Sneek ga op aardgas over r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST' Bescherming Burgerbevolking wordt nog steeds verbeterd en uitgebreid Een koster ging en een koster kwam Vrijdag 4 Juni 1954 Gedenkteken ds G. W. Mollema I Redacteur: L KIEZEBRINK B. EN W. STELLEN VOOR i I KLEINZANÜ 7 - Telef 2872 Dr S. Blankert naar Schiedam Eindexamen Gymnasium Door aanhangwagen aangereden Koninklijke onderscheiding voor de heer Stapert Verdubbeling der gastarieven maar meer dan dubbele calorische waarde per m1. Voor industrie lager tarief - Vervanging of om bouw van gemeentewege van normale comforen, vergoeding voor vervanging andere toestellen Straatverlichting wordt geheel electrisch - Ongeveer 20 man personeel gasbedrijf op wachtgeld - Badhuis in gebouwen gasbedrijf? i '•=-= Het Sneaker Nieuwsblad is een gesombineerde uitgave van NIEUWE SHEERER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Thans ook Bedrijfszelfbescherming ,1 lenen. Hij wenste hun echter nog vele geluk- at Financiële gevolgen. Alle bij de afnemers in gebruik zijnde gemeente een radiotoestel aan. Ds. H. S o n d o r p, sprekende namens 1 JUNI!!!! De vissende schare op de Bosbaan te Amsterdam, zelfs met kampeer-tenten. In het stemmingsvolle koor van de Grote Kerk heeft de Ned. Herv. Gemeente Dinsdagavond afscheid genomen van het kosterspaar, de heer en mevr. K. Stapert, die van een welverdiende rust gaan genieten, en zjjn hun opvolgers, de heer en mevr. Jellema, geïnstalleerd. Deze bijeenkomst, die werd bijgewoond door de Kerkeraad, de predikanten Wie- gers en Sondorp, de Colleges van Kerkvoogden, Notabelen en Collectanten, de Kerkeljjke beambten, burgemeester Rasterhoff en familieleden van de belde Kostersparen, droeg een feestelijk kara kter. Het koor was met planten en bloe men versierd, terwijl de tractaties en rokertjes de gezelligheid en het orgelspel van de heer Gez. Schrik voor de aanvang en tijdens de pauze, de stemming ver hoogden. Redactie-adres Tempelwachter. De president-kerkvoogd, dr H. Hof- s t r a, sprak na een hartelijk welkoms- woord de heer en mevrouw Stapert op de hem eigen wijze toe. Hij schetste de niet eenvoudige taak van de koster, wiens ambt veel overeenkomst vertoont met dat van de Tempelwachters uit het Oude Testament, zoals hij met tal van voorbeelden aantoonde, en releveerde daarna de loopbaan en de werkzaamhe den van de scheidende koster in en bui ten de kerk. Hij en zijn vrouw waren een twee-eenheid. Zij werkten dag en nacht en altijd met dezelfde opgewekt heid. Zij deden het bijzonder accuraat en met hun hart. Want u had liefde voor uw werk. U voelde u met de Kerk ver bonden, aldus spr. Het afscheid nemen Dr S. Blankert, rector van het gym nasium alhier, is benoemd tot conrector en tevens leraar in de oude talen aan het stedelijk gymnasium te Schiedam. Voor het eindexamen van het Sted. Gymnasium alhier slaagden voor Afd. A de heer E. de Jager te Zurich en voor Afd. B de heren J. Abma, Oudega (W.) M. L. Dijkstra, Waaxens (Henn.); M. Jansma, Dronrijp; J. J. Lokkerbol, Sneek en A. Palmboom, Bozum. Afge wezen 1 candidate. Woensdagmorgen omstreeks half elf is de 76-jarige veehouder de Jager, woonachtig in Jutrijp, bjj het passeren van de hoek Oude KoemarktHoogend alhier in aanraking gekomen met een aanhangwagen van een aldaar passeren de vrachtauto. De oude man werd tegen de grond gesmakt. Hevig bloedend met een vrij diepe hoofdwonde en een ernstig gebleseerde hand is hij per ziekenauto naar het St. Antoniuszlekenhuis ver voerd, verbonden en ter observatie op genomen. Een juist passerende dokter uit Workum had ter plaatse van het on geluk de eerste hulp verleend. Naar de juiste toedracht van dit ongeval stelt de politie een onderzoek