De sociale betekenis van het zwemmen ÏElvt Verleden PUROL J® Wie vertrokken in April 1954? MM WRIGLEY LEVENSAVOND TWEEDE BLAD 1 Flachdag 1954 Eindexamen M.S.V.M. I Het had erger gekund De Ideale Gezinszalf i.„, Firefly in zee gestort, piloot gered „Riis Foarüt” heeft grote plannen VAN DER PLAATS BOLSWARD - Herinneringen door D. ZUIDERBAAN Blij! van een tachtigjarige Nieuwe reclameplaat voor Sneek VRIJDAG 25 JUNI 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD” een en een frisse mond. Ingez. Mededeling. Advertentie Wordt vervolgd. Advertentie LM. Sportief genoegen. Advertentie I.M. Advertentie l.M. O Voor het eindexamen van de Middel bare School voor Meisjes alhier slaag den de dames: P. Abma, M. E. J. Dor- maar, A. Henstra, S. Hoekstra, F. J. v. Houten, H. F. Kruger, allen uit Sneek en B. Osinga, Britswerd. Afgewezen 1 candidate. men op zichzelf niet voldoende. Zij wen sen meer. En daarom moet op deze oe fening, en op het bereiken van die pres tatie, die op zichzelf geen volledige be vrediging schenkt, iets anders volgen, nl. het meten van z’n „krachten” met anderen. En zo komen we op de wed- strijdvorm, die we als een noodzakelijk aan de sport toekomende eigenschap be schouwen. De heer W. Heeringa te Sijbrandabu- ren reed met z’n tractor en twee aan hangwagens door het dorpje Goënga. Doordat hy de bocht te groot nam kwam hij in aanraking met een troepje fiet sende meisjes. De 16-jarige Grietje v. d. Wal te Sijbrandaburen kwam daardoor te vallen en geraakte juist tussen de beide aanhangwagens in. Met een diepe snijwonde aan haar been werd ze naar huis gebracht en ze moest zich onmid dellijk onder doktersbehandeling stellen. Haar fiets werd totaal vernield. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 25 Juni 1904, 50 jaar geleden dus: Gelukkig is de tijd voorbij, dat deze vorm van ontspanning slechts voor de enkeling was weggelegd. Zwemmen is populair geworden en wegens deze popu lariteit is het de moeite waard het te gebruiken als middel om te trachten het opvoedingsdoel te bereiken. En als zo danig middel is „zwemmen” dan bedoeld in de ruimste zin van het woord. Dus ook het springen in het water met als einddoel het schoonspringen; het spelen in het water, leidend tot waterpolo; het figuur- en kunstzwemmen in al zijn vor men; het reddend zwemmen met al z’n onderdelen. Was het doel van de opvoeder op de lagere school: de leerlingen vertrouwd te maken met het „andere” element het water en hen verschillende tech nieken van bewegen in het water aan te leren, op meer gevorderde leeftijd wordt dit doel verschoven naar een rui mer terrein. De omvang van dit artikel sestraat 106; Oeds Stienstra, zonder, M. Louisestraat 14, naar Bovenkarspel, a.b. „Liberty”; Ernestine J. Piron, verpl., Dr Boumaweg 3, naar Eindhoven, Frankrijkstraat 126; Klaaske Wiersma, ass. in de huishouding, Bolswarderweg 16, naar Franeker, Emmastraat 12; Willemke P van der Werf, dienstbode. Dr Boumaweg 3, naar Balk 143 g; xPie- ter Scholten, visser, aan boord, naar Grouw, aan boord, MolenpadJohanna van der Meer, 1.1. verpl., Bolswarderweg 16, naar Leeuwarden, Gr. Kerkstraat 24; Wietske Dooper, dienstbode, Grootzand 58, naar Ruigahuizen, Lutswal 13; Ge- zina IJ. Biel, huishoudster, a. b. „Prin ses Marijke”, naar de Lier, Burg. Cra- merlaan 78; xJoukje van der Zee, echt- gen. van Jacob Plat, zonder, H. Sytstra- straat 32a, naar Lochem, Kastanjelaan 18; Tecla Monkel, wed. van G. D. van den Berg, zonder, Galigastraat 5, naar Drachten, verpleeghuis St. Joseph; Rei- no de Boer, wed. van W. Koopmans, zon der, Bloemstraat 12, naar Hardegarijp, Advertentie Goedkope reis gelegenheid naar Amsterdam per stoomboot „Stad Sneek”. Enkele reis 75 cent, retour 1 gulden. Vertrek van Sneek Dinsdagsmiddags 2 en Zater dagsmorgens 8 uur. P. de Jong Pz. In de drie voorgaande artikelen over het zwemmen, Is in korte flitsen het psychologisch, physiologisch en hygiëto isch nut van deze vorm van lichaams oefening belicht. Thans willen we trachten een enkele ztfde van de sociale be tekenis van het zwemmen te benaderen. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 17—24 Juni. Geboren: Anna Maria d. v. Petrus Spoelstra en Catharina Anna Jorrit- sma; Anne z. v. Anne Schurer en Frouwkje Smit; Aaltje d. v. Anton Heinrich Wempe en Sjoukje V. d. Veen; Tjallina Johanna Wilhelmina Een Firefly van de marineluchtvaart- dienst, bestuurd door de sergeant-vlie- ger P. J. Jong uit Katwijk aan de Rijn, heeft Dinsdagmiddag wegens motorsto ring een noodlanding op zee moeten ma ken. De bestuurder werd, vijf mijl ten Wes ten van Katwijk, in zijn rubberboot ge vonden door een collega van een Nep tune. Deze wierp een rookboei uit, waar na de piloot van een helicopter sergeant- vlieger Jong kon oppikken. Reeds 25 mi nuten na zijn noodlanding stond deze met een nat pak maar verder ongedeerd, weer op het vliegveld Valkenburg. De Firefly is gezonken. En nu komt een nieuwe taak voor de leider in het geding, nl. om ervoor te zorgen, dat ook het wedstrijdzwemmen een sportief genoegen blijft; dat de waarde van een overwinning niet over- s.hat wordt; dat men bescheiden win naar of goed verliezer is. Ook zó kan dan de zwemsport een uitstekende vorm van recreatie zijn en bovendien aange wend worden als vormingsmiddel. Zo zien we dan zonder voorby te gaan aan de physiologische, psycholo gische en medisch-hygiënlsche waarden hier in ’t sportzwemmen, de vormen de waarde van de totale mens. En deze vormende waarde heeft zeker z’n sociale betekenis voor de opgroeiende jeugd. Sneek mag zich gelukkig prijzen in de Z. en P.C. „Neptunus” een instituut te bezitten, dat deze waarde onderkent; dat z’n leden en adsp.leden opvoedt in een ware sportieve geest; dat hen het nut van samenwerking en het begrip „team-spirit” bijbrengt, niet alleen in en voor het zwemmen, maar ook als een blijvend bezit oor het leven. Ook daarom is „Neptunus” het waard, dat ze veel leden en adspirant-leden mag inschrijven in haar boeken. G. R. VISSER, Leraar Lich. Opv. a. h. Chr. Lyceum. SNEEK. Geslaagd voor het eind examen gymnasium alhier voor A en B: H. Sanders; voor A: K. Engelsma en J. W. Flieringa; voor B: L. H. F. Chaillet en L. S. Wins. over die uitkoperijen, rijke presidenten, die menen met hun geld alles te kun nen doen enz. Maar toen kwam er een waar op drie achtereenvolgende dagen: van onze geregelde spelers, een eenvou dige mijnwerker, die gewoonlijk door de anderen voor niet helemaal vol werd aangezien en ternauwernood zijn hand tekening kon zetten. Hij vroeg het woord onder grote hilariteit van enkele van zijn vrienden. Hij nam zyn pijp uit de mond en zei: ’t werd mij later door mijn gastheer verteld „Maar wat hebben wij nu eigenlijk met al dat geklets hier te maken. Deze man en hy wees op mij is hier gekomen om ons te vra gen bij hen te komen. Ik ben er twee maal geweest; ’t zijn daar beste mensen; moeten die er nu onder lijden dat er herrie is onder de spelers hier en hunne presidenten? Waar is dat contract? riep hij onder hevig gelach, geef op dat ding dan teken ik”. Toen was de zaak al half gewonnen. De voorzitter, een vakverenigingsman geloof ik, was ook niet ongeschikt en er werd besloten het contract voor Sneek te tekenen, mits wij zelf nog een bezoek brachten aan en de toestemming vroe gen van een der beste spelers die niet aanwezig was. Wij moesten toen og een hele omweg via Mons (Bergen) maken, maar troffen gelukkig de man die we moesten hebben thuis. Ook hier moest de president er aan te pas komen, maar de heren waren geloof ik blij dat deze kwestie