BEVA KLEDING -jLYEI ^Rondom de Kerck van Sint Maerten te Sneeck i BUITENLANDS OVERZICHT TWEEDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD" r/ over een wapenstilstand Sneek geeft U t beste daler is: VAN DER PLAATS BOLSWARD rond Een goede keus uit de betere merken Collecte Drumband Nationale Reserve Samenstelling Fries KNVB- elftal Elfsteden-rijwieltocht Bolsward Sportdag R. K. ULO’s Sneek - Bolsward Invloeden op het bouwplan Voetbaltournooi te Ijlst Naar Bio-Vacantieoord Geslaagd Onderhandelingen in Indo-China g I VRIJDAG 4 JUNI 1954 geschieden. Wel •X 20 stuks 75 ct - 10 stuks 38 ct Advertentie I.M. Advertentie 131. ■5» BEVA werkkleding verkrijgbaar bij „DE VOORUITGANG” - Fa. Bouwhuis roken tr-»ao (afgebroken /b&Z?) tij kan tevreden zijn over r’n werk: die hond komt to gauw niet los, en het hok gaat beslist een mensen leeftijd mee.dat Is nu wat |e noemt „extra versterkt" I Op overzichtelijke wijze beschrijft nu Prof. Ozinga, welke stijlgroepen in Ne derland te onderscheiden zijn, en ook, hoe zij hun invloed op de Friese kerk bouw hebben uitgeoefend. In het Oosten van Nederland treffen we in de 15de eeuw voornamelijk Neder- rijnse invloeden aan. De kerken daar vallen niet op door hun grote hoogte of hun gedurfde constructies, maar zijn van een statige monumentaliteit met vrij weelderige versieringen, terwijl ze altijd een stenen overwelving bezitten. De Noordelijkste directe vertegenwoor digers van dit type schijnen de Grote- en de Kleine Kerk te Steenwijk te zijn. Ook de Martinikerk te Bolsward kan in ze kere mate als een uitloper van deze groep beschouwd worden, waarbij de to ren van zuiver Friese aard is. (L rtriikerk P! a.tfe Doordat veel in de loop der eeuwen verdwenen is, is het moeilijk, de ontwik keling nauwkeurig na te gaan. Het is De verschillende wegen welke Ame rika en Engeland gaan in hun politiek jegens China -wijzen er wel op hoe vaag eigenlijk het beeld is dat men zich om trent de toekomstige ontwikkeling in Azië kan vormen. De Amerikanen schij- nen hun hoop te hebben gevestigd op de overigens ook voor het bredere verband Het Fries K.N.V.B.-elftal, dat Woens dagavond 9 Juni op Cambuur te Leeu warden t. b. v. het Friese Terreinfonds een wedstrijd speelt tegen een Zwalu- wen-elftal, is als volgt samengesteld: doel: Koopmans (Leeuwarden); r .achter: Ydema (Sneek) aanvoerder; l.achter: Smit (Sneek); r.half: Jitse de Groot (Leeuwarden); spil: de Linde, (Leeu warden); l.half: Woudstra (Leeuwar den); r.buiten Bakker (Leeuwarden); r.- binnen van der Oord (Heerenveen); midvoor: v. d. Ley (Leeuwarden); 1.- binnen: Lenstra (Heerenveen); l.buiten: Hoekema (Leeuwarden). Reserves: Bou- ma (L.S.C.); Born (Leeuwarden); Sie- benga (Heerenveen); Santema (Frisia) Trainer is de heer A. Delgrosso, Leeu warden, De aangifte voor bovengenoemde rij- wieltocht op Pinkster-Maandag 7 Juni a.s. is naar het bestuur ons mededeelt boven de verwachting en groter dan ooit te voren. Het aantal nieuwelingen is verdubbeld en bedraagt thans reeds 105; amateurs 65; vaardigheid 40 en toertochters zullen er pl.m. 300 komen. Bij de renners zijn verschillende promi nente figuren: o.a. ook de winnaar van 't vorige jaar van Steenselen uit Mijns- herenland; Hofland, Beverwijk; van der Pluim, Dussen; Matena, Den Haag; Mik, de kampioen van het Noorden van de Heuvel en de Roo, kampioenen van Overijsel en Drente, enz., terwijl Cha- risius ook van de partij zal zijn. Hadden