De verdwenen Robijn 1 ZW1TSA Nieuw-Guinea Uitzending De Middelbare Landbouwschool in Friesland naar start deze herfst Het nut van het diploma-zwemmen Ingezonden Bioscoopnieuws D. V. Uitstapje Geslaagd Kaatsen in Ijlst Vogelpest te Heeg Het bezoek ging niet door FEUILLETON EEN MYSTERIE ROMAN Boekaankondiging s. Vandalisme in het Wilhelminapark W. Duitsland wereldkam pioen voetbal Nog 1'/? uur voor de boeg en dat met hoofdpijn. Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). Opbrengst collecte in_ elk huisgezin: Geslaagd en benoemd Eindexamen R.H.B.S. A Sneek Eindexamen Chr. Kweekschool Parturen van de „Waterpoortpartij” De automobiel, ilie alle ver schil maakte De jeugd krijgt voortaan direct belang bij een diploma. Advertentie LM. i Advertentie LM. de ger, toen ze vermoord werd. Later en zuchtte. Na een poosje sprak hij: mer. Koks haalde de ring met de rode Advertentie LM. door Frank van Falckenoort WOLSUM. Aan de Rijks Middelbare Zuivelschool te Bolsward slaagde voor het eindexamen de heer J. Koopmans van hier. De heer H. J. Ament alhier is ge slaagd voor het examen 3e stuurman bij de grote vaart. Geslaagd aan de Technische Hoge school te Delft voor het prop. ex. elec- trotechn. ingenieur de h.h. D. Breeuw- sma, Abbega en W. A. Terpstra, Lem met. ontvoerd?” „Waarschijnlijk iemand, die er grondi ge bezwaren tegen had, dat zij in con tact stond met de politie”, veronderstel- Vooruitzichten voor gediplo meerden. De rode schoentjes. Deze zeer bekende film van Powell en Pressburger is al zoveel besproken en heeft zulk een groot succes gehad dat men besloot deze film wederom te laten draaien. Enige weken geleden vonden de eerste vertoningen dus weer plaats in het Alhambra Theater te Amsterdam en bleek dat de schoonheid der film niets was verminderd en dat de publieke be langstelling groter was dan voorheen. De stelling dat waarlijk goede films in de belangstelling van het publiek blijven leven is hier dus weer eens te meer be wezen. De plaatselijke Kring- officials K.N.Z.B. voor het diploma-zwemmen. „Hier verbleef mevrouw Wilson ge- i onze stad”, legde Koks uit en haalde een sleutel te voorschijn. De politiebewaking voor en IJLST. De collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft alhier opge bracht ƒ35.07; de Anjerfondscollecte ƒ43.60. Uitsluitend b(j Apothekers en Drogisten Voor het eindexamen aan de Rijks Middelbare Zuivelschool te Bolsward slaagde onze stadgenoot de heer N. Al tenburg. Het tournooi om het wereldkampioen schap voetbal in Zwitserland is met een grote verrassing geëindigd. Niet Honga rije, maar Duitsland is wereldkampioen geworden. In de prachtige eindstrijd kwam Hongarije door doelpunten van Puskas en Czibor met 20 voor, maar nog voor de rust was de stand door Marloch en Rahn gelijk. En terwijl ie dereen dacht dat Hongarije tenslotte toch nog zou winnen, scoorde de laatste speler zes minuten voor het einde de winnende goal. Voor de derde plaats won Oostenrijk met 31 van Uruguay. Dit seizoen wordt naast het diploma een nummerembleem uitgereikt, corres ponderende met het behaalde diploma. Dit embleem dient op badpak of zwem broek te worden genaaid. Ieder jongere zal dus een nummerembleem dienen te dragen om toegang te krijgen tot het diepe bassin. De klachten van vele ouders, dat hun kinderen al lang zwem men, maar nooit eens hun diploma halen, zullen dan spoedig tot het verleden be horen. De jeugd heeft nu zelf direct be lang bij het diploma. HEEG. Vier jongemannen gingen Za terdagavond in schemerdonker met een. roeibootje naar het Watersporthotel al hier. Midden in de vaart echter kantel de het te zwaar beladen bootje. Geluk kig konden drie van de inzittenden zwemmen, die niet-zwemmer werd door een van z’n maten op de rug genomen en zo wisten ze allemaal veilig de Zijlkant tegenover het hotel te bereiken. Het werd dus geen lekker hapje, maar met een