Ledenvergadering Dept. Sneek van het Nut Uitspraken Kantongerecht Aspiriiw Jongerenavond in de Blauwe Week Het is gewoon een lieve lust om te wassen Afscheid RumahKita met Loop Ds. W. van der Kerk 25 jaar predikant niet do°r nee c',e/1Oo^P'jn! Financiële mededelingen Bezoek van Prins Bernhard aan Friesland van Mr. J. A de Jong Zes kinderen door ongevallen omgekomen voor rekening van de ver- Advertentie voortaan Advertentie LM. in de reiskosten, die een bepaalde inge zetene heeft te maken om een of meer In de loop der jaren heeft de Raad veelvuldig moeten beslissen over het al cur- ver- jongen werd met snijwonden naar het ziekenhuis vervoerd. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Ingez. Mededeling. wel klachten zullen komen. Het concept werd daarna z. h. s. vast gesteld. I/"vliegt nu dco de was heen! delegeren. Z. h. s. werd aldus besloten. Begrotingswijziging. Z. h. s. werd besloten tot wijziging der gemeentebegrotingen voor 1953 en 1954. Verkoop woning. Voorgesteld wordt de voormalige veld- wachterswoning te Scharnegoutum on derhands voor 6000 te verkopen aan de bewoner, de heer S. de Jong, adjudant van de rijkspolitie. Alsvoren. deze steeg te besluiten, waartoe z, h. s. werd besloten. Verlenging ontruimings- termijn onbewoonbaar verklaarde woningen en onbewoonbaarverklarlng. Bij raadsbesluit van 15 October 1954 werden een 9-tal woningen in de ge meente onbewoonbaar verklaard met last tot ontruiming hiervan voor zoveel nodig binnen zes maanden. De ontruimlngstermtyn was 17 Mei jl. verstreken, maar de woningen Uitwel- lingerga 9 en 30, zjjn tengevolge van het nog steeds heersende gebrek ran woon ruimte nog niet ontruimd. Voorgesteld wordt thans de ontrui- mingstermfln met een jaar te verlengen, waarmee de Raad z. h. s. accoord ging. Het volgende agendapunt behelst het voorstel van B. en W. over te gaan tot onbewoonbaarverklarlng van de wonin gen Gaastmeer 47 en 48, beide eigen dom van de heer J. v. d. Veen te N(j- huizum. Alsvoren. Aankoop perceel bouwterrein. In April 1953 is aan G. Boorsma te Scharnegoutum een perceel bouwterrein verkocht voor de bouw van een nieuwe woning .waarvoor echter pas op 1 Maart jl. een extra bouwvolume is toegekend. Thans echter heeft de heer Boorsma geen belang meer bij nieuwbouw, Hjj heeft een vrijgekomen woning in Schar negoutum aangekocht, en verzocht nu het terrein weer voor dezelfde prijs aan de gemeente te mogen overdoen, aan welk verzoek volgens B. en W. kan wor den voldaan. De overdrachtskosten ko men echter koper. Alsvoren. tanderen een school voor gewoon lager, ulo of b.l.o. te doen bezoeken. Voor de eerste twee wordt tot dusver in het al gemeen als norm resp. 15 of 25 per leerling per jaar gerekend, zodat be trokkenen ook een deel der kosten te hunnen laste houden. Voor 't b.l.o. te Sneek zjjn de reiskos ten in de daarvoor in aanmerking ko mende gevallen geheel voor rekening van de gemeente gekomen. Thans echter stellen B. en W. voor deze school een nieuwe regeling voor, waarbij een deel der reiskosten voor eigen rekening kan blijven en In de ver schillende gevallen onderling een juister verhouding ontstaat. Bij het opmaken van de voorgestelde tabel zijn zij er ech ter van uitgegaan, dat de gemiddelde landarbeider met meer dan zes kinderen te zijnen laste de reiskosten volledig ver goed dient te krijgen. De kleinere gezin nen moeten zelf een gedeelte betalen. Ook dit voorstel ging onder de hamer door. Tevens komen drie verzoeken om een toelage op reiskosten in behandeling. Voorgesteld wordt: aan H. Wilstra te Tirns voor zijn twee kinderen, die een bijz. school in Scharnegoutum bezoeken, hoogstens ƒ15 per kind te vergoeden; aan Tj. Brattinga te Blauwhuis maxi maal 25 voor het bezoeken van zijn zoon van een Ulo-school te Bolsward, en aan B. Bos te Goënga ten hoogste 15 voor zijn zoon, die de openb. lagere school te Sijbrandaburen bezoekt. Al deze verzoeken werden z. h. s. in gewilligd. dit, w ver wachting uitsprak, dat er in de praktijk Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behan delt met Castella Parels. Verpachting dichtzetten. Per 