1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De penningmeester blaast al 50 jaar mee de voor Ijlster ouden van „Eendracht maakt Macht” gaat haar 55-jarig bestaan vieren Weer een mooie middag dagen Vrijdag 9 Juli 1954 109e Jaargang No. 54 4 Van de vierde naar de Ere-afdeling. Trein doodt zeven koeien Eenheidsprogramma der bonafide dansscholen Egmond ontvangt zieke kinderen Provinciale Staten van Friesland Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT an DRIJFHOUTS NIEUWSBI AO Tocht Ouden van Dagen Geslaagd Opbrengst collecte Zeilwedstrijd Heeg-Bolsward Heeg Correspondentie Arbeiders fan gemeentewur- ken Wymbritseradiel wiene d’r in dei op üt Werkweek Chr. Lyceum Sneek Van 28 Juni3 Juli. 3 VRIJDAGS. Redacteur L KIEZEBRINK De eed In het Fries. gereserveerd De drukte vóór de start is en binnenkort, tegelijk met het 55-jarig bestaan van de vereniging, zijn gouden jubileum zal vieren. Bioscoopniruwg Charlie Chaplins’ festival. De gouden jubilaris in actie. ons in J De penningmeester jubi leer! mee. Redactie-adres Kl.EINZANI) 7 Iele! M72 SNEEKER NIEUWSBLAD Donderdagmiddag begon in het kin dertehuis Huis ter Duin te Egmond offi cieel de uitzending van suikerzieke kin deren. Ir A. J. Mellinger, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Suiker zieken, wees er op hoe het er in dit kin derkamp in de eerste plaats om gaat, de kinderen, die met de ziekte behept zijn, te leren met die ziekte te leven. Hij zei diep getroffen te zijn door de grote hulp, die van alle kanten was ondervonden, in de eerste plaats van Huis ter Duin, dat zijn gebouw had afgestaan. Minister Suurhoff verheugde zich er over, dat nu langzamerhand de verpleeg tehuizen voor kinderen de vooroorlogse capaciteit hebben bereikt en het moge lijk is geworden iets te doen voor kinde ren, die een bijzondere verpleging nodig hebben. Er zijn thans in Nederland zevenhonderd a duizend diabetische kin deren, die zelden naar buiten kunnen, omdat zij een speciale behandeling nodig hebben in verband met hun dieet en hun insuline-inspuitingen. Het grote succes, dat kan worden bereikt is daarin ge legen, dat de kinderen hun bezwaren gaan dragen als iets gewoons. Hoezeer de overheid het werk van de vereni ging steunt blijkt uit de relatief belang rijke subsidie, die werd gegeven. Het einddoel zou moeten zijn, dat de vereni ging een eigen tehuis tot haar beschik king krijgt. De minister hoopte, dat deze Het corps telt onder haar leden tal van oud-gedienden, maar de heer S. Val kema spant toch de kroon. Die kwam ei in 1904 als 14-jarige jongen bij en blaast dus al een halve eeuw mee. Bo vendien is hij 38 jaar penningmeester en nog altijd vol geestdrift en toewijding. De jongeren kunnen een voorbeeld aan hem nemen. Het is voor een groot deel mea aan hem te danken, dat E.M.M. ge worden is wat ze is en de waardering daarvoor zal hem de komende dagen dan ook wei niet onthouden worden. Zeven koeien van de elf die Zondag nacht op de spoorbaan CastricumUit geest liepen, zijn door de uit Amsterdam komende sneltrein gegrepen. Zes dieren werden op slag gedood, de zevende moest later worden afgemaakt. De ove rige vier heeft men, nadat de trein tot stilstand was gekomen, met de grootste moeite van de spoorbaan kunnen verwij deren. Door een openstaand hek waren de dieren uit het langs de spoorbaan lig gende welland op de baan gekomen. De koeien waren het eigendom van de heer T. Schut uit Castricum en vertegenwoor digden een waarde van rond 6500, die slechts gedeeltelijk door de verzekering wordt gedekt Verschijnt: DINSDAGS en I Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) sie haar zeer erkentelijk was het personeel van de secretarie, de Gym nastiekvereniging, Zysllng en vrouw, de drie dames die mee hadden geholpen aan deze prachtige ontvangst, de verkeers politie en „Concordia” voor de feestelij ke intocht, voor welk laatste een klein bewijs van waardering is afgezonderd. Na het gezamenlijk zingen van de Avondzang met begeleiding van „Con cordia”, werd het samenzijn beëindigd. De oudjes waren enthousiast. Overal hoorde men: „Een prachtige en heerlij ke dag”, „Overal was het af”, „Wat heeft de commissie weer veel gepres teerd”. Een en al voldoening en dank baarheid dus. Advertentieprijs 15 ct pe> m.m. Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprijs I 3. - per half jaar. Franco oer oost 3-75 oer half Jaar. Giro 50748 ten name «en Firma E. J. Drijfhout Sneek Ament door drukke zakelijke bezigheden. Aan de heer Ament werd een woord van dank gebracht. Deze beide heren waren vervangen door één nieuw commissie lid, de heer A. Nooitgedagt. Ook de chauffeurs, de autobezitters en de burgerij werden bedankt voor hun spontane medewerking. Het vorig jaar, aldus spreker, was het moeilijk geweest de touwtjes aan elkaar te krijgen; dit jaar kon het, niettegenstaande het aan tal oudjes dat meeging groter was. Hij zei dit echter niet opdat de burgerij het volgend jaar minder zou kunnen geven. Integendeel spr. hoopte dat het zo door zal blijven gaan. Er kan dan ook eens een film van de tocht worden gemaakt, die dan in de winter voor geheel IJlst kan worden gedraaid. Vervolgens bracht de heer Frankena ook nog dank aan de collectanten, de ouden van dagen zelf, de dokter, zuster Wouda voor deze gelegenheid terug gekomen in IJlst, waarvoor de commis- Oeheel IJlst was uitgelopen om hierbij tegenwoordig te zjjn en on der begeleiding van Concordia ging het rond de stad naar het Gebouw, waar nogeens thee gedronken werd en de tocht een einde nam. Terwijl de oudjes uitstapten, liet Con cordia aan de overkant op de Galama- gracht zijn vrolijke tonen horen, en stapte daarna ook de zaal binnen om de bijeenkomst met een nummertje muziek te openen. Verschillende oudjes kwamen aan het woord. Eerst de Wed. Huizinga, daarna de heer Kremer, toen de heer I. Kuipers met de voordracht: „De piepe- geal”na deze de heer Rensema als oud- commissielid, mej. O. v. d? Goot, die na mens haar moeder „een oud Fries vers” voordroeg en tot slot de heer v. d. Wou- de, die memoreerde dat voor de eerste maal een moeder met haar dochter, bei de boven de 65 jaar, de tocht hadden meegemaakt, dank bracht aan de politie voor de regeling van het verkeer en be sloot met een persoonlijk woord van dank. De heer Frankena, voorzitter van de commissie, achtte het een voorrecht dit werk te mogen doen. Het vorig jaar be vatte de lijst 150 personen boven de 65 jaar. In de loop van het jaar hadden 9 personen de 65-jarige leeftijd bereikt; 9 waren overleden en 7 waren vertrokken, zodat IJlst thans 143 personen telt boven de 65 jaar. Verder hadden er 2 com missieleden bedankt. De heer J. Andela wegens vertrek naar Canada, de heer Voor- en tegenspoed. De jubilaresse heeft zich dus in vee] voorspoed mogen verheugen. Maar ook de tegenslagen, voornamelijk door leden verlies bleven niet uit. De laatste paar jaar moest ze zelfs een stuk of zes van haar beste blazers missen. Die zijn di. reet niet weer te vervangen en daardoor is het peil ook iets teruggelopen. Maa,r toch staat ze er met 22 leden, onder wie drie dames nog goed voor en bovendien zitten er in haar jeugdcorps, dat even eens door de heer