r X HU VevUöen Fan de Hi ISTERLINGSHAG k BUITENLANDS OVERZICHT 1 r SNITSER FEMERK &Pljn kan Uw slaap j) niet verjagen Wrijf Kou en Pijn weg met DAM PO 'WITTE Oliebollendag te Ijlst KRUIS” VRIJDAG 28 MEI 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD” TWEEDE BLAD z. Goede vangst, sportvissersF Kritieke dagen te Genève t Rondom het IJselmeer A l Gewestelijk Arbeidsbureau V Aanbesteding VAN OER PLAATS BOLSWARD J Uw tuig is natuurlijk prima in orde Vergeet niet dat geen vissers- uitrusting compleet is< zonder een pakje Sterling, want met zo'n heerlijke sigaret van Sterling shag is het vissers een dubbel genot! Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Salomo’s oordeel gevraagd Salarissen van Engelse parle mentsleden vijftig procent omhoog Ingez. Mededeling. Advertentie 4 Advertentie I.M. Advertentie l.M. A. f. S. 12 K houd; Pieter Lusthoff, 66 jr., echtgen. van Sgtske Boet je; Harmen Zeijlema- ker, 58 jr., echtgen. van Doutje Si mons; Berend Hendrik Jonker, 86 jr., wedn. van Johanna Boes; Elisabeth Nauta, 79 jr., wed. van Pieter v. d. Horst. Met ingang van 31 Mei a.s. worden, blijkens een advertentie in dit nummer, de kantoren van het Arbeidsbureau van Jousterkade 5 verplaatst naar Bothnia- kade 2. De steeds groter wordende be moeiingen met het behandelen van emi- gratie-aanvragen en de bemiddeling van vrouwelijke arbeidskrachten heeft het noodzakelijk gemaakt beide afdelingen gescheiden van de andere afdelingen in aparte kamers onder te brengen, waar rustig met de emigratie-ambtenaar en vrouwenbemiddelaarster kan worden ge sproken. Voor het bij deze afdelingen be trokken publiek zal dit een belangrijke verbetering blijken te zijn. 56.000 55.600 52.500 49.957 48.700 46.600 46.450 45.500 44.850 41.200 40.847 40.800 40.578 39.994 39 jr. Overleden: S$jntje Wagenmaker, 64 jr. echtgen. van Aamoud Minder- Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 28 Mei 1904, 50 jaar geleden dus: Advertentie I.M. WOUDSEND, 24 Mei. Vandaag had de aanbesteding plaats van 1300 meter sintel- en klinkerweg voor rekening -an de ruilverkaveling „Waterschap Wolle- gaast”. Er waren 14 inschrijvers voor de volgende bedragen: Noord Ned. Aann. Mij., Harlingen Firma Pijnacker, Kollum N.V. Gruno, Groningen Firma Cats, Surhuisterveen Firma v. d. Laan, Smilde Fa. Steneker, St. Nicolaasga J. J. Boltje, Heerenveen Kerkstra, Munnekeburen J. Rombout, Franeker Ooms, Sneek Formsma, Grijpskerk Fa. Nagelhout, Woudsend J, Kuipers, Zurich Elzinga, Arum Begroting f 48.762. Gunning volgt. Een product ven Als dit blad verschijnt, heeft in Frankrijk de commissie voor buitenland se zaken van de Franse nationale ver gadering reeds vergaderd. Zij zou Woensdag bijeenkomen om zich uit te spreken over het verdrag over de Euro pese Defensie Gemeenschap. Waarschijn lijk zal deze commissie het verdrag heb ben verworpen, want de verhouding tus sen voor- en tegenstanders in die com missie deed dat verwachten. Eigenlijk hing het lot van het verdrag in deze commissie af van de houding der socia listen, zoals dat ook het geval zal zijn als het verdrag in de nationale verga dering zelf komt. De socialisten zijn nl. verdeeld over deze zaak. In de commis sie voor buitenlandse zaken zijn 3 der socialistische leden voorstander en 6 te genstander van het verdrag en in de nationale vergadering zelf van de 105 socialistische afgevaardigden 58 tegen stander. De meerderheid van het hoofd- oestuur