Fan de f BUITENLANDS OVERZICHT Zwitsaletten^r SN ITS ER FEMERK WRIGLEY Wrijf Kou en Pijn I TWEEDE BLAD VRIJDAG 9 JUF! 1951 „SNEEKER NIEUWSBLAD” o. 55 k Burgerlijke Stand Speeltuin van „Maple Leaf wordt uitgebreid Reisvereniging Erven B. J. Feenstra maakte een mooie tocht Nederlandse immigranten in Canada verongelukt 25 jaar bij politie te water Bestrijd UW PIJNEN met: 'rrn°gen VAN OER PLAATS BOLSWARD Gemeente Ijlst De verdediging van Nederland en de E.D.G. Voor top-prestaties ’•'toost b,| Ipo„ M Uvr u“houdtnn 72 EN DAT VOOR.. Volkomen zacht van smaak I Een zuivere Vir9inia sin S19aret! j 5 Ingez. Mededeling. Advertentie Sneeker Courant van 9 Juli 1904, en Sjirk Advertentie LM. spel Advertentie Ingez. Mededeling. Advertentie I.M. Groenveld. Bij een autobotsing op de hoofdweg van Edmonton naar Calgary zjjn mevr. Grijzen, haar 6-jarig zoontje en 3-jarig dochtertje omgekomen, evenals de heer H. A. Wieringa, die de auto bestuurde en die reeds 15 jaar in Canada was. De heer J. Grijzen werd ernstig gewond. De fa milie Grijzen was pas sedert April in Canada. Onze stadgenoot de heer G. Damen, adjudant groepscommandant bij de po litie te water zal 15 Juli a.s. het feit ge denken, dat hij voor 25 jaar in politie dienst trad. Het zal de jubilaris op die dag wel niet aan blijken van belang stelling ontbreken. m.m. igar. half Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Het is duidelijk dat W.-Duitsland geen enkele vorm van samenwerking op de fensiegebied meer zal accepteren welke het niet gelijkberechtigd met de part ners maakt. Dr Adenauer heeft dat de zer dagen ook nog eens gezegd toen hij, nadat de Fransen hadden lat'-n uitkomen dat zij over een wijziging van het sta tuut voor de Europese defensie gemeen schap wilden praten, welke deze meer acceptabel voor de Fransen zou maken, verklaarde dat de tijd voor zo iets mi voorbij was, als de E.D.G. geratificeerd was konden natuurlijk later in gemeen overleg nog wel wijzigingen worden aan gebracht, maar nu was de vraag slechts WYMBRITSERADEEL, van 1—8 Juli. Geboren: Jetske d. v. Herre Jong- sma en Tietje Wijbenga te Loënga; Baukje d. v. Gatze Haagsma en Jel- tje Groenveld te Oosthem; Oeke d. v. Aant Bergsma en Tjitske de Vries te Woudsend; IJpe z. v. Jan Joustra en Pietertje Lautenbach te Offingawier; Marten z. v. Thomas Bakker en An tje IJestra te Gauw; Botte z. v. Tea- Ce Bakker en Aantje Schotanus te Gauw; Lleuwe z. v. Sikke Timmer en Minke Nauta te Scharnegoutum; Durk z. v. Pieter Leentjes en Froukje Bakker te Woudsend. Overleden: Gerke Hagedoorn, 22 jr., ongeh., te Westhem. ENIGE PRIJZEN Uit advertenties vermelden wij de volgende prijzen: Blauwe trosrozijnen 25 ct. per pond; china thee 24 ct. per ons, le soort koffie 42 ct. per pond; rode port ƒ2 per fles, witte ƒ2.50; boerennagelkaas 22 ct. per pond; echte roomboter 60 ct. per pond; Edammer kaasjes 1.75 per stuk; Delftse slaolie 85 ct. per hele fles; schapenvlees 20 cent per pond. SNEEK De hooiing is in onze om geving bijna achter de rug, er kon bijna elke dag doorgewerkt worden. Maar het resultaat is niet zo goed als vorig jaar, er zijn hoogstens 2 weiden per pdm. in de schuur ge bracht, de kwaliteit is echter beter dan verleden jaar. