BEVA VAKKLEDING (Uil Ijieï Verleden BUITENLANDS OVERZICHT Ge zon Be Babies .ZWITSAL LEVENSAVOND VRIJDAG 18 JUNI 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD” zelf- voor van tachtigjarige VAN DER PLAATS BOLSWARD J POEDER ZALF-ZEEP-QLIE j Directrice Verpleeghuis Joure Ds. J. C. H. Romijn 40 jaar predikant Activiteit in West-Duitsland standige diplomatie De Nawijnen verenigen zich De „kanjervangst" Het Vrije Volk Herinneringen van een door D. ZUIDERBAAN BLAD Sneek Advertentie I.M. „Sneek”, Advertentie met Oost-Duitsland door wapengeweld te verwezenlijken. De Sneker sportvisser, A. de Wit, IJlsterkade 51, die bij de opening van het visseizoen heeft deelgenomen aan de viswedstrijd van het Vrije Volk, ontving deze week daarvoor als aandenken een keurig vaantje en tevens een uitnodi ging om deel te nemen aan de finale, die gehouden zal worden in ’t Noord-Hol- lands Kanaal bij 't Zand op Zondag 27 Juni a.s. Kampioen van Friesland in de karpervangst werd onze plaatsgenoot de heer K. de Vries, Parkbuurt 39, die op 1 Juni een karper ving van 69% cm. lengte. De door de Wit gevangen karper was 64 cm. groot. In de afdeling voorn werd de heer H. Kok, Schwartzenberg- straat 9 alhier kampioen. ondanks haar glorierijk verleden, de tijd niet mee. De tijd dat alleen in de steden grote wedstrijden werden gehouden is voorbij; overal zijn nu ijsbanen aange legd en de „buitenmensen” van wie men het moet hebben, komen niet meer. Die hebben hun vermaak in eigen plaats en 't is voor heel wat stedelijke ijsclubs een moeilijke tijd te blijven bestaan. „Friesche Jeugd” dito, dito! De internationale kaats wedstrijden. H. M. de Koningin was dhnwezig bij de televisie-uitzending in de speeltuin Oud Naarden met kinderen van verplaatste per sonen. Aan het slot deelde H. M. met Prinses Margriet een geschenkje aan de kinderen uit. SCHARNEGOUTUM. Maandag 14 Juni vierde onze oud- dorpsgenoot ds. J. C. H. Romijn, emeri- tus-predikant van Harlingen, zijn 40- jarig ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Romijn werd in 1887 geboren (zijn vader, ds. P. J. Ro mijn, stond van 18941896 te Scharne- goutum en daarna tot zyn overlyden te Amsterdam) en werd in 1913 door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Hol- land toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 18 Juni 1904, 50 jaar geleden dus: BE VA werkkleding verkrijgbaar bij „DE VOORUITGANG” - Fa. Bouwhuis Zo n huis zal niet gauw een ruïne worden. Die timmerman is er gerust op, hii heeft het wat je noem i „extra versterkt” I LEEUWARDEN. Win. de heer P. A. Boersma, kerkvoogd te Hempens, heeft die kerkvoogdij 20000 ver maakt en de diaconie van Hempens en 7 andere in de omtrek elk 10.000. Zijn knecht, hoofd van een gezin met 9 kinderen, krijgt de boer derij, alle vee en nog 40.000 in con tanten. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 10—17 Juni. Geboren: Bertus z. v. Douwe Yke- ma en Elisabeth van der Horst; Trijntje d. v. Douwe Sikke de Wreede en Roelofke Schriemer; Cornelia z. V. Antoon Brandsma en Froukje Wes ter. Gehuwd: Hendrik Klasema, 25 jr. en Jetske Schilstra, 21 jr.; Reinder Stoelinga, 24 jr. en Pietje Overdijk, 24 jr.; Lammert van Foeken, 26 jr. en Sijtske Spoelstra, 29 jr. Overleden: Ids de Jong, 2 jr. Benoemd tot directrice van het met enkele maanden te openen Protestants Verpleeghuis te Joure, Zr. A. M. van der Meulen te Zeist, voorheen docente voor de Stafopleiding v. verpleegsters te Groningen. SNEEK. Bij de stemming voor de verkiezing van provinciale staten werden in het district Sneek gekozen de h.h. D. Gaastra, Lemmer (a.r.) met 4350 st., B. W. Okma, Ypecols- ga (c.h.) met 4330 st., S. J. Gerbran- dij, Goënga (a.r.) met 4310 st., H. Luiking, Lemmer (a.r.) met 4299 st. en R. S. H. Visser, Sneek (r.k.) met 4185 st. De libercle candidaten hadden elk ruim 2200 st., de soc. dem. candida ten van 309 (Hildebrand, Dokkum) tot' 403 st. (Jansonius, Drachten. IJLST, van 10—17 Juni. Overleden: Hendrikje de Jong, 18 jr., d. v. Evert de Jong en Dettje Pcstma. hartig woordje worden gesproken bij het bezoek dat Churchill en Eden op 24 Juni op diens uitnodiging aan president Eisenhower zullen brengen. Azië zal by dat bezoek een voornaam punt der be sprekingen zijn. Volgens sommige com mentatoren over buitenlandse politiek is er toch wel enige winst voor het Westen ter conferentie van Genève, nl. deze, dat het verloop der conferentie India wel is waar niet in het Westelijke kamp, maar toch dichter bij het Westen heeft ge bracht. Vooral het feit dat de Vietminh, gesteund door de Sovjet-Unie en rood China ook aanspraak maakt op gedeel ten van de Indo Chinese staten Cam bodja en Laos schijnt in India een slechte indruk te hebben gemaakt. De Indiase vertegenwoordiger te Genève had verlangd dat de communisten deze beide Boeddhistische naties, waar bin nenslands zo goed als geen communisten zijn .zouden ontruimen. Advertentie Extra koopje Mooie blanke Tabak a 20 cent per pond. Stoomtabaksfabriek De Leeuw, G. v. d. Meulen Sz. Uitsluitend bij Apothekers en De neiging van India om wat dichter naar het Westen te schuiven al doet het dit niet zo fors als Pakistan, dat thans door een militair verdrag met Turkije min of meer aanhaakt bij het Westen schijnt navolging te vinden bij een aantal landen in het Midden Oos ten. Daar tonen, naast Irak, ook de Li banon en Syrië belangstelling voor de TurksPakistaanse samenwerking en voor de Amerikaanse hulp, welke daar mee annex is. Deze drie landen hebben zich tot nog toe van toenadering tot het Westen onthouden omdat zij Egypte niet in de wielen wilden rijden, dat van nau were betrekkingen van de liga der Ara bische landen met het Westen niet wilde weten, zolang de Suez-kwestie niet was opgelost. Maar dat duurt nu deze lan den te lang. Egypte heeft nu zijn troost gezocht in het aanhalen der banden met Saoedi Arabië, dat ook een kwestie met Engeland heeft nl. over de Boerami oase die rijk aan olie is en door Saoedi Arabische troepen is bezet, maar door Engeland wordt geblokkeerd omdat ze volgens Londen behoort aan de bondge noten van Engeland: de sultan van Mas- cate en de sjeik van Aboe Dhari. De le gers van Egypte en Saoedi Arabië krij gen een gemeenschappelijk opperbevel, de regeringen hebben verklaard dat zij eikaars geschillen met Engeland als hun eigen aanvaarden en dat zij niet tot een Westelijke verdedigingsorganisatie zul len toetreden voor die geschillen bevredi gend zijn geregeld, terwijl zij zullen trachten te beletten dat andere Arabi sche staten inmiddels tot het Turks Pakistaans verbond toetreden. De geruchten over communistische activiteit in Midden- en Zuid-Amerika houden aan .De cominform zou opdracht gegeven hebben aan de communisten in Chili om tegen de Chileense regering te ageren. De Ver. Staten hebben een „schaduw-embavgo” op wapenzendingen naar Guatemala ingesteld en begin van de volgende maand komen op initiatief van Washington de ministers van bui tenlandse zaken van 21 Amerikaanse re publieken bijeen om te bespreken wat er aan kan worden gedaan om te voorko men dat Guatemala een haard van com munisme wordt. Deze politiek is er een van het even wicht. Met West-Duitsland samen kun nen de Nato-landen een defensie opbou wen, welke het Russisch gevaar in toom houdt. Als W.