Zwemmen is een aangenaam geneesmiddel Predikbeurten Za/7 de IVÖRÖL OPENT00001 «M1» Aan onze Abonné’s! MSNITSER FEMERK Elke land een brillant Ik zou iedereen willen toeroepen schei uit met getob Het oordeel van de dokter Ingezonden Aij'e Vtjeften Excelsior had succes te Bolsward Het Aardgas Afd. Sneek Ned. Ver. Afsch. Alc. Dranken Eindhoven behoudt de leiding Neem dadelijk Kruschen bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn. De Avond Vierdaagse Nijland vierde feest met de kampioene „Harmonie”-nieuws L.S.C. won de eerste neder- laagwedstrijd om de Bertus Blom-beker Nijland won haar eerste kampioenswedstrijd De Leden-competitie van de K.V. „Sneek” nam een aanvang Tot 1 Juli a.s. geven wij gaarne aan onze postabonné’s de gelegenheid het abonnementsgeld voor het tweede halfjaar 1954 ad f 3.75 op onze girorekening 50748 (ten name van de firma E. J. DRIJFHOUT) bij te schrijven. Na deze datum wordt door ons gedisponeerd. Voor de abonné’s in Sneek bedraagt het abonnementsgeld f3.— per halfjaar. Desgewenst kunnen ook zij dit bedrag voor het tweede halfjaar 1954 op genoemde girorekening storten. In de dorpen wordt het abonnementsgeld door de agenten geïnd. Adm. „Sneeker Nieuwsblad” - Bureau Grootzand 55, Sneek Zondagdiensi Dokter, Apotheek en Zusters Gevonden voorwerpen „Stormvogels” trof het met haar seriewedstrijden Geslaagd L vliegt de eüas heen! Na de ZONDAG 13 JUNI 1954. Dr J. W. v. d. Zijpp. E. Ds. I Advertentie LM. Advertentie LM. A. f. S. Advertentie Ingez. Mededeling. Mijnheer de Redacteur, Gisteravond werd In Utrecht voor de landscompetitie de wedstrijd D.O.S. Eindhoven gespeeld. De eindstand was 11, waardoor Eindhoven de leiding be houdt Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Ingez. Mededeling. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Ijlst: voorna. 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Kouduna: voorin. 9.30 uur Lezen te Ooste 59; nam. 2.30 uur Ds. Hettinga van Harlingen (in de Doopsgez. kerk). GEREF. KERK. Oudega(W): voorna. 9 en nam. 1.30 uur Ds. v. d. Plaat. Waarom eerst een lange lijdensweg 'n lijdensweg bergaf? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt” toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volko men natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzui verheden af, die nu het bloed verontrei nigen en oorzaak zjjn van Uw lijden en pijn. Daarom wacht niet langer; be gin er vandaag mee. Advertentie -LM. Voor de Avond Vierdaagse Wandel tochten die hier op 15, 16, 17 en 18 Juni worden gehouden, bestaat een zeer grote belangstelling. Naast 130 individuele tip pelaars hebben zich in groepsverband o.a. opgegeven de Gysbert Japiksschool en de Looxmaschool alhier en verder nog de C.V.O.scholen te IJlst, Hommerts, Gauw, Scharnegoutum en waarschijnlijk ook Folsgare. Vermoedelijk komen er nog meer, maar wegens de vacantie kun nen de betrokken onderwijzers dit nog niet met zekerheid zeggen. Als het weer meewerkt belooft het een mooie tocht te worden. Terpstra, J. de Jong, H. Haagsma; 5. A. Terpstra, S. Kuiken, C. Couperus; 6. D. Hoitsma, W. Smit, P. Sikma; 7. C. v. d. Meulen, G. Mulder, A. van Dijk; 8. H. Kamstra, W. Visser, A. Dijkstra. De uitslagen zijn: le partij: Partuur 1-2: 57; partuur 3-4: 75; partuur 5- 6: 71; partuur 7-8: 37. 