Wapenstilstand in Indo China? I Het Aardgas in de huishouding fRondom de Kerck van Sint Maerten te Sneeck i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST weer Chr. Handelsonderwijs bereikte fraaie resultaten r ill 109e Jaargang No. 50 Vrijdag 25 Juni 1954 Frysk op de Hüshaldskoalle Geslaagd Bioscoopnieuws Alle candidaten behaalden de einddiploma’s ESI N h r. 1 - Het Fries op de Lagere School V.V.V.-Gids voor Sneek en Bolsward Goede fruitoogst verwacht Zeven fietsen opgevist Redactie-adres KLEINZANL) 7 - Telef 2872 Vraaggesprek met de directeur der Gemeentebedrij ven. '■-= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Oriënteringsrit Motor- en Autoclub J. C. Visser Fusie van Studebaker en Packard Half Vitesse wordt prof. 1 Redacteur: L. KIEZEBR1NK EZ No. 23. Het Diaconiehuis van 1910. wie de meesten Haar ’t schijnt nog Konvooi naar Malta. P. S. S chel t e ma. De voordelen van aardgas. Geen stagnatie. i I Vandaag vertrekt Tsjoe En-xai naar de Indische hoofdstad New Delhi voor Naar het zich laat aanzien zal de fruitoogst dit jaar aan appelen bijna een kwart en aan peren zelfs een derde méér opleveren, dan verleden jaar. Ook voor pruimen en vooral kersen wordt een grotere oogst verwacht. Voor de andere fruitsoorten verwacht men daarentegen iets kleinere opbrengsten. Een dezer dagen heeft een man, die vergunning bezit om in de Amsterdamse grachten naar oud ijzer te vissen, bij de recherche 7 rijwielframes gedeponeerd, die 1 «slist niet onder oud ijzer thuis be horen, want ze zijn gloednieuw. Blijk baar zijn het complete fietsen geweest, waarvan alles dat geen nummer draagt, gesloopt is. Een eigenaar heeft zich tot nog toe niet gemeld. In het gebouw van de Franse ambassade te Bern hebben Mendès-France, de premier van Frankrijk, en zijn Chinese ambtgenoot Tsjoe En-lai gedurende twee uur met elkaar geconfereerd. Na afloop deelde Mendès-France mee, dat de conferentie hem hoop had gegeven op „werkelijke vooruitgang” In de richting van een wapenstilstand in Indo-Chlna. Waarom hij zo optimistisch was, zei hjj niet. Van Chinese zijde werd een communiqué uitgegeven, waarin ongeveer het zelfde werd gezegd. een onderhoud met premier Nehroe. Uit Franse bron verluidt, dat Mendèf- Fran ce andere politieke richtlijnen heeft ge geven aan de Fraase onderhandelings- delegatie te Genève. Wat die richtlijnen zijn, is niet onthuld. Tsjoe En-lai reist naar New Delhi ’n een gecharterd vlieg tuig van de Air France. Wij begonnen met het ingezonden stuk in ons blad, waarin werd medege deeld, dat in Wolvega een ketel water op aardgas even veel tijd nodig heeft om aan de kook te komen dan op stadsgas. Maar, zo voegde de schrijver er aan toe, de prijs van aardgas is tweemaal zo hoog. Het eerste is juist, zei de heer Ek, maar de conclusie die de inzender daar uit trok, is verkeerd. Dat zit nl. zo: de calorische waarde van stads- of kolen gas is 4000, die van aardgas 8450. Aan de bodem van een ketel of een pan kan men echter maar een bepaalde hoeveel heid warmte toevoegen. Die hoeveelheid Daarover ging onze volgende vraag, en ziehier het antwoord: Onze stadgenoot, de heer J. Doornbos, slaagde aan de Rijks H.B.S. te Heeren- veen voor het eindexamen afd. B. Onze vroegere stadgenote, mej. J. Halbertsma te Huis ter Heide, slaagde voor het einddiploma A van de gymna- sium-afdeling aan het Utrechtse Mon tessori Lyceum te De Bilt. bergplaats aan het Zuidend. Eerst in het jaar 1851 vonden we opgetekend, dat door hen een bedrag van 50 werd uit betaald als vergoeding voor vuur, licht en bediening in hun diaconiekamer. Of zou het meningsverschil tot 1851 slepen de zijn gebleven? Het beschikkingsrecht over de Diaconiekamer aangetast. Op 20 Februari 1860 stelden de Alge- Diaconiekamers en Dlaconie-Weeshuls. Opnieuw een conflict. Tot 15 Januari 1901 