Feenstra geleid wordt en pl.m. tien leerlingen telt, een aantal veelbelovende krachten, die t.z.t. we] weer voor de nodige versterking zullen zorgen. Onder de voortvarende leiding van het tegenwoordige bestuur, t. w. de heren J. Valkema, voorzitter; W. Martens, secre taris en S. Valkema, penningmeester, kan zij dus vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien en opgewekt het elfde lustrum vieren. Dit zal geschieden met een twee daags festival van de Federatie Wymbritseradeei op 13 en 14 Juli, waaraan pl.m. 15 corpsen uit onze provincie zullen deelnemen. Er staan Oudega (W.) dus een paar mooie da gen te wachten. Deze hoofdfilm is samengesteld uit de beste twee-acters ooit gemaakt door Charlie Chaplin. Het is de Chaplin, aan wie iedereen zijn beste herinneringen heeft, te grote schoenenbolhoed en wandelstok. Het is de Chaplin die nooit vergeten wordt. De a.s. jubilaris is bovendien al 38 jaar penningmeester. En een beste, ver telde ons de voorzitter. Hij vecht voor de vereniging en voor de financiën. Nu zoekt hg alles weer uit het tekort dat we hebben weg te werken. „Ik heb in die 38 jaar zo’n 28000. uitgegeven, maar even minder ontvan gen”, zei Valkema zelf, toen we in zijn woning een praatje met hem maakten. We hebben daardoor krapaan duizend gulden tekort en die moeten er komen. Hoe dat tekort ontstaan is? Een muziekvereniging kost nu een maal veel geld. Er moeten op tijd nieuwe instrumenten komen, de muziek is duur en de dirigent verdient ook veel meer dan vroeger. Het aantal leden is echter maar klein. Maar wij hebben altijd veel steun van de burgerij ontvangen. Een rondgang door het dorp bijv, heeft al eens 2200 gulden opgebracht. Daarom zullen we er ook nu wel weer uitkomen. U kunt zich de oprichting zeker nog wel herinneren. Zijn daar nog personen van in leven? Bij de installatie van dé leden van de nieuwe Provinciale Staten van Friesland heeft de commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan, een verklaring afgelegd over de Friese eed. Hij merkte op dat een wetsontwerp, dat aan afleg gen van eden, verklaringen en beloften in de Friese taal rechtskracht zal toe staan, de Raad van State reeds is ge passeerd en dat mag worden verwacht dat het binnen afzienbare tijd in de Tweede Kamer zal worden ingediend. Het zal voor sommige Statenleden te leurstellend zijn, aldus de commissaris, dat de wet thans nog de aflegging van de eed in het Nederlands vraagt maar de regering heeft nu duidelijk uitge sproken dat zo spoedig mogelijk de be letselen tegen afleggen van de eed in het Fries uit de weg zullen worden ge ruimd. Onder deze omstndigheden meen de de commissaris een beroep te mogen doen op deze leden om in deze onver mijdelijke overgangsperiode in de be staande situatie te berusten, zulks in de wetenschap dat de regering een open oog voor deze bezwaren heeft en wenst dat daaraan zo spoedig mogelijk wordt tegemoetgekomen. Hoewel de mogelijk heid bestond, de eed in het Fries uit te spreken, zoals dat vier jaar geleden door een aantal leden werd gedaan, hebben thans alle leden de eed uitsluitend in het Nederlands afgelegd. Tot leden van het college van Ged. Staten zijn herkozen de h.h. J. Brouwer, J. L. Hoogland en J. Okkinga (allen p.v.d.a.), S. van Abbema en mr D. H. Okma (beiden a.r.) en H. M. Gerbrandy (c.h.u.) Niet veel meer. Ik geloof zelfs, dat alleen R. de Groot nog maar over is. Ik ben nu het oudste lid. Als Boom- sma enige jaren geleden niet bedankt had ,zou hij er nu ook 50 jaar bij zijn. Die is zowat tegelijk met mjj gekomen en heeft 48 jaar in het corps gespeeld. Jammer