TREINRAMP IN FRANKRIJK De Nationale Bonifatius herdenking Het programmavan Kunst aan Allen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 Spannende finales bij de Seriewed- strijden van de K.Z.V.S. 109e Jaargang No. 53 Dinsdag 6 Juli 1954 35 doden, 130 gewonden Dekens naar Mexico naar aanwezig Ook de Bolwerkschool maakte een schoolreisje J was een Benoemd Kerknieuws Eerste steen voor r.k. H.B.S. te Bolsward gelegd Redactie-adres KLEINZANü 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AD 1 De K.N.V.B. gaat overstag Noordelijke zeilers De Kaag Binnenkort weer een Schoolsportdag Ten onrechte beschuldigd 1 van brandstichting H. M. de Koningin Denk om uw buren... Verbeterde uitslag Zwemwedstrijden Gymnastiekdemonstratie was een goede propaganda voor de lichamelijke opvoeding Ook Alberda en Piet de Jong bereikten de eindzege. I Redacteurs L. K1EZEBR1NK E3 waren Het eindresultaat in deze klasse wast punten Wie er waren. De andere deelnemers. 4 reserve, Het werk van Bonifatius. en Te Utrecht. Het programma Doopsgez. Broederschap. Beroepen tc Steenwjjk, ds. H. J. de Wilde, Balk— Woudsend. Het Nederlandse Rode Kruis zal zo spoedig mogelijk 2000 dekens naar het Mexicaanse Rode Kruis zenden voor de bevolking in het door de Rio Grande overstroomde gebied. Het hoofdbestuur heeft aan het Mexicaanse Rode Kruis zijn deelneming met de overstromings ramp betuigd. DE OPENING VAN DE NIEUWE MARINEHAVEN TE DEN HELDER De officiële opening geschiedde door het stukvaren van een lint door Hr. Ms. „Karei Doorman”. Hr. Ms. Karei Doorman vaart als eerste de nieuwe haven binnen. de pauselijke aartsbisschop- Ds Wesseldijk, Prelaat Dr Beel, De eindstand in deze klasse is: punten 35 33 33 43 42 28 23 21 20 15 14 De aartsbissohop-coadjutor, mgr dr B J. Alferink heeft Vrijdag in Bolsward de eerste steen gelegd van de nieuwe r.k. H.B.S. aldaar. De school gaat uit van de Pater Titus Brandsma stichting. punten 25 17 10 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROQTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD UITWELLINGERGA. Tot onderwij zeres aan de Ned. Herv. School te Warns is benoemd mej. Sj. Wynstra alhier. In Utrecht heeft r.k. Nederland giste ren de marteldood van Bonifatius her dacht met een herdenkingssamenkomst in Esplanada. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het U.S.O. en R.K. koren. Na een welkomstwoord van prof, dr J. G. M. Willebrants, voorzitter van de Willebrords-vereniging werd de eigenlij ke herdenkingsrede uitgesproken door dr M. P. Buijtenen, rijksarchivaris te Leeuwarden. bevatte 12 nummers, die allen op zeer te waarderen wijze werden uitgevoerd en veel applaus oogstten. De vrije oefe ning voor de meisjes van T.G.P. én de toneelavonden blijft ongewijzigd handhaafd. De eerste rijen blijven de slechthorenden gereserveerd, wordt verzocht dit op te geven. Vrijdagmorgen 7.15 uur vertrokken de 3e, 4e en 5e klas voor de jaarlijkse schoolreis. Deze keer was het einddoel „Circus Elleboog” te Ommen. Gelukkig werkte het weer erg mee en in de beste stemming bereikte men reeds half tien de uitspanning „De Witte Bergen” te IJhorst. Hier konden de kinderen volop genieten: speeltuin, vrije bossen, zwem bad en limonade zorgden er voor, dat ze veel te vroeg naar hun zin verzameld moesten worden om de tocht voort te zetten door de prachtige natuur van midden-Overijsel. Nadat op 12 wielen de Hellendoornse berg was „bestegen”, kon men genietèn van het panorama, met Hellendoorn als „valleidorp”, De speel tuin, of liever het speelpark aldaar, ge noot zeer veel belangstelling. Na de in