Amerika gewonnen voor Britse standpunt F rw FT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Bli OiSjtaÉfeO 1 leven in het Hertenkamp Tong 11 109e Jaargang No. 51 Dinsdag 29 Juni 1954 Prettige tocht de baan Amateurs in actie Kerknieuws Gids voor Friesland Ulo-examen Bioscoopnieuws Benoemd Invoer van honden en katten verboden Rotterdam wil de lommerd opheffen Belastingpersoneel ontevreden Laatste seriewedstrijd uitgesteld Massale gymnastiek demonstratie Nu ook een grafkelder in de kerk te Bolsward ontdekt Ds. v. d. Zijpp tot lector benoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBI AD --■-== Adviescommissie voor Ziekenhuisvraagstukken Geslaagd Schoolreisje Gysbert Japiksschool Oud-kassier Boerenleenbank overleden Snitser Skotsploech op het Int. Festival te Leeuwarden Uitzending naar Nieuw-Guinea Autotocht „Vrijheid geeft Vreugde” Pact voor Z.O.-Azië voorlopig van <231 I: L SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur: L KIEZEBR1NK EK C3 onze Die dag, vooraf al, baat! om- Zondag 4 Juli zullen in een avondsa- PHILIA Z.K.H. Prins Bernhard wordt 29 Juni 43 jaar foto M. C. Meyboom. dat die ook zo goed zal zijn. secre- President Eisenhower en zijn minister van buitenlandse zaken Dulles hebben zich aarzelend neergelegd bij de weigering van Churchill en Eden om onmid- dellijk te beginnen met de onderhandelingen tot vorming van een defensiepact voor Zuid-Oost-Azlë. Bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard aan Walcheren, ter gelegenheid van het herstel en de wederopbouw. In Middelburg werd een groot folkloristisch défilé gehouden voor het Koninklijk paar op de Markt voor het stadhuis. Churchill en Eden zijn Eisenhower en Dulles echter in zoverre tegemoet geko men, dat zij zich bereid hebben getoond de termen van een eventueel defensie- pact te bespreken en de lijst van even tuele deelnemers. Mocht de conferentie van Genève mislukken en mocht men dan tóch overgaan tot vorming van een defensiepact, dan zou dat met een mini mum aan vertraging kunnen geschieden. De minister van Sociale Zaken heeft een commissie ziekenhuisvraagstukken ni het leven geroepen. De samenstelling is zeer breed en de taak is de minister van advies te dienen omtrent alle zie kenhuisvraagstukken, met uitzondering van die op het gebied van het bouwen. Namens de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen heeft zitting o.m. de heer W. R. Casparie alhier. De laatste, beslissende seriewedstrijd van de Kon. Zeilver. „Sneek” die Zater dagmiddag zou worden gehouden, moest vanwege de stormachtige wind worden uitgesteld tot Zaterdag 3 Juli a.s. De Amerikaanse regering heeft zich voor het Britse standpunt moeten bui gen, omdat men te Washington wel inziet, dat een militair pact voor de beveiliging van Zuidoost-Azië zonder de deelneming van Groot-Brittannië geen nut zou hebben. W(j willen nog even de aandacht ves tigen op de grote turndemonstratie van de vier plaatselijke Gymnastiekvereni gingen Advendo, T.G.P., S.G.V., V. en L., welke a.s. Donderdagavond in het Zuidersportpark aan de Oppenhuizerweg wordt gehouden. Aanvang van de de monstratie 7.30 uur. De heer W. A. Klazes, sedert 1951 directeur van de Coöp. Zuivelfabriek te Uitwellingerga is in gelijke functie be noemd te Morra-Lioessens. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaagde voor het artsexamen onze oud- stadgenoot de heer J. H. Tromp. In het Hertenkamp bij het Burgemeester de Hoop-park zijn verleden week twee hertjes geboren. De jongste van het snoezige tweetal ligt hier nog rustig te slapen tussen de distels aan de overzijde van het slootje langs het kamp, maar even later rende het pijlsnel naast de moeder tussen de kudde over de weide. Ds. N. van der Zijpp, afkomstig uit Friesland en thans Doopsgezind predi kant te Rotterdam, die reeds gedurende enige jaren een leeropdracht had voor het geven van onderwijs in de Doopsge zinde geschiedenis, is benoemd tot lector in de Mennonitica aan het Doopsgezind Seminarie van de Amsterdamse univer- siteit. Te Zwolle zijn geslaagd aan de R.K. U.L.O. „St. Jozef” voor het diploma B de leerlingen Titus Bekema, Dik Hee- rius, Frans van der Helde en Jan Lam pe, allen alhier. Redactie-adres Kl.ElNZANL) 7 I elet 2*72 't Is weer zo ver: de karavaan Treedt aan, klaar voor de start. Je ziet: een glimlach en een groet Je voelt: ’t komt uit het hart! Vaak wordt beweerd, dat „oud en jong" Zo moeilijk samen gaat, Maar bij een oudjeS-autotocht Doen ze elkaar geen kwaad Men schrijft ons: Vrijdagmorgen om half acht vertrok ken de vierde en vijfde klas van de Gys bert Japiksschool voor het jaarlijkse schoolreisje. Klokslag tien uur stonden we op het Waagplein van Alkmaar, waar de traditionele kaasmarkt werd gehouden. Opmerkelijk was het grote aantal buitenlandse toeristen. Het laat ste ruitertje trok wijselijk het deurtje achter zich dicht, want een dikke regen bui plensde op onze opgeheven hoofden neer. Gelukkig liet Pluvius ons verder met rust. De Alkmaarderhout werd be- zocht en toen ging het naar Bergen. De Bedriegertjes werden bezocht en velen kwamen bedrogen uit. In Bergen aan iee werd naar hartelust pootje gebaad m in Schoorl het hoogste duin beklom men. Wat een prachtig vergezicht. Ook I hier oefende de speeltuin weer een ma gische aantrekkingskracht uit. Den Hel der was de laatste pleisterplaats waar een tocht langs de havens zeer gewaar deerd werd. In de beste stemming kwa men we kwart over acht weer in de Noorderhoek aan. De Woeste Hoogte. De beroemde zusters Brontë, die hon derd jaar geleden leefden en hun romans schreven in een eenzame pastorie ergens in Noord Engeland, hadden over het al gemeen succes met hun werk. Een boek als „Jane Eyre” trok ook ah onmiddel lijk de aandacht. Anders was het met „Wuthering Heights”. Het boek ging er niet in en er gingen tientallen jaren overheen, voordat het enige erkenning vond. Thans, nu veel van het werk der Bronthë’s verouderd schijnt, wordt „De Woeste Hoogte” als het nooit veroude rende meesterwerk van de Brontë’s be schouwd. SIJBRANDABUREN. Cand. T. Kui pers van Lemmer heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. OOSTHEM c.a. Door de kerkeraad van de Ned. lerv. Gemeente alhier is toezegging van beroep uitgebracht op Ds. G. Kaastra te Sexbierum. met rust gelaten en de vorige week zijn alle eieren uitgekomen. Holkema heeft de kori' daarna naar beneden gehaald en moeder eend verhuisde met haar piepend kroost naar een rustig plaatsje tussen de struiken op het achtererf. Er stond echter steeds een grote schaal met wa ter in de nabijheid, zodat de kuikens direct met hun toekomstige element ken nis konden maken. Dit plaatje laat zien, dat ze er ook druk gebruik van maak ten voordat Holkema ze Zaterdagmor gen met hun moeder naar de Woudvaart leidde. Overmorgen gaan oudjes op stap. Familiefeest maar niet in hui:: En ook niet in een zaal, Familiefeest op wieletjes, Met rem ên gaspedaal. Uitzonderlijk familiefeest, Jaarlijkse ééndagspret; Voor de chauffeurs: een leuke rit Voor oudjes: jè-van-hèt! Daar dromen zij tevoren van. Daar wordt over gepraat; Voor kwalen en voor kwaaltjes