de meiskes uit Bolsward zich niet zo kranig geweerd tijdens de sport dag tussen de St Jozef ULO uit Sneek en de St Franciscus ULO uit Bolsward, dan waren er weinig prijzen meegegaan naar de Hanzestad, aldus schrijft Ons Noorden. De meisjes wonnen het handbal met 20 en het korfbal met 32. Het grens- teriaal zorgvuldig bestudeerd wordt. Als nog bestaande stadskerken vallen te nemen: Franeker 1420), Bolsward (1446—1466), Sneek 1500, zeer ge wijzigd), en Workum 15551615, niet voltooid), terwijl Leeuwarden (St. Vitus) en IJlst lang zijn verdwenen. Ook de kloosterkerken werden merendeels afgebroken. Gelukkig wordt de laatste jaren ook aandacht aan de Sneker Martinikerk ge schonken en de geschiedenis daarvan be studeerd, naar aanleiding waarvan reeds vele artikelen van de hand van de heer P. S. Scheltema het licht zagen. Het is jammer, dat de kerk verschillende malen ingrijpend gewijzigd is. Daardoor is het moeilijk, zich een goede voorstelling van de oorspronkelijke gedaante te vormen, terwijl ook niet goed de stijlgroepen, die de bouw beïnvloed hebben, kunnen wor den onderscheiden. In verband hiermee moet de aandacht nogmaals gevestigd worden op de ont dekkingen, die op 28 September 1953 ge durende een inwendige herstelling in de kerk nabij de consistorie door mij toe vallig werden gedaan en waarvan de heer Scheltema in dit blad een uitvoe rige beschrijving heeft gegeven, terwijl de heer H. Halbertsma ter aanvulling daarbij later enkele kanttekeningen schreef. Uit de in het muurwerk aange troffen resten bleek toen vrijwel zeker, Ook BEVA-Jongenskleding Is extra versterkt op alle plaatsen, die geweld moe ten kunnen weerstaan. De vlotte broekjes wor den gemaakt van prima pool- en slijtvaste man chester of van zuivere, Amerikaanse katoen. Net zo royaal en gemak kelijk als deze BEVA-jon- genskledlng zitten ook de herenshorts en... U krijgt zowel bij de jongens- als bij de herenmodellen een schriftelijk garantiebewijs. van de geschiedenis van Friesland ze ker van belang, te onderzoeken, welke invloeden, Hollands of Gelderse, in de late Middeleeuwen hier met betrekking tot de kerkbouw de boventoon hebben gevoerd. Hopelijk zal er in de toekomst eens een samenvattend werk over de Friese kerkbouw in de Middeleeuwen verschijnen. Hoe dan ook, in elk geval is het van belang, dat het voorhanden ma- Eigenlijk kan men zich dan ook best voorstellen dat Thailand Siam dat aan Laos en Cambodja grenst bij de Vei ligheidsraad heeft aangedrongen waar nemers der V. N. naar dit land te zen den om er toezicht op te houden dat de communistische strijdkrachten niet ver der infiltreren. De Veiligheidsraad zal dit verzoek stellig afwijzen want als het al een voldoende meerderheid verwierf zou het toch door een Russisch veto worden getroffen, maar de Thailandse regering wil het verzoek dan in de alge mene vergadering der V. N. brengen, waar het vetorecht niet geldt. Engeland zowel als Frankrijk waren gekant tegen deze Thailandse stap omdat deze h.i. na delig op de besprekingen te Genève kon den werken, doch de Ver. Staten waren er voor. En dat laatste is ook wel te be grijpen. De Amerikaanse regering over weegt nog steeds plannen hoe zij aan een verdere infiltratie van het commu nisme in Z.O.