Van oude Historiën KAPPIE en de vreemde Kolenlading I ,1 ii AGENDA (F Een kranige jongen Vertellingen uit ’t klooster Thabor Postduivensport Buitenland in het kort Een noodlottige duw Levensteken uit Rusland Wonderkind viool Ingezonden 130 mille voor één diamant L. Neher ere-doctor in Afrika Indonesische ministers in Nederland Botsing tussen twee autobussen Twee hoofdklassen van twaalf clubs Gevonden voorwerpen W ym britseradeel Twee doden op onbewaakte overweg Om Znurbrand te blessen: Eén o! twee Rennies - blaar! Instrumentenactie „Harmonie” Examentijd De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk L.S.C.-Sneek om de Bertus Blom-beker Johan Willem Friso Kapel speelt in Joure Overstromingen in Japan V oetbal-programma Nederland van alle kant Kaatscompetitie 16-jarig meisje beschuldigd van moord op haar moeder Een „Van Dijck” ontdekt Voer gezonde regelmaat MUNHAROT’S LAXEERTABLETTEN Werken vlug, zacht en pijnloos I (IV) Donderdag 1 Juli. Advertentie LM. H. H. Adve, tentie LM. PHILIA. 14 Voor de verkoop van loten ten behoe ve van het Instrumentenfonds der Chr. Muzlekver. „Harmonie” brengt dit corps Zaterdagavond vrolijke muziek in het Sperkhem. Donderdag 24 Juni. Ver. tot het Bouwen van Woningen te Sneek. Jaarl. al gemene vergadering, 's avonds 8 uur in Restaurant Piso. Donderdag 24 Juni. Amlcitla Theater, Sneek. 's Avonds te 8 uur: „Manga la, dochter van India,” Woensdagavond omstreeks half negen is op de onbewaakte overweg bij Kasteel Rechteren in Overijssel een scooter ge grepen door de DalfsenZwolle. De be rijder van de scooter, de 34-jarige kell- ner M ,C. A. Klaassen en de duo-rijdster de 32-jarige mej. C. van der Gunt, bei den uit Wageningen afkomstig, werden op slag gedood. Pauline Yvonne, Parker, een 16-jarig meisje is in Christchurch beschuldigd van moord op haar moeder, de 45-jarlge Honora Mary Parker. Een vriendinnetje, de 15-jarige Marion Hulme, is eveneens gearresteerd. Mevrouw Parker had de beide meisjes meegenomen voor een wandeling in de Cashmere heuvels. Zij dronken thee in een restaurant en liepen vervolgens een pad af naar eèn dal. Kort daarna waren de meisjes, volgens de directrice van het restaurant, huilend teruggekomen, met bloed bevlekt. Zij vroegen om hulp. Ze vertélden, dat mevrouw Parker zich bij een val had bezeerd. De politie trof bij het lijk van mevrouw Parker, dat ernstige verwondingen aan hoofd en-ge zicht had, een halve baksteen en een in elkaar geknoopte kous aan. Yvqnne is volgens haar vriendin een „kalm, Hef" meisje. Aangezien een dringende behoefte aan collectanten bestaat wordt het op prijs gesteld, dat ieder die aan de collecte wil meehelpen, zich aanmeldt ter gemeente secretarie. Sinds in Louisville in Kentucky tien jaar geleden een bureau is opgericht ter voorkoming van misdaden door de po litie, worden ieder jaar op de verjaardag van dat bureau vier en twintig rozen ge stuurd. Wie ze stuurt is een mysterie. „Gg steunt het culturele leven Door aan het Anjerfonds te geven”. begrepen heb!” „Oeh En op ’t zelfde moment Da’s een. extra voordeel met Rennies. T’ hoeft nooit af te wachten of ’t helpl. Rennies helpen altijd, iedereen.