I (Uil Vevleöen fel LEVENSAVOND BUITENLANDS OVERZICHT WRIGLEY Gezonde Bab/ës ZWITSAL 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Wittop. J i WiiEDE BLAD VRIJDAG 11 JUNI 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD" tachtigjarige II POEDER ZALF ZEEP OLIE l|| Geslaagd Militair verdrag tussen Joego-Slavië, Griekenland en Turkije Openluchtconeert Herinneringen van een door D. ZUIDERBAAN VAN DER PLAATS BOLSWARD Zet Uw zorgen aan Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Echtpaar gedood de Al Advertentie I.M. ■H Drogisten SPORT. k en is goed Advertentie Ingez. Mededeling. die A op. zuivert uit en Onze vroegere stadgenoot H. H. de Vos slaagde te Groningen voor het eind examen gymnasium A, de échte kauwgom Hinke Jorritsma, 25 jr.; Bauke Mie- dema, 23 jr. en Tjitske v. d. Veen, 24 jr.; Johannes Hermanus Doodkorte, 38 jr. en Sabina Barbara Hijlkema, 27 jr. Overleden: Hendrika v. d. Werf, 20 mnd.; Taco Bjjlsma, 67 jr., ongeh. In Guatemala is de noodtoestand af- gekondigd en zijn de grondwettelijke rechten voor dertig dagen opgeschort, nu de Ver. Staten de andere Amerikaan se landen hebben uitgenodigd gemeen schappelijk stappen te overwegen om het vanuit Guatemala dreigend commu nistisch gevaar te bedwingen. En ten slotte zg vermeld, dat India, dat mèt En geland onvermoeid tracht te Genève een bemiddelende rol te spelen, nu ook een verzoening tussen Engeland en Egypte over de Suez-zóne tracht te bereiken. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 11 Juni 1904, 50 jaar geleden dus: NIJLAND. Vorige week gaf de Chr. Muziekvereniging „Excelsior” alhier, een openluchtconcert. De belangstelling van de zijde der dorpsgenoten was niet zo groot als mocht worden verwacht, wat gehoord het gebodene jammer is. Waag aan. maaimachine moesten de vertrekken. SNEEK. De vorige week werden hier btj 't afgraven van een terp ach ter de woning van de heer Bouma aan de Lemmerweg twee geraamten gevonden van mannen, die vrij zeker bij hun leven een lengte van 7 voet gehad moeten hebben. Reeds eerder werd in die terp een geraamte ge vonden en ook kiezen van e<»i groot soort dier, misschien een paard uit de Germaanse tijd. IJLST, van 310 Juni. Geboren: Jurjen z, v. Sjoerd Bre- keveld en Anna Walstra. Gehuwd: Gerben Groenveld, 22 jr met Sjoukje Dijkstra, 21 jr.; Gosse Wijbenga, 23 jr. met Baukje v. d. Veen, 21 jr.; Jacobus Gijsbertus Ra meau, 25 jr. met Janke Brens, 24 jr. Overleden: Oedske Zandstra, 75 jr., echtgen. van Jan Viersma. Advertentie Him, die een koperen instrument bespelen en een verbintenis willen aangaan bij het Stafmuziekcorps 9e regiment infan terie te Leeuwarden, wordt verzocht zich te wenden tot de kapitein-adju- dant aldaar. Behalve vrije kleding, in woning, kost enz. ontvangt de muzi kant een soldg van 60 cent per dag. gehuwden ontvangen geen voeding, doch per dag 25 cents vergoeding voor levensmiddelen. Bijverdiensten door het korps gemaakt worden on derling verdeeld. deelneming aan het Atlantisch Pact, zolang de Noordelijke graafschappen van Ierland (Ulster) niet zgn „bevrijd”, d. w. z. zolang deze onder Engelse sou- vereiniteit staan en niet onder Ierse. Even weigerachtig als Ierland, zij het om geheel andere redenen, is Zweden als het op de Atlantische samenwer king aankomt. De Zweden, die Rusland als buur hebben, en dus in geval van oorlog, mede de eerste stoot zouden moeten opvangen, bevinden zich het best by een neutraliteit, die hen door twee wereldoorlogen heen hielp. Wat hun militaire paraatheid betreft schy'nt alles in orde te zijn, en daarom zouden de beide andere Scandinavische landen, De nemarken en Noorwegen, wèl Nato- leden, Zweden gaarne als partner in dat pact begroeten. De Zweedse minister van buitenlandse zaken Unden heeft ech ter dezer dagen nog eens laten uitko men, dat dit uitgesloten is. Hy had het veel beter