OPMARS IN GUATEMALA Sneek ontving het Oranjecongres Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Avond Vierdaagse werd een klinkend succes 1i Het Rode Kruis dankt zijn helpers 109e Jaargang No. 49 Dinsdag 22 Juni 1954 Amateurs in actie Boottocht dagen Autowiel in de etalage Van „kanjers” gesproken Koningin Juliana bezoekt Friesland chronische patiënten Redactie-adres KLE1NZANIJ 7 - Ielef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Bij oversteken door auto gegrepen Nieuwe kringsecretaris Roode Kruis voor Friesland Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen Een promotie Boottocht voor Ouden van Aantal deelnemers groter dan ooit groene landouwen een keurige aanblik opleverden. Voor een grootse intocht zorgde het tamboer- en pijpercorps van Advendo, dat met pittige marsmuziek de deelnemers van de Oppenhuizerweg af naar de finish begeleidde. Daar bracht het organiserend comité dank aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze tochten en wel in ’t bijzonder aan de burgemeesters van Sneek, Wymbritseradeel en IJlst, korps chef Kooistra, Rijks- en gemeentepolitie, het tamboer- en pijpercorps van Adven do, het personeel van de scholen, de tippelaars (sters) groot en klein en de E.H.B.O. Daarna volgde het uitreiken van de eretekens. i VRIJDAGS. Redacteur: L. K1EZEBR1NK zeer HET CONGRES Een groepsfoto voor het stadhuis. re- Zie verder pag. 2. Federatievoorzitter sprak woord van dank. Dat kan gezegd worden van de karper die sportvisser L. Boom, wonende le Steenklipstraat 93 alhier, Zaterdagavond onder Roodhuis aan zijn hengel kreeg. Een „knaap” met een gewicht van 19 pond, van kop tot staart 80 cm lang, en een omvang van 58 cm. Een der om standers merkte dan ook zeer terecht op: ,,’t liket wol in bigge”. Het Kringbestuur heeft de heer G. v. d. Kooy te Leeuwarden aangewezen als secretaris van de Kring. Het Hoofdbestuur moet deze benoe ming nog goedkeuren. De afd. Sneek van het Roode Kruis or ganiseert ook voor dit jaar weer een boottocht voor chronische patiënten met het fraaie motorschip „Princenhof”. Deze tocht, waaraan ook patiënten uit Workum zullen deelnemen, wordt gehou den op Vrijdag 9 Juli a.s. Officiële ontvangst ten stadhuizc. De jeugd vóór de start op het Martiniplein een en SNEEKER NIEUWSBLAD X enkel herkenningsteken droegen, de hoofdstad, Guatemala City, hadden bestookt. De contributie. Nadat op voorstel van het bestuur I van hulde was ge. van de Alle deelnemers kwamen fit aan de finish en ontvingen het herinnerings- speldje of kruisje. Een van de deelne mers liep deze tocht voor de derde, een ander zelfs voor de vierde maal. Groepscommandant, adjudant Vene- ma, sprak in café Boot nog een kort slotwoord, waarin hij de wens uitsprak dat het aantal deelnemers de volgende keer nog groter zal zijn. En gezien de grote belangstelling voor de afgelopen avonden, twijfelde hg daaraan niet. De organisatoren van deze tocht de Rijkspolitiemannen M. Attema te Woudsend, T. Postma te Sneek, H. Zjjl- stra te IJlst en W. Sterenborg te Op penhuizen, kunnen met grote voldoening op hun werk terugzien. Alles was tot in de puntjes geregeld en de deelnemers hadden dan ook niets dan lof. Kruis-colonnes op het platteland donors gelegenheid geven hun bloed te geven voor het gedroogde bloedplasma, dat gebruikt moet worden als vers bloed niet voorradig is. Hoe dit plasma in het laboratorium in Amsterdam verkregen wordt, hoe het verzonden wordt, ook naar het buitenland, dit alles toonde de film duidelijk, evenals het geluk van de moeder die het leven van haar kind ge red ziet door een