gingen de verga deringen van de Diakenen in hun kamer ongestoord verder. Maar zie, opeens be sloten de Stads Algemene Armvoogden zonder voorafgaand overleg met de Dia kenen de Diaconiekamer te bestemmen voor zittingskamer van de stadsdokto ren en voor bewaarplaats van de goe deren voor de wijkverpleegster. De Dia kenen tekenden hiertegen protest aan, maar in overeenstemming met het prae- advies van B. en W., hechtte de ge meenteraad zijn goedkeuring aan het be sluit van de Armvoogden. Daarna liet de Diaconie op 3 October aan B. en W. een deurwaardersexploit betekenen, waarin zij gesommeerd werden de diaconieka mer te ontruimen en deze wederom als vanouds ter vrije beschikking van de Diakenen te stellen. Uit het Notulenboek der Diakonie van 16 Januari 1904 weten we, dat de Bur gemeester van Sneek inmiddels aan dit exploit had voldaan en bedoelde kamer niet meer voor de Stadsdoktoren werd gebruikt en de voorwerpen van de wijk verpleegster waren verwijderd. Dus had den de Diakenen opnieuw de vrije be schikking over hun kamer gekregen. 1910 was een belangrijk jaar voor de Diaconie. Op 8 October werd nl. aanbe steed het bouwen van een Diaconiehuis voor de totale som van 19800. De aan nemer Lieuwe IJtsma uit Ried voerde het werk uit, terwijl het verf-, glas- en behangwerk werd aangenomen door de firma P. Lusthoff te Sneek voor 1282. Het Diaconiehuis kreeg in totaal 24 ka mers, allen voorzien van bedsteden. Al spoedig bleek, dat aan de beide vleugels van het gebouw een uitbouw moest wor den gemaakt, waarin een portaal en een trap naar boven. Dit werk werd in 1911 uitgevoerd door Th. P. de Vries en A. Rienstra beiden te Sneek voor 720. De benodigde gordijnen voor de 24 kamers werden geleverd en geplaatst door de heer W. Nauta aan de Oosterdijk voor de somma van 77.50. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie e Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) r SNEEKER NIEUWSBLAD Met 75 van de uitgebrachte stem men heeft de afdeling Friesland van de Nederl. Onderwijzers Vereniging zich Zaterdagmiddag tijdens een bijeenkomst te Leeuwarden accoord verklaard met het uitgebrachte rapport nopens de pae- dagogische-, psychologische- en didac tische achtergronden van het rapport „Friese desiderata op het gebied van on derwijs en cultuur” van de z.g.n. com- missie-Wesselings. Van de 22 afdelingen waren 17 vertegenwoordigd» Het diploma van de Stichting Alg. Handelskennis de dames A. Bos scha en L. B. Schraa, beiden te Sneek en de heren J. A. Bakker, Bolsward; J de Boer, Gaastmeer; H. Kuiper, P. C. Osinga en J. A. Nooitgedagt, allen te Sneek en A. C. B. Terpstra te Id- zega. De heren Osinga en Nooitge dagt. slaagden dus voor beide examens: De voorzitter wenste de geslaagden “ink met deze uitslag, en bewonderde Alle verbrulkstoestellen zoals gas fornuizen, gashaarden, geysers, boilers enz. worden op kosten van de ge meente omgebouwd. Een-, twee- en drievlams comforen echter zullen in de regel niet worden veranderd. Die kan men gratis omwisselen tegen een nieuw comfoor in standaarduitvoering. Geen onooglijke dingen, zoals men mis schien zou kunnen denken, maar keu rige, geëmailleerde toestellen met twee of drie pitten. Als bewijs liet hij ons de afbeeldingen zien en we moesten erken nen dat ze inderdaad mooi zijn en geen enkele keuken zullen ontsieren. Integen deel! Wil men echter persé een luxe com foor of een nieuw gasfornuis hebben, dan vergoedt de gemeente 15 gulden per brander, met een maximum van vijf voor fornuizen. De aanschaffing kan ook via de plaat selijke bonafide installateurs geschie den. Het bedrijf geeft daartoe gaarne alle gewenste inlichtingen. Ook al koopt men z’n toestel hier niet, wij staan altijd voor de burgerij klaar, aldus de direc teur. Dat bij ombouw vernieuwing van ka potte onderdelen betaald