dat hij weggegaan is. Ik sta nog met hem en een ander oud-lid op de foto. „Een pracht-kiek”, beaamden wfl. Na de heer Zijlstra hebben tal van di rigenten by E.M.M. voor de lessenaar gestaan. Allen hebben het hunne er toe bijgedragen de prestaties van het corps op te voeren, maar vooral onder de heer S. Hoekstra te Woudsend, leider tot 1944, en diens opvolger de heer A. Feen stra te IJlst, die thans de dirigeerstok zwaait, zijn ze tot een hoog peil geste gen. Zo is de vereniging in de loop der jaren opgeklommen van de vierde afde ling van de Chr. Bond van Fanfarecorp sen in Friesland tot de ere-afdeling. En ook hierin werden al vier eerste prijzen behaald, zodat nog maar één zo’n pres tatie nodig is om naar de super-ere- afdeling te promoveren. Het stond de Oudegasters uit het laatst van de vorige eeuw maar mln aan, dat er by festiviteiten in hun dorp voor de muziek altijd een vereniging uit een andere plaats moest komen. Daarom staken een aantal burgers onder aanvoering van Jelle Visser, bedrijfsleider van de Zuivelfabriek, de hoofden by elkaar om te proberen zelf een muziekvereniging op te richten. Ze schreven een vergadering uit, zetten een man met een harmonica op een handkar om hieraan bekendheid te geven en stelden verder alles in het werk om hun plannen te doen slagen. En ze hadden succes. Op de oprichtingsvergadering, die 26 September 1898 ge houden Wórd, gaven zich 15 personen als werkend lid op en kon onder de toe passelijk» aaam Chr. Muziekvereniging „Eendracht Maakt Macht” worden ge start. De heer Visser werd tot voorzitter en de heer H. Zijlstra te VVorkum tot directeur benoemd. Als jongen van 14 jaar gaf de heer S. Valkema, thans schildersbaas in Oudega (W.) zich op als leerling bij de toen nog maar vyf jaar oude Chr. Mu ziekvereniging „Eendracht Maakt Macht”. Aangenomen te worden was in die tijd echter niet zo gemakkelyk als nu. Als na een week of vyf-zes bleek, dat de candidaat niet genoeg z’n best deed, ging hij er onherroepelijk weer uit. Er waren liefhebbers genoeg. Nu kost het heel wat moeite de jongeren bij de mu ziek te krygen. Maar Suffrides kon blijven en het voldeed hem zo goed, dat hy nu nóg lid Aan de Rijks Universiteit te Leiden slaagde voor het candldaats examen Wis en Natuurkunde onze oud-stadge- noot de heer J. P. Casparie. Aan de Rijkskweekschool te Heeren- veen slaagden voor het examen handen arbeid de dames B. Brouwer en M. Mein- dersma, beide van Sneek. Te Groningen slaagden voor de akte gymnastiek de dames B. G. Bangma, A. Elselo en W. v. Otten, allen te Sneek. Aan de Rijksluchtvaartschool te Gilze Rijen slaagde voor verkeersvlieger de heer K. Bloemhof van Scharnegoutum. Te Groningen slaagde voor het exa men wijkverpleegster mej. S. J. de Jong van Heeg. FOLSGARE. De heer M. Abma alhier slaagde in Den Haag voor het diploma Gemeente Administratie I. Wat vroeger niet mogelijk bleek, is thans werkelijkheid geworden: alle bjj de Nederlandse Bond van Dansleraren aangesloten dansscholen zullen in dq a.s. winter hetzelfde lesprogramma on derwijzen. Het zal wel niet nodig zjjn te vertellen, welke geweldige voordelen hierdoor voor de leerling worden ge schapen. Door dit eenheidsprogramma is het mogelijk geworden, dat iedere leer ling van iedere bonafide dansschool in de toekomst in staat zal zijn tezamen te dansen, zonder het risico te lopen in de knoop te raken doordat de één andere figuren danst dan de ander. Zij allen zul len dezelfde passen-combinaties kunnen uitvoeren, waardoor het algemene dans- peil zeker aan waarde zal winnen. Zy, die reeds eerder danslessen