wendige mens versterkt te hebben, ging het om half drie naar het kindercircus te Ommen. Dit werd het hoogtepunt van de dag. Gelegen in een grootse natuur is hier een openluchtheater aangelegd, waar duizenden kinderen van een non- stop-programma genoten hebben, dat in Nederland z’n weerga niet vindt. Twee uur lang leefden jong èn oud mee met de verrichtingen van deze volbloed-kin- derartisten. Vooral de dierenimitaties maakten grote indruk. Om 6 uur werd de terugreis naar Sneek aanvaard. Vla Zwolle (waarbij de IJselbrug nog even werd bekeken), Emmeloord en Lemmer bereikte men op 9.15 uur de startplaats, waar veel ouders moesten luisteren naar de verhalen van hun kinderen over deze zeer geslaagde schoolreis. De chauffeurs komt een woord van dank toe voor hun prima verzorging en de begeleiders voor hun assistentie. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten tot wijziging van de constella tie der eerste klasse competitie en wel met ingang van het seizoen 1955/1956, zulks in die zin, dat een nationale eerste klasse zal worden gevormd met daaron der 3 regionale eerste klasse afdelingen, alle met 13 clubs. Het volgend seizoen zullen zij worden teruggebracht tot 12 clubs. Over de promotie-degradatie tus sen de nationale le klasse en de regio nale le klassers zal nader beslist wor den. Voorts zullen aan de a.s. Bondsverga dering (25 September) voorstellen wor den gedaan inzake het geven van ver goedingen aan spelers met ingang van September 1954. Deze voorstellen worden inmiddels uit gewerkt. Naar de mening van het Bondsbestuur zal met het bovenstaande gepaard moe ten gaan, dat uit het buitenland terug kerende Nederlandse professionals ter stond weer kunnen spelen en dat aan spelers, die zich elders hebben gebonden, door het Bondsbestuur geen moeilijkhe den in de weg zullen worden gelegd bij eventuele terugkeer naar de K.N.V.B. in zijn boekenkist zijn lijkkleed mee. Hij droomde niet van een heroïsch einde, doch van een nieuw begin. De organi satie van de Germaanse christenheid heeft hij niet bereikt, maar wel heeft hij de bereiking mogelijk gemaakt. Het Frysk orkest speelde in deze her denkingsbijeenkomst werken van Bach, Hendrik Andriessen, Sibelius en H. Ra baud. De Valkenklasse telde maar drie deel- deelnemers, daar Miedema en Bron Zandstra niet opkwamen. Van der Veen, die de vorige maal door z’n derde over winning al kampioen werd, was even eens verhinderd, maar nu startte z’n bemanning. Zonder succes evenwel, daar de Boer ditmaal ongenaakbaar was en mr. Cornells de Vivian in de tweede rou te passeerde. Hier is de eindstand: 1. Vivian, J. J. v. d. Veen, 2. Amicitla, J. Miedema Jr., 3. Margrietha, H. G. de Boer, 4. Stille Wille, Mr J. H. Cornells, 5. Avocette, Zandstra-Bron, punten 36 23 23 23 14 1. Algri, J. Alberda, 2. Hennie, M. Hendriks 3. Dolfgn, K. Vrolijk, 4. Jan van Gent, Dr J. W. v. d. Zjjpp, 25 5. Tjerk, C. J. de Jong, Joure, 6. Copi, A. Bakker, 7. Blikstiender, J. Priester, 8. Marijke, B. v. d. Zee, 9. Oranje, T. Zwart, De eindstand in de 16 m2 klasse na de drie wedstrijden was: 1. Endeavour, B. Couperus, 2. De Wrotter, L. M. de Vries, 3. Dirk Tom, B. de Haan, Over enige weken begint het grote Hollandse zeilevenement De Kaag- Week, die dit jaar van 17 tot en met 21 Juli gehouden wordt. Een van de hoofdpunten van het pro gramma wordt weer gevormd door de bekende HollandFriesland wedstrijden in de Regenboogklasse, welke verleden jaar zowel in Holland als in Friesland door de Friezen werden gewonnen. Behoudens de mogelijkheid van een kleine wijziging, zal het Friese team be staan uit de