-Azië een eind kan maken en hoe zij voor een eventueel ingrijpen hier de toestemming van het Congres kan verwerven. Als de Ver. Naties ver dere communistische infiltratie in Laos en Cambodja of in Thailand zouden vast stellen en zouden oproepen tot verzet daartegen zou de weg naar interventie door Amerika min of meer geëffend worden. Zoals bekend ijveren de Ameri kanen ook voor een blijvende dam tegen het opdringend communisme via een pact voor Z.O.-Azië, maar dat is een lange weg. Churchill heeft daar in het Lagerhuis ook nog eens op gewezen en herhaald dat Engeland ten deze geen enkele verplichting op zich had geno men, al neemt het wel deel aan militaire stafbesprekingen over Z.O.-Azië welke te Washington zijn begonnen, doch ge heel los staan van besprekingen over een pact en alleen beogen de huidige mili taire verhoudingen in Z.O.-Azië onder het oog te zien. Canada heeft doen we ten dat het niet aan een Z.O.-Aziatisch pact zal deelnemen, het voelt voor het principe, maar acht zijn militaire ver plichtingen elders te zwaar om ook nog lasten voor de verdediging van Z.O.- Azië op zich te nemen. Men vermoedt wel eens dat Engeland principiëler be zwaren tegen het Z.O.-Aziatisch pact heeft, omdat het ook na wat er zich nu te Genève afspeelt blijft hopen op een toenadering tot communistisch China. Engelse Lagerhuisleden hebben te Ge nève informele besprekingen met de Chinese premier Tsjou en-lai gehad, welke naar gezegd wordt zeer hartelijk waren en liepen over de handel tussen beide landen. En. ofschoon de Engelse regering niets te maken heeft met het bezoek dat de linkse labourleider Bevan en de rechtse Attlee en een aantal an dere parlementsleden van de Arbeiders partij dit najaar aan communistisch China gaan brengen, moeten de Ameri kanen, die Peking op een afstand willen houden, toch wel geprikkeld zijn door dit gedrag van hun Britse bondgenoten. De tegenwoordige (aangebouwde) con sistoriekamer schijnt in een weer andere richting te wijzen. Het elegante gebouw tje dient zeker in de eerste helft (wel licht het eerste kwart) van de 16de eeuw gedateerd te worden, bouw lang na 1550 is wel uitgesloten. Terwijl de ste nen gewelven op een zekere Oostelijke invloed duiden, heeft deze sacristie een meer Hollands karakter. Daar bouwde men ter verlevendiging van de tamelijk eenvoudige, strakke architectuur vaak portalen en sacristieën tegen de kerk muren aan. De Sneker sacristie nu doet bepaald enigszins denken aan het derge lijke maar rijkere (jongere?) gebouw van 1538 te Edam. In één zijner artike len meende de heer Scheltema, op grond van de kaarten van Van Deventer (ver vaardigd tussen 1557 en 1575) en van Hoogerberch en Braun 1580), de bouw van de Sneker sacristie op 1590 te moeten stellen. Dit is echter zeker een te late datering. Mèt de heer Hal bertsma ben ik van mening, dat men niet al te strikt op de oude plattegron den mag afgaan. De genoemde kaarten geven de situatie inderdaad onnauwkeu rig (en daardoor onjuist) weer. Wat is het geval? De kerk wordt daarop vrij Enige maanden geleden werd de litteratuur over de Middeleeuwse bouwkunst in Nederland verrijkt door de verschijning van „De Gotische Kerkeltfke Bouw kunst” van Prof. Dr. M. D. Ozinga in de serie „De Schoonheid van ons Land”. Wie dit boek gelezen heeft, zal zich afvragen, waarom dit werk in deze reeks artikelen vermeld wordt. Sneek wordt er immers helemaal niet in genoemd en aan Friesland worden maar enkele bladzijden gewijd. Dat is overigens wel be grijpelijk, want in Friesland heeft de Gothiek zich niet zo onwikkeld als in de meer Zuidelijk gelegen provincies. Vermoedelijk