De verdwenen Robijn i -mbM VANHiERENDAAR“"lj^,“rf Rondom de Kerck van Sint Maerten te Sneeck i 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Ingezonden Telefoon Het affiche voor Sneek Nederlands Elftal voor de West Voetbal in Ijlst FEUILLETON EEN MYSTERIE ROMAN Indeling nieuwe voetbal competitie Dr S. Gerbrandy hoogleraar V.U. Uitstap je personeel N. J. Wouda’s Meelfabr. n.v. EN TOCH G, VA i DE PIJPEK AMP, Kleinzand 2, Sneek 1 Auto geslipt Nogmaals: L.S.C. - Sneek Anjerdag W etterpoarteparty Sneon 10 July Tegelijk appels en bloesem f t Lreme en one No. 24. Financiële moeilijkheden. Geachte Redactie, P. S. S c h e 11 e m a. Advertentie l.M. EEN LEZER „Slbbeltjesdag”. Redactie Sneeker Nieuwsblad. Advertentie l.M. te Het Comité, enz. i Advertentie Ingez. Mededeling. in feite diefstal was werd drie dagen waard „Maar u beseft toch wel, mijnheer, dat Toen deze geheimzinnige briefjes ble- achter U aan?” door Frank van Falckenoort Het oudste reglement van de Diakenen. Op 30 April 1773 maakte Hans Roe- lofs Boelens te Sneek zijn testament. Deze laatste wilsbeschikking ving aan als volgt: de échte kauwgom is het al meer dan 100 jaar dat wij vooraan staan in de leverantie van Boeken, Kantoor- en School behoeften en Vulpennen. IJLST. IJ.V.C. II had Düisdagavond Oranje Nassau III van Sneek op bezoek voor een vriendschappelijke wedstrijd. De bezoekers waren de sterksten. De ruststand ging in met 01, De eind stand werd 13. Th. Doevendans scoor de het enige doelpunt voor IJ.V.C. verdrijft Uw De pittige monter divert SCHARNEGOUTUM. Maandagmiddag slipte de heer Heuving van Veendam met zijn luxe auto in de bocht nabij de boerderij Santema. De auto schoot dwars over de Leeuwarder straatweg In de berm, schoof over de schone was van de fam. Tjalsma, nam ’n telefoonpaal mee in haar val en kwam in de bermsloot te recht. De heer Heuving kwam met de schrik vrij, maar de telefoonpaal werd vernield en de vrouw van Klaas Tjalsma moet opnieuw achter de wastobbe. Een kraanwagen van de Groot bracht de drenkeling weer op het droge. Voor het nieuwe seizoen ;’jn de eerste klassers als volgt ingedeeld: Afdeling A: A.G.O.V.V., Blauw Wit, D. W.S., Elinkwijk, Enschedé, G.V.A.V., Haarlem, Heerenveen, H.V.C., Leeuwar den, Vitesse, V.S.V., Wageningen. Afdeling B: Ajax, Be Quick, D.O.S., E. D.O., Ënschedese Boys, Go Ahead, He racles, N.E.C., Rigtersbleek, Stormvo gel), Volewijckers, Zwolse Boys, Veen dam. Afdeling C: B.V.V., E.B.O.H., Excel sior, Hermes D.V.S., Limburgia, N.A.C., P.S.V., R.B.C., Sittardia, V.V.V., Wil lem x.Xerxes, Kimbria of Kerkrade. Afdeling D: A.D.O., Bleyerheide, Bra- bantia, Eindhoven, Emma, Feyenoord, Juliana, Longa, U.V.V., Noad, Sparta, S.V.V., D.F.C. zich nog omdraaide en zei: „Tot het ein- om geld in onze hotelkamer en vertelde, dat zouden niet alleen hij, maar zijn gehele familie moeten sterven. De steen was een der weest, dat in een der oorlogen werd ver nield. Daarom bewaarde rrien deze steen als een heiligdom en nu deze reliquie verdwenen was, zouden de bewoners van het dorp, waar de tempel stond, ten prooi worden aan ziekten, rampen en ik weet niet wat meer. Puur bijgeloof na tuurlijk, waarom zowel mijn vrouw als ik lachten. Misschien, achteraf bekeken, heel onverstandig, maar ja, we waren beiden jong. Ik gaf de man dan ook dui delijk te kennen, dat er geen sprake meer was van teruggave van de steen en dat de koop gesloten bleef. Zijn bidden en smeken deerden ons niet, want der gelijke toneeltjes hadden we in Egypte r' meer mee gemaakt. En om tenslotte de man kwijt te raken, zeiden we, dat we de steen al naar Europa verzonden hadden, zodat we de koop niet eens meer ongedaan konden maken. Het gevolg van kening in zijn testament. Hij gaf nl. tevens zijn toestemming om, nadat alle effecten zouden zijn verkocht, ook zijn huis aan het Hoogend ten gelde mocht worden gemaakt. Boelens was tijdens