heren K. Vrolijk met „Dol fijn”; M. Hendriks met „Hennie”; J. Alberda met „Algri”; J. Priester met „Blikstiender” en C. J. de Jong, Joure met „Tjerk”. Dr J. W. v. d. Zijpp is dit jaar verhinderd de Friese kleuren te verdedigen. Aan een circulaire door het bestuur van de Stichting Kunst aan Allen te Sneek aan de leden gericht ontlenen wij dat, daar er gebleken is, dat er ook veel belangstelling bestaat voor een opera voorstelling, besloten is het komende seizoen 4 toneel en 1 operavoorstelling te doen geven. Op Woensdag 22 Septem ber a.s. zal de toneelgroep „Theater” uit Arnhem hier een voorstelling geven en hetzelfde ensemble komt weer op 27 Januari 1955. Op Donderdag 28 October zal het Rotterdams Toneelgezelschap, hier spelen en op Donderdag 25 Novem ber de Toneelvereniging Amsterdam. Op 15 Februari 1955 zal de Opera Ca- merata uit Amsterdam een opera op voeren. De keuze der stukken kan r .als bekend pas veel later geschieden. Daar helaas de vaste kern van bezoekers aan een kamermuziekavond niet zeer om vangrijk is, zal ook in het nieuwe sei zoen het aantal avonden voor dit onder deel der bemoeiingen van Kunst aan Allen tot twee beperkt moeten blijven, waarover nog nadere gegevens zullen worden gepubliceerd. Inzake de twee symphonleconcerten te geven door G.O.V. en L.O.F. heeft Kunst aan Allen slechts een adviserende taak, wel zal allies in het werk gesteld moeten wor den het aantal bezoekers zo hoog mo gelijk op te voeren. Ook in het komende De Gemeentelijke Commissie voor Lichamelijke Opvoeding organiseert we derom een sportdag voor alle lagere scholen in onze gemeente, die op 13 of 15 Juli (afhankelijk van het weer) in het Zuidersportpark gehouden zal wor den, Voor de jongens staan voetbal- en voor de meisjes grensslagbalwedstrijden op het programma, alsmede gemengde estafettes voor meisjes en jongens over een afstand van 60 meter met op 30 m. een bak als hindernis, waarover heen gesprongen moet worden. Aan de eerste wedstrijden mag elke school maar met één elf- of 12-tal deel nemen. Leerlingen uit een speciale klas voor het 7e of 8e leerjaar mogen niet meedoen. De hindernis-estafette wordt gemengd gelopen met voor elke school per groep 10 meisjes en 10 jongens. Per school mag hieraan door twee groepen worden deelgenomen. De 21-jarige jongeman uit Rhenen A. v. K. die enige tijd geleden is gear resteerd, omdat men hem er van ver dacht de R.K. noodkerk in Rhenen in brand te hebben gesetoken, is thans door de Arnhemse rechtbank op verzoek van zijn raadsman mr. W. A. van Es uit Veenendaal op vrije voeten gesteld. De jongeman had toegegeven, dat hij zich in een café in gezelschap van vrienden boos had gemaakt over het bisschoppe lijk mandement en toen een weddenschap was aangegaan om voor tien glaasjes bier de kerk in brand te steken. Hij ont kende pertinent de daad bij het woord gevoegd te hebben. Zijn raadsman wist door het horen van acht getuigen voor de rechter-com- missaris aan te tonen dat zijn cilënt om precies half twaalf ’s avonds op de be wuste Zondag nog in gezelschap van een aantal militairen was gezien en wel op circa twaalf minuten afstand van de kerk. Om vijf minuten over half twaalf werd de brand gsignaleerd, zodat v. K. hierin nooit de hand kon hebben gehad. Op grond hiervan heeft de rechtbank v. K. op vrije voeten gesteld. Tweeduizend bewoners van gemeente- woningen in Kings Lynn Engeland hebben de mededeling ontvangen: „Denk om uw buren, anders moet u uw woning uit”. De voorzitter van de huisvestings- commissie van Kings Lynn verklaarde in een toelichting op deze mededeling- „Er