der Franse socialistische partij is voor de E.D.G. en had gewild dat de commissie voor buitenlandse zaken haar beslissing had aangehouden tot de socia listische partij haar nabij zijnd congres had gehouden. Ze was vol ver trouwen dat dit congres zich voor de E.D.G- zou uitspreken, waarna het hoofdbestuur van de socialistische frac tie in de nationale vergadering wilde eisen dat ze zich bij deze uitspraak neer legde en als één man voor de E.D.G. zou stemmen. De socialistische afgevaardig den die tegen de E.D.G. zijn willen daar van echter niet weten en hebben zelfs in een brochure uiteengezet waarom ze tegen de ED.G. gekant blijven. Ze ach ten o.a. de Engelse toezeggingen be treffende de samenwerking met d< E.D.G. niet voldoende, maar hun voor naamste bezwaar gaat toch eigenlijk niet eens tegen de Europese Defensie Gemeenschap, dus de militaire samen werking der zes Europese vastelands- mogendheden ais zodanig, maar wel te gen de politieke samenwerking dezer landen die verwezenlijkt zal worden door een rechtstreeks door de volken dezer zes landen gekozen parlement, dat dan o.a. de autoriteit over de E.D.G. zal zijn. Deze Franse socialisten constateren dab de politieke verhoudingen in deze landen zodanig zijn, dat in het parle ment van Klein Europa de katholieke groepering en enige andere een veel groter aantal leden zal hebben dan de s.d. We vermelden dit hier omdat het weer èens aantoont hoe allerlei factoren buiten de eigenlijke kwestie der militai re samenwerking om, meespelen in de beslissin,g welke het Franse parlement tenslotte zal nemen over de Europese Defensie Gemeenschap. Dames-armband, B. Hof, W. M. Oppe dijkstraat 20, IJlst; paar bruine glacé’s, N. Bergstra, Uilenburg, IJlst- kinder- tasje, Gemeentehuis te IJlst; vulpen (blauw met grijs), W. M. Oppedijkstraat 28, IJlst; beursje met rits, J. v .d. Zee, W. M. Oppedijkstraat 5, IJlst; twee koffersleuteltjes, E. Wouda, W. M. Op pedijkstraat, IJlst; portemonnaie, P. Rooks, Eegracht, IJlst; bruine witte vuistwant, Zijsling, Eegracht 57, IJlst; vingerhoed, Cl. de Jong, W. M. Oppe dijkstraat, IJlst; grijze dames-sjaal, M. de Jong, Eegracht, IJlst; linker glacé .handschoen, F. Breeuwsma, Nijland no. 184; paar bruine glacé handschoenen. Post C., Scharnegoutum; dop van vul penhouder (merk Parker), idem; glacé dameshandschoen, Post C. Rijkspol. Woudsend. Advertentie ij Nette dienst- Wielinga, 50 jr. en Maike de Jong, bode gevraagd in groot dorp bij Am sterdam. Loon ƒ1.75 per week. Geen was. Brieven letter G boekhandel D. Gorter Jr., Wormerveer. De publieke belangstelling leek aan vankelijk niet groot te zullen worden, doch dank zij het gunstige weer steeg het aantal bezoekers nog tot een 500-tal. De kapel heeft een uitstekend concert gegeven. Voor de pauze werden o.a. uit gevoerd „Die schöne Galathea” (Fr. v. Suppé) en de „Slavische Rhapsodie, no. 1” (G. Friedemann). Verder werd op uitnemende wijze uitgevoerd „Thema met variaties over een oud volksliedje” van de heer J. Nauta van Sneek. De componist, die ook aanwezig was, com plimenteerde de dirigent na afloop voor de fraaie weergave van zijn compositie. Naar wij vernemen zal genoemd num mer o.a. ook te Rijs en in Franeker wor den uitgevoerd. Het tweede gedeelte van dit zeer geslaagde concert bestond uit muziek in het lichte genre. De heer I. Kuipers sprak een openings-, zo wel als een slotwoord en prees dê spontane medewerking der burgerij om