Oe verdwenen Robijn ZWSTSAL r?r gonéést RODENT^'^^ Verkorting van de diensttijd Koieniading Ai/? PSNITSER FEMERK WRIGLEY Wrijf Kou en Pijn weg met DAM PO Gevonden voorwerpen 't Loopt gesmeerd FEU II I ETON EEN MYSIEHIE HOMAN Slotermeer-W andeltocht Alg. Friesche Brandverz. Mij N.V. De oudjes uit Sloten maak ten een mooie tocht Ds. F. A. Hofman 25 jaar predikant Ds. P. Veenhuizen te A’dam 25 jaar predikant Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Bheumatiek. Vaderdag Polowedstrijd S.V.C. - Christelijk Lyceum Ingezonden Loterij A.V.O. (hulp aan minder validen) mol en monter. Teleurgestelde bruigom wil geld terug Postduivenver. l’Estafette Eerste oefening Landmacht 18 maanden 13 Ingez. Mededeling. Advertentie Advertentie I.M. i Advertentie Ingez. Mededeling. ken, mekeer, dat kan ik bewijze „Dat zullen we straks wel zien”, sneed getuigen door Frank van Falckenoort Netjes bewaakt tussen twee agenten in A '~- 'J man in de gereed- De vijfde Slotermeer wandeltocht zal dit jaar worden gehouden op Zaterdag 17 Juli. De start voor deze tocht zal evenals voorgaande jaren plaats hebben te Woudsend, Balk en Sloten. Deze tocht rond het Slotermeer is steeds een pret tige tocht langs water en door de bos rijke omgeving van Gaasterland. Het be treft een 25 K.M. wandeltocht. Wie kan zich niet meer scheren wenning en de léste jierten yn it téhüs foar bejaerden! Sa is de wrald op 't he den minsken. Hui, aide filosoof, is dit ek hij tikte het meisje lichtjes met z’n stok op de rug. De filosoof van Huins zette Z’n ene voet vooruit, liet z’n jas wappe ren, drukte de pet in z’n ogen en sprak: „Alles is forgankelik freon en omke, Ik ben er nog niet zo zeker van, dat deze man met de hele affaire wat te maken heeft. Wij kennen hem weliswaar langer si an vandaag, maar voor zover wij weten is hg een doodgewone kruimel tjesdief, een flessentrekker en oplichter 'ar I schaafwonden, schrammen, ontvellingen Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten IJLST. Gister Woensdag 16 Juni heeft onze oud-stadgenoot ds. F. A. Hofman te Arnhem zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Gereformeerde Ker ken in Nederland gevierd. Ds.' Hofman werd 26 Mei 1905 te IJlst geboren, be zocht de gymnasia te Sneek en te Kam pen en studeerde vervolgens aan de Theologische Hogeschool te Kampen, waar hij in 1929 zijn candidaatsexamen deed. Nadat cand. Hofman door de clas sis Zwolle was beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hjj 16 Juni 1929 door wijlen prof, dr H. Bouwman van Kampen te Game ren in het ambt bevestigd. Daarna dien de de jubilaris nog de Kerken van Waar- der 19331939; Lutten aan de Dedems- vaart 19391944; Huizum (Leeuwar den) 19441948 en sinds 28 Januari 1948 die van Arnhem. den teruggeroepen. De sterkte van de parate troepen wordt met deze regeling van 8 op 7 lichtingsploegen gebracht, waarbij dan de laatste uitgestroomde lichtingsploeg op zeer korte termijn te bereiken is. De minister kondigt aan de indiening bij de Staten Generaal van een wets ontwerp tot verhoging van het aantal dagen herhalingsoefening. „Wat vertel je me daar, klont van een kerel!’ zei Kappie honend. „Zegt de meester, dat hij nog hout heeft? Zo, zegt hij dat? De aardappel! En heb jij soms ook wat te zeggen, stuurman?” „Ehnee...... eehalleen, eh, d-dat het mis-mischien wel een goed idee is, omom naar een andere ha...haven te varen, om... om... eh... kolen te halen, be-bedoel ikdacht ikeh wou ik zeggen!” stot terde de maat, terwijl tij met zijn hand over z’n zwarte gezicht wreef. OUDEGA (W.). Woensdag 16 Juni vierde onze oud-dorpsgenoot ds. P. Veen huizen te Amsterdam zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Gere formeerde Kerken in Nederland. Ds. veenhulzen werd 8 Juli 1902 in de Geref. pastorie te Almelo geboren; was eerst twee jaar werkzaam bij het Christelijk onderwijs te Baflo en Spijk (Gr.) en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1928 zijn candidaatsexamen deed. Nadat cand. Veenhuizen door de classis Groningen was beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland, werd hij 16 Juni 199n door wijlen ds. G. H. A. van der Vegte van Groningen te Oudega (W.) in het ambt bevestigd. Drie jaar later vertrok hij vandaar naai Soerabaja, waar hij zes jaar predikant is geweest van de Hollands Gerefor meerde Kerk. Na zijnv repatriëring deed ds. Veenhuizen op 22 Februari 1938 zijn intree als predikant bij de Gereformeer de Kerk van Den Helder. 19 October 1941 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Rotterdam-Delfshaven, vanwaar hij 10 Maart 1946 naar Am- sterdam-Centrum vertrok. armbandje, Ate de Boer, Parkstraat 5; oud herenrijwiel, de Jong, Prins Hen drikkade 43; babyborstel, Piet Boot- sma, Hoogend 28; donkere kinderjopper, Koosje ten Hoove, lepenlaan 8; rode ballpointpen, Haan, Amaliastraat 48; haarkam, van Wieren, kamer 340, Tha- bor, Bolswarderweg; zwart vulpotlood met 2 kleuren, de Vries, Oude Koemarkt 24; rood zwembroekje en badhanddoek, van Aalderen, Looxmastraat 3; halsket tinkje, Boot, Kruizebroederstraat 36; armbandkettinkje, Cnossen, de Bour- bonstraat 14; tabaksdoos met inhoud, Louis Poiesz, Napjusstraat 92; verchr. vulpotlood, Veldman, Kloosterdwars- straat 62; vulpen, B. Tamsma, Oosthem 122; duimstok, Koers, Oude Dijk 10; rood beursje met inhoud, Poiesz, Groot- zand 30; portefeuille met Inhoud, van der Veer, slager, Nauwe Noorderhorne; beurs met inhoud, van Engelen, 2e Op- penhuizerdwarsstraat 16; muntbiljet, wachtkamer kantoor Dir. Belastingen; muntbiljet, de Vries, Fred. Hendrik straat; rode autoped, Potma, schoenhan- del, Grootzand; hondenriem, Ruurd Sei nen, 2e Selfhelpstraat 24; snoer parels, Onvlee, Emmastraat 7; gebloemde bad tas met inhoud, Buis, Boschgracht 2; vulpotlood, Postkantoor. Gedeponeerd aan het Bureau van Politie: sleutel, lipsmodel merk Jowil; lipssleutel; pad- vindersriem, scheenbeschermer. We beginnen ons speurderswerk met veel animo en het valt op dat de kna pen zo langzamerhand met een klein maar vertrouwd stel overblijven. Onze boeren zijn bezig met de slag om het hooi, die zijn dus niet aanwezig, en dat is wel jammer, want die vormden dan vaak het dankbare publiek bij de een of andere actie. Nu gaat het zonder publiek wanneer we de paar rentenierende burgers en het ene verliefde paartje uitschakelen. Die zien trouwens niets dan elkaar. Op een gegeven moment liepen ze armen om elkaar heen, zó een hok binnen en hoe is ’t mogelijk, van Omke Pieter. Hij sloot het deurtje, wolkte blauwe rook uit z’n sigareknots en hield een toespraak, over heden, verleden en toekomst. Hij sloeg zichzelf op de brede borst. „Hjir stiet it heden en it forledén en dêrre stiet de ta- komst, de moderne takomst. Tsien jier forkearing, tsien jier sparje, tsjien jier Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatieklijders ligt de oorzaak in onzuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Doot; de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de onzuiverheden, die Uw pijnen veroor zaken. Kruschen’s zes minerale zouten zijn over de hele wereld beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. het eigendom. En nu jij. Wat zeg je