gevonden als alle drie Scan dinavische landen neutraal gebleven waren en één sterk onafhankeiyk blok hadden gevormd. Zich hun lot uit de tweede wereldoorlog herinnerend heb ben Denemarken en Noorwegen niet daaraan gewild doch zich by de landen van het Noord Atlantisch Pact aange sloten om in geval van nood op Ameri kaanse en Engelse steun te kunnen re kenen. Washington en Londen geven die gaarne, omdat Noorwegen en Denemar ken de toegangswegen tot Noordzee en Atlantische Oceaan beheersen, welke in oorlogstyd een grote rol in de dulkboot- oorlog en zeeoorlog in het algemeen zul len spelen. Enige bevreemding heeft, gezien de neutrale houding van Zweden, gewekt het besluit van minister Unden om een deel van zyn vacantie te gaan doorbrengen in Moskou ten huize van de Zweedse ambassadeur. Dit betekent natuurlek iets meer dan een gewoon va- cantieverbiyf, maar Westelijke commen tatoren troosten zich met de gedachte, dat als straks het Zweedse koningspaar naar Engeland gaat minister Unden het zal vergezellen. En misschien is de Moskouse vacantie ook maar alleen be doeld als tegenwicht tegen dit bezoek aan Londen. Dus toch een demonstratie van neutraliteit. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ts er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Leverpllletjes stellen uw Inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten net tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra den, neem dan tUdelilk Carter's Leverpllletjea >m u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver- topplng kwijt en vervalt u niet in de taxeer- niddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le. -■rpilletjes. f 1.20 per flacon. 67 ^Uitsluitend bij Apothekers en Advertentie l.M. teerd met een der weinige kielboten naar het meer te gaan, liep ik 's mid dags langs het ysbaanterrein aan de Stationsstraat en hoorde daar een ver- vaarlgk geschreeuw van een aantal jeugdige knapen. Er was een voetbal match aan de gang en ik offerde myn I kikkert U helemaal Heerlijk verfrissend, mond en keel Z22L Uw tanden. Blauw gekleurde vulpen, Altenburg, Roodhuis no. 218; damesbadpak met badhanddoek, Y. Boschma, Uilenburg no. 30, IJlst; zakmes, F. Kooistra, W. M. Oppedykstraat 11 te IJlst; vulpen, K. Sybrandi, Abbega Ryge no. 55; zwembroekje met badhanddoek, Huite- ma, Kamp te Woudsend; sleutel, Post-C. Rykspolitie Hommerts. Het moet in de winter van 1884-’85 zyn geweest ik was nog maar een knaap van nog niet eerlijk elf jaar toen ik in de kramt een woord ontdekte dat ik niet begreep. Wy jongens zaten vol van de hard- ryders uit die dagen: Rinke v. d. Zee, Okke v. d. Berg, Marten Castelein, Pie ter Bruinsma en vele anderen. Evenals nu de jeugd dweept met „Abe”, hadden wij het by school over de hardrgders uit die tyd. Er zou een „Internationale Wed- stryd” worden gehouden op de Grote Wielen, waaraan naast Engelse ryders ook door een beroemde Noor: Axel Poul sen uit Christiania (thans Oslo) zou worden deelgenomen. Het gesprek liep er dagelijks over en als ’s avonds de Krant kwam, en vader nog niet by de hand was, vochten we bijna wie haar ’t eerst zou nazien, wat er van die rijderij in zou staan. En daar stond nu dat woord dat nie mand van ons begreep: Sport. Vader was bestuurslid van de plaatse- lyke ysclub, wist alles van hardryders en rijderyen, en verscheen op de dag van een wedstryd steeds in prachtig gscos- tuum: korte broek, duffel en hoge ijs muts van vossebont, maar toen ik hem vroeg naar de betekenis van dat vreem de woord, wist hij het ook niet. Hy zei dat hij ’t ook nog nooit had gehoord. „Vraag 't maar eens aan meester”, maar meester wist ’t ook niet, hg begreep wel zo ongeveer wat het betekende, maar kon er eigenlijk geen juiste definitie van geven. Er werd zelfs in het bestuur van de ysclub over gesproken en de voorzitter, onze burgemeester, een