bloedtransfusie Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SCHARNEGOUTUM. Vrijdagmiddag ongeveer half drie reed de 65-jarige heer Johannes van Dijk van Hitzum op een bromfiets op de Leeuwarderstraatweg, vergezeld door een dochter op een ge wone fiets. Toen de heer van Dijk de weg naar Goënga zou inslaan werd hij door een passerende auto gegrepen en tegen de weg geworpen. Het slachtoffer werd per vrachtauto naar het Sint An- tonius Ziekenhuis vervoerd. Hij bleek ernstig aan het hoofd verwond. De be stuurder van de personenauto verklaar de dat de heer van Dijk te laat richting aangaf en meteen over de straatweg reed, zodat een aanrijding niet kon wori.en voorkomen, hoewel de bestuur der reeds geheel in de berm uitweek. De heer van Dijk is Zaterdagmiddag aan zijn verwondingen bezweken. Door het breken van de as van een luxe auto die Vrijdagmorgen de Ooster- poortsbrug passeerde, kwam een der wielen in de etalage van sigarenmaga zijn ’t Hoekje terecht. De spiegelruit werd verbrijzeld en er ontstond veel schade door gebroken sigaren, sigaret ten, pijpen enz. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, daar zich op dit moment toevallig niemand in de win kel bevond. Advertentieprija 1 5 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprlja I 3. per half Jaar. Franco per post 3.75 oer half laar. Giro 50748 ten name *an Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Het „invasieleger” dat toen nog aan de grens van Honduras gereedstond, is in tussen het lair’ binnengevallen, waar het zonder noemenswaardige tegenstand te ontmoeten, steeds verder trekt. Het zou bestaan uit anti-communistische Guatemalaanse bannelingen; aan het hoofd staat kolonel Carlos Castillo Ar mas, eveneens een balling. Hoewel de telefoonverbindingen met de buiten wereld zijn verbroken en de censuur het verkrijgen van een juist beeld moeilijk maakt, is het vrijwel zeker dat de ha venstad Porto Barrios aan de Caraï- bische Zee in handen van het „bevrij dingsleger” is. Ook Zacapa en de ha venstad San José zouden gevallen zijn. Zaterdagavond heeft president Arbenz een radiorede gehouden, waarin hij Hon duras, Nicaragua, Costa Rica, El Salva dor, Cuba en de Dominicaanse republiek er van beschuldigde, dat zij manschap pen voor 't invasieleger hadden geleverd. Het felst richtte hij zich tegen Hondu ras, vanwaar de inval is begonnen. Ver der sprak hij over de moeilijkheden met de United Fruit Company, welke Ame rikaanse maatschappij hij voor een groot deel schuldig achtte aan de opstand. Guatemala heeft de Veiligheidsraad verzocht een commissie van waarnemers te sturen, die zijn beschuldiging dat het land door Honduras en Nicaragua „op Iets meer dan 48 uur nadat „de strijd om Guatemala” was begonnen met een bombardement op de hoofdstad, was op verzoek van deze Middenameri- kaanse republiek de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties al in een spoedzit ting btfeen ter behandeling van Gutemala’s verzoek om hulp. In een dramatische redevoering heeft dr Toriello, Guatemala’s minister van buitenlandse zaken, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag bekendgemaakt dat vliegtuigen die geen enkel herkenningsteken droegen, de hoofdstad, Guatemala City, met bommen De voorzitter van het voorlopig be stuur kolonel M. A. S m e e n k uit Nij megen brengt de dank der Federatie over voor de prettige ontvangst hier en de gave wijze waarop de burgemeester gesproken heeft over de handhaving van het eigene en dus het bijzondere, terwijl er toch de bereidheid is op te gaan in het geheel. Het is goed dat we ons hier