r het Aardgas Het debat over Ik verlang niets anders meer; het is verrukkelijk En Bioscoopnieuws SNEEK: WIJDE BURGSTRAAT 13 Opbrengst Roode Kruis* collectes Oanriding to Hommerts de was heen Zaken nieuw s Kaart Sneeker Meer en omgeving de nieu- van Castella Ingez. Mededeling. Advertentie Maar daar gaat het in verschillende opzichten. Het antwoord van B. en W. De Voorzitter, die de verschil- 2-dellge strandjapon In Krausl crêpe, geheel doorknoopbaar Exclusief dessin. Fondkleurengrijs, linde en wit Maten 38 t/m 46 Speciale prijs f 24.75 De 16-jierrige KI. de Jong üt ’e Hom- merts wykte efkes fan it fytspaed óf, krekt op it stuit dat in auto, bistjürd troch de hear Miedema fan Ljouwert in molkwein, dy’t him tsjinkaem, passear- re. De fytser waerd oanriden en tsjin ’e groun oansmakt. It foei gelokkich hwat ta. Mei in pear skaefwounen en in fleiswoune oan 'e foet waerd er nei hüs ta brocht. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft in Woudsend, IJpecolsga eri Indijk f 177,05 en in Nijland f 131,04 op gebracht. ons één van huisvrouwen de snelle en i zij bereiken maken! uit het vuilste genoeg. Volg de beste gegeven: haal Parels (47 ct. per ’t Is feest in Parijs. Het is een ingenieuze vondst om een film te maken, die uiteindelijk niet tot stand komt en enkel bestaat uit flarden en fragmenten van wat een film had moeten worden, terwijl de makers aan het eind bovendien tot de ontdekking ko men dat de film die zij hadden willen maken al gemaakt is. Een wonderlijk geval dus, dat niettemin een allerple zierigste film heeft opgeleverd. Deze film heeft bovendien in haar geheel een vrolijke vaart meegekregeh. Overigens veroorzaakt z(j een gezellige binnenpret, omdat de film zichzelf niet serieus en dus op de hak neemt. Hildegarde Kneff, die thans ook buiten Duitsland veel ge zocht is om haar attractieve kwaliteiten, treedt in deze overigens door en door Franse film als circus-artlste op, maar het moet gezegd worden dat zij goed Frans spreekt. nu eindelijk 100% vei- Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de Ambtenaarsver ordening enz. Het betreft hier een voorstel tot in voering van een definitieve regeling van de vacantietoelage voor al het gemeen- tepersoneel naar analogie van de nieuwe rijksregeling. Het voorstel wordt z.hs. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot ver koop van percelen grond enz. aan de Oppenhuizerweg en Houkesloot. de blank zachtheid met verzetten, onder voorwaarde dat men het risico zo klein maakt. Overschakeling op zal nl. alleen slagen als de winst gebruikt wordt voor een de vele tien- die opgetogen fantastische re- i met Castella B. en W. stellen voor de bij een vorig raadsbesluit van de heer H. WBos aan gekochte percelen grond en water thans te verkopen aan de erven B. J. Feenstra, wat één gedeelte betreft en aan de heer B. v. d. Werf wat een ander gedeelte aangaat. De laatste zal onder beding van een jaarlijkse grondrente kopen, de erven Feenstra wensen hun gedeelte onbe zwaard in eigendom te verkrijgen. De verkoopprijs is herleid uit de aan de heer Bos totaal betaalde koopsom ad f 5800.—. Z.h.s, aangenomen. I van en de U behandelt Replieken. De heer F jj 1 g t r a had geen behoefte als lid der gascommissie het woord te voeren en is zowel verwonderd als te leurgesteld over het betoog van de heer Zeilstra, ook lid van die commissie. Hjj had gelegenheid genoeg in die commis sie inlichtingen te krijgen en had zich, als ieder raadslid, ook nog tot de di recteur kunnen wenden. De heer Zeil stra sprak over het nadeel dat nering doenden zullen ondervinden, doch dat is een te verwaarlozen minimum. Hij sprak niet over de voordelen voor de nering doenden als Ujv. de installatie van electr. verlichtingen in 450 woningen. De heer Zeilstra heeft hier ook dingen te berde gebracht, welke hij in de com missie had moeten brengen. Spr. kan met het a— hrijvingssysteem aan de gasfabriek toegepast volkomen instem- - 'n, het heeft de gemeente in staat ge steld veel te doen. Inderdaad rust er een grote verantwoordelijkheid