Militaire besprekingen over wapenstilstand c Leden van de Brusselse balie op bezoek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Seriewedstrijden van de K.Z.V.S. zijn weer begonnen 5236 NED. STAATSLOTERIJ Paus Pius X heilig verklaard AGENDA Dinsdag 1 Juni 1954 Veel brandschade in Maart Benoemd Zakennieuws Vluchten met emigranten Weer een wedstrijd Fries KNVB-elftal - Zwaluwen Bezorging melk op Tweede Pinksterdag Gelegenheidsstempel Bonif acius-herdenkings- zegel Inzet van de Blauwe Week actie Turnkringbetoging Kring Friesland K.N.G.V. Tamboer- en Pijpercorps Advendo Arts P. de Vries Jzn. overleden Kampeertenten-show in het Zuidersportpark Alkmaarse vrouwen anti-snor Aankoop pand De Hollandse Nieuwe RedacteurL KIEZEBRINK-- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave vn NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 5008, 11311, 15342, 15354, 15360, 15379, 16076, 20790, 20766, 21373, 21405. Volksdanscentrum Sneek Zeepost Aanrijding Bioscoopnieuws Ratificatie E.D.G. door Frankrijk nu verzekerd Op een bijzonder congres heeft de Franse socialistische partij gisteren be sloten de Europese Defensiegemecn- schap te steunen. Aan de 105 socialisti sche afgevaardigden in de Assemblée is opgedragen voor de ratificatie te stem men. Officieel zijn alleen de communis ten en de gaullisten nu de tegenstem mers. Ten minste, indien de socialisti sche afgevaardigden zich allen aan de opdracht houden. Enkelen van hen heb ben echter al aangekondigd, dat zij zich tege"- de E.D.G. zullen blijven verzetten, zodat de socialistische partij nu met de moeilijkheid zit, hoe zij de partijdiscipli ne moet handhaven. Zij kan er toe over gaan iedere afgevaardigde die weigert de E.D.G. te steunen, te royeren. Bovendien vrezen parlementaire experts, dat de ratificatie geen feit zal worden als slechts dertig socialisten weigeren er hun stem aan te geven. Fluitclub en Zangkoortjes te Oudega (W.) gaven een genotvolle avond 109e Jaargang No. 43 Snitser Skotsploech Concert Autobotsing J. Evert 3. 9. en de cameraman met ons WOUDSEND. Aan 4e Idas 3e week. 4. 5. 6. 1. 2. tot tweede kaas- plaatsgenoot de GENEVE. Gemeld wordt, dat de conferentie der negen landen inzake In- do-China het eens is geworden om mili taire vertegenwoordigers van de Viet- minh en de Franse Unie uit te nodigen, zo spoedig mogelijk in Genève bespre- kinger. over een wapenstilstand te be ginnen. Het besluit om tot directe besprekin gen tussen militairen over te gaan werd genomen op basis van een formule van drie punten, opgesteld door Eden en Mo lotov. De formule stelt voor, dat de militaire vertegenwoordigers zullen bespreken: 1. Een „staakt het vuren”. 2. De vaststel ling van verzamelzónes voor de hergroe pering der troepen. 3. Bepalingen om trent het uitbrengen van rapport aan de conferentie. De conferentie werd het eens over de volgende vier punten: Met de stemmen van de twee dames- leden tegen, heeft het bestuur van de stichting te Alkmaar, welke de feeste lijkheden „700 Jaar stad” voorbereidt, besloten, de uit de burgerij spontaan op gekomen actie om ter gelegenheid van de feestelijkheden de snorren der Alk- maarders te laten groeien, met een re quest aan B. en W. te ondersteunen. De burgemeester wordt daarin uitgenodigd officieel het sein te geven tot het aan kweken van de knevel. Zoals bekend werd dit initiatief in Alkmaar luide toe gejuicht. De politiemannen en de post boden voelden er direct voor. In allerlei bedrijven hangen biljetten om de actie te ondersteunen. De enigen, die er niet mee ingenomen waren, zijn de Alkmaar se vrouwen, hetgeen dan nu is geble ken met de stemming in het stichtings bestuur. 