Concordia voor IJlst te behouden. In het schaftlokaal van de firma Nooitgedagt was men daarna met de muzikanten nog enige tijd gezellig bijeen. Vele oliebollen werden daar verorberd, en die er over bleven, werden verkocht eerst voor de helft van de prijs van de dag en ten slotte de laatsten voor een nog lager be drag. Alle gereedgemaakte oliebollen waren weg. 13 uren aaneen hadden vak lieden gewerkt om alles gereed te krij gen. En de uitkomst: een mooie op brengst voor Concordia. SNEEK. Het maken van een hulp brug, het amoveren van de Lemmer- brug en de onderbouw van een nieu we brug is gegund aan de enige in schrijvers: M. de Vries en H. Zand- stra, Lemmer voor 11868; de bo venbouw is onderhands gegund aan Penn en Bauduin te Dordrecht voor 9222. SCHARNEGOUTUM. Een Salomo’s oordeel zal straks worden gevraagd voor twee broedende moedereenden in de zelfde korf op 10 eieren op het erf van de heer M. Sandstra. Trouw wordt er gebroed, maar hoe moet het resultaat straks worden verdeeld? Daarover krabt Sandstra zich ook al eens achter het oor. Als de kuikens maar niet het slachtoffer worden van de onenigheid der beide moedereenden. zijn deze door beide partijen te doen ga randeren, waarbij dan ook aan medewer king van India werd gedacht en zo doende als ’t ware een veiligheidspact zou ontstaan waaraan ook de vrije Z.O.- Aziatische staten zouden deelnemen. Maar dit zou een geduld-zaak zijn en zoals de militaire toestand in Indo Chi na zich thans ontwikkelt is daarvoor geen tijd meer. De verhoudingen in Europa zijn niet te vergelijken met die in Azië, in Europa heerst slechts een koude oorlog en kan men enig geduld oefenen bij het organiseren van defen- siemaatregelen, maar in Indo China heerst een echte oorlog en dringt het communisme snel op. De Fransen blijken niet bij machte daartegen een dam te vormen en de chef van de Franse gene rale staf generaal Ely beveelt een con centratie der Franse troepen aan waar door opnieuw grote delen van Vietnam aan de vjjand zouden worden prijsgege ven. Het Vietnamese volk verliest zo het vertrouwen en de desertie naar de Vietminh neemt sterk toe. Deze toe stand gedoogt geen langer uitstel bij het nemen van tegenmaatregelen. Dat ziet men nu ook wel in Londen in en na dat Eden de Russen en Chinezen te Ge nève reeds gewaarschuwd had dat Enge land onder alle omstandigheden aan Amerikaanse zijde zou staan, schijnt de Engelse regering besloten te hebben deze week de besprekingen te Genève nog te willen voortzetten doch als deze dan geen resultaat hebben opgeleverd, de conferentie als mislukt te zullen be schouwen, zoals de Ver. Staten reeds gedaan hebben. IJLST, van 20—27 Mei. Geboren: Jeltje d. v. Klaas Leen- stra en Baukje Steensma. Gehuwd: Jelle Nooitgedagt, 23 jr. met Doedtje ten Wolde, 22 jr.; An- toon Brens, 22 jr. met Bottje Nijdam, 21 jr.; Gerke Walinga, 30 jr. met Trijntje Breimer, 28 jr.; Rijkel Groen veld, 25 jr. met Johanna Jaarsma, 22 jr.; Wiepke Couperus, 25 jr. met Sjoukje Knossen, 22 jr. WYMBRITSERADEEL, van 20— 27 Mei. Geboren: Antje d. v. Gatze v. d. Meer en Aukje Hoitenga te Nijland; Jan z. v. Jacob van Netten -n Jantje Bergsma te Heeg; Grietje d. v. Jan Waaijer en Jitske Koopmans te Heeg; Age z. v. Auke Attema en Riemke Cnossen te Heeg; Jmtjen d. v. Hendrik Hendriks en Tjitske Ha- mersma te Heeg; Hendrik z. v. Theu- nis van Berkum en Jeltje Postma te Oosthem; Job z. v. Eeltje Stilma en Murkje Hilverda te