zijn de laatste tijd teveel klachten over burengerucht en verzoeken om een andere woning binnengekomen. Wij moe ten trachten onze huurders wat liefde voor hun buren bij te brengen. Er wach ten duizend gezinnen op een gemeente- woning. Wij gaan nu de moeilijke ele menten aanpakken”. Drie sprekers hebben de betekenis en het werk van Bonifatius belicht. Prof, dr J. N. Bakhuizen van den Brink zei, dat het werk van Bonifatius ontzaglijke afmetingen heeft aangenomen en tot re sultaten heeft geleid, die in kerkelijk en cultuur-historisch opzicht de regel rechte voorbereiding zijn geweest, voor de bloeitijd onder Karei de Grote. Prof, dr J. H. Bavinck zei, dat het opvallend is, dat Bonifatius weinig geneigd schijnt te zijn geweest, te zoe ken naar aanknopingspunten of waar- heidselementen in de religieuze overtui ging van hen, met wie hij te doen had. We krijgen, aldus spr., nergens de in druk, dat hij, moeizaam zich inwerkend in het religieuze leven, in rustig gesprek gepoogd heeft, hen te overtuigen van zijn boodschap. Dat hij niettemin zulke grote resultaten bereikte is te danken aan zijn persoonlijkheid en ook aan de omstandigheid, dat de religie van de Germaanse volkeren in zijn dagen reeds in een soort crisis verkeerde. Dr W. Asselbergs zei in zijn rede, dat Bonifatius de marteldood in Dokkum niet bewust is gaan zoeken, al nam hij 1. Ljip, P. de Jong, 2. Boekanier, st. P. Amsterdam, 3. Weerhaan, H. H. Bakker, 4. Koufurd, A. M. Sustring, L’warden 25 5. Vlerkje, H. de Jong, 21 6. Smelleken, J. van Foeken, 17 7. De Groene Leeuw, J. Halbertsma, 11 In het verslag van de onlangs gehou den zwemwedstrijden van de Sneker scholen is de uitslag van de 10 x 25 m. vrije slag gemengde estafette verkeerd °Pgegeven. De Wilhelminaschool be haalde nl. geen derde, maar met even veel punten als de G. Japiksschool even eens een 2e prijs, terwijl de Eben Haëzerschool derde werd. De juiste uitslag was dus: 1. Juliana- school; 2. Gysbert Japiksschool en Wil helminaschool; 3. Eben Haëzerschool. Met hun gezamenlijke gymnastiek-demonstratie hebben de vier plaatselijke verenigingen Donderdagavond weer een goede beurt gemaakt. De mars door de stad met medewerking van het Tamboer- en Pjj per corps van Advendo en T.G.P.’s tamboers gaf een duidelijk beeld van de belangrijke plaats welke de gymnastiek in onze stad inneemt, terwijl de demonstratie daarna een manifestatie was van wat samenwerking vermag en van het vrij hoge PeiI dat de verenigingen hier op het terrein van de lichamelijke opvoeding hebben bereikt. En dat dit alles onder de burgerij veel waardering ondervindt, bewees wel de enorme belangstelling voor de optocht en het grote aantal toeschouwers dat de demonstraties in het Zuidersportpark bijwoonde. Nadat alle gymnasten van groot tot klein zich hadden opgesteld, wat op zich zelf al een keurige indruk maakte, en het T. en P.-corps van Advendo zich nog eens had laten horen, sprak de heer P. Bergsma, voorzitter van de Commissie van Vier, een welkomstwoord, in ’t bij zonder tot de heer Wierstra, pionier voor de gymnastiekbeoefening in onze stad, de wethouders Blok en v. d. Veen als vertegenwoordigers van het gemeente bestuur en verder alle andere genodig den en belangstellenden. De gymnastiek is een onmisbaar onderdeel bij de licha melijke opvoeding, zo ging de heer Berg sma voort. Ook de Overheid toont haar belangstelling door het bouwen van gymnastieklokalen en het aanleggen van sportterreinen en spr. hoopte dat Sneek daarbij niet achter zal blijven. Hier is nl. een nijpend gebrek aan goede oefen ruimte. Verder wees hij met