op in deze nivellerende tijd bezinnen. Bij zonder dankbaar is spr. voor het tast- bere bewijs dat ons bezoek op prjjs gesteld wordt, de penning welke spr. na mens de federatie aanvaardt, nogmaals zijn dankbaarheid uit drukkend voor de goede ontvangst hier in het goede Snits. Na dit officiële gedeelte der ontvangst verspreidden zich de gasten door het stadhuis om kennis te maken met het bezienswaardige, terwijl dames in Fries costuum verversingen aanboden. Vervolgens verenigde men zich aan een Friese koffietafel in hote1 Hanenburg. De bestuurstafel. Kol. Smeenk is hier aan ’t woord. Donderdag bood het Rode Kruis, afd. Sneek en omstreken, in Hanenburg allen die hadden meegewerkt de grote campagne voor het Rode Kruis te doen slagen, een filmavondje aan. De voor zitter, dr H. H o f s t r a, roemde de werkkracht van al deze mensen die zo stimulerend hebben gewerkt dat de grote collecte bijna f 2000.— heeft op gebracht, een paar honderd gulden meer dan vorig jaar. Ook de buitengemeenten boekten met ruim f 3900.een mooi re sultaat. Dr Hofstra bracht alle collec- tanter, correspondenten en leden van de colonne daarvoor hartelijk dank. Het is ook nodig dat dit geld binnen komt, het Rode Kruis kan niets doen zonder de practische hulp van zijn trouwe vrijwil ligers en de materiële hulp van het hele Ned. volk. Het Rode Kruis heeft tal van taken enkele van deze taken wil men nu door middel van filmpjes laten zien; de hulp bij rampen, de bloedtransfusie dienst en de hoornvlies-transplantatie. Van de drie films die daarna vertoond werden, onderbroken door een gezellige pauze en gevolgd door een vrolijke film, waren de watersnood-film en de film over de bloedtransfusiedienst waar schijnlijk wel bekend. Toch is het goed zo’n film over de watersnoodramp nog eens te zien, opdat wij niet vergeten het geweldige werk dat de Rode Kruis mensen in deze verschrikkelijke dagen hebben verricht. De film toont ons maar enkele van de 3000 helpers, 60 colonnes, die te hulp snelden. Maar het is genoeg om ons een beeld te geven van de grote zorg waarmee ze oude mensen en kin deren omringden en de heldhaftigheid waarmee ze mensen redden en hen in auto’s uit het rampgebied brachten. „Als het Rode Kruis er niet geweest was”, aldus dr Hofstra, „waren er zeker meer slachtoffers geweest. Het Rode Kruis was hier de hulp in nood, één van haar voornaamste taken.” Ook de film over de bloedtransfusie dienst was zeer interessant. Met aan- daöMt werd hier gevolgd hoe de Rode instignatie van enige maatschappijen” was aangevallen, zal onderzoeken. Vroeg in de ochtend meldde Reuter dat de Russische afgevaardigde, Tsarap- kin, in de Veiligheidsraad zijn veto had uitgesproken over ’t Braziliaans-Colum- biaans voorstel de klacht van Gua temala over een inval in dit land naar de organisatie van Amerikaanse staten te verwijzen. De tien andere leden van de raad stemden voor het door Frankrijk ge amendeerde voorstel. De Veiligheidsraad heeft inmiddels aan de leden verzocht zich van steun aan de strijdende partijen te onthouden, tenein de onnodig bloedvergieten te voorkomen. Koningin Juliana zal op Zaterdag 3 Juli tijdens haar eendaags bezoek aan Friesland niet alleen de officiële Bonifa- tiusherdenking in Dokkum bijwonen, maar ook een kijkje gaan nemen in het voorbeelddorp Rottevalle. Na aankomst met het vliegtuig op de vliegbasis Leeu warden, 's morgens omstreeks half tien, zal de Koningin per auto naar Rotte valle gaan, waar zij een bezoek van on geveer een uur zal brengen aan een proefbedrijf. De Koningin zal vervolgens ten Pro- vinciehuize in Leeuwarden