moet worden, spreekt vanzelf, maar overigens komen dus alle kosten voor onze rekening. Deze gehele ombouwregeling evenwel is voorlopig gebaseerd op lage druk. Gaat de gemeente tot hoge druk over, dan bestaat de mogelijkheid, dat er een andere regeling komt. Onze laatste vraag was wanneer de aardgasvoorziening hier een feit zal zijn. Daar gaat pl.m. een jaar mee heen, al dus de heer Ek. De doorgaande leiding ligt al achter het Sneek-terrein. Maar alvorens we kunnen overschakelen moet eerst de gehele straatverlichting en die' Naast de Gemeentelijke bezitten we in onze stad ook een Chr. Handelsavond- school. Tot voor enige jaren leidde deze haar leerlingen alleen op voor het schoolexamen van de Stichting Algemene Handelskennis, maar daarna kon ze het woord „Middelbare” aan haar naam toevoegen, en werd het Rijksdiploma het einddoel van haar onderwijs. Ook in het thans beëindigde cursusjaar was dat weer zeer succesvol. Alle can didaten slaagden nl. voor het eindexamen. Eén groep nog voor het schoolexamen, de andere voor het Rijksdiploma, waarvoor minstens één moderne taal vereist is. Aardgas heeft bovendien vele voor delen boven stadsgas. In de eerste plaats is het niet giftig en dat is zeer be langrijk en bevat het geen zwavel, waardoor minder reuk bij verbranding ontstaat. De drukverdeling in de stad zal beter worden, want door dezelfde buizen behoeft maar de helft van de tegenwoordige hoeveelheid gas te stro men. Voorts krijgen de meeste verbrui kers een hoger rendement van hun toe stellen, daar heel veel welke nu gebruikt worden, verouderd en/of versleten zijn. Wanneer zijn we „over”? Deze film toont de grote strategische betekenis van Malta. De verovering van dit eiland immers zou de vijand als springplank hebben gediend voor de aanvoer van voorraden voor Rommel’s leger. Tevens worden gedemonstreerd de gevaren waaraan konvooien blootston den. Deze „Malta Story” is door Briand Desmond Hurst op sobere wijze geregis seerd, zonder opsmuk en zonder aan heldenbravour te offeren. Jack Hawkins, die we kennen uit „De Jaar gebrmk hebben gemaakt van hun Wrede Zee” speelt de commandant van het eiland, terwijl niemand minder dan Alec Guinness de rol heeft van een lui- tenant-vlieger van de foto-verkennings- dienst. Het verhaal van de spannende en harde strijd wordt af gewisseld door de milde melodie van een liefdesgeschie denis, die echter even sober wordt be handeld. Oan de HüshAldskoalle hjir yn Snits is it ünderwiis yn it Frysk foar de ear- ste en twadde klasse forplicht steld. Under de krêftige en treflike lieding fan Frou v. d. MinneBuma krije de famkes les yn Frysk lézen en Frysk skriuwen. Men kin oan alles merkbite, dat de lea- rares leafde foar it Frysk hat en nocht oan har wurk. De resultaten binne dan ek bést. Elk jongfaem kin nei ófrin fan de beide klassen mei gemak in Frysk boek léze en hat ek net folie swierrich- heden mear mei ’t skriuwen. En dat jildt net allinne foar de „bütenbem”, mar ek foar dy üt Snits. Dit binne de bifinings fan de kom- misje, dy’t foar it bistjür fan de krite Snits fan it Selskip 1844, dy famkes üt- socht hat, dy’t nei har miening it moaist en it bést liezen. It wie gjln maklike op- jefte om dat to dwaen, mar hjir binne dochs de priiswinstersIa. Boukje v. d. Zee, Ysbrechtum; 1b. Wypkje Visser, Heech; Ie. Hiltsje Rypkema, Snits; ld. Wytske Tysma, Snits. Ha. Rymkje Dykstra, de Hommerts; nb. Jantsje Winkler, Itens; IIc. Betsje Meinsma, Drylts; ld. Betsje Aukema, Snits; He. Tietsje v. d. Wal, Snits. De priiswinsters krigen elkmes in boek. ste best de ongemakken die hieruit voortvloeien tot het uiterste te beperken. En laten de burgers vooral beseffen, dat deze omschakeling uitsluitend ge schiedt op grond van objectieve techni sche en financiële overwegingen, die overtuigend aantonen, dat door deze overschakeling hun belangen In de naaste en verdere toekomst op de beste wijze kunnen worden gediend. Als dat niet zo was, zou de Raad er toch niet unaniem toe hebben besloten? AdvertantlepriJ* 15 cl pet m.m. I Bij contraot (handebadv.) lager. I Abonnamantapr^t S.