De verdwenen Robijn VAN HIER EN DAAR d AAPPIE en de vreemde Kolenlading DE MIEDUMER TOREN MOET BLIJVEN Hamen hand Gelei Ld bewegingsvrijheid Vrouw stal van kramen Uitstapje ging niet door FEUILLETON EEN MYSTEKtE KOMAN Nederland van alle kant Buitenland in het kort t Si Wordt vervolgd. Pakistan stuurt ambassa drice naar Nederland De Australische dienstplicht voor Nederlanders De Franse socialisten en de E.D.G. Een vorstelijke handverzorging KIESPIJN? - V acantieplannen Paspoorten na 1 Juli goedkoper Iedereen neemt Rennies. Want iedereen weet dat ze feilloos helpen Straaljager verongelukt Sproeten? SPRUTOL 150 inbraken gepleegd Nieuwe regeling van Fries elftal won van Zwaluwen 12 een Advertentie l.M. PHILIA Ad/ertentie L.M. Adve, centie LM 8 i door Frank van Falckenoort Zaterdag 12 Juni. Herema State, Joure. ’s Avonds 8 uur gezelschap Tetman de Vries met „De tild sll ’t leare”. Te Schiedam kwamen de leden van de relsclub „Vriendschap doet Reizen" bij een voor een autobustocht door 'der pro vinciën. Zij hadden met z’n veertigen met twee kwartjes per week er voor ge spaard en het tot f 900 gebracht. Maar wie er by de. plaats van vertrek ook kwam, de penningmeester niet. De tocht kon dus niet doorgaan. De politie stelde een onderzoek in en hield de penning meester des nachts In een café aan. Hij had nog 1.69 in zijn bezit en was sterk onder de invloed. Het is de 57-jarige los werkman L. P., die bekende al sinds lang herhaaldelijk kleine bedragen uit de kas van de reisclub te hebben geno men. Aan de hoop, dat het Europese leger doo’ he< Franse parlement zal worden aanvaard, is wederom een slag toege bracht, doorda* de vaste commissie voor buitenlandse zaken dat legerplan met 24 tegen 18 stemmen heeft verworpjn. Men deed dat door goedkeuring te hech ten aan het rapport van de socialistische oud-minister Moch, waarin de Europese defensiegemeenschap wordt verworpen. Belangrijk is, dat zich onder de tegen stemmers zes socialisten bevonden, noe- wel hun partij vorige maand het besluit heeft genomen het legerplan in het par lement te zuilen steunen. Deze zes so cialisten hebben dus tegen de partij discipline gehandeld. Het hoofdbestuur van de soc. partij heeft maatregelen tegen hen aangekon- dlgd. Het Comité „Miedumer Toren”: H. ALGRA, Hoofdredacteur Friesch Dagblad Mr M. CUPERUS, Hardegarijp Lult.-kol. A. S. FOGTELOO, Leeuwarden K. J. DE JONG, Kerkvoogd Miedum Ds. J. J. KALMA, Ned. Herv. predikant J. PIEBENGA, Hoofdredacteur Leeuwarder Courant Dr A. WASSENBERGH, Dir. Fries Museum Ds. C. VAN DER WOUDE, Geref. predikant. ging de maat verder. „Stil!” schreeuwde de meester. „Laat m.j nadenken!” De maat slikte en hield een poosje zijn mond. „Ik weet iets!” zei de meester na dat poosje. „Ik heb nog wat hout om op te Mijnhard*. Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Woensdagavond heeft het Friese voet balelftal in de traditionele jaarlijkse wedstrjjd voor het Friese Terreinfonds een enigszins geflatteerde zege van 43 behaald op de Zwaluwen. Er was een kwartier gespeeld toen Abe Lenstra, die vooral voor de rust zeer actief was, uit een pass van de Groot de gastheren de leiding gaf. Tien minuten later ech ter was het gelyk door een kopbal van Brooymans (RAC), 11. Enkele minu ten voor de pauze ondernam de Frisiaan Santema een succesrijke ren door de verdediging van de Zwaluwen en zo kon den Friezen met een voorsprong van 21 gaan rusten. Onmiddellijk na de hervatting werd de situatie nog gunsti ger voor de Noorderlingen, toen Hoeke- ma (Leeuwarden) op fraaie wijze in schoot, 31. Nu echter kwamen