Oosthem; Tjerk z. v. Rients Wiersma en Sijtske Bos ma te Wolsum; Rigtje d. v. Tjalling Zuiervelt en Antje de Boer te Wol sum; Kornelis z. v. Tjible v. d. Velde en Elbrig Kloostra te Jutrijp; Jochum en Joukje z. en d. v. Jentje Zijlstra en Margje Klaren te Oppenhuizen; Hielke z. v. Jacobus v. d. Zee en Ybeltje Visser te Nijhuizum. Gehuwd: Atze Durk Feenstra te Sneek met Gerbrig v. Dijk te Wol sum; Johannes Nieuwenhuis te Hom- merts met Jeltje v. Dijk te Dijken; Hilbrand Oppenhuis met Tjitske Zeil- stra beiden te Oppenhuizen; Murk Hilverda te Abbega met Tjaltje ten Kate te IJlst; Simon Sijtsma met Akke Douma beiden te Nijland; Kor nelis de Jong te Heeg met Uilkje Schotanus te Gaastmeer; Ate Wijn- stra met Nantje v. d. Zee, beiden te Gaastmeer; Sijbren Reitsma met Pie- tertje v. d. Meer, beiden te Oudega; Foeke Buwalda te Arum met Ytje Kramer te Wolsum; Auke Rollema te Poppingawier met Hiltje v. d. Veen te Goënga; Fetze Teppema te Óppen huizen met Antje Siderius te Bozum; Foppe Eekma te Tzum met Antje Kuperus te Nijland; Pieter Gietema met Baukjen Tjeerdsma, beiden te Oosthem; Hendrik Leenstra te Ter- zool met Jantje Koopmans te Hom- ■aerts. Overleden: Sijmen de Jong, 6 mnd. te Oosthem. De leden van het Britse Lagerhuis hebben met 280 tegen 166 stemmen be sloten hun salarissen met 50 procent tb verhogen tot 15.000 gulden per jaar. Een alternatief voorstel om een jaarlijkse on kostenvergoeding van 5000 gld. aan par. lementsleden te verstrekken, werd ver. worpen met 276 tegen 205 stemmen. De regering had de voorkeur gegeven aan het alternatief, omdat de salarisverho ging door de bevolking wellicht niet zou worden begrepen, doch de conservatieve parlementsleden mochten stemmen oale zij wilden. Zij hebben In meerderheid kennelijk de voorkeur gegeven aan de salarisverhoging. „lammen” en grijpt onverhoeds een koopman in de borst die dan alvast z’n geldboekje te voorschijn haalt. „Siz mar hwat se kostje Omke, tsjin jo is dochs net to swetsen!” De biggenmarkt is rustig, te rustig. De enkele nog over zijnde beestjes lig gen languit op het stro en vermoeien zich niet, want de kooplui zitten nogal veel „yn ’e hbs” als u weet wat we be doelen. Op de geitenmarkt wordt druk ge kocht. In een hok vol witte bokjes dar telt en springt het om en over elkaar. Een burger met romantische bevliegin gen staat er voor en houdt een rede. „Och, och, lieve beesjus, jimme mus ten us wete wat se met jimme fan doel waddenIk mut er niet an dinke," och, och, och”. Hij krijgt trouwens ook antwoord, van een medeburger zonder romantiek. „Ja jou hewwe wel geliek, mar ik weet niet wat ut beste is, der binne oek goennen die lope hier tu lang sien Aan de koffietafel, ja we weten niet of we het mogen vertellen, maar goed, we doen het. Een schrikwekkend, dra matisch tafreel. Stel u voor Tine, onze eigen Tine vastgesnoerd met spantou wen aan een zuil, op de tribune het be stuur met stokken en sigaren, de voor zitter Jehannes fan Langwar met een lange mantel om, en vóór de maagd Tine, Benardus himself. Hrj spreekt: „Meensen, we buginne, dit is de grote scène in Koel Faadus, Tine is Lydia er> hier siene jimme Ursus dle’t de bolle doodkitele sal. Ja opname!” „Hou!” sprak Johannes Nero. „Hwer is de bolle?” Op dat moment stapten wij in de ring en Benardus riep „Hiersu de Pardon, mogen we even? 3330 stuks! 