daar nu wel van?” De met Blauw aangesproken i deed op dit moment zijn naam wonder wel eer aan, want hg werd werkelijk in zijn genele gezicht paarsblauw van ont- ring heb gehad en aan die vent hij zetting. „Daar heb ik niks mee te ma- wees op Jopie Klein heb willen ver ken, meheer, dat kan ik bewijzekopen. Wie was daarbij Wie benne de immers vanmiddag nog wat. Toen hg het klaar had, béide hij zgn krant op en gaf het verslag door met de mededeling, dat er in de loop van de Elke Moeder, die tekort schiet Als haar kind stout is geweest, Roept Pa op als „Pa de Boeman” En het kind denkt: „Nou is ’t féést Elke Moeder, die een bord breekt Bij de bord-afwasserij, Reageert haar strop op Pa af: „Waarom hèlp j’ook niet ’r bij Elke Moeder, die wil bridgen En thuis oppas nodig heeft, Weet hoe weinig Pa om kaarten En hoe véél om ’t kleintje geeft... Alle gekheid( op een stokje: Pa is lief en goed als Ma; 't Kind maakt niet graag schele ogen. Daarom Zondag „Dag voor Pa”! Vaders zijn de harde werkers In het oog van het gezin, Pa zwoegt altijd voor de zijnen En „Pa brengt de centjes in Pa wordt Zondag (op Pa’s ,,Pa”-dag) Welgemeend, verdiend verrast: ’n Das voor Pa! (’t zelfde dessin’tje Hangt vijfvoudig in Pa’s kast...) PHILIA in het klein, maar een moordenaar of medeplichtige....... nee, dat geloof ik toch niet”. „Hij kan er toch zijdelings bij betrok ken zijn”. „We zullen, wel zien, mijnheer Klein. Zorgt u maar, dat u om kwart voor twaalf weer hier bent, dan kunt mee raden naa.r die school en dan hebt U vanavond weer wat kopy voor uw krant". Niet vanavond, dacht Jopie, toen hij weer op straat liep. Maar nu, dadelijk. Hij nam op de Grote Markt de tram, reed naar de Hazepaterlaan en tikte In een half uurtje een verslag van zijn ochtendbelevenissen, doch verzweeg het besprokene tussen Blauw en de recher cheur. Eerst afwachten, wat er om twaalf uur ging gebeurèn. Dan had hij 10 „Dat zullen we straks laten onderzoe ken”, antwoordde Koks, terwijl hij in zijn boekje schreef. Toen hield hij de ring in de hoogte. „Hoe kom jij aan die ring?" „Dat vertel ik niet. Als ik zeg: gevon den, geloof je me toch niet en als ik zeg: uuu „„f, jyuov maai gueu, dat je bekent. Maar ik heb niks te be kennen, want ik heb niks gestolen”. „Misschien wil je ons wijsmaken, dat je die ring gekregen of gekocht hebt”, zei Koks sarcastisch. „Misschien wel”, troefde de man te rug, „als het zo in mijn kraam te pas komt. Het hangt er maar van af”, „Denk jij maar om je kop, dat die er vandaag of morgen niet van af hangt, -- o- - vadertje Blauw”, vervolgde Koks scherp, samen naar de Oudegracht en dan wjjs „Want deze ring heeft met een moord Jti ®e die jongen aan, waarvan jij deze uit te staan. Je kunt niet lezen, anders ring hebt gekocht. Als het klopt, dan had je vanmorgen al kunnen weten, dat kan het misschien nog met een sisser af- er vannacht een heel bekende dame is lopen, maar anders ziet het er zuur voor Vermoord en van die dame is deze ring j® vader”. De oude sluwheid kwam weer een ogenblikje bij de man terug, toen hij man merkte, dat nog lang niet alles verloren wak „Maar bewijs nu maar eens, dat ik die Vrijdag 11 Juni was voor de ouden van dagen van Sloten een bigde dag. Toen maakten ze nl. hun jaarlijkss auto tocht, die hen ditmaal met een van de gerieflijkste bussen van de Zuid-West- hoek naar de mooie omgeving van Alk maar en Den Helder bracht en boven dien door goed weer begunstigd werd. De reis ging via de Afsluitdijk dom de Wieringermeerpolder naar Alkmaar en vandaar over Schoorl, Petten en Bergen langs de hoge duinen naar Den Helder, waar