2e partij: partuur 2-3: 70; partuur 1-4: 3—7; partuur 5-8: 57; partuur 6- 7: 3—7. De afd. Sneek v. d. Ned. Ver. tot afsch. va Alcoholische dranken hield Woens dagavond in het Piter Jelleshüs haar laatste Vergadering vóór het zomersei zoen Voorzitter C. Kuipers heette de aanwezigen welkom en besprak in het kort de afgelopen Blauwe week-actie en constateerde dat de afd. Sneek over de resultaten tevreden kan zijn. De lijst- collecte heeft ruim f 150.meer opge bracht dan verleden jaar. Afgevaardig den werden benoemd voor de algem. vergadering op 19 en 20 Juni te Deven ter en de beschrijvingsbrief werd behan deld. Voor het in de herfst te houden feest van het 50-jarig bestaan der afd. werd een commissie benoemd, thee met tractatie vertoonde de heer Noorman enige filmpje over aardolie en een Friese sage (Het Vrouwtje van Sta voren) die hij op zijn bekende prettige wijze toelichtte. De voorzitter bracht de heer Noorman daarvoor hartelijk dank en sloot de vergadering met een woord over de zomervacantie en de moed die men dan kan opdoen om het nieuwe sei zoen weer te beginnen. SCHARNEGOUTUM. Op het natio naal concours te Bolsward behaalde Excelsior In de afd. Uitmuntendheid fan fare met 163 pnt. een le prijs; in de marswedstrijd verwierf het met 58 pnt. aanschaffing van nieuwe instrumenten een 2e prijs. Amicitia: voorm. 10 uur Drs R. K. Jong. NIJLAND. Naar aanleiding van het behaalde kampioenschap der v.v. Nij land werd hier midden vorige week een feestavond gehouden. Na een optocht door het dorp, waaraan werd deelgeno men door de kampioene, de gymnastiek vereniging, de kaatsvereniging en de Chr. Muziekver. „Excelsior”, die voorop ging, kwamen deze verenigingen plus de belangstellenden in de bovenzaal van de heer R. Plersma bijeen, waar de vice- voorz. van de sportver., de heer Y. Sand- stra, een overzicht gaf van de geschie denis van de v.v. Nijland en meerdere sprekers het woord voerden. Hierbij werden ook tal van cadeaux aangeboden, terwijl verder vele schriftelijke geluk wensen werden voorgelezen. Het was een gezellige avond, mede door de muzikale medewerking van het Duo Hoogeveen uit Witmarsum en de voordracht die ten beste werd gegeven. Alle bezoekers waren dan ook zeer voldaan. Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Spier, H.A.; Spier, Nabetr. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 uur Lezen; nam. 5 uur Versteeg van Arum. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Brand- sma. JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jelleshüs Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur INTERKERKELIJK OPENLUCHT- WERK. Aanvang 8 uur. 10 Juni: Schaapmarktplein en Noorder- hoek. 17 Juni: Schaapmarktplein en Sperkhem NED. HERV. KERK. Abbega: voorm. 9 uur Ds. de Bruin van Leeuwarden; nam. 1.30 uur Ds. Prins van Nijland. Goënga: nam. 1.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Woensdagavond werd een aanvang ge maakt met de ledencompetitie in het Zuidersportpark. Er wordt, evenals vo rige jaren, negen avonden gekaatst, met op iedere avond twee partijen. Na vier avonden worden de deelnemers inge deeld in een winnaars- en een verliezers- groep. Voor de winnende groep kan van de negen wedstrijden de slechtste worden afgetrokken. De verliezersgroep, waar voor alleen de vijf laatste avonden gel den, kan eveneens de slechtste in min dering brengen. Voor de eerste avond waren acht par turen ingeschreven. Jammer dat de wind nogal veel afbreuk veroorzaakte. Veel ballen werden buiten geslagen, maar toch is er met grote animo gekaatst. Door het lot waren de parturen als volgt geformeerd: 1. IJ. Rienstra, J. Brandsma, E. Schutte; 2. H. Elzinga, Tj. Dotinga, P. Holkeboer; 3. S. Breu- PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in A ere Pe- rennius. Spr. Pastor H. Brohede. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heiligingsdlenst;7 uur n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Leider der samenkomsten Kapitein D. Pieters. NIJLAND. Op het sportterrein al hier speelden Nijland en Blauw Wit 2 van Leeuwarden, resp. kampioen in de A- en B-klasse van de le klas F.V.B. (Zaterdagmiddagcompetitie) een wed strijd om het kampioenschap van Fries land. In de eerste 10 minuten waren de gasten sterker, maar daarna nam Nij land het offensief over en na 20 mi nuten gaf de rechtsbuiten haar de lei ding 10. Voor de rust werd niet meer gescoord, maar in de tweede helft, waarin Blauw Wit voor ’t laatste deel met 10 man speelde, omdat een hunner door scheidsrechter Efdée uit het veld werd gestuurd, scoorde Nijland nog driemaal. De gasten konden hier geen enkel doelpunt tegenover stellen, zodat onze dorpsgenoten deze belangrijke ont moeting met 40 wonnen. De return- wedstrijd wordt a.s. Zaterdag in Leeu warden gespeeld. Een gelijk spel is dan voor Nijland voldoende om de titel te behalen. Toen mij door het bestuur van de ju bilerende zwem- en poloclub „Neptunus” werd gevraagd, als medicus iets over het zwemmen te schrijven, heb ik die opdracht gaarne aanvaard. Neptunus immers is in onze stad de enige club die daadwerkelijk propaganda maakt voor de zwemsport en daarom heeft ze ons aller steun nodig. As medicus iets te schrijven als pro paganda voor de zwemsport, is een ge makkelijke en eveneens aangename taak, omdat propaganda voor deze sport zo nuttig is. Om te beginnen dient er op gewezen te worden, zoals reeds herhaaldelijk is geschied, dat Nederland, en speciaal Friesland een waterland is. Woont men in dit land dan dient men de zwemkunst te verstaan. Aangezien het één van de taken van de medicus is, te trachten de mensen zo lang mogelijk te laten leven, is het uit dien hoofde reeds gewenst, dat de medici propaganda voor de zwem sport maken, om daarmee te bereiken dat het aantal verdrinkingsgevallen steeds meer zal dalen. Het is wel zeker dat, hoe meer mensen de zwemkunst machtig zijn, hoe minder verdrinkingsgevallen zullen voorkomen. Overigens is dit niet de enige reden, waarom het goed is dat vele mensen leren zwemmen. Regelmatig zwemmen is nog om vele andere redenen goed voor de gezondheid van de mens. In de eerste plaats bevordert het de lichamelijke hygiëne. De huid wordt re gelmatig over grote oppervlakten aan het zonlicht blootgesteld, waardoor naar recente onderzoekingen hebben bewezen, stoffen in de huid worden gevormd, die de weerstand van het lichaam tegen in fecties b.v. verhogen. Ook de afl-oeling in het water heeft een prikkelende werking op de huid, waardoor de bloedsomloop wordt gesti muleerd. Dat ook de spierbewegingen, die bij het zwemmen worden gemaakt, op zichzelf reeds een gunstige invloed hebben op de lichamelijke conditie van de mens, behoeft in deze tijd, waarin ieder overtuigd is van het nut van licha melijke oefeningen, geen nader betoog. Een zegen. Aan de medicus wordt nog nog wel eens de vraag gesteld, of het, met het oog op een z.g.n. zwakke gezondheid, wel verantwoord is, dat men gaat zwem men. Deze vraag wordt vaak gesteld door nerveuse en asthenische mensen, en juist voor deze mensen kan geregeld zwemmen een zegen zjjn. In de tegen woordige tjjd, waarin van vele zijden wordt geklaagd dat het leven de mensen zo gespannen maakt, is een geregelde gang naar het zwembad voor velen een dageljjks terugkerend genot niet alleen, maar bovendien een aangenaam genees middel, omdat een duik in het frisse nat vele spanningen met één slag wegvaagt. Dit nu is niet alleen aangenaam voor de mens, maar ook gezond. 