Mil l>et Verleden. Fan de BEVA VAKKLEDING *1 Msnitser femerk LEVENSAVOND MHAftlEA Gelei honden om trots op te xijrtj 1WEEDE BLAD Zeepost I T oelatingsexamen R.H.B.S. Sneek Herinneringen van een tachtigjarige door D. ZUIDERBAAN Geslaagd Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst ■MM fe- I 2/1 'SC j I Mengpomp voor brom fietsen Zakennieuws Gevonden voorwerpen VRIJDAG 2 JULI 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD” VAN DER PLAATS BOLSWARD miMM| Op de motor naar België. Advertentie l.M. Sneek: 24 van A. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het candidaatsexamen geneeskunde eerste gedeelte de heer P. v. d. Zwaag van Sneek. (7 Juli) (3 Juli) (5 Juli) (3 Juli) (8 Juli) (3 Juli) (3 Juli) (2 Juli) houdend. 83 kleine bikken en lopers 5275, 95f 120, lopers vlugge markt, ruim prijshoudend, kleine biggen hoge vraagprijs, handel stug. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 2 Juli 1904, 50 jaar geleden dus: IJLST, van 24 Juni1 Juli. Geboren: Harmen z. v. Sietze Teije- ma en Janke Bijl; Sjoerd z. v. Ijs brand Brouwer en Rinske Jaasma; Froukje d. v. Anne de Haan en Aukje van der Hoek. BE VA werkkleding verkrijgbaar bij „DE VOORUITGANG” - Fa Bouwhuis. Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagden voor het cand.examen landbouwkundig ingenieur onze vroegere stadgenoten de heren M. Flach en T. Wind. SNEEK. Vorige week meldden wij dat de grote plezierstoomboot Gene ral Slocum met 1000 vrouwen en schoolkinderen van de Duitse Luther se St. Marcus Zondagsschool uit New York aan boord, op de East River in brand was geraakt, waarbij zeker 900 personen het leven lieten. Thans kun nen wij meedelen dat onze vroegere stadgenoot P. Hofmeester verschei dene opvarenden heeft gered. Met an deren begaf hij zich wel 20 maal aan boord van het brandende schip. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw. Guinea: m.s. Oranje Ned. Antillen: m.s. Willemstad Suriname: m.s. Nestor Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Stirling Castle Canada: s.s. Waterman m.s. Prins Willem van Oranje (5 Juli) s.s. Rijndam Z.-Amerika: m.s. Yapeyu Brazilië: m.s. Bintang Australië: via Engeland s.s. Strathaird Nieuw Zeeland: via Engeland (7 Juli) (6 Juli) (14 Juli) Voor SCHOOLBOEKEN enz. is G. v. d. Pijpekatnp, Kleinzand 2 vanouds de beste leverancier. Ik had in die tijd in België een relatie gekregen, een fabrikant met wie ik reeds enige zaken had gedaan; de lage stand van de franc maakte dat men daar, ondanks de vrij hoge invoerrech ten, gemakkelijk kon concurreren op de Nederlandse markt. Het was gewenst eens met deze rela tie een onderhoud te hebben en ik be sloot dan ook een reis per motor naar België te maken. Er was een nieuw woord in omloop gekomen, dat hoe langer hoe meer werd gebruikt: „Valuta”. Vóór de oorlog wa ren alle buitenlandse betaalmiddelen steeds vrijwel gelijk. Een Amerikaanse dollar was ongeveer 2.47, een Engels pond sterling 11.97, een Franse en Belgische franc 50 cent en een Duitse mark zo ongeveer 60 cent Ned. courant. Daar was nu verandering in gekomen; Amerikaanse en Engelse valuta hielden zich nog wel staande, maar de Franse en de Belgische zakten geregeld nog op de buitenlandse beurzen en Duitse mar ken waren praktisch waardeloos. Geluk kig had ik in de oorlog geen zaken met Duitsers gedaan en nooit een mark in mijn bezit gehad. Er zijn