was opgelost, en daardoor mis schien ook hun eigen intieme ruzietjes zouden kunnen worden bijgelegd. De Commissie „Riis Foarüt” heeft weer grote plannen. Van 25 t.e.m. 28 Augustus wordt in Rijs een tentoonstel ling gehouden die er zijn mag, maar het programma dat daarnaast geboden wordt, wekt eveneens goede verwachtin gen. Elke dag is er een modeshow van de fa. Eringa, die de nieuwe Herfstmode zal tonen, en verder vermeldt het pro gramma het optreden van de bekende Motorkozakken en van enige Boeren kapellen, openluchtvoorstellingen enz. Het natuurschoon dat Rijs biedt zal bovendien nog door illuminatie verhoogd worden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie. Men schrijft ons: Der traditie getrouw werd ook dit jaar op de langste dag de „Flach dag” gevierd. Ditmaal met een tocht met de grote salonboot „Princehof" uit Leeu warden. ’s Morgens 8 uur werd het ver treksein gegeven waarna via het Snee- kermeer, Oudeschouw en de Pikmeer het Prinsehof werd bereikt. Rokerij, snoep en koffie verhoogden de gezelligheid, terwijl tussen half elf en twaalf uur een viswedstrijd werd gehou den. De eerste prijs was voor de heer Esselbrugge. Na de lunch werd door het natuur reservaat gevaren, terwijl de rest van de middag werd doorgebracht met gezel schapsspelen. Mej. Swart bleek de snel ste van de dames, Roosenstein en C. Jil- lings waren de snelste heren. De Kangeroe-dans werd gewonnen door de heer en mevrouw Koster wat een buitengewone prestatie was. Met een gezellig diner in het „Thee huis” te Grouw werd de eigenlijke dag besloten en om half negen lag de boot in Sneek weer voor de wal. Ik had door mijn jaarlijks bezoek, ook aan het „Champional Officielle”, dat ieder jaar in Brussel werd gehouden en SNEEK. Naar wij vernemen is het bouwen van een marechaussee-ka- zerne aan de Leeuwarderweg alhier opgedragen aan de aannemers de Graaf en de Wolf tegen een huursom van 1100 per jaar, gedurende een tijd van 20 jaar. het K.N.M.I. zouden deze zeer zeker „kans op onweer” hebben geluid. Er moest een half uur pauze worden ge houden; wel werd er op spoed aange drongen, maar een van de parturen was niet aanwezig en onvindbaar. Maar plotseling kwam de lucht ge weldig opzetten en voor men er op ver dacht was, brak er een onweer los, zó geweldig als ik zelden heb meegemaakt. Felle bliksemstralen, onmiddellijk ge volgd door de donder, deden al verschil lende bezoekers, meest ingezetenen, het terrein verlaten, maar het grootste deel van het publiek bleef, wilde het slot van de partij niet missen. Toen kwam ploseling de bui, een fi nale wolkbreuk die in enkele minuten het kurkdroge en harde terrein in een meer herschiep, ’t Werd een „sauve qui peut”, een ordeloze vlucht om onderdak, dat er niet was. De enige overdekte tri bune en het klaine bestuurstentje wer den bestormd; men kroop zelfs onder de tribune en als die, overbelast als zij was, het niet had gehouden, zouden er zeker grote ongelukken zijn gebeurd. Maar zii hield het en toen een half uur later de bui over was, kon het teleurge stelde publiek, de meesten verregend, naar huis of de stad ingaan. Van een finale was die dag geen sprake meer. Maar wanneer dan wel? De Belgen moesten beslist de volgende dag per eerste gelegenheid naar hun land terug; zij waren gecontracteerd voor een be langrijke wedstrijd. Er was die avond, zoals altijd, een groot diner in „De Stad Munster”, waaraan een groot aantal of ficials uit België zowel als uit Neder land deelnamen, maar de stemming was enigszins gedrukt. Er werd ook nog ge confereerd tussen de spelers en hun lei ders met het bestuur der K.V. „Sneek” over een eventuële beslisingswedstrijd in Augustus gedurende de kermis, maar ook dit had z’n bezwaren. Drie dagen in het allerdrukst van het kaatsseizoen er