— per half I jaar. Franco par post I 3.75 per haH jaar. Gtro 507 43 ten name van Firma i i 1 Drtjfhoat. Snaak. Het ambassadegebouw werd bewaakt door Zwitserse politie, Franse detectives en de Chinese lijfwacht van Tsjoe En-lai. Op de deur was een papiertje aange bracht, waarop met inkt geschreven stond, dat de ambassade voor deze dag gesloten was. Wij hebben openhartig gesproken over de toestand in Indo-Chlna, zo vertelde Mendès-France, en onze gedachtenwis seling heeft mjj het vertrouwen gegeven, lat er op de conferentie an Genève werkeljjk iets bereikt zal worden (Zo als bekend heeft de nieuwe Franse pre mier zijn ambt aanvaard met de belofte, dat hij zou zorgen voor een wapenstil stand op ulteriijk 20 Juli of and&is zou aftreden). In het jaar 1616 besloten de Diakenen enige kamers te laten bouwen aan de Zuidkant van het Kerkhof vlak bij de Latijnse School. In de eerste kamer werd een gevelsteen gemetseld met het jaar tal 1616. Negen en vijftig jaar later, in 1675, stichtte de Diaconie een Diaconie-Wees- huis op de plaats waar zij in 1616 haar kamers had laten bouwen. Zij deed dit, omdat in het Old Burger Weeshuis uit ieder gezin slechts één kind en wel het jongste kon worden opgenomen. Voort aan konden nu ook de overige wezen een plaats vinden in het eigen Diaconie- Weeshuis. In 1688 vond een uitbreiding plaats van de op te nemen arme wezen. Toen werd nl. een overeenkomst geslo ten met de Voogden van de Huiszittende Armen en de Diakenen, waarbij voortaan alle arme wezen opgenomen konden wor den in het Diaconie-Weeshuis, waarvan de naam veranderd werd in Stads- en Diaconie-Weeshuis. Opheffing van het Weeshuis, Na besprekingen tussen de Diaconie en de Magistraat van de stad Sneek werd bij besluit van de stad Sneek op 27 November 1773 besloten tot opheffing van het Stads- en Diaconie-Weeshuis. In dit besluit van de Magistraat wordt on der meer beschreven: „dat de Diaconen voortaan ontheft en vrijgesteld worden van het onderhoud van weeskinderen, waarvoor de Diaconen afstaan en aan de stad Sneek overdragen de eigendom en possessie van het Stads- en Diaconie- Weeshuis en de tuin daarnaast enz. Sul lende Magistraat nader reguleren, waar de Diaconen en Opsigters der Stads Ar men hunne vergaderingen sullen houden, waar het brood voor de Stadsarmen ge- backen sal worden, wat met het ledige Weeshuis gedaan sal worden”. Zo werd dan op 28 November 1773 de .„Hovinge met bomen en plantage c.a. gelegen binnen de stad Sneek agter het Diaconij en Weeshuis en het halve Weeshuis” aan de stad Sneek overge dragen en verwierf hiermede de Diaco nie o.a. de vrije beschikking over een diaconiekamer in een gebouw eigen aan de gemeente. Door deze transactie wer den 13 wezen overgebracht naar het Old Burger Weeshuis, waardoor dit in 1774 23 wezen telde. In 1830 maakten de Dia kenen een nieuwe regeling betreffende het onderhoud van hun diaconiekamer in het Stads-Weeshuis. Was men voorheen gewend geweest aan de Boekhouder van de Stadsarmen de kosten van olie, kaar sen, zeep en luiwagens te betalen, thans kwam dit te vervallen en werd besloten ieder jaar een vast bedrag van 100 te betalen ter dekking van deze kosten en daar boven een schouw turf en honderd bosjes hout te leveren voor verwarming van de diaconie kamer. Een meningsverschil. Op 10 November 1841 besloten Burge meester en Wethouders van Sneek de Diaconie te berichten, dat zij ingaande 12 November de diaconiekamer in het Stadsweeshuis moesten ontruimen en in het vervolg voor hun vergaderingen zit ting konden nemen in het nieuwe