-En U ondervindt dat op ’t moment dat ge ze inneemt. Inderdaad, 't is net of U de brand uit blaast. Floep weg! Rennies Namens het Bestuur der s.v.c. „L.S.C.”, W. Kooistra, Secretaris. In Johannesburg is een oningelgst schilderij, dat het vorige jaar door een zakenman aldaar op een veiling voor 225 pond werd gekocht, geïdentificeerd ali een echte Van Dijck ter waarde van minstens 10.000 pond. Het schilderij heet „De kruisplanting” voldoende, de burgerij haar moed te doen hervinden. Toen de Franekers het huls van Jan Koeckebacker, op de Dijlakker binnen gedrongen waren, verzamelde Jan’s schoonzoon, Swart Jan, enige bur gers om zich heen en wierp zich op de vandalen, die bezig waren het bakkers huis een goede beurt te geven. De on verhoedse tegenweer verraste de plun deraars, en weldra had Swart Jan het huis van zgn schoonvader weer schoon geveegd. Als een lopend vuurtje ging het verhaal door de stad, en nu vielen dé burgers overal op de Franekers aan, ra zend over hetgeen men had ondervonden. af te wachten om de wyk te nemen, gebruikt U volkomen onopvallend. Water of wat ook komt er niet aan te pas. En ze zyn één voor één verpakt prac- tisch en hygiënisch. U kunt ze zó bij U steken en hebt ze dan simpelweg voor ’t grijpen. Bij de eerste aanwijzing. Een paar rubberlaarzen. Terug te be komen by L. Stavinga, Hommerts. „Ik zal wel voor dat hout zorgen!” jammerde hij. zei de meester. „Dat is mijn werk! Hg holde naar zijn hut toe, maar die jy hoort achter het stuurrad, want stond er nog, en er was niemand te zien. Zondag 27 Juni. Baptisten-kerk, W. Lo- dewijkstraat 4. Speciale kerkdienst, namiddags te 5 uur. Grote Gymnastiek- demonstratle van de 4 Gymnastiek- vereniginger alhier in het Zuider- sportpark, Oppenhuizerweg. Generaal Franco heeft dezer dagen de 16-jarige prins Juan Carlos ontvan gen, die volgens de in 1947 goedgekeurde Spaanse successiewet in 1968, als hij dertig jaar wordt, koning van Spanje zal worden. Prins Juan Carlos werd bij dit bezoek o.m. vergezeld door zijn 13-jarige broer Alfonso. In het Amerikaanse stadje Hagers town is uit de auto van Harry Albacker een koffer gestolen. „Voor mg 'is het erg”, zei Harry, „maar voor de dief is het nog veel erger”, In de koffer zit na melijk een drie meter lange python. Dat is niet zo gek als het iykt, want Harry is circusartist. Naar het Alg. Dagbl. meldt zijn on langs volkomen onverwacht een aantal briefkaarten in Nederland aangekomen, afkomstig van Nederlanders, die zich in Russische concentratiekampen bevinden en wier familieleden tot dusverre volko men onwetend waren van het lot, dat hun verwanten had getroffen. Langs officiële weg is het onmogelijk iets te weten te komen over het lot van deze mensen. De Nederlandse ambassa de te Moskou heeft er vergeefs herhaal delijk op aangedrongen de Nederlandse gevangenen toe te staan aan hun familie te schrijven. Het departement van bui tenlandse zaken en het Nederlandse Roode Kruis begveren zich thans om de verblgfplaatsen te weten te komen van ongeveer veertig Nederlandse staatsbur gers, van wie men weet, dat zg na de Oorlog door de Russen zijn gearresteerd. Wg zouden graag wat willen doen Voor al die jonge mensen, Die deze harde boekbloktgd Achter de rug zich wensen Wij zouden graag wat willen zijn Voor het beproefde wezen, Dat naslaat, repeteert en leest Met rimpelhoofd-in-vreze Wij zouden graag een vraagbaak zgn In het comité van aanbeveling onder voorzitterschap van Mr H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin, heeft ook zitting onze stadgenoot de heer R. J. Sipkens. Eén diamant heeft op een veiling te Londen dertienduizend pond oftewel 130.000 gulden opgebracht. Het was een héél beroemde: de prachtige zeventiende eeuwse Jehangir-diamant. Deze 83.05 karaat wegende steen zou volgens de overlevering oorspronkelijk in de bek van een pauw op c Mongoolse pauwentroon te Delhi hebben gehangen. Hij is nu door een Indische ’orst, de maharadja Dhi- raja Bahadoer van Boerdwan ter veiling gegeven. De cam van de man die