voldoening op de goede samenwerking tussen de vier verenigingen die, ondanks onder linge verschillen, toch allen hetzelfde doel nastreven: „mens sana in corpore sano” een gezonde geest in een gezond lichaam. Daarna droeg hij de leiding van de demonstratie over aan de heren Kan Sr. en Kan Jr., die zich weer op uitnemende wijze van hun omvangrijke taak hebben gekweten. Daarin zaten dertig kinderen, die op weg waren naar een vacantiekolonie en die niet gewond zijn. Over de oorzaken van het ongeluk tast men nog in het duister. Sedert enige tijd werd het ver keer tussen de beide genoemde stations gedurende twaalf uur van de dag over enkel spoor geleid. Het was gebruikelijk dat, voor beide sporen weer in diens' werden gesteld, een trein het traject be reed om te controleren of wissels en signalen in orde waren. Ook Zaterdag Is dat gebeurd, doch het blijkt dat de sig nalen reeds in werking waren gesteld voor het verkeer op beide sporen, ter wijl de wisselstand niet daarmee in over eenstemming was. Bovendien had een wisselwachter die nog slechts korte tijd in dienst was op In de Pampusklasse bleef Halbertsma absent, zodat er zes schepen startten. Amsterdam vertrok laag, maar halfweg het eerste rak naar Gossepalen ging hij overstag, weliswaar achter zijn grootste concurrent de Jong langs, maar toch rondde hij als eerste de boei. Hij liep snel uit, waardoor zijn papieren belang rijk stegen, maar kon zich toch niet aan de kop handhaven. Toen de starttoren voor de tweede maal gepasseerd werd, had Bakker de leiding en bezette Am sterdam de tweede, van Foeken de der de en Piet de Jong de vierde plaats. De laatste drie hadden toen allen hetzelfde aantal punten, waarin ook de tweede omloop geen verandering bracht. De Jong moest echter persé van Foeken voorbij zich kampioen te -kunnen noemen. Bleef de stand ongewijzigd, dan zou er 'n beslissingswedstrijd tussen deze drie moeten komen. De spanning steeg zodoende tot grote hoogte en werd pas op de laatste meters gebroken toen de Jong na een zenuwslopende eindstrijd met vijf seconden voorsprong op van Foeken zegevierde. Bakker bleef echter eerste. een bepaald ogenblik de taak van een zijner ondergeschikten overgenomen op het moment dat die bezig was een wissel van stand te doen veranderen. Men ver moedt nu, dat een moment van onoplet tendheid heeft gemaakt, dat hij de wis sel naar de verkeerde kant heeft over gehaald. De ramp is verschrikkelijk ge weest. Urenlang heeft het gegil en ge kreun van de gewonden geklonken. Hulp was betrekkelijk spoedig ter plaatse, doch men kon de eerste minuten weinig doen, omdat men nog niet over werk tuigen beschikte om de verwrongen stukken ijzer los te branden. De meeste gewonde en dode passagiers zaten be klemd en die uit de wagen van de auto rail waren op onbeschrijflijke wijze ver minkt. De gehele naoht is men bezig geweest met het losbranden van de on derdelen van de vernielde wagons en gistermiddag om vier uur waren nor niet alle doden en gewonden geborgen. seizoen zal door Kunst aan Allen het initiatief genomen worden tot het geven van muziekavonden met toelichting te gen minimale prijs. Deze avonden zijn voornamelijk bedoeld voor de jeugd. Alle prijzen blijven ongewijzigd hoewel de kosten, waaronder de uitkoopsommen van de toneelgezelschappen, hoger lig gen dan vorige jaren. Het bestuur hoopt door deze in wezen lage prijzen te be vorderen, dat zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid gesteld worden de voor stellingen by te wonen. Een voorwaarde hiervoor is echter dat, evenals andere jaren voor volle zalen gespeeld