gestudeerd man, wist de betekenis, ’t Was een Engels woord en betekende: Alle soorten spanningen waarby vaardigheid lichaamskracht vereist werden. De Engelsen deden veel aan „Sport”, vooral veel balspelen als: voet bal, tennis, cricket en zg. „golf” en nog vele andere spelen. Hardrijders hier waren in hoofdzaak schippers en boeren uit het waterland; zij reden om geld. En de kaatsers, boe ren en arbeiders uit de bouwstreken, en enkele kermisreizigers, kaatsten even eens om geld. Maar „sport” betekende het spel spe len om er sterker, vlugger en gezonder van te worden. Ziezo, dat wist je dan maar weer en het werd opgeborgen in dat jongenshoofd, waar 't nog zit en naar wg hopen nog enkele jaren zal blg- ven zitten. Thans weten alle jongens en meisjes wat sport is, doen er aan mee ten voor dele van lichaam en geest; toen, in mgn jongensjaren wist men er nog niet veel van. Wij, kinderen uit een groot gezin, gin gen allen naar de Nuts-Gymnastiek- school. Tweemaal per week een uur, zo wel voor de meisjes als de jongens. Mijn zusjes kregen dan een mantel over hun gymnastiekpakjes, want met zo maar over de straat te lopen waagden ze zo ongeveer hun leven. Ik zie ze zelfs met mantels aan naar huis rennen, om dat grote knullen van kerels haar niet konden laten lopen, zonder haar uit te jouwen. Als ik nu de grote scharen zie die in het Sportpark meedoen aan Sportdag of gymnastiekdemonstratie, begrijp je soms niet dat zoiets nu wel kan en toen niet Dat leiders als de heren Wierstri en werd uitgenodigd trof je dan tegen Kan, van wie de eerste onlangs zgn 90ste verjaardag mocht vieren en de an dere 1 April zijn zilveren jubileum in Sneek, hierin een groot aandeel hebben gehad, behoeft geen betoog. Trein grijpt auto op onbe waakte overweg. Dinsdagmiddag is op de onbewaakte overweg tussen Leende en Sterksel een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbg de 63-jarige heer J. Smolders en zijn 65- jarige echtgenote de dood vonden. De trein RoermondEindhoven, die om 17.03 van Roermond in Heeze moest aankomen, greep op de overweg de auto, waarin het echtpaar S. was gezeten, in het midden De auto werd ongeveer vijf tig meter meegesleurd waarna de wagen totaal vernield in de bijberm van het spoor terecht kwam. De twee inzitten den werden uit de wagen geslingerd, zij waren op slag dood. De kans dat de Italiaanse Kamer dit verdrag, na een bevredigende regeling van de Triëstkwestie zal aannemen is iets toegenomen, nu in de monarchisti sche party die tot nog toe in haar ge heel tegen was, een scheuring is opge treden. Het meer gematigde deel van die party schijnt te "oelen voor samen werking met de regeringscoalitie van ehr. dem. party, soc dem. van Saragat en liberalen. Is het mede hierdoor dat premier Scelba zich wat veiliger voolt en de vóór de vorige verkiezing inge voerde, veel gesmade, kieswet gaat in trekken Deze kieswet gaf de partij die de absolute meerderheid, wat stemmen tal betreft, bij verkiezingen verwierf, een zeker aantal zetels in het parlement als toeslag. Bij de laatste verkiezingen heeft trouwens die wet niet geholpen, daar de chr. dem. partij even onder de absolute meerderheid bleef, en zo ont stond een zwakke coalitieregering. Pre mier Scelba wil thans een kieswet op basis van evenredige vertegenwoordiging invoeren. Om op het GrieksTurks Joego-Slavisch militair verdrag terug te komen, niet de Joego-Slaven doch de Grieken schijnen daarmee haast gehad te hebben. Zij zouden het verdrag in kannen en kruiken willen hebben omdat zij in Augustus de kwestie-Cyprus in de Ver. Naties aan de orde willen stellen. Griekenland wenst dat dit Middellandse Zee-eiland, overeenkomstig de wens van de meerderheid der Cyprioten cpgeno- men wordt in het Griekse koninkrijk. Engeland, waarvan het eiland thans een kroonkolonie is, wenst het echter niet op te geven