123 melk kalf en weidëkoeien ƒ520— 1035, hoge vraagprijs, slepend, duur. 48 vette koeien 2.022.44, 2.45— 2.80, geslacht notering hoog. 30 pin ken, 380580, handel iets beter, no tering gelijk. 5 paarden 750980, weinig handel. 320 nuchtere kalveren 3348, zware dieren iets hoger. 4 graskalveren 185260, notering on veranderd. 629 schapen 75125, weideschapen iets hoger. 1773 lammeren ƒ3650, levendige handel, notering iets beter. 20 bokken en geiten. 128 var kens en vette biggen ƒ1.48'1.71. 1-761.90, levend, vlugge handel met afl. prijzen. 130 zouters ƒ1.79ƒ1.83, levend, prijshoudend. 120 kleine biggen en lopers 4560, 85—105. biggen meer belangstelling, door hoge vraag prijzen handel iets stug, lopers goede handel, notering onveranderd. SNEEK. De Pinkstermaandag hier gehouden bondspartij van de Ned Kaatsbond had tot uitslag: le prijs (Muliersbal), Witmarsum, met de kaatsers S. Kooistra, C. Werkhoven en J. Kuperus. 2e pr. Jan Bogtstra te Franeker (H. v. d. Heide, S. Bollema en A. v. d. Werf)3e pr. Beetgum (M. de Vries, A. Groeneveld, K. Terp- stra)4e pr. Pingjum (J. Reitsma, H. Hiemstra, T. de Jong)5e pr. Zurich (A. Elgersma, D. Tilstra, E. Banning). Koning werd S. Kooistra. Prijs -verste bovensiag J. v. d. Steegh, Makkum, 55.30 M. De leden van de Zendingsnaaikrans U.K.K. hebben 20 Mei hun jaar lijks uitstapje gemaakt, ’s Morgens pl.m. half zeven vertrok de bus in de richting van de Afsluitdijk, waarvandaan men door de Wieringermeerpolder naar Vo lendam trok. Daar gebruikte men een kopje koffie en bezichtigde men enige bezienswaardigheden. De reis werd daarna voortgezet naar Amsterdam, waar een heerlijk middagmaal werd ge nuttigd en Schiphol werd bezocht. Aan komende en uitgaande vliegtuigen naar alle richtingen zag men komen en gaan. Het was er echter nogal koud, waarom men het bezoek niet te lang maakte, om verder met de bus over Hilversum en Harderwijk naar Zwolle te rijden, waar nog eens koffie werd gedronken, om ein delijk huiswaarts te keren, zodat men ongeveer 10 uur weer thuis was, wel voldaan over hetgeen men gezien en ge noten had. We zijn dus in een kritiek stadium aangeland. Het is mogelijk dat de com munisten te Genève nog inbinden men zegt dat Rusland er weinig voor voelt de zaken thans op de spits te drijven maar de Vietminh vertegenwoordigers verkeren in een overwinningsroes en blijven misschien onhandelbaar als ze door de Chinezen gesteund worden. We krijgen dan dus AmerikaansFrans Engels overleg over de te nemen maat regelen. De Fransen wensen militaire hulp der Amerikanen; in Amerika zelf is men het daarover niet eens, vooral nu dit najaar verkiezingen in de Ver. Staten plaats moeten hebben wenst een belangrijk deel der republikeinse partij geen nieuwe militaire onderneming la Korea welke enorme consekwenties kan meebrengen. Maar nu Engeland, dat Het schrikbeeld voor het Westen van één Aziatisch-Afrikaans front de vrije Z.O.-Aziatische staten die het streven van de Noord-Afrikaanse nationalisten met alle kracht zouden steunen dat de toestand in Marokko nu weer op roept, zullen we op het ogenblik laten rusten. Het is zover nog niet en een feit is het dat de Ver. Staten het neu trale Z.O.-Aziatische front al min of meer hebben doorbroken door him mili taire overeenkomst met Pakistan, ter wijl ze nu bezig zijn Birma tot een zo danige stap te bewegen. Overeenkom sten welke trouwens niet het karakter hebben van een militair verbond, waar bij eikaars veiligheid wordt gegaran deerd. Ze zijn eigenlijk eenzijdig en waarborgen onder bepaalde omstandig heden bijv. Pakistan als het wordt aan gevallen, Amerikaanse hulp. Ze hebben niets te maken met het veiligheidspact voor Z.O.