-Dultsland of een herenigd Duitsland echter neutraal en ongewa pend blijft de eis der Russen op de mislukte conferentie van Berlijn ont breekt dat evenwicht en dreigt er vroeg of laat gevaar voor het Westen. De kwestie is voor Nederland van uitzon derlijk belang omdat het Noorden van ons land onverdedigbaar is als er geen samenwerking is tussen Nederlandse en Duitse legers die Noord-Duitsland even tueel moeten verdedigen. Een ongewa pend neutraal Duitsland is dus voor Ne derland een gevaar. Dit is echter de prijs welke Rusland eist voor de hereniging van Duitsland. En de vrees lijkt niet ge heel ongewettigd, dat in de hierboven genoemde beweging „Onscheidbaar Duitsland” zich het verlangen zal open baren haar doel te bereiken op de basis van de Russische eisen. De Russen doen dan ook al hun best om tot zelfstandig contact met W.-Duitsland te komen, dus zonder de bemoeienis van de Weste lijke Grote Drie. Malenkow heeft dezer dagen tot de Oost-Duitse premier Grote- wohl gezegd, dat de Sovjetunie pogingen van Bonn om betrekkingen met Moskou aan te knopen zou toeiuichen en de reeds hierboven genoemde W.-Duitse politicus Dehler verklaarde naar aanleiding daar van dat directe diplomatieke betrekkin gen tussen W.-Duitsland en de Sovjet unie beslist noodzakelijk zijn, aangezien de hereniging van Duitsland slechts tot stand kan worden, gebracht met instem ming van Rusland. De West-Duitse so cialisten meenden dat Malenkows ver klaring een duidelijk bewijs is van de nieuwe koers welke het Kremlin heeft ingeslagen. Een meer nuchtere beoor delaar der feiten zou echter naar aanlei ding van de houding der Russen te Ge nève eerder kunnen constateren dat er niets in de houding van het Kremlin veranderd is, en in Malenkows woorden het zoet gefluit van de vogelaar herken nen. Men kan het verlangen van het Duitse volk naar hereniging begrijpen, maar de scheiding is de prijs welke het moet betalen voor de oorlog, welke Duitsland veroorzaakte en waarin het de nederlaag leed. Voor het vrije Wes ten is die scheiding ook de meest aan vaardbare situatie, zolang de Sovjetunie niet van een aannemelijke basis voor ontwapening wil weten, tenzij een ver enigd Duitsland, dgt ook vrij zou zijn zich te bewapenen, in het Westers de- fensiestelsel zou kunnen worden opgeno men. En van dat laatste zullen de Rus sen natuurlijk nooit willen weten, bo vendien is het de vraag of het Westen er mee gediend was omdat een dérgelijk Duitsland een te groot overwicht in de Westelijke vastelandsdefensie zou krij gen. Onder de huidige verhoudingen lijkt zoals boven reeds gezegd, nog altijd een gespleten Duitsland het meest aan vaardbaar, waarvan het Westelijk deel dan dient opgenomen in de E.D.G., om dat het onmisbaar is voor de verdedi ging van het West-Europees continent en omdat het door die opname in de De- fensiegemeenschap ook in toom wordt gehouden zijn verlangen naar hereniging de heer P. J. de Hoop, beschermheer der vereniging, een zilveren lauwerkrans als wisselprijs uitgeloofd, welke driemaal achtereen of vijf maal in ’t geheel moest worden gewonnen. De Ned. Kaatsbond stelde de vier Friese parturen samen, de F.I.P. de vier Belgische. Dat gaf nogal enige drukte die samenstelling daar in België. Niet wat de spelers betrof, die waren al te gaarne bereid een reisje naar Sneek te maken, waar de ontvangst al tijd zeer goed was zoals in België wel bekend was. Maar met de besturen van de verenigingen was het vaak moeilijker. In België waren de spelers voor de eerste klasse bijna allen beroepsspelers. Ze waren contractueel voor een vol jaar verbonden aan hun „Société” en deze contracten moesten vóór 1 November zijn getekend voor het volgends kaats- seizoen. Van het partuur van vijf spelers moesten er ten minste drie