Arm huis op de Koemarkt. Voorlopig echter mochten ze nog gebruik blijven maken van een bergplaats in het Zuidend, waarin oude meubelen waren opgeslagen afkomstig uit nalatenschappen van arm lastigen. De kostenvergoeding aan de Stads Algemeene Armvoogden zou ech ter ongewijzigd blijven. Deze bedroeg in 1830 100 maar werd later terugge bracht op 65 per jaar. Maar de Diake nen gingen hiermee niet accoord en ga ven bericht, dat, indien zij afstand moes ten doen van hun bergplaats aan het Zuidend, zij niet langer meer 65, maar 50 per jaar wilden betalen. We mogen aannemen, dat de Diakenen nog tien lidmaatschap van Vitesse bedankt onder dankzegging voor alles, wat Vitesse voor hen heeft gedaan. Ook Gerritsen van de tweede-klasser Dierense Boys, en De Wilde en Jansen van de derde-ldasser Doetinchem hebben met De Graafschap een contract ge sloten. In Doetinchem werd reeds ten behoe ve van De Graafschap een terrein aan gelegd, waar thans tribunes worden ge bouwd tot een capaciteit van 10.000 be zoekers. Tegelijk met de zomer is ook de be kende gids voor Sneek en Bolsward, uit gegeven door de fa. B .Weissenbach Zn. in samenwerking met de beide ver enigingen voor Vreemdelingenverkeer weet verschenen. Als vanouds werd de tekst voor Sneek geschreven door de secretaris van V.V.V. de heer G. v. d. Pijpekamp, die hierin een uitvoerige opsomming geeft van het vele dat Sneek en zijn mooie merenge bied de vreemdelingen biedt. Zo ver meldt hij o.a. enkele geschiedkundige wetenswaardigheden en de bezienswaar digheden van onze stad, alsmede routes en beschrijvingen van tochten vanuit Sneek, de sluitingstijden van de bruggen in Sneek en de spoorbruggen bij Grouw en Akkrum, de belangrijkste zeilwed strijden, adressen van hotels (met hotel code voor telegrammen), restaurants, pensions, kampeerboerderijen, de ver huurders van zeil- en motorboten, de kerkdiensten enz. Kortom alles wat de vreemdeling graag wil weten, is in deze gids opgenomen. Hetzelfde geldt ook voor Bolsward, terwijl tevens bij zonderheden worden ge noemd over de plaatsen welke men van uit beide steden gemakkelijk kan be zoeken. Tal van illustraties verhogen nog de waarde van deze goed verzorgde uit gave, die aan de binnenzijden van ’t om slag bovendien nog een plattegrond van en een kaart van het merengebied rond om Sneek bevat. Verbouwing en naams verandering. Bij beschikking van B. en W. van Sneek van 19 Juni 1928 verkreeg de Diaconie toestemming tot de verbouw van het Diaconiehuis. Vier kamers werden omgebouwd resp. in een Vrouwenziekenzaal en in een Mannenziekenzaal. De bedsteden in alle kamers werden uitgebroken, en twee badkamers gemaakt, terwijl de keuken werd verplaatst. Na de verbouwing werd op 27 November 1928 de naam Diaconie huis gewijzigd in „Ziekenhuis Neder lands Hervormde Gemeente”. Chronische patiënten, die moeilijk thuis verpleegd kunnen worden, vinden thans een plaats in dit gebouw, terwijl nog 17 naar de eisen van deze tijd ingerichte kamers in de beide zijvleugels bewoond worden door Ouden van Dagen. Gisteravond werden de diploma’s in Aere Perennius uitgereikt, waarbij be halve het bestuur, de directeur en de leraren, ook de gecommiteerden voor het Rijksdiploma, de heren G. H. Krom mendijk en P. Dijkstra, aanwezig wa ren. De voorzitter, de heer J. Blok, opende de bijeenkomst met Schriftlezing, ge bed en een welkomstwoord, waarna de heer L. G Krol, directeur van de school, de diploma’s aan de geslaagden overhandigde. Vooraf echter memoreer de hij de hierboven vermelde verande ring in de opleiding en sprak hij zijn vreugde uit over de bereikte resultaten. Dat alle candidaten slaagden getuigt van veel studiezin, wat ook blijkt uit het geringe absenteïsme gedurende de ge hele cursus, hoewel het onderwijs in de avonduren na werktijd gegeven wordt. Het Rijksdiploma De oriënteringsrit voor motor- en auto bezitters, die Maandagavond 21 Juni werd gehouden, is een mooi succes ge worden. 