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 1—8 Juli. Geboren: Jakob z. v. Dirk de Boer en Trijntje de Jong; Feike Anne z. v. Lieuwe Boschma en Maaike Boom- sma; Stjtze z. v. Johannes Zoethout en Johanna v. d. Ploeg; Alida Wilhel mina d. v. Douwe Nauta en Grietje Bouwsema; Grietje d. v. Hendrik Blümers en Aukje Meijer; Arend z. v. Johannes Leijenaar en Sijbrigje Spoelstra; Anna Maria d. v. Paulus Annes Brandsma en Margaretha Pot. ma. Gehuwd: Sjirk de Boer, 26 jr. en Sjoukje Groenland, 25 jr.; Johannes Wiersma, 28 jr. en Beeuwkje Visser, 20 jr.; Julius Anthonius Hassing, 26 jr. en Sijtske Vierstra, 24 jr. Overleden: Jan Leemburg, 18 mnd.; Hidde v. d. Woude, 5 dgn.; Sjoukje Reinsma, 37 jr., echtgen. van Douwe van Nus; Geertje Blom, 91 jr., wed. van Douwe Sijtsma; Pieter Miedema, 19 mnd.; Jacobus Schurer, 4 mnd. De buurtvereniging Maple Leaf heeft van het Gemeentebestuur de beschikking gekregen over het stuk land naast haar speeltuin. Dit terrein zal voorlopig als speelweide worden gebruikt, maar het ■igt in de bedoeling van het be 'tuur t.z.t. meer speelwerktuigen aan te chaff en, o.a. een grote Hraaimoler öf de E.D.G. öf een eigen Duits natio naal leger ,dus met dezelfde rechten voor Duitsland als de andere W.-Euro- pese landen genieten. De Fransen von den deze opmerkingen van de bondskan selier nogal brutaal maar toch is het dat niet, als men de situatie wa-'.rin dr Adenauer door de Franse traagheid Is geraakt, nagaat. W.-Duitsland was her stel van zijn souvereiniteit beloofd als de Europese Defensie Gemeenschap in wer king was getreden. Door het Franse en Italiaanse talmen met de ratifi catie van de E.D.G. wordt dus tevens het herstel van de Duitse souvereiniteit maar steeds opgeschort. Dat verdriet de Duitsers. In een dergelijke mate zelfs dat dit bij de verkiezingen voor de land dag van Noordrijnland Westfalen duide lijk uitkwam. De Christendemocratische Unie, Adenauers partij, verloor heel wat stemmen, en de sociaaldemocraten won nen wat. Kennelijk was daarvan mede de oorzaak dat de kiezers gaan twijfe len aan het succes van dr Adenauers buitenlandse politiek, welke op hechte samenwerking met geheel W.-Europa is gericht. Men zegt te Bonn dat Adenauer door het verloop der gebeurtenissen diep teleurgesteld, zelfs geschokt is, en er liepen geruchten dat deze oude staats man hij is 77 misschien wel eens zou kunnen aftreden en dat het lang niet zeker was dat een eventuele opvolger de op het Westen georiënteerde politiek van Adenauer zou blijven volgen, doch wel licht meer voor een neutralistische po litiek zou voelen. Officiële instanties te Washington zouden al een waarschu wing te Bonn hebben laten horen tegen een dergelijke heroriëntatie van de Duit se buitenlandse politiek en in dit licht moet men ook het door Amerika en En geland instellen van een commissie zien voor een onderzoek om W.-Duitsland eventueel in andere vorm dan via de E.D.G. aan de Europese defensie te doen deelnemen. Washington en Londen wen sen geen onaangename verrassing van Duitse zijde welke zich in de vorm van een heroriëntatie van de Duitse buiten landse politiek zou kunnen openbaren, omdat te lang zou worden getalmd met het herstel der W.-Duitse souvereiniteit. Men wil niet aldoor het slachtoffer wor den van de Franse „te laat” politiek, waarvan de wereld nu ook weer de zure vruchten plukt in Indo China en mis schien nog zal moeten plukken in Noord- Afrika. De nieuwe Franse premier Men des France wil nu eerst de Indo Chi nese kwestie oplossen en eerst dan aan dacht schenken aan de E.D.G., maar hij verliest blijkbaar al te zeer uit het oog dat W.-Duitsland ongeduldig en onrus tig wordt. In de Benelux is dit ook ge voeld en namens de daarin verenigde landen heeft de Belgische minister Spaak een onderhoud met Mendes France gehad, waarin op onderling overleg over de E.D.G. en op spoed werd aangedrongen. Terecht zeide Spaak dat „er geen tijd verloren mag gaan, want anders zou men niet zozeer voor een wij ziging in de E.D.G., doch weleens voor een verandering in de Europese politiek kunnen komen te staan met alle conse- kwenties van dien”. Wij schreven hierboven over de Fran se „te laat” politiek ook in Indo Chi na. Door te laat de koloniale banden los te maken hebben de Fransen daar de sympathie