geeft Advertentleprij» 15 st par rti.nv Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprijs 13- per Half jaar. Franco oer oost 1 3.75 oer hall jaar. Giro 50748 len name r«n Firma E. J. Drijfhout. Snaak. Nadat verleden week bij de restaura tiewerkzaamheden in de Martinikerk te Bolsward een oude muurschildering voor het licht was gekomen, heeft men thans bij het egaliseren in het koor ook een grafkelder gevonden. Deze was ken nelijk reeds eerder onderzocht en leverde daarom alszodanig geen bijzonderheden op. Belangrijk echter was de sluitsteen. Deze bleek nl. een uit rood Bremer zand steen bestaande altaarsteen te zijn. Deze altaarstenen zijn zeer zeldzaam en het zal wel vrijwel nooit gebeuren, dat in eenzelfde kerk twee dergelijke altaar stenen worden teruggevonden. Dit is in Bolsward echter wel het geval, want reeds eerder was een altaarsteen (te herkennen aan vijf wijdingskruisjes) gevonden. De thans ontdekte steen is iets kleiner en zal dienst hebben gedaan voor het zijaltaar. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) De fa. Kooij en Visser alhier zond ons haar „Gids voor Friesland”. Dat deze gids thans reeds voor de 39e maal ver scheen, bewijst wel, dat hij in een be hoefte voorziet. Het goed uitgevoerde boekje, waarvan het in geel, rood en zwart uitgevoerde omslag ons echter niet kan bekoren, be vat nl. een schat van gegevens over de verschillende toeristen- en vacantie- centra in onze aan natuurschoon zo rijke provincie, waaronder ook een lijst van hotels en pensions. De tekst is bovendien verlucht met tal van foto’s, welke de aantrekkelijkhéid van deze gids verhogen en haar voor lichtende Waarde nog groter maken. B. en W. te Rotterdam stellen voor de gemeentelijke Bank van Lening op te heffen. Een enquête heeft uitgewezen, dat een belangrijk gedeelte van de be leensommen (nl. 78.2 pet.) een bestem ming blijkt te vinden voor doeleinden zoals dekking van achterstand en schul den, ten aanzien waarvan men zich te recht kan afvragen, of pandbelening de betrokkene niet verder achterop brengt. Met name bleken vele beleners belang rijke bedragen wegens huurkoop ver schuldigd te zijn. Het leenwezen is overigens in om vang en betekenis de laatste tijd zeer afgenomen. Tot deze ontwikkeling heeft het ingang vinden van moderne vormen van verstrekking van volkscrediet in niet onbelangrijke mate bijgedragen. Ook de credietverlening zoals die bij voorbeeld de laatste jaren door de ge meentelijke crediet- en voorschotbank geschiedt, draagt een uitgesproken ge richt karakter. Nog een jaar na sluiting zal het publiek gelegenheid worden ge boden de panden op de gebruikelijke wij ze in te lossen. In een dezer dagen te Utrecht gehou den vergadering van de Bond van Adm. Personeel bij ’s Rijks belastingen werd door de leden grote ontstemming uitge sproken over de lage salariëring. Aangezien het salaris van de laagst- bezoldigden ligt beneden een redelijk be- staans-minimum en de ambtenaren niet hebben gedeeld in de partiële loonsver hogingen, welke in de particuliere loon- sector zijn verkregen, terwijl het index cijfer van de kosten van het gezins- onderhoud aanmerkelijk is gestegen en nog steeds stijgende is, werd een motie aangenomen, waarbij het bestuur werd opgedragen, van deze ontstemming ter bevoegder plaatse kennis te geven en alle mogelijke middelen aan te wenden, hierin verbetering te brengen. menkomst om 7.30 uur in de Grote Kerk alhier als onderwijzer en onderwijzeres naar Nieuw-Guinea worden uitgezonden de heer en mevr. Plante. Daar deze in