inwoner zijn van de gemeente, twee mochten buiten de plaats wonen. Er werden, evenals pu bij de voetbalclubs in het buitenland, vaak spelers gekocht voor flinke bedra gen, terwijl ze het gehele seizoen door konden rekenen op een bedrag aan prij zen dat hen in staat stelde zonder al te veel te werken, zich een fatsoenlijk be staan te verschaffen. Er waren veel fa brieksarbeiders, mijnwerkers e.d. onder. Ze hielden er bovendien bijna allen een cafétje op na, dat gewoonlijk op het kaatsterrein, dat meestal op de openba re pleinen was aangelegd, was geves tigd en veelal door „madame” werd ge dreven. Maar om nu de goede parturen samen te stellen, moest men zich in de Er waren drie ijsclubs „Friso” en „Friesche Jeugd”. „Sneek” exploiteerde de ijsbaan, doch is ter ziele gegaan door gebrek aan leden en dus financiën. De contributie van vijf gulden per jaar was voor de meeste mensen te hoog. Ook voor wed strijden was het gezellige baantje te klein want je kon er hoogstens een baan van 130 meter op uitzetten, terwyl voor eerste klas wedstrijden 160 meter nood- zakelyk was. Na overdracht aan de gemeente heeft deze de exploitatie enige jaren opge dragen aan de „gemeentelijke commissie voor lichamelijke opvoeding”, waarvan ik een tiental jaren voorzitter ben ge weest. Dat ging toen uitstekend; er waren geen leden aan wie men verplichtingen had en de baan was voor ieder toeganke lijk tegen een entree van 20 cent; kinde ren te allen tijde gratis. Sneek had toen juist het electrisch licht gekregen en er werd ’s avonds ge regeld door een paar duizend bezoekers gereden op de verlichte baan. Dat heeft geduurd tot de nieuwe vee markt werd aangelegd en de ijsbaan verhuisde naar de Leeuwarderweg. Ook deze nieuwe baan wordt nog steeds be heerd door de gemeentelijke commissie, maar de ligging is niet van die aard, dat zy het oude baantje aan de Sta tionsstraat kan doen vergeten. „Friso”, indertijd opgericht in het café Schenkius, door een aantal mensen die zich niet met de idee van een „kunstijs baan” konden verenigen, is nog steeds de club voor de rijderijen, maar zij heeft Te Bolsward wonen reeds meer dan 150 jaar verschillende leden van de fa milie Nawyn. Met andere Nawijnen (alle Nawijnen zijn familie!) is een familie vereniging opgericht. Het bestuur be staat uit ds. Evert Nawijn te Delfzijl, Pier A. Nawijn te Kampen en ir Frede- rik Nawijn te 's-Gravenhage. Eventueel vergeten Nawijnen kunnen zich opgeven of inlichtingen vragen by de laatste, die als secretaris fungeert (Vreeswijkstraat 176). BEV A-vakkledlng is ook op alle gevaarlijke plaat sen extra versterkt, en bovendien gemaakt van de beste slijtvaste weef sels, die gecontroleerd zijn op de nieuwste, Amerikaanse testmachi nes. U krijgt er een schriftelijk garantiebe wijs bij. BEVA Is royaal met de stofBeva-werk- kledlng zit daarom altijd heerlijk makkelijk en U zult daardoor extra pret tig werken in Tegen de achtergrond van de politieke verwarring in Frankrijk, speelt zich in 'V.-Duitsland iets af, dat grote aandacht verdient. De laatste tijd worden daar de voorstanders van een herziening van de SVest-Duitse buitenlandse politiek weer actiever. Dat is ongetwijfeld te wijten ran de toestand in Frankrijk, waar het lot van de E.D.G. nog onzekerder is ge worden door de kabinetscrisis. De tegen standers van de E.D.G. in W.-Duitsland van hoe verschillende schakering zij ook zijn worden daardoor aangemoe- digd. Dezer dagen heeft de voormalige rijkskanselier Brüning weer gepleit voor een neutrale positie van Duitsland als bemiddelaar tussen Oost en West. Medestanders heeft hij in de kringen van de Vrije Democratische partij, die een deel vormt van de coalitie, waarop dr Adenauers regering steunt; de Duitse soc. democraten zijn zoals bekend tegen de E.D.G., en een aantal industriëlen uit het Roergebied ijvert krachtig voor uit gebreide handelsbesprekingen met Rus land. Bondskanselier Adenauer heeft de zer dagen zelfs een groep W.