in. omschreven, tot rigoureuze sanering van het toestellenpark overgegaan, dan zal voor het overgrote deel der verbruikers het bezwaar van prestatie- of rende- mentsverlies geheel zijn ondervangen en zal de overschakeling aanmerkelijk ver eenvoudigd worden en de nazorg sterk verminderd worden. Tot hier is over lage druk aardgas distributie gesproken, dit gas leent zich echter ook bij uitstek om onder hogere druk te worden beschikbaar gesteld. El ders in ons land worden thans proeven genomen met een hogere verbrulksdruk. De vraag of invoering hiervan finan cieel verantwoord is kunnen B. en W. thans niet beantwoorden, zij wensen eerst de resultaten van de proeven af te wachten. Indien tot invoering van een hogere verbrulksdruk zou worden beslo ten, zou de sanering van het toestellen park niet behoeven plaats te hebben, zo als hiervoren omschreven, doch zou op veel grotere schaal tot de ombouw der toestellen kunnen worden overgegaan. Zie vervolg pag. 2 Aardgas. B. en W. geven daarna in hun voorstel een uitvoerige beschouwing over het aardgas, dat de Ned. Aardolie Mij. ver plicht is tegen overeen te komen prijs aan de Ned. Staat te leveren. De N.A.M. kan thans 146 millioen m3 per jaar ge durende 20 jaar aanbieden, doch deze hoeveelheden zullen waarschijnlijk aan zienlijk hoger worden. Dit gas dat hoofdzakelijk uit methaan bestaat (steenkolengas hoofdzakelijk uit water stof en koolmonoxyde) heeft een calo rische waarde van 8450, dus meer dan het dubbele van die van het door de gas fabriek afgegeven gas (4000 cal.). Aard gas is reukloos, niet giftig, wel explo sief. Omdat het reukloos is wordt er bij de distributie een reukstof aan toege voegd (odorisatie). Het aardgas leent zich minder goed voor verlichtingsdoel- einden. De gas-straatverlichting moet dus door een electrische worden vervan gen; er zijn in deze gemeente ook nog 450 huisverlichtingsinstallaties voor gas, die dus ook moeten worden vervangen. De bij de afnemers aanwezige gastoe stellen zullen voor aardgas moeten wor den omgebouwd, of wat de kleinere be treft, door nieuwe worden vervangen. Indien het gasbedrijf op aardgas over schakelt zal de productie-afdeling van dat bedrijf haar waarde verliezen, het personeel dezer afdeling zal op wacht geld moeten worden gesteld. Aanbieding aardgas. Reeds in 1952 kreeg een aantal ge meenten, ook Sneek, een aanbieding van de minister van ec. zaken voor de leve ring van aardgas, gedurende 20 jaar, de prijs was toen 8 cent per m3 (4000 cal.), doch deze prijs was voor onze gemeente weinig aantrekkelijk. Herhaald overleg tussen de minister en het „Federaal or gaan inzake de gasvoorziening in N.O. Nederland” leidde niet tot volledige overeenstemming ook niet over de prijs, welke door de minister inmiddels was teruggebracht tot 6% cent per m3 (4000 cal.). De minister heeft dd 11 Mei de ge meenten welke nog geen gebruik maak ten van de aanbieding bericht dat hij als uiterste concessie de prijs op 6 cent wiï stellen en ook aan een aantal bezwaren tegen het ontwerpcontract wil tegemoet komen. De minister verzoekt antwoord voor 15 Juni. De prijs van het aangeboden aardgas bedraagt, zoals reeds werd opgemerkt, bij toepassing van de daarvoor ontwor pen formule op dit ogenblik rond 6 cent per m3 (4000 calorieën). Bij het bepalen van deze prijs is er rekening mee ge houden dat de gemeente belangrijke uit gaven heeft voor de ombouw der toestel len, voor het betalen van wachtgelden aan overcompleet geworden personeel en dat het bestaande productie-apparaat moet worden gedesinvesteerd. Voor het verlenen van bijdragen aan de ingezete nen in de kosten van het vervangen van gaslichtinstallaties in woningen door electrische installaties ontvangt de ge meente van de Staat 100 per