volg den, zullen kunnen vertellen welke enor me voordelen aan dit alles vastzitten. Nu geen gestrubbel meer tussen leerlin gen van verschillende scholen over wat de één wel, de ander niet kan dansen. Zoals reeds hiervoren opgemerkt: „Ieder zal met leder kunnen dansen”. HEEG. De Anjercollecte heeft Heeg opgebracht 62.32, worden behandeld. Wij kunnen .schrijven daarom niet plaatsen. Bij de door de Bolswarder Zeilver. ge houden wedstrijd van Heeg naar Bols- de eerste wereldoorlog. Daar waren losse banken in geplaatst, maar de volgende dag waren we nog atijf en zat het ge bons van de motor ons nog in de oren. Op de terugreis wilde in Joure het licht ook al niet meer. Toen moest hij die het witste haar had er voor lopen. Zo hard reed de wagen ook niet. Maar toch kwa men we op de bon. We hebben ook meermalen in Sneek gespeeld. Op Koninginnedag voor de Buurtvereniging van de Oppenhuizer- weg. Voor 35 gulden waren we dan een hele dag in ’t touw Dat geld kwam in de kas. De daghuur die we verzuimden, was voor onze eigen reke ning. Ja, als ik eens naga wat die muziek me al niet gekost heeft Een muzikaal gezin. De cudste zoon en de dochter volgden de voetsporen van hun vader. De eerste was ook nog maar 14 jaar toen hij met de muziek begon. Nu speelt hij in een corps in Holland. De dochter kwam er tien jaar geleden bij. Zij speelt sopraan- saxofoon en zó goed, dat ze IJlst inder tijd meegeholpen heeft in de super ere- afdeling te komen toen men daar wat in moeilijkheden geraakt was door het ver trek van de saxofoniste naar Amerika. Zij is trouwens niet de enige vrouw in het corps. Ze heeft nog twee dames naast zich. E.M.M. gaat dus met de tijd mee. Zelf blaast Valkema de eerste trom-' goeds hannen. bone, maar hy begon met een tuba en heeft daarna ook de alt, de piston en de trom bespeeld. Een veelzydig muzikant dus, aan wie zijn vereniging veel te dan ken heeft en die mede daardoor in zijn dorp veel waardering geniet. Even over half één werd gestart en ging het op Wolvega aan, waar het land goed „de Heerlijkheid Eese” werd be zichtigd. In Frederiksoord, de volgende pleisterplaats, werd thee gedronken en werd een bezoek gebracht aan de tuinen van de Gerard Adriaan van Swieten- Tuinbouwschool, waar een der oudjes, zoals hij ons later vertelde, een boom aantrof, die door drie personen met uit gestrekte armen byna niet kon worden omvangen. Vandaar ging de reis over Appelscha naar Donkerbroek. Daar stond de koffietafel gereed en hield de heer v. d. Woude namens de oemmissie een toespraak en voerden namens de „pas sagiers” de heren IJ. T. Nooitgedagt, I. Kuipers en J. A. Schilstra het woord. Vandaar werd ook de terugreis onder nomen via Wynjeterp, Beetsterzwaag, Oldeboorn, R.auwerd en Sneek. Precies op tijd, om kwart voor 9, was men weer „thuis”. HEEG. Woensdagavond 9 uur was jong en oud hier nog op de been, want onze ouden van dagen waren in drie bussen van de Z.W.H. en nog tien per sonenauto’s op stap geweest en werden ingehaald door „Crescendo”, welk corps plaats genomen had op de grote trans- portauto van de heer W. Veenstra, ’s Morgens 8 uur waren ze gestart voor het reisje naar Emmen, waar het dieren park werd bezichtigd. Vooraf was koffie gedronken in Oranjewoud. Het middag maal werd genoten in Emmen, de thée 's middags in Appelscha. In uitstekende stemming keerden allen terug, in het Gebouw stond nog een hartige hap met koffie voor hen klaar. Het comité kan dan ook weer met veel voldoening op zijn werk terugzien, enkele oudjes brach ten in ’t Gebouw namens allen dank voor het genotene. J. J. te S. De kwestie, waarover U een ingezonden stuk zond, moet elders Uw IJLST. Zoals steeds toonde de burgery ook nu weer grote belangstelling voor de jaarlykse autotocht van onze ouden van dagen, die Woensdagmiddag gehou den werd. Zowel by het vertrek vanaf de overkluizing als by de terugkomst. Iedereen hield eerst zyn hart vast hoe het weer zich zou houden. De regen buien wisten nl. 