uit voor een enkele partij, was ónmo gelijk. Zo bleef de beslissing voorlopig uitge steld, en werden de prijzen gedeeld. Men moest maar eens zien of er in ’t laatst van het seizoen nog een paar dagen over waren. Wjj ontvingen het nieuwe raambiljet voor Sneek „zeilers eldorado bij uitne mendheid”, „residentie van de nationale Zeilkoningin”, zoals er op vermeld staat. Dat eldorado is natuurlijk een (veel voorkomende) vergissing. Dit moet bij een herdruk in dorado veranderd worden, maar overigens is het een plaat, waar mee de ontwerpers, de heren Roosenstein en Beverdam, o. 1. in de roos hebben ge schoten. De in hel-geel geklede Koninginne- figuur voor een donkerblauwe achter grond vormt een uitstekende blikvanger en vestigt op originele wyze de aandacht op onze stad als centrum van de zeil- sport. Op de aangehechte strook zijn in ’t kort de komende feestelijkheden vermeld en de data waarop deze gehouden wor den, alsmede een opwekking na«.r het verlichte en versierde Sneek, de gezel ligste zeilstad in Nederland, te komen. SNEEK. De heer Hendriks en zijn zoontje zijn er Zondagmorgen in ge slaagd met hun tjotter 3 zeilers te redden die met hun zeilboot de Argo in de Houkesloot nabij de Drie Pol len waren omgeslagen. WIJMBRITSERADEEL, van 17— 24 Juni. Geboren: Wietze z. v. Gatze Wijnja en Jiskje Wiersma te Oude- ga; Enne z. v. Tjitte de Boer en Lijsbeth v. d. Wal te Gaastmeer; Neeltje d. V. Lambertus Sieperda en Ytsche Halma te Woudsend; Alber- tje d. v. Wierd Feenstra en Aaltje v. d. Meer te Woudsend; Jan z. v. Auke Zeilstra en Trijntje de Jong te Heeg; Sibbele z. v. Auke Breeuwsma en Ca tharina Kleefstra te Nijland; Hiske d. v. Petrus Bekema en Geertje Koop mans te Westhem. Gehuwd: Jan Herman van Waert te Amsterdam en Sjoerdje Alkema te Heeg; Johannes Ruurda te Sollar (Duitsland) en Afke Bonte te Heeg; Hendrik v. d. Velde en Aganieta Ryp- ma, beiden te Nijland. Overleden: Pierkjên de Boer, 60 jr., echtgen. van Dirk Boersma te Goënga; Janke Nauta, 87 jr., wed. van Durk Zijlstra te Oppenhuizen; Bauke Hiemstra, 74 jr., laatst echt gen. van Trijntje Haagsma te Heeg; IJmkje Rollema, 2 mnd. te Oosthem; Akke Plersma, 64 jr., echtgen. van Marten Hiemstra te Nijland; Sjoerdje v. d. Velde, 78 jr., wed. van Koenraad Hilverda te Heeg. Ontspanning en sport. Bent U op een „spits-uur” wel eens in de zweminrichting geweest? Dan hebt U kunnen opmerken hoe de jeugd daar in die „bijenkorf”, in gezonde recreatie, in vreugde en ongedwongenheid, de noodzakelijke ontspanning in lichamelijk en geestelijk opzicht opdoet. Zij die daar spelen in en rond het water, die (be wust of onbewust) genieten van water, zon en omringende natuur, die plezier hebben in het samenzijn met anderen, die zwemmen, rondkrabbelen of stoeien in het water, zij zijn zich heus niet be wust van de waarden van het zwemmen. Zij doen dat alles, omdat het zo genoeg lijk is. Zij hebben zo’n uitbundige lol, omdat ze zich bevrijd voelen van de sleur en (of) het gewicht van de dagelijkse bezigheden. De aandachtig waarnemende toe schouwer zal dan ook opmerken, dat van al die plassende en ploeterende jon ge mensen maar een klein gedeelte ern stig bezig is te streven naar verbetering van techniek. En het opvallende is dan, dat dit meest jongelui zijn van de „mid delbare school-leeftijd”. Hier zien we dan de wat ik zou willen noemen sportzwemmers die er op uit zijn presta ties te leveren. Behalve het spel-element, waarbij de beoefenaar zijn genoegen vindt in de beweging zelf, zien we hier een tweede elementhet streven naar de meest perfecte, de ideale bewegingsuit- voering, naar een zo volmaakt mogelij ke techniek, uitlopend op een bepaalde prestatie. Voor deze groep is het zwem ster, Singel 32, naar Staveren, aan boord „Teujo”; Grietje van