perceel. Bovendien bestaat aanspraak op een uit kering van 285 per gasstraatlantaarn welke vervangen moet worden. Ten slotte is bij de laatste onderhandelingen welke door de Friese gasdirecteuren met vertegenwoordigers van de Minister zijn gevoerd nog toegezegd dat, niettegen staande in de vastgestelde prijs reeds een bedrag is verdisconteerd wegens ombouwkosten 25 per aansluiting) daarenboven een vergoeding van 10 per aansluiting zal worden toegekend. De prijs van het gas is in het ontworpen contract afhankelijk gesteld van een ko lenclausule en een prijsindexcijfer. Er is ook een industrieclausule; Een industrie welke per jaar meer dan 20000 m3 af neemt, kan gas betrekken tegen 6% ct. per m3 (4000 cal.). De gemeenten die 6 cent per m3 betalen, ontvangen nog een vergoeding van de staat voor het aldus geleverde gas van 1 cent per m3, op welke wijze wordt medegewerkt aan het scheppen van een industrieel klimaat in de betreffende gemeente. Nadat B. en W. nog hebben stilgestaan bij de garan ties welke het rijk biedt inzake moge lijke stagnatie in de levering (o.a. ko men er ringleidingen en mobiele pro- paaninstallaties) gaan zij over tot be- hanadeling der In de eerste helft van Juni 1950 ging er een ontstellend gerucht door deze streken, nl. dat de Zendings-predikant G ,W. Mollema, afkomstig van Scharne- goutum, door extremisten in Z.O.-Cele- B. en W. leiden hun voorstel in met een beschouwing over de gasvoorziening in het algemeen, waarin zich sedert een dertigtal jaren een verandering voltrekt. Werd aanvankelijk het gas vooral ge produceerd door plaatselijke gasfabrie ken, door de kolenveredelingsbedrijven kwam daarin verandering, terwijl ook raffinaderjjgas van de petroleum industrie beschikbaar kwam, en daarna door het aardgas, de betekenis van het „afstandsgas” voor de openbare gas voorziening nog toenam. In 1952 was 31 van het totale gasverbruik in ons land „afstandsgas” en werd 69 ge produceerd in 117 gasfabrieken, en de hoeveelheid „afstandsgas” neemt hand over hand toe, de minister van economi sche zaken raamt in zjjn „Gasnota” dat in 1960 voor 64 in de behoefte aan gas zal worden voorzien door afstands gas. Er is dus een voortschrijdende con centratie van de gasvoorziening in ons land. Indien uw raad zich met ons voorstel tot het overschakelen op aardgas ver enigt, zouden wij voor de ombouw van ’t toestellenpark in beginsel de volgende richtlijnen willen aanvaarden! 1. normale huishoudelijke één-, twee- en drievlams comforen worden als re gel niet omgebouwd, maar de verbrui kers ontvangen, tenzij zij aan ombouw de voorkeur geven, van gemeentewege een comfoor in standaarduitvoering (groen emaille), speciaal voor aardgas geconstrueerd; 2. wensen de gebruikers comforen met meer dan drie branders of comforen in meer luxe uitvoering dan de onder 1 be doelde toestellen of fornuizen, dan zal bij inruil der oude toestellen een vergoe ding worden ontvangen van ƒ15 per brander tot een maximum van 5 bran ders voor fornuizen. De toestand en de ouderdom van het ingeleverde toestel zal daarbij geen rol spelen; 3. de verbruiker, die van de onder 2 bedoelde faciliteit gebruik maakt, kan voor de levering van het toestel zowel het gemeentelijk gasbedrijf als de parti culiere installateur inschakelen; 4. met de particuliere installateurs zal een kortingsregeling worden overeenge komen waarbij de volgende richtlijnen als basis zullen dienen: a. alle toestellen moeten door de handel via het gasbe drijf worden betrokken teneinde een kor tingsregeling te kunnen bedingen en bil lijke afbetalingscondities te kunnen tref fen; b. de korting zal, indien de verbrui ker prijs stelt op het inschakelen van een installateur, inclusief de omzetbelas ting, met inachtneming