1 Juli a.s. eindigt het tijdvak, ge durende hetwelk verschillende vissers het recht tot het hebben van een dicht- zet in gemeentewater hebben gepacht. Met uitzondering van de heer P. Muurling te Oppenhuizen, die wegens de geringe opbrengst het dichtzet in het Ges niet meer wil pachten, wensen alle betrokken vissers voor het a.s. pachtjaar wederom in aanmerking te komen. Waar de pachtprijs in de afgelopen jaren reeds met 25 is verhoogd en de opbrengsten in vergelijking met vorige jaren niet hoger zijn, komt een verdere verhoging B. en W. ongewenst voor. Zij stellen daarom voor de dichtzetten opnieuw tegen dezelfde prijzen aan de tegenwoordige gebruikers te verpachten, met uitzondering evenwel van het dicht zet van Sj. v. d. Veen te Oosthem, waar voor zij de pacht willen verlagen van 45 tot 40. Alsvoren. GOENGA, Woensdag 9 Juni a.s. viert onze oud-dorpsgenoot ds. W. van der Kerk te Nieuwerkerk aan de IJssel, emeritus-predikant van Goënga en Sij brandaburen zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Geref. Kerken in Nederland. Ds. van der Kerk werd 8 Maart 1901 te Meppel geboren, bezocht net gymnasium te Kampen en studeerde vervolgens aan de Vrije Universitelt te Amsterdam, waar hij 28 Juni 1928 zijn candidaatsexamen deed. Hij deed 9 Juni 1929, na te zijn bevestigd door wijlen ds. C, M. Huizinga van Scharnegoutum, zijn intree in zijn eerste en enige ge meente nl. de Gereformeerde Kerk van GoëngaSijbrandaburen, welke hjj dien de tot 1 October 1943, toen hem emeri taat werd verleend. Daarna diende de jubilaris nog als hulpprediker de kerk van Sprang (1946—1948); Halle 1948— 1951 en die van Nieuwerkerk aan de IJssel van 1951 tot 1 April 1.1. Het programma van het bezoek dat Prins Bernhard op 10 en 11 Juni aan Friesland brengt luidt als volgt: Donderdag 10 Juni. 9 uur: Aankomst van Z.K.H. op de vliegbasis Leeuwarden. 9.55 uur: Verwelkoming op het Pro vinciehuis door Ged. Staten van Fries land. 10 uur: Vertrek via Akkrum, Olde- boorn, Zwettegebied, Boornbergum, Kor- tehemmen naar Beetsterzwaag, waar om 11 uur de Lagere Landbouwschool bezichtigd wordt. 11.30 uur: Aankomst bij Philips-fa- briek te Drachten, die bezichtigd zal worden. Te Drachten wordt tevens de lunch gebruikt, aangeboden door het be stuur van het Industrieschap Oosteljjk- Friesland, waarna een vergadering van dit Industrieschap op het gemeentehuis van Smallingerland wordt bjjgewoond. 15 uur: Vertrek naar Surhuisterveen, waar de Ambachtsschool bezichtigd zal worden. 15.50 uur: Vertrek naar Grouw (aan komst 16.35), waar 'n korte tocht met 't Statenjacht „Friso” gemaakt wordt. 18 uur: Ontvangst in de ambtswoning van de Commissaris der Koningin, waar gedineerd wordt en vervolgens bespre kingen gehouden worden met vooraan staande personen uit het Friese be drijfsleven. Aanschaffing leermiddelen. Ingevolge de ingekomen verzoeken stellen B. en W. voor aan het bestuur der Herv. school te Gauw gelder toe te staan voor aanschaffing van leermidde len ten benoeve van het onderwijs in de lich. oefening (die ook door de andere Bijz. scholen aldaar moeten kunnen wor den gebruikt) en medewerking te ver lenen voor de aanschaffing van 9 Bijbels In de nieuwe vertaling voor de Geref. school te Hommerts Alsvoren. vrijspraak; Boldewjjn M. te Sneek: Openbare dronkenschap, 10 of 5 d. h.; Gerritje H. te Sneek: idem, 3 d. h.; Hen drik D. B. te Pingjum: Geen radioluis- tervergunnlng, 15 of 7 d. h.Brandt v. d. G. te Makkumidem, 12.50 of 6 d. h.; Jouke R. te Pingjum; idem ƒ30 of 15 d. h.; Rindert F. te Heeg: idem, ƒ10 of 5 d. h.; Tjible v. d. V. te Idzega: idem, idem; Herre v. d. V. te Gaast meer: idem, ƒ12.50 of 6 d. h.; Willem v. d. B. te Heerenveen; idem, 5 of 2 d. h.; Jan de G. te Tjerkgaast: Aanrijding on der IJsbrechtum, 25 of 12 d. h. ont zegging rijbewijs voor 1 jaar 3 d. h. voorw., proeftijd 2 jaar; Teeke G. te Jutrijp; Aanrijding te Jutryp, ƒ10 of 5 d. h. 4- 30 of 15 d. h.; Johannes B. te Sneek: Ongeoorloofd schoolverzuim, schuldig zonder straf; Dorothea M. S. te Sneek: idem, idem; Si)brand J. W. te Harich: Aanrijding te Sneek op de Dr Boumaweg, 20 of 10 d. h.Petrus M. te Joure: Aanrijding onder Broek, ƒ30 of 15 d. h.; Pieter F. te Workum: Aan rijding te Workum, 15 of 7 d. h.; Klaas de V. te Leeuwarden: Aanrijding onder Deersum, vrijspraak. ALLEEN echi met HET BAYLSK KflUIS Zaterdagmorgen vergaderde de Raad der gemeente Wymbritseradeel onder leiding van burgemeester F. Tjaberings. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig 12 leden. Afwezig met ken nisgeving de heren Bootsma, Waltje en Osinga, de laatste wegens ziekte. De Voorzitter wenste hem een spoedig herstel toe. Na het onveranderd vaststellen van de notulen kwamen de ingekomen stukken aan de orde Een veertiental resoluties van Ged. Staten, inhoudende goedkeu ring van diverse raadsbesluiten, werden voor kennisgeving aangenomen. De controlerapporten van kasopne ming en contröle administratie van de woningstichting over het le kwartaal 1954 en van de gem. ontvanger en de Instelling voor Sociale Zorg over het 2e kwartaal 1954, evenals een aantal jaar verslagen werden ter Inzage gelegd voor de leden. Een adres van de Vakraad voor het Kappersbedrijf te Utrecht betreffende op- Kaperbedrijf te Utrecht betreffende op heffing van de halve-dagsluiting voor kapperszaken in de weken voor Pasen en Pinksteren. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe, nadat de Voorzitter de heer Okma enige inlichtingen had gegeven, z. h. s werd besloten. Een verzoek van slager Hiemstra te Oudega (W.) om de noodslachtplaats te Woudsend te verplaatsen naar Oudega (W.) werd voor kennisgeving aangeno men. De Winkeliersver. te Heeg verzocht in verband met de watersport de win kels van 19 Juli tot 9 Augustus' open t' mogen houden tot 's avonds 9 uur. B. en W. stelden voor hierover eerst het oordeel te vragen van de andere win keliersverenigingen in d e gemeente, waarmee de Raad z. h. s. accoord ging Wjjzlglng verordeningen voor de gem. noodslachtplaats. Nu de gemeentelijke noodslachtplaats te Woudsend 1 Juni in gebruik is geno men, verdient het volgens B. en W. aan beveling de verordeningen op het ge bruik daarvan en de heffing van rechten terzake, overeenkomstig het advies van de nieuw benoemde keuringsveearts, hoofd van dienst, op enkele punten te wijzigen, In de concept-verordening is vervallen de bepaling dat, indien het slachtdier wordt afgekeurd, de rechten niet ver schuldigd zijn. Naast het recht voor het gebruik van de noodslachtplaats, dat in hoofdzaak gelijk is gebleven, zal voortaan ook voor het gebruik van de verkoopwinkel een recht verschuldigd zijn van 2 cent per Moet hij die dan op de eigenaar halen De Voorzitter beaamde waarna de heer Okma nog de Betegeling schoolplein c.a. Het bestuur der Herv. School te Oude ga verzoekt de nodige gelden te mogen ontvangen voor betegeling van een ge deelte der speelplaats en voor het maken van een afrastering aan de zijkant daar van. B. en W. stellen voor ook dit verzoek in te willigen. Omtrent de wijze van uit voering zullen zij nog in nader overleg treden met het schoolbestuur. Alsvoren. De Neder landsche Handel Maatschappij in 1953. De x.ederlandsche Handel-Maatschap- PÜ n.v. behaalde in 1953 op de provlsle- rekenlng een saldo van f29,83 (v. jr. f 31,23) millioen en op de interestreke- ning van f 41,74 (v. j. f 35,37) millioen. Na aftrek van onkosten, afschrijvingen en reserveringen sloot de verlies- en winstrekening met een winstsaldo van f7.254,024 (v. j. f 8.392,063), waaruit een onveranderd dividend van 10 pet. op de gewone aandelen en 4 pet. op de prefe rente aandelen wordt voorgesteld. De in 1953 behaalde resultaten heb ben geenszins teleurgesteld. De resulta ten van het bedrijf in ons land waren het gunstigste. Ondanks de in Indonesië bestaande moeilijkheden bij de import- en exporthandel, is de directie over de al daar behaalde resultaten niet ontevre den. In de wijze van waardering van de cultuur belangen kwam geen verande ring. De exploitatiewinst werd geheel gebruikt ter versterking van de finan ciële positie van de cultuurondernemin- gen. Dit jaar zal wederom ëen uitbrei ding worden gegeven aan de suiker cultuur, waarvan een