in die jaren heel wat oorlogshandelaars weer straat arm door geworden. Maar door de maar steeds zakkende koersen van die buitenlandse valuta werd zakendoen met 't buitenland lang niet ongevaarlijk en was voorzichtigheid geboden. Want of je je goederen nu in Nederlandse of in buitenlandse valuta kocht, ’t bleef altijd onzeker, omdat niet meer zoals vroeger alleen vraag en aanbod de markt regelden. De koers van het geld bepaalde de prijs hoe langer hoe meer. ’t Was daarom gewenst steeds zo vlug mogelijk de gekochte goederen weer door te verkopen in tegenstelling met vroeger, toen veel op lange termijn werd gekocht en verkocht. Ik wilde wel eens met mijn leveranciers kennis maken en tevens mijn vroegere vrienden weer eens opzoeken, ’t Was op een prachtige dag in Juni 1920 dat ik voor mijn buitenlandse trip startte. Ik had me een zware Amerikaanse motor een „Excelsior” aangeschaft bij de heer Ozinga, die zijn zaak toen nog aan de Lemmerweg had en die voor deze grote reis de boel nog eens terdege had na gezien. Ik kreeg een broer van me mee als duopassagier tot Eindhoven; daarna vervolgde ik mijn avontuur op mijn eentje. tributiebescheiden naar de naastbijzijn- de handelaren en het zou heel wat werk en moeite kosten ook daarin weer enige orde te scheppen. De oude, rustige.wijze van reizen was afgelopen. Er moest vlugger gereisd en daardoor harder gewerkt worden, om terug te winnen wat verloren was ge gaan. Er kwam concentratie van bedrijven en dientengevolge gemeenschappelijke inkoop; dergelijke combinaties kochten niet meer in op de oude manier, maar wanneer en waar zij dachten dat het het meest geschikt was. Ik schafte mij in Februari 1920 juist op mijn zes en veertigste verjaar dag een motor aan; de oude manier van reizen met zijn romantiek van uit blijven in logementen was voorbij, de nieuwe tijd vroeg nieuwe middelen van vervoer. Een overzicht tijdens de eerste Internatio nale in 1909. Op de achtergrond de Smids- buurt en de oude kandyfabriek van Verwer. misschien deugde het koffiedik toen niet. In 1913 bezochten onze vrienden ons weer voor het eerst en hadden wij en kele gezellige dagen, ’t Was echter best te merken dat de oorlog hun een knauw had gegeven. In 1920 bezocht ik ook hen weer voor ’t eerst en wel op een bijzon dere manier: per motor! De oorlog was 11 Nov. 1918 geëindigd; de trotse „kaiser” had eindelijk ’t hoofd moeten buigen voor de geallieerden. Hij had zijn betonnen kelder in de buurt van Spa verlaten en was op dezelfde plaats waar ze op 3 Aug. 1914 de grens van België hadden geschonden, weer daarover gekomen, maar thans op een andere wijze en over de Nederlandse grens bij Eijsden. De oorlog was ook voor ons neutralen voorbij, maar had ook hier veel verane- ring gebracht. Er moest veel opbouwend werk wor den verricht, want al waren wij door een wonder gespaard gebleven, economisch was er veel achterstand gekomen en er moest op alle gebied hard worden aan gepakt om de boel weer wat in orde te krijgen; voor zover er dan van orde sprake kon zijn. Als de boel bij de buren vier jaar lang kapot is geslagen, laat zoiets ook je zeif niet onberoerd. Vlugger reizen en harder werken. De distributie tijdens de oorlog had, hoe noodzakelijk zij ook was, veel veran dering gebracht in de wijze van zaken doen en van een opheffing daarvan was voorlopig nog geen sprake. De vroegere, geregelde