daar het strategisch zeer belangrijk is vooral als de Engelsen de Suez-zóne moeten ontruimen. Grieken land heeft zich wel bereid verklaard als het de souvereiniteit over Cypru- ver werft, aan Engeland bases af te staan, doch de Engelsen willen over deze zaak helemaal niet praten en de Turken al zgn ze samen met de Grieken in één militair verdrag willen ook niet we ten van die Griekse souvereiniteit, daar het eiland zeer belangrijk is voor de verdediging van de Turkse kust en ook veel Cyprioten van Turkse oorsprong zgn. Maar intussen menen de Grieken dat zg door het nieuwe verdrag een sterker positie in de V.N.-vergadering zullen innemen als zg Cyprus opeisen. dubbeltje entree om eens te zien wat nu iedere Zondag honderdduizenden gaan zien. Ik begreep al gauw waarom ’t ging, maar de finesses had ik natuurlijk niet direct door. Er liepen 22, in fraaie, bonte cos tumes gestoken jonge knapen achter een bal aan en de bedoeling was die bal in een van die z.g. „goals” te trappen, ’t Leek me eerst nog al vrij ruw, maar de scheidsrechter, die ’t spel leidde, hield de touwtjes goed in handen, zodat alles nog al zonder verwondingen af liep. Ik hoorde veel vreemde uitdruk kingen gebruiken als „off-side”, „half time” inplaats van pauze, waaruit je kon bemerken dat het hier een Engels spel betrof. Met „half-time” gingen de deelnemers een kopje thee drinken in de oude ijstent en was het wachten op het tweede deel van de match. Gedurende de pauze liep Poiesz, de stamvader van het omvangrijke geslacht dat thans nog zo’n groot aandeel heeft in de distributie van levensmiddelen in onze stad, met zijn bekende waar, en zijn verzekering, dat het „eigen fabri kaat” was, heeft zeker in die dagen de afzet wel bevorderd. Na de hervatting van de wedstrgd kreeg ik een knaap die ik kende te pak ken die me toen in de eerste beginselen van het spel nader inwgdde. Persoonlijk heb ik nooit aan het spel deelgenomen, maar later wel ontelbare wedstrijden bg- gewoond en hoewel niet altijd er toch veel van genoten. Dat waren dus zowat de zomersporten uit de eerste jaren van deze eeuw. Voet bal was feitelijk een wintersport, maar kon hier dan niet worden gespeeld om dat de gsbaan dan onder water stond. Wordt vervolgd. Fietsen. Fietsen waren er nog niet; mgn broer en ik hadden een oude, houten „veloci- pède” cadeau gekregen van een familie, waarvan de zoon al te groot was gewor den. ’t Waren twee houten wielen met ijzeren hoepen, verbonden door een hou ten balk en vermoedelijk door samen werking van een smid en een rijtuig maker gefabriceerd. Aan het voorwiel waren twee trappers gemaakt en daar had je het hele geval. We hebben er heel wat plezier van gehad; waar ’t ding ge bleven is, weet ik niet; jammer, want 't was iets geweest voor een sport-mu- seum. Toen we wat ouder werden, kocht va der een groter vehikel, geheel van gzer en door een plaatselijke smid gemaakt, we hebben daar ook heel wat capriolen mee uitgehaald. Als ’t ding omviel, was ’t een hele toer 't weer overeind te krii gen. x Ik zette het gewoonlijk rgens tegen een lantaarnpaal of een muur, klom er op en kreeg dan wel een zetje van een of andere vriend of voorbijganger. In die tyd omstreeks 1886 kwa men de eerste Engelse, hoge rijwielen, „bicycles” genaamd. Een hoog voorwiel, met een klein achterwiel, massieve rub berbanden en het gehele geval zo schit terend vernikkeld, dat je het van verre al in de zon zag glinsteren. Wat heb ik die rijkaards wel bengd die op dergelijke dingen konden rgden. ’s Avonds werd er een lantaarntje aan gestoken, dat in het voorwiel hing, an ders kon je het ding niet zien en niet horen, ’t Verhaal ging dat bg avond een door een dorp was gereden en er men sen op de vlucht waren geslagen. In 1888 zag ik voor ’t eerst een z.g. „Safety” (veiligheids) rijwiel, het tegen woordige model, 't Waren natuurlijk