de Zwa luwen opzetten en bij verschillende Frie se spelers, die juist van de toer naar Denemarken waren teruggekeerd, deed zich de vermoeidheid meer en meer gel den. Hun spel werd matter en de Friese verdediging kon niet voorkomen, dat de achterstand der gasten door Frederiks (Gouda) tot 32 werd verkleind en dat Gallis (RCH) tien minuten voor het ein de dc gelijkmaker scoorde. Toch won nen de Friezen nog, doordat Hoekema een fout van doelman Eversgroen(ONA) afstrafte. Bij de gasten traden vooral Tolmeyer (Blauw Wit) en Brooymans (RAC) op de voorgrond. (Alg. Dagblad). Is Uw vrye-tijdsbesteding (Lees: vacantie) al bekend? Werd die tijd (in Holland Hollands, Vindt U ook niet al „gepland” Blijft U binnen Hollands grenzen Of hebt U een paspoort-plan Texel, Nunspeet, Scheveningen Of Milaan, Vogezen, Cannes Wie per fiets en wie per auto? Wie per vliegtuig, wie per trein? Wie per autobus-hotelplan Inclusief diner mèt wjjn? Onder Ma’s zijn heel wat Ma’tjes In de contramien’ met Pa; Pa fronst wenkbrauw, Pa berekent, Wie is „Sijmen”; Pa of Ma In de Celsiusstraat te Roosendaal is het vijfjarig dochtertje van de familie B. dat op straat speelde, gegrepen door een achteruitrijdende zandauto. Het kind kreeg een dubbel achterwiel over het hoofd en was op slag dood. comité heeft gevormd, dat door deze een beroep doet op ieder, die steunen kan en wil. Wij kunnen reeds zeggen dat het de bedoeling is de toren in zyn oude vorm te restaureren, maar tevens aan dacht aan het kerkhof te schenken. Er komt een nieuwe lagere beplanting, waardoor het mogeiyk wordt, dat het torendak ook 's zomers te allen tijde tq zien is. Op het kerkhof zullen een of twee banken worden aangebracht, ter wijl de toegang tot het kerkhof wordt vergemakkelijkt en verfraaid. Aan de torenmuur komt een sober, maar spre kend herinneringsteken. Het gironummer van het Comité „Mie- dumertoren” is 140701, ten name van de Coöp. Boerenleenbank Leeuwarden N.K. te Leeuwarden. Men wordt ver zocht op de girostrook te vermelden: „Voor de Miedumer toren”. Zy, die het restauratieplan willen steunen, ontvan gen een kleine herinneringsbrochure. Donderdag 10 Juni. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds te 8 uur de avon turenfilm: „Road to Bali” (op weg naar Bali). Donderdag 10 Juni, ’s avonds 8 uur in het gebouw „Fredehiem”, Kleinzand 18: cursus Bedrijfszelfbescherming voor de Sneker bedrijven waar ge middeld 30 of meer personen aan wezig zijn, onder leiding van de heer J. J. D. Scheffener, hoofdinstructeur voor de Bedrijfszelfbescherming in de B-kring Sneek. Vrjjdag 11 t.e.m. Maandag 14 Juni. Amicitia Theater Sneek. 's Avonds te 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „De terugkeer van Don Camillo”. Toen onlangs In de kranten het be richt verscheen, dat „Staniastate” voor Friesland behouden was, hebben velen een zucht van verlichting geslaakt. Zy vooral, die op een vrije dag een tochtje maken en daarbij „Stania” als pleister plaats kiezen, hebben hun vreugde on verholen geuit. Er zijn reeds duizenden op zomerse dagen over Lekkum door de Kanterlan- den naar Oenkerk getogen, wandelaars, fietsers, automobilisten. Zij allen hebben ook de Miedumer to ren gezien en weten uit verschillende krantenberichten, dat deze toren gevaar loopt in te storten. Voor velen is dit bouwwerk een aardig accent in het land schep, dat zij niet graag zouden willen missen. „Eenzame wachters” zijn deze alleen staande torens, waarvan Friesland er een aantal bezit, genoemd. Zij fungeren als klokkentoren Miedum heeft een van de oudste klokken van Friesland en