1. De vertegenwoordigers van de op perbevelhebbers der twee partijen zullen in Genève bijeenkomen. 2. Zij zullen de hergroepering der strijdkrachten in Vietnam bespreken. 3. De commissie, door deze gedelegeer den gevormd, zal aan de conferentie haar opmerkingen en conclusies kenbaar maken. 4. Er is geen sprake van een verdeling van Vietnam. Minister Molotov is plotseling naar Moskou vertrokken, naar men aanneemt om daar over de wapenstilstand te spre ken. Overleden is de heer P. de Vries Jzn., rustend arts, erelid van de Prov. Friese Ver. „Het Groene Kruis”. De heer de Vries was ee. der oprichters en tot 1935 secretaris dezer Ver. Het pand hoek Oude Koemarkt-Hoog- end, voorheen bewoond door fa. Bakker, is gekocht door de fa. IJ. Aukema, meu- belhuis alhier, die t.z.t. daar een filiaal- showroom zal inrichten. De traditionele wedstrijd Fries K.N. V.B.-elftalZwaluwen t. b. v. Friese Terreinfonds zal dit jaar worden gehou den op Woensdag 9 Juni a.s. ’s avonds 7 uur op het terrein Cambuur te Leeu warden. De Schutterijmuziek uit Bols- ward verzorgt de muzikale omlijsting. Redactie-adres j KLEINZANÜ 7 - Telef 2872 ROME. Omringd door zijn kardina len en meer dan 400 bisschoppen, terwijl het plein voor de Sint Pieter gevuld was met 60.000 pelgrims, heeft paus Pius de Twaalfde een pontificale hoogmis opge dragen ter gelegenheid van de canonisa tie van paus Pius de Tiende, de „boeren paus”, die van 1903 tot 1914 het hoofd van de Rooms-Katholieke kerk is ge weest en die Zaterdag heilig werd ver klaard. De hoogmis werd opgedragen in de basiliek van Sint Pieter, waar het lichaam van de tot heilige verheven paus, gekleed in met goud bestikte witte en rode gewaden, terwijl het gelaat en de handen met verguldsel waren be dekt, in een kristallen kist was opge- eteld, Paus Pius de Twaalfde had noch tij dens de uitvoerige ceremonieën van Za terdag noch tijdens de mis van Zondag enig teken van vermoeidheid gegeven, hetgeen onder de vrome pelgrims het vermoeden versterkt heeft dat hij van zijn ziekte hersteld is dank zij de won derdadige kracht van zijn heilige voor ganger. De ernstige maagkwaal waar- (1 Juni) (1 Juni) (3 Juni) 7. 8. De eerste haringafslag van het sei zoen bracht te Scheveningen een record aan besomming. Ingezet op 1400 gulden, ging het eerste kantje het beste voor 1066 gulden weg. Tot verbazing en ver bijstering gingen de prijzen nog omhoog, tot 1330 gulden, hetgeen een record be tekende, om voor grotere haringen te zakken tot 911 gulden, het laagste be drag, waarvoor de eerste haringen Vrij dag werden geveild. „Wat hier vanmid dag is vertoond, is nog niet eerder in de anna'en van de geschiedenis voorge komen. Ik hoop, dat dit geen bijsmaakje zal geven voor de consumenten en de handelaren”. Het was de Scheveningse reder Daan de Mos, opgesprongen van zijn stoel, die, verbijsterd door deze hoge prijzen, deze woorden luid uitriep in het tjokvolle haring-afslaggebouw aan de Vissershavenweg. Het bijsmaakje was er Vrijdagavond al toen deze eerste Hol landse nieuwe in Den Haag te koop was voor één gulden en vijftig cents en in de restaurants voor één gulden vijf en ze ventig per stuk. SNEEKER NIEUWSBLAD Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de Bonifatius-herdenkings- postzegel zullen bij da postzegelhandel zg. Eerste-Dag-omslagen verkrijgbaar zijn. De op 16 Juni a.s. aan het loket van een der postinrlchtingen afgegeven eer- ste-dag-omslagen, uitsluitend