bestaan daarvoor verschillende oorzaken. In de 12de en 13de eeuw, de tijd waarin de kloosters de brandpunten van de cultuur vormden, zijn mede juist door hun invloed de talloze grotere en kleinere Romaanse kerken ontstaan, waarvan nu nog vele bewaard zijn. In de 15de eeuw gingen de steden als Bolsward en Sneek en ook bloeiende dor pen (b.v. Oosterend en Minnertsga), vaak vanwege een groeiend aantal paro chianen, over tot het bouwen van grotere kerken in de toen moderne (gotische) stijl. De collecte voor de Drumband Natio nale Reserve heeft in de gemeente Wymbritseradeel opgebracht 162.82. Voor deze collecte verleenden de 11 mu ziekverenigingen in deze gemeente be langloos haar medewerking. IJLST. De jeugdvoetbalvereniging Stormvogels begint zich te weren. In samenwerking met de v.v. U.V.C. hoopt zij a.s. Zaterdagmiddag op het sportter rein alhier een voetbaltournooi te geven. De Bolswarder Jongens brachten er weinig van terecht: grensbal 60, hand bal 41 en voetbal 80; drie duidelijke overwinningen voor de leerlingen van de St Jozef ULO. De schoolprijs was dus voor Sneek; een lauwertak, aangeboden door de heer J, Dikhoff, opticien te Sneek. De zon brandde heerlijk op het Zuider- sportpark, waar kapelaan A. J. J. Mul der en vele leraren van beide scholen zaten te „bakken” en te kijken naar de verrichtingen van him pupillen. De heer W. Monsma uit Sneek leidde de dartele leerlingen naar een geslaagde sportdag. Bij de individuele nummers stonden drie onderdelen op het programma: a. verspringen, b. hardlopen, c. balwerpen. De uitslagen waren: Meisjes 16 jaar en ouder: a. 1 Cl. Portiek, 2. Dulie Bos, beiden Sneek; b. 1. Dulie Bos, 2. Cl. Portiek, beiden Sneek; c. 1. Agatha Teernstra, Bolsward, 2. L. Knook, Sneek. 1415 jaar: a. 1. G. de Vries, Sneek, 2. D. de Jong, Bolsward; b. Truus Al tenburg, 2. D. de Jong; c. 1. Nellie Wol- ke, allen Bolsward, 2. M. Hamersma, Sneek. 1213 jaar: a. 1. W. Teernstra, 2. G. V. d. Meer, b. G. v. d. Meer, 2. B. Mie- dema; c. 1. A. Yntema, 2. G. v. d. Meer, allen Sneek. Jongens 16 jaar en ouder: a. 1. L. v. d. Meer, Sneek, 2. S. Hettema, Bols ward; b. 1. F. v. d. Heyde, Sneek, 2. H. de Jong, Bolsward; c. 1. K. Boersma, Sneek, 2. B. Altenburg, Sneek. 1415 jaar: a. 1. H. Ketelaar, Bols ward, 2. J. Hoekstra, Sneek; b 1. H. Ke telaar, Bolsward, 2. W. Ztflstra, Sneek; o, 1. J. Hoekstra, Sneek, 2. H. Yntema, Sneek. 1213 jaar: a. 1. F. Bonte, 2. J. Smit; b. 1. F. Bonte, 2. J. Smit en A. Abeln, allen Sneek; c. 1. R. Tolsma, Bolsward, 2. F. Siemonsma, Sneek. Een ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aardige filmpjes van het Bio-Vacantieoord, wel ke Stichting tweemaal per jaar in de Nederlandse bioscooptheaters ten behoe ve van het zwakke Nederlandse kind collecteert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds gaar ne bereid voor het goede doel een steen tje bij te dragen. De Stichting „Bio- Vacantieoord”, waarvan de bestuursle den geheel belangloos hun functies waarnemen, zendt zwakke kinderen uit geheel Nederland in de leeftijd van 6 14 jaar, van wie de schoolartsen de uit zending aanbevelen, naar het Bio-Vacan- tieoord „Russenduin” te Bergen aan Zee, ongeacht de religieuze of politieke ge zindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel, hetwelk door het bestuur der Stichting wordt nagestreefd, is, dat deze kinderen nieuwe krachten en nieu we levensvreugde zullen opdoen. Ook uit onze gemeente