zijn leven hoog in aanzien. Hij kende geen geldgebrek, maar heeft toch be grepen, dat op deze wereld niets blij vend is. gesteld, welke voor controle van een stempelafdruk werden voorzien. Bij deze uitreiking waren de echtgenoten van de Diakenen aanwezig. In het jaar 1855 waren de prijzen van de koeien zo laag, dat men besloot een koe aan te schaffen en het vlees hiervan aan de armen bij de uitdeling van de gort of erwten te geven. Na aftrek van alle kosten bleek, dat de kosten van dit vlees circa 12 cent per pond hadden bedragen. In het jaar 1864 bezaten de Diakenen nog 49 ka mers (eenkamerwoningen), welke jaar lijks aan huur rond 2500 )pbr ^hten. Deze kamers werden regelmatig gecon troleerd op de zindelijkheid van de be woners en zoals we uit het notulenboek weten, werden de meesten steeds zinde lijk bevonden. Jan ten Cate Gonggrijp en Antonie Johatnna Becke- ringhfonds. Op 18 Mei 1888 schonk deze familie een bedrag van 3000 aan de Diaconie onder voorwaarde, dat uit de rente ieder jaar op de dag vóór Kerstmis een extra gave aan de dan aanwezige armlastigen moest worden gegeven. Verder ontving de Diaconie in de loop der jaren nog vele schenkingen, waarbij de linkerhand niet wilde weten wat de rechter deed. Zij blijven dus ongenoemd, maar hebben velen blijdschap en dank baarheid in de moeilijkste jaren van hun leven geschonken. R. HANEWALD, Voorzitter. T. BRENS, Secretaris. L. BRANDENBURGH. A. JANSEN J. R. VAN REEKUM. M. D. RINGNALDA. Mevr. TAMMINGAPiebenga. Mevr. VAN DER VEEN—Leeninga. B. H. WEMPE. Schep vreugde in t leven WRIGLEY verdrijft Uw zorgen. en fris. „In overdenkinge van de seekerheit des doods en de onseekerheit der uure en stonde van dien, ben ik Hans Roe- lofs Boelens. meede Vroedschap van de stad Sneek, uit vrijen wille voor beraden gemoede en zonder overre- dinge van ymant ter werelt te rade geworden, te maken dit mijn Testa ment, uiterste en laatste wille, enz. In een van de oudste boeken van de Diaconie, het z.g.n. Schult-Boeck voor de Dyakonen der gemeijnte Christie binnen Sneeck, tevens Boelgoedsboeck zijn de oudste artikelen opgenomen, waaraan de Diakenen zich in het jaar "’613 hadden te houden. Het is een langwerpig boek gebonden in perkament. Uit deze artike len weten we, dat de Diakenen ieder jaai tegen de winter ten behoeve van de arm lastigen inkochten zes- of zeven en twin tig schouwen turf. Tegen Allerheiligen zorgden ztj voor een warme maaltijd voor hun bedeelden. Hoewel de hulp meestal in natura werd verstrekt, werd toch ook meermalen financiële bijstand verleend. Hierbij werd aantekening ge houden wie deze bijstand kreeg, op wel ke dag en het uitgekeerde bedrag. In 1648 werd het bestaande reglement aan gevuld. Hieruit weten we, dat het in de praktijk meermalen is voorgekomen, dat de armlastigen zich om ondersteuning of met klachten wendd n tot de plaatse lijke predikanten of tot een der ouder lingen Het gevolg hiervan was dat dan dubbele onderstand werd gegeven of andere vergissingen werden gemaakt. In de aanvulling van 1648 werd hieraan definitief een einde gemaakt. De arm lastigen konden zich voortaan alleen nog maar wenden tot de Boekhouder van de Diakenen.. Het jaarlijkse inkomen van de Dia conie bedroeg In 1716 ruim 3100 caroli guldens en wel uit renten van Obliga ties, huur van landerijen en hulzen, jaar lijkse opbrengsten uit collecten en vrij willige giften en als sluitpost een sub sidie van de Magistraat van de stad Sneek welk bedrag verkregen werd uit de opbrengst van de verhuur der stoelen in de Martini Kerk. Uit de Inventarisa tielijst, opgemaakt in het jaar 1750, we ten we, dat de bezittingen van de Dia conie bestonden uit 17 pondematen los land gelegen onder het dorp Loënga (verkocht in 1796), dertien huizen, ver spreid over de gehele stad, waarvan de meesten werden verkocht in de jaren 1769, 1790 en 1796, en verder nog 43 kamers. Uit een