dragen op nationale feestdagen de driekleur. Maar elke dag en voor iedere voorbijganger zijn zy ook een opgeheven vinger, wijzend naar omhoog. De Miedumer toren is geen mooi mo nument, maar toch heeft „Monumenten zorg” gemeend, dat er alle reden was om de actie tot behoud van deze toren te steunen. Behalve op architectonische schoonheid moet er immers ook gelet worden op de landschappelijke waarde van een gebouw. „Monumentenzorg” is bereid 55 van de uiteraard hoge res tauratiekosten te dragen. En de rest? Natuurlijk moet er veel komen uit de gemeenten Lekkum en Miedum. Miedum is echter zeer klein en ook Lekkum is geen groot dorp. En al hebben enkelen reeds toegezegd krachtig te zullen steu nen, het behoud van dit bouwwerk hangt ook af van de geldelljke steun, die de vele vrienden van de toren van buiten zullen willen bieden. Het is langzamerhand zo geworden, dat bij een begrafenis de klok niet meer geluid en op nationale feestdagen niet gevlagd kan worden. Zonder hulp is de Miedurrt- toren binnenkort allicht een puinhoop. Het is om die reden, dat zich een klein In de bewegingsvrijheid by de parate onderdelen van de landmacht is een wij ziging gebracht. Voortaan mag de helft van de hiertoe behorende militairen op Vrijdagmiddag om zes uur vertrekken en wegblijven tot Maandagmiddag 12 uur. Tot nu toe werd de bewegingsvrij heid gegeven van Zaterdag één uur tot Maandagavond twaalf uur. Deze maat regel is genomen, zo vernemen wij van de Legervoorllchtlngsdienst, om verlich ting te brengen in het vervoersprobleem van de Nederlandse Spoorwegen op Za terdag, vooral gedurende de zomermaan den. Of na de zomer de oude regeling weer van kracht zal worden, is nog niet bekend. ca” de jaarvergadering in „Hanenburg” te Sneek. De voorzitter, mgr R. Post, opende de bijeenkomst met een korte en krachtige hulde aan St. Bonifatius, de man, wie Friesland zoveel te dan ken heeft. Gaarne had „Frisia Catholi- ca” bü dit eeuwfeest een levensbeschrij ving van Bonifatius het licht doen zien, maar om verschillende redenen kon dit niet doorgaan, !én van de voornaamste redenen was wel de overvloed van publi caties, die al over Bonifatius zijn ver schenen. Verslagen en begroting werden door de vergadering goedgekeurd. Besloten werd een excursie te houden öf wel naar Bolsward öf naar Groningen, zulks ter beslissing aan het bestuur. Mgr Post nam daarna weer het woord om uitvoerig uiteen te zetten, waarom hij niet langer het voorzitterschap kon bekleden. Hij kon nu te geruster zijn voorzittershamer overdragen, nu hij in dr van Buytenen een goede opvolger wist. Bij Koninklijk besluit van .8 dezer is bepaald, dat de ryksleges voor paspoor ten zjjn verlaagd van 10 tot 2.50. Te vens is de geldigheidsduur van een pas poort van twee op vijf jaar gebracht. Dit besluit zal in werking treden per 1 Juli a.s. De regeling geldt uitsluitend voor paspoorten afgegeven of verlengd ten behoeve van hier te lande domicilie hebbende Nederlanders, aldus deelt het ministerie van buitenlandse zaken mede. De uitvoering van deze nieuwe maat regel valt midden in het reisseizoen en dientengevolge is te verwachten dat by het afgeven van paspoorten enige ver traging kan ontstaan. Het is derhalve aan te bevelen tijdig paspoorten aan te vragen. Zij die begin Juli naar het bui tenland willen reizen kunnen reeds van 15 Juni af hun aanvrage indienen. Na 1 Juli zal het nieuwe of verlengde pas poort worden Uitgereikt tegen de ver laagde prijs. De tot nu toe bestaande mogelijkheid voor een echtpaar, tezamen op één pas poort te worden ingeschreven, komt te