een gedeelte Van de ontvangst der binnen- en buiten landse gasten van het Bonifatiuscomité bijwonen, ’s Middags vertrekt zij naar Dokkum, waar zij bij de officiële her denking van Bonifatius’ marteldood aan wezig zal zijn. De heer J. G. Gjeltema, adm. ambte naar C 3e klas bij het Kantongerecht al hier is met ingang van 1 Juli a.s. be noemd tot adm. ambtenaar C 2e klas op de griffie van het Kantongerecht te Nij megen. Het begon al Vrijdagmiddag 12 uur met een officiële ontvangst ten stad- huiz* Daar waren met het bestuur van Oranje een groot aantal afgevaardigden van andere Oranjeverenigingen met hun dames verenigd toen burgemeester Rasterhoff allen namens het ge meentebestuur welkom heette. Spr. con stateert dat het nu eenmaal het lot van een burgemeester is aan veel kritiek bloot te staan, vanmorgen was dat al weer min of meer het geval toen men meende dat de vlag hier van de toren wapperde omdat het de datum van de slag bij Waterloo was, terwijl toch alleen werd gevlagd, omdat we deze dag het „Oranjecongres” in ons midden hebben. Kritiek ook wordt vaak op een burge meester geoefend omdat hij te kort of te lang spreekt, en spr. acht zich gelukkig dat hij in zoverre lichamelijk voor bur gemeester geschikt is dat hij een brede rug heeft. Spr. zal vandaag kort zijn ook omdat deze zaal zich voor een lang verblijf van een groot gezelschap niet leent. Maar hij is verheugd het ge zelschap in dit stadhuis te mogen ont vangen omdat het onze verb ondenheid met het Oranjehuis symboliseert, zoals spr. reeds in een artikel in het contact orgaan van de Federatie heeft uiteen gezet. De wapenschilden in het bordes herinneren aan die verbondenheid even als het bord in de hal waarop men kan lezen dat een prinses van Oranje ere burgeres van Sneek is geweest. Wij be waren met trots de twee fraaie zilveren bekers welke aan dat feit herinneren. Maar wij bewaren hier ook de helm van Greate Pier, die niet zo gesteld was op vreemdelingen en bij zijn tochten op de Zuiderzee gevangenen die de Friese woorden „büter, brea en griene tsiis” niet konden zeggen, liet ombrengen. Die tijd is lang voorbij, wij zijn blij als hier bezoek van elders komt. Misschien zal men zeggen dat spr. er toch maar in geslaagd is binnen 5 minuten eigenlijk hier weer de Friese kwestie ter sprake te brengen, Mdat die kwestie ons hier Vrijdag de 4e en tevens de laatste avond bracht een waardig slot. Mooi wandelweer en overal zeer veel belang stelling. Speciaal betrof dit de 10 km- wandelaars, die als een feestelijke slin ger fleurig en kwiek uittrokken in de richting Oppenhuizen en door hun kleu rige sportkleding, temidden van de Vaststelling Huish. Reglement. Na dit openingswoord werd het ont- werp Huishoudelijk Reglement behan deld en na enige kleine wijzigingen met algemene stemmen vastgesteld. Bepaald is o.a. dat iedere provincie en de vijf grote steden ieder door tenminste één lid in het bestuur van de Federatie vertegenwoordigd zullen zijn. De voor zitter wordt buiten het bestuur om door de algemene vergadering gekozen. De bestuursverkiezing had tot sultaat, dat alle leden van het voor lopig bestuur In het definitief bestuur werden gekozen. Voorts werden nog enkele nieuwen aangewezen. Voorzit ter Is Kolonel M. A. Smeenk, Nijme gen, secr.