overzicht van Februari 1797 is bekend, dat er toen 143 armlastigen waren en de Diakenen 2000 caroli gul dens meer hadden moeten uitbetalen dan het inkomen over het jaar 1796 had be dragen. Ter dekking van het tekort wer den obligaties en landerijen verkocht. In de jaren 1799 en 1800 waren de levens middelen schrikbarend duur als gevolg van de strenge winters. Daardoor was over het jaar 1800 opnieuw een tekort ontstaan en wel een bedrag van 800 ca roli guldens. In overleg met de Kerke- raad werd een offerkist in de kosterij geplaatst, met welke bi"”engew ne geld inzameling de ontstane schuld gedelgd werd. Maar er kwamen opnieuw finan ciële moeilijkheden, waarvoor extra col lecten met lasten werden gehouden, die in 1805 1661 en in 1808 1116 caroli gul dens opbrachten. Maar de armoede greep steeds meer om zich heen en dien tengevolge kreeg de Diaconie in 1813 toestemming van het Stadsbestuur een collecte langs de huizen van alle Her vormden te houden. Uit een aantekening van dat jaar blijkt, dat de kerkelijke ge meente toen een zeer groot aantal arm lastigen had en maar weinig gegoeden. Steun volgens 12 tarieven. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook En wel zo Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang Neem de le week elke avond twee Carter s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één 8e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter s Leverpilletjes stellen uw Inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tüdelijk vertra gen, neem dan tijdelük Carter’s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet tn de laxeer mlddelen-gewoonte. Haal direct Carters Le- verpilletjes. f 1.20 per flacon. 67 Directeuren der Vrije Universiteit heb ben Dr S. Gerbrandy te Amsterdam be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid voor het onderwijs in het privaatrecht. Dr Gerbrandy werd in 1914 te Sneek geboren. Hij ontving zijn juridische op leiding aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1946 promoveerde op het proef schrift: „Industrieele eigendom en sub jectief recht”. In 1937 vestigde hij zich als advocaat en procureur te Amster dam. Naast de advocatuur bekleedt Dr Gerbrandy de functie van kantonrechter- plaatsvervanger en secretaris scheidsge rechten zee-ongevallenverzekering Voorts is Dr Gerbrandy bestuurslid van het Algemeen Werkloosheidsfonds. was een meisje, zoals er twaalf gaan in een dozijn, niet opvallend, maar voor zo ver ik weet, wel verknocht aan haar meesteres „Bent u van dit laatste wel zeker, mijnheer Van Brantenaar?” viel Koks hem in de reden. Va.i Brantenaar keek de politieman verwonderd aan. „Ja, waarom niet? Jane kon heel goed met het meisje over weg en, voorzover ik me kan herinneren, was ze ook heel handig in haar werk. Ze ging overal met Jane heen”. „Kijk eens, ik vraag het hierom”. En Koks vertelde in het kort, wat er in de nacht na de moord in het kamertje van de kamenier was voorgevallen. Van Brantenaar had met verbazing geluisterd. „Dus u bent van mening, dat Gerritje u opzettelijk liet struikelen om te voorkomen, dat u op tijd beneden zou zijn geweest?” „Beslist” antwoordde Koks met vaste stem. „Een van de mensen, die op dat ogenblik in het kamertje zat, heeft het namelijk gezien”. „Het komt me hoogst onwaarschijnlijk voor”, mompelde Van Brantenaar, „want wat zou ze er aan hebben?” „Ze zal er in ieder geval toch wel een afdoende reden voor gehad hebben”, meesmuilde Koks. „En daarbij komt nog dit: ongeveer een kwartier later was het meisje spoorloos verdwenen. Tot nu toe hebben w>j niets meer van haar ontdekt”. Van Brantenaar schudde niet begrij pend het hoofd. „Het klinkt me alle- maeal raadselachtig in de oren. Ik kan er geen touw aan vastknopen. Hoe is Gerritje verdwenenl” Wordt vervolgd. Stadsgesprekken duurder, ’t Is alweer dat trieste liedje, Dat vervelend geld-verhaal, Tekst: „duurder” en „prijsverhoging”, De muziek: „Sijmen, betaal!” ’t Is alweer die oude klaagzang, Dat onprettige idee: Praatjes vüllen niet, maar maken Gaatjes in Uw port’monnaie! Ménnen spreken over zéken En zijn altijd rap van tong, Vrouwen niet zóóó vlot, zó zaak’lijk (Over „tea” en „show” en „song” Maar enfin: de stadsgesprekken Gaan omhoog en welbeschouwd Voelen we dus wéér die waarheid: „Spreken zilver, zwjjgen goud!” PHILIA. Wij kregen nog enkele ’grieven over deze „taalkundige" kwestie. Alle aange voerde argumenten, dus ook die van „lezer brengen geen verandering in ons standpunt, dat het „dorado” en niet „eldorado” had moeten zijn. „El” is het Spaanse woord voor „het”, zodat er eigenlijk op het affiche staat: „zeilers het dorado bij uitnemendheid”. Dat dit niet juist is, behoeft geen nadere uit leg. Het is bij de krant niet gebruikelijk naast de ontwerper(s) van een affiche ook de drukker te vermelden. Maar in dit geval willen we ook die gaarne noe men. Het is de fa. H, Doevendans Zonen alhier. Door de K.N.V.B. zijn de volgende spe lers aangewezen voor de tournée, Ike het Bondselftal eind Juli-begin Augustus zal maken naar Curasao en Suriname: DoelverdedigersSteiger (P.S.V.) en Van der Windt (V.S.V.). Backs: Odenthal (Haarlem), Tebak (Eindhoven), Kuys (Haarlem) en Wier sma (Donar). Halfspelers: Kaassens (V.V.V.), Ter- louw (Sparta), Van der Hoek (Feije- noord), Biesbrouck (R.C.H.) en Brooy- mans (R.A.C. Voorspelers: Wim van der Gijp (Em ma), Dillen (P.S.V.Van Melis (Eind hoven), Bleyenberg (Rigtersbleek), Ben- naars (D.O.S.K.O.), Van Beurden (B.V. V.) en Van der Kuil (V.S.V.). L uer (Noad), die eveneens was uitge nodigd zal de reis wegens studieredenen niet kunnen meemaken. Een negentiende speler zal nog worden aangewezen. De ploeg zal worden vergezeld door de voorzitter van de K.N.V.B., ir H. F. Kopster, de secretaris-penningmeester L. Brunt, het bestuurs- en technische commissielid G. Kruyver en een lid van de keuzecommissie van de K.N.V.B. Als coach en verzorger zal oefenmees ter, K. Kaufman, n^egaan. Op 24 Juni vond ’t jaarlijks uitstapje van bovengenoemd bedrijf plaats. Dit maal ging de reis naar Noord-Holland. Onder begunstiging van prachtig weer vertrok het personeel met zijn dames met twee grote autobussen van de „Zuid-Westhoek” des morgens om 7 uur vla de afsluitdijk naar Den Helder, waar de haven werd bezichtigd. In Huisduinen werd koffie gedronken. Daarna werd koers gezet via Petten naar Schoorl, waar men zich vermaakte in speeltuin en op het klimduin. Hier had ook het diner plaats, aangeboden door de direc tie, dat zeer in de sn^aak viel. Na de maaltijd werd een wandeling gemaakt door de duinen naar Bergen en werd vol op genoten van een prachtig panorama. Te Bergen werd het pompstation be zichtigd. In 3 groepen werd onder des kundige leiding een rondgang gemaakt langs dit interessante bedrijf, hetgeen zeer leerzaam was. Men beseft dan pas wat er aan voorafgaat voor men het kraantje m de keuken opendraait om zich te goed te doen aan heerlijk zuiver drinkwater. Men bleef nog enige tijd te Bergen, waarna naar Egmond aan Zee werd gereden waar de inwendige mens nog wat werd versterkt. Vervolgens werd de terugtocht aanvaard via Alk maar. Als laatste pleisterplaats deed men Den Oever aan, waar de koffie goed smaakte en men nog geruime tijd ge zellig bijeen was. terwijl '•ommigen bit'! gaven van hun poëtische gaven! Na een driewerf hoera op het actieve bestuur der Personeelsvereniging voor de keu rige regeling en op de chauffeurs voor hun uitstekende service, arri”eerde het gezelschap om 10 uur te Sneek in dank bare stemming voor de prachtige reis. donker uiterlijk enO ja, hij heeft een klein litteken op zijn voorhoofd. Tja, wat moet ik meer zeggen? Voor ons, Europeanen, lijken al die donkere typen zoveel op elkaar” „In ieder geval zal ik een bevel tot de korte tijd, dat ik met