's morgens nog van geen v.yken. Maar chauffeurs en passa giers startten vol goede moed, de lucht klaarde spoedig op en later kwam ook de zon er nog by, zodat het toch weer een mooie en heerlyke middag werd waarvan volop is genoten. Der waerd üs trochdien: Okkerdeis hawwe de losse arbeiders en in pear fan it fêste personiel fan Gemeentewurken fan Wymbritseradiel, allegearre mei de froulju, har jierliks reiske hawn. De reis, mei in bus fan ’e Südwesthoek, gyng oer de Jouwer en Hearrenfean nei Meppel, hwer’t in kofjeskoft halden waerd. Derwei troch moaije Ifl-nsdouwen oer Ommen nei Hellendoorn. Der haw we wy in waerm mie] iten hawn, hwat wer tige yn oarder wie, en sa’t it like ek bést smakke, hwant elkenien die tige syn bést. Efkes foar ’t iten hawwe hja in ald-losse arbeider, dy’t, omdat er 65 jier wurden wie, syn wurk opjaen moast, efkes yn ’t sintsje set. Ta ófskied waerd him in moai presintsje oanbean, hwer’t hy ek tige tankber foar wie. It waer wie der ünderwilens net better op wur den. Doe’t wy oer Holterberch en Dimter nei Apeldoorn rieden, hat it oan ien wei reind. Dat wie wol spitich, hwant wy gyngen dér troch moaije kontreijen. Yn Apeldoorn binne wy nei it Prins Bem- hard-dal west, in greate boarterstün, hwer’t ek ülderen harren wol formeltsje kinne, hwat hja dan ek diene. Mar om’t de tiid ek nou gjin skoft hüldde, binne wy der om 7 üre hinne wer wei rlden. Noch efkes by it Paleis it Loo lans en sa op nei Kampen. Dér waerd wer efkes skoft haiden en elk yn steat stelt syn wiet en droech to nimmen. En doe gyng it troch de N.E.Polder op nei hüs, by lans de ünderskate doarpen der’t de minsken thüs hearden. Hoewol it waer üs frij- hwat to fiter hie, hat it dochs in moai reiske west, hwant it gyng troch de moaiste kriten fan üs ian. Mar sa giet it nou ien kear. It is net altijd rils mei resinen, mar ek wolris groat mei krödde. Al to folie hawwe wy üs der lykwols net om bikroade, manlju en froulju alle gearre haidden de fleur der yn. De lie- ding wier by üs ploechbaes, van der Bij, Oude herinneringen. Van het begin af weet Valkema zich alles nog heel goed te herinnren. Vooral die reizen naar de concoursen. Daar kan hij smakelijk van vertellen. Er was in mijn jonge jaren altijd een festival van de Bond in Oranjewoud, zei hij. Daar gingen we heen met de boot, ’s Morgens om drie uur vertrokken we. Eerst een uur lopen door het land naar Gaastmeer, omdat de boot hier niet kon komen, en dan een uur of zes varen naar Heerenveen. Vandaar marcheerden de plm. 50 corpsen, die toen bij de Bond waren aangesloten, naar het Oranje woud. Een uur lopen. En maar blazen! Dat waren mooie dagen. Maar voor ons als jongens was de te rugreis meestal niet zo prettig. Dan waren wij er wat over. De paartjes kro pen nl. onder in de kajuit. Daar brandde wel geen licht, maar dat hadden ze er ook niet bij nodig. En ons natuurlijk he lemaal niet. Maar later kregen wij ook onze beurt, lachte Valkema, die nu nog met genoegen aan die romantische tijd terugdenkt. We zijn ook al eens met drie landauers naar Oranjewoud geweest, vertelde hij Verder. We lagen met onze rug in de kussens. En een lol En dan die reis naar Steenwyk met wens spoedig mag worden verwezenlijkt, die