toen allemaal nog massieve banden. De luchtband, uitgevonden door de Engelse veearts Dunlop kwam n-s enkele jaren later. Sedert is er op dat gebied, wat model aangaat, niet veel meer veran derd, maar ik heb nog jaren moeten wachten voor ik zelf een kon kopen. Zomer- en wintersporten. Als jongens kaatsten wg geregeld, mijn geboorteplaats stond toen al be kend als de kaatsresidentiede P.C. par ty bestond toen al zo’n dertig jaar, maar als bewijs hoe weinig de mensen zich verplaatsten in die jaren moge die nen het feit, dat men in plaatsen als Harlingen, Leeuwarden en Sneek het spel niet meer kende. Wel herinnerden namen als b.v. het „Kaatsland” er aan dat het spel hier vroeger ook was be oefend, maar door welke oorzaken dan ook, in die jaren was ’t er finaal uit geraakt. In Sneek werd gezeild, maar hoe en door wie? Enkele oude patriciërsfami lies hielden er een boeier of jacht op na, anderen een kielboot of z.g. „Center board” die hier uit Holland was geko men en was blijven hangen. Dan waren er nog wat tjotters en schouwen, in eigendom bg vaste fami lies: de Olijs en de Vrolijken o.a., maar dan had je het ook zo wat gehad. Zondagsmorgens bij mooi weer trok ken de zeilers er op uit «n als je eens Tgdens zgn bezoek aan Griekenland is president Tito van Joego-Slavië het met de Griekse premier Papagos eens ge worden dat het GrieksTurksJoego- Slavisch pact dat te Ankara gesloten werd, zal worden uitgewerkt tot een vol ledig militair bondgenootschap. De Turkse premier, Menderes, had reeds vroeger zgn Instemming met dit plan betuigd, en heeft nu in Washington, waar hij op bezoek is, verklaard dat als de kwestie Triëst opgelost is, welke im mers Italië en Joego-Slavië verdeeld houdt, ook Italië tot dit bondgenoot schap zou kunnen toetreden. Italië heeft nl. destijds toen het pact van Ankara werd gesloten, reeds daartegen gepro testeerd. Rome en ook enige andere in de Nato verenigde landen wezen er nl. op dat Griekenland en Turkije wel lid van de Noord Atlantische Verdrags- organisatie zijn, Joego-Slavië echter niet, maar dat door het pact van An kara een oorlog waarin Joego-Slavië verwikkeld zou worden en daardoor weer Griekenland en Turkije, alle Nato- landen in een conflict zou kunnen stor ten. Zij zouden dan immers Griekenland en Turkije moeten helpen. Dat in ’t bg- zonder Italië fel tegen het Ankara-pact was en tegen de uitbreiding tot een militair verbond is, vond zoals reeds even is aangestipt, zijn oorzaak in de kwestie Triëst. Joego-Slavië zou, nu het door een militair verbond met Grieken land en Turkije indirect is aangehaakt aan het Noord Atlantisch pact, eigenlgk elke concessie inzake Triëst kunnen weigeren, wat zou het immers nog kun nen gebeuren, geen Natopartner zou meer harde maatregelen tegen Joego- Slavië kunnen nemen om het tot con cessies te dwingen. Intussen schijnt het vermoeden onjuist te zijn, dat Tito in het bovenvermelde militair verdrag onder dak zocht om de kwestie Triëst te be vriezen, hij schgnt nog wel degelijk be reid tot enige concessies en Amerika is thans druk bezig met bemiddelingspo gingen tussen Italië en Joego-Slavië in zake deze kwestie, mede omdat deze het struikelblok vormt voor de aanvaarding door Italië van het E.D.G.-verdrag. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 3—10 Juni. Geboren: Uilke z. v. Feitze Leem burg en Antje Stuiver; IJde z. v. Lieuwe de Haan en Sgbrigje Akker man; Maria Fronica d. v. Johannes Siemonsma en Jiskjen de Boer; Grietje d. v. Wisse Wester en Aukjen Johannes Reidinga; Gerrit z. v. Jo hannes v. d. Horst en Akke de Boer; Gerbrig d. v. Tjeerd Hielkema en Aaltje Bouma; Geertje d. v. Hette de Boer en Frederika Nijhuis. Gehuwd: Jelmer Arema, 26 jr. en Dieuwke Kamstra, 28 jr.; Willem de Leeuw, 25 jr .en Tietje Steensma, 21 jr.; Sjoerd Schoonhoven, 29 jr. en I I WYMBRITSERADEEL, van 