vervallen. Man en vrouw zullen dus voortaan ieder een eigen paspoort moe ten aanvragen. De mogelijkheid bestaat kinderen, jonger dan 16 jaar, op het pas poort van een der ouders by te schrijven. Zy, die niet over een paspoort be schikten, doch wel over een bewijs van Nederlanderschap, konden tot nu toe in groepsverband wel buitenlandse reizen maken, mits een collectief paspoort werd aangevraagd. Deze mogelijkheid blijft voor dit jaar nog bestaan, doch te ver wachten is. dat zij met Ingang van 1955 aanzienlijk wordt beperkt. De kosten van een paspoort worden trouwens thans zo gering, dat het aanvragen van een collectief paspoort ook geen finan ciële voordelen meer zal opleveren. De bewijzen van Nederlanderschap be houden hun geldigheid voor reizen naar België en Luxemburg, maar voor reizen naar alle andere landen kan men voort aan beter een paspoort aanvragen, om dat de thans nog bestaande voordelen bij groepsreizen volgend jaar komen te vervallen. De kleine vriend van drie turven hoog draafde naast me voort en keek begerig naar de bloemen in mijn handen. „Hebben ze in Denemarken ook pink sterbloemen? Kun je boterbloemen dro gen?” Terwijl ik wat uitgezóchte exemplaren in zyn vuile handjes legde die er zich warm omsloten, vroeg ik of hjj sde bloe- De recherche te Rotterdam heeft aangehouden de 48-jarige advocaat mr G. de B. uit Rotterdam. Mr de B. wordt ervan verdacht, twee getuigen in een zaak die onlangs voor de Verkeerskamer te Rotterdam heeft gediend, te hebben geïnspireerd tot het onder ede afleggen van een onjuiste verklaring. Deze ge tuigen hebben nu toegegeven een valse verklaring te hebben afgelegd. (van de ene minuut op de andere) teg n het br iden van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet? Iedere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen: klein - groter - grootst, om tegemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte en voorkeur. Bovendien Is iedere Rennie apart ver pakt, practisch en hygiënisch zo maar voor 't bjj' U steken. En dat U Rennies gebruikt hoeft niemand te weten, want U neemt ze onopvallend in, zonder water of wat ook, laat ze smelten op de tong. Ze zijn nog smakelijk bovendien. Woensdagmorgen is een straaljager van de vliegbasis Welschap boven het derp Veldhoven in de omgeving van Eindhoven ontploft en brandend ter aar de gestort. Beide inzittenden, de 25-jari- ge reserve-sergeant-vlieger C. Weber en de 23-jarlge reserve-sergeant-vlieger M. van Vliet, belden gedetacheerd op de vliegbasis Eindhoven, kwamen om het leven. hun land. Waar de gewichtige volwas sene een afbeelding zou brengen van een enorme fabriek, daar plakken zij een simpel reclameplaatje in hun album, zo als het bij het product van de fabriek wordt verpakt. En de kinderen in het andere land buigen er zich vol interesse over heen: „Kyk, zy hebben net zulke plaatjes als wy en dan een beetje an ders”. Het lijkt mij juist zo belangrijk bij deze internationale uitwisseling van door kinderen gemaakte albums, dat kinderen door deze knipsels en plaatjes zullen merken dat ze eigenlijk net zo leven en denken als de kinderen in dat evrre vreemde land. Ze zullen dichter bij die kinderen en dat land staan als ze weten dat ze „daar” ook vliegtulgplaat- jes van een beschuitfabriek sparen en dat er in die verre Weilanden ook boter bloemen wuiven. Ik geloof zeker dat zo’n kinderiyk al bum een belangrijk middel is voor inter nationale vriendschap, zij het dan ook alleen voor kinderen die zo ongecompli ceerd leven! Maar de kinderen van nu groeien op tot de volwassenen van straks en wie