van bepaalde grenzen 10 van de inkoopsprijs be dragen. Wordt op deze wijze, zoals hiervoor is Advartentlepriji IS ct per m.m. Bij contrast (h»ndel«adv.) lager. Abonnementsprlji f 3. - per half Jaar. Franco per post f 3.75 per hall jaar. Giro 50748 ton name van Firma E. J. Drijfhout. Snoek. bes zou zijn vermoord. Nadere bijzonder heden ontbraken, doch al spoedig bleek, dat het gerucht helaas een vreselijke waarheid was. Ds. Mollema was op een inspectiereis, vergezeld door een ouder ling en een onbekend gebleven persoon, toen zij op 5 Juni te Raya werden aan gevallen en alle drie om het leven wer den gebracht. Een diepe verslagenheid heerste niet alleen in de harten van zijn vrouw en kinderen, die bij familie in Scharnegoutum woonden, doch bij allen die ds. Mollema hadden gekend. De Ker keraad der Ned. Herv. Gemeente van Scharnegoutum gaf vorm aan de gevoe lens van medeleven door op 21 Juni 1950 een rouwdienst te houden, waarin Ds. D. Lekkerkerker, pastor loei, in een ernsti ge prediking uiting gaf aan de weemoed, die allen vervulde. Dr K. J. Brouwer, Zendingsdirector, Prof. Dr Wagenaar van Leeuwarden en Ds. H. van Niel, spraken eveneens woorden van mede leven mef de zwaar getroffen familie. Tóen de Class. Zendingscommissie op 6 Sept, bijeen was, stelde Ds. O. E. v. d.‘ Brug van 'Ijerkwerd, de vraag of het ook mogelijk zou zijn op het graf van de overleden Ds, MoIJema een gedenk teken op te richten. De vergadering stemde met dit voorstel in én het be stuur kreeg opdracht zich te verstaan met de C.Z.C. van Leeuwarden. Het duurde een hele tijd voor men weer iets het woord worden gevoerd. woord aan de burgemeester. Deze getuigde van de waardering welke het echtpaar ook buiten de Kerk genoot en deed de verblijdende mededeling, dat H. M. de Koningin de heer Stapert de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau had toegekend. Nadat het daverend applaus, dat hierop volgde, was verstomd, schetste de heer Rasterhoff nog de betekenis van deze onderscheiding. Laatste spreker was de heer J. Noorderwerf namens de deurwaar ders die uit erkentelijkheid een bloem stuk aanboden. De zoon van de heer en mevr. Stapert, Ds. P. Stapert te Moordrecht, dankte daarna namens zijn ouders voor de vele waarderende woorden en de geschenken, waarbij hij de hoop uitsprak, dat aan him opvolgers hetzelfde vertrouwen zal worden geschonken dat zjj steeds in zo ruime mate hebben genoten. De installatie van de nieuwe Koster, de heer J. Jellema en diens echtgenote, geschiedde na de pauze door Ds. C. Q.' Wiegers namens de Kerkeraad. Zoals verschillende sprekers reeds voor hem hadden gedaan, hoopte ook hij, dat zij hun werk op hun eigen wijze, maar met dezelfde liefde als de heer en mevr. Sta pert, zullen verrichten. Dr. Hofstra sprak toen nog een kort slotwoord, waarna de bijeenkomst met het zingen van de Avondzang en dank gebed door ds. Wiegers werd gesloten. Verschijnt: DINSDAGS on VRUDAGi Administratie Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 59 Telefoon 3005 (K 5150) het Ministerie van Predikanten, en naar hij vertrouwde ook namens de vele voor gaande Ministeries, roemde de prettige samenwerking met en de gulle gastvrij heid van het echtpaar Stapert. De kos terij is voor vele predikanten jarenlang een zoete inval geweest, maar ook zijn daar heel wat gesprekken gevoerd, waarbij de heer en mevr. Stapert meer malen de dominees der dominees zijn geweest. Spr. wees er vervolgens op dat Sta pert ook achter de schermen van de kerk heeft gekeken en daarbij dingen beleefd, die zijn innerlijk zeker raakten. Maar hij is door al deze hoogten en diep ten heengekomen. Daarna schetste hij op humoristische wijze hoe de koster steeds met de predikanten meeleefde. Voor