3—10 Juni. Geboren: Pietje d. v. Bouwe Dgk- stra en Hiltje Landman te Wouds end; Gerben z. v. Bindert de Boer en Lleuwkjen van Dijk te Oppenhuizen; Froukje d. v. Gerrit Lolkema en Jen- tje Groen te Oppenhuizen; Gerben z v. Pier Tiersma en Gerbrigje Brouwer te Scharnegoutum; Cornelia d. v. Pie ter Koopmans en Maria Wilhelmina van Helden te Oosthem; Jurjen Tae- de z. v. Douwe van Foeken en Jeltje Elsing te Nijland; Feike z. v. Johan nes Veltman en Sjoukje Sgbertsma te Heeg; Rimmert z. v. Jacob de Jong en Gatske Schilstra te Heeg; Frans z. v. Harmen Schraa en Hen-- drikje Roeda te Uitwellingerga; Idske d. v. Johannes Renema en Geertje Bruinsma te Goënga; Tjisse z. v. Lucas Groenendal en Anke Leistra te Westhem. Gehuwd: Wietze Scheper met Akke Kroontje, beiden te Abbega. Overleden: Elisabeth Bosma, 5 jr. te Wolsum; Albert Boekema, 92 jr., wedn. van Baukje Evertsma te Uit wellingerga; Thomas Posthuma, 1 mnd. te Hommerts; Job Stilma, 13 dgn. te Oosthem; Wilt de Groot, 1 mnd. te IJsbrechtum. Lieuwe Post- ma, 79 jr., ongeh. te Sandfirden. twaalf uur de hele vloot om de koffie bg de Sij besloot. Na de koffie nog even door de Hee- renzgl en voor eten weer thuis; dat was zo ongeveer het zeilprogramma. In de kermis, half Augustus, had je de grote zeilwedstrijd van dit soort schepen en van beurt- en vrachtsche pen en als slot de tweede dag de „wim- peltocht”, ook wel ondeugend „pimpel- tocht” genoemd. Ik herinner me dat ik in 1890 als zestienjarige knaap die be roemde en beruchte wimpeltocht van dat jaar heb meegemaakt. Ik mocht mee met een groot gezelschap heren, allen stamgasten van het toen zeer bekende café van Schenkius op het Kleinzand, en we gingen met het zeilschip van Geb. Lassche. Het start- en tevens feestterrein was toen nog op de „Roekoepolle”, die toen zeker drie maal zo groot was als nu. Er werd gedanst bij de muziek van de „Staf” uit Leeuwarden. Wij waren gelukkig op tijd weer te rug, want er was zo’n tweede avond al tijd vuurwerk op de „Kolk” bij de Wa terpoort Maar ’t zaakje liep in ’t honderd die avond; een zwaar onweer belette alle festiviteiten en wat ’t ergst was, be stuur en buitenlandse en veel Hollandse gasten geraakten vast op het meer met veel averg enz. Er liepen die avond ge ruchten van grote ongevallen daar op de „Roekoe”, maar ’t viel gelukkig alle maal wat mee; alleen het feest ging als een nachtkaars uit. Dat was toen zowat de „zeilsport”; de oude schepen werden minder en nieu we werden er weinig of niet meer ge bouwd. De slechte tijden voor de oorlog hadden ook de rijke mensen zuinig ge maakt; voor de burgerman was zoiets taboe. Als er geen verbetering in de toestanden kwam zag het er voor de zeilsport in de toekomst slecht uit. Voetbal verkeerde, toen ik hier in 1906 kwam, ook nog in z’n aanvangs- periode. Het werd geloof ik alleen nog maar beoefend in Leeuwarden en Sneek en in hoofdzaak door leerlingen van H.B.S. en Gymnasium. Omdat ik met de weekends hier niet was en het zowat alleen op Zondag werd gespeeld in de week was ik ook al tijd op reis was ik nog niet in de gelegenheid geweest eens een wedstrgd of „match” zoals men het noemd». bij te wonen. Maar op een Zondag, nadat ik ’s mor gens van een uitnodiging had geprofi- Als Italië en Joego-Slavië verzoend zouden kunnen worden en eerstgenoemd land ook in het nieuwe militaire verdrag dat Tito met Griekeiïland en Turkije sluit, werd opgenomen, zou de zuide lijke vleugel van het Noord Atlantisch Pact een sterke zijn. Dat moet volgens de Westelgke strategen ook, omdat men deze vleugel als de offensieve beschouwt, welke met Amerikaanse en Engelse steun tegen de Zuidflank van de Sovjet unie of zoals men het wel noemt de buik van Rusland zou opereren als er eens een oorlog uitbrak. Men zou dan, met het sluiten van dit verdrag in het Zuiden van Europa heel wat verder zgn dan elders in