van het inheemse nationalis me verspeeld, het gevolg daarvan is ge weest dat er niet tfldlg een behoorlijke strijdmacht uit deze bevolking zelf kon worden opgebouwd om mèt de Fransen samen het oprukkend communisme het hoofd te bieden. Daarvan was weer het gevolg dat de Fransen nederlaag op nederlaag leden en steeds verder moes ten terugtrekken, waardoor de Indo Chi nese bevolking steeds meer ook het ver trouwen in de Fransen verloor en over ging naar de Vletminh. Zoals bekend wordt te Genève nog steeds onderhan deld over een wapenstilstand, men fluis tert dat er eigenlijk in het geheim tussen de Fransen en de Vletminh al overeen stemming is bereikt over de bestands lijn en dat de laatste terugtocht der Fransen verband hield met die afspraak. Laos en Cambodja zouden zelfstandig blijven, dus niet in de communistische invloedssfeer vallen, Vietnam zou wor den verdeeld. Bij de huidige militaire verhoudingen lijkt dat nog niet eens zo gek voor de Fransen al zou dit resul taat stellig een nederlaag voor het Wes ten betekenen maar men mag zich afvragen hoe lang Laos en Cambodja en het zuidelijk deel van Vietnam nog vrij van het communisme zullen bljjven, als de Franse troepen eenmaal het land verlaten hebben. Bovendien zou Rood China van Frankrijk als prijs voor de overeenkomst Franse bemiddeling heb ben gevraagd om tot de Verenigde Na ties te worden toegelaten. De Amerika nen z^jn over de loop der gebeurtenissen zeer ontstemd, en zeer belangrijke figu ren in het Congres eisen dat de Ver. Staten de Verenigde Naties zullen ver laten als de meerderheid der leden van dat lichaam voor toelating van Rood China zou zjjn. Zoals bekend is ook En geland voor die toelating als Peking zich in de Indo Chinese kwestie verzoenend toonde en naar het schijnt zal Londen met Parijs meegaan als dit te Genève accoord gaat met een verdeling van Indo China In bovengenoemde zin, welke de Advertentie Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Sneek roepen stemgerechtigde leden dier gemeente op om op 18 Juli a.s. van 8.30 tot 2 uur in de consistoriekamer te stemmen over het al of niet aan de gemeente Sneek in erfpacht af staan van een gedeelte van het Oud Kerkhof ter uitbreiding van de vee markt. In ons parlement is nog eens door minister Staf bevestigd dat Nederland ten Oosten van de IJssel in geval van oorlog niet ernstig verdedigd zal worden, tenzij West-Duitsland in de defensie van het Europese vasteland wordt opgeno men. Anders gezegd de provincies Fries land, Groningen, Drente en Overijssel en bovendien de Achterhoek van Gelderland zullen in geval van oorlog practisch zon der slag of stoot worden prijsgegeven, tenzij Duitse divisies in het veld komen die om Noord-Duitsland te behouden tevens de bovengenoemde Nederlandse gebieden dekken. Wij hadden verwacht dat deze bevestiging aanleiding zou zijn geweest tot meer verontrusting bij de bevolking der betrokken gebieden, dan het geval Is geweest. Zij draagt mede de zware lasten, welke voor de defensie van ons land moeten worden opge bracht, haar evacuatie zal in tijd van oorlog niet worden bevorderd, doch zelfs tegengegaan. Dat zijn een paar redenen welke toch voedsel aan deze verontrus ting zouden moeten geven. Wij weten het: de offers welke het gehele Neder landse volk thans brengt om een slag vaardig militair apparaat op te bouwen zijn niet verloren, ook als tijdelijk een deel van Nederland overgelaten moet worden aan de vijand en als dat gebied in een volgende faze van een oorlog be vrijd wordt. Maar er zijn aspecten in de huidige politieke ontwikkeling welke achter dat tijdelijk soms een vraagte ken doen plaatsen. Korea en Indo China hebben ons tot nog toe niet anders laten zien dan een compromis na een militaire