een film werd vertoond, die bij de bejaarde toeschouwers zeer in de smaak viel. Hetzelfde, maar dan in letterlijke zin, was ook het geval met de maaltij den, waaronder een warme, die op vier plaatsen werden genuttigd. In 1' .kkum, de laatste pleisterplaats, wen-d nog een kopje koffie met het nodige gebruikt en konden de oudjes genieten van een mooie Friese voordracht, ven Wiébren Altena. Bij hun terugkomst in Slopen, ’s avonds half tien, werden ze onder grote belang stelling met muziek ingehraald. bliuwend, ivich en ünforwoestber en de leafde is der ien fan. HUZen of gjin hu- zen, pleatsen of gjin pleatsen, wurk of van der Veen, Joh. W. Frisostraat 43; wurk, de leafde is fan alle tiden, armbandje, dé Groes, 3e Woudstraat 3; Htte wij de pet öfdwaen en harren earje Het werd nog een groot feest want onze Poiesz, die zulke dingen ruikt, kwam met de Friese vlag en Hollandse nieuwe aangelopen en het koor zong het volkslied. Twee forse knapen trachtten bij het grootvee een collega over het dode punt heen te helpen. Het ging om een rijks- daalder, dat was het „forskil” en deze knapen trokken hem mée in hun kiel zog naar een oord waar geen publiek was. Daar stortten ze hele redevoerin gen over hem uit, zé wurmden aan z’n jas, z’n „jildboekje”, spraken over „yn- inoar triuwe” en „blikgriente fan him meitsje”. Ze bezwoeren hem dat ze ,,him en syn femylje ta de fjirde graed" wil den uitroeien en verdelgen, maar de kleine, slanke koopman gaf geen krimp. Toen een der kolossen zijn beurs greep en hém een rijksdaalder wilde geven, zei h(j „It giet net om de ryksdaelder as sa- danich, mar om de eare!” De bekende biggenkoopman, ge kent hem vrienden, was zoals altijd onweer staanbaar en onverstaanbaar, maar koopman tot en met. Hij had Op zeker moment een adspirantkoper voor acht biggen en hield één van z’n schitte rende redevoeringen over de grootte, de kracht en de gezondheid van deze big gen. Naderhand, toen hij bemerkte dat de koper hem glimlachend en verwach tingsvol in de ogen blikte, nam ie een verse pruim en zette een nieuwe plaat op. Hij sprak zichzelf geheel uit, z’n borst zat onder de bruine spatten door de hartstocht en de gloed. Maar het ver lossende Woord kwam maar niet. Toen hij half bewusteloos tegen het hok aan viel, kwam de vriéndelijke man tot dicht voor zijn aangezicht en zei glimlachend: „It muoit my wol, mar ik bin sa dóf as In pot, ik haw der gjin wurd fan for- stien!” Aan de koffietafel eindelijk, eindelijk Tine, onze Tine, We hebben haar gemist korte dienstplicht zal kunnen profiteren is de lichtingsploeg 1953-1, die op 1 De cember 1954 met groot verlof zou ver trekken. Deze dienstplichtigen moeten echter eerst nog deelnemen aan de grote internationale najaarsmanoeuvre en mogen daarna eind October met klein verlof gaan. Vervolgens zullen de dienst plichtigen van de lichtingsploeg 1952-2, aan wie op 1 Februari 1955 groot verlof zal worden verleend, reeds eind Novem ber 1954 met klein verlof naar huis ke ren. Voor het kader en de specialisten kan een verkorting van de eerste oefe- ningsduur eveneens eerst, en dat waar schijnlijk nog slechts gedeeltelijk, met de lichtingsploeg 1953-1 ingaan. Voor het kader en de specialisten "an de lich tingsploegen 1953-2 en volgende zal ver volgens het klein verlof met een duur van twee maanden na 21 maanden eerste oefening kunnen ingaan. Aan de dienstplichtigen zal na 18 maanden eerste oefening p een daar toe strekkend verzoek gedurende twee maanden klein verlof worden verleend in afwachting van het 20 maagden na het begin der eerste oefening ingaande