Rossum, verpleeg hulp, Bolswarderweg 16, naar Utrecht. Coornhertstraat 3; Jozef A. Dagniaux, zonder, Monnikstraat 12, naar Wasse naar Burchtstraat 10; xRoelof Berg- sma, landarbeider. Kloosterdwarsstraat 14, naar Oppenhuizen 56; Haring de Vries, zuivelbewerker, Kleinzand 88, naar Woudsend 190; xEkkolina M. Stall- mann, echtgen. van K. A. de Joode, zon der, Kloosterstraat 13, naar Zaandam, P. Pauwstraat 30; xjouke Langenberg, boekhouder, Grootzand 241, naar Zuid- broek, Spoorstraat 18; xJohannes Peer- bolte, bedrijfsleider, Oosterdijk 3, naar Zetten, Hoofdstraat 30; Wolterdina Sny der, zonder, Maria Louisestraat 14, naar Rotterdam, D. Danestraat 9a; Jans Diphoorn, zonder, Eeltje Halbertsma- straat 67, naar Rotterdam, Toepad 120; xSjoerd Ringma, concierge, Eeltje Hal- bertsmastraat 48, naar Leeuwarden, Turfmarkt 22; Herbert C. de Groot, zonder, Korte Veemarktstraat 6, naar Holten, Holterberg 26; Jacob van Wie ren, 1.1. machinist N.S., Maria Louise straat 25, naar Hengelo (O.), Oldenzaal- sestraat 167; xJanke Zijlstra, zonder, Woudvaartkade 5, naar Haskerland, Snikzwaag 39a; Jan Sustring, juwelier, Grootzand 63, naar Groningen, Nieuwe- weg 2931; Wicher Huiskes, ambt, bij de Justitie, Fred. Hendrikstraat 52, naar Norg, „Essenheem”; Aaltsje F. Bakker, zonder, Jan van Nassaustraat 1, naar Gauw 62; Jan van der Wal, 1.1. monteur, de Bourbonstraat 22, naar Lemmer' Pampusstraat 1; Harmen Sijtsema, tim merman, woonwagen, br.adres Juliana- park 3, naar Stiens, H. Herenweg 9; Ma ria E. de Vries, zonder, Stationsstraat 34, naar ’s-Bosch, Verwersstraat 45; Rein W. Elzinga, zonder, Wassenbergh- straat 29, naar Oudga 23; Bertha J. van der Velde, hulp in de huishouding, Singel 10, naar Joure F 3; Trijntje Ate- ma, zonder, Parallelweg 48, naar Gro ningen, Kraneweg 29a; Cornells Seven- sma, bankwerker, J. W. Frisostraat 100, naar ’s-Gravenhage, Tijlerstraat 69; xWilhelmina P. Dykstra, zonder, Oude Koemarkt 16 d, naar ’s-Gravenhage, Spotvogellaan 38; Sjieuwke A, Buite- veld, tandartsass., W. de Zwijgerstraat 1, naar ’s-Gravenhage, Jan van der Hei- destraat 131: Francisca M. de Wilde, zonder, Dr Boumaweg 19, naar Balk, Meerweg 8; Geertruida J. van Boven, zonder, Leeuwenburg 4, naar Ermelo Sophialaan 23; xGerrit F, Jaarsma, stof- SNEEK. De tweelingzusters Tjits- ke de Boer, echtgenote van J. Jetzes en Agnietje de Boer, echtgenote van B. Nauta hopen 1 Juli a.s. hun 80ste verjaardag te vieren. Wel een zeld zaam feest! helpt U over alle behoud Uw met Rijksstraatweg 131; Klaas ter Horst, zonder, Kanaalstraat 9, naar Wagenifl- gen, Dijkstraat 11; Cornelia M. Bakker, echtgen. van T. T. Wind, zonder, Alma- straat 6, naar Wageningen, Diedenweg 851; IJtje Zijlstra, linnenjuffrouw, Bols warderweg 16, naar Heeg; Hotske F. de Boer, zonder, Ooievaarslaan 1, naar Heeg 15. X Gezin. de échte kauwgom narigheid heen. s,falend humeur lach maakt het niet mogelijk volledig te zijn. Daarom volsta ik met een enkel voorbeeld. xFernand A. Briët, zonder Lemmer weg 3 naar Amsterdam, Emmastraat 24; Anje L. Ubbens, arts, Stationsstraat 27, naar Amsterdam, Breedeweg 12bo- ven; Johan F. Wijmenga, kantoorbe diende, Leeuwarderkade 27, naar Am sterdam, Aldebaranplein 11; Jacobus G. Dijkstra, kantoorbediende, le Woud- straat 50, naar Amsterdam, v. Spilber genstraat 141; Ids Fennema, ambtenaar N.S., Parkbuurt 38, naar Amsterdam, Zeeburgerdijk 941; Catharinus van der Meer, fabrieksarbeider, Schwartzen- berghstraat 24, naar Amsterdam, Pijl- kr.straat 19; xMaria de la Fette, echt gen. van S. Dijkstra, zonder, Leeuwar derkade 3, naar Beilen, Kruisstraat 15; Johannes Zuidema, beroepsmilitair. Boschgracht 7, naar Ede Kamp Drie sprong; xJohannes Boiten, vertegen woordiger, Napjusstraat 64, naar Em men, Wilhelmlnastraat 74; Thecla G. Wildervank, verpl., Dr