remisepartij, nl. een verdeling dezer ge bieden langs de bezettingslijn. Nu weten wij wel dat Nederland geen Indo China of Korea is, en dat met name Engeland een groot belang heeft bij een Nederland dat geheel vrjj en onafhankelijk is. En dat moet o.i. Nederland aanleiding geven tot een actieve politiek hinnen de Navo om de Navo-partners meer te interesse ren voor de gezamenlijke verdediging van het gehele Nederlandse gebied, op dat men zich niet neerlegt bij de hui dige opvatting van de Navo-staf, welke deze is, dat als Duitse divisies ontbre ken slechts de IJssellinie kan worden verdedigd. Al zullen we dan allemaal blij zijn wie had dat in 1945 kunnen denken? als Duitse divisies eenmaal ter beschikking van de West-Europesg defensie staan. Jl. Zaterdag heeft de reisvereniging van de Erven B. J. Feenstra, met mede werking van de Directie een prachtige reis gemaakt naar Elten. In Westerbou- wen werd een diner gebruikt, dat zich heerlijk liet smaken. Vandaar werd naar Elten gereden, waar veel te zien was en toen vla Deventer naar Zwolle, in welke laatste stad het gezelschap de smakelijke broodtafel alle eer aandeed. De laatste pleisterplaats was Willems oord, waar men zich 1% uur uitstekend vermaakte. Allen kwamen dan ook op gewekt en dankbaar gestemd in Sneek terug. Dat het ongunstig verloop van de Franse campagne in Indo China de na tionalisten in Noord-Afrika zou aanmoe digen in hun verzet tegen de Franse overheersing was te verwachten. Dit verzet heeft zowel in Tunis als Marokko de vorm van een zeer gevaarlijk terro risme aangenomen. De Fransen, die ook hier het streven naar zekere zelfstandig heid te laat hebben erkend, moeten thans wel harde maatregelen nemen, doch het is voor het gehele Westen, dat dit gebied voor zijn defensie niet kan missen, te hopen dat Parijs alsnog een bevredigende regeling met de gematigde elementen van het Noord-Afrikaanse na tionalisme kan treffen. Tenslotte: in Guatemala is de opstand geslaagd een regering gevormd welke naar de wensen van Washington zal handelen. Fraai is het zeker niet wat er is ge schied. De Ver. Naties mochten op ver langen der Ver. Staten zich niet met de gebeurtenissen in de kleine republiek nabij bet Panamakanaal bemoeien. Mede daardoor kon een zekere vorm van agressie worden gepleegd, welke, wan neer ze elders In de wereld was voor gekomen, stellig juist door de Ver. Sta ten voor het forum van de Ver. Naties zou zijn gebracht. De toestand in Guate mala Is moeilijk te beoordelen, de om- vergeworpen regering had inderdaad ge vaarlijke bondgenoten In de communis ten, maar ze deed iets ten bate van de In zeer armeltjke omstandigheden levende bevolking. Nu treedt er eén regering op van militairen en grootgrondbezitters en het is de vraag of het er nu voor die bevolking beter op wordt, al heeft Was hington, wellicht als zoenoffer voor een min of meer ingrijpen in de binnenland se verhoudingen van deze midden-Ame- rikaanse republiek, economische steun toegezegd. Gevestigde personen in de maand Juni 1954: Durk Jaarsma, Eegracht 37, van Stiens; xAge Osinga, Eegracht 91, van Idzega. Vertrokken personen in de maand Juni 1954: Wlebe de Witte (echtgen. van R. M. van der Werff), Eegracht 42, naar Hengelo, Lansinkplein 13; xNolke Planting, Uilenburg 24, naar IJsbreeh- tum 65; Aaltje Bakker, Zevenpelsen 24, naar Leeuwarden, Balistraat 33; Douwe Eoersma, Geeuwkade 11, naar Honselers- dijk, Dflkweg 147; Watte Buma, Stads laan 23, naar Canada, Bowmansville (Ont.); Foppe Wiersma, Stadslaan 36, naar Sneek, Prins Hendrikkade 8; Pie tertje Bakker, (echtgen. van F. Wier sma), Galamagracht 28, naar Sneek, Prins Hendrikkade 8; Willemke Erlnga (wed. Tj. Weijma), Popmawal 3, naar Groningen, Folkingestraat 9; xJentje Andela, Galamagracht 84, naar Canada. Cambleford (Ont.); Tine F. Woudstra, Geeuwkade 17, naar Z.