groot verlof. Voor het kader en de spe- allemaal, maar daar is ze weer stralen der dan ooit. Toen we dicht bij haar ge zeten vroegen: Waar waart ge toch, de laatste weken toen sprak ze „Met va- cantie naar het buitenland”. Op dat ogenblik verhief zich een don- kerogig heer en stelde zich voor „Sig nor Castaletto”. Och ja, zei Tine, ik... e... hew um mar metnomen ut letalië weg, hy sal in nij soart ies prodduseare sten”. Benardus meende nog te moeten zeg gen: „les? Nou breekt myn andere klomp oék! Wat mutte we hier met ies? Is ’t hier nog niet koud genoeg?” En daar is de melding! 2077 stuks. 85 melk kalf en weidvee 5501040, vlugge markt, kwaliteit duurder; 40 vette koeien 2.002.43, 2.442.90 geslacht, als boven; 25 pinken ƒ450 580, gevraagd, notering stijver; 5 paar den ƒ700ƒ1000 4 graskalveren ƒ260 275, als Vorige week; 340 nuchtere Kalveren f 3752, stugge handel, no tering iets lager; 331 schapen ƒ85— 135, ruim prijshoudend; 900 lammeren 3854, 55-80, weidelamméren goed gevraagd, notering iets stijver, exportlammeren onveranderd duur; 6 bokken en geiten; 102 varkens en vette biggen ƒ1.54—ƒ1.80, 1.81—1.94 le vend, notering hoger; 90 zouters 1.85 1.87 levend, stug, niet geheel prijs houdend; 149 kleine biggen en lopers f 80, 95120, lopers prijshou dend, kleine biggen goed gevraagd en duur. A. f. S. ^eriaagt ‘s Goed „Die vent en nu wees de kleine rechercheur op Jopie heeft geen ge tuigen nodig, want die vent is toevallig Ook van de politie. Wil je nog wat we ten?’ Opnieuw was de man geschrokken; met zijn kleine oogjes keek hij de kran tenman, die onverstoorbaar voor zich uit keek, nog wantrouwénder aan en mom pelde zoiets als: „de hele stad al vol van die russen”. Maar daar sloegen geen der beide anderen acht op. Jopie wendde zich tot Koks, die een ogenblikje zat na te denken. „Bij die school mag ik zeker ook wel tegenwoor dig zijn, nietwaar?” fluisterde hij. „Dat spreekt vanzelf. We praten di rect wel verder. Ik zal eerst onze ringen- specialist opbergen tot het middaguur. Ga maar weer mee, vader; je kamer is nog altijd voor je klaar”. Toen dit was geschied en de recher cheur weer in zijn kamer was terugge keerd, zei hij: „Het begint een ingewik kelde geschiedenis te worden. Want nu hebben we wel de ring, maar we weten nog bg lange na niet, wie de moordenaar van de zangeres is en evenmin weten we nog, waar dat kamermeisje is ge bleven”. „Maar”, weerlegde Klein, „we hebben nu toch de man, die de bewuste ring in zijn bezit had. Hij zal er toch ongetwij feld meer van weten”. In het Sneker Zwembad speelde Dins dagavond de R.K. Volleybalclub een polowedstrijd tegen een club van het Christelijk Lyceum. Bij rust was de stand 21 en aan het eind 4—4. Scheidsrechter was de heer G. v. d. Pg- pekamp. „En kom je daar nu pas mee aan?” vroeg Kappie spottend. „Met dat goede idee van de meester. Daar had ik zelf al lang aan gedacht! Stoken moe thij! Al he hout, dat er aan boord is! Desnoods breken we jullie hutten af! Begrepen? En je koekoeksklokken gaan, als het moet, ook het vuur in! Er zkl gestookt worden, reken maar!” De lippen van de maat trilden. „Mijn koekoeksklokken!” mompelde hg. „Nooit! Die niet! Dan neem ik mijn ontslag!” „Hou op met je gesakker!” riep Kappie. Grootzand 49; zwarte hond, Asyl Sneek; ^y de ÉUdelju yn, tsien jier yn in enkele zilverbons, Pieters, 2e Steenklip- straat 75; nieuwe kilometerteller, Post- ma, Lemmerweg 19; rood kindervest, --- - Westerhof, Napjusstraat 78; bruine al- noch^hwat joar, dy Dit spantsje? En pinomuts, Hengst, Anna Paulownastraat i~’* 8- kleine nijptang, Falkena, Oppenhui- zerweg 