moet worden. De prijzen zijn ƒ12.50 bij in schrijving vooraf voor de vijf avonden (toneel en Opera) 3 voor losse kaarten voor toneel en opera, ƒ4 bij inschrijving vooraf voor de twee kamermuziekavon- den; 2.50 voor losse kaarten voor ka mermuziek. Het gezinslidmaatschap blijft vastgesteld op 1 per jaar. De op en uitvoeringen zijn uitsluitend voor le den en hun huisgenoten toegankelijk, in dien meer abonnementen worden ge vraagd dan plaatsen beschikbaar zijn, gaan de aanvragen der oude leden voor! Het rouleersysteem voor <!fe plaatsen op l ge- voor Men Te Dokkum, waar hij in het jaar 754, toen hij als een grijsaard van bijna tach tig jaar voor de derde maal naar Fries land was gekomen om er het evangelie te prediken, werd vermoord, is Zater dagmiddag in een sobere plechtigheid de dood herdacht van de grote Christen- prediker Bonifatius. Twaalfhonderd jaar is het nu geleden, dat hij op zo tragische wijze stierf en ter gelegenheid daarvan houdt men in Dok kum een Bonifatiustentoonstelling; 'ook een speciaal door Fedde Schurer ge schreven Bonifatiusspel wordt opge voerd. De betekenis van deze herdenking werd geaccentueerd door de aanwezig heid van koningin Juliana, die tevoren het voorbeelddorp Rottevalle had be zocht. Bij haar binnenkomst in de Boni- fatiuskapel, waarin de herdenking werd gehouden, werd door de honderden aan wezigen het Wilhelmus gezongen. Dr W. Kok, voorzitter van het Bonifa- tius-comité, die de gasten verwelkomde, wees er met nadruk op, dat van tevoren vast stond, dat deze herdenking natio naal moest zijn. Men is verheugd dat deze opzet, zonder enige reserve, ge slaagd kan worden genoemd. De Regenbogen (zonder de Jong Zwart) waren bij de eerste start bijna allemaal te vroeg, zodat de bel hen te rugriep om het vijf minuten later nog eens over te doen. Alberda probeerde opnieuw over bakboord voor het veld langs te gaan, maar werd over de lijn gedrukt zodat hij terug moest. Hij was er wel gauw weer by, maar kon z’n ach terstand toch niet helemaal wegwerken. Bakker die opmerkeiyk goed zeilde nam by de eerste boei de leiding, op de voet gevolgd door dr v. d. Zijpp en Hendriks. Toch wist hij zich in de eerste route aan de kop te handhaven. Hen- Er woei een stevige zuidwesteiyke bries, maar toch voeren allen, op Vroiyk na, voor top en de Pampussen zelfs nog met de Genua. De baan bevatte een prachtig kruisrak van de prov. beton- nlng af tot de startiyn, waarop fel ge streden werd. Voor de toeschouwers viel er dan ook veel te genieten, maar helaas waren er niet veel. Het was te koud. Behalve deze deelnemers aan de team- wedstryden nemen nog de volgende zei lers aan de Kaag-Week deel: in de Valkenklasse de heren J. J. v. d. Veen, Sneek met „Vivian” en G. Kabel, Leeu warden met „Thalassa”; in de 16 m2 eenheidsklasse Fokke Jansma, Grouw met „Ali”; in de Vryheidsklasse G. van Brakel, Groningen en U. Jager, Lemmer met „Good Luck”; in de Olympiajollen de Groninger T. Bast en in de 12 v. jol len J. B. Sonnenberg, Sneek met „Ran ger”. De jeugd van het Noorden zal in de Jeugdklasse vertegenwoordigd zijn door R. Kraak, Paterswolde met „Bambi”; B. Louët Feisser, Haren met „Dombo”; J. R. Meijeringa, Assen met „Allegro” en P. Galjart, Groningen met „Kantjil”. Vyf-en-dertig doden en meer dan 130 gewonden heeft een spoorwegongeluk geëist, dat Zaterdagavond in de buurt van Lyon is gebeurd. Tussen de sta tions van Saint-Peray en Mauve is om streeks half acht de autorail van Lyon naar Nimes op een goederentrein gelo pen. De ravage was geweldig. De motor wagen van de autorail is op de locomo tief van de