worden regelmatig kin deren in het Bio-Vacantieoord verpleegd en heden Donderdag, 3 Juni, vertrekken wederom 8 kinderen voor een verblijf van zes weken naar dit Ideale vacantie- oord. Wij twijfelen er niet aan of ook deze kinderen zullen' t.z.t. gesterkt en vol energie terugkeren. Te Den Haag slaagde voor de Nijver- heidsakte Na, eerste gedeelte, mej. N. Oostra te IJsbrechtum. Samenvattend kaïn voorlopig gezegd worden, dat de Sneker Martinikerk oor spronkelijk in de overgang van de 15de naar de 16de eeuw opgetrokken is als een basilicaal gedacht kerkgebouw met een schip van 5 of 6 traveeën, van voor zover bekend de meest grootscheepse opzet in Friesland. Van deze tjjd resten nog het koor en de muren van de zijbeu ken. De Westgevel en de zuilen in het schip zijn van 1682, terwijl het geheel bekroond wordt door de forse dakruiter van 1771. Wellicht kan een diepgaander onder zoek de invloeden, die voor de bouw van betekenis geweest zijn, nader aan het licht brengen. Bodemonderzoek schijnt bij dit alles zeer gewenst. Daardoor zal nagegaan kunnen worden, hoe de funde ringen van de verdwenen toren en de vroegere Westgevel liggen, terwijl ook de grondslagen van oudere kerken aan het licht kunnen komen. Op de betekenis van dit alles voor het onderzoek naar de geschiedenis van het Middeleeuwse Sneek behoeft ternauwernood gewezen te worden. Hopelijk zal binnen zeer af in Holland ontwikkelde de stijl zich gelijktijdig in twee richtingen. In de grote steden werden onder leiding van Brabantse bouwmeesters de voorname kerken opgetrokken, waarvan nog vele over zjjn (b.v. Haarlem, Alk maar). Deze hebben echter betrekke lijk weinig directe invloed gehad. Daarnaast ontwikkelde zich in de kleinere plaatsen een meer inheemse stijl, waarbij vrij eenvoudige altijd met houten gewelven overdekte, ker ken ontstonden, zoals te Edam en Enkhuizen. Vooral dit eenvoudige type heeft in Friesland via de Zuiderzee zijn invloed doen gelden, zodat b.v. Franeker als een loot van deze tak beschouwd kan worden. waar de E.D.G. werd behandeld, gezegd dat de Russen in de ontwapeningsconfe rentie der V. N. nu wel degelijk voor contröle voelen, waarom de Franse so cialisten goed zouden doen de E.D.G. te verwerpen en aan te sturen op een po litiek waarbij Frankrijk de rol van be middelaar tussen Rusland en het Westen zou kunnen spelen. Deze tegenstanders van de E.D.G. hebben echter hun zin niet gekregen, het congres heeft zich voor dit verdrag verklaard en de socia listische parlementsleden voorgeschre- ven in de nationale vergadering voor de bal daarentegen was weer voor Sneek: E.D.G. te stemmen. Daar op het niet nakomen van deze opdracht geên sanctie gesteld is bijv, verwijdering uit de partij staat het niet vast dat alle socialistische afgevaardigden nu inder daad voor het verdrag zullen stemmen en blijft het lot van de E.D.G. nog even onzeker als het lot van het verdeelde Frankrijk zelf. In de nationale vergade ring is nu een debat gaande over Indo China, dat het leven van het kabinet Laniël weer bedreigt. Naar aanleiding van de moeilijke militaire toestand in Indo China en de nieuwe onrust in Tunis en Marokko heeft de regering 80000 man dienstplichtigen vervroegd doen op roepen. Deze kunnen, zonder toestem ming van het parlement, niet naar Indo China worden gezonden, doch ze kun nen beroepsmilitairen daarvoor vrjj ma ken en zelf wel in Noord-Afrika gede tacheerd worden. Dit alles heeft