69; leren riem, Boers, Napjus straat 36; paar blauwe dameshandschoe- nen, Postkantoor; rose handdoek en zwart zwembroekje, Bos, Priorstraat 38; mar der binne inkele dingen dy binne gekleurde zgden sjaal, Terpstra, Paral lelweg 3; Engels leerboek, de Boer, E. Halbertsmastraat 23; speelgoed-pistool, „Ga aan het werk! Zoek al het hout, dat er is, en laat de meester er een örullend vuur van maken, zodat we aks naai' de havenplaats Ertsup kun nen 1 aren! Orders!” „Ja, Kappiegoed, Kappie!” hijgde de maat uitsloverig. Hij holde weg en ging naar de hu<. van de meester, die net bezig was zijn overall aan te trék ken. „Alle houtjes aan boord opstoken!” riep de maat. „Orders! We varen naar de havenehErtsup!” Aangegeven vua 7 tot 15 Juni: jon- gensbroekje, gebloemde sjaal, haarkam, zakdoek, zakmes, armband en 4 broches, winkel C. A. Brenninkmeger N.V., Kruizebroederstraatschakelarmband, Vosserman, Westersingel 57; kettinkje met 3 blauwe kraaltjés, Doevendans, Hoogend 18; doos inh. voetbalfoto’s Metier, le Woudstraat 44; zwart bake liet scheerapparaat, Fokkelien Klijnsma, Oosterdgk 40; bos sleutels aan ring, Bergsma, W. de Zwijgerstraat 25; etui inh. 4 potloden passer enz., Wiersma, Bolswarderweg 16; leren schakelriem, de Vries, Jan van Nassaustraat 63; ca puchon regenmantel, Meger, le Woud straat 44; kinderblouse, Sterk, Gysbert Japiksstraat 21; beursje met inhoud, Jonkmans, Tranendal 7; zwarte damej- glacé (r.), Post, Oosthem 7; zwem- kaart t.n.V. G. Hendriksma, Bureau van Politie; groene boodschappentas, Abels- kamp, Ged. Pol 16; speld (B.O.C.), Reitsma, Grootzand 23; rode rubberbal, Ina Prijs, Oosterdgk 20; zilveren arm- band-kettinkje, Jetty Winkler, Koop- mansgracht 17; armband. Bijl, Frane- kervaart 20; padvindersriem, Silvius, middag nog wel wat zou komen. Onder tussen Was het a’ weer half twaalf ge worden en hij zette zijn hoed óp, lièp naar de tram en reed weer naar de stad terug. Om precies kwart voor twaalf was hij weer in het politiebureau, met de stille hoop, dat Blauw inmiddels de moord reeds bekend zou hebben. Maar dit bleek nog niet het geval te zijn. Netjes bewaakt tussen twee agenten in „Misschien”, antwoordde Koks raad- zburger, stapte de man in de gereéd- selachtig. staande auto, terwijl Koks achter het „Maar u gelooft dat fabeltje van die stuurwiel plaats nam en Jopie naast schooljongen toch zeker niet?" vroeg hem ging zitten. Binnen vijf minuten Klein met stijgende verbazing. stond de wagen voor de school aan de „Dat zullen we straks onderzoeken.Oudegracht, die elk ogenblik kon uit gaan. Blauw en de beide politiemannen stapten uit en mengden zich nagenoeg onmerkbaar tussen do wachtende ouders, terwgl Koks en de verslaggever op een afstand gingen staan. Wordt vervolgd. De Minister van Justitie heeft toe stemming verleend tot het' houden van een verloting ten bate van de „Hulp aan minder-validen”. Er zgn 240.000 loten. De hoofdprijs ter waarde van 4000 be staat uit: een radiotoestel met band re corder, 2 Mobylettes, een st.'fzuigercom- binatie, een electrische wasmachine, e?n buitenlandse reis vnr twee personen 600, een naerd met 15 hl ant.iraciet, 1000 sigaren en een gasfornuis. De 2e prijs: een dames- en een herenmerkrg- wiel. De 3e prijs: een Singer elect isehe naaimachine. De 4e prijs: een stofzuiger en meer dan 1000 andere aantrekkelijke prijzen. De trekking dezer loterij zal nog dit jaar plaats vinden. De prijs per lot bedraagt 0.25 opdat ieder naar ver mogen in staat zal kunnen zijn bij te dragen. Loten kunnen besteld worden Nicolaas Maesstraat 52 hs te Amster dam, en