op ons, in 't bijzonder ten opzichte van hen, die op wachtjeld komen. Men kan daar lang en breed over praten maar tenslotte komt het moment dat men op aardgas moet overschakelen ondanks de bezwa ren en mèt de grote voordelen. Zowel stad- als landsbelang eisen dat men nu op aardgas overgaat, het ia economisch niet verantwoord anders te handelen. Spr. hoopt dat B. en W. het uiterste zul len doen voor hen die gedupeerd worden. Spr. hoopt dat zij hun weg in het par ticuliere bedrijf zullen vinden en zo wei nig mogelijk nadeel zullen ondervinden, waarin hij verwacht dat B. en W. hen zullen terzijde staan. een juist inzicht heeft in deze materie is twijfelachtig. Kraakgas is voor een gemeente als de onze, die een omzet heeft van drie millioen m3, onaanvaard baar. Dat zou direct een verlies van 15 opleveren. En voor de gemeenten die hier genoemd zijn is het ook nog de vraag of ze al of niet zullen kraken. De minister is beslist ook niet bereid dit gas als verrtjkingsgas te leveren. Zeer aannemelijk overigens omdat het kwan tum verrijkingsgas dat wij zouden kun nen gebruiken maar gering is, nl. 260000 m3. Het buizennet zou daarvoor te duur zijn. B. en W. sluiten zich daarom aan bij de commissie Kreukniet, die tot de conclusie kwam, dat de kleinere gemeen ten niet voor verrijkingsgas, evenmin als voor kraakgas, in aanmerking ko men. Bovendien is het van groot belang dat we straks gas krijgen dat niet giftig is. De kwestie van de hoge druk is nog in overweging. Het is nog altijd de vraag hoe de buizen daarop zullen rea geren. Maar dat geldt ook voor de bui zen in de woningen. De burgerij zal ook wel niet zo dankbaar zijn als die geheel vernieuwd moeten worden. De calori sche wr.arde van het aardgas bedraagt 8450. De prijs is daarvan afhankelijk. Wordt de waarde minder, dan zal de prijs een verlaging ondergaan. De vraag is gesteld of een ketel water nu in de helft van de tijd die bij kolengas nodig is, zal koken. Waarschijnlijk zal daar voor de zelfde tijd nodig zm, maar door de nieuwe comforen gebruikt men maar de helft van de calorieën. Dit staat der halve niet met elkaar in verband. Spr. was het echter met mevr. Kuipers—Are- ma eens, dat de burgerij uitvoerig moet worden ingelicht. Maar eerst moest de Raad een beslissing nemen. Zou men bijv, tot een hógere druk overgaan, dan krfjgen we alleen ombouw. De kosten daarvan, zo herhaalde spr., zijn volledig voor rekening van de gemeente. B. en W. beschikken reeds over een volledig overzicht van het aantal comforen. B. en W. zullen trachten hierbij een soepele houding aan te nemen. Daarom willen ze deze zaak niet te veel reglementeren maar vragen ze de vrijheid binnen de grenzen van het toegestane crediet zelf te beslissen. Voorts zijn z(j gaarne be reid wanneer een regeling is getroffen betreffende de vervanging van gasver lichting in woningen door electriciteit daarvan mededeling aan de Raad te doen. Spr. merkte hierna op, dat de heer Zeilstra verklaarde met het voorstel accoord te gaan mits aan één voorwaar de werd voldaan. Hij had echter gaarne gehoord welke die voorwaarde ie en die ook gaarne vernomen in de commissie waarvan de heer Zeilstra zelf lid is. Een lid van de Raad echter kan een voor stel aannemen of verwerpen. Als alle zeventien leden voorwaarden zouden stellen, zou dat tot grote moeilijkheden leiden. De opmerkingen die de heer Zeilstra maakte over de afschrijving van de gasfabriek kunnen B. en W. ook moeilijk aanvaarden. Daaruit blijkt trou wens ook zijn onbekendheid met de af- schrijvingspolltiek welke hier steeds ge volgd is en een zeer gezonde is geble ken. Spr. is er op tegen de winsten in de bedrijven te laten. Want dank zij deze winsten heeft de gemeente hier in de loop der jaren veel dingen in stand kun nen houden en allerlei vormen van acti viteit kunnen ontwikkelen. Wat de prijs van het aardgas betreft is rekening ge houden met de dubbele calorische waar de. Voorzieningen zullen worden getrof fen met betrekking tot de droogheid van het gas (door toevoeging van ode) en voorts zal iets aan