde hij deze een enveloppe met inhoud, het resultaat van een inzame ling bij de diverse fondsen, waaraan het bestuur naar hij hoopte wel een goede bestemming zal geven. Doktoren aan het woord. De vierde en laatste eerste klas kam pioen is nu ook bekend. Het is D.W.S., dat in afd. A de 'beslissingswedstrijd tegen Ajax met de verrassend hoge cg- fers 52 won. De kampioenscompetitie begint Zater- In de stal van Hotel Hanenburg hield bovengenoemde vereniging gisteren haar jaarlijkse geitenkeuring. De inzendingen zowel als de belangstelling liet niets te wensen over. De jury bestond uit de heren L. Pieterson, Drachten, D. Steen beek, Wartena en G. Tonkens, Sneek. We laten hier de uitslagen volgen: Klasse 1, 1-jarige geiten: IA Blomke van H. A. Terpstra, Tirns (reserve kampioene)IB Drieske, G. v.d. Plaats, Sneek; IC Annie, Joh. Ketelaar, Sneek; 2A Kekke, A. Stegenga, Oudega (W.); 3A Jessie, J. Oppenhuizen, Sneek; 3B Tsjerkje, M. Veninga, Oosthem; 3C Lolkje, D. Hoekstra, Loënga; 3e Marij ke, W. Bruinsma, Loënga. Klasse 2, 1-jarige volle geiten: 2B Nellie, B. Visser, Sneek; 3e Marijke II, W. R. Schaap, Tirns. Klasse 3, 2-jarige geiten: IA Klaske, F. Bloemhof, Scharnegoutum; IB Irena, W. Wobma, Sneek; 2A Pietje, gebrs. Koopmans, IJsbrechtum; 2B Marijke, W. R. Schaap, Tirns; 2C Beitske, J. Leenstra, Gaastmeer; 3A Riemkje 2, Tj. Rijpma, Tirns; 3B Wieske, B. de Boer, Heeg; 3C Hendrika, H. Sj. Bosscha, Nij- land; 3D Martha, G. v. d. Plaats, Sneek. Klasse 4, Overlopers: le Antje, gebr. Koopmans, IJsbrechtum; 2e geit van W. J. Atsma, Loënga. Klasse 5, 3-jarige en ouder: IA Eppie, E. Visser, Bolsward (kampioene); 1B Rose Marie, G. v. d. Plaats, Sneek; 2A Annie, R. Wiersma, Gaastmeer; 2B An nie, D. Hoekstra, Loënga; 2C Riemkje, Tj. Rijpma, Tirns; 3B Alderina, W. Boot- sma, Oppenhuizen; 3C Bettie, B. Visser, Sneek. Lammeren, geboren voor 15 April: IA Koosje, E. Visser, Bolsward; 1B Aaltje, G. Tonkens, Sneek; IC Geertje 2, gebr. Bouma, Scharnegoutum; 2A Willemke, W. Bootsma, Oppenhuizen; 2B Anneke, W. Bootsma, Oppenhuizen; 2B Annie 2, R. Viersma, Gaastmeer; 2C Willy, W. Wobma, Sneek- 3A Beatrix, D. Hoek- 'T stra, Loënga; 3B Hennie, E. Westra, Sneek; 3D Ybeltje, H. Veninga, Oudega (W.); 3e lam van Jac. de Jong, Sneek. Lammeren, geboren na 15 April: IA Marijke 3 van W. R. Schaap, Tirns; 1B Kekke, van A. Stegenga, Oudega (W.); 2A Hlnke, H. de Jong, Tirns; 2B Rlem- kjes Verwachting 4, Tj. Rijpma, Tirns; 2C Juliana, H. Sj. Bosscha, Nijland; 2D Lena, J. H. de Vries, Oudega (W.)3A Juliana, gebr. Koopmans, IJsbrechtum; 3C Annie, E. Westra, Sneek; 3D Lien- tje, J. H. de Vries, Oudega (W.J; 3D Cornelia, W. Wobma, Sneek. Na afloop van de keuring verzamel den jury, bestuursleden en inzenders zich in de benedenzaal van Hotel Hanenburg waar door de leden der jury een en an der werd medegedeeld over kwantiteit en kwaliteit der ingezonden dieren. De oudere dieren waren zeer goed te noemen met vooral aan de kop beste geiten, zowel in de klasse 3-jarige en oudere als in de klasse 2-jarigen. De klasse 1-jarigen was over het geheel iets minder; wel stonden aan de kop goedgevormde dieren doch verschillende Daartoe moest de voorzitter zich in dit bestek ook wel bepalen. De gehele geschiedenis van het fonds te memore ren zou te veel tijd hebben gevraagd. Het werd in Mei 1844 opgericht door de heren Pijttersen, Wouda en de Jong, en had een sterk filantropische inslag. De tekorten werden door donateurs aan gevuld. Twee en zestig jaar later, in 1906 dus, toen de heer H. F. Pijttersen zoon van de oprichter voorzitter was, bggestaan door de bestuursleden J. P. R. Veen, B. van Gorkum, A. F. Hingst, C. J. Stockmann en J. Elzer als secre- taris-boekhouder, was de toestand nog allerminst ideaal. Langdurige zieken bgv. konden ten allen tijde worden ge royeerd. De contributie bedroeg toen 20 cent voor man en vrouw zonder kinde ren, waarvoor ook een uitkering bij ziekte werd