Jane gehuwd aanhouding doorgeven”, besliste Koks, was, bijzonder veel belangstelling aan de „voor het geval dat de man zich in ons dag gelegd heb voor de kamenier? Het In dit testament vermaakte hij zijn gehele nalatenschap aan de arme lid maten van de kerk en aan de Stads Huiszittende Armen. Hij stelde vier per sonen aan, die deze zaak na zijn over lijden moesten regelen en tevens de op volging van dit viertal, zo er een of meerderen van hen kwam (en) te overlij den of de stad Sneek mocht (en) verla ten. De rente van zijn vermogen, het ge deelte wat de Diaconie toekwam, moest ieder jaar op vier Januari verdeeld wor den in zijn huis op het Hoogend. De uit deling moest geschieden in een vertrek van deze woning, en indien het huis in middels mocht zijn verhuurd, moest hier mee bij de verhuur rekening worden ge houden. De heer Boelens wist echter dat eenmaal de tijd zou komen dat de voor delen uit zijn nalatenschap zouden op houden. Maar ook hiermede hield hij re- Aan het Bestuur van de v.v. „Sneek”. Naar aanleiding van Uw ingezonden stuk in dit blad van 28 dezer, verklaren wij, dat wij de v.v. „Sneek” hebben uit genodigd voor de traditionele nederlaag- weastrijden om de Bertus Blom-beker. Traditie is steeds geweest, dat alle ver enigingen, ook de v.v. „Sneek”, zijn uit gekomen met hun le elftallen. Namens het bestuur van de v.v. „L.S.C.”, W. KOOISTRA, secr. opannende dagen De algemeen bekende Ahjer-dag is weer gehouden. De medewerking was ook dit jaar weer zeer spontaan. De netto-opbrengst bedroeg 548.35. Het comité betuigt aan alle medewerkers, collectrices en collectanten zijn harte lijke dank en hoopt tevens het volgende jaar weer een beroep op hen te mogen doen. Tevens wil het de culturele vereni gingen in Snëèk animeren, een bijdrage uit het Anjerfonds aan te vragen, waar bij een duidelijke vermelding van de doelstelling en de financiële omstandig heden van de vereniging wordt vermeld. Deze aanvraag kan te zijner tijd inge diend worden bij de heer A. Holkema, Referendaris ter Provinciale Griffie Leeuwarden. Sedert dagen, ik ben de tel kwijt, leef ik in hoogspanning. Nee, geen examen, dank U, ook niet in de naaste omgeving. Het komt van het merelnest in de buur- tuin. Indertijd heeft Pa, deftig in het zwart, een tweeling aangegeven bij de burgerlijke lijsterstand. ’s Avonds zong hij zijn dank en vreugde uit en we kwa men om de beurt op kraamvisite. „Lijkt op Pa”, zeg je dan uit beleefdheid, al zie je niet anders dan een wijdopen snavel. Wij hadden ook ons deel aan de zorg volle eerste weken, want onze tuin moest de vette wormen leveren en pik maai eens wormen uit een te droge grond. Wanneer Ma aan 't vangen was zat Pa haar moed in te jubelen en als Pa aan 't trekken was, keek Ma streng toe of hij wel alles thuis zou brengen. De kleinen groeiden, naar het ons leek, voorspoedig op, alleen is het wel vreemd dat er tenslotte maar één merel- kind uit het nest steeg. Waar het andere gebleven is weet ik niet. Het uitstijgen heb ik ook niet gezien opeens zat de jonge merel op het tegelpaadje in onze tuin. Hij leek me met zijn rond lijfje, nagenoeg zonder vleugels en staart, nog rjjkeljjk jong om nu al alleen de wereld in te moeten gaan, al zag hij eigenwijs genoeg rond met z’n ronde kraaloogjes en nam hij zelfs het initiatief tot een zonnebad. Toen begon het al. Als ik Pa hoorde tjoeken op de schutting, vloog ik zenuwachtig op en bonsde op de tuin deuren om de poes weg te jagen. Die was er niet; wel vloog Pa krijsend weg en liet van schrik de worm vallen, die het verblufte jong nu in de grond zag verdwijnen. Zat Pa dan met scheve kop op het dak van het buurhuis te loeren wat gevaar er nu eigenlijk dreigde, dan kreeg ik weer hartkloppingen van angst dat hij het jong niet weer terug zou kunnen vinden. Zelfs toen had ik al geen rust als ik het jong een poosje niet zag, maar zocht net zo lang