de buizen moeten worden gedaan om het verlies tegen te gaan. Men zal dit verlies dus kunnen drukken. Daar staat wel een hogere uit gaaf voor het buizennet tegenover, maar door het mindere verlies zal dit net zich zelf kunnen saneren. Voor de meters is eveneens een oplossing gevonden. De muntmeters blijven volledig bestaan. Over de wachtgeldregeling deelde spr. mede, dat deze gemaakt is naar de re geling die momenteel bestaat. Ook is een calculatie gemaakt volgens andere normen, maar dat was niet van invloed. Hij zette deze regeling nader uiteen, waaruit o.a. bleek, dat, Indien een arbei der bij een particuliere patroon In een lagere loonklasse komt, hij een toeslag krijgt tot de hoogte van zijn tegen woordige loon. Dus niet tot die van het wachtgeld. Komt men binnen de tijd welke voor de wachtgeldregeling geldt terug, dan valt men weer in dezelfde regeling voor de volledige periode. Naar aanleiding van de vraag of aardgas ho gere kosten voor de verbruiker zal mee brengen herhaalde spr., dat voor de dub bele prijs ook een dubbele hoeveelheid calorieën geleverd wordt. In bepaalde omstandigheden bestaat echter de mo gelijkheid dat zijn toestel door ombouw enig rendementsverlles zal opleVeren, Als compensatie daarvoor krijgt men de 450 calorieën meer. Het is een illusie te menen, dat wij over 20 jaar nog op de zelfde manier gas zullen maken als thans. We hebben dan stellig lange af- standsgas en men zal het dan zeker uit olie maken waardoor gemakkelijk in de behoefte kan worden voorzien. Er is ook nog gevraagd naar ervaringen elders. Juist op grond daarvan menen B. en W. tot overschakeling op aardgas te moeten overgaan. Hun voorstel steunt daarop Vervolg van pag. 1 In eerste instantie werd het woord ge voerd door de heren Terpstra, Langius, en v. d. Wal, mevr. KuipersArema, de heer Zeilstra, mevr. Schaper en de heren de Vries, 'Boonstra en v. d. Werf. De heer 1 erpstra merkte op, dat vaak is betreurd dat onze vaderlandse bodem zo arm was aan delfstoffen. Daarom is er direct gebruik van ge maakt toen in Limburg kolenlagen wer den ontdekt. Maar die zullen zeer zeker spoedig uitgeput zijn. En toen in Drente aardolie gevonden werd, is men ook da delijk tot de exploitatie daarvan over gegaan. Door het bezit van kolen en olie zijn we nl. minder afhankelijk van het buitenland. Bovendien spaart men deviezen. Het is daarom logisch ook het aardgas te benutten, temeer omdat een naburige staat alle moeite 'doet het aan onze bodem te onttrekken. Deze zaak heeft echter verschillende facetten: om bouw van toestellen, verandering van straatverlichting enz. Maar onze tractie, aldus spreker, is in principe vóór dit voorstel. De heer Langius betoogde dat, waar de ingewijden er een aantal jaren >r nodig hebben gehad dit vraag stuk op te lossen, de raadsleden er slechts enige dagen voor is gegeven. Z.i. wil de minister centralisatie van de gasproductie in het land, waarbij de gas fabrieken moeten worden opgerold. Op welk rangnummer Sneek staat is echter niet bekend. Wij zullen het echter heb ben te aanvaarden, Doen we het niet, dan is er nog de stok achter de deur der deviezen die nodig zijn voor ’t aankopen van buitenlandse kolen. Spr. trekt even wel in twijlei of aardgas inderdaad voor delig zal zijn. Te veel factoren oefenen hierop invloed uit. Maar hij kan toch niet aan de gedachte ontkomen, dat de verbruikers straks duurder zullen uit komen. Beter zou het daarom zijn tot kraakgas over te gaan en het aardgas alleen voor industriële doeleinden toe te passen. Dan kunnen ook de spaar- en sudderbranoers van de gascomforen ge spaard blijven. Verder wees spr. er op, dat de levering maar voor 20 jaar ge garandeerd wordt. Maar als die nu eer der ophoudt, welke zijn dan de conse quenties voor de gemeente ten aanzien van het niet atgeschreven gedeelte van de gasiabr ekDe heer van der Wal sprak zijn grote waardering uit voor de uitvoerige toelichting van B. en W. en maakte daarna eveneens enige opmer kingen. De calorische waarde van het aardgas is gebaseerd op ruim 8000, stadsgas heeft