ons werelddeel. De Euro pese defensie Gemeenschap is er nog niet, al is de kans dat ze er tenslotte zal komen iets toegenomen door het be sluit van het Franse socialistische con gres dat de socialistische parlements leden voor de E.D.G. moeten stemmen. Maar de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles heeft toch nog eens gedreigd dat de landen die weigeren aan de E.D.G. mee te doen, geen Ame rikaanse hulp voor hun militaire uitrus ting meer zullen ontvangen, W. Duits land en de Benelux zouden, daar ze de E.D.G. accepteerden, die steun echter behouden. Een doorn in ’t oog blijft de Amerikanen dat Ierland, waarvan de haveris voor de zeeoorlog zo belangrijk zijn, geen deel wil hebben aan de Noord Atlantische verdediging. Maar voor dit probleem is geen oplossing. Ook de nieuwe Ierse regering, welke onder pre mier Costello, de leider van de conser vatieve partij, de Fine Gael, is ge vormd, staat i SNEEK. Dinsdag boden zich wel 1000 maaiers en hooiers onder de Waag aan. Daar vele boeren een --hebben aangeschaft, meesten teleurgesteld nu in Washington minder spreken van het zenden van troepen waarvoor het congres zgn toestemming moet verlenen dan over het gebruik van atomische wapenen in Indo China. Die echter dan toch ook door Amerikanen zouden moe ten worden bediend, want Washington onthoudt zgn bondgenoten nog altijd in lichtingen over deze wapcien, al heeft president Eisenhower t’ an- het congres voorgesteld het verschaffen van inlich tingen op het gebied der atoomenergie a i bondgenoten mogeiyk te maken. Het wordt tijd ook, want men fluistert dat als die informaties loskomen, heel wat Europese legerplannen zullen moeten worden gewgzigd en veel meer de na druk op het gebruik van heel kleine eenheden zal moeten vallen, dan than: in die plannen, waarin altyd nog met divisies gerekend wordt, het geval is. Nu wy over atoomwapenen schrijven, mogen wy het geval-Oppenheimer niet onvermeld laten. Deze professor die het in 1945 mogelijk maakte dat Amerika de atoombom kon gebruiken, en onlangs verdacht werd inlichtingen over atoom geheimen aan communisten te hebben verschaft, is thans door een commissie volkomen loyaal bevonden, maar de pro fessor mag toch niet meer toegelaten worden tot de geheimen der regerings- laboratoria, omdat hij het waterstofbom- programma „niet voldoende geestdriftig zou hebben gesteund”. De commissie achtte dus loyaliteit niet voldoende, slaafs instemmen met wat de Ameri kaanse regering wil, is blijkbaar eis in deze tyd van het Mc Carthyisme. De commissie is op een gevaarlgke weg. Haar oordeel kon Amerika wel eens de loyale medewerking van een groot deel der knapste koppen in de Ver. Staten kosten, die ze zo nodig heeft om op het gebied der atoomenergie gelgke tred met Rusland te houden. Ofschoon er in Europa dus hiaten zgn in de defensiegordel welke het vrge Westen om Rusland heeft gelegd, is de toestand daar toch veel beter dan in Azië, waar nog helemaal geen sprake is van een gordel. Zoals bekend, trachten de Amerikanen er een te vormen, door middel van een veiligheidspact voor Z.O.-Azië dat zou aansluiten bij de An- zus, het defensief verbond voor de Pa cific, dat de Ver. Staten met Nieuw Zeeland en Australië sloten. In ons vorig overzicht hebben wg een en ander over het Z.O.-Aziatisch pact geschreven; de Amerikanen hebben hoop dat het mili tair overleg over de defensie van Z.O.