goederentrein terecht geko men, het tweede rijtuig kwam verticaal omhoog te staan en alleen het derde is als door een wonder op de rails ge bleven. Bij de herdenking waren o.m. aanwe zig: Mgr Paolo Giobbe, nuntius; Mgr Alfrink, Coadjutor te Utrecht; praeses van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk; Ds C. van der Woude, praeses van de Gen. Synode van de Geref. Kerken; Mr Craandijk, voorzitter van de Doopsgez. Broederschap; Mgr Dr R. C. Mortimer, bisschop van Exeter Angl. kerk)Mgr Wilhelm Kastell, domdeken van Mainz; Mgr Adolf Bolte, vertegenwoordiger van de Bisschop van Fulda; Dr Georg Graf Droste zu Vische- ring; Dr August Schuchert, Alex Gabriël van Paderborn; Min. van Binnenlandse Zaken; Mr Cals, Min. van Onderwijs; Mr Van Kleffens, gezant te Lissabon; de Commissaris der Koningin in Friesland; vrijwel heel de Rechterlijke macht uit Leeuwarden; de garnizoenscommandant van Leeuwarden luit.-kolonel Hofstede; een groot deel van de leden van de Provinciale Staten; het D.B. van de gemeenten in de Noord- Oosthoek en tal van vertegenwoordigers van organisaties in en om Dokkum. AdvertenUeprijt 15 cl par m.nx Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnamantsprij» IJ.- par half jaar. Franco par post 3.75 par half jaar. Giro 50748 tan name ran Firma E. J. Drijfhout. Snaak. Zaterdagmiddag ontmoetten de deelnemers elkaar voor de laatste maal. Hoewel niet alle klassen volledig bezet waren en de drie 16 kwadraters zelfs allemaal verstek lieten gaan, werd het toch een mooie wedstrydmiddag met zeer spannende races. In de Pampus-klasse veroverde Piet de Jong de kam pioenstitel pas op de laatste meters en by de Regenbogen geraakten Vroiyk en Alberda in een nek-aan-nek race verwikkeld waarby de nestor eveneens op 't nippertje de baas bleef. Alberda eindigde hierdoor als derde,en omdat Hendriks ditmaal de allersnelste was, bleef hy die in het eindklassement slechts één punt voor. driks was toen tweede, dokter derde, Vroiyk met een flinke achterstand vier de, Alberda vijfde en Priester zesde, v. d. Zee had de stryd gestaakt. Bij het ingaan van de tweede route voerde Hendriks het veld aan; Vroiyk en Alberda resp. tot de tweede en de derde plaats opgeklommen en dokter v. d. Zijpp twee plaatsen afge zakt. Priester evenwel was hekkenslui ter gebleven. In deze stand kwam geen wyziging meer, maar Vroiyks tweede plaats hing aan 't slot aan een zyden draad, zoals we reeds vermeldden. S. G.V., verplicht nummer voor de Turn- betoging op Hemelvaartsdag in Joure, de spring- en roloefeningen van alle ver enigingen, de vrye oefening van de T. G.P.-dames waarmede zij in Joure de le prijs behaalden (maar waarvan het tempo nu iets te laag was), het werk van de keurploeg dames, samengesteld uit de vier verenigingen, en dat van de heren van S.G.V., T.G.P. en Advendo aan het hoogrek, de rhythm, oefening van de Advendo-meisjes, de vrije oefeningen van de S.G.V.-dames, de springkastoefe- ningen van T.G.P. en Advendo, de knots oefening dames van T.G.P. en het springkastnummer op de lange mat van de T.G.P.-springploeg, allen getuigend van serieuze training en goede leiding, gaven heel veel te genieten. Het bok springen van de jongens van Advendo, S.G.V. en T.G.P. viel eveneens op. De massale vrije oefening van de meisjes en dames van alle vier, waar mede de demonstratie (in het halfduis ter) besloten werd, vormde een indruk wekkend slot van deze zeer geslaagde avond, die met een kort dankwoord tot alle medewerkenden en medewerkers door de heer Bergsma gesloten werd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1