maar 4000. Theoretisch dus een dubbele calorische waarde. Maar als in de toekomst mocht blijken, dat die waarde tegenvalt, hoe komt het dan? Is de gemeente dan ook bereid de prijs in overeenstemming te brengen met de lagere calorische waarde? De door B. en W. voorgestelde straatverlichting wordt volgens spr. ideaal en zal zeker de instemming van vele ingezetenen heb ben. De straatverlichting wordt er beter door en de aantrekkelijkheid van de stad verhoogd. Mevr. Kuiper s—A r e m a bracht dank aan de samensteller van de uitvoerige bijlage, maar is het de bedoe ling dat ook de burgerij uitvoerig en dui delijk wordt ingelicht zoals in andere plaatsen is geschied? Verder wilde spr. gaarne nog enige inlichtingen ontvan gen. Normale 1, 2 en 3 pits gascomforen worden niet omgebouwd. ne verbruikers kunnen van de gemeente een comfoor volgens het standaardmodel krijgen. Maar net kan ook voorkomen,’ dat men een mooi nieuw comfoor heeft dat men wil laten ombouwen. Is die ombouw dan voor rekening van de gemeente? De Voorzitter: Ja! De ombouw van gaskachels, boilers, geysers e.d. ook? vervolgde mevr. Kuipers. Spr. heeft verder het ge voel, dat de burgerij niet zo heel wel willend tegenover deze zaak staat, en daarom hoopte zij, dat deze uitvoerig zal worden ingelicht en met de meeste be reidwilligheid zal worden tegemoetge- treden. Voorts attendeerde zij nog op dat deel van de toelichting, waarin ge sproken wordt over de vergoeding welke gegeven wordt voor vervanging van gasverlichting door een electrische. Het Rijk geeft daarvoor een bijdrage van ƒ100 per woning, maar B. en W. geven de voorkeur aan een vergoeding per lichtpunt. Krijgt de Raad hierover t.z.t. nadere inlichtingen? Spr. hoopte even wel dat, waar het hier meest arbeiders woningen betreft, B. en W. in deze niet al te zuinig zullen zijn. De gemoederen in beroering. Volgens de heer Zeilstra heeft het aardgas de gemoederen van de burgerij de laatste dagen sterk in beroering ge bracht. Hy vond het daarom jammer, dat de Raad nu moet beslissen over een zaak waarover de leden z.i. te weinig inlichtingen hebben kunnen krijgen. Het voorstel geeft wel gunstige inlichtingen over de financiële kant van de zaak en de voorgestelde electrische straatver lichting maakt het nog aantrekkelijker, maar toch zijn er pok bezwaren. De om bouw van de gebruikstoestellen is voor delig voor de gemeente, maar voor de gebruikers niet. Vermoedelijk komen die duurder uit. Het keukengerei zal spoe diger vervangen moeten worden wat vooral voor de minst draagkrachtigen zeer schadelijk is. Ook achtte spr. het een bezwaar, dat de gemeente bij aard gas geen cokes meer kan produceren. Niet alleen voor de afnemers, maar ook voor de handelaren, terwijl het verdwij nen van de kolenaanvoer door de ne ringdoenden als een schadepost zal wor den gevoeld. En bovendien krijgt Sneek bij aardgas weer een industrie minder wat voor de middenstanders eveneens schade betekent. Met cijfers betoogde spr. verder, dat aardgas duurder is dan olie. Wanneer echter een andere af schrijving op de gasfabriek zou zijn toe gepast en de winsten in het bedrijf wa ren gebleven, had de gasprijs hier ook lager kunnen zijn, In Utrecht bijv, be- schadeloosstelling aan de eigenaren voor vervanging van de gasverlichting door electriciteit wilde spr. t.z.t. ook gaarne meer horen. Echter niet alleen voor wat de eigenaren betreft, maar ook wat de bewoners aangaat. Die zullen lampen enz. moeten aanschaffen. Blijft het muntgas bestaan? Dat is voor velen zeer gemakkelijk. En is er ook iets be kend over de dubbele slijtage van de pannen Dat er arbeiders door op wachtgeld komen, heeft spr. vooral aan het denken gebracht. Zij wilde in elk geval niet, dat zij tot werk worden ge dwongen dat hun niet ligt en evenmin dat zij er minder aan toe zullen zijn dan met wachtgeld als ze, na plaatsing in het particuliere bedrijf, na enige jaren werkloos zouden worden of ziek of in valide. Voorts wenSte zjj, evenals mevr. Kuipers, gaarne een uitvoerige voorlich ting van het publiek. Onder de