door het storten van een bedrag op gironummer 625.000 ten name van de A.V.O., Amsterdam. Ook giften zijn wel kom. Ondanks Regeringssubsidie zgn de moeilijkheden der A.V.O. vele. De zorg voor de haar toevertrouwde minder-vali den is vaak kostbaar in stoffelgke zin. Het mag en kan niet zo zijn, dat een minder-valide een prothese of invalide- wagen moet worden geweigerd om fi nanciële redenen. Ook daarom organi seerde de A.V.O., welke voor alle ge zindten werkt, haar loterij. Koopt en bestelt loten. geerde een duif van H. Tippersma. die het bij wijze van spreken niet vliegende, maar lopende heeft gedaan. De duiven werden gelost om 8.40 bg zwaar be wolkte lucht waaruit de regen neer stroomde en W. wind, zodat alle tekenen er op wezen, dat het ook deze keer geen gemakkelijke vlucht zou worden. De snelheden waren inderdaad gering, be houdens dan die van de duiven van de heer de Wagt, welke fenomenaal hebben gevlogen. Hij klokte de eerste om 10.30.33, snelheid 959 m.p.m. en de 2e om 10.30.49, snelheid 956 m.p.m. Dat het een zeer zware vlucht is geweest moge blijken uit het feit dat de 3e pr'.'swin- naar werd geconstateerd om 10.39^34. de snelheid was reeds gedaald tot 883 m.p. m. De snelheden gingen met s’ rongen achteruit, zo werd de 7e geklokt om 11.02.46, snelheid 734 m.p.m., de 15e bracht het nog maar tot 603 m.p.m., aankomst 11.35.09. Het wil dit jaar niet, op elke vlucht is het weer in de war. Het lid Tippersma heeft deze keer zo’n ge voelige nederlaag geleden, dat hij zgn generaal kampioenschapsillusies wel aan de kapstok kan hangen, tgnzii zijn dui ven nog een wonder verrichten. Aan deze wedvlucht namen 175 duiven deel en er waren enige verliezen. Over een paar weken wordt Chateauroux, 750 K.M. gevlogen en als dan het weer niet beter is kan die vlucht wel eens een rampvlucht worden. vermoeidheid v°or De Haarlemse rechtbank is nog niet tot een beslissing kunnen komen over de eis tot schadevergoeding, die enige tijd geleden een Haarlemse jongeman in diende tegen zijn vroegere verloofde we gens verbreking van trouwbelofte. Er zal eerst nog een getuigenverhoor moe ten volgen. Dat is bepaald op 22 Octo ber, aldus meldt het Alg. Dagblad. Twee dagen nadat de jongeman en het meisje in ondertrouw waren gegaan, schreef het meisje een brief, waarin zg vertelde, dat zij van het huwelijk liever afzag. De jongeman schreef onmiddellijk een brief terug met het verzoek hem 4000 gulden over te maken voor ge maakte onkosten. Daarin was onder meer een bedrag van 500 gulden begre pen voor aangeschafte herenkleding, omdat het meisje, dat mannequin was van beroep, „wenste te lopen naast de best geklede man van Haarlem”. Verder vorderde hij een jaar huur van een flat, die hij had gehuurd en waarvoor hij 150 gulden per maand betaalde. Boven dien eiste hij nog een jaar loon voor een dienstbode, die hem daar had verzorgd. Het is volgens het Nederlands burger lijk recht inderdaad mogelijk om in der gelijke gevallen een schadevergoeding te eisen voor de werkelijk gemaakte on kosten, njaar de Haarlemse Rechtbank wil nu eerst wel eens weten, of de flat woning gehuurd is in overleg tussen eiser en gedaagde en of de huur van het huis niet eerder had kunnen worden overgedragen dan Maart 1954. Uit het verslag van de Algemene Friesche Brandverzekering-Mij N.V. en de met haar samenwerkende N.N.V.V. Verzekerlng-Maatschappijen Hermes, Albingia, Frisia en Algemene Geldersche blijkt, dat de totale bruto premie-ont- vangst van deze tot het concern van de Algemene Friesche Levensverzekering- Mij en de Groot-Noordhollandsche van 1845 