er dertienduizend pond voor heeft betaald, is niet bekend. In Japan ligt een baby In zijn wiegje, die zijn leven er aan te danken heeft, dat de politie een magneet in be slag had genomen, die door dé vorige eigenaar werd ,,ge”bruikt om de loop van de balletjes van een gokautomaat een beetje Voordelig te bepalen. Een po litieauto snelde met loeiende sirene naar het ziekenhuis, waar de dokters mpt de handen in het haar zaten, omdat zy er niet in waren geslaagd een stalen kogel lager uit de keel van een baby te ver wijderen. De magneet had het zo voor elkaar. De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft, in overleg met Kees Pellenaars, de Nederlandse ploeg voor de Tour de France als volgt samengesteld (in alfa betische volgorde)H. van Breenen, Am sterdam; Nico van Est, Fgnaart; Wim van Est, St. Willebrord; H. Faanhof, Amsterdam; Jules Maenen, Valkens- waard; J. Nolten, Geleen; Thgs Roks, Zundert; A. Suykerbuyk, Breda; G. Voorting, Roosendaal en W. Wagtmans, Breda. Het bestuur van het Provinciaal An jerfonds Friesland beslist op de uit Friesland komende aanvragen om subsi die. Omtrent de door dat bestuur uit de opbrengst van de in 1953 gehouden col lecte verleende subsidies tot een totaal bedrag van ƒ6450 werd onlangs een be richt gepubliceerd. Aan een groot aantal verenigingen en instellingen werd een uitkering toegekend, variërende van 50 rot f 300. Het begrip „Cultuur” wordt daarbij in de ruimste zin genomen, zodat bijv, de Fryske Cultuerried als plaatselijke zang en muziekverenigingen voor steunverle ning in aanmerking zijn gebracht. De komende collecte geschiedt door verkoop van foto’s van het Koninklgk gezin en speldjes Vanat 1845 staat onze doek- en Kantoorboekhandel aan de spits. G. v. d. PilPEKAMP, Kleiozand 2, Sneek. In Londen was nauwelgks een lan dingsterrein voor helicopters geopend, of in het er tegenover liggende Lager huis werden er al klachten over geuit. De voorzitter van het Lagerhuis meende last van de heliport te hebben, de aarts bisschop van Canterbury die er dichtbij woont, was er ook al niet gelukkig mee, en zevenduizend gemeente-ambtena- ren plus de directie van een ziekenhuis hebben ook geklaagd dat zij te veel ge hinderd worden door het lawaai van de hefschroefvliegtuigen. Zeven mensen zijn gisteren om het leven gekomen en twaalf werden ernstig gewond bg een botsing tussen twee au tobussen nabij Leuven. De ene bus ver voerde mgnwerkers naar hun werk, de andere fabrieksmeisjes. Op de bondsvergadering van de K.N. V.B. in September a.s. zal een voorstel van de Westelijke en Zuidelijke eerste klassers worden behandeld, waarin wordt gepleit voor een instelling van twee hoofdklassen van twaalf clubs. Later wil men dit aantal terugbren gen tot één hoofdklasse van veertien clubs. Aan het eind van het komende seizoen zouden daartoe de zes eerstgepiaatsten uit de vier eerste klassen tot die vier en twintig uitverkorenen gaan behoren. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in het Sneeker Nieuwsblad van 21 Juni j.l. van Bezoeker”, stelt het be stuur van de s.v.c. L.S.C. er prijs op te verklaren, dat een uitnodiging tot het bestuur der v.v. „Sneek” was gericht om met het eerste elftal deel te nemen aan de nederlaagwedstryden om de Bertus Blom-beker. Nu, met Wytthye’s vganden wisten de hongerige Franekers wel raad, en toen de eerste honger gestild en de laatste dorst gelest was, ging men ras tot bal dadigheden over. In het huis van Peter Jan Bartouts zette men drie leg bier tonnen op elkaar en stak deze in brand; en om het nog mooier te maken, liet men bovendien