35 deelnemers, onder wie vele nieuwe gezichten, namen er aan deel. Jammer dat enkele Snekers verstek lie ten gaan, want mede door het fraaie zo merweer is het een tocht geworden die nog lang in herinnering zal bljjven. Het plm. 61 km lange traject was uitgezet door de heren J. de Bruin alhier en D. Nauta, Heeg, En dit tweetal had eer van zjjn werk. In 't Sperkhem, waar een fopcontröle was opgesteld, liepen velen reeds strafpunten op. Maar ook buiten de stad „reden” velen in de val. In plaats van naar Woudsend op te draaien en zo vervolgens via Hotel Jans op Rijs naar Sloten te rjjden, kwamen enkelen in Gaastmeer en Parrega terecht. De uitslag werd als volgt: Afdeling motoren: le prijs P. Wals- weer, Sneek, 4 strafpnt.; 2e S. Geert- sma, Heerenveen, 8 str.pnt.; 3e J. Hom- ma, Leeuwarden, 8 str.pnt. Afd. auto’s: le prijs A. Rodenburg, Sneek, 10 str.pnt.; 2e G. Ooms, Sneek, 22 str.pnt.; 3e E. J. S. Bron, Sneek, 23 str.pnt. allen met aantekening voor Engels, ontvingen mej. H. Zijlstra, Sneek en de heren O. W. Zuiderveld, P. C. Osin ga en J. A. Nooitgedagt, allen even eens te Sneek; Sj. de Jager, Uitwel- lingerga; D. de Jong en J. H. Slump, beiden te Lemmer. W. Hendriks, E. Hendriks, E. Jansen, G. Jansen, G. Kuin en D. Faber, allen spelers van het eerste elftal van Vitesse, hebben besloten over te gaan naar het semi-beroepsvoetbal. Zij hebben met de profclub De Graafschap te Doetinchem een contract afgesloten. Deze N.V. voert met Van Voorst en Weyand, die even eens van het eerste elftal van Vitesse deel uitmaken, nog onderhandelingen. Met uitzondering van Van Voorst en Weyand hebben deze spelers voor het De scherpe concurrentie in de Ameri kaanse automobiel-industrie heeft de laatste twee onafhankelijke fabrieken, de Packard Motor Car Co. en de Stude baker Corp, tot een fusie gedwongen. De besturen dezer beide ondernemingen hebben de plannen voor de fusie reeds aanvaard; de aandeelhouders van deze beide mij en moeten echter hieraan hun goedkeuring nog verlenen op buitenge wone vergaderingen, die 17 Augustus zullen worden gehouden. De drie grote automobielfabrieken, de General Motors, Ford en Chrysler heb ben langzamerhand vrijwel de gehele automobielmarkt veroverd. In de eerste vijf maanden van 1953 maakten deze 88,37 van de totale productie, welk percentage de „grote drie” in dezelfde periode van het lopende jaar wisten op te voeren tot 95,67. Zoals men weet fusionneerden ca 14 maanden geleden Kayser en Willys Over land, waarna Nash Kelvinator en Hud son volgden in Maart j.l. W(j informeerden ook naar de moge lijkheid van stagnatie in de gasvoorzie ning vóór of tijdens de omschakeling. Maar ook daarover kon de heer Ek ons (en U) geruststellen. De stad wordt in sectoren verdeeld. Zodra een sector ge reed is volgt aansluiting. Maar dan staat er in al de woningen in deze sector al een nieuw comfoor of een dat tijdelijk beschikbaar wordt gesteld. Wat het koken betreft, kunnen de vrouwen zich dus altijd redden. Gasfornuizen, geysers inje.d. moeten echter aan de fabriek wor- Dfiden omgebouwd. Daar zal men dus even o rk zonder komen, maar, zo verzekerde del in de huizen, waar men nu nog gaslicht I heer Ek met nadruk, wij doen ons uiter-1 heeft, geëlectrificeerd zijn. 