voorzien van een of meer van deze zegels en uiteraard van naam en adres van degene voor wie de enveloppe bestemd is zullen worden voorzien van een speciale stem peling. Hoge prijzen en uitgelote nirs. van te Sneek verkochte loten. ƒ15.000 9847; ƒ5000 9141; ƒ2000 7099, 13736; ƒ1500 3842, 5040, 7423, 7971, 11965, 15460, 15922, 16422, 18463, 20280; 1000 1084, 2626, 3372, 4482, 6528, 6809, 7099, 8705, 8920, 10940, 13474, 13754, 14750, 15042, 15162, 15947, 17016, 17110, 17564, 17655, 17799, 18617, 19551, 20746, 20785, 20842, 21075, 21304, 21631, 2199L Eigen geld. Nieten. Gedurende de maand Maart verloren tengevolge van brand drie personen het leven en werden 31 personen door brand gewond, onder wie 14 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op ƒ5.541.000 (Februari ƒ2.760.540, Maart 1953 ƒ2.423.145). Bij de boerderij- branden leed de veestapel de volgende verliezen: paarden 2, varkens 29, koeien 42, en kleinvee 394 stuks. Deze organisatie gaf Zaterdagavond een demonstratie op het Martiniplein onder leiding van de heer Rutgers, Va der Rutgers, zoals deze populaire Har- linger jeugdherbergvader genoemd wordt door zijn leerlingen, een bonte verschei denheid naar leeftijd en sekse, al zijn er meer meisjes dan jongens. Er wer den aardige (meest Engelse) dansen ge demonstreerd. Jammer dat het weer spelbreker werd. Ook voor S.G.V. successen op deze dag. Men schrijft ons: Daar de wedstrijden reeds om 7 uur een aanvang namen, stonden de leden WOUDSEND. Aan de Coöp. Zuivelfa briek te Akmarijp is maker benoemd onze heer A. de Vries. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: (7 Juni) (1 Juni) (2 Juni) de Coöp. Zuivel fabriek alhier is tot assistent-directeur benoemd de heer J. Goudenberg van Ju- lianadorp. (31 Mei) (1 Juni) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Toen Vrijdagavond te ongeveer 10 uur de expediteur, de heer Tj. v. G. alhier, zjjn paarden in 't land aan de Lemmer weg bracht, werd hij van achteren aan gereden door de heer S. B., assistent bjj de R.L.V.D. te Heeg, die zich op zijn bromfiets naar huis begaf. Blijkbaar is de heer B. de macht over het stuur kwijt geraakt. De bromfietser werd tegen het wegdek gesmakt en bleef be wusteloos liggen. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het St. Antoniuszieken- huis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Door de politie wordt naar de oorzaak een nader onderzoek inge steld. Indonesië en Ned. Nw. Guinea: m.s. Willem Ruys Ned. Antillen: m.s. Pigmalion Suriname: m.s. Bonaire Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Bloemfontein Canada: s.s. Grote Beer m.s. Prins Willem v. Oranje Z.-Amerika: m.s. Paraguay Star Brazilië: m.s. Alioth kelijke prestatie. Op deze z.g. „Bonds dag” wist De verovering van de Mount Everest ’n Majestueuze beeldreportage. Waartoe menselijk vernuft en uithou dingsvermogen in staat zijn, werd bewe zen door de expeditie, die enkele maan den geleden in opdracht van de „Royal Geographical Society” en onder leiding van de Britse kolonel John Hunt, de hoogste berg ter wereld, de 8800 meter hoge Mount Everest, besteeg en van wie de bijenhouder Sherpa Tensing De Blauwe Week-actie in het Noorden is Hemelvaartsdag te Heerenveen in gezet met een grote meeting in „Hep- kema’s Bosjes”. Bijna 3000 personen waren uit de Noordelijke provincies naar Heerenveen gekomen om aan deze actie deel te nemen, ’s Morgens werd in de Schouwburg een wijdingssamenkomst gehouden, waar Da. Boerlage een in teressante rede hield over het nut van de