weet, werkt die jeugdlief- hebberij dan na Een marktkoopman op de Gedempte Gracht te Haarlem zag dat een dame een coupon stof van zijn kraam wegnam en in haar tas deed, Hy haalde de politie er bij, die de tas verder inspecteerde en daaruit twee coupons stof opdiepte, die de koopman herkende als eveneens af komstig van zijn kraam. Voorts kwamen lappen stofferingstof voor de dag, die van een belendende kraam waren ge stolen en byouterieën, afkomstig van een derde marktkoopman. Het loonde nu de moeite ook in de woning van de vrouw, een 52-jarige dame uit Den Haag, een onderzoek in te stelleij, waar een grote party textielgoederen werd aangetrof fen, naar de herkomst waarvan thans een onderzoek wordt ingesteld. De vrouw zit nu in arrest. stoken! Misschien net genoeg om er een haven mee te bereiken!” „Is het waar?” riep de maat „Dat ga ik meteen aan Kappie vertellen! Had daar maar eerder aan gedacht!” De maat rende de deur uit, holde naar dt hut van Kappie toe, en gooide zonder kloppen de deur open. „Dede... m-meester z-zegt, dddat hij n-nog hout heeft, omom nnnaar een ha...ha...haven te varen!” hakkelde hij opgewonden. Tot ambassadrice van Pakistan in Ne derland is benoemd mevrouw Ra'ana Liaquat Ali Khan. De ambassadric' wordt in September in ons land ver wacht. Zy is de weduwe van de eerste minister-president van Pakistan, die enige jarer geleden by een aanslag om het leven is gekomen. Mevrouw Liaquat Ali Khan is de eerste ambassadrice van pen Moslimland. de meester, en hy staarde met uitpui lende ogen naar de grond, terwyi de meester ongemakkeiyk in zyn kooi heen en weer zat te wiegen. „Ik hebbegon de maat. „Onzin!” riep de meester. „Houd je mond!” „Maar Internation. vriendschap Gaat het Nederlanderschap verloren voor hem, die in Australië zijn dienst plicht vervult? Deze -aag wordt door veel adspirant-emigranten gesteld op grond van de onlangs in Australië inge voerde dienstplicht voor mannen, die no geen Australisch staatsburger zijn. Onze wetgeving bepaalt namelijk dat zij, die zonder toestemming van de Koningin in vreemde staats- of krijgsdienst treden, de Nederlandse nationaliteit verliezen. Aangezien de bepalingen van onze wet aldus worden uitgelegd, dat alleen by een vrijwillig aangaan van een dienst verband met een vreemde mogendheid het Nederlanderschap verloren gaat en het in Australië een dienstplicht betreft, waaraan men zich niet dan op straffe van gerechteiyke vervolging kan ont trekken, kan geen sprake zyn van een verlies van de Nederlandse nationaliteit. Adspirant-emigranten naar Australië zullen niet voor aanmelding voor mili taire dienst worden opgeroepen voordat zij twaalf maanden in Australië hebben gewoond. Dit jaar zullen in Australië voor aanmelding worden opgeroepen zy, die tussen 1 November 1950 en 31 Augustus 1953 achttien jaar zyn gewor den. lijk vermande hy zich en zei: „Hoeveel moest je er ook weer voor hebben?” De man, die wel bemerkte, dat hy beet had, antwoordde zonder blikken en blozen: „Drie knaken, meheer, dat is te geef, en dan heb ik weer te bikken”. „Best”, zei Jopie. Al had de man hon derd gulden gevraagd, dan zou ‘Jopie nog „best” gezegd hebben. „Maar zoveel geld heb ik momenteel niet op zak", ver volgde hy. ,Als je even meegaat, zal ik het thuis halen”. „Is dat ver, meheer?” vroeg de ander, wantrouwend kijkend naar het vest zakje, waarin de ring verdwenen was. „O nee”, antwoordde Jopie haastig, „maar een minuut of vyf. In ehde Lange Wyngaardstraat. Ga maar even mes”. En de adspirant-verkoper kon niet an ders doen dan haastig de lange journa list, die