de spanning in Frankrijk weer sterk opge voerd en omdat men langs legale weg eigenlijk geen uitkomst ziet, zijn er ook weer geruchten over staatsgrepen enz. Van het verdere nieuws vermelden wij de overwinning van de bestaande coa- litie-regering in de verkiezingen in Australië. De liberale partij en de con servatieve die samen deze regering vor men kregen 65 zetels (verlies 3) en de Labourpartij, die in de oppositie is 56 zetels (winst 3). In Luxemburg won de r.k. christelijk sociale partij de verkie zingen, ze kwam door 5 zetels winst op 26, wat maar een zetel minder is dan de absolute meerderheid. Socialisten, libe ralen en communisten verloren zetels. Vermeld dient ten slotte nog dat de Ver. Staten met spoed wapens naar de Midden-Amerikaanse republieken Hon duras en Nicaragua hebben gezonden nu hun buurman Guatemala grote wapen- zendingen uit Polen kreeg. De regering van Guatemala is niet communistisch, maar wel sterk links georiënteerd en meer anti-Amerikaans dan pro Russisch. Daartoe heeft sterk bijgedragen het op treden van de United Fruit Company, dat ook in andere Zuid-Amerikaanse landen wrevel verwekte. Deze Ameri kaanse maatschappij is niet royaal met haar arbeidsvoorwaarden en leverings contracten. De regering van Guatemala heeft van deze maatschappij nu vele plantages onteigend terwille van agra rische hervormingen. De maatschappij werd met staatsfondsen schadeloos ge steld, doch deze onteigening wekte na tuurlijk weer ongenoegen in de Ver. Staten. gebleken, terwijl in dat geval de sacris tie in het geheel niet aangegeven zou zijn. Voor deze opvatting pleit vooral ook, dat er aan het kerkgebouw tegen woordig geen spoor van een dwarsschip te bespeuren valt, terwijl een grootse af braak omstreeks 1590 onmiskenbaar zijn sporen nagelaten zou hebben. De zijbeuken van het Oosterkoor. Dit laatste argument valt ook in te brengen tegen de veronderstelling, dat de zijbeuken in 1590 aan de Oostzijde 13 meter zouden zijn ingekort, dat zij dus tevoren ’t koor tot aan de 5-zijdige koor sluiting zouden hebben geflankeerd, ter wijl dus pas in dat jaar de Noordelijke en Zuidelijke koormuur benevens het traptorentje zouden zijn opgetrokken. Ook hiervan is aan het gebouw niets waar te nemen; integendeel, juist de koorpartij geeft de indruk het meest gave deel van het hele kerkgebouw te zijn. Bovendien zou dit een hoogst onge bruikelijke bouwwijze zijn, die bij mijn weten ook van elders niet bekend is. Of men laat de zijbeuken als een koorom- gang om het hele koor heenlopen, zoals in Franeker, öf ze begeleiden alleen het schip, terwijl het vrij diepe koor een- beukig is, zoals b.v. Bolsward. Ook hier heeft een onduidelijke weergave op de plattegrond tot verkeerde conclusies doen leiden. Te Genève is een Engels compromis aanvaard inzake het overleg over een wapenstilstand in Indo China. Het was de eerste belangrijke beslissing welke deze conferentie nam en ze komt hierop neer dat thans vertegenwoordigers van het opperbevel der strijdende partijen, dus van de Fransen en van de Vietminh, naar Genève zjjn gekomen om een re geling voor het staken van het vuren te bespreken. D. w. z. zrj zullen voorstellen moeten doen over de groepering der wederzijdse strijdkrachten als het tot een wapenstilstand komt en dez? voor stellen zullen dan aan de conferentie worden voorgelegd. Maar het is nog lang niet zeker dat het dan tot een wa penstilstand zal komen want al