nat pak naar huis terug. Voor het eindexamen van de Rijks Middelbare Zuivelschool te Bolsward slaagde onze stadgenoot de heer H. G. Heins. De heer Heins werd reeds in Mei benoemd tot assististent-directeur aan de coöperatieve zuivelfabriek te Sexbie- rum. Geslaagd te Groningen voor de acte Kleuteronderwijzeres mej. A. Kanon al hier. omstreeks zestig jaar gehad”, meende Van Brantenaar te moe- stak de hand uit en ten opmerken. Koks bedankte de expert op hartelijke dat hij de deur weer gesloten had, lie- Nadat de beide heren uitgeleide gedaan verdieping en Koks wees Van Brante- was, reden ze weer terug naar de bin- naar het vertrek, waar de moord had van deze tweede verdieping tot de straat is zeker enkele meters. Bovendien stond er beneden een van mijn mensen op wacht, zodat hij het gemerkt zou moeten een hebben, als zij via de straat was ver dwenen. En ten slotte: mijn indruk is, Haarlem woont er een, die wel meer Van Dam zich weer tot de politieman dergelijk werk voor de justitie doet. Ik en lachte. zal het op prijs stellen, indien u mij ver- Donderdag zijn geslaagd de heren Muizelaar, Bakhuizen; J. J. Teule, Hee- renveen; J. W. de Vries, Oudega (W. B. van der Wal, IJlst; K. IJntema, Bols ward en J. Zeldenrust, Molwerum. Af gewezen geen. De examens zijn afgelopen. Wij doen in deze een beroep ou Uw medewerking. Animeer niet alleen Uw kinderen voor het diploma te zwemmen, maar geef blijk van Uw belangstelling door, zo enigszins mogelijk, bij het di ploma-zwemmen aanwezig te zijn. De data zijn als regel de 3e Woensdag van Juli en de le Woensdag van September. Dit seizoen wordt de proef genomen met de nummers 1, 2 en 3, welke wor den uitgereikt als de diploma’s 1, 2 en 3 worden behaald. Als overgangsmaat regel worden alsnog uitgereikt num mer 2, onder overlegging van dit di ploma, behaald in 1953, en nummer 3, onder overlegging van dit diploma be haald in 1952 of 1953. Zij, die verleden jaar diploma 1 behaalden, worden in staat geacht, dit jaar aan de eisen van diploma 2 te kunnen voldoen. Wij willen besluiten met de wens, dat ook deze nieuwe maatregel er het zijne toe mag bijdragen, het peil van de zwem kunst en zwemsport in onze stad op te voeren. Hoewel gehoopt wordt, dat de meeste gediplomeerden van de M.L.S. te zijner tijd zelve boer zullen worden en dan tot het kader van de boerenstand zullen ko men te behoren, staan er voor hen, die dit niet kunnen of willen andere wegen open. Om te beginnen kan een aan een M.L.S. afgestudeerde worden toegelaten tot de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen of tot de Diergeneeskundige Facul teit van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bovendien is het thans voor hen, die in het bezit zijn van de akte voor onder wijzer, mogelijk om toegelaten te wor den als leerkracht bij het lager land bouwonderwijs. Tenslotte bewijst de practijk, dat jaarlijks een beperkt aantal gediplomeerden geplaatst kan worden bij de R.L.V.D., instituten, proefstations, aan de landbouw verwante coöperaties en bedrijven e.d. Nadat ongeveer een half jaar geleden in principe overeenstemming was be reikt binnen de kring van de georgani seerde Friese boerenstand omtrent de in Friesland te stichten M.L.S. kon begon nen worden met de vorming van het eerste bestuur. De „Friesche Maatschap pij van Landbouw” benoemde tot be stuursleden de heren S. J. Anema te Tzummarum, W. Tijsma te Workum en Ir J. Swierstra te Leeuwarden, de Frie se C.B.T.B. de heren Mr A. Hannema te Hichtum en S. J. van Tuinen te Berli- kum, terwijl als zesde man werd be noemd de heer Tj. de Jong te Bolsward. Voorzitter werd de heer Mr A. Hanne ma, vice-voorzitter de heer S. J. Anema en secretaris Ir J. Swierstra, Willems- kade 11 te Leeuwarden; laatstgenoemde werd tevens belast met de voorlopige waarneming van het penningmeester schap. Het bestuur heeft zich tot de ge meente Leeuwarden