-penningmeester de heer O. L. M. Snepvangers, Apeldoorn. Fries land wordt door de heer D. Potma alhier vertegenwoordigd. telegrafische betuiging L trouw aan H. M. de Koningin zonden, volgde de vaststélling jaarlijkse contributie. Vrijdagmiddag begon in de foyer van Amicitia het congres der federatie on der presidium van de heer Sm e e n k. Deze zeide in zijn openingswoord dat al vanmorgen gebleken is dat het moge lijk is dat mensen uit gtlle delen van ons land, die op ander terrein zelfs zeer verschillende denkbeelden huldigen, eensgezind op een congres als dit bijeen komen. In deze tijd van materialisme doet het prettig aan te kunnen consta teren dat het mogelijk is gezamenlijk boven het materiële uit te komen en in een sfeer bijeen te zijn, waar alle zorgen op zij gezet worden voor het gezamen lijk behartigen van een hoger doel: de belangen van het Nederlandse volk. Spr. wenst de afd. Sneek geluk met haar 50- jarig bestaan, het handhaven van een Oranjevereniging gedurende vijftig jaar is geen sinecure, dat leert de ervaring. Spr. herinnert er nog aan dat in 1945 voor vele Oranjeverenigingen een moei lijke tijd kwam, omdat de oude besturen te eenzijdig waren samengesteld, de neerslag daarvan was echter dat ween personen naar voren kwamen die de lei ding aanvaardden. Spr. herhaalt zijn ge lukwensen aan de afd. Sneek en ver klaart dat het voorlopig bestuur der federatie er trots op is dat straks een der bestuursleden der afdeling deel zal uitmaken van het definitieve federatie bestuur. (applaus). Donderdag en Vrijdag werden de laat ste Wandeltochten gehouden van de Avond-Vierdaagse, welke hier door de Rijkspolitie van Wymbritseradeel was georganiseerd. Alle deelnemers van de eerste avonden verschenen ook weer aan de start. De deelnemers aan de 10 km- tocht waarvan het parcours ging langs het Oud Kerkhof, de Marktstraat, Schaapmarktplein, Nauwe- en Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Leeuwarderweg, Groenedijk, Offingawier, Goënga en vandaar langs Leeuwarderweg terug naar de finish cj het Martiniplein, waar ook gestart werd, vertrokken om ruim half zeven en waren om 9 uur allen weer terug. Het tempo van de vorige avonden was iets teruggelopen. De R.K.-colonne kreeg wel enkele blaren te behandelen maar uitvallers waren er niet. Het 15- km traject was vrijwel gelijk aan dat van de 10 km. Alleen moesten de deel nemers hun kaarten laten afstempelen in het Paviljoen Sneekermeer. Ze start ten om 7 uur „n waren kwart over negen terug. wel hoog moet zitten, maar dat is toch niet het geval, men v 't er ons echter altijd op aan. Spr. is daarom blij de ge legenheid te hebben de bezoekers in korte tijd misschien een beter begrip omtrent deze zaak te kunnen bijbren gen. Wij zijn Nederlanders als u en evenals u trouw aan het Oranjehuis en wij staan naast u in de strijd voor vrij heid en gerechtigheidomdat wij één zijn met alle Nederlanders zien wij in het Oranjehuis het symbool van die een heid (applaus). Daarnaast staat onze liefde voor het gewest, zijn cultuur, zijn taal en gewoonten, ons nagelaten door ons voorgeslacht en die we ongeschon den wensen door te geven aan ons nage slacht. Wij willen voorkomen dat deze waarden ondergaan in de vervlakking welke thans in de gehele wereld merk baar is en in een uniformiteit welke u en ook ons niet ligt, wij willen ons eigen karakter niet gelijkschakelen en daarom het eigene bewaren om zo te bereiken dat wij ook in de toekomst ons zelf kun nen zijn. Moge uw kort verblijf in onze provincie en in Sneek u het juiste besef en inzicht ten deze geven. Spr. heeft de bezoekers gaarne in deze raadszaal wil len ontvangen omdat in deze zaal als ’t ware de geschiedenis van eeuwen op ons neerziet. In deze zaal bespraken de stad houders van Oranje met het stadsbe stuur de belangen der stad, vochten re genten hun onderlinge veten uit, zaten patriotten en prinsgezinden elkaar in de