-Azië, voor de totstandkoming waarvan de Ver. Staten zich zo inspan nen en dat zo actueel geworden is door de voor het Westen ongunstige mili taire toestand in Indo China. De Ver. Staten wilden dat dit pact onmiddellijk zou worden gesloten, Engeland wenste daarover eerst te onderhandelen als de conferentie te Genève mislukt was, het had hoop dat deze conferentie nog een zodanige verdeling van Indo China zou ópleveren dat het de moeite waard zou Is een dezer factoren thans uit de weg ..geruimd -3.Zoals bekend stelde het Fransa-.parement ook als voorwaarde voor de behandeling der E.D.G. dat eerst de kwestie van het Saarland zou zijn op gelost. Volgens officiële Duitse berich ten zou dat nu inderdaad het geval zijn. In onderhandelingen tussen dr Adenauer de W.-Duitse bondskanselier, en de Franse vice-premier Teitgen zou over de europeïsatie van het Saarland overeen stemming bereikt zijn, zodat nog slechts de bijzonderheden verder moeten worden uitgewerkt. Van Franse zijde is echter ontkend dat het al zover was al waren vorderingen gemaakt. Als het echter waar is dat men in de genoemde bespre kingen het grote twistpunt heeft om- zeild nl. dat Duitsland de europeïsatie slechts als voorlopig wilde erkennen en Frankrijk deze status als een definitieve ziet, lijkt het ons toe dat men er nog niet is. Het Franse parlement zal zeker bezwaar hebben dat ook weer Duitsge zinde partijen in het Saarland propa ganda zullen mogen maken waarin de veronderstelde regeling ook heet te voorzien als de status van het Saar land niet definitief is geregeld en over- gang van dit gebied naar Duitsland op de duur nog mogelijk blijft. Het lijkt er in ieder geval op dat we bewogen dagen in het Franse parlement tegemoet gaan, waarbij mèt dat van de E.D.G. uiter aard ook het leven van het kabinet La- niël op het spel zal staan. In welk een baaierd van moeilijkheden verkeert eigenlijk dit land, dat zich in Indo China niet staande zal kunnen houden zonder hulp van zijn grote bondgenoot de Ver. Staten en in Marokko ook al op de rand van een burgeroorlog schijnt te staan, welke Parijs op het laatste ogenblik nog tracht te voorkomen door er een nieuwe resident generaal heen te zenden, Fran cois Lacoste, een beroepsdiplomaat, die naar men hoopt er in zal slagen hervor mingen in te voeren, welke de Marok kaanse nationalisten meer zullen bevre digen dan de politiek welke generaal Guillaume en sultan Sidi Mohammed Ben Arafa er de laatste tijd voeren. SNEEK. In de algemene vergade ring der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen te Amsterdam gehouden is een voorstel van het dept. Sneek be handeld luidende „het hoofdbestuur wende zich tot de regering met het verzoek dat in de centra der binnen vaart voor een beperkt aantal schip perskinderen schoolklassen worden opgericht en in stand gehouden”. Het departement had in dezen een enquête gehouden en deze werd door de afgevaardigde van Sneek toege licht. Het hoofdbestuur bracht hulde aan Sneek voor dit initiatief en zeg- d een nader onderzoek toe, waarna het voorstel door Sneek werd inge trokken. Deze dag is voor Concordia een groot succes geworden. Uit de bevolking had zich een commissie gevormd met aan het hoofd de heer I. Kuipers als orga nisator, om te trachten de muziekver eniging