gewend met het verzoek het gebouw van de voormalige Joodse school aan de Perkstraat te Leeuwarden (achter de Grote Kerk) voorlopig als school te zijner beschik king te stellen. Ir Doornbos directeur. Met verontwaardiging nam ik kennis van de publicatie in het nummer van Uw blad van 2 dezer. Eerlijkheidshalve moet ik toegeven, dat tot het plegen van wandaden de gelegenheid geboden is sedert het Park des avonds niet meer ge sloten, doch vanaf de openbare weg langs niet minder dan vijf wegen steeds toegankelijk is. Voorts lijkt het mij toe, dat het toe zicht beslist onvoldoende is. In de dagen mijner jongelingschap vond geregelde surveillance plaats. Het is mogelijk, dat hiervoor geen personeel beschikbaar is. De verantwoordelijke autoriteiten treft geen blaam, aangezien zij moeten roeien met de riemen die zij hebben. Sneek is trouwens niet de enige gemeente die in Den Haag geen gehoor krijgt, sedert de omvang van het politie-apparaat cen traal geregeld wordt. Intussen betekent het werk der onverlaten een grote te leurstelling voor de parkwachter, voor wiens initiatief ik grote bewondering koester. W. I Voor SCHOOLBOEK EN enz. is G. v. d. Pijpekamp, Kieinzand 2 vanouds de beste leverancier. Zaterdag 3 Juli maakte het personeel van drukkerij J. G. de Vries met de da mes zijn jaarlijkse reis, ’s Morgens half acht werd gestart van het Martini- plein en koers gezet via de Afsluitdijk naar Den Helder, waar de haven werd bezichtigd. In verband met de opening van de nieuwe haven daags tevoren, lag het vliegdekschip „Karei Doorman” al daar gemeerd, terwijl tevens het aantal andere oorlogsschepen ongewoon groot was. Daarna werd de reis voortgezet naar Schoorl. Hier werd genoten van een kop koffie en een schitterende bos- en duinwandeling gemaakt, die bij het ge zelschap zeer in de smaak viel. Aange zien deze fikse wandeling de eetlust had opgewekt, werd de door de directie aan geboden uitgebreide koffietafel te Ber gen alle eer aangedaan. Van Bergen ging de tocht verder naar Schiphol, waar een rondleiding volgde. Het was jam mer, dat juist gedurende deze rondlei ding het mooie weer verdrongen werd door een regenbui. In Amsterdam maak te men de bekende rondvaart door de grachten en haven, welke steeds weer voldoening schenkt. Tenslotte werd in Purmerend gedineerd, waarna nog een gezellig samenzijn volgde, opgeluisterd door vrolijke muziek, waardoor de goe de stemming, die de hele dag reeds ge heerst had, zo mogelijk nog beter werd. Het was reeds vrij laat toen het gezet» schap in de beste stemming en tevre den over de grote toerwagen van de Z.W.H. weer in Sneek werd afgeleverd. Geslaagd zijn alle candidaten, t. w. de dames A. F. Radelaar, Bolsward; M. Kroes, Deersum; F. Visser, Lemmer; J. v. d. Leij, Lutkewierum; A. Jellema, Molkwerum en de heren P. H. G. Jong, Sneek; J. Bouma, Workum. HEEG. Door de veeartsenijkundige dienst werd op het pluimveebedrijf van de heer J. v. d. Heide vogelpest gecon stateerd. De besmette kippen zijn ver nietigd. (F. D.) lijke kracht is het niets gedaan. Telkens komen er teleurstellingen. Br. en Zr. Plante hebben de roeping verstaan en zij hebben de begeerte, te getuigen van hetgeen zij gezien en gehoord heb ben. Zij willen spreken van de verlos sende kracht van Jezus Christus en deze heerlijke boodschap willen zij nu bren gen aan jongeren en ouderen op Nieuw- Guinea. Wjj hier zullen met hen mee leven. En komt er vrees en verontrus ting in het hart, ook de discipelen zijn weggegaan. Niemand is in eigen kracht bekwaam de opdracht te vervullen, doch de Heer geeft niet alleen de roeping, doch ook de kracht. Ook met deze beide jonge mensen zal Hij gaan en dj zullen samen bidden, dat uw mond en hart speeltuigen des H. Geestes mogen zijn. De heer Pl a n t e zegt hartelijk dank voor de belangstelling in deze dienst. Hij dankt de Kerkeraad dat hjj deze dienst voor dit doel heeft willen afstaan. Ook hierin ziet hij een bewijs van de eenheid der gelovigen. 