12—13 Juni 1954. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter H. Gerritsma, Singel 38, Telef. 2624 (b.g.g. no. 3000). Pinksterdrie vrienden is onze markt dag nogal druk. Er zijn dan naast het vee, ten eerste massa’s kinderen, wat wilt u ’t is vacantie; ten tweede zijn er vaak de nog overgebleven gasten die per sé nog niet weg willen, hoe vaak er ook in die richting een woordje gezegd wordt. Dan is er de groep die in de Pinkster dagen „ergens” heen is geweest^ en nu hun zakengesprekken opvrolijitelï door luidkeels te verhalen van hun avonturen. Noemen we nog even de jonge mannen met verlof thuis, de moeders en vaders met kinderen, de rentenierende burgers, dan heeft u zo ongeveer de gasten. Het is dan ook niet te vermijden dat er hier en daar een klein conflict, of een ietwat pijnlijke vergissing plaats vindt tussen de zoeven genoemde „omballin- gen” en de knapen die daar zijn uit hoofde van hun vak, het kopen en ver kopen van wol-, hoorn- en spekdieren. Dit ter inleiding voor wat komen gaat. Na de controleurs onze hartelijke groeten te hebben toegezwaaid, betra den we de arena. Het was een stralend gezicht en ge hoor. De knapen, uitgerust en wel en nog vol van de emoties van de Pinkster dagen vooral van de eerste, schuimden van vrolijkheid. Ergens op de koemarkt stonden twee elkander te plezieren. Terwijl eigenlijk een vette koe de oorzaak was van hun contact, werd deze toch niet veel ge noemd. Ze hadden het over eikaars vrou wen, over goochelen, over het weer, over de fantasie, over de natuurlijke gesteld heid van elkanders hoofdinhoud en het onwaarheid spreken. En nu stonden, dicht in de buurt van deze beide trap pers, twee heren. Ze waren uit Den Haag van een of andere afdeling Propaganda en cultuur én waren bezig op een rond reis indrukken op te doen voor een nieu we publicatie op dit gebied. Nadat de koe was verkocht, sprak een der heren peinzend tot de andere: ,,Ik begrijp waarachtig niet hoe ze dat doen, ze praten veel die kooplui, maar doen wei nig. Er wordt op zo’n manier vrijwat energie vergooid”. Wij tikten aan onze pet en zeiden: ,,De koe is verkocht he ren”. Kijk, al die verhalen die gij hebt aangehoord waren voor u en duizend anderen pasklaar op datzelfde moment bedacht, gesproken en gespeeld. Maar wanneer gij in een stuiplach geboeid laagt of elkaar de tranen droogdet, kwamen plots de woorden en cijfers, no dig voor de business. En mocht ge in Den Haag of anderszins diplomaten no dig hebben voor een of andere ronde of vierkante tafelconferentie, „zoek dan niet langer met een variatie op een bekende slagzin uit ons veelgelezen blad „Och wat geeft het, de veemarkt heeft het”, veelt u wel? Aangegeven in de week van 2 t.e.m. 8 Juni: oormerktang, A. Boeijenga, Kloos- terdwarsstraat 5; rode beurs, S. v. d. Zee, Ged. Neltjeshaven 12; donkerblau we jóngensjas, G. Mulder, W. de Zwij- gerstraat 91; zwembroek en handdoek, S. v. d. Meulen, Monnikstraat 3; paar damesglacé's, W. Damen, Kapelstraat 26; bruine beurs, J. Damhuis, Fred. Hendrikstraat 13 I; zijkant van ledikant, Posthuma, Lemmerweg 47bruine da- mesglacé, H. Lok, 3e Frittemahoven- straat 10; vissnoer, H. Klein, Smids- buurt 3; bruine riem, H. Gildemacher, St. Bonifaciusgestlcht, Leeuwarderweg; grijs