vermeerdering van de oogst in 1955 kan worden ver wacht. De onkosten zijn in 1953 gestegen tot f37.28 (v. j. f35.20) milloen. Ook dit maal is deze stijging voornamelijk toe te schrijven aan de ontwikkeling In enige onderdelen van het overzeese bedrijf, met name in Indonesië. In de verlies- en winstrekening is slechts het getransfe reerde deel van de daar te lande behaal de winst opgenomen, terwijl de onkos ten daarin volledig zijn verwerkt. Nu de reserve het in de statuten be paalde maximum(f 30.015 millioen) heeft bereikt, heeft de directie besloten de zichtbare eigen middelen te versterken door het creëren van een buitengewone reserve, die ten laste van de winst over 1953 met f 5 millioen werd gedoteerd. Op het ogenblik is in voorbereiding de vestiging van agentschappen te Dor drecht, Beyrouth (Libanon), Alkhobar en Dammam (Saoedi-Arabië) en Kam pala (Uganda), alsmede van een bijkan toor in Amsterdam-West. Het verslag bevat voorts de traditio nele, maar zeer belangrijke beschouwin gen over de economische toestand in de overzeese landen, waar de Maatschappij vestigingen heeft. Grondaamioop voor weg- verbe tering. Ten behoeve van de verbetering en verbreding van de weg Tirns—Sijltje State moet een aantal percelen grond langs en in de nabijheid van deze weg worden aangekocht. Voor zover dit particuliere erven be treft, kan volgens B. en W. een prijs van 1 per m2 redelijk worden geacht, bh aankoop van gedeelten van landerijen of boerenerven is vaststelling van de prijs door een deskundige aan te bevelen. B. en W. stellen voor om, zoals ook in vorige gevallen is geschied, de te nemen besluiten tot deze aankoop aan hen te GAUW, 7 Juni. Door de „Simavi” is aan onze vroegere plaatsgenoot, de heer R. v. d. Kooij, thans evangelist bij de Herv. gemeente te Sellingen (Gron.), de functie van directeur aangeboden bij het zogenaamde „RumahKita”-werk or West-Java (bij Buitenzorg en Djakarta medisch-geestelijk en sanitaire arbeid). Dr G. W. Oberman, Herv. predikant te Utrecht, heeft in 1947 deze bijzondere arbeid onder de jeugd van West-Java ter hand genomen en er vaste vorm aan gegeven onder de naam „RumahKita”- arbeid. Reiskostenvergoedingen voor schoolbezoek. staan. Door zelf „nee” te zeggen tegen de drank. Weest nuchter en waakt! Grijpt niet naar de alcohol als genot middel, met als gevolg geestelijke en lichamelijke schade, maar grijp liever de goede „genotmiddelen” die je o.a. kunt vinden in muziek en jeugdbeweging. Welke betekenis deze twee genoemde ontspanningen voor de jeugd kunnen hebben, demonstreerden na de toespraak van Ds. Wlegers wel de leden van de muziekgroep Arpa van de Baptisten jeugd Beweging en de Sneker Volks dansgroep, onder leiding van de heer P. Rutgers. Arpa speelde met veel enthou siasme onder leiding van de heer J. Slump enige aardige liedjes en de jonge volksdanseressen lieten duidelijk zien hoe veel plezier ze hebben in hun sprongen en passen. Het is ook een plezier om naar de vlugge figuurtjes in de groene en gele dans jurken te kijken! Beide groepen geven zeker een voorbeeld van een goede vrijetijdsbesteding, waarbij geen tijd over kan blijven voor het slen teren op straat, met alle kwade gevol gen. Het pleit voor het karakter van deze avond dat op het jongerenforum dat nu voor het voetlicht kwam, en onder lei ding stond van de heer J. C. Kan, vele en serieuze vragen werden afgevuurd, die tot aller tevredenheid soms uitvoe rig, soms geestig, werden beantwoord. Gezamenlijk volksdansen was een vro lijk slot van deze avond, waarop serieus met de jongeren gesproken werd over drankbestrijding en alles wat er mee samen hangt. r Naar men ons nog meedeelt heeft de collecte, tijdens de Blauwe Week ge houden, opgebracht 876.13. Zaterdag reed de luidsprekerauto rog eens door de stad om de sprekers, voor het laatst in de Blauwe Week 1954, de gelegenheid te geven hun waarschuwing te laten horen. Vrijdag hield het dept. Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zijn voorjaarsledenvergadering in de Openbare Leeszaal onder presidium van mr J. A. de Jong. Nadat de notulen van de vorige ver gadering door de secretaris, de heer D. Jorritsma, waren gelezen en waren vastgesteld, volgde de verkiezing van twee bestuursleden, wegens vertrek van mr de Jong naar Delft en periodiek af treden van de heer Jorritsma. De laat ste werd herkozen en nam zijn benoe ming aan, terwijl in de plaats van mr de Jcng als bestuurslid en voorzitter werd gekozen mr H. H. J. van Botten burg. Na behandeling van de beschrij vingsbrief betreffende de algemene ver gadering te Amsterdam werd tot afge vaardigde daarheen benoemd de heer D. Jorritsma, tot diens plaatsvervanger de heer L. Kiezebrink. Tot leden voor htt nazien van de rekening van het depar tement werden benoemd de hh. H. de Boer en J. Schijfsma, tot plaatsvervan gers de hh. F. Jedeloo en W. Meinder- sma. De heer D. Jorritsma bracht na mens de commissie betreffende de cur sus „Eenvoudig timmeren” (bestaande uit genoemde heer en de hh. H. de Boer en H. Huese) veslag uit. De eerste cur sus dit winterseizoen gehouden is uit stekend geslaagd. Een dertigtal leerlin gen van middelbare en ulo-scholen werd onder leiding van de leraar timmeren a. d. Ambachtsschool, de heer v. d. Meu- len, in deze cursus handvaardigheid bij gebracht en stellig is de wens van die vader in vervulling gegaan die zijn zoon op de cursus deed „omdat h(j niet wilde dat deze zou worden als zijn vader nl. iemand met twee linkerhanden”. De jongelui hebben aardige werkstukken gemaakt en er is met zoveel enthousias me gewerkt dat zij het volgend seizoen welkom zullen zijn op een cursus voor gevorderden (waarvoor nu al 16 aangif ten zijn) terwijl ook weer een cursus voor beginnelingen zal worden gegeven, als er voldoende deelname is en van de zjjde van de Ambachtsschooldirectie en leraren, de ditmaal zo spontaan gege ven medewerking weer wordt verleend. De voorzitter bracht de commissieleden dank voor hun werkzaamheden, zjj zul len hopelijk ook voor de volgende sussen hun medewerking willen lenen. Wat het Nutsprogramma voor het volgend seizoen betreft kan het volgen de worden meegedeeld: in October zal het gezelschap Kommer Klein, Willem van Capellen en Eva Janssen optreden. In November zal mr J. Cornells alhier spreken over een juridisch onderwerp, waarschijnlijk zal in December in samen werking met het Natuurkundig Genoot schap een bijeenkomst worden belegd waar dr ir J. M. J. Kooy uit Breda zal spreken over parapsychologische ver schijnselen; in Januari komt de heer J. Wijziging algemeen ambtenarenreglement. Nu bij de wet van 14 Januari 1954 de Pensioenwet 1922 met ingang van 1 April jl. op een aantal onderdelen is gewijzigd en binnenkort een gunstiger vacantie-uitkering voor het rijksperso neel zal worden vastgesteld, stellen B. en W. voor het Alg. Ambtenarenregle ment overeenkomstig deze wijzigingen te herzien. Alsvoren. kg van het verkochte vlees. De noodslachtplaats mag alleen worden gebruikt door bonafide slagers of oud-slagers, wie by niet na leving der voorschriften de toegang kan worden geweigerd. Het voorschrift dat de eigenaar of de gene, die het dier heeft uitgepond, een lijst moet inleveren bij de keuringsvee arts, vermeldende de namen der afne mers en de aan ieder hunner geleverde hoeveelheid, is vervallen. Bij niet voldoende reiniging (door de betrokken slager) van de slachtplaats vindt geen keuring plaats. Toegevoegd is echter de bepaling, dat de reiniging van het verkooplokaal met inventaris zal geschieden door een door B. en W. of Viet ve,rlenen van tegemoetkomingen aan te wijzen persoon. Ook is geschrapt de bepaling omtrent het door de slagers rechtstreeks met de eigenaar van het slachtdier te verreke nen slachtloon en het stellen van een maximum bedrag daarvoor. De heer Okma maakte een opmer king over de eerst genoemde wijziging betreffende de keurrechten voor afge keurd vee. Wat is daarvan de reden? Volgens de Voorzitter .vordt hier door voorkomen, dat men gratis even tuele noodslachtdieren in de gem. nood- slachtplaats zou kunnen laten afkeuren. De heer Okma voerde hier echter tegen aan, dat er verschil is tussen de beesten waarvan men vooraf zeker weet dat ze zullen worden afgekeurd en die waarvan men dat niet weet. Het laatste kan de slager, als het dier wordt afge keurd, een behoorlijke strop opleveren. ver- Vrydag 11 Juni. 8.30 uur: Vertrek naar Dokkum (aan komst 9.15), waar op het stadhuis be sprekingen gevoerd zullen worden met burgemeesters en ondernemers, en de Landbouwwerktuigen- en machinefa briek P. Prins bezichtigd wordt. 