-Afrika, Potchef- stroom. X zijn gezinnen. SNEEK. In de ledenvergadering van de afd. Sneek van „De Volks bond,” vereniging tegen drankmis bruik, onder presidium van ds. V. Loosjes in Amicltia gehouden, bracht een commissie bestaande uit de h.h. dr L. Hertzberger, J. Muller en F. de Wolf verslag uit over haar onderzoek om te komen tot stichting van een Volkskoffiehuis alhier. Dit verslag was niet bemoedigend, men twijfelde aan de mogelijkheid de exploitatie sluitend te maken. Tot afgevaardig de naar de algemene vergadering te Niimegen werd benoemd de heer K. Gioeneve.d. Dr Hertzberger verzocht deze op die vergadering te pleiten '•oor ’t mganiseren van volksreizen. IJLST, maand Juni. Geboren: Fetje Marijke d. v. Oege Damstra en Jeltje Attema; Abe Allard z. v. Gatze Sijperda en Akke Johanna Wildschut Ondertrouwd: Foppe Wiersma, 29 jr. en Pietertje Bakker, 22 jr., beiden te Ijlst; Adrianus van der Wensch, 29 jr. te Makkum en Feikje Terluin, 26 jr. te De mogelijkheden voor het weer wa ren vele, maar dat het geen lieflijke zomerdag zou worden waarbij rente nierende burgers ’-ustigjes In het zon netje zouden blakeren en wij op de vee markt in het zweet ons aanschjjns bei brood zouden verdienen óst was zo wel te zien. Onze controleur zat voor in zijn loge te bibberen en de hemel begon over te lopen. Maar we deden vol goede moed de grote stap over de drempel. Echter nog maar nauwelijks in de frontlijn, wer den we metéén geschept, door een kalf, dat uit z’n hok was geklommen en nu met grote sprongen de stad tegemoet rende. We doken weer op maar doken meteen weer neer, veroorzaakt door een tweede verschijning, maar het was, we constateerden het met vreugde Benardus maar, die achter het kalf aan zat. Toen hij een kwartier later met hijgende boe zem en het kalf achter zich aanslepend terug kwam, hield hij halt, en sprak op sombere toon: „Dat jou ’s morrens su laat op ’e merk komme, dat is mien saek niejt, mar Ik fursoek je frlendeluk om futsoenllke meensen niejt in ut utoefe- nen fan hurren plicht tu hinderen, bu- grepen Wjj namen onze hoed af, groetten be leefd en verwijderden ons. ’t Was geen taal voor ons, we houden daar niet van. Ergens onder een koe, viert één van on ze melksters dit jaar haar 25-jarlg jubi leum. Niemand weet het, niemand hoeft het te weten, maar ze is er altijd, koud of warm, veel of weinig vee, ze is er. Ze horen bij de markt deze melksters en ze zijn zo langzamerhand expert gewor den, en wat wel eens gezegd mag, ze zijn vriendelijk en behulpzaam. Het is niet erg druk, maar ondanks het slechte weer zijn er toch weer meer mensen dan verleden week, want ner gens klopt het hart zo als op de markt en nergens springt een hups lammetje zo hoog als bij ons, dat ondervond Hein. De bedoeling was het beest In de auto te bergen. Doch het lammetje wenste niet geborgen te worden en wanneer de man het heel voorzichtig sluipend meende te grijpen, dan, „joep!” sprong het over hokken en handen heen. Hein er weer achteraan, totdat ie het beest kwijt was. Hij veegde zich het zweet van het voorhoofd en sprak „Hy kin om my bsprong in z’n wagen en startte. Op dat ogenblik kwam er een hoofd met een gezicht voor het raampje. „Hou es efkes Hein, mist’ ek hwat?” „Ja, in laem!” „Hjir is ’t laem!” HET MARKTBERICHT SNEEK, 5 Juli 1904. Aan de vee markt alhier werden heden aange voerd 900 tuks vee, nl.: 101 koeien prijs ƒ70—ƒ230 (29 Juni 1954: ƒ580 —ƒ1030 Red.); 185 kalveren ƒ20— ƒ40 (ƒ190—ƒ300); 116 nuchtere kalveren 1—f 11 (ƒ38—ƒ54); 108 schapen ƒ14—ƒ26 (ƒ80—ƒ135); 56 lammeren .9ƒ14 (ƒ45—ƒ85); 291 varkens 2075 (nu 1.56— 1.96 per kg. levend); 34 biggen ƒ6ƒ8 52—75). IJLST, van 1—8 Juli. Geboren: Johannes z. v. Cnossen en Johanna Cnossen. „Nou, ik soe krekt in piip stopje, ik stean hwat roungear, ik fiel hwat, ik doch in taest en nou sjoch, der is ’t, ’t siet tusken myn fuotten yn en ik rin nogal hwat knypsk sjoch!” We wisten niet wat „knypsk” bete kende, maar toen we zijn xbenen zagen, begrepen we ’t, zo heeft alles zin en be doeling. Op de koemarkt zwaaide een olijk la chende koopman drie beesten aan de balie. Het waren met permissie, drie „bonkerakken” armetierig en slap. Deze beesten werden de aanleiding tot een hartig gesprek met collega’s. Ze de den allen als stond de ma*' er met drie gediplomeerde melkgeefsters, tikten aan de pet en schudden het hoofd. „Petrus komt net faek op ’e merk”, sprak de een, „mar as er komt dan hat er ek fé dat bisjen lije kin!” „Hy kin 't ek omdraeije en it lijen bi sjen!” nummer twee. „Lijers Dy kij Sil ik it ris sizze As myn soan moarn boer wurde woe, kocht ik dizze bisten foar himnummer drie. Maar de koopman was onverstoorbaar, hij glimlachte en deed er eerst het zwij gen toe, doch toen het hem te bar werd zei hij: „Och sjuch, de kwesje is, dizze bisten binne neaken, men sjocht der da- liks alles oan, mar as wy hjir sa, Pieter, Pieter mei de snorren, ris üntdienen fan alle kilen, boarstrokken, baitsjes en hlmden, dan wie Pieter ek net in Apollo.'" Toen we verkleumd door een plensbui, warmte, genegenheid en koffie wilden zoeken bij Tine, werden we heengezon den met een briefje, waarop stond Pardon even de melding. 1574 stuks. 85 melk- kalf- en weidevee 6001025, goede soort nog prijshou dend. 44 vette koeien 1.98—2.39, 2.40f 2.86 geslacht, stugge stem ming. 28 pinken 410—620, kwaliteit gevraagd. 2 paarden. 12 graskalveren t175320, goed gevraagd. 144 nuch tere kalveren 4055, ruime notering. 354 schapen 85138, duur, goede stemming. 574 lammeren 50—65, 70 85, traag, duur. 6 bokken en geiten. 110 varkens en vette biggen ƒ1.58 1.84 1.851.97, levend, ruim prijs houdend. 100 zouters ƒ1.84—ƒ1.86, le vend, ruime notering, enkele zware die ren boven de notering verkocht. 15 klei ne biggen en lopers 50f 85, 90— 125, lopers goed gevraagd, prijshou dend, kleine biggen eveneens. Amerikanen een „München” noemen. Het Is nu wel duidelijk dat de Engelse en Amerikaanse staatslieden het te Washington niet eens zijn geworden over hun In Azië te volgen politiek. Dat zal nog wel duidelijker worden als een eventuele overeenkomst te Genève, als ze de bovengenoemde verdeling van Indo China omvat, moet worden gegaran deerd. De meerderheid van het Ameri kaanse congres doet daaraan niet mee, het deelt het standpunt van president Eisenhower, die onlangs verklaarde, „dat hij voor een vreedzaam samenleven van de vrije en communistische landen naast elkaar r as, doch dat hij geen enkel ver drag zou ondertekenen, dat iemand tot slaaf maakte”. Deze kwestie is ook van belang voor de onderhandelingen welke volgens AmerikaansEngelse afspraak te Washington gemaakt, deze landen, na Genève, zullen voeren over de ge meenschappelijke verdediging in Azië. Daarbij komt immers de vraag aan de orde, waar men het opdringend commu nisme een halt zal toeroepen; als het niet in Indo China is waar dan wel? Van groot gewicht voor de beslissing over deze zaak is natuurlijk ook de houding van de vrije Z.O.