behorende schadeverzekering mgen is gestegen van f 1.346.534,16 tot f 1.716.223,49. Het schadeverloop was iets minder gunstig dan in 1952, maar over het ge heel toch bevredigend. De voor eigen re kening komende schade was f 410.636,65 tegen f 300.633,07 in het voorafgaande jaar. Zonder nog rekening te houden met de intrest van de beleggingen van eigen vermogen en van technische reserves, bedroeg het exploitatiesaldo f 3136,59 (vorig jaar nadelig saldo f26.000,99). Bedoelde intrest beliep in totaal f27.028,54 (vorig jaar f29.416,02). Houdt men verder rekening met de overige op de Verlies- en Winstrekenin gen geboekte baten en lasten, dan re sulteert n vinstsaldo van f 47.843,71 (inclusief aldi vorig jaar), dat evenals de totale koerswinst van f 29.202 (vorig jaar f 17.075,op effecten, geheel in eigen bedrgf is gehouden. Koks af. „Vertel ons eerst kort cl bon dig, hoé je aan die ring gekomen bent”. De man dacht even na en was in twee strijd. „Ik heb een broertje dood aan vernaggele”, mompelde hij, „maar met een moord heb ik m’h hele leven nog nooit wat te maken gehad. Ik ben een linke jongen, maar ik zal geen mens om zeep helpen. Ik heb hem voor twee heitjes van een schooljongen gekocht”. Koks grinnikte. „Ja, dat dacht ik wel. Daar komt de grote onbekende weer op de proppen. Ik geloof, dat het ’t beste is, dat wij jou eerst maar eens een poosje Opbergen. Misschien vertel je ons mor gen wel wat meer”. „Maar 't is heus waar, meheer. Ik kan je nog vertellen, op welke school die jon gen gaat. Ik zag hem lopen met een w c paar andere jongens op de Oudegracht gesto1em"dan zeg‘'jij“ hetLiZ“mMrgoed en toen hadcJen ze dt« ring in handen en - - 6 toen dacht ik: dat is net een mooi han deltje voor me. Voor twee heitjes heb ik dat ding toen gekocht, maar als ik geweten had, dat die ring van een ver moorde dame was, dan had ik hem nog voor geen rooie willen kopen”. Koks dacht even na. „Op wel'te school gaat die jongen?” „Op de Oudegracht”. „Mooi, dan gaan wij om twaalf uur cialisten begint op verzoek dit klein verlof 21 maanden nadat zg onder de wapenen zgn gekomen en gaat het groot verlof na 23 maanden in. Gedurende het klein verlof kunnen de dienstplichtigen zonder meer door hun De regering overweegt nog voor de dienstplichtigen van de Koninklijke Luchtmacht een verkorting van de eer ste oefeningsduur, dit is thans door mi nister Staf medegedeeld in een schrij ven aan de Tweede Kamer, De regering heeft In overleg met de Navo-bevelhebber besloten tot verkorting van de diensttijd over te gaan. Voor het gros van de dienstplichtigen der Ko ninklijke Landmacht behoeft de eerste oefening achttien in plaats van twintig maanden te duren. Voor kader en specialisten van de Koninklijke Landmacht 21 in plaats van 24 maanden. De duur der eerste oefening bij de Koninklijke Marine blijft 21 maanden. Na enige teleurstellingen in het vlieg- programma o.a. door het sluiten van de Duitse grenzen voor postduiven vervoer en het van Quievrain terugkeren van de duiven per spoor, kon dan eindelijk weer een wedvlucht worden gehouden nl. van het station Zutphen, afstand 106 K.M. Uitslag: le, 2e en 5e L. de Wagt; 3e en 15e L, de Ree; 4e H. Mei- nen; 6e en 12e B. Heins; 7e H. Buiten post; 8e en 17e N. de Vries; 9e D. Wijn ja; 10e A. Postma; He J. Gerlofs; 13e v. d. Meulen de Vries; 14e A. Verdaas donk; 16e H. W. Bos; 18e J. Pronk; 19e S. Hofstra; 20e en 25e L. v. Vugt; 21e T. Meijer; 22e en 23e E. Groeneveld; 24e J. de Boer; 26e H. Oppenhuis; 27e H. Stavorinus; 28e Sj. Molenaar; 29 E.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6