verstrekt. In 1909 kwam een reorganisatie tot stand, waarbij het fonds zijn huidige grondslag kreeg met een bestuur uit en door de leden gekozen. Voorzitter werd toen de heer B. de Haan, secretaris de heer S. de Haan, bestuurslid J. Nota er commissarissen de heren E. Piersma, J. Jongsma en R. Zoethout. Het aantal verzekerden bedroeg 500. In 1932 sloot het fonds zich aan bij de Centrale Bond en in 1941, bij het in wer king treden van de verplichte verzeke ring, werd een fusie aangegaan met IJlst en Oppenhuizen. Door deze uitbrei dingen sprong het aantal verzekerden omhoog van 4000 tot 10000. (Thans loopt het naar de 14000). 1945 was een belangrijk jaar door de oprichting van de Aanvullende verzeke ring waarvan thans 85 der leden lid is, maar volgens de voorzitter nog al tijd 15 te weinig, gezien het grote belang van deze afdeling. In 1945 werd de Ledenraad ingesteld en werden de voorzieningen „gelijkge schakeld” wat een verhoging van de contributie met zich meebracht. Ook werd in dat jaar medegewerkt aan het tot stand komen van de Schooltandver zorging in onze gemeente, welke het jaar daarop haar werkzaamheden begon. In 1952 werd het fonds lid van de Coöp. Vereniging Gezondheidszorg N. Nederland, terwijl het thans ook nog bil tal van andere organisaties is aange sloten. De heer Tinholt memoreerde hierna de vele verdiensten van de heren R. Zoet hout, F. de Ruiter, beiden nog lid van de Ledenraad, en van de oud-secretaris de heer G. Tonkens, en stond vervolgens stil bij de geweldige vooruitgang op het gebied van de volksgezondheid en alles wat daarmede samenhangt, waarmee gelukkig de ontwikkeling van het Zie kenfondswezen gelijke tred heeft ge houden. Advertentieprijs 15 et per Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Oer de reis en de oerdracht fan de Pink krigen wy it neifolgjende for- slach: Dokter N. Lo f v e r s, voorzitter van de Ver. van Sneker Huisartsen, noemde dit jubileum een unicum in ons land. In derdaad hebben zich in de medische ver zorging grote veranderingen voltrok ken, maar ook in de verhouding tussen de fondsen en de huisartsen is veel ver anderd. Geen keizer of koning in de oude tijd had de behandeling van de tegen woordige ziekenfondsleden. Er zijn ech ter ook bezwaren. De persoonlijke fac tor, het specifiek menselijke, zo be langrijk in het medisch beroep komt in gedrang. Naast zgn allerbeste wensen voor het fonds hoopte spr. daarom, dat het de afgesloten. Dit afscheid, na afloop van de civiele zitting, droeg een officieel tintje werd ook bijgewoond door - Broersma, mevr. Rasterhoff (als oud- buurvrouw) en de advocaten mr A. v. d. Werf alhier en mr Westerman uit Bols ward namens de balie, terwijl de oud- Kantonrechter mr J. A. de Jong, thans te Delft, eveneens van zijn belangstel ling blgk gaf. Mr Cornells schetste in bloemrijke be woordingen het leven van de mens, waarin naast mooie en prettige dingen ook tegenslagen voor komen, die ons tel kens weer doen beseffen, dat het vlotte verloop van het leven niet zo vanzelf sprekend is. Ook in uv ambt en de werkzaamheden die daarmee waren ver bonden, hebt u zeker niet alleen de vreugdevolle zijde van het leven ervaren, aldus spr. Maar als een nuchtere zoon van deze noordelijke gewesten hebt u uw taak steeds met tact vervuld en bent u de mensen altijd met begrip tegemoet getreden, waardoor u menigeen voor on bedachte daden hebt behoed. U hebt uw werk ook met ambitie en blijmoedig verricht. Wij hebben elkaar daarin steeds kunnen waarderen, en om dat arbeid voor ieder mens een bijzon dere attractie is, is afscheid nemen ook altijd een beetje moeilijk. Maar u hebt uw liefhebberijen en daarom zal dit af scheid u wel niet zo zwaar vallen. Als afscheidsgeschenk van de plaatsverv. mei; een ruk aan, met het gevolg dat het F J 11f~.»ii'i i r infi’t jubilaris gegeven moge zijn de economi sche moeilijkheden, verbonden aan de ontwikkeling van de medische weten schap, op te lossen en de artsen volko men de vrgheid te laten hun beroep als geneeskunst uit te oefenen. Dr G. J. U b b 1 n k, sprekende namens de Sneker specialisten, constateerde, dat zonder de ziekenfondsen de ontwikkeling van het specialisme in de geneeskunde niet mogelgk zou zgn geweest. Zieken fonds en specialisten hebben elkaar dus nodig bij de bevordering van de ge zondheid der bevolking. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren P. de Bruin („Zieken zorg”, Haarlem), G. Boekhoven (Coöp. Ver. Gezondheidszorg N. Nederland), Velleman (Algem. Prov. Fries Zieken fonds), Jansonius (Centr. Bestuur Zie kenfonds Anos), Hoekstra, Leeuwarden (voorz. Stichting Samenwerkende Zie kenfondsen), Balk, Leeuwarden (Leeu warder Ziekenfonds) en de administra teur, 'de heer W. van Winden, die de gelukwensen van het personeel vertolk te, en een klok voor de (toekomstige) bestuurskamer aanbood. Voorts waren er nog vele schriftelijke en telegrafische gelukwensen en een schat van bloemen. Het St. Antonius Ziekenhuis, vertegenwoordigd door de heer G. F. Disse, dir.-econoom, zuster Christiana, directrice, de heer T. v. d. Zee (Bolsward), bestuurslid en zuster Othilia, hoofd van de administratie schonk een theeservies. Op vlotte wijze dankte de heer Tin holt tot slot alle sprekers voor hun waarderende woorden, goede wensen, bloemen en cadeaux, en verder allen voor hun belangstelling. Aan het Diner „U legt het ambt van deurwaarder met ere neer”. Zo luidde de conclusie van de Wnd. Kantonrechter Mr J. H. Cornelis Woensdagmorgen tijdens het afscheid van de heer L. Broersma, wiens echtgenote als de „trouwe hulp achter de scher men” door mr Cornelis mede betrokken werd in de dank en de waardering welke hij deze bekende figuur in de Rechtzaal bracht nu zijn ambtelijke loopbaan werd Om 2 üre hinne kamen de greate fé- weinen fan Jac. Sikkema en Jelle Abma en dêr gyng ek de. Pink hinne. Mar ek foar oaren üt Snits en omkriten wie it bitiid del. Om 3 üre stie de foarsitter fan de krite Snits al mei de auto foar „Wigledam” der’t Pier Falkena en de Vos üt Nijesyl, fortsjintwurdiger fan de lanarbeiders al ré stiene om yn to stappen. Yn Ysbrechtum kaem ek de hear Ids de Boer der noch by en doe gie de lange reis oer Alkmaar, Haarlem en Rotterdam oan. Om 7 üre siene wy oan ’e kant fan de Maas by Rhoon om efkes üt to püsten en foar achten op it hoarnleger fan de hear F. J. Parlevliet, Kerkestee, Nieuwenhoorn, dy’t üs mei frou en dochter tige hertlik forwolkom- me en der’t de kofje mei de broadtsjes der fansels tige ynfoelen nei sa’n reis. Letter kamen noch de hearen Louter, dld-ynspekteur fan it Stamboek, Boom, skriuwer fan de Stifting fan de Lanbou yn Süd-Hollên en B. Westerveld fan Zuidland. Dizze moasten de bisten ta- wize. De weinen mei it fé wiene nou ek kaem. De dieren waerden ütladen, hea en drinken der foar en doe gyng it op in buorkjen. Dyjingen dy’t in bist krigen wiene net bywêzich. Hja krigen har dier thüs brocht. Mar foar ien waerd in ütsonde- rlng makke en wol foar it pinkje fan de Krite Snits. De nije elgenaer krige in tillefoantsje en efkes letter der kaem er opsetten. Dat wie de hear D. E. van der Berg üt Nieuwenhoorn. Kantonrechters, de Balie, de Griffier en het personeel van de Griffie bood spr. tenslptte als middel voor vrgetgd-beste- ding de door de heer Broersma zo zeer, ter plaatse was, achtte onmiddellrjke dag 5-Juni met de wedstrijden Eindhö- De nieuwe zaal van Hanenburg was flink gevuld, toen voorzitter J. K. Tiiï- holt zijn welkomswoord sprak, in het bijzonder tot de heer C. J. van Lienden, voorzitter van de Centrale Bond van Onderling beheerde Ziekenfondsen, eni ge doktoren, vertegenwoordigers van andere organisaties, en van het St. An tonius Ziekenhuis, alsmede het voltallige personeel en hun dames (evenals die van de bestuursleden) de receptie bijwoon- den. B. en W. konden door andere ver plichtingen niet aanwezig zijn, maar