10.45 uur: Vanaf Ferwerd wordt een tocht gemaakt door buitendijks land langs de landaanwinningswerken en de broedkolonie in 't Noorderleegs-Buiten- veld. 12.05 uur: Aankomst te Sint Anna Parochie. Hier bezichtiging van het proefbedrijf van de Stichting Keurings dienst Friesland van de N.A.K. en lunch op de boerderij van Gedeputeerde J. L. Hoogland. 15 uur: Aankomst te Leeuwarden. Eerste steenlegging van drie industrie hallen, bezichtiging van Koopmans’ Meelfabrieken en van de Coöp. Con- densfabriek „Friesland”, eerste steen legging van het laboratorium van laatst genoemde onderneming, ontvangst door het gemeentebestuur van Leeuwarden in ’t Kunstcentrum in de Prinsentuin. 17.15 uur: Vertrek uit de Prinsentuin naar de vliegbasis, waar om half zes wordt opgestegen. Johannes Z. te Oosthem: Meerkoeteie- ren zoeken en vervoeren, 2 x 5 of 2 x 1 w t.; Dirk v. Z. te Pingjum: Lopen op verboden grond, ƒ10 of 1 w. t.; Watze v. d. W. te St. Nicolaasga: Ongeoorloofd schoolverzuim, vrijspraak; Siebren v. d. W. te St. Nicolaasga: idem, idem; Roe lof J. te St. Nicolaasga: idem, idem; Arjen H. te St. Nicolaasga: idem, idem; Levie v. G. te Amsterdam: Aanrijding te Sneek op het Waagplein, 7.50 of 3 d. h.; Hendrik de W te Balk: Fiets zon der bel, ƒ2.50 of 1 d. h.; Hessel B. te St. Nicolaasga: Idem, idem; Gerrit A. te Bolsward: Fiets zonder achterlicht, ƒ3.50 of 2 d. h.; Wilhelmus K. te Leeu warden: idem ,id.; Jan N. de V. te Kou- dum: idem ,idem; Sjerp J. te Sneek: idem, idem; Jitse K. te Ruigahuizen: Fiets zonder verlichting, 2 x 3 of 2 x 2 d. h.; Gerlofke S. te Hommerts: Niet voor stopstreep stoppen, 4 of 2 d. h. Hendrik Z. te Sneek: Door stopteken rijden, ƒ6 of 3 d. h.; Douwe F. te Am sterdam Lopen op autoweg, 4 of 2 d. h.; Bauke A. te Oosthem: Met een bromfiets een fietser voortduwen, 2.50 of 1 d. h.; Franke K. te Oudega (H.O.N.)Fietsende twee paarden ge leiden, 4 of 2 d. h.Cornelia K. te Zurich: idem, idem; Fokke H. te Ku- baard: Vrachtauto met te zware wiel- druk, ƒ5 of 2 d. h.; Franciscus P. te Amsterdam: Personenauto zonder hoorn, ƒ10 of 5 d. h.; Jelle J. te Witmarsum: Auto zonder stoplicht, ƒ6 of 3 d. h.; pieter de B. te Lemmer: idem, idem; Theo B. te Sneek: Geen voorrang ver lenen, 10 of 5 d. h.; Minne S. te Schar negoutum: idem, ƒ15 of 7 d. h.; Auke S. te Leeuwarden: idem, ƒ10 of 5 d. h.; Rients v. B. te Sneek: Parkeren op ver» boden plaats, ƒ5 of 2 d. h.; Durk v. d. W. te Bakhuizen: Rijden in verboden straat of weg, 3 of 1 d. h.Marten R. te Balk: idem, 4 of 2 d. h.; Sjoerd H. te Bolsward: idem, idem; Herman v. d, M. te Sneek: idem, idem; Houkje L. T. te Scharnegoutum: idem, idem; Fokke v. d. V. te Nijland: idem, idem; Bonne B, te Leeuwarden: idem, idem; Okke A. te Heeg: idem, idem; Auke H. te Sneek: Geen rijbewijs, ƒ17.50 of 8 d. h.; Gerar dus A. te Sneek: idem, idem; Rudolf T. te Bolsward: idem, 15 of 7 d. h.; Saco E. te Hindeloopen: Geen arbeidslijst, ƒ12.50 of 6 d. h.; Stoffel v. d. Z. te Sneek: Zonder vergunning een woon ark bewonen, 17.50 of 8 d. h.Bonne P. te Workum: Lopen langs de spoor baan, ƒ4 of 2 d. h.; Douwe P. te Wor kum: idem, idem; Sijbe H. te Oudega (W.): idem, idem; Wopke v. d. V. te MolkwerumLangs de spoorbaan eenden eieren zoeken, 5 of 2 d. h. -f- 7.50 of 3 d. h.; Durk G. te Jutrijp: Eenden eieren zoeken, vrijspraak; Anton L. v. G. te Gorssel: Vrachtauto met ondeug delijke stuurinrichting, 17.50 of 8 d. h. Gerben M. te Koudum: Niet rechts hou den, ƒ4 of 2 d. h.; Douwe M. te Baard: Parkeren op verboden plaats, 5 of 2 d. h.; Grietje B. te Ferwoude: idem, idem; Johannes v. B. te Bolsward: idem, idem; Sijbe N. te Sneek: Fiets onbeheerd laten staan, ƒ5 of 2 d. h.; Klaas T. te Franeker: Zonder vergun ning kievitseieren zoeken, ƒ5 