een scheepsmast in de schoor steen zakken, om deze vervolgens even eens te doen branden, zodat het huis tot as verteerde, en de gehele stad gevaar liep eveneens door het vuur verwoest te worden. Het was in de Vastentyd, zodat er geen vlees gegeten mocht worden. Maar daar wisten de gasten ook wel raad mee! Men haalde de worsten uit de schoorstenen, bond ze aan een touw en wierp de vracht in het water onder het uitspreken van de volgende woorden: „God moetet gheven, dat sie in een ael moeten verwandelt worden”. Aldus tot vis veranderd, bestond er niet het minst bezwaar meer tegen, deze spijze te roos teren en vervolgens te nuttigen. Schande spreekt Petrus van Thabor, die al deze tafrelen met eigen ogen heeft aansenouwd, ook van diegenen, die in het huis van Epo Claasma allerlei wandaden pleegden. Ook Epo’s vrouw, een „guet, olt, eerbaer wyf”, moest het ontgelden. Het hek raakte van de dam, en weldra was geen enkel huis in Bolsward meer veilig voor plundering en vernieling. Nu was de burgerij in last, had men zich maar met zonder meer overgegeven aan deze bende! Men zocht steun bg een an dere Bolswarder priester, Gauke, die een prebende oezat van Oldeklooster. Deze ried de burgers aan, de moed niet té verliezen en zich aaneen te sluiten, om tegenweer te bieden en verdere aansla- Zoals de lezers bekend zal zijn, wordt ieder jaar op of omstreeks de verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard (29 Juni) een Anjerfondscollecte gehouden. Landelijk wordt deze collecte georgani seerd door het Prins Bernhard Fonds, een stichting, staande onder het regent schap van Z.K.H. Prins Bernhard. Het grootste deel van de in de pro vincies gehouden Inzameling wordt uit gekeerd aan instellingen en verenigingen in de betreffende provincie, die de zelf werkzaamheid op het gebied van weten schap, kunst en cultuur bevorderen. aangekomen. Het was het Argentgnse motorschip Rio Segundo, dat van Buenos Aires kwam. Verleden jaar is het 8000ste schip op 11 Juli te Rotterdam aangekomen. De Indonesische ministers Soenarjo en Mohammed Yamin zyn gisteravond op Schiphol aangekomen. Mr Soenarjo, de minister van buitenlandse zaken, is voorzitter van de Indonesische delegatie, die Maandag in Den Haag besprekingen met de Nederlandse regering gaat be ginnen over wyziging van de Neder- iands-Indonesische unie. De Lndonesische regering, zo zei mi nister Soenarjo op het vliegveld, wil be tere betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, wat volgens hem kan geschie den door het opheffen van het uniever- band en het sluiten van normale inter nationale verdragen. Wij hopen, zei hij, dat de kwestie van de unie op deze con ferentie zal worden beslist en dat de komende ontmoeting daartoe de laatste zal zgn. Het Indonesische kabinet meent wel, dat het opheffen van de unie moet geschieden met goedvinden van beide landen. De Indonesische delegatie zal ter con ferentie ook de kwestie Nieuw-Guinea aansnijden. Geen commentaar wenste mr Soenarjo te geven op berichten, die spreken over de vermindering van bg de R.T.G. overgenomen schulden, welk pro bleem eveneens een punt van bespreking zou vormen, zo meldt het Alg. Db. De bekende Johan Willem Friso Kapel uit Assen, bestaande uit 34 musici, zal a.s. Vrijdagavond een populair concert geven in het Openluchttheater Herema- State te Joure. Mede met het oog op het doel het verkrygen van gala-uniformen heb ben B. én W. van de gemeente Hasker- land, gaarne hun medewerking hieraan toegezegd. Het orkest zal op drie podia worden opgesteld, hetgeen een mooie aanblik en de gehiidesprelding ten