-Duitse industriëlen moeten verzoeken hun voor genomen reis naar Moskou om daar handelsbesprekingen, en wie weet, ook politieke te houden, uit te stellen omdat deze reis thans, nu ter conferen tie van Genève bleek hoe slecht eigen lijk wel de verhouding tussen de Weste lijke en Oostelijke landen is, een aller ongunstigste indruk in het Westen zou maken. Daar gelaten nog dat het onjuist zou zijn dat West-Duitse industriëlen zouden trachten afzonderlijk met de Russen een uitgebreid handelsaccoord te sluiten. Waar de handel van het Oosten staatszaak is en dus gecentraliseerd, is het logisch dat ook het Westen daarte genover als een eenheid zou behoren on te treden. De Duitse particuliere han- delsmissie is niet vertrokken, maar het geheel van symptomen welke zich op het gebied van de W.-Duitse verhouding tot Rusland voordoen, is toch ietwat ver ontrustend voor andere Westelijke lan den. Daar is ook nog de herenigingsbe- weging welke vooraanstaande figuren uit het openbare leven in W.-Duitsland Maandag hebben opgericht onder de naam „Onscheidbaar Duitsland”, waar van tot de oprichters behoren dr Dehler, voorzitter van de reeds genoemde Vrije Democratische partij, Ollenhauer, voor zitter van de socialistische partij en mi nister Kaiser, de man die in de regering Adenauer de zaken, welke geheel Duits land betreffen, behandelt. Dr Adenauer en president Heuss hebben wel gezegd het streven der beweging te steunen, maar we betwijfelen toch of op de duur de middelen waarmede de beweging haar doel zal willen bereiken verenigbaar zullen blijken met de huidige W.-Duitse regeringspolitiek en die der landen van het Noord Atlantisch. Pact. eerste plaats al vóór 1 November van het vorige jaar met de besturen ver staan, want dat waren de hoge heren die het ten slotte voor het zeggen hadden. Er was daar evenals ook wel hier niet altijd de beste verhouding tussen de „sociétés” en verschillende besturen, waarvan vooral de vaak ryke presiden ten een vinger in de pap hadden, voelden er weinig voor hun partuur op drie van de beste dagen In Juni af te staan. Ze kwamen dan vaak weer in conflict met andere verenigingen waar ze zulke da gen al jarenlang kwamen spelen. Er werden in België, alleen in de eerste klas, elke Zaterdag, Zondag en Maan dag tientallen wedstrijden gehouden, zo dat er eigenlijk geen partuur kon worden gemist. Wordt vervolgd. WYMBRITSERADEEL, van 10— 17 Juni. Geboren: Comeliske d. v. Wybe Dijkstra en Antje Koopmans te Hom- merts; IJnte z. v. Dirk v. d. Brug en Hinke Haringa te Hommerts; Emma d. v. Feike Boschma en Klaarke van Gosliga te Nijland; Johannes z. v. Tjitte de Vries en Klaaske de Boer te Woudsend; Hitje d. v. Tie Breeuw- sma en Hinke Veltman te Oosthem; Annigjj d. v. Tjitze Jorritsma en Jetske Zijlstra te Oppenhuizen; Jo hannes Jacobus Pieter z. v. Dirk Tes- selaar en Neeltje Kooij te Oudega. Overleden: Sibolt Hofman, 73 jr., wedn. van Afke v. d. Meer te Oude ga; Saeskje Sjoukema, 41 jr., echt- gen. van Rein Dijkstra te Goënga; Jan Schukken, 2 mnd. te IJsbrech- tum. Drogisten schending van mijn belofte? Ik heb in het „Sneeker Nieuwsblad” van 22 Juni 1948 een beschrijving ge geven van die eerste wedstrijd op 21 Juni 1908, toen veertig jaar geleden; de wedstrijd die de voorloper was van een reeks „Internationalen” welke liepen van 1909 tot 1914. Toen maakte ook weer de wereldoorlog een eind aan een evene ment in