huis vrouwen Is veel beroering over de vraag of ze nu werkelijk dubbel zoveel gas zul len krijgen In de krant wordt dit ont kend. Kunnen B. en W. daaromtrent ook een antwoord geven De heer d e Vries herinnerde er aan, dat het al twee jaar geleden is, dat voor het eerst in de Raad over aardgas gesproken is. In die tijd hebben de deskundigen er zich steeds over beraden. De prijs war toen nog 8 cent, maar is thans 6 cent pr m3. Er is dus wel aan gewerkt. Nu echter moeten wij een beslissing nemen, aldus spr., die er wel niet als een des kundige over kan oordelen, maar toch voor een besluit staat, dat veel verant woordelijkheid van hem vraagt. Daarom wilde ook hij gaarne een antwoord op enkele vragen. In de eerste plaats: wor den de gasverbruikers door deze om schakeling op hogere kosten gebracht? Men heeft verschillende soorten toestel len, gaskachels, comforen enz. De mensen mogen daarom niet op hogere kosten komen, temeer omdat de aard gasvoorziening maar voor 20 jaren geldt. Maar wat gebeurt er na die 20 jaar? Het aardgas zal ook een heel an dere invloed hebben op de buizen dan kolengas. Dat kan voor de gemeente, ge weldige kosten opleveren. Maar ook voor oudere huizen met oude leidingen kan schade ontstaan. Kunnen de gasge- bruikers daarom ook overgaan op buta- gas of zullen butagasgebruikers op aardgas overschakelen? Wanneer men het gas hier ging kraken, zou het geen invloed op het buizennet hebben. Men heeft geprobeerd, zo ging de heer de Vries voort, en dat is ook gelukt, de prijs naar beneden te brenger. Maar als men tot kraakgas overgaat, stelt de mi nister de prijs een halve cent hoger. Is daar ook iets tegen te doen? De heer Boonstra viel direct de uitzonder lijke figuur op, dat de publiekrechtelij ke lichamen aan het marchanderen zijn geslagen over de gasprijs. Het succes was aardig voor de gemeenten, De prijs is verlaagd. Misschien wordt daardoor voorkomen, dat op de verbruikers e - zware last wordt gelegd nu het aardgas zo veel duurder zal zijn. Maar als de koop gesloten is blijft altijd nog de vraag bestaan: zijn we niet te vlug ge weest? Het tweede succes voor de ge meente is de meestbegunstigingsclausule in de voorwaarden. Deskundigen zijn het er over eens dat overschakeling op aardgas economisch verantv'oord is, en volgens spr. moeten de adviezen van déze deskundigen worden opgevolgd. De fractie van de P, v. d. A. heeft zich na tuurlijk ook bezig gehouden met de 20 man personeel die op wachtgeld moeten worden gesteld en waarvan de kosten 245000 bedragen. In het voorstel van B. en W. zijn zeer openhartig zowel de winst- als de verliespunten opgenomen, maar is het nieuwste reglement van het centraal orgaan de basis geweest voor de wachtgeldverplichtlng Met B. en W. hoopte spr. tenslotte van harte, dat de ontslagenen in het particuliere be drijf een plaats zullen vinden, maar zulk een herplaatsing le, vooral voor de ouderen, niet gemakkalijk. Vooral de eerste tijd is omschakeling nodig. Spr. fractie hoopt derhalve, dat met de be langen van deze mensen zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden. De heer van der Werf sloot zich bij het voorstel van B. en W. aan, maar zou toch gaarne ingelicht willen worden over ervaringen In andere gemeenten opge daan. «De heer Zeilstra zegt dat door de geringe tijd van bestudering van het voorstel welke hij had, nl. slechts ^én ig vóór de commissie v?hgaderde, hij deze materie niet voldoende beheerste om in de gr commissie alle vragen te stellen welke hjj nu aan de orde stelde. Spr. geeft toe dat hij zich wel wat sterk heeft atgedrukt als hij aan de aanne ming van het voorstel een voorwaarde wilde v- ’btnden. Maar als de bestaande gasfabriek nu geheel zou zijn afgeschre ven zou het gebruik van aardgas hier nog me r voordelen opleveren. In hoe verre de winst van de gasfabriek voor Sneek van belang is geweest kon spr. niet beoordelen.. De V o o r z. juist m De heer Ze‘ 1 s tr a Wij staan hier nu voor belangrijke beslissingen; inder daad was de voorlichting van B. en W. goed. Maar er moeten grote