Concordia, die reparatie en ver nieuwing van haar instrumenten hard nodig had, en dit uit de gewone midde len ónmogelijk kon betalen, aan het no dige te helpen. Daarvoor had deze com missie een oliebollendag georganiseerd en daaraan in de middag en avond nog attracties verbonden. Met grote span ning werd Zaterdag 22 Mei tegemoet gezien, want om te slagen kon men het onmogelijk zonder „goed weer” stellen. En de winterse kou met de harde Noor denwind scheen stand te houden. Van één der kampioen volleybalclubs kwam bericht binnen, dat ze vanwege de weersgesteldheid van het spel, de na- middag-attractie, moest afzien. Dit be richt deed het namiddag-programma Volleybalspel geheel vervallen. Maar toch doorzetten, want uitstel was onmo gelijk. En de oliebollen deden het best. De verkoop was zo groot, dat 3 vaklie den, daarin bijgestaan door 2 meisjes, er 's morgens en ’s middags niet tegen kon den bakken. Ook de actie in de nabu rige dorpen waar de oliebollen per auto werden gebracht, om door meisjes daar te worden verkocht, bracht succes, al de op de lijst voorkomende plaatsen konden zelfs wegens de grote verkoop niet wor den bezocht, ’s Avonds 7 uur arriveerde het militaire corps „de Johan Willem Friso kapel” uit Assen. Na aankomst op de overkluizing ging ’t met de 3 jeugdige tamboers van Concordia voorop rond dê plaats naar het sportterrein, waar de tent gereed stond tot het geven van een groot populair concert. j BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 20—27 Mei. Geboren: Johanna d. v. Edsger Dijkstra en Jeltje Schat; Homme Jo seph z. v. Jan Calf en Eelkje Akker man; Pieter z. v. Haije de Vries en Geertje Raukema; Jetske d. v. Pieter de Haan en Tjitske Sijbesma; Jeltje d. v. Tjerk Demmer en Froukje Ba- jema; Cornells z. v. Reinder Baarda en Matzen Stoffelsma. Gehuwd: Tjitte Bergsma, 38 jr. en Sijbrigje Bleeker, 30 jr-{ Minne Gil huis, 24 jr. en Baukje Felkers, 24 jr.; Wiebe van de Lageweg, 26 jr. en Sjoerdtje Wester, 23 jr.; Pieter Ru- ardi, 26 jr. en Janke de Wit, 24 jr.; Pieter Zeilstra, 23 jr. en Antje Eiling, 23 jr.; Klaas Riemersma, 26 jr. en Yes Visser, 29 jr.; Fedde Jor- ritsma, 24 jr. en Klaaske Dijkstra, 27 jr.; Jan Wilbers, 25 jr. en Trijntje Karstkarel, 26 jr.; Hermanns Lode- ma, 23 jr. en Jeltje Stropsma, 21 jr.; Hendrik Miedema, 21 jr. en Tjitske Lautenbach, 27 jr.; Jacobus Bult, 25 jr. en Pietje Zonderland, 25 jr.; Jippe mep In Amerika zeer ten onrechte had verweten, op een Aziatisch München aan te sturen, duidelijk heeft verklaard dat het uiteindelijk aan Amerikaanse zijde zal staan, is het best mogelijk dat de stemming in Amerika zal omslaan en dat Dulles’ aanvankelijke plan om de communisten in Indo China een halt toe te roepen nog een kans zal krijgen. Misschien zal zelfs wat de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale vergadering besluit over de E.D.G. van invloed zijn op de beslissing welke in de Ver. Staten zal vallen over de Amerikaanse interventie in Indo Chi na. Want is het denkbaar dat het Ame rikaanse congres, dat een woordje moet meespreken als het tot deze Interventie komt, bereid zal zijn de Fransen te steu nen, als deze op hun beurt trachten de Europese defensie te ontredderen? Men is in Amerika uiterst gevoelig op dit gebied, dat blijkt ook wel uit het feit dat men daar en in hoge Navo kringen ook zeer ontevreden is over het feit dat de nieuwe Belgische regering de dienst tijd met 3 maanden tot 18 maanden te rugbracht. Een maatregel die volgens hoge militaire autoriteiten van het Noord Atlantisch pact de spoedige aan vaarding door Frankrijk en Italië van het E.D.G.