afnemers gingen met hun dis- Het weer was best, onze anjer strdé.1- de en ons gemoed was blij, evenals de controleur die ons zingend controleerde op afwijkingen. „Ga maar door edelacht bare”, neuriede de brave borst en zo tra den we in het krijt. Hier en daar was het druk; de knapen probeerden elkaar een poot uit te trek ken, de melkers trokken aan, de uiers van de koeien en die trokken aan touwen om los te komen, vanwege twee' of drie straaljagers die neiging hadden om van boven te vallen. drikstraat 36; muntbiljet, Zeeuwse broche en muntstuk, winkel C. A. Brenninkmeijer, Kruizebroederstraat; zwarte herenparaplule, Postkantoor Sneek; groene beurs met Inhoud, Eppie de Vries, Joh. Willem Frisostraat 40; enkele muntbiljetten, Tromp, Grootzand 9; lepeltje, Paques, Kleinzand 29; pad- vindersmes met opschrift „Oldenzaal”, Toonstra, Prinsengracht 12; klnder- tasje met foto’s en beursje, Bouwhuis, 3e Zomerrakbuurt 18; bruine portemon- naie met inhoud, Hofstra, Franeker- vaart 14e; dolkmes, Piet Jansen, Zuid- end 29; bos sleutels (gevonden in riool put Balthuskade), Mulder, Balthuskade 6; parapluis in hoes, Eppinga, 4e Fritte- mahovenstraat 8; lange zwarte heren overjas, Feringa, Leeuwarderweg 65; soort lipssleutel, dasspeld met paarde- hoofd, Gaastra, Amaliastraat 57; paar witte sokken met wasnr. 886, de Vries, Graaf Adolf straat 27; bril in koker t.n.v. Wiegersma, Woudsend, van der Zee, Prinsengracht 21; 2 zilverbons, Potma, Scharnestraat 24; linker damesglacé, Siemonsma, Willem Lodewijkstraat 5; spreng kralen, Geert Schutte, School straat 27muntbiljet, Okko Obbema, Grootzand 12. Voorts gedeponeerd: schoorsteenlo- pertje, leren schrijfetui inh. blauwe vul pen, 2 vulpotloden, inktlap en vlakgum; padvinderspet; paar ongev. gryze da- meshandschoenen. Tot voor enige dagen moest de heer Looper in de Kruizebroederstraat als er iemand bij hem kwam om brandstof voor zijn bromfiets de benzine en de olie zelf door elkaar mengen. Nu geschiedt dat voortaan automatisch in de Tulsa Multi pomp, welke deze week voor zijn zaak is geplaatst. Deze pomp bevat Tulsa Super racing olie van de meest gangbare dikten, zo dat alle merken bromfietsen thans bij hem kunnen tanken. De benodigde hoe veelheid olie kan van een in de pomp aangebrachte tabel worden afgelezen, zodat men altijd van een goede menging verzekerd is. Toegelaten tot de le klasse: J. Bak ker, F. Bergsma, xR. de Boer, xA. Bok, F. H. Brandsma, xA. Cambach, R. J. Casparie, E. Eijer, G. R. J. Hanewald, A. Hoogstra, xS. J. Hummel, xJ. de Jong, S. Kampstra, W. C. H. Matschat, K. v.'d. Meer, H. Meindersma, J. H. Nahuysen, xA. C. J. Poiesz, G. Postma, xH. Schaper, B. Schuil, J. Sonnenberg, B. Veenstra, xJ. F. Visser, H. H. Wem- pe, E v. d. Zijpp, allen uit Sneek; xM. A. de Boer, J. Kroontje, T. H. Muizelaar, K .Y. Wijnia, allen Bolsward; xA. Wal stra, Koufurderrlge; xW. E. A. Haar man en H. Roorda, Langweer;; E. Doo- renbos, Makkum; S. Castelein, Nrjhui- zum; L. Bokma, G. Eijzenga, K. v. Gor- kum, Roordahulzum; xT. v. Gosliga, Schettens; M. Schukken, Tjerkwerd; Th. Twerda, Wommels; J. J. Koopmans, A. F. v. d. Tempel, IJsbrechtum. Het examen wordt met elf candidaten voort gezet. Afgewezen 12 candidaten. X zjjn meisjes. Antonius Visser en Geertje Visser. Gehuwd: Jakob Reen, 21 jr. en Aukje Ploegstra, 20 jr. Overleden: Afke Bok, 9 mnd.; Jan Otte van Hazinga, 51 