23 Juli hoopt hij met zijn gezin per K.L.M. te vertrek ken. Zijn taak zal zijn een 240 jongens gewoon lager en voortgezet onderwijs te geven, 's Morgens zal er godsdienst onderwijs worden gegeven, daarna volgt het gewone onderwijs, terwijl in de mid daguren onderricht in cultuur wordt verstrekt. De leerlingen zullen onderwijl ontvangen voor mandri, voor de am bachtsschool en voor het volgen van verdere studie. Deze prachtige taak is ons opgedragen en wij vertrouwen dat hier in Sneek nu twee biddende gemeen ten voor ons en ons werk zullen zijn. In een bijeenkomst in de Kerkekamer sprak de heer Rijpma uit Drente namens de Herv. Zendingsraad. Spr. hoopte dat de heer Plante een rijk gezegende werk kring in Nieuw-Guinea zou krijgen. Na mens de Zendingsraad bood hij een Ma leis Nieuw Testament aan. Namens de Classicale Zendingscom- missie sprak de heer Halie, die wees op het verschil tussen Z.O.-Celebes, waar deze classis werkt en Nieuw-Guinea, waar het rustiger is en waar van ver schillende zijden het evangelie kan wor den gebracht. Ook deze spreker hoop te dat de scheidenden Gods rijke zegen in het vreemde land zouden mogen er varen in hun persoon en werk. Aan de „Waterpoortpartij” van Kaatsver. „Sneek” welke Zaterdag Juli IJLST. Aan de Zaterdagmiddag ge houden door elkaar loten kaatspartij van senioren, georganiseerd door de kaatsclub „Nije Moed” alhier, werd door 13 par turen van drie deelgenomen. De le prijs werd gewonnen door: Delgrosso, Leeu warden; A. Rina, Makkum en H. Zijl- stra, Witmarsum; tweede werden J. de Groot, Tzum; C. v. d. Meulen, Goënga en B. de Boer, IJlst; derde D. Hoitsma, Sneek; P. Brouwer, Bolsward en R. Bantema, Akkrum; vierde J. de Wolf, St. Nicolaasga; K. de Vries, Bolsward en G. Zijlstra, Joure. Wij willen ons nu speciaal wenden tot de ouders van de zwemmende jeugd. Keeds hebt U verschillende artikeltjes kunnen lezen over het nut van het zwem men. Voldoende zal gebleken zijn, dat zwemmen uit het oogpunt van veiligheid slechts een onderdeel Is. Om volop te kunnen profiteren van al de voordelen, welke het zwemmen biedt, is een bredere ontwikkeling nodig. Zoals een schoolrapport U op de hoog te houdt van de vorderingen op school, zo zal het zwemdiploma dat doen wat de vorderingen van de jeugd op het ge bied van het zwemmen betreft, Zal in het wedstrijdwezen slechts een deel mee kunnen komen, de diploma- eisen zijn zo gesteld, dat praktisch ieder met enige oefening elk jaar een volgend diploma kan behalen. In deze diploma’s (1 t/m 6) zijn de grondbeginselen van alles wat de "wemsport biedt samenge vat. De verschillende zwemslagen, dui ken, springen, reddingzwemmen en bal- gooien. Elk diploma vraagt een zwem slag meer en meer geoefendheid op an der gebied. Een deel van de jeugd ziet het nut van het diploma-zwemmen niet in en zal dus met enige drang In die richting moeten worden geleid. Er is een ongeschreven wet, die voorschrijft, dat de jeugd zon der diploma niet in het diepe bad mag. De contróle hierop is nu praktisch on uitvoerbaar. De diploma’s worden thuis bewaard en men zou dus in ieder twijfel geval moeten laten proefzwemmen. In deze omstandigheid vervalt voor een deel van de jeugd de behoefte aan een diploma. Ze komen, zonder dat, ook wel in het diepe bassin en bij de springplank. Lang hebben we gezocht naar een oplos sing en we menen die nu gevonden te hebben. Een oplossing niet alleen voor het laatstgenoemde probleem, maar ook om de jeugd te animeren door te gaan voor hogere diploma’s, nadat de zwem- proef (diploma 1) is behaald. Een nummerembleem. klopte Koks joviaal op de schouder en jSi maar weinig scherpzinnigheid voor lachte nogmaals. „Daar moet je weer nodig zal zijn om tot de conclusie te ko- politieman voor zijn om te proberen er men, dat ook de dader met die