al met grote stappen in de rich ting van de Kruisweg ging, volgen. In wendig wenste Jopie zichzelf geluk met zijn plotselinge inval, om onmiddellijk een straatnaam te noemen, die in de na- hyheid van de Smedestraat lag. Hy moe t die snuiter het politiebureau In hebb i, maar zonder drukte. Op straat een agent aanhouden, nee, dat wilde hij niet Dan kreeg je maar een hele zwerm mensen om je heen en opschudding moest hy in ieder geval zien te voorko men. Hier zat immers weer kopy in en dat hy nu juist deze man tegen het lijf moest lopen! Had hy even zwaar geluk! Kwasi-belangstellend vroeg Jopie nu aan de man op welke lyn hy gevaren had en de man noemde een paar maat- schappyen. Hij had echter net zo goed een paar lucifersmerken kunnen noe men, want Jopie wist van scheepvaart net zo veel af als een matroos van tramwagens. De brug over, de Kruisstraat in. Als die vent nu maar geen wantrouwen kreeg, omdat ze in de richting van het politiebureau liepen. Dan had je de pop pen toch aan het dansen, want dan greep hy die vent natuurlijk in zijn nek, met alle soesa, die daarop zou volgen. men voor school moest drogen, „Ja nee. We drogen ze in school, maar ze zyn voor de kinderen in Dene marken. We hebben van hen ook zo’n prachtig album gekregen met foto’s en echte korenaren. Ze hebben in Denemar ken ook klederdrachten, net als in Ne derland maar dan wat anders”. Ik begreep er niet veel van, maar nu ik eens poolshoogte heb genomen weet ik het beter. Onder auspiciën van het Jeugd Rode Kruis maken kinderen in verschillende landen een album over hun land. Ze plakken er foto’s en plaatjes in van gebouwen en karakteristieke steden en dorpen en geven een zo volledig mo- geiyk beeld van de schoonheid van het land, de folklore en het culturele leven. Wat het album zo aantrekkelyk maakt, mooier dan elk geïllustreerd boek over hetzelfde land, is dat je er zo duidelijk de kinderhanden in ontdekt die het al bum gemaakt hebben. Toen ik net Deense album bekeek, zag ik de Deense kinderen werken zoals al leen kinderen werken! Haastig, wat slordig, met scheef geplakte kranten knipsels en reclameplaatjesmaar grijpend naar de „gewone” dingen van Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. Gelukkig wist hij een schreeuw van verbazing op het laatste ogenblik in te houden. Kwasi-belangstellend nam hy de ring van de ander in zijn hand. Het half duister van het viaduct belette hem echter de ring nauwkeuriger te zien. Daarvoor moest hij in het volle daglicht zijn. Maar tochhy zou er haast een eed op durven doen, dat „Laten we eens even by daglicht ky- ken, wat voor rommel je me wilt aan smeren”, zei Jopie, de ring stevig vast houdend. „Hier kan ik niet zien of het Koper is of „Rommel”, zei de ander, verontwaar digd naast de lange verslaggever terug lopend naar het Stationsplein, „meheer, het is het zuiverste goud. Als je er mee naar eên juwelierswinkel gaat, krijg je er minstens drie tienen voor”. „Nou”, rachte Jopie, „waarom doe je het zelf dan niet?" „Omdat ze me dan proberen te besjoe- gelen”, antwoordde de ander in onver valst bargoens. „Maar kykt u maar eens goed”, vervolgde hij, toen men on der het viaduct vandaan was. „Als dat geen zuiver goud is, dan weet ik niet meer, wat goud is”. Jopie luisterde al niet eens en bekeek de ring, met de heldere, rode steen, bij zonder nauwkeurig. Er was geen twyfel mogeiyk; dit was'de ring, die vannacht van de vinger van de zangeres getrok ken was. Deze man moest dus de dader zyn! Goeie genade, hij liep naast een moordenaar! Een moment rilde hij, maar onmiddel- De Vughtse politie is er in geslaagd de hand te leggen op een inwoner van Eindhoven, die al ruim een jaar lang verscheidene plaatsen in Brabant onvei lig maakte. In totaal heeft de man on geveer 150 inbraken gepleegd. Hij maak te er een gewoonte van, op een avond een hele rij woningen aan de achterzijde binnen te dringen. Zijn „gemiddelde” per avond was 8 tot 10. De afgelopen maan den heeft hij zijn slag geslagen in Den Bosch, Tilburg, Eindhoven, Helmond en Vught. De man is na speurwerk van de Vughtse politie te Eindhoven gegrepen. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Maar tot au toe liep de „zeeman” rus tig naast de lange krantenman naar de val, die al open stond, zy het dan ook onbewust. Jopie kreeg het hoe langer hoe war mer. Tot nu toe had hij stom geluk, want de vent had waarschijniyk nog niet het minste vermoeden. Steeds dichter kwamen ze bij het politiebureau. Daar was de Krocht al. Misschien nog een kleine honderd meter. Maar boe kreeg hij die vent het politiebureau binnen? Dat zou met geweld moeten gebeuren, want de man zou wel niet zo vriende- lyk zyn om aan zyn uitnodiging gehoor te geven om rustig mee naar binnen te lopen. Gelukkig, nu waren ze er haast. Het zweet droop van Jopie’s voorhoofd. Nog vijftig meterNu misschien nog veertig „Zeg eens, meester”, begon de vent, die nu zeker lont begon te ruiken, „waar zei je ook weer, dat je woonde?” „Lange Wijngaardstraat”, antwoordde Jopie als in een droom. Nu nog dertig meternog twintig Eensklaps draaide Jopie rich bliksem snel naar zijn buurman en greep hem stevig by de kraag van zijn jas en by een der armen, die hy een halve slag omdraalde Wat een geluk, dat hij een beetje Japans worstelen had geleerd. De man uitte een kreet, deels van veront waardiging en deels van pijn, maar Jo pie was op dit moment handig en snel en dank zij zijn reuzenkracht, had hy de man, die desondanks hevig tegenstrib belde, binnen enkele seconden door de Ingang heen en voor enkele verwonderde voorbijgangers zich konden realiseren, wat er gebeurde, had Jopie met een for se trap de zware deur achter zich dicht gesmeten, terwijl hy zijn mannetje zon der veel consideratie het wachtlokaal in duwde. De brigadier, die niet wist wat er gebeurde, had half automatisch de deur van zijn domein geopend, zoda* Jo pie althans deze hindernis met behoei'fe te overwinnen. Van de ongeveer 8000 postduiven, die op eerste Pinksterdag te Milford Haven in Wales waren losgelaten voor een vlucht naar Noord-Ierland, zijn er slechts vijftien op haar plaats van be stemming aangekomen. Het verlies v-- de overige duiven, die tezamen een waarde van ruim 250.000 gulden verte genwoordigen, wordt geweten aan de slechte weersomstandigheden. Inleiding dr v. d. Hurk. Dr van der Hurk gaf In zyn lezing een goed inzie, t in de betekenis van zyn orde, de Witheren, voor Friesland. In Karel de Grote’s tijd was Friesland al leen uiteriyk gekerstend. Na het jaar 1000 werd meer aan verchristelyklng, echte christenwording van het Friese volk gedaan. Als oorzaak en als gevolg had dit een opbloel, een eerste opbloei van het gemeenschappeiyk streven naai de volmaaktheid. Ook In Friesland. De middeleeuwer zag dit alles anders dan wy tegenwoordig. Hy wist zich een zon dig mens, hij wilde door zijn liefde tot God en de mensen zyn zondigheid com penseren. Een compensatie zag hij ook in de fundatie van kapittels van kanun niken, die voor hem zouden bidden. Af schrijven Van boeken en voorlichtend werk in de landbouw was een belangry- ke nevenbezigheid; hoofdbezigheid was altijd het gebed. Met citaten uit de