het sportleven onzer stad waar- by zij werd bezocht door duizenden kaatsliefhebbers uit het gehele land. Ik was in 1910 voorzitter van de Kaatsvereniging geworden en omdat ik my zeer interesseerde voor die „Inter nationale” ging ik ieder jaar naar België om met de officials van de „Federation Internationale de la Pelote” (F.I.P. zoals de Belgische Kaatsbond zich noem de, de zaken voor het volgende jaar con tractueel vast te leggen. Er was door onze burgemeester, wijlen SNEEK. Aan de Polytechnische school te Delft slaagde voor civiel en werktuigkundig ingenieur onze vroe gere stadgenoot de heer J. W. Maas. WYMBRITSERADEEL. In de raad kwam een adres van R. Wiarda, wegwerker der gemeente aan de orde, om eervol ontslag en toeken ning van een pensioen om in zijn levensonderhoud te voorzien. Wiarda is 73 jaar en heeft niet tot het pen sioenfonds bijgedragen, waarom B. en W. voorstellen hem van 1 Jan. 1905 af 1.50 per week pensioen toe te kennen, De heer Okma vindt dit be drag veel te laag en stelt voor 200 per jaar toe te kennen en wel ingaan de op de dag van ontslag (1 Juli). Anders is de man, die een goed weg werker is, een half jaar brodeloos. Het voorstel van de heer Okma werd aangenomen. In dezelfde vergadering benoemde de raad tot hoofd der o. 1. school te Gaastmeer de heer H. Ring- ma. onderwijzer o. 1. s. te Leeuwar den. BOZUM. Bij het overgangsexamen aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht is tot het vierde studiejaar toegelaten de candidaat-veearts J. Swierstra van hier. ABBEGA. Tot hoofd’ der chr. school alhier is benoemd de heer J. F. van Diemen te Groningen. IJSBRECHTUM. Ds. J. H. van der Palm alhier heeft het beroep van de Ned. Herv. Gem. te Ilpendam aange nomen. Het in W.-Duitsland toenemend ver langen om een eigen diplomatie te voe ren en ook met Rusland te praten, waaraan een groeiend verzet tegen de E.D.G. gepaard gaat, is voor een niet gering deel te wijten aan de toestand in Frankrijk. Het steeds door Parijs uit stellen van de beslissing over de Euro pese Defensie Gemeenschap leidt er toe dat W.-Duitsland gebonden blijft aan allerlei beperkende bepalingen van het bezettingsstatuut, waarvan het reeds be vrijd zou zijn als de Defensiegemeen- schap zou zijn verwezenlijkt en Bonn daarin zijn rol kon spelen. Het lot van de E.D.G. is in Frankrijk nu weer hele maal onzeker geworden door de kabi netscrisis. De directe oorzaak van die crisis moge de toestand in Indo China geweest zijn, de meerderheid welke La- niël in de nationale vergadering het ver trouwen ontzegde was samengesteld uit allerlei groeperingen, die ieder hun eigen bezwaren hadden, o.a. waren er veel te genstanders van de E.D.G. bij. Ook per soonlijke afgunst speelt bij dergelyke gebeurtenissen in Frankrijk vaak een rol. Gezien het feit dat de meerderheid welke „neen” tegen Laniël zeide, niet zo gemakkelijk „ja” op een gemeen schappelijk program zal zeggen, zal het waarschijnlijk moeilijk worden een nieuw kabinet te vormen, al doet de radicaal Mendes France, daartoe thans, terwyl wij dit schrijven, een poging. Hij kan als tegenstander van de E.D.G. daarbij op de steun van de communisten rekenen, maar heeft verklaard alleen een kabi net te zullen vormen als dit op een meerderheid buiten de communisten om kan bouwen en dat lijkt niet waarschijn lijk. De belangrijke partij der katholieke M.R.P. heeft verklaard geen kabinet te zullen steunen dat een andere buiten landse politiek wil en de E.D.G. ver werpt. Al met al zouden misschien nieu we verkiezingen de uitweg zijn maar die vorderen tijd en het Indo Chinese vraag stuk eist dringend een oplossing, omdat daar nog steeds Frans bloed vloeit. Daarom zou een