kindertasje, I. Keet, W. Lodewijk- straat 28; hangslot met 3 sleuteltjes, Been, 2e Woudstraat; kindervest, Baar- da, J. W. Frisostraat 39; bruine beurs, J. de Boer, Waterpoortsgracht 22; wit blauwe gymnastiekschoen, J. Canrinus, Eeltje Halbertsmastraat 42; rood zwem pak, G. Remerij, 2e Selfhelpstraat 11; vulpotlood, Koopmans, Kapelstraat 20; ongevoerde damesglacé, G. v. d. Heide, De Bourbonstraat 24; bruine bal, M. Corbier, W. de Zwygerstraat 55; schroe- vendraaiertje, W. Cnossen, Waterpoorts gracht 12; bruine beurs, armband en sleutel, S. de Rapper, Kruizebroeder- straat 33; mes, H. Abma, Kleinzand 74; bruin briletui, J. v. d. Woude, 3e Zo- merrakbuurt 21; wollen jongensborst- rok, J. Dykstra, Kloosterstraat 6; kam in etui, B. Ferwerda, Schwartzenberg- straat 30; rood-brüine bal, J. Feringa, Leeuwarderweg 65; kinderschepje, J. Faber, le Selfhelpstraat 5; doos met boorden, H. Bouwhuis, le Steenklip- straat 21; baddoek met blauw zwem broekje, Bureau van Politie; wit kinder sokje, S. Nota, le Frittemahovenstraat 9; pet, Bureau van Politie; kralen hals kettinkje, M. Hoekstra, Oud Kerkhof 10; halskettinkje (nieuw metaal), Van Brug gen, Leeuwarderweg 28; rood dames- strandbroekje, De Jong, Marktstraat 12; huissleutel (groot model), Obbema Grootzand 12; zilverkleurig armbandje, F. van der Zee, Willem Lodewijkstraat 32; actetas, inhoudende fototoestel, lucht meter, autokaart en nog andere voor werpen. Op één daarvan komt het stem pel „J. C. Deken” voor, Roosjen, Oude Koemarkt 17, IJLST. Stormvogels had het minder kunnen treffen met haar serie-wedstrij den. Nogal wat publieke belangstelling en bijzonder goed weer. Vijf jeugdclubs moesten ’t tegen elkaar opnemen en vol vuur hebben de jongens gespeeld. De slagen zijn als volgt: HeegStormvo gels 00; Hommerts—Wommels 21; OosterendStormvogels 0—0; Heeg— Wommels 30; HommertsStormvo gels 00; OosterendWommels 21; HeegHommerts 10; Oosterend Hommerts 30; WommelsStormvo gels 05; HeegOosterend 1—0. Aan de volgende verenigingen werden de prjjzen toegekend: le Heeg, 2e Storm vogels; 3e Oosterend; 4e Hommerts. Stormvogels en Oosterend hadden een gelijk aantal punten, zodat tussen hen strafschoppen de beslissing moesten brengen. De prijs voor de hoogste score was voor de thuisclub. IV A alle middelen, die ik heb ge- probeerd, kreeg ik Uw pak Cas tella Parels in handen. En als nieuw haalde ik mijn was van de lijn. Dit is geen opschepperij, want ik ben niet gek op schrijven. Bij elke keer wassen word ik enthousiaster. Nu heb ik mijn was middel gevonden. Terwijl je het sop vuil ziet worden, wordt de was blin kend schoon. Ik zou wel alle huisvrouwen willen toeroepen: Schei eens uit met dat getob, gebruik Castella Parels sop! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zfin over de snelle en fantastische re sultaten, die zij bereiken met Castella Advertentie „Frysk Lêsboek” gearstald fan J. Pie- benga. Foargongerdieltsje. Utj. J. B. Wolters Uitgeversmij GrinsBa tavia. Mei printsjes fan Jehannes Mulders. Priis ynnaeid 1.40. Wy stippe üt it foarwurd oan dat dit boekje bidoeld is as foargonger fan it „Frysk Lêsboek” dat yn 1938 forskynd is omdat de stoffe deryn wenliken hwat to swier wie foar de 6e en 7e klasse 1, skoallen en le kl. U.L.O. En neffens üs is dit tige slagge en bi- nammen omdat dit boekje alhoewol net sa bidoeld, hiel aerdige dingen jowt foar lju dy’t wolris piele mei foardragen en foarlêzen. Piebenga hat n.m.l. syn stoffe socht üt foar it greatste part fildere skrhfcvers en dan is ’t ek noch sa, de kar is tige goed. De ütjefte is kreas forsoarge net yn ’t minst troch de printsjes, al moatte wy sizze dat It printsje by it moajje teltsje fan Skylgerian net goed is. Dit forhael spilet n.m.l. by it aide hóf büten Mids- lên en der stie gjin tsjerkje by. Mar fierder: in goed en moai boekjel ABE BROUWER. Het ligt in de bedoeling van het Sne- ker Chr. Muziekcorps „Harmonie” gedu rende deze maand elke Zaterdagavond in de buitenwijken vrolijke muziek te brengen. Tet versterking van het in strumentenfonds zal dan tevens een lotenverkoop worden gehouden. Dit fonds is nl. danig uitgeput, terwijl de Woensdagavond werd in het Zuider sportpark tussen L.S.C. en O.N.S. de eerste wedstrijd om de Bertus Blom- beker gespeeld. Beide ploegt waren on volledig. De Oranjeploeg telde zelfs zeven invallers voor doelman Bosma, de backs de Jong en Blok, de spil Feitsma en de voorhoedespelers van Delden, Kos ter en v. d. Kamp. Na 10 minuten open de Dykstra voor L.S.C. de score en kort daarna voerde hij de stand op tot 20. Kort voor rust echter zorgde invaller .van Delden er vóór dat het 21 werd. Ook na de rust behield L.S.C. een kleine veldmeerderheid. Uit een straf schop scoorde Brouwer 31, Steenbeek vergrootte met een kopbal de voor sprong tot 41 en kort voor het einde was een van de O.N.S.-backs zo onfor- tuinljjk de bal in eigen doel te plaat sen, zodat L.S.C. met 51 egevierde. - Krabben en peuteren maakt de Ff Hl Q- kwaal steeds erger. De helder JTj vloeibare D.D.D. dringt diep in UllSIdQ de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN WB Wh Th HUIDAANDOENINGEN gü mp BH De laatste tijd schrijft men vele ziek ten van organische aard toe aan geeste lijke spanningen, ontstaan door het steeds ingewikkelder en drukker wor dende maatschappelijke leven. Het zou te vèr voeren, hiei’ dieper op in te gaan, maar als voorbeelden van ziekten waarbij een geestelijke compo- n t een belangrijke rol speelt, noem ik b.v. de maagzweer en de bloeddrukver- hoging. Elke maatregel die de nerveuse mens tijdelijk of blijvend van zijn span ningen afhelpt, dient te worden aange grepen. Eén van deze maatregelen is een geregelde gang naar het zwembad. Zij die een nerveuse constitutie heb ben, of onder ondraaglijke spanningen lijden, zullen U kunnen vertellen welke zegenrijk- invloed een bad op hen heeft. Als zij tenminste de weg naar het zwem bad reeds hebben gevonden. Het is een feit, dat in dit land nog steeds vele mensen niet kunnen zwem men. Het geheel van maatregelen om dit gebrek te verbeteren te gaan noe men is verleidelijk, maar ligt buiten de bedoeling van dit artikel. Een van deze maatregelen is echter wel eeri intensieve propaganda voor de zwemsport en ik weet dat het bestuur van Neptunus alle krachten inzet om op dit gebied haar steentje bij te dragen. Ik hoop daarom dat deze vereniging nog jaren lang haar nuttige arbeid zal verrichten en dat zij daarbij steeds de steun van de gehele Sneker bevolking zal hebben. IJLST. Geslaagd voor het exa verpleegster onze vroegere plaatsgenote mej. P. Hoomanss thans werkzaam in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Ds. C. G. Wiegers. Bed. H. Doop. Graag zou ik onderstaand stukje ge plaatst zien in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Er is al veel geschreven over het aard gas. Nu staat onze gemeente voor de keus, en hierover zal a.s. Zaterdag be slist worden. Het artikel van de heer Lindeman spreekt voor zich zelf, alleen volgen hier nog enkele practische