al dat goede en die vriendelijkheid de predikanten bewezen, dankte spr. hem hartelijk! waarna hij hem en zijn vrouw samen nog vele jaren gezondheid en Gods zegen toewenste. Elk beroep is een Goddelijk beroep, betoo%de.de heer W. Nauta, voorzitter van he’t'College van Notabelen. Wat wfl doen is een .opdracht, waarvoor wij ver antwoordelijkheid gevoelen, en dat grote besef van verantwoordelijkheid heeft ons altijd ;in u getroffen, aldus spr., die zich aan het slot van zijn toespraak van reeds/jegens het scheidende kosterspaar tot uit'drukk het kostersambt met ere vervuld. Moge uw opvolger zijn werk verrichten met hetzelfde verantwoordelijkheidsbesef dat u al die jaren geleld heeft. De heer B. Visser sprak namens de Kerkeraad. Hij prees de heer Stapert eveneens om diens hoge opvatting van zijn taak, die hij zonder aanziens des persoons vervulde, wat spr. met enige voorbeelden illustreerde. Maar ook mevr. Stapert heeft een belangrijk aandeel ge had in het werk. Beiden hadden zij liefde voor hun ambt en voor de Kerk en daar voor is de Kerkeraad hun zeer dank baar en wordt hun een welverdiende rust van harte gegund. Een tafelkleed als stoffelijk blijk van waardering en als herinnering aan de schenkers vergezelde deze hulde, waar na de heer Visser de hoop uitsprak, dat de samenwerking met hun opvolgers even prettig zal zijn. De ere-medaille i'n brons. Nadat de heer E. M e t z de gevoelens van de collectanten had vertolkt, die een lampekap aanboden en de heer G. v. d._ Pijpekamp namens het Sneker Can- tatekoor bedankt had voor de medewer- harte aansloot bij de waardering welke king die zij steeds van de heer en mevr. M ------- - —~c Stapert mochten ondervinden (wat ook tot uitdrukking was gekomen. U hebt in een boek werd uitgedrukt), was het Bedrijfsbescherming. De heer J. J. D. Scheffener, hoofdinstructeur van de bedrijfszelfbe scherming in de B-kring Sneek, hield een korte voordracht over deze bescher ming, toegelicht met enkele filmstroken van de verschillende aanvalsmiddelen. Het is wel zeker, dat in geval van een nieuwe oorlog, in ons land weer bombardementen verwacht kunnen wor den. Om de uitwerking daarvan zo klein mogeljjk te houden dienen daarom reeds nu maatregelen voor de bescherming van de burgerbevolking te worden ge nomen. De practijk heeft In Engeland nl. geleerd, dat men er niet zonder zelf bescherming kan komen. De eerste klap in dit geval handeling is ook hier een daalder waard. Die zelfbescherming begint al in het gezin en moet verder worden uitgevoerd door de Blokploegen, die daarmede een burenplicht vervullen, maar ook door de Bedrijfszelfbescherming. Deze laatste wordt door de overheid opgelegd ter bescherming van de instal laties en machines in de bedrijven die voor de oorlogs-economie noodzakelijk zijn en is beslist nodig voor bedrijven met meer dan 30 werknemers of daar in aanwezige personen. Winkels en bios copen bijv. Maar ook geldt het voor scholen, kerken en alle andere inrich tingen, waarvoor nog een regeling zal worden getroffen. Thans komen dus al leen nog maar de bedrijven, bioscopen en winkels in aanmerking. We moeten weten wat er gebeurt, zo vervolgde de heer Scheffener, en om dat te laten zien, vertoonde hij hierna de reeds genoemde filmstroken. De eerste liet de constructie en uitwerking zien van de Electron-thermiet staafbrand- bom. In de vorige oorlog ontstonden nl. de grootste rampen door brand. Die maakt de mensen angstig. Ze vluchten en denken niet meer aan blussen, hoe wel door een goede zelfbescherming toch zeker 40 van de branden geblust kan worden. Bij snel en kordaat optreden is nl. wel iets tegen de electron-thermiet-bom te doen. Zand en water zijn hiervoor de beste middelen. Echter geen gewone