weten iemand in te laten lopen. Maar ik moet schap op de hoogte was”. zeggen: het is een voortreffelijke imi- Koks knikte. „Tot die veronderstelling Van de N.V. Uitge,versmij Kosmos te Amsterdam ontvingen wij nog een aan tal van de interessante boekwerkjes uit haar serie: „Weten en Kunnen” nl.: Kamer- en volièrevogels door J. H» Noordzjj, niet 12 foto’s en 13 tekeningen» De liefhebber op dit gebied vindt hie» uitgebreide voorlichting. De damliefhebber zal gebaat zijn mefei Practische damlessen van Philip de Schaap, met 38 diagrammen. Wie er van houdt zijn eigen tuintje te verzorgen schaffe zich aan: Aanleg en onderhoud van kleine tuinen, door mevr, A. C. MullerIdzerda. Met 27 foto’s en tekeningen. Wil men ook kruiden m die eigen tuin kweken, dan komt „Kweken van kruiden in eigen tuin” van G. Kromdijk, met 2d fotografische afbeeldingen, te pas. En van de fruitteelt in kleine tuin®# vertelt Piet Dekker in een aardig boekje waarin ook 23 foto’s zijn opgenomen. De PrÜs per deeltje ie ƒ1.90. Voorts besloot het bestuur en wel eenstemmig om tot directeur van de school te benoemen de heer Ir P. Doorn bos te Groningen. De heer Doornbos is in 1917 geboren te Blija. Hij is locrenzoon. Aanvankelijk werd hij tot onderwijzer bij het lager onderwas opgeleid, doch hij wilde land bouwkundig ingenieur worden. Aange zien zijn vooropleiding niet toereikend was om tot de Landbouwhogeschool te worden toegelaten volgde hij de Middel bare Landbouwschool te Groningen. Zijn studie te Wageningen moest tengevolge van de omstandigheden tijdens de bezet ting worden onderbroken. Gedurende deze onderduiktijd is de heer Doornbos als landbouwkundig assistent verbonden geweest aan het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Gro ningen. Tijdens zijn na-oorlogse studie jaren te Wageningen is hij nog werk zaam geweest als assistent, belast met de dagelijkse leiding van een ingenieurs- practicum bodemkartering. Na zijn af- studering in de richting Nederlandse akker- en weidebouw moest hjj naar In donesië. Aldaar heeft hij in de drie jaren dat hjj er verbleef, enige betrekkingen in de civiele sector op landbouwkundig en sociaal-econmisch gebied bekleed. Na zijn terugkeer in Nederland werd hjj de eerste directeur van de Chr. Landbouw- winterschool te Groningen, welke be trekking hij thans zal verwisselen met die van directeur van de Bijzondere Mid delbare Landbouwschool in Friesland. Het bestuur stelt zich voor spoedig te kunnen overgaan tot de benoeming van de benodigde vaste en tijdelijke leer- krachten en om verder alle maatregelen te treffen die nodig zijn om de school in d« komende herfst te kunnen laten starten. een hand. „Werk voor me?” r „Mijnheer Van Dam is een bekende nenstad en ondertussen zei Koks: „Deze plaats gehad. De gewezen echtgenoot naar uit, die van de ene verbazing in de Amsterdamse juwelier in ruste”, stelde ring had mevrouw Wilson aan haar vin- stond enige tijd in gedachten verzonken - T7,_ ger, togn ze vermoord werd. Later en zuchtte. Na een poosje sprak hjj: kwestie: „Ja, we hebben hier een robijn toen wij boven waren is er iemand „Het is toch verschrikkelijk, dat zij op en zouden graag ongeveer de waarde jn het vertrek geweest, die een van mijn deze wijze het leven heeft moeten laten, willen weten”, zei Koks. mensen buiten wekten sloeg en de ring Ze was nog in de kracht van haar m?” „De volgende morgen werd de ring zwaar tegen hebt, wilde ik nu eerst eens hij ontstak en bekeek de steen gedurende door schooljongens gevonden op de bij de bewuste kamer, die inmiddels weer deze ring te* laten beoordelen. Hier in wachtte. Na een poosje wendde de heer Wat denkt u daarvan?” dere sleutel te voorschijn en opende de T'-— --1 „Wel, ik ben geen politieman, maar deur. Geljjktijdig uitte hjj een verwen- -■* ik veronderstel, dat er, gezien het feit, sing. De kamer was geheel overhopp „Robijn aei u