worden de militairen het eens over de opstelling der troepen na de wapenstilstand, de politici kunnen het misschien niet eens worden over de samenstelling der com missie, welke op het naleven van de wa penstilstand toezicht moet houden. Deze staatslieden hebben ook het voor beeld van Korea voor ogen. Daar lijkt het er veel op dat de deling bij de wa penstilstand tot stand gekomen, blijvend zal zijn omdat men het in het politieke overleg men praat ook daarover nog altijd te Genève niet eens kan worden over het vraagstuk van de een heid van het land. Wel heeft naar ver luidt Syngman Rhee nu ingestemd met het houden van verkiezingen in geheel Korea om die eenheid te verwerkelijken wellicht is deze oude vechtjas tot die concessie bereid gebleken omdat de ver kiezingen in zijn eigen land hebben uit gewezen dat zijn starre politiek nog al wat tegenstanders heeft ook bij niet- communisten maar de Noord-Korea- nen wensen geen toezicht der Ver. Na ties op die verkiezingen te aanvaarden en deze eis zal het Westen zeker niet prijs geven. Welnu met het voorbeeld van Korea voor ogen, vrezen de regerin gen van Vietnam, Laos en Cambodja, de drie Indochinese staten, dat als er een maal een wapenstilstand gesloten is en een opstelling der wederzijdse troepen aanvaard, tenslotte ook de verdeling van hun gebieden langs de voor de wapen stilstand overeengekomen grenzen zal geschieden. Wel is in de voorwaarden welke de beslissing over het overleg over een wapenstilstand vergezelden uitdrukkelijk opgenomen dat er geen sprake is van een verdeling van Viet nam, terwijl bij de besprekingen de Ame rikaan Bedell Smith nog vaststelde dat in Laos en Cambodja de communistische indringers zich moeten terugtrekken voor het vrede kan worden, maar als er eenmaal een wapenstilstand is krijgt men in de regel de oorlogsmachine maar moeilijk weer op gang. Er heerst dus bij de regeringen der Indo Chinese staten vrees dat een deel van hun ge bieden blijvend in communistische han den zal blijven met al de gevaren daar aan voor hun bestaan verbonden. nog jonge vrije Z.O.-Aziatische staten, die, naar zij verwachten, gaandeweg wel in hun nu nog te wijde pak van Westers democratische snit zullen groeien en dan met het Westen samen één front zullen vormen tegen het Chinese com munisme. Amerika had ongetwijfeld enig succes in Pakistan, waar echter ook scherp verzet is tegen' deze Ameri- kaans-Pakistaanse samenwerking. Voor al in Oost-Pakistan, dat mede om bin nenlandse oorzaken, zo sterk in opposi tie is tegen de centrale regering, dat deze het Oost-Pakistanse bestuur in zijn geheel heeft ontslagen en het gebied on der militair bewind gesteld. Dit in zich zelf verdeelde Pakistan is dus maar et i vrij zwakke bondgenoot voor het Wes ten. Maar het is een feit dat ook de premier van India, Nehroe, de laatste tijd neiging toont wat meer naar het Westen te zien, dan naar Peking, waar mee de Indische betrekkingen wat min der hartelijk geworden zijn. Een neiging welke door andere Z.O.