jr., echtgen. van Rinkje Smit, vroeger wedn. van Jitske Koehoorn; Harmen Dijkstra, 1 mnd.; Wijpkjen Hok, 62 jr., echtgen. van Anne van der Werf; Durk de Boer, 75 jr., echtgen. van Sjoerdtje Postma; Albertha van Wijk, 73 jr., echtgen. van Leonardus Franciscus van den Brink. Dat heeft Bruin nog nooit In z’n lange paardenleven meegemaakt, een wa gen met dubbele wielen. Maar één ding l< zeker, „extra veriterkt” It die wagen beslist I En de baas heeft goed lachen, want hij draagt een echt BEVA-werkpak, gemaakt van de beste slijtvaste weef sels, gecontroleerd op Amerikaanse testmachines. Zo’n BEVA-pak Is extra versterkt op alle plaatsen, die geweld moeten kunnen weerstaan. BEV A Is ook royaal met de stof, zodat BEVA-werk- pakken makkelijk zitten en... er Is altijd een schriftelijk garantiebewijs bij. Advertentie: Gebroeders Boots, schoenenmagazijnen Grootzand, be- richten een grote uitverkoop wegens opheffing van de zaak. Het huis is uit de hand te koop. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 24 Juni—1 Juli. Geboren: Johannes z. v. Wijtze Piersma en Jetske Bijlsma; Hidde z. v. Bernardus van der Woude en Hen- drikje Kamstra; Willemke d. v. Hen- derikus Johannes Hofmeester en Im- mlgje Hornstra; Grietje d. v. Jurjen Ladenius en Hiltje Zoethout; Sjoerd z. v. Jan de Witte en Neeltje v. Ab- bema; Age z. v. Melle Mollema en Aagje de Vries; Trijntje d. v. Johan nes Visser en Sjieuwke Ladenius; Jo hannes z. v. Ulbe Jaasma en Tjitske Nuijen; Ritske z. v. Keimpe Ringma en Aaltje Boot; Geertrui en Hende- rina ds v. Gerrit Oppenhuizen en Geertrui Dijkstra; Alle z. v. Simon SNEEK. In de raadsvergadering onzer gemeente verzocht de heer Beekhuis B. en W. een adres aan de regering te richten om de dienst doende schutterij in deze gemeente om te mogen zetten in een rustende. B. en W. zullen dit overwegen. WYMBRITSERADEEL. Bij de raad dezer gemeente was ingekomen een schrijven van de heer H .Ringma te Leeuwarden waarin hij meedeelde de benoeming tot hoofd der o. 1. s. te Gaastmeer niet te aanvaarden we gens het gering aantal schoolgaande kinderen en het feit dat de dolerende gemeente aldaar werkt voor uitbrei ding van haar school, er is weinig zekerheid dat de openbare school te Gaastmeer zal blijven bestaan. In zijn plaats werd benoemd de heer Brands te Aalsmeer. Groene ceintuur, Sjoerd de Jong, Woudsend; huissleutel, KI. Pruiksma. Woudsend; roeiriem, G. de Vries, Ga- lamagracht 13, IJlst; badhanddoek, Joh. Rooks, Eegracht 60, IJlst; hooivork, P. Postma, Jutrtfp 35a; paar rubberkinder- laarzen, Muurling a.b. 't Op (Oppenhui zen); auto luchtvilter, B. Westerhof, Woudsend; schaar, D. Osinga, Wouds end; polshorloge met lederen riem, Post C., Scharnegoutum; vulpen, merk Hoo ver, B. Tamsma, Oosthem 122. Het is sterk zoals de verhalen zich vanmorgen concentreerden op ’t weer in verband met de zonsverduistering. We beluisterden er enige waaronder dat van Jabik, een stoere knaap van bijna 200 pond en lytse Douwe, die misschien de honderd haalt, als ie goed in z’n kleren zit Ze hadden bevig gevochten (met de. woorden) om een koe en de laatste ar- WYMBRITSERADEEL, Juni1 Juli. Geboren: lebeltje d. v. Jouke Pun ter en Tjitske Lukkes te Goënga; Nicolaas z. v. Sippe Hogeboom en Harmke Flobbe te Uitwellingerga; Wietske d. v. Willem Kuipers en Cor- neliske Wiersma te Woudsend; Sieuwke Katharinus z. v. Bernardus