toch, nietwaar?” Mij dat het niet de r-ing met de echte steen gehaald. Wordt verwal. i op naar een expert gaan om de steen in enige tijd, terwijl Koks in spanning af- straat, in de nabijheid van de woning, gerepareerd was. Koks haalde een an- gezelt, want daarna kunnen we eens een kijkje nemen in de woning ,die door mevrouw Wilson was gehuurd en waar zij vertoefde tijdens haar concerten in deze stad”. „Ik ben vandaag geheel ter uwer be schikking”, antwoordde Van Brantenaar hoffelijk. Een paar minuten later reden de beide honderdvijftig gulden waard, meer in Egyptenaar dé hand in het spel heeft”, mannen naar i 1 aan een der op elkaar Ijjkende villa’s belde. Een dienstmeisje deed open. „Mijnheer Van Dam thuis?” vroeg Koks. „Jawel, mijnheer”, de i „wilt u even binnen komen? Aangifte van leerlingen. Hoewel de Middelbare Landbouw school driejarig is (twee en een half jaar school en een halfjaar practijk) bestaat er geen aanleiding aanstonds reeds met drie klassen te beginnen. Aangezien de genen, die H.B.S. of Gymnasium (B- richtingen) hebben gehad in de tweede klasse komen, op voorwaarde dat zij zich bekwamen in de reeds in de eerste klas se te geven practische vakken, moet er In een gemeenschappelijke dienst van de Gereformeerde en de Herv. kerken zijn Zondagavond in de Grote Kerk alhier de heer J. Plante en zijn echtgenote, mevr. J. v. d. Weide, uitgezonden voor dienst aan het onderwijs in Korido op Biak (Nieuw-Guinea). Enige jaren ge leden was de heer Plante onderwijzer aan de P. Bakkerschool. Hij heeft toen catechetisch onderwijs genoten van ds. De Leeuw, waarna hij toetrad tot de Gerei. Kerk. Na zijn vertrek heeft hij zijn opleiding voor zijn nieuwe functie ontvangen aan de Zendingsschool van de Herv. Kerk te Oegstgeest en nu is hij voor uitzending naar zijn nieuwe stand plaats afgevaardigd. Ds. de Leeuw had tot tekst geko zen Matth. 28 1820. De aard van deze gemeenschappelijke dienst moge tot blijdschap stemmen, zei spr. Is de aan leiding nu zo bijzonder? Het onderwijs wordt daar aan die mensen gebracht. Wordt het levensgeluk daardoor ver hoogd? Het bijzondere van deze dienst is dat aan de Kerk de opdracht gegeven is te getuigen van Jezus Christus. Wie gaf deze opdracht en wat houdt zij in? Met Hemelvaartsdag is Jezus met Zijn discipelen op de berg om afscheid van hen te nemen. Daar is het dat Hij Zijn discipelen opdraagt van Hem te ge tuigen en dit getuigenis uit te dragen tot alle volkeren. Hij is de overwin naar over de dood en Hij schenkt het leven en van de rijkdom van Zijn dienst moeten Zijn discipelen spreken. Aan deze opdracht verbindt Hij de belofte, dat Hij met hen zal zijn, omdat aan Hem alle macht in hemel en op aarde is- ge geven. Zijn Kerk heeft nu de opdracht de wereldwijde boodschap door te geven. Niet door kracht of geweld maar door Zijn Geest zal het werk voortgang heb ben. Zijn discipelen zijn nu de spreek buizen, zij kunnen de vijanden niet, be keren, doch het is de Heilige Geest die dit doet. Alleen in gehoorzaamheid kan de Kerk de opdracht vervu’lea. Met blijdschap en vrijmoedigheid is deze broeder, lid van de Geref. Kerk, bereid in dienst der Zending van de Herv. Kerk te gaan. Zijn taak zal zijn niet in aller lei geleerdheid het evangelie uit te dra gen, doch in eenvoudigheid aan een een voudige bevolking onderwijs te geven en te spreken van het verlossende werk van Jezus Christus. Dit schijnt een on mogelijke taak, doch hij kan er van ver zekerd zijn, dat God Hem zal geven wat hij nodig zal hebben. D s. W ieg er s sprak daarna. De discipelen hebben de opdracht ontvan gen en straks op het Pinksterfeest gaan zij spreken. Wat zij er van gemaakt hebben kunnen wij lezen in de Handelin gen: eerst 3000 en later 5000 mannen. Doch het is niet enkel zegen wat zij on dervinden, ook de tegenstand komt los en voor de Hoge Raad wordt hun de eis gesteld dat zij niet meer