waterstraal. Die maakt de brand nog erger. Het water moet verneveld of met een zeer fijne straal op de bom gespoten worden. Ook 1 an men proberen deze te verwijderen, daar het ongeveer 15 se conden duurt voordat hij begint vuur te te spuiten. De heer Scheffener lichtte dit alles uitvoerig toe, en vertoonde daarna nog enige stroken over brisant bommen, olie- of fosfor-rubberbommen, raketten en geleide projectielen, waar onder de uit de laatste oorlog zo be ruchte V 1 en V 2 raketten. Meer begrip by de bevolking. De bevolking evenwel moet nog meer begrip worden bijgebracht voor de B.B. Dat is nog altijd nodig, aldus de heer Wind, die hier echter dadelijk aan toe voegde dat overal reeds de meest moge lijke medewerking wordt ondervonden. Een groot aantal vrijwilligers staat al klaar om in tijd van nood hulp te ver- De nu oud-koster en kastergs voor 't laatst op hun vaste zitplaats i&der de orgel-galerij. toestellen zullen moeten worden omge bouwd hetgeen voor 5200 aansluitingen gemiddeld 50 per stuk geraamd wordt op ƒ260000, waarvan het rijk ƒ52000 betaalt, blijft ƒ208000; het rijk betaalt ook de meerdere ombouwkosten voor scholen, hotels enz. De stichting van een gebouw voor de ontvangst van het aardgas, de installatie voor odorisa tie enz. wordt geraamd op ƒ20000, het maken van een sectorverdeling in het hoofdbuizennet, aanschaffen nieuwe drukregulateur enz. op 30000, extra reparatiekosten en controle gasmeters 52000, totale investering dus 310000. Aan een groep van ongeveer 20 man van het gasbedrijf zal wegens opheffing van de betrekking ontslag moeten wor den verleend. Zij hebben voor zover in ambteljjk dienstverband recht op wacht geld. Als deze wachtgelden moeten worden uitbetaald over de volle periode waarvoor zjj worden toegekend is de contante waarde van deze verplichting te schatten op 245000. Van de buiten gebruik te stellen productiemiddelen is, na aftrek van de sloopwaarde van enige dezer middelen ƒ55000 nog niet afge schreven. Al de bovengenoemde bedra gen zullen uit de exploitatie van het op het aardgas overgeschakelde bedrijf in 20 jaren moeten worden gedekt. Ook de gasstraatverlichting en die in ongeveer 450 woningen wordt waardeloos. Voor de vervanging der straatverlichting geeft de staat een bijdrage van /285i per gaslantaarn of totaal 168.156! waarvan na aftrek der restant boek waarde enz. 140000 resteert voor het aanbrengen van een electrische straat verlichting. De modernisering dezer verlichting, die toch had moeten komen, zal een hogere jaarlijkse uitgaaf voor de gemeente betekenen van 22700. De gemeente zal aan de eigenaren van wo ningen waarin een gasverlichtingsinstal- latie aanwezig is, een bjjdrage in de electrificatie moeten geven. Het rijk geeft daarvoor aan de gemeente 100 per woning of totaal 45000. Naar wel ke maatstaf de gemeente deze huis eigenaren zal schadeloos stellen zal na der onder ogen moeten worden gezien. Een tegemoetkoming per lichtpunt komt B. en W. in eerste instantie niet onre delijk voor. Aan de hand van het geschatte ver bruik gedurende een periode van 20 jaar, de hiervoor genoemde overschake- lingskosten, de blijvende lasten van het productiebedrijf en aankoop grondstof fen per jaar (totaal ƒ33000) komen B. en W. dan tot een kostprijs van het aardgas per afgeleverde eenheid a f gashouder van 8.41 cent (in 1952 was de kostprijs van koolgas per afgeleverde eenheid af gashouder 10.1 cent). Er is ten gunste van het aardgas derhalve een voordelig verschil van 1.7 cent per een heid of over de geschatte afname in 20 jaar (73892500 eenheden) ƒ1256172.50. Berekend naar de nuttig afgeleverde eenheden af gashouder ontstaat de vol gende becijfering: koolgas 10.85 ct., aardgas 9.86 ct. verschil 0.99 cent of over de 