v. d. Meer en Janneke Slippens te Westhem; Frans z. v. Herre Terpstra en Marijke de Jong te Westhem; Jan z. v. Hidde Walta en Christina Bou- ma te Westhem; Geertje d. v. Rein Couperus en Gerlofke Siersma te Hommerts; Bouwe z. v. Hantje Speerstra en Beeuwkje Zijlstra te Tjalhuizum; Wietze z. v. Wopke v. d. Zee en Jetske v. d. Meer te Oppen huizen; Gerlof z. v. Yke Swart en Rigtje Keulen te Goënga. Gehuwd: Thijs de Jong met Marij ke Temming, beiden te Woudsend. Overleden: Janna Suierveld, 5 jr. te IJsbrechtum; Willem Grondsma, 46 jr., echtgen. van Hotske Visser te Oosthem. gumenten werden gegeven, terwijl lytse Douwe klem zat tussen de koe en Ja- biks grote handen. „Nou wol ik dy noch ienkear in bod dwaen smoarge skries en as it bidrach üt myn müle wei is, dan kinst my gelok dwaen ja of né!” ,,’t Is my to min”, sprak Douwe, „en nou moast my loslitte, hwant dou stiest al op ’e list!” „Op hwat list?” „Fan ’e fortsjustering, moarn, sjoch, de gelearden Jabik, nimme de del fan moarn tagelyk oan om spul kwyt to wurden, hwer’t men forlegen mei is”. „Fprklearje dy neijer nutedop”, en Ja bik plantte z’n stok op Douwe z’n houtje-toutje schoenen. „Nou sjuch”, sprak Douwe, „myn soan is by de luchtmacht. Sadré as de sinne forstjustere is, dan wurde der tagelyk in mannich lju fortsjustere, ik haw in list krige en der stie dyn namme ek op!” „Just”, sprak Jabik, „en kin ’k der ek wer óf?” „Dat hlnget fan dyn bieden óf Jabik”. Toen bood Jabik drie kaart stuk met de boer en Douwe accepteerde. Tante Tryntsje sjorde hem overeind en zei „Moast dat nou sa mal, Douwe?” „Och fanke, tk woe ’t fan ’e moarn mei moderne middels bisykje, mar dat is my sur opbrutsen!” Tante en hij zochten de tanden en kie zen op en toen Douwe een andere lief hebber. Maar over zonsverduistering heeft hij niet weer gesproken. In één van de andere sectoren wis selden twee bezoekers hun lotgevallen uit aangaande de „üngetiid”. „Wy wiene sa moai op 'e gong hen en doe dat waer fan juster, ik kin jo sizze ik bin in evenredich minske, mar doe’t de faem nel iten sei,,’t Treft moai boer, üs bak is binei leech, doe waerd ik dochs wol sa breinroer dat jou moatte tinke as de frou my net keard hie danhie ’k de faem mei stoel en tafel troch de glêzen wadde!" Zijn collega draaide mismoedig een si garet en zuchtte toen: „Kom ik moat noch efkes neide glêzemakker... üs faem hie ek fan sok praet, mar myn wiif wie net thus... Froulju is raer guod, man!” „Froulju? Nou ik wol ’t net al to mül sizze, en ’t bliuwt ünder üs, mar as it noch wie lyk as yn ’e aide tiid, dat se forhannele wurde koene, dan wie de Snitser fémerk to lyts!” ,,’t Is ek sa jonge, mar wy skarrelen wol wer krekt sa lang dat we üs eigen werom hiene!” Aan de koffietafel pittige gesprekken met Tine (zonder Italiaan) als middel punt en Benardus in de contramine. „Sonsfordüstering? Su magge eerst wellus ütlegge wat fur in ding as dajt is, du sonne, wete jou ut stukjeskrie- ver?” Wij wezen naar Tine. „Dit is ons zonnetje”, zeiden we en dronken haar toe. Op dat momentpardon even de melding 1218 stuks. 69 melke, kalve en weide- koeien 5801030, als vorige week. 40 vette koeien 2—2.42, 2.43—2.89 ge slacht, slepende handel, lager. 18 pinken 420630, ruim prijshoudend. 2 paar den geen notering. 13 graskalveren 190 f 300, notering als vorige week. 213 nuchtere kalveren 3854, stug en duur. 170 schapen 80—135, vlugge handel, prijshoudend. 