of 2 d. h.; Sjoerd K. te Rauwerd: Geen werkboekje vertonen, 5 of 2 d. h.; Lieuwe de J. te Sneek: Werkboekje wijzigen, ƒ40 of 20 d. h. 20 of 10 d. h.; Marien J. te Leeuwarden: Geen rusttijd genieten, Het Centraal Drankweer Comité is in de Blauwe Week wel actief geweest. Om zo veel mogelijk mensen te bereiken, die misschien niet naar een zaalbijeenkomst zouden gaan, heeft men Maandag een luidsprekerauto door de stad laten rij den, die op zestien verschillende plaat sen van de stad sprekers van de drie ge heelonthoudersverenigingen gelegenheid gaf een kort propagandawoord over de drankbestrijding te spreken. Woensdag was er carillonbespeling en Donderdag avond was er een jongerenavond geor ganiseerd in de Hartman Visserzaal van de Baptistenkerk. Tot zijn spijt moest de voorzitter de heer C. Kuipers constateren dat er maar weinig bezoek was wat overigens later nogal mee bleek te vallen en hij meende ook hieruit te moeten opmaken dat de belangstelling van de jeugd voor de drankbestrijding is verflauwd. Om deze reden heeft men dan ook gemeend deze avond voor de jongeren te moeten beleggen. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen aan een forum en spreker hoopt dat hier een ruim gebruik van zal worden gemaakt, zodat het korte propagandawoord van Ds. Wiegers misschien nog van verschillende kanten belicht en aangevuld kan worden. Ds. Wiegers vreesde ook dat de belangstelling bij de jeugd voor het al coholvraagstuk de laatste jaren sterk verflauwd is. Als voornaamste oorzaak noemde hij de stroom van vraagstukken die tegenwoordig onze aandacht vragen. Maar dat dan de drankbestrijding maar in de doofpot gestopt moet worden, zou hij niet willen aanraden. Als voorbeeld waar een jongmens toe kan komen als hij te veel gedronken heeft, vertelde spreker de trieste geschiedenis van de jonge man die in dronkenschap een R.K. noodkerk in brand stak. Het Centraal Drankweer Comité heeft in deze blauwe week als motto geno men: Weest nuchter en Waakt. Ds. Wie gers zou dit motto met de meeste na druk aan de jeugd willen meegeven, met een streep onder „Waakt”. Waakt over je zelf, waakt over anderen. Wij kun nen niet zeggen: wat gaat die jonge brandstichter ons aan. We zijn voor elkaar verantwoordelijk, in de eerste plaats om het grote gebod: God lief te hebben en onze naaste als ons zelve. De drinkgewoonte, er zijn nog 20.000 men sen in ons land alcoholist, en helaas zoe ken Oók veel jongens en meisjes dit „genotmiddel”, is tegenwoordig meer gecamoufleerd nu openbare dronken schap niet zo veel meer voorkomt. En dis we dronken mensen tegen komen zijn ze dikwijls belachelijk. Maar laten wt) niet om hen lachen, zei Ds. Wiegers tegen de jongeren, laten wij hen helpen. Wij kunnen ze helpen, door naast ze te X^ANDAAG deed ik de kinder- .was met Castella Parels, ’t Is ge woon een lieve lust om te wassen. Vlekken zaten er niet meer in. Zij waren verdwenen al sneeuw voor de zon. In een ogenblik was mijn was klaar en geen nare zeepvlekken meer. Bij ieder die van een sneeuw witte was houdt, beveel ik Castella Parels aan. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de melle en fantastische re sultaten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Strijbos een natuurhistorisch onderwerp behandelen, in Februari krijgen de Nuts leden een zeer bijzondere avond, de eni ge Nederlandse valkenier, de heer H. Dykstra uit Heemstede, komt spreken over het valkenierschap en de valken jacht, daarvan lichtbeelden vertonen en demonstreren met een afgerichte valk; in Maart zal dr A. van Biemen, predi- kant-socioloog, vice-voorzitter van het Nut, een onderwerp op zyn gebied be handelen en in April waarschijnlijk mr J. Kraan, directeur van een observatie- huis voor jongens te Delft iets vertellen uit de praktijk van zijn werk. Men ziet, een gevarieerd programma. Er werd nog een commissie gevormd bestaande uit de dames Bos, Hoogland en Ubbink wel ke zo mogelijk een cursus bloemenschik- ken zal voorbereiden. Ook het filmwerk gaat door. Daar dit de laatste vergadering was welke door mr ae Jong werd geleid, ver tolkte hierna