drankbestrijding. Door een dubbelkwartet werden o. 1. V. mej. I. de Jong enkele liederen ten ge hore gebracht Des middags werd een demonstratie- optocht gehouden met ontplooide banie ren, vanaf het Burg. Kuperusplein naar „Hepkema’s Bosjes”. Een tweetal mu ziekcorpsen en ’n drumband begeleidden deze indrukwekkende optocht. Nadat burgemeester Kuperus namens het gemeentebestuur de deelnemers een welkom bad toegeroepen in het „Friese Haagje”, dankte de voorzitter van het meetingscomité, de heer Okkinga, de burgemeester voor de vriendelijke woor den en gaf hij uiting aan zijn grote blijd schap voor de enorme opkomst. Als eerste spreker hield ds. Herfkens uit Opende een kernachtige rede over de twee vragen „Waarom niet” en „Waarom wel”, in verband met de drankbestrijding. Na de pauze gaf de heer Rijsdorp uit Schiedam een’ overzicht van het werk der drankbestrijders. Spreker deed een beroep op allen om niet te verslappen in de strijd tegen de alcohol. Laat bij ieder de overtuiging zijn dat drankgebruik uit den boze is, en alzo met alle kracht moet worden bestreden. De medewerking van de Jonge Fliere fluiters onder leiding van Johan Jong met medewerking van Peter de Boorder en van het F.O.Z. onder leiding van Griet Boerma, droegen bij tot het wel slagen van deze massale meeting. Het bedrijfschap voor zuivel heeft in het belang van een goede melkvoorzie- ning van de consumenten bepaald, dat de melkbezorging op Tweede Pinkster dag op de gebruikelijke wijze moet ge schieden. Na deze over en weer zeer hartelijke woorden, trad de Skotsploech aan met zijn dansen en deze folkloristische de monstratie genoot zeer grote waarde ring bij de Belgische gasten. Belang rijke! dan deze demonstratie was echter misschien nog die welke daarna volgde, toen de Skotsploech een aantal der Belgische gasten wist te animeren deel te nemen aan de dansen, zodat het tot een even hartelijk als vrolijk getui genis van NederlandsBelgische ver bondenheid werd. de vereniging en dit zal zeker een sti mulans zjjn om op de ingeslagen weg voort te gaan onder de uitstekende lei ding van de heer S. Wierda, die ondanks de korte tijd van voorbereiding, deze successen wist te behalen. eenzelfde serie de jongens met een der de prijs naar huis gingen. Bij de keuze vrije oefeningen wisten onze dames zich ook behoorlijk te classificeren in hun serie. Al met al een succesvolle dag voor ae Amicitia ook nog de Stille Wille van mr Cornells laten voorbijgaan. Zandstra aan de paus in Januari heeft geleden had volgens de algemene verwachting niet zo spoedig kunnen genezen. De ceremonie van de heiligverklaring op Zaterdag werd bijgewoond door twee mensen, die volgens de opvatting van de kerk eveneens zijn genezen door een wonder, dat paus Pius de Tiende heeft bewerkt. Een van hen was een 71-jarige advocaat uit Napels, die plotseling werd genezen van een abces in de longen, waarvoor de dokters machteloos standen. Pius de Tiende zou aan zijn bed ver schenen zijn en men constateerde nader hand, dat hij volledig was genezen. De andere was een 34-jarige kloosterzuster, die op even wonderbaarljjke wijze zou zijn genezen van hersenvliesontsteking. Paus Pius de Tiende heeft zich tijdens zijn gehele leven als paus heftig verzet tegen modernistische stromingen in de Rooms-Katholieke kerk en stelde alles in het werk om de wereldoorlog te voor komen. In 1914, toen die oorlog toch was uitgebroken, stier# hij aan een gebroken hart. OUDEGA (V7.) Vrijdagavond hielden de fluitclub en de zangkoortjes „Berne- sang” een muziek-, zang- en