onder de coto- neaster tot hjj met een vaartje achter het bosje riddersporen vandaan schoot en me uit louter angst bijna in het ge zicht vloog. Achteraf beschouwd waren het mooie dagen. Ik hóórde bij wijze van spreken zijn vleugeltjes groeien en hij kreeg een eigenwijs staartje. Ik had uitgemaakt dat het een jongetje was. Hij leerde elke dag. Het kwam zo ver dat Pa vlak voor zijn verbaasde snavel zelf de grote worm naar binnen begon te werken, die hém rechtens toe kwam. Om niet van honger om te komen nam hij zelf maar een voorzichtig pikje en merkte niet eens dat Pa hem wat hielp door de worm fijn te prakken. Hij leerde beter vliegen en ik dacht al dat we hem veilig groot j Op 7 Februari 1765 overleed Sibbel- tje Tjeerds Galtema, weduwe van de Schepen Jos IJsbrands Wiersma. Zij ver maakte aan de Diaconie vijftien en een halve pondemaat land gelegen onder Gauw, maar verbond aan deze schen king de voorwaarde dat de Diaconie ieder jaar op de Zondag voor haar sterf dag alle weeskinderen moest trakteren op rjjstebnj met suiker en kaneel en voor ieder een pof. Al spoedig werd deze dag in de volksmond „Slbbeltjesdag” genoemd. Tot in 1873 heeft de Diaconie steeds aan deze verplichting voldaan door de weeskinderen in het Old Burger Weeshuis op Sibbeltjes sterfdag te trak teren. Het Old Burger Weeshuis telde toen nog 59 weeskinderen, en de totale kosten bedroegen 14.87. Op 16 Maart 1796 echter was de Diaconie wegens geldgebrek genoodzaakt een groot ge deelte van deze landerijen weer te ver kopen. En daar thans sedert jaren ook geen weeskinderen meer in het Old Bur ger Weeshuis zijn opgenomen, is aan de ze herdenkingsdag een einde gekomen. Het Hans Boelensfonds. Het is niet de gewoonte op een re censie kritiek te leveren maar wij hopen dat U het ons niet euvel zult duiden in dien wij enige kanttekeningen maken bij de door U geplaatste bespreking van het nieuwe „Sneek-affiche”. 1. Wij menen dat het een vergissing is „Eldorado” uitsluitend taalkundig te beoordelen. Aangezien wij de Spaanse taal niet machtig zijn, willen wij gaarne op gezag van de geachte recensent aan nemen dat „Eldorado” taalkundig gezien foutief is. Edoch, de taal is niet logisch, maar psychologisch, en hiermee dient men re kening te houden. Het is namelijk een algemeen gebruik dat men spreekt van een Eldorado. Het is ons inziens dus re dame-tech- nisch juist gezien van de ontwerpers zich aan te sluiten bij het algemeen spraakgebruik. Eldorado is voor ieder een duidelijk, dorado voor velen op z’n ninst vaag. 2. Naar onze bescheiden mening heeft U een vergissing begaan door al leen de ontwerpers te vermelden. Wij menen dat het in de reclame gebruikelijk is, naast de ontwerpers van het affiche ook de drukker te vermelden. Wij zeggen L hartelijk dank voor de bfschil baar gestelde ruimte. gebracht hadden. Helaas. Ik weet niet meer wanneer de eerste poes door de tuin sloop. Een grijze een echte, niet een nachtmerrie-poes van de eerste dagen. Met een wanhopige sprong tegen de tuindeuren redde het jong zijn leven en ik joeg de poes weg. Na de grijze kwam een cyperse en toen een dikke zwarte en een rode en die grijze weer, ik denk dat er een spoedvergade ring geweest is en die lelijke grijze is de voorzitter. Soms komen ze met hun tweeën. Gaan op hun staarten zitten en kijken onschuldig rond, maar Pa en ik kénnen ze. Hij krijst en ik bons. Het jong leeft en groeit en krijgt een ver bazende handigheid in wegkruipen bij de eerste krijs en bons. Maar ik ben gisteravond vroeg naar bed gegaan en Pa jubelde niet in de perenboom. Ik weet dat hij gewoon geen stem meer heeft. ten. De diefstal r eerlijk bekennen, dat de daad van Saïd blik in zijn ogen, naar de deur, waar hij in feite diefstal was werd drie dagen r‘-*- --- J-’J-- na de verkoop ontdekt. We woonden toen de van deze wereld zal ik volgen nog in een hotel in Cairo. Des avonds „het oog van