-verdrag nog noodzakelijker maakt. Nu hier toch over het Noord At lantisch Pact wordt gesproken moge nog even de uitslag der verkiezingen in Ierland worden vermeld, waarbq de Va lera die met een korte onderbreking van 1932 af ministerpresident is geweest, is verslagen. Zijn partij de Fianna Fail leed de nederlaag en de oppositiepar tijen, waarvan de Fine Gael de voor naamste is, zullen waarschijnlijk onder leiding van oud premier Costello wel een coalitieregering vormen. Op de buiten landse politiek heeft dat geen invloed, want de Fine Gael wil evenmin als de Fianna Fail de neutrale positie van Ierland opgeven, dus toetreden tot de N.A.V.O., zolang Noord-Ierland niet bij de republiek gevoegd is en daar is geen kijk op. En zo blijft een voor de Euro pese verdediging uiterst belangrijk ge bied bulten de Westerse militaire samen werking. Wij waren in een prima stemming, vrienden, maar die kon toch niet halen bij die van de knapen op de markt. Het begon al bij de eerste controleur, hij streelde ons over de (magere) rug en zong „Rij mar door ossewa rjj mar door!” en de tweede zat ergens op een hoekpaaltje en declameerde voor ons het schone lied „O mijn papa”. En achter de balies Wel vrienden een festijn! een bruiloft! Zon en zomer! Kwinkslagen, rondslagen en dondersla gen met mond, hand en stok! En voor de verandering hier en daar een kleine excursie naar en om een koe, volgens de eigenaar „in bist om wiif en skoan- mem foar yn to rulljen!” en volgens de adspirantkoper „in sek mei bonken en oars neat!” Op het middenveld waren twee kna pen bezig elkaar „it hert üt it liif to tingjen”. Toen wij op de tribune kwa men liep de „gadingmakker” net weg, maar de koopman sprak „Ei minsken lit rinne, ik haw him oan in triedtsje, sjoch mar ris, pas mar ris op!” „Nou!” meer zei hij niet en daar kwam de koper weer terug. „Bin ’k fier genóch, Jelle?” Hij heeft nog tweemaal moeten lopen! Bij een jong beest stonden twee lie den in hevige discussie. Het beest had een dek op met twee Friese vlaggetjes en in zwarte letters de naam „Krite Snits”. „Nou woe ik wolris witte”, zei de één, een lang persoon met schrale wangen, „hwat bitsjut soks?” „At ju ’t my fra- ge”, sprak de andere, „dan su ’k segge... ja, ik lus graag un goede sugaer... dan su ’k segge, wees op jou openst! Hou die lui in u gaten! Su wille seis boer wurde!” Ja, ook wij gaan „op ons openst” naar het wolvee en vrienden hier stijgen we langzamerhand naar het absolute èookpunt! Zag men tot voor kort hier en daar enkele schapen met sporadisch enkele lammeren, nu worden alle hok ken gebruikt, nu proppen blank-gewolde lammeren in hokken, nu jompen jonge ramlammeren hupla! over één twee drie hokken heen op wild avontuur, nu stapt onze vriend Benardus langs ons heen met dertien soorten verf en stoot zijn oorlogskreet over mens en beest. Nu lacht het hele gezicht van Omke Pieter, hg gooit en jongleert met de - K »- f sta op SriWItC.' wanneer U Witte Kruis poeders in huis heeft. Ze verdrijven direct en af doende hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen. die U de slaap roven en zijn onschadelijk voor de maag! Ook in tablet- en cachet-vorm. t Vraagt Uw Apo theker of Drogist!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5