400 lammeren 45 60, 6585, handel vlot en ruim prijshoudend. 10 bokken en geiten. 110 varkens en vette biggen 1.561.82, 1.831.96 levend, vleestypes duur der» 90 zouters 1.81f 1.84, ruim prijs- Hoe kwam dat bos sleutels in een rioolput? Aangegeven van 2230 Juni: zak doek, de Boer, Eeltje Halbertsmastraat 22; badhanddoek met zwembroekje, Schouw, Suupmarkt 19; padvindersriem, van der Heide, Bourbonstraat 24; arm band, Stenekes, Parkbuurt 12; zilveren kruisje met kettinkje, Douma, Looxma- gracht 19; rechter damesschoen, van der Baan, le Oppenhuizerdwarsstraat 1; dasspeld met scheepje, Swart, Regen- boogstraat 1; rolletje negatieven, Pie ters, Leeuwenburg 19; blauwe ceintuur met kopren gesp, Bootsma, Hoogend 28; ring met sleutels en 2 plaatjes, Terpstra, Parallelweg 31; rood plastic kindertasje, Tiemersma, Stationsstraat 10; schroe vendraaier met geel handvat, Arema, Jan van Nassaustraat 49a; wit kinder kousje met blauw, Tromp, Grootzand 9; gekleurde hoofddoek, G. J. van Asselt, p.a. Tjaarddijk 112, Nijland; kindersok, de Boer, Schaepmanstraat 13; bruine beurs, Grondsma, Oosthem 82; zwarte fietspomp, Jansen, aan boord „Actueel”, Waterpoortsgracht; grijs-blauwe knie kous en zeemleer, de Groes, 3e Woud- straat 3; leren beursje met inhoud (met naam H. v. d. Neut, Lemmer, Straatweg 33) Atje Wierdsma, 2e Woudstraat 15; kettingarmband, Postma, Fred. Hen- ’t Was toen in die jaren nog stil op de wegen; een heel enkele auto en wat meer motoren, maar overigens ging 't verkeer nog steeds als van ouds: stap voets. Bij de rivieren moest je nog wor den overgezet en 't zou voor heel wat reizigers van tegenwoordig een rare ver toning hebben geleken, dat overzetten met die ouderwetse ponten, waar twee boeremannetjes met zelen om, zo'n log gevaarte naar de overkant van onze ri vieren trokken. Alleen op de allergroot ste werd van stoom- of gierponten ge bruik gemaakt. Nu zijn al die rivieren overbrugd en jaagt ’t verkeer onophou delijk door. 't Werd een prachttocht die dag; we deden het ons aan tijd, want 't wrs in ’t langst der dagen. We pleisterden in Apeldoorn en Arnhem en reden in de gouden avond over Nijmegen, Grave en via Uden. St. Oedenrode naar Eindho ven. Onderweg troffen we nog een her der met zijn kudde en bewonderden de discipline van de beesten, die op het ge brom van de honden allen keurig rechts hielden, terwijl de herder ons met brede armzwaai liet passeren. Met het tegen woordige verkeer zou zoiets niet meer mogelijk zijn. We hadden ons voorgesteld in Eind hoven in een der vele hotels wel gemak kelijk onderdak te kunnen krijgen, maar dat viel niet mee. In het allereerste, in de buurt van het station, dat ons nogal geschikt leek en waar wij dan ook maar afstapten, deelde de eigenaar, die toe vallig buiten zat in de mooie avond, ons mee, dat er geen plaats was en vermoe delijk in heel Eindhoven niet. De stad zat geregeld vol buitenlan ders, die allen iets met Philips te ma ken hadden. Eindhoven was net een uit z’n krachten gegroeide jonge man. Het kon de uitbreiding van de fabrieken niet bijbenen en kwam aan alle kanten hotel ruimte te kort. Na veel getelefoneer gelukte het ons in het eerste hotel ter plaatse toch nog onderdak te krijgen op een tweepersoons kamer, die toevallig op het laatste mo ment was vrijgekomen. De volgende morgen na het ontbijt bracht mijn broer me