investerin gen plaats hebben en met 5 of 10 jaar kunnen er wel weer belangrijke veran deringen zijn. Daarom zou spr. wensen dat de afschrijving zo snel mogelijk plaats had. Dat lijkt spr. ook niet meer dan billijk tegenover de verbruikers. B. en W. verdienen hulde voor hun diep gaand onder k, maar er kunnen zich omstandigheden voordoen waaruit te-, genvallers voortvloeien. Spr. zou dus gaarne zien dat B. en W. een politiek van afschrijving in zo snel mogelijk tempo overwogen er dat de gasprijs voor de verbruiker in overeenstemming met de kosten werd gebracht. De heer Terpstra zegt dat tot de burgerij vooral die betrekkelijk korte periode van levering 20 jaar spreek1 maar spr. gelooft dat de des kundigen die wel aan de zeer voorzich tige kant namen en dat Jiet wel langer zal werden. De heer Langius zou nog willen weten hoe het komt met de onafge schreven investeringen als de levering binnen 20 jaai onderbroken wordt. De Voorzitter zegt dat hier niet in het geding is gebracht de vorming van een industrieel klimaat, terwijl dat t°ch een belangrijk punt is. De gemeen te kan aan de industrie aardgas voor 13 ct doorleveren. De heer- Zeilstra haalde een mening uit industriële krin gen aan, doch dat moet men met een korreltje zout nemen. Een feit is dat tal van industrieën, zo niet hier dan elders, zitten te springen om gas van 13 ct., en dat dit voor tal van gemeenten een aansporing Was aardgas te nemen. En als Sneek wil trachten een industrieel klimaat te scheppen, zal men dit ele ment niet uit het oog mogen verliezen. De bezwaren dat de cokesproductie ver valt, moeten niet te zwaar wegen, hoe wel wij zelf nog geen moeite hadden de cokes te verkopen hadden andere ge meenten met ’erliezen op die productie te kampen; bovendien schakelt men ge makkelijk op andere brandstof over. Aan een afschrijvingspolitiek zitten al tijd twee kanten. Als alle gemeenten in het verleden hun gasfabrieken hadden afgeschreven hadden we het aardgas niet vcor 6 cent gekregen, want dan had het rijk aan de gemeenten geen te gemoetkoming behoeven te laten voor onafgeschreven investeringen. De heer Zeilsta wil èn sr.el afschrijven èn de ver bruiker laten profiteren, beide tegelijk is niet mogelijk, men moet kiezen. Men kan veel afschrijven en dan zal het nageslacht daarvan profiteren, men kan co': iets minder afschrijven en zo het tegenwoordig geslacht tegemoet ko men. Wat betreft de periode van 20 jaar, dat zal wel meevallen, gezien de adviezen dér deskundigen. Vast staat echter wel dat over 20 jaar de gaspro ductie niet op dezelfde wijze zal geschie den als thans in onze fabriek, dus moe ten er toch altijd nieuwe wegen in deze bewandeld. Wat betreft de vraag van de heer Langius over wat er gebeurt als b'nnen 20 jaai de levering wordt stop gezet: het rijk is dan aansprakelijk voor de schade. De heer de Vries zegt dat als men hier in vergadering bijeenkomt het voor de hand ligt dat men vragen stelt. Toen spr. in eerste Instantie iets over kraak gas vroeg werd van de overzijde opge merkt dat men moest afgaan op de deskundigen. Maar men mag toch vra gen ellen. Spr. heeft buitengewoon veel waardering voer de uiteenzetting van de Voorzitter, welke zeker tot de bur gerij zal spreken. De Voorzitter antwoordt dat het kraakgas reeds bij de allereerste onder- handelingen eer rol heeft gespeeld. Maar voor een gemeente met een gasverbruik van 3 millioen m3 zit daar niets in, dat is veel te duur. Eerst bij 10 k 12 millioen m3 verbruik is het te overwegen. De heer Boonstra meent dat enige leden de afschrijvingskwestie niet dui delijk is. Bij particuliere bedrijven schrijft men zo snel mogeljjk af. Bij de fiscale methode komen aanschaffings waarde, gebruiksduur en residu-waarde In het geding en deze laatste methode is voor overheidsbedrijven de geëigende. Bij de methode der afschrijving in snel tempo worden stille reserves gekweekt en daaraan heeft een overheidsbedrijf geen behoefte. De heer v. d. We rf vraagt hoe het nu ugenlijk zal gaan op het moment dat er aardgas komt; hoe kan men dan de