de vice-voorzitter dr G. J. Ubbink de dank der leden voor alles wat de scheidende voorzitter voor het departement gedaan heeft. Met z(jn grote belangstelling voor alles wat met cultuur te maken heeft en met zijn ge- makkeljjke spreektrant en zijn groot enthousiasme voor het Nutswerk heeft hij zich voor dit departement grote ver diensten verworven. En als hier in Sneek de belangstelling voor het Nut weer groeiende is dan is dat voor een belang rijk deel mede ran zijn werkzaamheid te danken. Ook namens zijn medebestuurs leden dankte dr Ubbink mr de Jong voor de prettige samenwerking in het bestuur en de tactvolle wijze waarop hij de bestuursvergaderingen leidde, waar door hij deze avonden tot zeer plezierige voor zijn medebestuurders heeft ge maakt. Met de aanbieding van een boek onderstreepte spr. zijn woorden. Mr de Jong dankte voor deze hulde en was dankbaar dat hij een steentje heeft mogen bijdragen tot de bloei van een onzer c Iste cultuurinstellingen, het Nut. Spr. hecht nl. grote waarde aan wat in de loop der eeuwen groeide. Na de oorlog zijn vele cultuurorganisaties uit de grond opgeschoten, maar vele er van bleken ééndagsvliegen. Het Nut heeft echter getoond zich te kunnen aan passen aan de moderne ontwikkeling en spr. heeft er gaarne aan meegewerkt deze instelling op het niveau van deze tjjd te brengen om op deze wijze een evenwicht te scheppen tussen traditie en progressie, opdat vermeden worde dat het Nut vastloopt in conservatisme, waarbij spr. niet aan het gebied der politiek denkt, want dat werd hier nim mer betreden, maar aan het terrein der cultuur en vrije tijdsbesteding. Bijzon der prettige herinneringen neemt spr. ook mee uit de kleine kring van dit be stuur, waar op zo aangename wijze is samengewerkt. Onttrekken aan het openbaar verkeer. Nu de woning Woudsend 181 onbe woonbaar is verklaard, is het wenselijk, dat een grondruil wordt aangegaan met G. 9’ YPenga aldaar, waardoor de zgn. „Wijde Steeg” in eigendom wordt over gedragen en de gemeente de eigendom verkrijgt van het perceel grond aan de andere kant van deze stèeg grenzend aan het terrein, behorend by de wonin gen van Sociale Zorg. Deze steeg is evenwel openbaar pad, zodat Ypenga alleen tot ruil bereid is, indien zij aan het openbaar verkeer wordt onttrokken. Tegen dit voornemen is door enkele belanghebbenden een bezwaarschrift in gediend, maar volgens B. en W. is het verkeer in de steeg niet zo druk als adressanten doen voorkomen, terwijl ze voor karren en bakfietsen is verboden en daarvoor dus ook niet mag worden gebruikt. Het bezwaar betreffende de afstand tot het centrum, achten B. en W. alleen steekhoudend voor enkele bewoners van het „Kleine Schil”, maar evenmin van dusdanig belang dat de gewenste ruil geen doorgang kan vinden. Zy stellen daarom voor tot het ont trekken aan het openbaar verkeer van Het afgelopen weekeinde heeft naar Ons Noorden meldt, rouw gebracht in vele Nederlandse gezinnen. Niet minder dan zes kinderen zijn om het leven ge komen door verkeersongevallen, ver drinking of eigen roekeloosheid. Te 's-Gravenzande raakte de 9-jarige J. Steenks onder een zandauto; hij werr op slag gedood. Een tweejarig jongetje, A. J. de Cocq, viel te Delft te water; het kind leefde nog, toen het op het droge werd gebracht, maar het overleed in het ziekenhuis. In een bouwput aan de Meppelweg te Den Haag heeft men Zaterdag het lijkje gevonden van de driejarige J. N. De bouwput was met planken afgedekt geweest, maar de spelende jeugd had deze verwijderd. Het jongetje moet in het één meter diepe water verdronken zijn. Te Rotterdam is het anderhalf jaar oude knaapje P. de Jonge verdronken., Het jongetje was overboord gevallen van de kustvaarder „Ariël” uit Hoogkerk. Maandagavond verdronk te Amsterdam de 7-jarige Geert de Vries in de Nieuwe Vaart. In de duinen by Scheveningen waren Zaterdag jongens bezig een bunker uit te graven. Als gevolg daarvan ging het zand giyden en twee jongens werden on der zand en brokken beton bedolven. De 12-jarige W. P. werd gedood, de andere

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2