gegevens, waar wij als verbruikers toch recht op hebben, naar ik meen. Zoals bekend is het aardgas per ku bieke meter 2.1 maal zo duur als „stads gas”. De verbruiker zal er waarschijn lijk weinig van merken in z’n portemon- naie, omdat de calorische waarde van het aardgas 8450 is tegen 4000 in het stadsgas. Dat betekent dus, dat men met een kubieke meter aardgas ten minste tweemaal zoveel kan doen als met een kubieke meter stadsgas. Dat is de theorie. Mijn ervaring opgedaan in Wolvega met het aardgas is van dien aard, dat b.v. een ketel water even lang op het gas stond als voorheen het geval was met stadsgas, maar de tarieven waren we] dubbel. Dat is de practrjk. Verder is 'n minder aangename eigen schap van het aardgas, dat het „traag” is. Het ploft bij het aansteken niet zo gemakkelijk aan als „stadsgas” en het waait bij tocht eerder uit; o, die deuren toch!! In het voorstel van B. en W. wordt gesproken over 8 ct per m3. Doordat zij hier niet op in gingen werd dit 614 ct. en nu op korte termijn zelfs 6 ct. Waar om nu nog niet even gewacht, zodat de prijs gelijk aan het „stadsgas” wordt, want dan pas is de verbruiker hiermee gediend. Dan bestaat het gevaar, dat we in de winter zonder gas komen, omdat het: kan bevriezen of kristalliseren. En dan verder onze concurrent Duits land. Die zuigt het gas r’ uit onze bo dem weg. En niemand weet zeker of er weinig of veel aardgas in de bodem aan wezig is. Met zo’n goede gasfabriek als wij heb ben, en al die narigheid van ombouw, kan ik niet inzien dat er nu veel voor deel in zit voor de verbruikers, want die zullen het moeten opbrengen. Volgens berekening wordt Butagas of electrisch dan wel zo voordelig in ge bruik. Daar kunnen de mensen toch ook hun keuze op laten vallen en ze zullen ker.Y.V’dL Uij7H?va“n Wieren; 4. H. dat ook doen als blÖkt dat aardgas te - - - duur is. Ten slotte dat „wachtgeld” van maar liefst 20 man, van wie de meesten in vaste dienst zijn van de gemeente. Dat kost ook geld. We zullen hopen dat de leden van de Raad zich hun verantwoordelijkheid be wust zjjn tegenover hun medeburgers. A. J. WIERSMA. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. N. van Loo, H.A.; nam. 2.30 uur Ds. J. M. Spier, H.A.; nam. 5 uur Ds. E. N. van Loo, Nabetr. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw, H.A.; nam. 5 uur Ds. G. J. de Leeuw, Nabetr. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. M. nam. 5 uur Ds. J. M. Nam. 5 uur Ds. H. Sondorp. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. de Heeg: voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur Ds. Mr J. Schoenmaker. Hommerts: nam. 1.30 uur Ds. de Noo. Jutrijp (Trinitatis)): voorm. 9 uur Ds. de Noo. Nijland: voorm. 9.30 uur Ds. Prins, Bed. H. Doop; 's avonds 7.30 uur Ds. Wie gers. Offingawier: voorm. 9 uur de heer W. Nauta van Sneek. Oppenhuizen: nam. 1.30 uur Ds. Stap. Uitwellingerga (Zondag Trinitatis): voorm. 9 uur Ds. Stap. Heid. Cat. Z. 8. Oudega (W.): voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. van Dullemen. H. Doop. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds. C. P. van Andel; nam. 1.30 uur Ds. C. P. van Andel. Heid. Cat. Z. 40. Woudsend: voorm. 9.30 en 's avonds 7.30 uur Ds. Kranendonk. IJsbrechtum: voorm. 