overschakeling zonder stagnatie doen verlep- t De Voorzitter zegt dat dit inder daad het moeilijke punt bij de ombouw is. De bedoeling is dat men tijdig nieuwe aardgascomforen beschikbaar zal stellen en de andere apparaten zal ombouwen om een gasloze periode te voorkomen. Ik wil U even laten weten, hoe ik over Castella Parels denk. Ik wqu er eerst niet eens mee wassen. Maar toen ik het dan toch eens deed, stond ik er werkelijk verstomd van, zo schoon was alles geworden. Ik meende, dat ik altijd een heldere was had, maar toen kon ik het verschil zien. Ik verlang niets anders meer. Het is gewoonweg verrukkelijk. IJ hebt zeker voldoening van Uw werk, dat verneem ik tenminste van alle kanten Zo schrijft duizenden zijn over sultaten, di: Nadat de heer F ij 1 s t r a nog een op merking heeft gemaakt naar aanleiding van het door de heer Zeilstra gesproke ne, wordt het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen. Aan de agenda wordt nog toegevoegd een draagt deze 8% cent per m3. Uiteinde- Ijjk echter wilde spr. zich niet tegen aardgas evenwel, mogelijk aardgas meerdere hogere afschrijving en de verbruikers- prijzen in overeenstemming worden ge bracht met de verlaagde kostprijs. Verschillende vragen. Mevr. Schaper geloofde, dat het wel goed zal zijn tot aardgas over te gaan, maar wilde toch gaarne antwoord hebben op enkele practische vragen. In da earate plaats de vernieuwing en ver vanging van leidingen. Daar zal wel ■eer veel aan dacht aan moeten worden besteed. Ir. de oudere woningen is het gas elechtar dan In de nieuwe. Dat komt door 4a ood» buisen, «egt men. Over de Persoonlijk woord van de heer ’’lok. De heer Blok dankt de raad, mede namens zijn echtgenote, voor de geluk wensen en het cadeau een kapstok die hem bij zijn huwelijk werden aange boden. De Voorzitter sluit daarna de vergadering met de raadsleden te dan ken voor hun bereidwilligheid op Zater dagnamiddag te vergaderen en voor de wijze waarop hier de debatten zjjn ge voerd. Moge de gevallen beslissing de gemeente ten voordeel strekken. lende sprekers beantwoordde, consta teerde dat het bij dit voorstel heel een voudig gaat om deze vraag: wil ik coüte que coüte mijn productieapparaat handhaven of ben ik bereid het op zeker ogenblik stop te zetten? B. en W. heb ben reeds in eerste instantie niet gezegd dat zij het, koste wat kost, willen hand haven. Er kunnen omstandigheden zijn die er toe leiden het stop te zetten en tot een andere productievorm over ti gaan. Het uitgangspunt voor een goede exploitatie van een gasfabriek moet z(jn gas van goede samenstelling te leverei tegen billijke prijzen. Maar reeds lan, voltrekken zich wijzigingen in de gas voorziening, zoafs spr. met voorbeeld aan toonde. Hier voltrekt zich een veran dering in die zin, dat de oude product niet meer aan de eisen van de t(jd vol doet, Dat Amsterdam een regeling met de Hoogovens sloot is daarvan ook een symptoom. Deze ontwikkeling schrijdt steeds verder voort en zo zal de gasvoorziening in I960 nog een heel andere vorm hebben. Dat moeten wij ons duidelijk voor ogen stellen. De ontwik keling van de gasvoorziening is op gang en dat kan ons niet onberoerd laten. Op verzoek van de Noordelijke provincies is het aardgas nu ook voor Noord-Neder- land beschikbaar gesteld on de vraag is thans, of wij bereid zijn een overeen komst met de Staat der Nederlanden te sluiten. Er is geen kwestie van oprollen van gasfabrieken met op de achtergrond het gevaar van de deviezen. Spr. staat volledig achter de minister partijge noot van de heer Langius die vol doende begrip heeft getoond voor de moeilijkheden van de gemeenten. Hoe is nl. de prijs tot stand gekomen? Door overleg tussen de gemeentebesturen en de minister, die bereid bleek de kostprijs van de goedkoopst producerende fa briek i.c. Almelo aan te nemen. Er was toen nog wel enig verschil maar daarin is de minister de gemeenten te gemoet gekomen door de prijs met nog een halve cent te verlagen. Wij moeten ons thans reëel afvragenzitten hier voordelen voor de gemeente? B. en W. zijn tot