goede zal komen. By gunstig weer belooft het een mooie avond te worden voor de muziekliefheb bers, zodst verwacht kan worden, dat ook vele Snekers dit concert zullen be zoeken. Sikke Sjaarda de stad uit, „sloet in sloet ut”, zich verder niet bekreunende over hun hoofdman en zgn kwade genius Wytthye. Heimelijk verlieten de bewoners Van Jongamahuis de stad, „in vreemd habyt, dattet niemant en wiste. Ende doe dit aldus gheschiet was, doe haelden die van Boelswert Juw Jonghama weder in die stat”. Zo had de historie toch nog een happy end gevonden. Volgende maal weer een ander ver- haal uit Petrus van Thabor's kroniek. Een ongelukkige sprong in het on diepe buitenbassin van Stoop's Bad te Overveen heeft het leven gekost aan dé soldaat A. Oorver uit Haarlem. Hij kwam met zgn hoofd terecht op de bo dem. In het Marinehospitaal te Overveen overleed hij. De 61-jarige post-ambtenaar G. J. uit Arnhem is bg het station te Arnhem doOr een achteruit rijdende vrachtwagen overreden en gedood. De 6-jarige Jan van»der Hoek te Rotterdam is Woensdagavond in de Kra- lingseplas verdronken. In de Rotterdamse haven is Maan dagochtend het 8000ste zeeschip in 1954 Juiit toen er weinig mensen op straat te zien waren, sprongen Juw en zgn gevolg onverhoeds uit een venster van Herema- huii, om door de Heremapoort de stad uit te vluchten in de richting van Tjerk- werd. Bolsward was nu geheel in han den van Sikke Sjaarda gevallen. Maar het getij zou keren. De Franeker krggsknechten hadden order gekregen, de huizen en eigendommen van de Bols- warders te ontzien. Douwe Ronta, Sikke Sjaarda's „foerfechter”, zeide zelfs „wy sullen die borghers niet een ey schade doen Men had het krggsvolk echter niet in de hand, toen de honger begon te knagen. De krijgers liepen te hoop voor Joagemahuis en riepen wat zy moesten eten en drinken! Wytthye, de moeder van de onmondige Goslik, die de stad in han den had gespeeld van Sikke Sjaarda, verscheen in eigen persoon op de val brug en wees het krijgsvolk bepaalde huizen aan, waar men vryelijk kon ne men wat men nodig had, „want dat sint myne vianden”. Het moet wel een feeks zijn geweest, deze Bolswarder Macbeth. Midden-Japan, en speciaal het gebied ten Zuiden van Osaka, is geteisterd door overstromingen, die volgden op zeer he vige regens. 36 personen zgn tot nu toe om het leven gekomen, zeven worden vermist, en een 3000 huizen zijn bescha digd. In het gebied van Tokio zgn drie per sonen om het leven gekomen door aard verschuivingen, die eveneens een gevolg waren van de stortregens. Voorts wordt een honderdtal vissers boten vermist. Om het kampioenschap v. Nederland: Zaterdag 26 Juni: DWS—PSV. Zondag 27 Juni: EindhovenDOS. Kampioenscompetitie Groep C: Zondag 27 Jüni: VeendamZwarte* meer. Zaterdag 3 Juli: VelocitasVeendam. Om het Noordelgk kampioensschap Zaterdagmiddagvoetbal Zaterdag 26 Juni: O.N.S.A.C.V. De postduivenver l’Estafette hield we derom een wedvlucht vanaf het station St. Quentin (Frankrgk) afstand 392 km. De uitslag luidt: le, 14e en 17e H. Mei- nen; 2e v. d. Meulen de Vries; 3e en 8o L. de Wagt; 4e en 23e J. Gerlofs: 5e E. Laagland; 6e. 20e en 22e D. wynja; 7e en 15e J. de Boer; 9e B. Heins; 10e H. Oppenhuis: 11e Sj. Molenaar; 12e A Postma; 13e H. Stavorinus; 16e en 21e H. Tippersma; 18e S. Hofstra; 19e L. de Ree; 24e J. Pronk; 25e J. Haak; 26e N. de Vries; 27e L. V. Vugt; 28e A. Coers; 29e W. Silvius; 30e H. Buitenpost. De duiven werden gelost om 7.35 met een licht bewolkte lucht en een Z.W. wind. Alle factoren voor een snelle vlucht wa ren dus aanwezig en de uitkomsten heb ben het