-Aziatisch? sta ten als Ceylon en Birma, die van het communisme niets moeten hebben, wordt aangemoedigd. Toch schijnt deze nu nog lichte toenadering in een te langzaam tempo te zullen verlopen, om de grote gevaren, welke in Azië opdoemen door de RussischChinese samenwerking, die van China in snel tempo een enorm sterk rijk dreigt te maken, het hoofd te bieden. De Amerikanen hebben natuur lijk nog een pijl op hun boog, door hun bondgenootschap met Japan, dat ook weer gemllitairiseerd wordt, maar waar ook in aanzienlijke mate oppositie heerst tegen de samenwerking met Amerika. Een deel dier oppositie zou eigenlijk het liefst met rood China samenwerken om daarmee samen de lakens in Azië uit te delen. Zover is het echter nog niet, Ja pan is nog te vast aan Amerika gebon den, om zich een dergelijk avontuur te veroorloven. Maar of het nu de Russen zijn met wie rood China samenwerkt of de Japanners, ook te Londen ziet men de gevaren wel welke vanuit Peking dreigen, maar meent men deze ook thans nog het best te kunnen bezwe ren door te trachten met rood China op goede voet te komen en het van de Rus sen los te weken. Zowel in de politiek van Washington als in die van Londen waar trouwens tal van conservatie ven nu ook in verzet komen tegen al te grote toegevendheid jegens Peking zit veel speculatiefs, maar de toestand in Azië is nu eenmaal zo onduidelijk dat men eigenlijk niet meer kan doen dan gokken. Men zegt overigens dat er zelfs in Rusland een stroming onder de lei dende politici is, die ook wat bang wordt voor de ontwikkeling van de Chinese ko los en daarom het liefst toenadering tot het Westen zou zoeken. Op een Russisch—Westelijke toenade ring Ijjkt het echter nog in het geheel niet. President Eisenhower heeft nog pas tot zijn teleurstelling moeten mee delen dat zijn pogingen om ook Russi sche deelneming te verkrijgen voor het vormen van een wereldvoorraad grond stoffen voor de productie van atoom energie voor vreedzame doeleinden mis lukt zijn. De president had langs deze weg willen trachten de Russen ook ge leidelijk te betrekken in een poging om te komen tot contröle op atoom- en an- dere wapenen. Maar ook daarop is wei- nig hoop al hebben enige Franse socia listen op het congres van hun partij, dat de Zuidbeuk een stenen overwelving gekend heeft, wat dan ook bij de Noord- beuk zo geweest moet zijn. Zeker zal dit althans in ontwerp ook bij het middenschip zijn aangebracht. Helaas is van dit alles niets over behalve de een voudige consoles in de zijbeuken, terwijl het schip in 1682 enige meters verlaagd werd, zodat daar alle resten van de oor spronkelijke overwelving verdwenen zijn. In ieder geval zou deze stenen overwel ving een aanwijzing kunnen zijn van GeldersNederrijnse invloeden. In zijn artikelenreeks heeft de heer Scheltema op verdienstelijke wjjze de ontwikkeling van het kerkgebouw, voor zover mogelijk, trachten te beschrijven. Een van de belangrijkste winstpunten daardoor mag wel genoemd worden, dat hier de vraag, of de kerk oorspronkelijk één, dan wel twee torens bezat, wordt beantwoord. In tegenstelling tot wat sommige boeken onjuist vermelden, luidt het: één toren, ouder waarschijnlijk dan het kerkgebouw zelf, en, na reeds eerder te zijn gesloopt, in 1682 tenslotte door de tegenwoordige Westgevel vervangen. Wellicht is deze toren van een typisch Fries model geweest, te vergelijken met zijn Bolswarder naamgenoot. De Sacristie nader bekeken. Toren 3 Poort je., herontdekt 5ept. tyrj l~ro.ptore.n[Spït5 °-fje kraken 'ó&l?) Tfoord^orta.n.1 zijde één hoge puntige dwarsgevel. Het kan wel niet anders, of dit is de (ietwat vertekende) sacristie, en niet een dwars schip, waarvan nimmer het bestaan is heidkundig Bodemonderzoek de eerste spade ter plaatse in de grond kunnen steken. B. van Haersma Buma Jr. 0

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5