mogen spreken van de naam van Jezus Christus. De apostelen kunnen aan deze eis niet vol doen, omdat zij, vervuld van dè Heilige Geest, niet kunnen zwijgen van het grote werk dat door him Meester is tot stand gebracht. Wij behoeven niet te applaudi- seren voor de heldenmoed van deze men sen. Het is de H. Geest die hun de vrij moedigheid geeft en de leiding heeft. Bij meerderen is de begeerte wel opge komen om als Petrus en Johannes te spreken, doch met onze kleine mense- wel met een tweede klasse worden be gonnen. In het algemeen zullen tot de eerste klasse worden toegelaten zij die drie jaar H.B.S., 4 jaar Gymnasium of U.L.O.-B hebben gehad. De gediplomeer den van U.L.O.-B zullen vóór de aan vang van de cursus (eind September begin October) gedurende de maand September een voorbereidende cursus moeten volgen teneinde bij gewerkt te worden voor de vakken wiskunde, na tuurkunde en scheikunde. Nadere in lichtingen omtrent een en ander ver schaffen de (hiervoor genoemde) be stuursleden. De laatste dag van de aangifte van leerlingen voor de cursus 19541955 is Vrijdag 16 Juli a.s. Opgemerkt dient te worden dat niet-boerenzoons om te kun nen worden toegelaten een aaneengeslo ten jaar landbouwpraktijk moeten heb ben. de 10 op het Martiniplein wordt gespeeld, zullen de volgende vijf uitgenodigde eerste klas parturen deelnemen: 1. M. v. d. Weerd, Arum; Joh. Zijl stra, Joure; W. Vlietstra, Franeker. 2. M. v. d. Leest, Stiens; A. Hiem- stra, Leeuwarden; D. Smedinga, Harlin gen. 3. J. Stavinga, Poppingawier; A. Veldkamp, Huizum; S. Bouma, Frane ker. 4. H. Schuil, Harlingen; Th. de Bruin, Leeuwarden; H. de Haan, Hol- werd. 5. R. Hoekstra, Ternaard; R. Kuiper, Makkum; Joh. Jansen, Harlingen. Er zal worden gekaatst in competitie verband volgens de Snitser telling. Scheidsrechter is de heer J. Sixma te Leeuwarden. De wedstrijden worden opgeluisterd door het Sted. Muziekcorps. verzoek ik U dan ook mij zo spoe dig mogelijk vier remschoenen voor een T-Ford 1916 te willen sturen...” De brief kwam uit Missouri en de man, die deze brief ontving is de enige man ter wereld, die in staat is een der- gelijke order uit te voeren. Waar zijn zij gebleven, de vijftien millioen T-Fords, die Henry Ford op de weg bracht? Vele zijn teruggekeerd naar hu^ plaats van oor sprong: de Martinl-oven, andere zijn el lendig omgekomen op oudroeststapels, een tragisch einde voor een automobiel, die de historische rol van het benzine- voertuig in onze wereld inluidde. Bill Scharff, de Model-T-Koning in Brooklyn is de man, die U kan verrassen met de mededeling, dat er nog meer dan hon derdduizend T-Fords in vijf werelddelen rondsnorren. En blijkbaar kennen al die mensen zijn naam en faam, want ze schrijven hem, als ze wat nodig hebben. „Hoogedele heer Scharff, mijn wa gen, hij is gebroken, mijn hart, hij is zeer, mijn motor, hij verlangt onderdeel A314 en ik smeek U stuur hetzelfde naar mister Willam N’goma in Monro via...” schreef een onderdaan van de republiek Ligeria aan Scharff. Maar als U soms ergens enig onderdeel voor een T-Ford mocht hebben liggen, een ontste- kingsmanette, assen, tandwielen, radia- teurs, carburateurs, wielen, of wat dan ook, stuurt U ze naar mister Scharff. Hij geeft er goed geld voor en hij kan er een T-Ford-rijder een plezier mee doen. Scharff bedacht, acht jaar nadat Henry Ford de eerste Ford Model T maakte, dat Henry Ford die auto niet altijd zou kunnen maken en willen maken en hij begon onderdelen op te sparen van elke zending. Het gevolg is, dat hij U een krukas kan leveren, compleet in het olie- papier, waarin die dertig jaar geleden werd gerold. Sinds 1940 is zijn zaak een Mecca voor alle T-Fordbezitters ter we reld, want hij is waarschijnlijk de enige man, die nog onderdelen heeft. Zijn be stellingen vormen een lange ode aan de enige automobiel, waarvan men met recht kan zeggen, dat hij alle