haren, hier zaten ook de handlangers van Napoleon, deze zaal heeft het ont staan van het nationaal koningschap ge zien en de latere democratische ontwik keling. Maar ook zaten hier de Duitse bezetters en hier werden de Canadese legeraanvoerders door een ontroerd volk ontvangen en gehuldigd. En het waren hoogtepunten in onze stedelijke geschie denis toen de laatste jaren hier herhaal delijk leden van het Koninklijk Huis werden ontvangen. Wij prijzen ons ge lukkig hier nu de vertegenwoordigers der Oranjeverenigingen in ons land te mogen ontvangen, één met ons in liefde voor de Koningin en allen te samen ver bonden onder het Huis van Oranje. Spr. weet dat van zijne huidige bezoekers Om ongeveer half tien verschenen de deelnemers aan de 20 km-tocht van deze avond, voor wie het parcours liep via het Martiniplein,Westersingel, Park straat, Bolswarderweg, Hemdijk, langs station IJlst, Nijezijl, linksaf over de Schatting naar Osingahuizen, Hom- merts, Jutrijp, Sneek, Hoogend, Oude Koemarkt, Martiniplein, café Boot. telkens weer offers worden gevraagd, nieuwe energie, nieuwe initiatieven, steeds weer organisatievermogen en fan tasie en dat zij daarbij in de regel slechts steun genieten van een kleine groep. Het verheugt spr. dat onze 50- jarige Oranjevereniging de moed en durf had het congres hier te ontvangen en hij hoopt dat wat met zoveel élan werd aangepakt zal slagen ook. Spr. heeft al eerder het bestuur der Oranje vereniging mogen gelukwensen, doch zou thans de voorzitter der Federatie en de voorzitter der Sneker vereniging als symbool der waardering van het ge meentebestuur voor al de arbeid hunner besturen en als souvenir aan het hier ter stede gehouden congres een herinne- ringsmedaille willen aanbieden, welke later nog van een opschrift zal worden voorzien. Spr. hoopt dat het congres vruchtbaar zal zijn en alle bezoekers een prettige herinnering aan Sneek naar huis zullen meenemen. De derde taak die in beeld gebracht werd, de hoornvliestransplantatie, is wellicht minder bekend. Sommige blin den, die lijden aan hoornvliestroebeling, kunnen weer ziende gemaakt worden door het inzetten van een gezond hoorn vlies van een pas gestorven mens. Al jarenlang hebben de geleerden in deze richting onderzoekingen gedaan. Eerst gebruikte men het hoornvlies van die renogen, pas in 1930 ontdekte men dat alleen mensenogen bruikbaar waren. Helaas kunnen maar weinig blinden ge holpen worden doordat men te kampen heeft met een groot tekort aan hoorn vliezen, die alleen bij in ziekenhuizen overleden mensen weggenomen kunnen worden. De minister van Soc. Zaken heeft aan het Rode Kruis verzocht deze dienst te willen organiseren. Men kan zich hiervoor niet opgeven als donor, maar wel nabestaanden opdracht geven dat men na zijn dood de hoornvliezen beschikbaar wil stellen voor een lijdend mens. Wat een zegenrijk werk men daarmee doet toonde de film, die eerst beelden gaf van blinde kinderen en vol wassen mensen en daarna een volledig gelukte operatie liet zien. Met recht dankte dr Hofstra de heer v. d. Zee, die de filmpjes draaide. Hij gaf in de afgelopen winter zijn pro gramma in vele plaatsen en kweekte overal waar hij kwam good-will, terwijl door zijn activiteit tal van nieuwe leden zich opgaven. Met een opwekking tot nog groter enthousiame sloot dr Hofstra deze avond. Het actie-comité der Sneker zaken lieden wil dit jaar opnieuw trachten de Waterpoortstad in het middelpunt van de belangstelling te zetten, o.a. door het organiseren van tal van buitengewone attracties in de open lucht. De nieuwste actie van het comité wordt