'Sfi mene Stadsvoogden een nieuw regle ment op, waarin zij bepalingen opnamen over het gebruik van de diaconiekamer voor ’t geval de Diakenen buitengewone vergaderingen wensten te houden. Ten gevolge hiervan ontstond een conflict, aangezien de Diakenen meenden ten alle tijde over hun Diaconiekamer te kunnen beschikken. Aangezien geen overeen stemming met de Algemene Stadsvoog den kon worden bereikt, werd de Raad der gemeente Sneek in dit conflict be trokken. Deze benoemde een commissie om deze aangelegenheid te regelen, wel ke commissie op 15 April 1861 verslag uitbracht m de raadsvergadering. Uit het besluit van de Raad blijkt, dat de Diaconie de vrije beschikking behoorde te worden gelaten over de kamer wel’ a haar vanwege het Bestuur der Algemene Stadsvoogden was of zou worden toe gewezen. Bij dit besluit werden de oude rechten van de Diaconie krachtens de overeenkomst van 27 November 1773 tussen de Magistraat van Sneek en haar dus opnieuw erkend en bevestigd. In middels werd de kamer in het nieuwe Armhuis aan de Oude Koemarkt vaar wel gezegd en vergaderden de Diakenen in het vervolg in het Armhuis (thans Cruysebroedershof) aan de Kruizebroe- derstraat. H. M. de Koningin bracht een bezoek aan het voormalige rampgebied in Zuid-Holland. Hier ziet men H. M. in de gemeente Strijen in de Hoekse Waard in gezelschap van Buraemeesl< l'h. W. Bolman hun moed na werktijd voor dit diploma te studeren. Wetenschap is een belang rijke factor in het leven en spr. hoopte dan ook, dat het diploma en de weten schap op school vergaard, voor allen hun nut zullen afwerpen in het leven. Wetenschap is dus noodzakelijk, maar het kan ook smart baren. En daarom wenste hij hun tevens levenswijsheid toe. Maar die leren we alleen kennen bij de Heilige Schrift. Verder dankte spr. ook de leraren, voor wie dit resultaat eveneens een felicitatie waard is en de beide gecom miteerden voor hun toezicht bij de exa mens. Van deze laatsten sloot de heer Krommend ij k zich gaarne aan bij gelukwensen van de voorzitter aan de leerlingen, waarbij deze zeer terecht op merkte, dat het niet bij dit diploma moet blijven. Zij moeten in de maat schappij verder gevormd worden en in de toekomst met de verworven kennis woekeren, teneinde een goede plaats in de maatschappij te verkrijgen. En uit het feit, dat het examen dit jaar moei- lijker was dan in het verleden blijkt wel, dat van de jonge mensen steeds meer kennis zal worden gevraagd. Namens de leerlingen dankte de heer D. de Jong in een gees tig speechje en met sigaren directeur en leraren voor het genoten onderwijs, waarna de heer Krol een kort slot woord sprak. Hij bracht hierin namens de leraren dank aan de gecommiteerden voor de goede samenwerking en aan zijr collega’s voor hun steun, terwijl hij voo: i de leerlingen maar één wens had: „Ik hoop, dat jullie met God mag gaan”. In de laatste Raadsvergadering, waarin alle leden accoord gingen met het voor stel van B. en W. ook in onze gemeente over te schakelen op aardgas, heeft de burgemeester tal van practlsche vragen op uitvoerige en duidelijke wijze beant woord. Het schijnt echter, dat niet alle stadgenoten het verslag van die \ergade- ring hebben gelezen, want over het aardgas heerst nog altijd misverstand en ver warring. Vooral onder de huisvrouwen, van wie de meesten naar ’t schijnt nog niet voldoende zijn ingelicht. Wij hebben ons daarom tot de heer Ek, directeur van de Gemeentebedrijven ge wend de man dus die er alles van weet en hem enkele vragen voorgelegd, welke momenteel nog onder de burgerij leven. verandert bij aardgas dus niet, khn ook niet veranderen. Men is aan een zeker maximum gebonden, als men tenminste een behoorlijk rendement wil bereiken. Daar nu worden de aardgastoestellen op ingesteld, d. w. z. ze gebruiken maar de helft van de hoeveelheid gas, verge leken met stadsgas. Zo komt de prijs dus weer op het zelfde neer. De vrees dat de pannen sneller zullen slijten is dus ook ongegrond. Ik vertelde immers al, dat niet meer warmte wordt toegevoegd dan thans. De vlamtempe- ratuur van aardgas is zelfs nog iets la ger dan die van stadsgas, en bovendien bevat het minder verontreinigingen. De ombouw van comforen en andere toestellen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1