Boumaweg 3, naar Groningen, Verl. Hereweg 92; Ma! ria Behrendt, verpl., Dr Boumaweg 3 naar Groningen, Verl. Hereweg 92; xJo hannes F. v. Eupen, verpleger, Napjus- straat 134, naar Wapenveld, Dr Wouter Slotst.; Geert van der Heide, aanspre ker, Kloosterhof 16, naar Heerenveen, Breedpad 75; xMargje Duim, echtgen. van A. J. Postma, zonder, Amalia/traai 19, naar Heerenveen, Dubbele Regel 16; xGelkje Rienstra, echtgen. van A. Dijk stra, zonder, Dr Wumkesstraat 3, naar Den Helder, Klimopstraat 23; Ulbe Jaasma, monteur, Eeltje Halbertsma- straat 83, naar Den Helder, de la Reij- straat 55; Henderika van der Meer, zon der, Schwartzenberghstraat 24. naar Hilversum, Emmastraat 54; Foppe Ade- ma, bedrijfsleider, Kleinzand 86, naar Hoorn, Drieboomlaan 155; xReinder Hoeksma, kok, W. de Zwygerstraat 3. naar Leeuwarden, Oosterbuurt 14; Klaas Snijder, monteur, Kloosterhof 13, naar Leeuwarden, Franklinstraat 5; Sietsche Klijnsma, echtgen, van J. van der By, zonder, Oosterdijk 40, naar Leeuwarden, Mesdagstraat 20; Jacob Toering, be ambte P.T.T., Ged. Poortezylen 4, naar Leeuwarden, Eijsingastraat 53; Wiepkje Reidsma, dienstbode, Prinsengracht 21, naar Eesterga 34; Gerrit A. Pols, zon der, Fred. Hendrikstraat 70, naar Ouder kerk a. d. IJ, aan boord; Feite D. Hal- bertsma, zuiveltechnicus, W. Noorder- horne 4, naar Oudewater, Oude Singel 26; Theodoris Tromp, zonder, W. Burg straat 9, naar Drachten, Burg. Wuite- weg 1; Maryke Zwering, kinderverzorg- Zaterdag, Zondag en Maandag de twaalf beste parturen elkaar bekampten om de hoogste kaatserseer, goede relaties ge kregen. De voorzitter der F.I.P., wijlen de heer Benoit Meunier was een per soonlijk vriend van mij geworden en is dat gebleven tot zijn, helaas te vroeg verscheiden. Maar je was gewoonlijk niet gerust vóór de contracten voor het volgend jaar getekend waren. Met de prestaties der Belgen werd het langza merhand beter; ze leerden het Friese spel hoe langer hoe beter en meermalen kwam het voor dat „alles aan de tele graaf” hing. Maar die laatste slag, daar ging het om en de Friezen hadden de krans al tweemaal gewonnen, zouden ze in 1911, ook voor de derde maal winnen, dan kwam de wisselprijs definitief in hun bezit en was de eerste Internatio nale afgelopen. Er was in België een andere organisa tor gekomen, een president van een der Sociétés in het zuiden, een man die heel wat kon, maar ook dikwijls met zijn con frères van andere verenigingen overhoop lag. Het gelukte hem dat jaar, zij het met heel veel moeite, de drie beste par turen uit België te contracteren, ’t Moest nu er op of er onder, Want er was op de algemene vergadering in Brussel herrie over geweest dat men de spelers niet genoeg vrij liet en te veel aan plaat selijke wedstryden hing. Ik kreeg elke week „Le Jeu de Balie” het officiële or gaan van de F.I.P., had het verslag over die vergadering wel gelezen en we zaten in afwachting hoe alles zou komen. Maar ’t gelukte hem de beste spelers van de drie beroemde parturen: Quareg- non, Janappes en Fayt te contracteren. En laat het nu dat jaar ook geluk ken dat die Belgen Winnen; en niet op het nippertje maar over alle linies; de Friezen, die die dag een „off day” hadden kwamen er gewoon niet aan te pas. Grote vreugde natuurlijk on der de Belgen en de „Internationale” was voorlopig voor ten minste twee jaar verlengd. Dan immers moesten de Belgen nog tweemaal in successie winnen of anders werd het ten min ste driemaal, De Belgen hadden die dag alles mee: stil warm weer, een kaal hard speel veld, wat hun ’t beste lag en een ze kerheid van opslag die hoe was ’t mogelijk verre boven die der Frie zen uitstak. Dat was in 1911. Weer herrie. Maar in de herfst van dat jaar, toen de nieuwe contracten voor 1912 moesten worden getekend, kwam er weer