gouvernementsdienst uitgaan, worden zij in hun eigen gemeente uitgezonden, en niet in één der Classes, die met Nieuw- Guinea verbonden zijn en het contact houden met de Zendingspredikant. In deze dienst zullen ds. C. G. Wiegers (Herv.) en ds. G. de Leeuw (Geref.) spreken. Dit laatste is een opmerkelijk gebeuren. Het komt nl. niet vaak voor, dat predikanten uit beide kerken op één kansel het woord voeren. De eerste aanmeldingen voor „Ama teurs in Actie” op het blöemenpodium boven de Wip^zijn binnen. Wij verzoeken degenen, die nog plan nen voor opgave hebben, zich zo spoe dig mogeljjk te melden in verband met da vaststelling van het programma. Schrifteljjke opgave met vermelding van soort muziek, instrument en aantal personen. (Eenlingen zijn ook van harte welkom) aan W. G. Baarda, Grootzand 41, Sneek. Ter wering van hondsdolheid heeft de Minister van Landbouw met ingang van 26 Juni 1954 de in- en doorvoer van honden en katten, in en door Nederland, verboden. In- en doorvoer van hond of kat is alleen mogelijk als een verklaring van een dierenarts kan worden over gelegd. Naast zijn kippen draagt de heer A. Holkema alhier ook de eenden een warm hart toe. Toen er dit voorjaar enige hon derden in de stadsgracht verblijf hiel den, hing hij een eendenkorf op aan een paal op het platte dak achter zijn wo ning in de le Woudstraat, in de hoop dat een van de wijfjes daarin zou gaan broeden. Het leek eerst niets te zullen worden, zodat hij al besloten had de korf te verplaatsen. Maar toen hij daarmee aan het werk ging, vloog er ineens luid snaterend een eend uit, die er al een week lang op tien eieren in had zitten broeden zonder dat haar gastheer er iets van bemerkt had. Die heeft haar toen natuurlijk verder De beide Britse staatslieden, die Za terdag en Zondag besprekingen op het Witte Huis hebben gevoerd, blijken nog steeds van mening te zijn, dat men met de spoedige voorbereiding van een de fensiepact (zoals indertijd door minister Dulles is voorgestëld) de sympathie van de meeste Aziatische landen zou verlie zen En naar Brits inzicht is die sympa thie der Aziatische mogendheden abso luut noodzakelijk, want anders zou men daar elk defensiepact zien als een „on derneming van koloniale mogendheden”. De Amerikaanse regering is van me ning, dat de positie der niet-communisti- sche wereld versterkt zou worden, in dien men spoedig zou beginnen met de voorbereidingen van een defensiepact. Dan zou men Rusland en China immers kunnen tonen, dat het Westen vastbe sloten is elke verdere communistische expansie in Zuidoost-Azië tegen te gaan. Om dat fundamentele verschil van in zicht uit de weg te ruimen, is Churchill in gezelschap van Eden naar Washing ton gereisd. Zo op het oog is dit een romantisch verhaal, maar in werkelijkheid is deze roman van een verbijsterende, bijna mannelijke realiteit Samuel Goldwyn koos dit verhaal voor een film en hij droeg de bekende schrij vers Ben Hecht en Carles MacArthur op om het scenario te schrijven. De regie werd in handen gelegd van de bekende William Wyler. Onder Wyler’s voor treffelijke leiding en met een uitgezóchte rolbezetting werd de „Woeste Hoogte” een van de belangrijkste films van de laatste jaren, een film, die overal in de wereld zulk een opmerkelijk succes had, dat men besloot haar wederom aan het publiek te presenteren. Een goede ge. dachte, want evenmin als het boek zal ook deze film niet verouderen. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor de Medische Propaedeuse, mej. A. Kingma alhier. Geslaagd als Architct V.B.O. aan het Voortgezet Bouwkundig Onderricht te Arnhem, onze vroegere stadgenoot de heer St. S. van der Zee (cum laude). Met Ingang van 1 Mei 1954 zijn de adjunct-commiezen-titulair van ’s-Rijks Belastingen mej. A. Haanstra en de he ren U. Bakker en J. Postmus, benoemd tot adjunct-commies aan de inspectie der belastingen te Sneek. In Leeuwarden werd Vrijdag en Za terdag een Internationaal Festival ge houden, dat Vrijdagavond na een op tocht van de deelnemende buitenlandse groepen en de Ljouwerter Skotsploech en ontvangst op het stadhuis in de Prin sentuin werd geopend. Er werd alleen gedanst door Leeuwarden en de groepen uit Frankrijk, Denemarken, Spanje en Duitsland. Deze eerste avond werd het weer echter spelbreker en ook het bezoek bleef daardoor beneden de verwachting. Toen Zaterdag de optocht werd gefor meerd waren ook de Nederlandse groe pen Terschelling, Almelo, Laren, Stom- petoren, Den Haag, Ruurlo en Sneek present. Het was een lange, kleurige stoet die door Leeuwarden trok. Langs de straten stonden duizenden kijkers. Onze Snitser Skotsploech met haar fleu rige costuums, Schuil en Holly met de accordeons, in pittige pas en fleurig ge zang kreeg zeer veel applaus. De Prin sentuin was meer dan bezet, toen het dansen begon. De exotische Spaanse groep, de sierlijke Franse, de correcte Denen en Duitsers hadden in deze sprookjesachtige tuin veel succes, maar ook de Nederlanders, ze mogen dan wat eenvoudiger in kleding zijn, deden in dansen voor hen niet onder. De Snitsers hadden de eer het feest te besluiten. Ze deden dit met drie pit tige en vrolijke dansen en het zingen van het Nederlandse en Friese Volks lied. De circa 2000 bezoekers brachten hun een langdurig applaus. De heer F. L. Krips sprak daarna een slotwoord. Benoemd tot adj.commies ter tarie (2e afd.) alhier de heer J. Nauta, thans adj.commies le klas ter secreta rie van Beesd (Gld.). SCHARNEGOUTUM. In de ouderdom van 69 jaar is overleden de heer G. Boersma, oud-kassier van de Boeren leenbank alhier. Sedert 1927 heeft hjj zijn beste krachten aan deze Bank ge geven. Hij stond altijd voor de bezoekers klaar. Nooit werd tevergeefs een be roep op hem gedaan. Vooral in de tijd direct na de oorlog heeft hij meermalen tot c’ep in de nacht zitten cijferen om de mensen ter wille te zijn. Een paar jaar terug heeft hij het werk aan jonge re krachten overgedragen. Ook behar tigde de overledene de belangen van de O.B.A.S., terwijl hij tevens jarenlang bestuurslid van de ver. „Dorpsbelangen” was. Met hem is een in ons dorp en gevlng geziene figuur heengegaan. Men schrijft ons: Zaterdag 26 Juni was voor de jeugd van de buurtvereniging V.G.V. de lang verwachte dag van de autotocht naar het dierenpark in Emmen. Ver voor achten stonden de meesten al in het zeer slechte weer op de bus te wachten. Maar welgemoed kreeg chauffeur Sijpersma het vertreksein en bij aankomst in Em men brak de zon zowaar door de wol ken en werd het verder een stralende dag. Het bezoek aan de vele dieren viel bij de jeugd zeer in de smaak, hoewel de speeltuin natuurlijk ook niet werd over geslagen, Na dit bezoek werd koers ge zet naar Appelscha, waar nog een mooie boswandeling werd gemaakt en de jeugd zich kon uitleven met voetbal en spelle tjes. Om 8 uur werd Sneek weer bereikt. In de W. de Zwijgerstraat stonden de ouders al te wachten om hun opgetogen kinderen in ontvangst te nemen, evenals de mooie bloemen die onderweg waren geplukt. Zaterdag a.s. maken de oudere kinderen dezelfde reis. Het is te hopen, ’^3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1