snelle vorming van een nieuw Frans kabinet gewenst zijn dat ten opzichte van de Indo Chinese kwes tie beslissingen kan nemen. Men kan overigen niet zeggen dat de Vietminh het de Fransen gemakkelijk maakt om tot een wapenstilstand te komen, hun eisen inzake de bezettingszones waren buitensporig en minister Eden had al voorgesteld de politieke besprekingen over Indo China op te schorten, toen de Vietminh met nieuwe voorstellen kwam. Wat deze inhouden, is, terwijl wij dit schrijven, nog niet bekend, maar Amerika heeft al lang de hoop op een góede afloop van Genève opgegeven, ook wat de Korea-kwestie betreft, waarom trent het Westen éénparig van oordeel is dat ze maar weer naar de Ver. Na ties moet worden verwezen, Syngman Rhee laat al weer strijdlustige taal ho ren, maar Noord-Korea schijnt weer nieuwe voorstellen te hebben gedaan, wat echter volgens de laatste berichten niet heeft geholpen; wat Korea betreft is de conferentie van Genève zonder re sultaat geëindigd. Van Oostelijke zijde trachtte men blijkbaar de conferen tie te rekken en de Westelijken aan het lijntje te houden om zoveel mogelijk profijt te trekken uit het ver schil van mening, dat tussen de Weste lijke mogendheden onderling omtrent de in Azië te volgen politiek bestaat. Vol gens de laatste berichten welke wy in dit overzicht konden verwerken, zou Londen de conferentie inzake het ge schil over Indo China nog een week een kans willen geven, dan keert Eden defi nitief naar Engeland terug. Het zou als er dan geen resultaat was bereikt be reid zijn de toetreding tot het Z.O.- Aziatisch Pact, dat Amerika wil, te overwegen. Maar waarom heeft Londen dan juist nu rood China voorgesteld ambassadeurs pit te wisselen en dus de EngelsChinese politieke betrekkingen op hoger niveau te brengen dan tot nu toe, nu ze door zaakgelastigden worden behartigd Daarover zal allicht een Toen ik in 1906 mijn vroegere woon- en geboorteplaats verliet, liet ik daar tevens enige bestuursfuncties achter: een drietal secretariaten: ijsclub, zang vereniging en toneelclub en nog enkele diversen mees. Ik beloofde me toen plechtig, dat nie mand in mijn nieuwe woonplaats me weer voor een dergelijk baantje zou krij gen. En daar was naar ik meende, ook niet veel kans op in zo’n vreemde plaats waar niemand je kende en dan in een baan, waardoor je bijna altijd buiten de stad was. Zo’n belofte was dus gemakkelijk te doen, maar men kent ’t spreekwoord dat de weg naar de „Underwelt” geplaveid is met goede voornemens. Twee en een half jaar heb ik ’t vol ge houden; mij zowat nergens mee bemoeid, totdat ik op een kwade avond door de mand viel met alle gevolgen daaraan verbonden. Ik was op aandrang van een paar be stuursleden lid geworden van de Kaats vereniging „Sneek”; je kunt je ten slotte toch niet overal aan onttrekken, maar ik kwam nooit op het terrein om dat ik byna altijd afwezig was. Toen ontving ik eens een uitnodiging van een bestuurslid of ik hem niet zou willen helpen. Ze hadden plannen voor <en wedstrijd met Belgische kaatsers omdat zij op hunne gewone wedstrijden, hoe goed die ook waren georganiseerd by na geen publiek kregen, waardoor de propaganda onder de jongeren ook niets uitrichtte Het leek me eerst niets daaraan mee te doen, maar koppig volhouden van dat lid van ’t bestuur haalde mij ten slotte toch over mee te doen en dat was het begin van de ellende. Een gevolg van de - - Zuiver en ontsmet uw nu met de helder vloeibar PE! IPV D.D.D. De jeuk bedaart M L&MIjLIUIJ de ziektekiemen worden J gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN "WW 1S"W "STT' HUIDAANDOENINGEN W t?- BI P- B if l.M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5