ook bewezen. De eerste duif, geklokt om 12.15.46, legde het traject af in 5 uur en;20 min., gem. snelheid 1395 m.p.m.; de tweede volgde om 12.17.28 gem. snelheid 1389 m.p.m., terwijl de derde werd geconsta teerd om 12 22,27, een gem. snelheid dus van 1365 m.p.m. Deze vlucht is zeer regelmatig verlo pen. Zo werd de 10e prijswinnaar ge klokt om 12.35.38 (snelheid 1299 m.p.m.) en zelfs de 20e prgswinnaar bereikte nog 1233 m.p.m. De duiven van de heren Mei- nen en v. d. Meulen de Vries waren dus weer sterk favoriet. Het ziet er dan ook naar uit, dat de stryd om het Generaal kampioenschap zich tussen deze twee zal afspelen. De twee grote vluchten: Cha- teroux en Bordeaux zullen de beslissing brengen. Bij deze wedvlucht, waaraan 125 dui ven deelnamen, werden zo goed als geen verliezen geleden. Ook voor de derde avond hadden zich weer 24 kaatsers opgegeven. Deze wed- strgden werden Woensdagavond ge speeld op het hoofdterrein van het Zui- dersportpark, waar ze veel beter tot hun recht kwamen dan op het bgterrein, nu de wind uit N.W. richting kwam. Er werden in enkele partijen knappe pres taties geleverd. De igst zag er als volgt uit: 1. J. Bootsma, B. Hollander, E. Schutte; 2. W. Visser, S. Kuiken, A. Terpstra; 3. S. van Dijk, H. Elzinga, C. Kuipers; 4. S. Hofstra, C. van der Meu len, U. van Wieren; 5. H. Terpstra, C. Couperus, A. Dantuma; 6. S. Breuker, L. Koopal, J. Oost; 7. H. Kamstra, Tj. Dotinga, P. Holkeboer; 8. D. Hoitsma, G. Mulder, H. Haagsma. De uitslagen zijn: le partij: 1-2: 27; 3-4: 7—5; 5-6: 7—2; 7-8: 7—1. De strijd tussen partuur 3 en 4 brach* hoogstaand spel en ging gelijk op Het werd tenslotte 55 en 66 en een kaats. Van der Meulen liet de door El zinga opgeslagen bal in ’t perk zitten, zodat partuur 3 won. De uitslagen van de 2e partij zijn 1-4: 7—3; 2-3: 7—1; 5-7: 4—7; 6-8: 2—7 Maar waar blijven de Sneker jeugd- kaatsers? Zij toch mogen ook deelnemen aan deze competitiewedstrijden en wor den ieder afzonderiyk bij de senioren in gedeeld. De senaat van de Technische Hoge school te Delft heeft het doctoraat in de technische wetenschap honoris causa toegekend aan de heer L. Neher, dlrec- teur-gcneraal van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Deze toekenning geschiedde op grond van de door de heer Neher betoonde stuwende activiteit bij de leiding en de wederop bouw van het staatsbedrijf der P.T.T. Vrydag 25 Juni. Openluchttheater Here- ma-State te Joure. Concert van het dansmuzlekorkest van het Regiment Infanterie „Johar Willem Friso”. Aanvang 8 uur. maar roest bikken, of prentbriefkaarten inplakken. Wanneer we in Ertsup zyn, zal ik je wel waarschuwen!” „Ikehikkikohmom pelde de maat met een vuurrode kleur. Maar de rug van Kappie zag er kaars recht en afwijzend uit, en de maat durfde verder niets meer te zeggen. Daarom ging hg maar naar beneden. „Roest bikkenprentbriefkaarten inplakken! Maar daar heb ik helemaal geen zin in!” jammerde hy. „Ik zal tóch maar gaan kijken, of ik de meester niet kan helpen met houtjes hakken!” De zevenjarige Claire Bernard, als wonderkind vergeleken met Yehudi Me nuhin, die zich op achtjarige leeftgd als zodanig openbaarde, heeft de eerste prijs voor vioolspel van het Conservato rium in Rouaan ontvangen. Dirigent Eugene Bigot, lid van de jury, spreekt van een uniek talent, meldt het Alg. Dgbl. Woensdagmiddag viel het pl.m. vierjarig dochtertje van de familie Bergstra in het water van het Kleinzand. De 12-jarige Werner Matschat, die dit zag, sprong het meisje na en bracht haar behouden weer op de wal. Voor de re< htbank te Amsterdam heeft een 34-jarige moeder van elf kin deren terecht gestaan, die er van wordt beschuldigd op 9 April 1948 een bijna 4-jarig dochtertje na een afstraffing op zo’n hardhandige manier een duw te hebben gegeven, dat het meisje tegen de rand van een kinderledikant terecht kwam, een schedelbasisfractuur opliep en hieraan tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis overleed. De vrouw, P. H.