voordracht avond in ons Gebouw onder leiding v. d. dames van Netten. Na samenzang, ge bed en het lezen van de 25ste Psalm liet eerst het grote koortje z’n liederen ho ren, wat zeer in de smaak viel van de aanwezigen. Daarna gaven een aantal kinderen een mooie voordracht ten beste gevolgd door zang van het kleine koor tje, dat ook vele liederen ten gehore bracht. Daarna kwam de fluitclub in actie en ook dit was beslist de moeite waard. Vervolgens werden de aanwezi gen verrast door de jongens, die een sa menspraak hielden getiteld „de jagers”, wat eveneens het geval was met de sa menspraak „de kabouters” van het klei ne koortje. Tenslotte brachten de meis jes nog „de kaarsjes” naar voren. Het was zodoende een heel mooie avond, waarvan de ouders, kinderen en belang stelenden zeer hebben genoten. Mevr, van Dullemen bedankte dan ook de da mes van Netten voor het vele dat zij voor de kinderen deden, waarna zij met dank aan God deze genotvolle avond sloot. De eerste wedstrijd, die veertien da gen geleden door droeve omstandigheden niet door ging, is nu Zaterdagmiddag gehouden. Het weer werkte niet bjj ster mee. Er stond wel een mooie zellkoelte, maar het was koud en ook vielen er een paar fikse regenbuien. Veel belangstel ling w s er dan ook niet en na afloop haastte ieder zich zo spoedig mogelijk naar huis terug. Om half drie zou worden begonnen met de schouwen, maar deze lieten voor de zoveelste maal verstek gaan. De Vrij- heidsklasse bleef eveneens absent en de 16 m2 klasse telde maar drie deelnemers. De Pampusklasse opende nu de wed strijd. Hierin startten zeven schepen, zo dat deze actieve groep weer goed voor de dag kwam. Halbertsma met De Groe ne Leeuw had de gunstigste start en rondde ook als eerste de boei in Gosse- palen, gevolgd door van Foeken en Jis- sink, maar hij kon zich daar niet hand haven. Piet Amsterdam, die de Boeka nier van Visser uit Enschedé stuurde, veroverde op het kruisrak in de Heeren- zijl de kop en stond die niet weer af. De Koufurd bleef tweede, maar Halbert sma die als derde de tweede route in ging, werd daarna ook nog door Bakker gepasseerd, zodat hij als vierde finishte. Van Foeken was reeds in de eerste om loop naar de vijfde plaats afgezakt en bleef daar ook. De gebroeders P. en H. de Jong waren constant zesde en zeven de. In de 16 m2 klasse zat geen strijd. De Vries, die als eerste startte, werd al spoedig door de Haan en Couperus ge passeerd, die de eerste en tweede plaats daarna ook bezet hielden. De Wrotter kwam dus als derde binnen. De Valkenklasse was met vijf deelne mers ook mooi bezet. Hierin ging de strijd voornamelijk tussen Miedema, v.d. Veen en mr Cornells. Eerstgenoemde had na de eerste route de leiding met v. d. Veen en mr Cornells als tweede en derde achter zich, maar die ereplaats was hem ditmaal niet beschoren, v. d. Veen nam de kop over en daarna moest 5003, 5018» 5226, 5237, 5240, 5257, 10073, 10075, 10086, 10095, 10097, 10099, 10102, 10104, 10105, 10112, 10114, 11366, 11368, 15345, 15346, 15351, 15355, 15356, 15366, 20758, 20765, 20769, 20770, 20773, 20775, 21401. Rectificatie: 15377 ƒ80, was als niet opgegeven. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. 