- Azië dat in deze dagen te Washington tussen de stafchefs van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland wordt gevoerd de inlei ding zal vormen tot politiek overleg over het genoemde pact. Maar de kans daar op is niet heel groot omdat Engeland er weinig voor voelt. Londen vreest dat dit tot grote spanningen in het Gemene-, best zou leiden, daar bgv. India niets voelt voor dit pact. De kwestie is echter actueel, omdat ter conferentie te Genève geen vorderingen worden gemaakt. Wat Indo China betreft zit men te harrewar ren over de vraag hoe de neutrale com missie van toezicht op de wapenstil stand moet zyn samengesteld. Het Wes ten kan meegaan met het denkbeeld dat de zg. Colombo-landen (India, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië) die com missie zullen vormen, Rusland wil er een communistisch land bij, terwijl er dan ook een uitgesproken anti-communis- tisch land in mag. En dan is er de ver houding tussen deze commissie en de gemengde commissies van Franse en Vietminh militairen die plaatselgk toe zicht moeten houden, die ook al aanlei ding tot moeilgkheden geeft. Het Wes ten wil dat de laatsten onderworpen zul len zgn aan de eerstgenoemde commis sie. De Westelijke landen hebben in Ko rea ervaring opgedaan met commissies waarin communisten zitting hebben, die nimmer onpartijdig oordelen. Zo sleept zich de discussie te Genève ook over Korea en daarmee de conferentie voort. Amerika wordt ongeduldig, een invloedrijk man als senator Knowland meent dat het Westen nu maar eens bin nen een maand een beslissing moet for ceren. En deze republikeinse senator be hoort nog wel tot de gematigden, hij heeft meer dan eens betoogd, dat het Westen te Genève nu een compromis moet aanvaarden, om zich daarna ook in Azië via een veiligheidspact sterk te maken voor de eindstrgd met de communisten, welke hij onontkoombaar acht. De Indo Chinese kwestie houdt ook de hoge militaire kringen in Ame rika sterk bezig, generaal van Fleet, be kend uit de Korea-oorlog, is voor een onderzoek naar de toestand in Indo Chi na daarheen vertrokken en men schgnt als de toestand voor de Fransen daar, nog slechter wordt op een Amerikaanse stap te moeten rekenen. Welke dat zal zijn, hangt echter ook van Frankrijk zelf af en of in de nationale vergade ring waar de Indo Chinese kwestie nu weer aan de orde is de voorstanders van vrede tot elke prijs het zullen winnen. In welk geval de regering Laniël, welke zoveel mogelijk met Amerika wil samen werken, zou moeten aftreden, en de con ferentie van Genève misschien met een volledig fiasco voor het Westen zou eindigen. Tussen twee haakjes zg ver meld dat men de Russen plannen toe schrijft om, hoe de conferentie ook ein digt, deze weer te doen volgen door een nieuwe conferentie over Duitsland, kennelijk om de Franse tegenstanders van de Europese Defensie Gemeenschap in de kaart te spelen. Maar als de Fran se regering de aanval in het parlement doorstaat, is het wel waarschijnlgk dat ze op meer militaire bgstand va Ame rika zal aansturen, terwijl zoals we hierboven reeds schreven, ook in de Ver. Staten de neiging tot interventie in Indo weigerachtig tegenover China weer toeneemt. Men hoort echter SNEEK. In de raad dezer gemeen te is behandeld het plan van B. en W. om de veemarkt alhier uit te breiden, door het afbreken van de voormalige gasfabriek. De totale kos ten van dit plan worden geraamd op 38.800. De h.h. dr Bouma en Veen hebben een tegenvoorstel ingediend en willen de markt verplaatsen naar het Geeuwdal (IJsbaanterrein), kos ten 80000. Dr Bouma zei by de verdediging van dit laatste plan o.m.: „De burgers van deze stad geven blgk van de nodige energie, telken jare komen er winkels bg, wel ke een grote stad tot eer zouden strekken. Waartoe al die spiegelrui ten, al die reclame Is het een bewgs van vooruitgang of van een naderend debacle? Waar burgers durven, moet ock de gemeente durven. De ver plaatsing van de veemarkt zal de handel bevorderen en het is de plicht der gemeente niet minder energiek voor te gaan dan de burgers zelve hun zaken aanpakken. De raad be sloot tenslotte tot aanvaarding van het plan van B. en W„ slechts de h.h. dr Bouma en Veen stemden tegen. Deze zaak heeft al 30 jaar gehangen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5