— B„ beaamde met enkele hoofdknikken het trieste verhaal, dat de president uit de stukken voorlas. Het meisje v'as de bewuste dag lastig en huilerig geweest, hetgeen de moeder, die in verwachting was, zenuwachtig had gemaakt. Een ogenblik had zij zich niet kunnen beheersen en haar dochtertje een pak slaag gegeven. Daarop had zy het kind een duw gegeven, maar het was niet de bedoeling van de moeder ge weest dat deze zo hardhandig zou aan komen. Zij Was hevig geschrokken van c gevolgen. Zij stopte het kind in bed en instrueerde een ouder zusje, dat zij moest zeggen dat het meisje van de trap was gevallen. Het voorval ver zweeg zij ook tegen haar man. Toen deze thuiskwam en zgn dochtertje zag. waarschuwde hg- onmiddellijk een dok ter, die het kind Ogenblikkelijk naar het ziekenhuis liet overbrengen. Tijdens het vervoer overleed het meisje. Ook tegen over de politie zei de moeder dat het meisje van de trap was gevallen. Nu, ruim zes jaar later, was de ware toe dracht toch bekend geworden. De vrouw was verscheidene keren voornemens ge weest zich naar de politie te begeven, doch deze stap had zij niet kunnen vol brengen. De Officier'van Justitie,-mi- W-. H. J. Abersón, zei in zijn requisitoir, dat de vrouw zes jaar lang, door de wroeging al een straf heeft gehad zo zwaar als geen college kan opleggen. Ernstig vond hij het, dat zg et oudere zusje had ge ïnstrueerd onwaarheid te spreken en de vader onkundig had gelaten. Met zijn eis van één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar hield hij reke ning met het feit, dat het trieste voor val zo lang geleden is geschied, aldus meldt het Fr. Dgbl. De heer en mevrouw Van der West- huizen in Johannesburg gingen avonds slapen om de volgende ochtend wakker te worden met 13 vroiyk piepende struis vogelkuikens onder de dekens. Mevrouw Van der Westhuizen had 13 struisvogel eieren gevonden, die biykbaar door moe der Struis in de steek waren gelaten. Zij nam ze mee naar huis, knoopte ze in een deken en stopte het forse pakket in bed, om ze aldus en met succes uit te broeden. Een Amerikaanse B-47 stratojet bommenwerper met vier man aan boord is in de lucht geëxplodeerd en 65 kilo meter van Savannah (Georgia) neerge komen. Juw en zijn volgelingen, zich in het huis van de Bolswarder muntmeester te goed doende aan zoete spijzen en wijn, achttin zich hier niettemin hun leven niet zeker: „Ende al was dit een schoen hus op te wonen, nochtans en wast ghien hus voer oerloch”. Juw bc loot dus voor de nacht naar een ander heenkomen uit te zien en liet het oog vallen op Herema- huis, „dat daer stont op die hoech- straet”, De toegangen tot de kelders werden met aarde dichtgeworpen, en boven in het huis sloeg men leeftocht op, wapenen, kruit en keistenen, die uit de bestrating werden getrokken om als projectielen te kunnen dienen. Ladders en trappen werden verwijderd, de vijand kon maar komen. De nacht ging voorbij zonder dat er iets geschiedde. Eerst bij het aanbreken van de dag verscheen Juw’s tegenstan der, Sikke Sjaarda van Franeker, voor de stad met zijn legertje en maakte aanstalten Bolsward binnen ta dringen. Vele burgers liepen te wapen om de stad te verdedigen, maar omdat er van Juw geen