za ten aan bij het diner, dat na de receptie volgde. Enige grepen uit de historie. „GEEN KEIZER OF KONING IN DE OUDE TIJD HAD DE MEDISCHE BEHANDELING VAN DE TEGENWOORDIGE ZIEKENFONDSLEDEN”, be toogde dokter N. Lofvers Woensdagmiddag tijdens de receptie van het Alg. Onderl. Ziekenfonds „Sneek en Omstreken” ter gelegenheid van zijn 110-jarig bestaan. (Het 100-jarige ging in verband met de oorlog stil voorbg). Daarmee tekende hg wel zeer duldelgk de grote veranderingen, welke zich tg- dens het bestaan van het fonds hebben voltrokken. Niet alleen op het terrein van de medische wetenschap, maar ook wat de zorg voor de ziekenfondsleden in het bijzonder en die voor de volksgezondheid in het algemeen aangaat. Maar het fonds zelf is daardoor ook niet meer dat van 110 jaar geleden. In Mei 1844 opgericht ais een fondsje met een sterk filantropische Inslag, is het uit gegroeid tot een sterke organisatie met een bestuur, uit en door de leden ge kozen, een Ledenraad, een ledental van bijna 14000, en een eigen kantoor met een staf van deskundig personeel. Het heeft daardoor, ondanks de sterk ge stegen kosten van de verstrekkingen, de geweldige ontwikkeling van de me dische wetenschap kunnen bghouden, wat door verschillende sprekers zeer werd geprezen en waarvoor het bestuur van alle kanten hulde werd gebracht. Tiisdei stie der oan ien fan ’e balies op ’e fémerk in pink. Net samar in pink, mar ien dy’t bisjen lije koe, in bist üt it Stamboek, mei Adema’s bloed. Om krekt to wezen fan Adema 275. It bistke wie fan de Krite Snits fan it Aid Selskip. Mar litte wy der fuort by sizze, hja wol der net mei buorkje It is Woansdei oanbean oan it Rampegebied en is nei it plakje Nieuwehoorn efter Rotterdam op it eilên Voorne ta gien. In moaije died en in tankbere jefte! Wy sprieken ek de fokker, Y. Hofstée üt Eastergea. „Ja, ik moat jo sizze, ik hie ’t pinkje graech hélde wollen, it is nou amper twa jier en moat yn Novim- ber kealje. En jo sjogge seis hoe’t it toant. Mar doe’t de keapman sei sa en sa, doe sei ik „dat moat altiten wêze!” Forskate kriteleden-boeren biseagen de pink en allegearre wiene hja ’t der oer iens: Ynoarder! Woansdei yn ’e lere moarn (3 üre) is it bist mei mear fé ynladen en nei de nrje baes gien. Mar foartiid moast de foarsitter der efkes mei op in plaetsje. En üs Snitser kouopmakker de Jager moest der fansels ek by. Dat is ek net elkenien! Forsitter Jan v. d. Werf en Ids de Boer, foarsitter fan ’e Friesche Mij. mei it bistjürslid P. S. Falkena en de arbei der Vos hawwe de oerdracht mei by- wenne. De Elfmerentocht 1954 die gisteren gehouden werd door de Motor- en Auto club J. C. Viseer alhier is een groot suc ces geworden. Het weer werkte zeer mee en uit alle delen van Nederland was men opgekomen om deel te nemen, ja zelfs waren er uit Frankrgk en België. Om 9 uur was het aan de start bij Ho tel Hanenburg al een drukte van belang. Het bestuur had bijna handen te kor' om de deelnemers in te schrijven. Maar men had de zaak uitstekend voor elkaar en mede door de voortreffelijke mede werking van de politie verliep bg de start alles naar wens. Om 9 uur start ten de 44 bromfietsers voor wie de oriënteringspunten waren resp. te IJlst, Oudega (W.), Parrega, Heidenschap, Oudega (H.O.N.), Balk, Spannenburg, Huisterheide, Oosterhaule, Heerenveen, Akmarijp, Joure, Uitwellingerga. In de toertijdklasse kwamen pl.m. 50 deelnemers uit. De gemiddelde snelheid waarmede het pl.m. 170 km lange tra ject gereden mocht worden, was onge veer 40 km per uur. Sr. mes uitschoot en hem precies in het oog trof. De assistent van dokter van der Meulen van Sgbrandabuten, die spoedig begeerde atlas aan en kreeg mevrouw overbrenging naar het St. Antonius Zie- een mooie mand met bloemen, waaraan kenhuis te Sneek noodzakelijk. Men nog de beste wensen voor de komende, vreest echter voor het behoud van ’t oog. .«J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1