naar de garage waar ik mijn motor had gestald, en daar troffen we een chauffeur van Philips, die elke week met zijn patroon en me vrouw naar Brussel ging. Hij gaf mfl nog een paar nuttige wenken en toen startte ik voor mijn eerste buitenlandse tocht na de oorlog. Wordt vervolgd. Oorlog Maar toen schoof dat andere grote onweer op 1 Augustus de gehele beslis sing van de baan, die vreselijke, door niemand verwachte oorlog, die ook deze vreedzame strijd op het groene veld ón mogelijk maakt" en vele van onze Bel gische vrienden in die andere strijd sleepte. Wat zou er van hen worden? Die eerste weken verliepen in angstige spanning; Luik werd hardnekkig verde digd en ’t duurde een hele tijd voor Ant werpen viel. Toen kwam de invasie van de vluchtelingen en de internering van grote groepen Belgische militairen. Ook Friesland kreeg z’n deel van deze ge ïnterneerden voor wie in Gaasterland een drietal kampen wérd ingericht. Ze zagen er over ’t algemeen maar pover uit, deze „piotten”, zoals ze in België meestal werden genoemd. Er werden grote lijsten met honderden na men gepubliceerd die je in Amsterdam kon kopen. Ik bestudeerde ze Ijverig maar kon er geen enkele naam van mij bekende kaatsers op vinden. En van mijn Intieme vrienden maar geen teken van leven. Toen eindelijk, na een paar maanden, in een enveloppe met als afzender ie mand uit Roosendaal een visitekaartje van mijn vriend Meunier uit Brussel: „Wij zjjn nog in leven en wachten met ongeduld en ".ngst het einde van deze vreselijke oorlog af”. Deze „vreselijke oorlog” was toen maar nauwelijks een paar maanden oud en toch zag men toen al uit naar een spoedig einde. Zó weinig oog hadden zelfs ontwikkelde mensen de heer M. was chef van ’t hoofdkantoor van de Telefoondienst in Brussel op wat oor log betekende. En wat wister ook wij er van af? Ik schreef direct aan het adres in Roosendaal en kreeg na enkele dagen een brief van de afzender, ’t Bleek een zeer eenvoudige Brabander te zijn, die met een vrachtwagen met kaas „kaars” noemde hij het naar Brussel was geweest. Hij had het kaartje van de heer M. over de grens gesmokkeld, wat niet zonder gevaar was, daar aan de grens streng gecontroleerd werd. Ook schreef hij mij nog enkele afschu- welijke bijzonderheden over slagvelden welke hij was gepasseerd. Ik wist dus toch iets en toevallig ont moette ik enkele dagen later in Balk in een hotel een Belgische dame. Zij was een echte Brusselse koopvrouw, die zelf naar Gaasterland was gekomen met een „Ausweis” van de Duitsers om lijsters in te kopen. Die kregen zij al jaren van een oude lijsterflapper uit Ruigahuizen naar ik meen. Toen ik haar vroeg of het niet moei lijk was een toestemming te krijgen van de „boches”, zoals de Duitsers toen al gemeen genoemd werden, knipoogde ze .en zei dat die ook wel lijsters lustten. Ik vertelde haar van mijn kennissen in Brussel en vroeg haar of ze een kaartje voor mij mee wou nemen. Maar daar trapte -ztr niét in, Zij dorst zelfs naam adres niet op te schrijven, maar beloofde mij, nadat zij deze goed in haar geheugen had geprent, mijn vrienden te zullen bezoeken, wat naar ik later ver nam ook is gebeurd. Wie toen had voorspeld, dat de oor log vier jaar zou duren, zou voor gek zijn verklaard, maar helderzienden, wa ren er op dat moment zeker niet of V Advertentie L.M.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5