een serie uit voeringen „Amateurs in Actie” waarvan, de opbrengst ten goede komt aan de kas van afdeling Sneek van het Genootschap tot uitzending van zwakke kinderen. De ze uitvoeringen worden gehouden op het speciaal daartoe te bouwen podium over de Wip, dat vorig jaar reeds zeer suc cesvolle voorstellingen deed zien. Dit jaar worden ook avonden georganiseerd, waaraan amateurs kunnen deelnemen, die met elkaar strijd zullen leveren om fraaie prijzen! Reeds op korte termijn zal de eerste avond worden gehouden, zodat de amateurs, die hieraan wensen deel te nemen, zich spoedig in verbinding dienen te stellen met de secretaris van het actie-comité, de heer W. G. Baarda, Grootzand 41, Sneek, onder opgave van aantal personen van het gezelschap en soort muziek, zang etc. Een fantastische verlichting en aan kleding van het podium zullen aan deze actie de nodige kleur verlenen! Het Amicitia-Theater heeft aio hoofd nummer „Aan” (Mangala, dochter van India). India is momenteel het tweede filmproducerende land ter wereld. In productie-omvang komt het onmiddel lijk na Amerika. De meeste films zijn echter niet voor export bestemd, doch alleen voor binnenlands gebruik. „Aan” (de eigenlijke vertaling is „Trots”), de eerste Indiase kleurenfilm, toont aan. dat men niet alleen de techniek van het Mesten heeft afgekeken, maar dat ook de assimilatie met Westerse stijl een heel eind is gevorderd, zozeer dat hier en daai grote gelijkenis met een Holly- wood-film is ontstaan. Het wat naieve verhaal en de raseigenschappen van de inheemse spelers verraden echter, dat wij met een Indiaas product te doen heb ben. Na „Myra” is dit de tweede Indiase film, welke in ons land wordt vertoond. De eerste was zodanig, doordrenkt van Indiase cultuur en folklore, dat slechts een select publiek daarvoor geduldige aandacht kon opbrengen, zodat deze dan ook uitsluitend in filmkringen werd ver toond. Het verschil tussen deze en „Aan” Is evenwel zeer groot. Weliswaar doet ook de film „Aan” ongewoon aan, maar op zichzelf is het toch zeer inte ressant hier een film te kunnen zien, die in India werd gemaakt en waarin dan ook hetgeen men ziet geheel in India speelt. Dit geldt zowel voor de spelers en speelsters, alsook voor de landschap pen, de laatste dikwijls in zeer fraaie kleuren. Donderdag was ’t voor de leden va- de Bond van Ouden van Dagen een pret tige dag. Ze maakten nl. een mooie boottocht naar Grouw en Eernewoude De boot vertrok ’s morgens om half nc gen en ’s avonds om half acht waren de vergenoegde oudjes weer in onze stad terug. Ze hebben zeer genoten en allen willen het graag weer eens overdoen. Het bestuur komt een woord van dank toe voor de organisatie, schreef ons een van de deelnemers, die ook nog de tractaties aan boord vermeldde, de fleurige accordeonmuziek van de heer Hofstra en de voordrachten welke aan boord ten teste werden gegeven. Alle oudjes kwamen dan ook dankbaar weer thuis. De viering van het vijftigjarig bestaan van de Vereniging Oranje alhier, zo energiek en met zoveel succes door het bestuur ingezet op 29 en 30 April jl. vond Vrjjdag en Zaterdag een waardig slot in „het Oranjecongres”. De nog jonge Federatiie van Oranjeverenigingen in Nederland had immers besloten haar jaarlijks congres ditmaal in verband met het gouden jubileum van onze Oranjevereniging in Sneek te houden en de jubilaresse zowel als de gehele stad hebben hun waardering voor dat besluit niet onder stoelen of banken gestoken, doch deze geuit in een zeer hartelijke ontvangst der talrijke gasten. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1