1 Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS 0B VRUDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor r GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Buitenlandse toeristen komen er dit jaar al vroeg naar Sneek. Naar wij van de zijde van het bestuur van de Vereni ging ter bevordering van het Vreemde lingenverkeer te dezer stede vernamen schijnt het wel of buitenlanders nu eerst Sneek en de Friese meren hebben ontdekt. Veertien dagen geleden waren er hier reeds een aantal Portugezen, Australiërs, Amerikanen, Belgen en Duitsers en het grootste gezelschap dat hier in dit prille seizoen verscheen, was een aantal Belgische dames en heren, leden van de Brusselse balie, die hier vorige week een lang weekend kwamen doorbrengen. Dit gezelschap werd reeds bruin gebrand door een tocht over de Friese meren Vrijdagavond offi cieel ontvangen ten stadhuize. Namens B. en W., van wie alle leden verhinderd waren, en het bestuur van Vreemdelin genverkeer, sprak de voorzitter van deze ver., de heer A. H. V i s, een woord van welkom tot de Belgische gasten, de hoop uitend dat zij, die deze dag reeds van de natuur in onze onvolprezen omgeving hadden genoten en daarvan stellig een goede indruk naar Brussel zouden mee nemen, nu ook belangstelling zouden hebben voor de kleine demonstratie van Friese volksdansen, door de Snitser Skotsploech direct na deze ontvangst op de Marktstraat voor het Stadhuis te geven. Hopelijk hebt gij allen reeds er varen, dat in de plaats, welke gij dit maal voor uw trip uitzocht, autoriteiten en burgerij gaarne alles willen doen om het hun gasten zo aangenaam mogelijk te maken en daarom roept spr. de Bel gische bezoekers gaarne een tot weer ziens toe. Mr P. H u m b 1 e t, vice-voorzitter van het Brussels genootschap, bij afwe zigheid van mr Janssen, de voorzitter die ziek was, dit speechje beantwoor dend, bracht dank voor de goede ont vangst hier. Deze is in Nederland tra ditioneel hartelijk, maar in Friesland en Sneek, dat we de mooiste plaats van deze provincie vinden, wel zeer bijzonder hartelijk geweest. We hebben ons in dit oude roemrijke Noord-Nederland, waar gastvrijheid een traditie is, ons als in de schoot van ons eigen vaderland gevoeld, bewijs hoezeer ons en uw vaderland één gemeenschap vormen. Opmerkelijke prestatie. Op de Donderdag j.l. (Hemelvaarts dag) gehouden Pijpersdag te Rotterdam leverde bovengenoemd corps een opmer- /"'»■»-» ^A’TA rT tT "R CtYlflC!- der Nederlandse Pijperscorpsen „Advendo” in de enige wedstrijd die werd gehouden, nl. een marswed strijd, een 2e prijs te behalen in de afde- en Bron waren steeds vierde, terwijl de nieuwe Margrietha van Hotze de Boer thans doorlopend als hekkensluiter fun geerde. ’t Kan verkeren. Donderdag eerste, nu laatste. Hetzelfde geldt trou wens in nog sterkere mate voor Hennie de Jong, eveneens en onbedreigd win naar bij de S.Z.C. Hun holle tuigen speelden beiden nu parten. De negen Regenbogen leverden ook een fraaie strijd, waaraan Alberda, de Jong en Vrolijk echter maar kort deel namen. Vrolijk en Alberda hadden de beste start, de nestor naar 't scheen zelfs de allerbeste, maar Alberda was hem toch nog te glad af en rondde als eerste de boel in Gossepalen. Daarna was hij onbereikbaar voor z’n achtervolgers. Vrolijk was na het ronden nog even tweede, maar omdat z’n ballon er veel te laat bij kwam, werd hij door de Jong gepasseerd, die echter tevergeefs jacht de Nieuw-Zeelander, Edmund Hilary en de de top bereikten. Waartoe de moderne zijn apparaten in staat is .blijkt uit deze film. Gedurende dertig jaar hadden elf expedities geprobeerd het geheim van de Mount Everest (die oorspronkelijk „Piek 15” heette) te doorgronden. Pas de groep van Hunt met zijn 12 voortreffe lijke bergbeklimmers en 35 mannen van het Sherpa-bergvolkje slaagde erin de berg te overwinnen. Van enkele episoden dezer grootse overwinning die er