herrie. Er waren weer kaatsers gekocht en aan sommigen was een baantje gegeven en een café verhuurd. De poppen waren dus weer aan ’t dansen. In een persoonlijk schrijven had de heer Meunier mij al meegedeeld, dat hij vreesde dat het met- de organisatie der parturen voor, Sneek niet al te vlot zou lopen, maar hij bad zich reeds een paar jaar teruggetrokken, en liet het dus aan zijn opvolger over. De tijd verstreek; maar er kwam geen contract, ’t Was al bijna eind October en met 1 November moest alles voor elkaar zijn. Anders waren alle eerste klassers gebonden. Toen kreeg ik ongeveer 28 October een telegram van de organisator dat on geveer luidde: „Kom hier zelf, de zaak loopt mis”. Ik nam de volgende dag de eerste trein en arriveerde ’s avonds nog in Fayt, de woonplaats van de president van die vereniging, onze organisator. Wij hebben toen overlegd wat er moest gebeuren. Er was hevige onrust onder de spelers zowel als onder de ver enigingen; er was weer met geld ge gooid en er waren spelers die ’t ver tikten met enkele van hun vroegere speelmakkers te spelen, laat staan een reis te maken naar Sneek. Dat leek niet best. Er was echter nog één kans. Er zou de andere dag een ver gadering zijn van spelers te Frameries, een plaats in de Borinage, niet ver van de Franse grens en daar moesten we maar naar toe. De meeste spelers die wij nodig hadden, zouden daar wel zijn. Hij had al een auto gehuurd een open wagen in ’t laatst van October en daarmee hebben wij toen 's middags heel die kaatshoek van België afge werkt. We bezochten verschillende be kende spelers, die allen van goede wil waren, maar niets konden doen zonder de toestemming van „monsieur le presi dent”. Toen we ’s avonds in het lokaal kwa men, waar de vergadering werd gehou den was ’t er al druk, maar de bijeen komst was nog niet geopend. Ik werd aan de voorzitter voorgesteld en wij kregen op ons verzoek verlof de vergadering bij te wonen. Ik verstond er niet veel van. Er werd daar nl. een dialect gesproken, dat zelfs voor hen, die goed Frans spraken, onverstaanbaar was. Maar mijn gastheer, zelf een „bo- rain”, geboren in de Borinage, volgde de besprekingen met aandacht, ’t Ging na tuurlijk weer over ’t zelfde onderwerp, Zuiver en onsmet uw hum met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart. L UltlLIljlJ de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HlhTM HUIDAANDOENINGEN JLR. JLF. VLOEISTOF BALSEM ZEEP Dat werd een emotionele wedstrijd in 1912; er was geweldig veel belangstel ling, de tribunes waren ’s morgens al bijna bezet. De successen van het vorig jaar hadden al wat kaatsliefhebber was ruim 5000 bezoekers naar Sneek gelokt en ’t leek er op dat het weer de zelfde weg op zou gaan als ’t vorig jaar. De eerste drie partijen waren weer voor de Belgen. En de laatste partij in de eerste omloop, tussen de parturen C. Werkhoven, R. Zaagmans en (jonge) Jan Reitsma, voor ’t’eerst in ,,’t grote spul” stond op een moment 45 en 6—6, met een kaats ongeveer bij de middenlijn in het voordeel van het Belgische partuur: Demeulder, Dechelle en Dupuis. Jonge Jan moest opslaan en bracht een snelle bal voorin op Demeulder. De felle Belg kon die snellopende ballen gewoonlijk wel, maar of de zenuwen hem nu te pakken hadden of dat hij de kans ver keerd berekende, ik weet het niet. Hy sloeg fel terug maar tegen de grond en Zaagmans stoof er op toe, liet zich val len en nam, volgens sommigen, de bal enkele decimeters mee; maar dat kon niemand uitmaken by zo’n in volle ren gekeerde bal. Er moest gemeten worden en wat misschien bij duizend metingen niet één keer gebeurt: de bal kwam pre cies In ’t hart van ’t blokje. Hij was dus niet voorbij en dus werd het 55. En zoals ’t dan soms kan gaan, de kans keerde. De Friezen wonnen de partij