oude statuten van Frederik van Hallum en van verschillende andere schryvers, bewees de spr. deze stelling. Witte Wierum, Lid- lum en andere kloosters werden bespro ken. Met aardige voorbeeelden uit de middeleeuwse kronieken kruidde de spreker verder zijn causerie, tot grote voldoening van de vergadering. Kappie liep ziedend van woede naar zijn hut, en sloeg de deur met een klap achter zich dicht, „Duizenden dukaten verlies door stel van die klonten!” mompelde hy, toen hy zich op de stoel achter zyn bu reau iiet neervallen. „Ze begrypen het niet eens!” vervolgde hij. „Ze begrij pen nietsze hebben ja evenmin her sens als aardappels het hebben! Ik heb nog nooit twee van zulke klonten van kerels meegemaakt! Ik word misselyk, als ik ze zie. Bah! Bah!” De maat stond nog steeds in de hut van aansluiten by de herinneringen en de bestaande archiefstukken. Uit het aarts bisschoppelijk archief had de spreker veel nieuwe gegevens opgedoken over het aartspriesterschap Friesland. Cen trum van dit aartspriesterschap was tot 1727 Leeuwarden. Eén van de aarts priesters werd daar zelfs wegens Jan senisme ontslagen. Na 1727 was het huis bij de schuilkerk aan de Singel in Sneek het Centrum van het verspreide katho licisme in Friesland. Maar zijn gezag was tjperkt. Een ruzie tussen arm- en weesvoogden in Leeuwarden over het tractement van de pastoors moest in 1850 door de Leeuwarder rechtbank worden beslecht. In Bolsward ontstond een geschil tussen de binnenvoogden (voor de stad) en de buitenvoogden(voor de omgeving). Uitvoerig en interessant zette de spreker deze gevallen uiteen. Het gebrekkige bestuur was wel de voornaamste oorzaak van alle moeilyk- heden, maar het geloof van onze voor vaderen is sterk gebleven ondanks alles. Laten wy hen niet ontrouw worden. Na een levendig debat sloot Mgr Post met een algemeen dankwoord deze inte ressante jaarvergadering. (Ons Noorden). De zogenaamde zeeman, die zich be- vryd voelde van de knellende grepen, draaide zich, rood van woede, om en wilde zyn belager te lyf, maar de briga dier zou geen goed politieman geweest zyn, als hy nu niet onmiddellyk begre pen had, dat deze man niet zo maar zonder reden met geweld naar binnen was gebracht en daarom plaatste hy zich tussen hem en Jopie. „Ga opzy!” tierde de man, „dan zal ik hem tot pulver slaan! Wat betekent dit allemaal Wie geeft die lange sladood het recht om mij hier by de prinsemary te brengen? Ik zal „Jy zult binnen tien tellen in een cel zitten” viel de brigadier hem kort en bondig in de reden, „als jij je niet on- midde’.liik koest houdt. Wat denk jij wel? Hier heb jij niets te vertellen. Ga daar zitten en houdt je gemak. Als je niks gedaan hebt, ben je vandaag weer op straat”. „Maar ik hebbegon de ard*r nog eens protesterend. „Jij hebt alleen maar je koest te hou den, anders niets. Straks krijg je gele genheid om wat te zeggen. Ga daar zit ten, anders zet ik je er neer". Mopperend nam de man plaats in de hoek van het vertrek en keek met ogen, gloeiend van haat naar Jopie, die zijn kleren intussen weer wa,t In orde had ge bracht en zich het zweet van het voor hoofd wiste. „Zo", zei de brlgges, tevreden omdat de man aan zyn bevel had voldaan. „En nu u? Wie bent u? O, wacht eens, u bent hier vanmorgen al eerder geweest, nietwaar „Juist", antwoordde Jopie rustig. „Wie ik ben, doet er op het ogenblik niet toe. Als mynheer Koks er is, r-n: ik hem graag onmiddellijk willen spre ken. Zegt u maar, dat het verband houdt met vannacht", voegde hy er op zachter toon aan toe.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6