een van de we tenschap op de materie en vooral een zelfoverwinning is geweest worden wij getuige dank zij de film, vervaardigd door Tom Stobart, die ons meeneemt naar een „landschap”, een vlakte, die voorstellingsvermogen te boven gaat, die ons onwezenlijk aandoet en die tot een andere orde, tot een andere we reld behoort. Niets is er boven, behalve ijs en sneeuw en wind. Met alle eventu aliteiten hebben de geleerden rekening moeten houden; hun zuurstofapparaten, hun eten, hun kleding, him diverse ge reedschappen en toestellen waren erop berekend de gevaren van de reus Mount Everest te weerstaan. En daar ginger ze, nietige mensen, zwarte stipjes, te midden van een witte woestijn, waarin dier noch plant kan leven. Wij volgen hun tocht met ontroering en ontzag. Met bewondering zien wij de filmbeel den en beseffen, dat de kleur hier een niet te onderschatten functie heeft. Wij luisteren naar het opvallend suggestieve commentaar van de Engelse dichter Louis Mac Neice. Zwarte stipjes in een witte oceaanmaar zij weten wat zij willen en deze wil maakt hen groot. Deze majestueuze beeldreportage van een historische gebeurtenis zal voor het nageslacht belangrijk blijven. De Snitser Skotsploech zette Vrijdag- aavond definitief een streep achter Me- rano. Het bestuur had tal van autori teiten en besturen van ver. als Krite Snits, Ver. v. Zakenlieden, Ver. voor Vreemdelingenverkeer en tevens de Ljouwter Skotsploech uitgenodigd om deze avond in de grote zaal van Hanen burg bij te wonen. De beide groepen ga ven enkele dansen, de heer de Boer van busbedrijf De Zuidwesthoek vertoonde plaatjes en de heer Tjallema een film van de reis, terwijl de reisleider H. Cats een album met foto’s en zijn vrouw bloe men werden aangeboden. Er was een keurige expositie van foto’s enz. inge richt. Een en ander viel wel in de smaak bij de aanwezige gasten. De voorzitter van V.V.V., de heer Vis, en van de Ljouwter skotsploech, de heer W. Lolca- ma, spraken woorden van dank. ling Senioren met 72 punt. De eerste prijs ging naar het T. en P.-corps D.A.P. te Apeldoorn dat 73 punten wist te be halen. Inderdaad een opmerkelijke pres tatie wanneer men bedenkt dat 23 ver. uit alle delen van ons land deelnamen aan deze wedstrijd, waaronder corpsen uit Amsterdam, Rotterdam, Vlaardin- gen, Amersfoort en vele uit andere plaatsen. Gezien ’t warme weer zal deze prijs menige zweetdruppel hebben ge kost. Maar het is dan ook de moeite waard geweest. i eveneens eerste prijs met de driekamp, terwijl in van S.G.V. om 6 uur gereed voor de af tocht op de fiets. Onze dames moesten eerst aantreden voor de driekamp, aantreden voor de driekamp, waarmee zij een eerste prijs wisten te behalen. Ook de heren lieten zich niet onbetuigd en behaalden eveneens een maakte op Alberda. Hij bleef tweede en Vrolijk derde. In de volgende groep zat meer actie. Bij het Ingaan van de twee de route was de stand: Bakker (4e), Tom Zwart, Hendriks, dr v. d. Zijpp, Priester, maar daarna veranderde de si tuatie radicaal. Hendriks eindigde nl. als vierde, Priester werd vijfde. Bakker zes de, dr v. d. Zjpp zevende en Zwart achtste. Zaterdagmiddag 12 Juni wordt strijd voortgezet. Het Stedelijk Muziekcorps Sneek zal een concert geven op Donderdag 3 Juni ’54 in de Muziektent Bolswerk ’s avonds 8 uur. Dir. J. G. Harshagen. Programma: Telefunken Marsch, Ouverture Light Cavalry, F. v. Suppé. O Frühling, wie bist du so schön, Walzer, Paul Lincke. Fantasie Opera Carmen, G. Bizet. Con Brio, Mars P, Bisselink. With Sword and Lance March, H. Starke. Kaiser