20-jarige periode in totaal 624066.50. Deze berekening heeft be trekking op de gehele periode van 20 jaar. B. en W. hebben echter ook een berekening doen opzetten van de ver moedelijke exploitatieresultaten over het eerste bedrijfsjaar. Daaruit blijkt dat, de exploitatiecyfers over 1952 tot basis nemend, bij ’t over dat jaar verkregen ba tig saldo van rond ƒ20000, bij toepas sing van aardgas nog een extra bate van ongeveer 10000 zou zijn verkregen. zal u daarom niet gemakkelijk vallen. --*- --tl Regeling ombouw toestellen, kige jaren en bood tot besluit namens de Ten deze stellen B. en W. voor: SNEEKER NIEUWSBLAD In verband met de internationale politieke toestand en de daarmee ge paard gaande spanningen, dringt de regering nog steeds aan op een verdere op- en uitbouw van de bescherming burgerbevolking. Daarom wordt ook in de B-krlng Sneek, die 13 gemeenten omvat, hard gewerkt aan de verbetering van deze organisatie. O.a. zal in de kelder van de R.H.B.S. een commandopost worden ingencht en zullen, ^odra deze gereed is, ook de verbindingsmiddelen tot stand komen. Gehoopt wordt dat al deze werkzaamheden in de komende herfst voltooid zullen zjjn. Dit was een van de mededelingen, welke de heer J. Wind, Kring-hoofd in de B-kring Sneek, Woensdagmiddag deed in de korte bijeenkomst, die in het stadhuis met de vertegenwoordigers van de pers werd gehouden. Hij voegde daar nl. nog vele andere aan toe. De blok ploegen krijgen les in E.H.B.O. van dok ter Nieuwenhuis, terwijl de beide ge neeskundige ploegen reeds geheel voor hun taak zijn opgeleid en geschoold. De twee opruimings- en reddingsploegen in onze stad zijn gedeeltelijk klaar. Ze moeten alleen nog maar een gering aan tal uren les in E.H.B.O. krijgen van dokter van Reekum, die deze cursus in de herfst van dit jaar zal vervolgen. Nog nodig zijn echter een gasverken- nemend, hij 't over dat jaar verkregen ba- maar hiervoor zijn de mensen niet zo gemakkelijk te vinden. Voorts zullen deze zomer nog een drietal oefeningen met de brandweer in aanjaagverband (wateraanvoer over grote afstanden) worden gehouden. In de andere gemeenten van de Kring Sneek waar overheidsploegen opgericht zijn, (Bolsward, Witmarsum, Koudum, Balk en Grouw) is het beeld vrijwel ge lijk. vernam van eventuele plannen. In de vergadering van 14 Nov. ’51 werd ver slag uitgebracht over de gevoerde cor respondentie en werd besloten Ds. Boer! die pas uit Celebes in het vaderland was gekomen, te vragen over de mogelijk heid of wenselijkheid van het doorvoe ren van het voorgenomen plan. De 16e Jan. 1952 antwoordde Ds. Boer, dat plaatsing van het bedoelde monument voorlopig nog onmogelijk moest worden geacht, omdat het niet zeker was, dat het niet zou worden vernield en het voor de inlandse christenen levensgevaarlijk kon worden geacht bij het graf te komen. Ook uit de vergadering gingen dergelijke stemmen op, waarom besloten werd voorlopig te wachten met een monument in Z.O. Ce lebes te plaatsen, terwjjl de mogelijkheid werd geopperd dan een gedenkteken in de Ned. Herv. Kerk te Scharnegoutum te plaatsen. Ook Ds. Vleeming, destijds nog in Z.O. Celebes, raadde de plaatsing bij Raya af, totdat de situatie aldaar be langrijk zou zjjn verbeterd. Hoe langer hoe meer drong de gedachte naar voren, dat men beter deed de plaatsing in Z.O. Celebes te laten varen en over te gaan tot het aanbrengen van een gedenksteen in Scharnegoutum. Van het Zendings- bureau in Oegstgeest werd de suggestie gedaan ook de C.Z.C. in Franeker bij deze plannen in te schakelen, waaraan gevolg werd gegeven. A.s. Zaterdag zal de steen nu in de kerk te Scharnegoutum Worden onthuld. Daarbij zal door een viertal sprekers

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1