oude militaire vrachtauto, direct na Maandag 28 Juni stonden de leerlin gen van de klassen 4 H.B.S. 4 Gymna sium en 5 Gymnasium van het Chr. Ly ceum te Sneek klaar om onder leiding van zeven docenten te vertrekken naar Ermelo waar zy een werkweek gingen doorbrengen in het A.M.V.J.Kamp „De Paalberg”. Het woei hard en toen, varende door de Polder, Urk was bereikt, durfde de schipper het niet aan om over zee te gaan. Er moest een bus komen om de reis te voltooien. (Een strop van honderd gulden). Maar Sneek was er ook nog. Door een spontane actie van een der thuis gebleven leraren was reeds de vol gende dag het benodigde bedrag bij elkaar! En nu begon het werk. Dit bestond uit vyf lezingen in het geheel, dia 's morgens gegeven werden, na het hij sen van de vlag en het ontbijt. Na da lezingen, waarvoor de leerlin gen in twee groepen verdeeld waren, werd er gediscussieerd en werden er vragen ingeleverd bij de betrokken docent Al deze vragen werden behandeld op de laatste morgen. De middagen waren voor een heel ander doel. Dinsdagmiddag was er een fietstocht naar het Uddeler meer, waar gezellig met elkaar de meegebrachte lunch-pak- ketten werden genuttigd. Woensdagmid dag was er een puzzle-rit uitgeknob beld, waarvoor tien groepen van zes wa ren samengesteld. Na vee] gepuzzeld en hard getrapt te hebben, ging groep vier met de prijs strijken. Voor Donderdagmiddag stond er een tocht naar Leliestad op het programma, waar een ingenieur bereid was een slip op te lichten van het geweldige werk, dat er nog te gebeuren staat om Lelie stad heen. Na deze leerzame tocht was er een muziekavond, waar gemusiceerd werd door de rector piano, verschillende vio len en waar gezongen werd door de heer do Haan. Vooral de zesde Hongaarse dans van Brahms, gespeeld door de rector en zijn dochter viel zeer in de smaak. Aan het slot van de avonden hield ds. van Loo een avond-wijding. Vrydags was er tenslotte een sport middag. Het begon eigenlijk al 's morgens na da bespreking van de vragen, toen in een voetbalwedstrijd het gymnasium de H.B.S. versloeg met 64. Maar de H.B.S. nam wraak. Na de athletiek van die middag bracht zij het Gymnasium een verpletterende nederlaag toe van 31 in een volleybal wedstrijd. De athletiek bestond uit: hoogsprin gen, speerwerpen, kogelstoten, de hink- stap sprong en een wedloop met hinder nissen. Vrijdagavond kwam dan definitief het einde in de vorm van een bonte avond die klonk als een klok: muziek, zang en vooral toneel vulden deze avond. De do centen toonden zich kostelijke acteurs in hun „Moord op Floris de Vijfde”. Op een ongewoon laat uur en in een zeer bijzondere kledy sprak de rector een woord van dank uit voor het gepres teerde. De volgende morgen vroeg vertrok de colonne, uitgeleide gedaan door de ver zorgers van het kamp. Het werd een slapende thuisvaart, want slaap was er wel in te halen! Vermoeid maar bovenal voldaan kwam een ieder thuis, want het was een werkweek geworden die volkomen ge slaagd was, een werkweek om nooit te vergeten. ward was de uitslag: Klasse I, geregi streerde B.M.1. H. de Vries, Workum; 2. R. J. van Wieren, Nyhuizum; 3. J|» Sikkens, Hindeloopen; 4. Robyns, Wor kum; 5. S. A, Visser, Workum. Klasse 2, meer dan zestien vierkante meter zeil: 1. J. Dijkstra, Workum; 2. T. Gerlofs, Sneek; 3. K. van Goslig’a, Bolsward. Klasse 3, minder dan zestien vierkante meter zeil: 1. S. van der Zee, Sneek; Z.i W. Syperda, IJlst; 3. S. van der Zee, IJlst. Klasse 4. Vryheldsklasse: 1. E. Wier- stra, Sneek; 2. T. S. Goinga, IJlst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1