verschil zou maken tussen gisteren en morgen. Iemand uit Buffalo schrijft hem wat klaar te leggen, dat hij kan meenemen op doorreis naar Californlë via New York met een T-Ford. Een van zijn klanten rijdt twee maal per jaar heen en terug naar Florida met een T-Ford. Een onderwijzeres uit Noord-Carolina komt regelmatig onderdelen voor haar T-Ford bij hem kopen. Ze rijdt die wa gen al dertig jaar en verlangt naar haar pensioen, als ze grote tochten kan gaan makenEen dokter in Australië be stelde een radiateur voor een T-Ford, die hij van zijn vader had geërfd. Een boer in New Hampshire gebruikt zijn T-Ford om mee te ploegen en er is geen eind aan de T-Fordmotoren, die nog al tijd trouw hputzaagmachines, waterpom pen, motorboten en wat niet al aan drijven zeggen: het is een voortreffelijke imi- Koks knikte. „Tot die veronderstelling tatie, inderdaad een zeer voortreffelijke ben ik, na het bezoek aan mijn vriend imitatie. De ring is van echt goud, zelfs Van Dam eveneens gekomen. Een be- 18 karaats. Het hele ding is misschien wijs te meer, dat hier die bewuste ger heeft getrokken. Want toen wij be- De beide bezoekers volgden hem en neden kwamen, was de ring er niet Van Brantenaar, dat de justitie niets nu nog heel raadselachtig, maar ik kwamen terecht in een kleine werkka- meer”. onbeproefd zal laten om de dader te mer- Koks haalde de ring met de rode Van Brantenaar keek de politieman pakken. Maar laten we eens een verdie- bleem tot een oplossing gebracht*zal steen uit zijn zak en overhandigde deze verwonderd aan. „Maar hoe bent u er ping hoger gaan, dan zal ik u het ver- 3aan Van Dam. Geïnteresseerd ging deze dan aan gekomen?” trek van het kamermeisje laten zien”. Koks stond op. „Als u er geen be- met de ring naar een sterke lamp, welke „De volgende morgen werd de ring Ze gingen weer een trap op en kwamen HEEG. Te Groningen slaagde voor het examen Wijkverpleegster mej. S. de Jong alhier. het Kleverpark, waar men geen geval”. Inmiddels was de auto op de Dreef „Dus u bent er zeker van, dat deze gekomen en voor de bewuste woning usteen geen echte robijn is?” vroeg Koks, stopte Koks. Hij zette de motor stil en 14 „Mijnheer Van Dam thuis?” vroeg „Zeer zeker, beste jongen. Geen juwe- stapte met zijn passagier uit, terwijl hij „Zelfs dat weten we niet. De kamer- Koks. lier met enige vakkennis zal er in tippe- naar het huis wees. deur was van binnen op slot, dus de eni- „Jawel, mijnheer”, antwoordde het len. Ik zal met zeggen dat het geen - „e wee was via het raam en de afstand meisje, dat de politieman herkende, mooi steentje is, integendeel. Heel mooi durende haar tournee in e - - komen?” nagebootst. Waarschijnlijk van een legde Koks uit en haalde Koks, gevolgd door Van Brantenaar, echte robijn. Maar dit is namaak”. 1o „Waaruit dus ^blijkt, dat ik gelijk heb in de woning was intussen opgeheven. Koks opende de deur en betrad met Van Brantenaar de ruime woning. Na betrad de ruime hall en even later kwam man van naar beneden, stak de hand uit schudde die van de rechercheur op har- dat zij op gewelddadige wijze is ont- telijke wijze. Ook Van Brantenaar kreeg wijze en stak de ring weer in zijn zak. pen de beide mannen naar de eerste voerd. We hoorden haar tenminste gil- l'"~ j- .-.j- j -w t. t» len”. „Weer wat anders!” riep Van Brante- andere viel. „Wie zou haar dan hebben Koks voor. En toen tot de persoon in graag ongeveer de waarde jn het vertrek geweest, die een mensen buiten wekten sloeg en de ring Ze was „Kom dan maar even mee naar bo- min of meer met geweld van haar vin- leven”. de Koks droogjes. ,?Maar dat zoeken wij ven”, nodigde de juwelier uit. ger heeft getrokken. Want toen wij be- „Ik geef u de verzekering, mijnheer wel uit, mijnheer Van Brantenaar. Alles 1 lijkt i I geef u de verzekering, dat ook dit pro- worden. Daar kunt u van opaan”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2