Walzer, Joh. Strauss. Balletmuziek uit de Opera „Faust", Ch. Gounod. Sons of the Brave March, T. Bidgood Maandag 31 Mei t.e.m. Donderdag 3 Juni. Amicitia Theater, Sneek. Ie dere avond te 8 uur: „De verove ring van de Mount Everest”. Maandag 31 Mei. Midex; Gezamenlijke Show in grote zaal van Hotel Ha nenburg. ’s Middags van 26 en ’s avonds van 7.3010 uur. Maandag 31 Mei t.ean. Zaterdag 5 Juni. Centraal Drankweer Comité. Blauwe Week. Donderdag 3 Junk Openlucht-samen- komst, straatprediking op ’t Schaap- marktplein en Sperkhem. ’s Avonds 8 UUR Donderdag 3 Juni. *s Avonds 8 uur in zaal Klopma, Veemarkt. Vertoning sportfilm v. d. Waarheidsfilmdienst Zoals is gemeld, zouden in April, Mei en Juni in totaal circa vijf-en-twintig- honderd Nederlanders per K.L.M. uit ons land emigreren. In de destijds gepu bliceerde data zijn wijzigingen gekomen. Zo zal op 31 Mei van Schiphol een emi- ganten-vliegtuig naar Canada vertrek ken, inplaats van op 28 Mei. In Juni zullen de volgende emigran- tenviuchten worden gemaakt naar Ca nada: 1, 2, 3, 6, 7 (2 keer), 8, 9, 10, 11, 14, 15 (2 keer), 19, 21 (2 keer), 22 en 23 Juni. Naar Australië vertrekken emigran ten-vliegtuigen op 29 Mei, 5, 12, 15 en 19 Juni. Zaterdagmorgen kwam een vracht auto van de heer R. alhier, komende uit de Jan van Nassaustraat, in botsing met een personenauto die bestuurd werd door de heer B., vertegenwoordiger van de Caltex en komende uit de W. de Zwij- gerstraat. Hoewel er zich geen persoon lijke ongelukken voordeden, werd de per sonenauto zwaar beschadigd. Hij is later per kraanwagen naar garage Ozinga vervoerd. De politie stelt naar de oor zaak een onderzoek in. Daar dit onge val in betrekkelijk korte tijd in deze om geving reeds het derde is, zullen be stuurders van motorrijtuigen goed doen aan het verkeer in dit straten-complex bijzondere aandacht te schenken. Kamperen is een sport die steeds meer beoefend wordt. Jong en oud trekt er tegenwoordig met de tent op uit om op die wijze zoveel en zo goedkoop mogelijk van de natuur te genieten. Maar ook bij de watersport geeft een goede tent veel genot en gemak. Vooral voor hen die geen grote boot bezitten. Bij het aanschaffen ervan moet men echter met vele factoren rekening hou den. Het hangt er veel van af waar en waarvoor ze dienst moet doen. Deskun dige voorlichting is daarbij veel waard: Het was daarom een goede gedachte van Zandstra-Sport alhier in het Zui dersportpark een show van kampeerten- ten in te richten, die Vrijdag en Zater dag gehouden werd en veel bezoek trok; Geëxposeerd werd met 12 tenten van het bekende Carl Denig-fabrikaat, welke firma door de fa. Zandstra in het Noor den vertegenwoordigd wordt. Zodoende konden de bezoekers met verschillende modellen enkel- en dubbel- dak-tenten, dwarsliggers en langliggers kennis maken, vanaf het kleine eenper- soons-tentje tot de grote zes persoons tent met stahoogte en een zeer grote luifel, die aan beide kanten opzetbaar is. Vrijwel alle tenten zijn voorzien van een ritssluiting, ingenaaid grondzeil, lui fel en een overstekend dak, zodat de zij kanten nooit nat worden, terwijl de grotere een aparte bagageruimte, bin nenzakken op de zijwanden en een op- hangband in de nok bevatten. Alles zeer praktisch en doelmatig dus. Het gewicht van een Carl Denig tent met toebehoren is zeer laag, zodat ze gemakkelijk meegenomen kunnen wor den en ook zijn ze in diverse kleuren leverbaar. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot Zandstra-Sport.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1