-Aziatlsche, de zg. Co- lombo-staten, met name van India. Men weet dat India aanvankelijk zekere be reidheid toonde met de andere Colombo- landen een regeling in Indo China te garanderen. Na dien is echter de Chinese minister Tsjoe En-lai, op zijn terugreis van Genève, zowel in India als Burma op bezoek geweest, en is er bij India weer een neiging tot een meer neutralis tische houding merkbaar. Misschien ook een teleurstelling voor Tsjoe En-lai want even gaarne als het Westen India in zijn kring zou hebben verwelkomd, zou de Chinees India ontvangen hebben in het kader van zjjn plan voor een pact, waarin Azië aan de Aziaten zou zjjn voorbehouden. LEEUWARDEN. Men is bijna ge reed met het opmaken van de staat des boedels van de gefailleerde ban kiersfirma gebr. Gratama alhier. Er zijn 1700 crediteuren. Als actief wordt genoemd 2 millioen gulden, als passief 3.8 millioen. Ijlst Gehuwd: Kornelis Regeling, 25 jr. te Arnhem en Wiepke van der Meulen, 26 jr. te IJlst; Foppe Wiersma, 29 jr. en Pietertje Bakker, 22 jr., beiden te IJlst. Overleden: te Heerenveen, IJbeltje Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de 50 jaar geleden dus: Het is echter niet alleen Nederland dat de deelneming van W.-Duitsland aan de W.-Europese defensie behoeft. Ze is onmisbaar voor geheel de Noord-Atlan- tische verdediging in Europa, zodat het niet te verwonderen is, dat na het over leg tussen de Amerikaanse en Engelse staatslieden te Washington in een com muniqué nog eens werd aangedrongen op een spoedig aanvaarden ook door Frankrijk en Italië van de E.D.G. Bleef deze aanvaarding nog lang uit dan dien de te worden overwogen W.-Duitsland als gelijkberechtigd partner in de Noord Atlantische Verdragsorganisatie op te nemen. Dat het ditmaal menens is met dit dreigement blijkt wel uit het feit dat er een EngelsAmerikaanse commissie is gevormd welke aanbevelin gen voor de Amerikaanse en Engelse regeringen zal opstellen betreffende het herstel van de W.-Duitse souvereiniteit en herbewapening, wanneer de E.D.G. zou mislukken. Waarschijnlijk zullen die aanbevelingen in de richting van een Duits Navo-lidmaatschap gaan. Som mige buitenlandse militaire deskundigen hebben trouwens van den beginne voor het Duitse Navo-lidmaatschap gevoeld, omdat Engeland en Amerika daarbij di rect betrokken zijn en in onder Ameri kaans opperbevel staande Navo-strijd- krachten het Duitse leger geen over wicht zou hebben, zoals wel het geval zou kunnen zijn in de E.D.G., vooral nu de Franse legers in Europa worden uit gedund ten behoeve van de versterking der Franse overzeese strijdkrachten. Er wordt tijdens de beraadslagingen der bo vengenoemde commissie voeling gehou den met Frankrijk over de mogelijkhe den welke zich voordoen W.-Duitsland toch een bijdrage aan de W.-Europese defensie te laten leveren als Parijs de E.D.G. niet wenst en dat is verstandig omdat de Fransen in de Navo een veto recht hebben als er een nieuwe partner moet worden opgenomen. De commissie staat dus voor een moeilijke taak want zij moet de Amerikaanse en Engelse wensen die ook de W.-Duitse zijn bevredigen, zonder de Fransen, wier bij drage aan de W.-Europese verdediging trouwens even onmisbaar is als de W.- Duitse, voor het hoofd te stoten. Maar J'ng hebben Amerika en Engeland iJi duidelijk gemaakt nl. dat een garage aan de Europese defen- vaijd moet gaan van een herstel Fr/.-Duitse souvereiniteit. De pivillen eigenlijk het liefst W.- aud tot een bijdrage aan de Euro- cse defensie dwingen, doch het een olijvende beperking van zijn souvereini teit opleggen, opdat Bonn geen misbruik van herbewapening kan maken. Maar de mogelijkheid om tot zo’n regeling te ko men is allang voorbij. De Europese de- fensie-gemeenschap was een idee van de Fransen zelf, om Duitsland een bijdrage in de Europese verdediging te doen leve ren op een wijze die de Duitsers geen aanstoot zou geven, omdat iedere deel nemer gelijke plichten en rechten zou hebben, maar hun tevens zou beletten hun militaire apparaat te gebruiken tot ondersteuning van een nationalistische politiek. r Advertentie LM. ling; te Sneek, Bauke Westerdijk, 45 jr., echtgen. van Maaike Kuperus.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5