Sidah” weer in mijn bezit 13 Ik ging dus een paar dagen later naar de tempel terug en probeerde de bewaar der over te halen mij de steen, die de sinistere naam droeg van „het oog van Sidah” te verkopen. Om goed beslagen ten ijs te kunnen komen, had ik de dag tevoren een belangrijk bedrag aan geld telegrafisch opgevraagd en verkregen. Maar de bewaarder durfde het niet te doen uit vrees voor de gevolgen. Daar mijn vrouw bleef aanhouden, ging ik een paar dagen later opnieuw naar Saïd en na eindeloos redeneren kreeg ik van hem de steen, in ruil voor ongeveer een millioen gulden”. „Een millioen gulden?” Koks zette grote ogen op van verbazing. „Ja, dat was de som, die ik er voor moest betalen.” „Ik heb niet veel verstand van edel stenen,” zei Koks? nadenkend over zijn kin strijkend, „maar is die som niet veel te hoog?” It is sa fier dat it tradysje wurden is, dat yn it bigjin fan July to Snits in keatspartij hélden wurdt fan fiif par- türen ütnoege earste klas keatsers. It hat destiids in goed idé west dizze par tij de namme to jaen fan Wetterpoarte- partij, hwant sa’t oer hiel Fryslan de Wetterpoarte bikend is as in monumen- tael gebou, sa is ek de Wetterpoarte- partij foar de minsken, dy’t it keatsen in goed hert tadrage, hwat bisünders. Op it Martmiplein litte dan 15 earste klassers sjen, hwat hja yn ’e marse ha en it docht jin dan ek gjin nij, dat der wol se:n wurdt, dat dizze partij de op ien nei moalste fan hiel Fryslan is. It bistjür fan ’e keatsforiening „Sneek” forwachtet dan ek, dat de pu- blike bilangstelling, dy’t elk jier greater wurdt, dizze kear sa wêze mei dat hja sizze kin: It hat foar de keatssport to Snits wer in tige slagge dei west. Foar it Bistjür fan 'e keats foriening „Sneek”, A. VAN DER LEIJ, Jollestrj. 4, Snits. moeten weten? Voor zover ik m’; her inner, was het etui, waarin de ring met de echte robijn geborgen was, steeds in een of andere bankkluis en als ze op reis ging, had haar kamenier deze doos steeds bij zich „Haar kamenierdat is waar ook. ment van deze Saïd' zult kunnen geven”. Kent u haar?” „Maar u beseft toch wel, mijnheer, dat „Dat zal er van afhangen, of het nog me dat onmogelijk is? Ik heb de man dezelfde is. Indertijd had zij een Neder- slechts enkele malen gezien en gespro- lands meisje, Gerritje Boomsma ken en dat is bovendien al jaren geleden. „Vertelt u mij eens iets van dat Hij is niet groot van stuk, Leeft een meisje”. Brant-enaar haalde andermaal zijn schouders op en lachte kort. „Beste mijnheerehKoks, u stelt me vragen, die ik onmogelijk kan beant woorden. Denkt u, dat ik, gedurende SCHARNEGOUTUM. In de boom gaard van de heer D. v. d. Laan doet zich een opmerkelijk verschijnsel voor. Ter wijl er al flinke vruchten aan twee ge lijksoortige appelbomen hangen, komt aan dezelfde vruchttakken ook flink bloesem. De ene appelboom geurt zelfs van het bloeisel. De heer van der Laan heeft tot nog toe geen verklaring voor dit wonderlijk verschijnsel kunnen vin den. Volgens het Grootboek der Personen en Huisgezinnen kenden de Diakenen eertijds 12 tarief klassen en wel: Klasse 1, 10 cent per week. Klasse 2, 20 cent per week en zo telkens oplopend met 10 cent tot en met klasse 10, waarin 1 per week werd uitgekeerd. Klasse 11 gaf 1.20 en klasse 12 1.50 per week. Naast deze onderstand in geld werden broden gegeven en wel in klasse 1 tot en met 6, M brood en in 7 tot 12 een half brood per week. In het jaar 1818 waren 217 personen armlastig. In de wintermaanden werd tevens turf ver strekt. Dit bedroeg in 1845 800 ton har de turf en 564 ton lange turf. De extra bedelingen geschiedden meestal in de vorm van gort met schapenvlees. Ook werden kledingstukken ter beschikking „Neen, want die werd er buiten gela- een korte worsteling ontnam ik hem het uitstekend idee, en zodoende lieten we land bevindt. Maar nu nog eens de ring, n. De diefstal want nu moet ik mes. Hij