de conclusie gekomen, dat dit inderdaad het geval is. hoewel het ook hun niet gemakkelijk valt een bedr(jf op te geven. Als zij kans hadden gezien het in stand te houden, zouden ze dat zeker hebben gedaan. Maar gezien de ontwik keling van de gasvoorziening mee den zij de verantwoording daarvoor niet te kunnen dragen. Bij overschakeling op aardgas blijft de bedrijfswinst zoals die geweest is bestaan, maar in werkelijk heid zou die winst in de loop der jaren zijn gedaald door nieuwe investeringen en meerdere onderhoudskosten voor de gebouwen. In de volgende jaren zou men deze verhogingen dus in de prijs van het gas moeten calculeren. Bovendien komt er nog tienduizend gulden bjj de winst en tenslotte komt in de vorm van meer calorieën nog 19000 gulden aan de bur gerij ten goede, de gemeente krijgt 45000 voor de vervanging van de gas verlichting in de oude woningen en 140000 voor de electrische straatver lichting. Voorts zal een groot deel van het vaak verouderde comforenpark door nieuwe worden vervangen. B. en W. heb ben opzettelijk uitvoerig en openhartig alles medegedeeld, waarover zij beschik ten. De mogelijkheid van redenering houdt daarom op, als men deze cijfers aan kant schuift en toch blijft twijfe len. Men zal dan met reële cijfers en gegevens moeten komen. De burgerij krijgt voor een belangrijk gedeelte nieu we comforen. Tot die tegemoetkoming is de gemeente echter niet verplicht. Ze kan volstaan met ombouw, waarvan de kosten volledig voor haar rekening ko men. Maar toch hebben B. en W. ge meend gelegenheid te moeten geven de oude comforen in te rullen tegen nieuwe die waarschijnlijk een veel hoger rende ment zullen geven. Het ontslag van het personeel. is Inderdaad ook een belangrijk punt, maar dat zal de Raad er toch niet van kunnen weerhouden nu reeds een beslis sing te nemen. Gelukkig echter is de toestand op de arbeidsmarkt op dit ogenblik gunstig, al erkennen B. en W. dat het vooral voor de ouderen moeilijk zal zijn een andere werkkring te krij gen. Maar de wachtgeldregeling is gunstig en bovendien zullen B. en W. het personeel, indien zulks mogelijk blijkt, gaarne bij andere diensten terug nemen. Zij zien geen andere weg dan dit voorstel in te dienen, maar op dit ter rein bestaan nog veel misverstanden. Men schrijft er ook over, maar of men Parels, het wasmiddel we tijd. Castella Parels strooit men water en direct ontstaat schuim. Geen papje vooraf Alle vuil trekt enorm goedin vlekken. Het Touringcar-Bedrijf „Frys e Reiswein” van Gebr. Sijpersma, ge,«s- tigd te Oosterwierum en Sneek, dat zich in de loop der jaren op het' gebied van reizen reeds bij vele toeristen, vereni gingen n gezelschappen zowel hier als elders een goede naam en roep van be trouwbaarheid heeft verworven, heeft aan zfjn drie autobussen een zeer fraaie Toerwagen toegevoegd. Het is een pro duct van de bekende carrosseriebouwer J. Jongerius te Utrecht. De moderne uit voering van de wagen valt direct op. Hij is voorzien van Diessel-motoren en bevat 42 zeer ruime zitplaatsen, waarvan de zittingen en rugleuningen vervaar digd zijn van sponsrubber, wat bij het langdurig zitten weldadig aandoet. Ook is er een radio-installatie met luidspre ker aanwezig. Deze luxe autobus is voorts voorzien van bergramen en meer geriefelijkheden, zoals o.a. een afzon derlijke bergplaats voor de bagage. Een mooie aanwinst voor de ondernemers van dit bedrijf. Wij ontvingen van drukkerij fa- B. Weissenbach en Zn. alhier een door haar Uitgegeven tweekleurige kaart van het Sneeker Meer met omgeving, getekend door de heer S. van der Zee. De water- sportbeoefenaar die de naaste omgeving van onze stad wil verkennen heeft er een aardige gids aan. zo in het verrukkelijk papje voorat te trekt enorm snel paniek vluchten de Eén maal spoelen is Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is eens een lig wasmiddel. E.i U staat versteld heid, de helderheid i van alle goed, dat Castella Parels. raad, die U ooit werd nog vandaag pak) in huis! IIIKVOl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2