leiding uitging, zakte de moed al ras zodat de Franekers zonder slag of stoot van Bolsward bezit konden nemen. Intussen was uit de richting Sneek een ander legertje komen opdagen onder leiding van Rienck Harinxma, om Juw te helpen. Het kwam te laat, om de be zetting van de Franekers nog te kunnen voorkomen en er zou slag geleverd moe ten worden, wilde men Juw ontzetten. Het Sneker legertje was maar klein: volgens sommigen 60, volgens anderen 100 man sterk; in het gehucht Saard werd krygsraad gehouden. Ui. Bols ward kwam tot Rienk de Minderbroeder Nanne met de tijding dat het Franeker leger veel talrgker was dan het Sneker, gen te beletten. Een enkel incident was zodat de expeditie weinig kans van sla gen h&d. Intussen brachten de Frane kers een „harbusse” in stelling by de Broerepoort en waagden een schot op Saard. De Snekers maakten meteen reehteomkeerd en lieten Rienk in de kou staan. Nanne’s rol was hiermede niet uitge- speald, want hg begaf zich nu naar heer Gale, de deken van Bolsward, om samen met h»m naar Sikke te gaan teneinde een bestand tussen Sikke en Juw te be spraken. Maar daar wilde Sikke niets van weten, of Juw moest eerst Bolsward hebben verlaten. Eindelijk wisten de beide geestelijken dan toch te bereiken, Hals over kop vluchtten de mannen van dat Sikke Vóór de middag niet tot vg- andeljjkheden zou overgaan om Juw in de gelegenheid te stellen, zich uit de volten te maken. Nanne begaf zich der halve, vertrouwende op zijn onschend baarheid als priester, ongewapend voor Heremahuis en riep met luider stemme, Juw ts willen spreken. JuW stak zgn hoofd door een opening en nu kon het gesprek beginnen. Nanne deelde Juw mede, welke toe zeggingen Sikke hem had gedaan, alles in ’t Latijn. Juw gaf geen bescheid, zo dat Nanne ging vrezen, misschien niet dóór Juw begrepen te zgn; hg herhaalde zyn boodschap daarom in de landstaal en zei: „Juw, verstaet ghgt oeck wel 7” Waarop Juw antwoordde: „Ie verstaet seir Wel; God verghevet hem, diet aldus voar ghebrocht heft”. En daarmede was het onderhoud afgelopen. Jyw zag wel to, dat zyn positie on houdbaar geworden was, zonder enige kans oj^ ontzet. De tijd, hem nog door Sikke gegund, was kort en na de krijgs kansen met zijn mannen besproken te hebben, besloot hij een gunstig ogenblik jy bent een stuurman, als ik het goed Ook zijn klokken waren er nog alle maal. Dit stelde hem weer enigszins o!” zei de maat. „Maar gerust. ik wil je wel helpen!” „Maar wat moet ik nu doen?” dacht „Nee”, zei de meester, terwijl hg de hut hij. „Ik zal maar naar de brug gaan uit liep. „Dank je wel!” net wat de meester zei! Ik hoor aan het De maat stond ongemakkelgk om zich stuurrad, zei hij, en dat is ook zo!" heen te kyken. „Wat zal ik nu gaan Maar toen de maat op de brug kwam, doen?” dacht hy. „Wat een ellende! stond Kappie daar. Zouden ze werkelgk mgn hut afbreken, „Zal ikehsturen?" vroeg de en myn koekoeksklokken in het vuur maat met een piepstem, gooien?” Zgn onderlip begon weer he- „Dat zal ik doen, stuurman!” zei Kap- Vrjjdag 25 t.e.m. Maandag 28 Juni. Amicitia Theater, Sneek. 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Konvooi naar Malta.” In deze zware dagen, Waarop als etiket moest staan: „Wat kunnen vragen plagen...” Wij zouden graag een portie van Die blokkers overnemen, Vooral in Juni/Juli-tijd Zit ’t leven vol „problemen”... Maar wie z’n hersenpan raadpleegt Zegt zacht en wat verbeten: ’k Wou weten, wat ik niet meer weet Wat zou ik dèn veel wéten I den voortgezet. van de zeventiende eeuw. «T - ■'/g

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6