10 uur Ds. Brink. IJlst: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. B. Albada. noodzaak is geworden. Een aantal fraaie prijzen is reeds gratis ter be schikking gesteld, o.a. een haardkachel, dames- of herenrijwiel, electrisch strijk ijzer en verdere luxe voorwerpen. De prijs is 25 ct. per lot. Voor dit-luttele bedrag wordt U de gelegenheid geboden bovenstaande prijzen te winnen. Boven dien bevindt zich aan elk lot een strook je, waarop U t.z.t. kunt invullen de titel van een door het corps te spelen muziekstukje, welk strookje bij juiste invulling eveneens kans geeft op mooie prijzen. Alzo twee kansen voor één kwartje. Sneek heeft zich in het ver leden niet onbetuigd gelaten, gezien de keurige uniformen dit corps onlangs ge schonken. Daarom is het vertrouwen ge rechtvaardigd dat ook deze actie ten volle zal slagen, zodat het corps zich binnenkort nóg beter zal kunnen pre senteren. Het bestuur van „Harmonie”. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewtjkstr 4. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Lin deman. Jeugdbijeenkomsten: 's avonds 7.30 i voor leeftijd 12 t.e.m. 15 jaar en 8 uur voor ouderen. Vrydag 11 Juni 's avonds 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. Op de wolveemarkt was het natuur lijk druk. In twee hokken waren twee jongemannen bezig met scheren, scha penscheren. Een dankbaar publiek stond te kijken, en in trouwe daar waren kna pen bezig, handig, secuur enzonder woorden. Alleen wanneer ze er weer eentje hadden uitgekleed, wisten ze zich het zweet van het voorhoofd én wissel den enige woorden. De biggenkoopman van de maand ten slotte beleefde de sensattie van zijn le ven. Er stonden twee mannen zijn big gen te bekijken, en ze deden dat met gretig vingerwijzen en schitterende ogen. Op dat ogenblik trad de koopman in het strijdperk. Hij zweefde op de bei de mannen toe, keek hen met scherpe blik aan, en sprak toen: „Ja, dat bin noch es biggen hwatte? As jimme dizze biggen keapje, dan sille jimme mei trije moannen in greater hok keapje moatte oars waekset jimme it spek ta de naeld üt. Dizze biggen”, h(j lei z’n lange slik- vinger tegen zijn neus en begon te fluis teren, „dizze biggen wiene oarspronklik net foar de merk mannen, mar foar ten- toanstellings en sa, mar troch de hege moalprizen, fiel jo my wol, steane de kampioenen nou hjirre. Nou kom hjir, sil ’k jim de priis sizze. Eenmaal op en een maal neer ƒ48 it stik!” Toen sprak de jongste: „Dizze selde biggen hawwe jo foar in wike fan üs kocht en doe wiene it lijers en neffens jo de muoite fan ’t meinimmen skraech wurdich. Kom mei Bote, wy gean fuort”. De koopman, alleen gebleve", staarde naar z’n biggen en toen één van de beestjes z’n spitse snuit omhoog stak, zei hij: „Sjuch foar dy, wynhoun, ik gül De aanvoer: 2145 stuks. 40 melk, kalf en weidekoeien 5301000, trage handel en stemming. 36 vette koelen 2.02—2.42, 2.43—2.78 geslacht, stemming lui, duur. 12 pinken 400 570, stugge handel, duur. 2 paarden 700—f 950. 4 graskalveren 150260 als vorige week. 400 nuchtere kalveren 3850, ruim prijshoudend. 317 scha pen 85135, meer vraag en handel, notering vaster. 12 bokken en geiten. 100 varkens en vette biggen, 1.53 1.79, 1.811.93 levend, handel stug nauwelijks prijshoudend. 112 zouters 1.87—1.90, notering als vorige week. 105 kleine biggen en lopers 4575. 90110, lopers traag, notering iets lager, kleine biggen stugge handel, duur. Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur: K. G. Postma, Oosterdijk 65. Wijkverpleging Zuster H. Oppedijk, Jachthaven straat 10. Kraamverpleglng Zuster W. Feenstra, Grootzand 47 BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. voor uitbreiding van het corps, een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2