en verder ook de andere partyen in de tweede en derde omloop, zodat de krans weer voor een jaar naar de Friezen ging. In 1913 wonnen ze eveneens en in 1914 kon de krans dus definitief gewonnen worden. Maar o ver was ’t nog niet. In de derde omloop zou de finale wor den gespeeld tussen het partuur I. Rou- kema (Harlingen), O. Postma (Mak- kum) en A. Smids (Franeker) en dat van Demeulder, Dechelle en Druart, van wie laatstgenoemde zich had doen ken nen als een prima opslager, die de ge hele dag nog bijna geen bal had ver knoeid. ’t Was de gehele dag „broeierig” weer zoals men dat noemt. Als er toen radio was geweest en weervoorspellingen van d. v. Gerard Inne v. d. Berg en Ida Kramers; Klaas z. v. Hijlke Zuidema en Klaasje Horjus; Jan z. v. Jan Dik- hoff en IJnskje Faber; Harmen z. v. Theo Aukema en Hinke Haringa; Anna Paulowna d. v. Sijbe Lusthof en Pietje Brandenburg; Rigtje d. v. Douwe Bouma en Elske de Jong; Piet z. v. Jakobus Veltman en Jeltje Hoogstra; Simon z. v. Tjebbe Flap per en Bernardina Fronica Faber; Henderika d. v. Hendrik de Wolf en Jinke Adema. Gehuwd: Barend Velsink, 29 jr. en Jaike Jelgersma, 30 jr. Overleden: Jetske de Haan, 27 dgn.Sikke Hoekstra, 39 jr., echt gen. van Hiltje Brouwer (Jutrijp). feerder, Leeuwenburg 4, naar Ermelo, B. v. Oordstraat 8; Jitske van der Mo len, zonder, J. W. Frisostraat 96, naar Enkhuizen, Zuiderhavendijk 4; Mintje Wierdsma, zonder, 2e Woudstraat 15, naar Enkhuizen, L, Tuinstraat 46; xJo- han P. Kwant, zonder, Jachthavenstraat 49, naar Arnhem, Sav. Lohmanlaan 37; Euphemla A. A. M. Verwer, telefoniste, Oosterdijk 12, naar Amsterdam, Miner- vaplein 14; Sidonia C. Nauta, lerares, Bloemstraat 21, naar Amsterdam, Von- delstraat 182 hs.Ate J. de Boer, mon teur N.S., Kleinzand 39, naar Zwolle, Zonnebloemstraat 14; Anke Koenen, hulp in de huishouding, 2e Woudstraat 20, naar Zaandam, Fr. Halsstraat 54; Maria Hoogeveen, dienstbode, Markt straat 22, naar IJsbrechtum 5; Alegonda M. Adema, fabrieksarbeidster, N. Dil lenburgstraat 14, naar Workum A 162; Wiegertje Bootsma, echtgen. van T. Seinen, zonder, Oppenhuizerweg 104, naar Wolvega, Lijsterstraat 7; Jo hanna M. Visser, verpleegster, Jollen- straat 11, naar Voorburg, Oosteinde 62; Elisabeth Brouwer, verpleegster, Kruize- broederstraat 77, naar IJmuiden, Zee weg 168; Gerrit Boerstra, onderwijzer, Jollenstraat 10, naar IJmuiden, Lijster- laan 24; Jan van Dijken, kellner, Was- senberghstraat 14, naar Den Burg, Groeneplaats 11; Elisabeth de Jong, zonder, Bolswarderweg 16, naar Opeinde Kanaalweg 31; Johannes A. van der Hurk, bodemkarteerder, Dr Kuyperlaan 9, naar Marum A 331; Baukje Jasper, hulp in de huishouding, 3e Zomerrak- buurt 32, naar Maarsbergen, Wouden- bergseweg 20; Ane Dijkstra, expeditie- knecht, a.b. „Pax”, briefadres Napjus straat 87, naar Leeuwarden, Timor- straat 16; Franciscus de Koning, zonder, K Veemarktstraat 6, naar Almelo, Aal- bersehof 42; Sijbren Tolsma, zonder, Kleinzand 53, naar Apeldoorn, Zutphen- IJLST, 23 Juni. Heden is van de werf van de scheepsbouwmij. v.h. J. J. Croles alhier te water gelaten het stalen stoomschip Mia, voor rekening van de fa. W. H. Jacobs te Haarlem. Het schip is 35 m. lang en 6.10 m. breed b(j 3 m. hol. De Londense reder mr Charles Pile en zijn echtgenote woonden de plech tigheid by. Een zusterschip zal bin nen enkele weken worden te water gelaten. Beide schepen zijn bestemd voor de grote vaart. Het was het eerste schip van dergelyke afmetin gen dat van een Friese werf liep. Di rect na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor een stalen motorboot voor gebr. Prins te Sneek, voor een motorboot voor de heer W. J. de Jong, Koudum en voor een sleepboot voor de heer J. Timmer te Rotter dam.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5