liep, met een onheilspellende een imitatie-steen maken. Deze droeg U bent er dus van overtuigd, dat dit de ,_is4i. j _u_ j- zij dagelijks, terwijl de echte robijn in imitatiesteen is?” een kluis werd opgeborgen en slechts „Absoluut”, antwoordde Van Brante- bij zeer bijzondere gelegenheden werd naar zonder enige aarzeling. gedragen. Koks haalde zijn schouders op. „Waar- Enfin, toen we scheidden, liet ik haar op grondt u deze bewering?” natuurlijk de robijn, alsmede de imitatie- Van Brantenaar lachte een ogenblik, steen. Nadat we uit elkaar zijn gegaan, „Op mijn kennis van edelstenen. Maar kreeg ik vanzelfsprekend geen dreig- u behoeft mij niet te geloven. Ik mag briefjes meer en verder heb ik er nooit aannemen, dat er in ons land voldoende meer iets van gehoord. Dat is dan ook experts zullen zijn, die deze steen op de reden, dat ik nu toch ook weer niet haar waard kunnen beoordelen. Wat kan geloven, dat Saïd zijn bedreiging belet u om het advies van een of meer uiteindelijk toch ten uitvoer heeft ge- dezer lieden in te winnen?” bracht. In de oorlogsjaren zal hij daar „Niets”, antwoordde Koks gemelijk, weliswaar geen kans voor hebben ge- „En dat zullen we vandaag dan ook kregen, maar nuOch, nee, ik zou doen. Maar waar is de andere de echte me toch sterk moeten vergissen. Het is steen dan?” alweer zo lang geledenVan Brantenaar haalde zijn schouders „Dat kan mogelijk zijn, mijnheer Van °P- „Mijn waarde heer, hoe zou ik dat Brantenaar”, antwoordde Koks, „maar r er is in ieder geval iemand geweest, die uw gewezen echtgenote van het leven heeft beroofd en het motie* is mijns in ziens nu ook wel duidelijk: de robijn. U zult mij dan ook zeer verplichten, als u mij een zo duidelijk mogelijk signale- nog in een hotel in Cairo, kwam een opgewonden Saïd met het te krijgen.” x Mijn vrouw was echter zo geschrok- hij de steen terug moest hebben, anders 2e zo „auw mogelijk weer naar -rxx a(* nlloan V»n rvn o o V» rxiivs rrnriala ut Europa wilde terugkeren. Twee dagen later vertrokken we, maar op de kade ogen van een afgodsbeeld ge- van cajro wer<i opnieuw een poging ge- daan om haar van het leven te beroven. Terwijl we ons klaar maakten om aan boord te gaan, zweefde er plotseling een mes tussen ons door, dat bleef steken in het hout van de loopbrug. Woedend keek ik in het rond, maar de gezichten van de mensen op de kade waren alle niets zeggend. Ik kon in elk geval Said niet ontdekken en we gingen dan ook maar zo spoedig mogelijk aan boord om te ontkomen aan al die geheimzinnigheid. Veertien dagen later waren we in Parijs terug en de eerste de beste mor gen vonden we een briefje, onder de deur geschoven, waarop dezelfde bedreiging was geschreven. We zouden geen rust hebben, waar we ons ook zouden bevin den, zolang we de steen in ons bezit hielden. En nooit zou ons leven zeker zijn. Precies weet ik de inhoud van het briefje niet meer, maar ons werd ten deze mededeling, die slotte aangeraden om zo spoedig moge- natuurlïjk nfet waar was, zal ik nooit Wk weer de steen terug te geven. Waar „Misschien. II: neem aan, dat de steen vergeten. Saïd, die tot nu toe een kruipe- we natuurlijk niet over dachten. thans nog wel ongeveer dit bedrag zal rig, smekend mannetje was geweest, Toen deze geheimzinnige briefjes ble- opbrengen. In ieder geval, ik betaalde richtte zich plotseling in zijn volle leng- ven komen, adviseerde ik mijn vrouw en kreeg de steen. En van die tijd af is te op, greep tussen de plooien van zijn een imitatiesteen te laten maken en deze de narigheid begonnen.” kleed een mes en wilde zich op mijn eveneens in een "ouden ring te laten zet- „U kreeg de Egyptische politie zeker vrouw storten. Ik wist gelukkig nog op ten. De robi,-i was ramelijk al in een achter U aan?” het laatste moment in te grijpen en na gouden ring gezet. Zj vond dit ook een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6